Bouwbedrijven willen vorstverlet beteugelen Lisse toont de nieuwe rooimachine van bloembollen Boer Hopman uit Sloten krijgt ongelijk PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws I. KAK Koningin Juliana reikte vaandel uit aan Korps Commandotroepen GELEE Productieverlies in vorige winter stond gelijk met ongeveer 25000 woningen Jee HUKKIQ befoteyea my! De radio geeft Zaterdag Plechtig ceremonieel in Roosendaal Gerechtshof Amsterdam: Pachtrecht moet wijken voor onteigening TocU ió het zo J VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 2 Von Brentano zal bezoek brengen aan Nederland Geluk eerst dan met een ring van Kan Verenigingen vervoer personeel opgeheven „Evipan"-instituut in Rotterdam weer actief Kerkelijk Nieuws ZONNE VLEKKEN De voorzitter van de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, de heer J. Dura, heeift te Amsterdam de prijzen uitge reikt aan de winnaars van een door de N.A.P.B. uitgeschreven openbare prijsvraag voor middelen ter beteugeling van het vorstverlet. De heer Dura zei, dat niet alleen de ge meenschap grote schade ondervindt van het stilleggen der bouwwerken, maar ook de bouwbedrijven zelf. Het vorstverlet- fc-nds keert 90 percent uit van het uurloon van de bouwvakarbeiders. Dit geldt echter niet voor het andere personeel. Ook alle andere vaste kosten gaan normaal door. Het vorstverletfonds heeft in de winter van 19541955 50 millioen gulden uitge keerd, hetgeen volgens een ruwe taxatie een uitgave betekent van ongeveer 100.000 per verloren arbeidsuur. Er is berekend, dat een verlies aan pro ductie is geleden van 250 millioen gulden of ongeveer 1254 percent van de huidige jaarlijkse productie van het bouwbedrijf. Geeft men zich wel voldoende rekenschap van het feit, dat tijdens vorst alle machines werkloos staan? Beseft men wel dat een productie van 250 millioen gelijk staat met ruwweg 25.000 woningen?, zo vroeg de heer Dura. Nog steeds zijn vele opdrachtgevers ge neigd het werk stil te leggen indien er maar een geringe kans bestaat dat het zal gaan vriezen. Dat is wellicht de nawerking van vroeger jaren, toen in sommige gevallen het werken in de winter geheel werd verboden, ook al vroor het de gehele winter niet. De heer Dura merkte op, dat nieuwe vin dingen ertoe hebben bijgedragen dat thans menigmaal zonder schade kan worden doorgewerkt in gevallen waarin vroeger het werk moest worden stilgelegd. Hier over bestaat een grote verscheidenheid van opvatting bij de opdrachtgevers. Daarom deed de heer Dura een beroep op alle be trokkenen op dit gebied tot meer uniformi teit te geraken en hun instructies te doen aanpassen aan de eisen des tijds. De prijsvraag heeft vele belangrijke aan wijzingen ter bestrijding van vorstverlet opgeleverd. Een commissie zal deze nader bestuderen. De hoofdprijs van 250 is ge wonnen door H. J. van de Nol in Den Haag, de tweede prijs 150) door C. Minius te Amsterdam. Vijf inzenders ontvangen ieder 100,—. BONN (United Press) Officieel is te Bonn bekend gemaakt dat de West-Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano in het begin van het nieuwe jaar voor besprekingen met de Nederland se regering naar Den Haag zal komen. Waarschijnlijk zal Von Brentano in de naaste toekomst ook een bezoek aan Ko penhagen brengen. Op welke datum Von Brentano naar Ne derland zal komen en hoe lang hij hier zal blijven is in officiële kringen nog niet be kend. Aangenomen wordt dat in de eerste plaats zaken van bilateraal en Europees be lang besproken zullen worden. ADVERTENTIE MASSIEF GOUDEN TROUW EN VERLOVINGSRINGEN JUWELIER - HORLOGER Bartcljorisstraat 2 - Tel. 13004 Haarlem. Leden nu aangesloten bij nieuwe fiersoneels-organisatie De Nederlandse Vereniging van Ver- voerspersoneel en de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, bei den aangesloten bij het NVV, hebben in af zonderlijke te Utrecht gehouden buitenge wone algemene vergaderingen besloten tot liquidatie van hun organisatie. De stichtingsvergadering van de nieuwe organisatie, de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel, vond Donderdag plaats. De heer H. J. Kanne, oud-voorzitter van de NVV, werd voorzitter van de nieuwe or ganisatie. Het zijn opheffingen wegens de reorgani satie van de NW-vervoersvakbeweging. Reeds op 1 Maart werden de hoofdbesturen gemachtigd de beide organisaties te doen opgaan in één vereniging personeel werk zaam bij het vervoerswezen. De nieuwe organisatie „De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel" zal per 1 Januari 1956 omvatten de werknemers bij de spoorwegen, het weegvervo^r, de bin nenscheepvaart en de havens. Leden van deze bond worden de 25.000 leden van de Nederlandse Vereniging van Vervoersper soneel en 15.000 leden van de Centrale Bond van Werknemers in Transportbedrij ven. Van de overige 20.000 leden van deze laatste bond gaan de zeevarenden over naar de nieuwe C K V (Centrale van Zeevaren den ter Koopvaardij en Visserij), de ande ren onder meer naar Mercurius en de Bouwbedrijfsbond. ADVERTENTIE BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 NOORSE WANTEN - SOKKEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelimgen. 12.33 Lunchcon cert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Salonorkest en so list. 13.40 Kerstliederen. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Amusementsmuziek. 14.20 Platen. 14.40 Kerstliederen. 15.05 Platen. 15.15 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amusements muziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Kerstavond in Stockholm (pl.). 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. (Intermezzo: Gewijde platen). 20.05 Toespraak door Z. H. Paus Pius XII. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.20 Voordracht. 21.45 Vrouwenkoor en soliste. 22.10 Voordracht. 22.25 Kamer orkest, Omroepkoor en solist. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Kerstprogramma. 24.00 —1.30 Plechtige Nachtmis. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Radio Philharmonisch sextet. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade- orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Boek bespreking. 15.05 Platen. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Onderwijs - volkszaak, cau serie. 16.50 Nieuwe platen met commentaar. 17.15 Actualiteiten. 17.45 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Artistieke Staalkaart. 19.00 Kerkdienst- je voor de kinderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Me tropole-orkest. 20.35 Dat wonderlijke leven, hoorspel. 21.55 Schoolkoor. 22.20 Socialistisch commentaar. 22.35 Cello en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Orgelconcert. 24.00 Kerstnachtdienst. TELEVISIE (N.T.S., A.V.R.O.) 17.0018.00 Filmprogramma voor de jeugd. 20.15 Televizier. 20.3022.15 Kerstavond, een TV-programma. 23.1523.55 Relais van de Zwitserse TV: Reportage van de Pro testantse kerkdienst in de Kathedraal van St. Pieter te Genève. 23.59—1.00 Relais van de Belgische TV: Reportage van de Nacht mis in de Norbertijn er-abdij. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.15 Platen. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Omroeporkest en soliste. 15.45 Accor- deonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon- muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Beiaardconcert. 17.20 Liturgische gezan gen. 17.30 Symphonisch orkest. 17.50 Platen. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Rhythmische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Gewijde muziek. 22.35 Orgelconcert. 22.45 Volksliederen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.50 Platen. 24.00 1.00Kerstnachtmis. Koningin Juliana heeft gisteren een vaandel overgereikt aan het Korps Commandotroepen te Roosendaal. De Landsvrouwe arriveerde met haar gevolg per koninklijke trein om 11 uur aan het station. Na het feestelijk ontvangst- ceremonieel op het station begaf II.M. zich per auto naar de sportvelden aan de Zwaanhoefstraat, waar drie parate compagnieën, een opleidingscompagnie met de vaandelwacht en de kapel van het regiment Limburgse Jagers stonden opgesteld. H.M.'s adjudant las het Koninklijk Be sluit voor waarin is vastgesteld dat als oprichtingsdatum van het korps zal gelden 22 Maart 1952, de datum waarop voor de Nederlandse militairen, die tot Nr. 2 Dutch Troop 10 Interallied Command behoorden, het verband met de brigade „Prinses Irene" ophield te bestaan. Voorts werd vastgesteld dat het corps een nieuw vaandel zal ont vangen met de opschriften: Arakan 1944, Arnhem 1944, Nijmegen 1944, Eindhoven 1944, Vlissingen 1944 en Westkapelle 1944, zijnde wapenfeiten van de commando's. In het K. B. staat nog. vermeld dat het thans in bezit van het korps zijnde fanion, dat eertijds in Engeland werd geschonken door Prins Bernhard en waarop dezelfde wapen feiten zijn vermeld, bewaard zal blijven in het Nederlands legermuseum „Generaal Hoeffer". Het K. B. is gedateerd 19 October 1953. In zijn openingswoord op de tentoonstelling „Bloemlust" te Lisse deelde de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispén tot Pannerden, mee, dat op de afdeling mechanisatie een ontwerp van een rooimachine te zien is. Indien deze in de handel komt, zal zij belangrijk werk in het bloembollenbedrijf verrichten. Op het Instituut Tuinbouwtechniek te Wage- ningen is het principe van de machine gevonden en men gaat verder met het nemen van proeven. Zij is alleen te gebruiken voor zandgrond en experimenten voor klei grond worden voortgezet. Spreker verwachtte veel van de machine en ziet met belangstelling het verdere werk van het instituut tegemoet. Vervolgens sprak Koningin Juliana het Korps toe. Zij legde de nadruk op de hoge eisen die aan korpsleden gesteld worden en de noodzaak voor een innerlijk evenwicht naar lichaam en geest. „Veel wordt van uw wil geëist, maar uw wil verlangt dan ook de volmaakte discipline van uw lichaam". Vervolgens memoreerde de Koningin de krijgsdaden van het Korps en besloot met de woorden: „Uw vaandel zal u en hen die na u deel van de Commandotroepen zullen uitmaken, herinneren aan de hoge eis, waaraan gij wilt gehoor geven. Deze is een roep, die steeds beantwoord wordt door u en die u voorgingen en die na u zullen komen, in waarachtig streven naar de hoogste zelfverzaking zonder zelfoverschat ting; want zelfoverschatting is een uitwas, die leidt naar avontuur en tenslotte ten val brengt. Maar zelfverzaking voert tot de glorie van de overwinning van de lagere aandriften door de hogere. Moge dit vaan del u het symbool zijn van de beste idealen, die leven in het Nederlandse volk". Sergeant-majoor G. P. Ubbels, die aan vier van de zes acties van het Korps heeft deelgenomen, was uitgekozen om H. M. het vaandel te overhandigen. Zij droeg het over aan overste De Bruin, waarna het Wilhel mus werd gespeeld en de ban gesloten. Nadat overste De Bruin het vaandel had overgereikt aan vaandeldrager adjudant P. Vermeer, eveneens een oud-strijder, mar cheerde de vaandelwacht bestaande uit de commandant le luitenant J. Bruinen, de adjudant P. Vermeer, een sergeant en vier soldaten als „best-men" uitgekozen uit alle compagnieën stram voorlangs de opgestelde compagnieën, die het geweer presenteerden. De plechtige vaandeluitreiking werd ge volgd door een kort bezoek van H. M. aan de stad. Langzaam reed de Koningin met haar gevolg door de door duizenden in woners omzoomde, rijk met vlaggen en lichtbogen versierde straten naar het Oude Raadhuis aan de Markt, waar zij omstreeks 12 uur een zanghulde in ontvangst nam van een der Roosendaalse koren en een concert beluisterde, gegeven door vier har monieën en twee koren. In de raadzaal was de officiële ontvangst door de stede lijke autoriteiten, in aanwezigheid van tal van militaire en burgerlijke overheden. H. M. gebruikte hier een korte lunch en verliet omstreeks 1 uur het raadhuis. Via een ander gedeelte van de stad. waar even eens grote groepen schoolkinderen en dichte mensenhagen de Landsvrouwe ova tioneel begroetten, reed Zij naar het sta tion, vanwaar zij omstreeks kwart over één vertrok. ADVERTENTIE maakt handen zacht als fluweel In een gesprek met een vertegenwoor diger van het Instituut Tuinbouwtechniek vernamen wij, dat er met de machine reeds is gewerkt en dat proeven in de komende zomer zullen worden voortgezet. Een jaar later kan men pas verwachten, dat zij op het land gebruikt wordt. De heer G. Lan- gendijk werkt reeds anderhalf jaar zijn idee uit en het is de bedoeling een machine in de handel te brengen, die 2.30 meter lang is, 1.20 meter breed en 1.50 meter hoog. Er zal per bed gerooid kunnen wor den en de capaciteit wordt op tien meter per minuut geschat. Bij gebruik van de rooimachine verwacht men, dat veel ar beidskrachten gespaard kunnen worden. Wegens het tekort hieraan wordt in kwe kerskringen de fabricage van de machine met belangstelling tegemoet gezien. Aan het in de handel brengen van de machine zal ook meewerken de mechanisa- tiecommissie uit het Centraal Bloembollen comité. Een ontwerp is thans op de ten toonstelling in Lisse te zien en men ver wacht, dat het bedrijf er belangstelling voor zal hebben. Op het ogenblik zijn de gedachten uitgegaan naar een machine voor de zandgronden. De heer C. J. Segers te Lisse heeft als voorzitter van de Stichting „Bloemlust" een inleidend woord gesproken en dank gebracht aan de inzenders. Een fraaie ten toonstelling is bijeengebracht en spreker hoopte, dat de belangstelling evenredig zal zijn met de prestaties: dan wordt een grote belangstelling verwacht. Jhr. Van Nispen tot Pannerden trok een vergelijking tussen het kerstfeest en de tentoonstelling. Beide zijn een begin van het nieuwe. De kerstbloei is een inleiding van de lente. Bij Kerstmis denkt men aan de wijzen, die naar Bethlehem trokken. Mogen velen uit Oost en West in Lisse bij een komen, om iets schoons te zien. Bij het kerstverhaal wordt ook gesproken van een os en een ezel. Een os is het zinnebeeld van toewijding en volharding. Als men de ten toonstelling ziet dan weet men, dat er met toewijding en volharding'gewerkt is. Er is voor gezorgd, dat de bloemen op tijd in bloei staan. Namens de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur bracht spreker de werkers hulde voor het geen tot stand is gekomen. En wat de ezel betreft, zeide spreker: „een ezel is die vak genoot, die niet naar Lisse komt". Na een uiteenzetting over de mechanisatie in het. bedrijf, die van groot belang is, verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. De heer Segers deelde mee, dat de heer R. M. van der Hart uit Haarlem wegens een verkeersongeval in een ziekenhuis is In hoger beroep is boer Hopman uit Sloten, de man, die verlenging van zijn pachtcontract met de gemeente Amsterdam kreeg, maar toch zijn land zal moeten ver laten, door het gerechtshof te Amsterdam in het ongelijk gesteld. Het hof, dat uitspraak deed in het door Hopman ingestelde hoger beroep van een kort geding, wees zijn vordering van de hand en veroordeelde hem tot betaling van de kosten, die 530,bedragen. De gemeente Amsterdam wenst het land, dat zij jarenlang aan Hopman verpacht had, terug omdat zij het nodig heeft voor de stadsuitbreiding. Wat Hopman griefde was, dat op het land geen huizen komen te staan, maar dat het gebruikt zal worden voor tuinderijen ten behoeve van een aantal tuinders, die al eerder door vroegere stads uitbreiding verdreven zijn. Hopman verzocht in de lente van dit jaar de pachtrechter bij het kantongerecht te Amsterdam verlenging van zijn pacht contract. De gemeente verweerde zich hier tegen, maar de pachtrechter verleende Hopman de verlenging voor 12 jaar en wel op grond van artikel 31 der Pachtwet. Daar in staat, dat ontbinding van het pachtcon tract, zoals de gemeente dat wenste, slechts mag geschieden indien de grond bestemd wordt voor volkshuisvesting, woningbouw, handel of nijverheid of andere niet tot de landbouw behorende doeleinden. Tuinde rijen behoren volgens de pachtrechter tot de landbouw. In het door de gemeente ingestelde hoger beroep trok Hopman opnieuw aan het langste eind. De paehtkamer van het Arn hemse gerechtshof was dezelfde mening toe gedaan en verleende Hopman zijn ver lenging. Dat was in November. De gemeente had dit proces echter niet afgewacht. In de zomer was zij een ont eigeningsprocedure begonnen, hoewel de grond, die zij aan Hopman verpacht had, allang haar eigendom was. Hopman moest zijn vee van het land halen en vroeg in kort geding de president van de rechtbank de gemeente te dwingen van het land af te blijven. De president weigerde dit op di verse gronden. Eén daarvan was dat hij niet inzag waarom tuinderijeri niet tot de volkshuisvesting zouden kunnen behoren, Van die beslissing ging Hopman in hoger beroep bij het Amsterdamse hof. Dit heeft hem thans in het ongelijk gesteld. In het arrest van het hof wordt gezegd, dat al is de gemeente Amsterdam aan het Pachtbesluit gebonden, zij als overheid een publiekrechtelijke taak heeft, die de be voegdheid inhoudt om tot onteigening over te gaan, al is dan ook het betrokken land reeds haar eigendom. Volgens het hof ver zet zich hiertegen geen enkele wetsbepaling. Voorts was het hof van mening, dat het pachtrecht voor de onteigening moet wijken en dat deze moeilijkheid moet wor den opgelost door schadeloosstelling aan Hopman. De voorlopige inbezitneming van de grond door de gemeente Amsterdam, wordt volgens het gerechtshof stellig niet in de weg gestaan door de verleende pacht- verlenging. Of tuinderijen tot de volkshuis vesting behoren kan nu niet meer aan het oordeel van het hof worden getoetst, zo luidde het arrest, omdat de gemeente in middels met de onteigeningsprocedure is begonnen en deze stappen zijn door de Kroon bekrachtigd. In overleg met zijn raadsman zal Hop man na deze uitspraak nu beroep in cas satie aan tekenen. Hij meent, dat de thans bestaande Onteigeningswet, op deze wijze toegepast, in lijnrechte tegenspraak is met de Pachtwet. 7. „Kom", zei de ontdekkingsreiziger, een hekje open duwend, „nu nog even dit tuin tje ontdekken en dan zijn we in deze stre ken klaar". Panda volgde hem enigszins angstig, want hij de ingang stond een groot hord met het opschrift: WACHT U VOOR DE HOND! Gelukkig bleek de waakhond in diepe slaap te zijn, zodat zij rustig hun vlaggestok in de tuin konden planten. Dit was echter niet naar de zin van neef Lode- wijk, die hen weer stiekum achterna was geslopen. „Wat een snert waakhond!", mompelde hij ontevreden, „wat een slaap ziek beest! Wacht maar eens, ik zal hem even wakker schudden!" Driftig liep hij toe en gaf een fikse schop tegen het hon- dehok. „Waken, waakhond!", riep hij. „Er zijn indringers in de tuin van je baas. Kom overeind en laat je tanden zien!" En dat DEED de waakhondHet volgende ogenblik rende neef Lodewijk in galop door de tuin met het woedende dier op zijn hielen. „Kijk! Kijk!", riep Panda, „daar komt uw neef aan! Hij „Ach, let maar niet op hem", zei de ontdekkings reiziger, „hij probeert me altijd af te lei den". opgenomen. Hij betreurde dat zeer, omdat de heer Van der Hart een trouw bezoeker is van de tentoonstelling. Hem zijn op het ogenblik, dat de expositie geopend is bloemen aangeboden. De uitslag van de bekroningen luidt: Hyacinten geprepareerd, 10 soorten, grote gouden médaille: G. B. de Vroomen en Zoon, Sassenheim. Hyacinten geprepareerd, 5 soorten, grote gouden médaille: P. van Reisen en Zonen, Voorhout. Hyacinten grondverwarming, 8 soorten,, grote gouden médaille en wisselbeker: Gebr. Segers, Lisse. Hyacinten decoratief opgesteld: grote gouden médaille en wisselbekers: Gebr. Segers, Lisse. Hyacinten (kleur), grote gouden médaille: Gebr. Segers, Lisse. Narcissen, 12 soorten, grote gouden mé daille: Firma Warnaar en Co., Sassenheim; kleine gouden médaille: G. B. de Vroomen. Narcissen, 8 soorten, grote gouden mé daille: Verenigde Culturen te Noordwijk. Narcissen, 6 soorten, kleine gouden mé daille: Firma G. Enthoven, Nieuw Vennep. Prijsvraag voor de beste narcfis (Trompet, Grootkronig, Kleinkronig), grote gouden médaille: Warnaar en Co. (Jules Verne en Golden Harvest) en G. B. de Vroomen (Barnet Browning). Tulpen, 10 soorten, grote gouden mé daille: G. B. de Vroomen. Tulpen, 6 soorten, grote gouden médaille: Floralia, 's Gravenzande. Tulpen (kleur), grote gouden médaille: Floralia (Olga) en G. B. de Vroomen (Le vant). Prijsvraag collectieve inzending: grote gouden médaille: Ruygrok Broeiproeven- bedrijf, Hillegom. Prijsvraag collectieve inzendingen (min. 50) potten of kisten: grote gouden médaille: G. B. de Vroomen. Diploma: G. C. van Meeuwen, Heemstede (met lof der jury) en M. C. van Staveren, Aalsmeer (inzending freesia's en ponset- tia's). Diploma's werden toegekend voor de volgende inzendingen buiten mededinging: Proefstation te Lisse en Laboratorium voor bloembollenonderzoek. Onbevoegde tandentrekkers bekeurd De Rotterdamse recherche gaat sinds enige tijd opnieuw de gangen na van J. van W., die destijds niet alleen van zich deed spreken in verband met het voorge nomen scheepgaan van Westerling, maar ook en vooral door de praktijken, die hij in een gebouw op de Binnenweg in de Maasstad uitoefende. Door zijn reclame met „evipan" en de belofte van ,,'s mor gens tanden getrokken/ 's middags een nieuw gebit" wist hij ofschoon het zeer dubieus was of dit te rijmen viel met de wet autobussen vol met klanten te lok ken, vooral uit België. Sinds enige tijd was dit instituut, ver moedelijk als gevolg van de nieuwe wette lijke maatregelen opgeheven. De recherche vermoedde evenwel, dat die opheffing slechts een schijnmanoeuvre was. Woensdag vond de politie aanleiding, een onderzoek in te stellen bij de „mond- arts" J. B A. T. in de Claes de Vrieselaan en bij de in diezelfde straat gevestigde tand-technische inrichting van J. van W. In de wachtkamer trof men een groot aantal patiënten aan. Het bleek, dat hier door personeel onbevoegd de tandheel- kunst werd uitgeoefend. Er werd proces verbaal opgemaakt en bij J. van W. tevens een gedeelte van de administratie in beslag genomen. De recherche stelt een verder onderzoek in. Ned. Herv. Kerk Beroepen te N.- en Z.-Schermer-Oterleek W. Janssen, vic. te Amsterdam-W., die voor dit beroep bedankte. Aangenomen naar Zwaagwesteinde H. B. Oosthoek, cand. te Creil. Geref. Kerken Beroepen te Kamerik C. Honig, cand. te Amsterdam. Verscheurend. Tussen April 1954 en April 1955 is in India een honderdtal kinderen door hyena's en wolven gedood. Er zijn premies op het onschadelijk maken van deze roofdieren gezet. Twee. De Britse metaalbewerkersbond, de „Amalgamated Engineering Union", heeft de communist Ambrose in zijn hoofdbestuur gekozen. Daarin hebben nu twee communisten zitting op de ze ven leden. Neergestort. Een Canadese Catalina-vlieg- boot is voor de Schotse Westkust in zee gestort en gezonken. Een lid van de be manning is om het leven gekomen. De rest kon worden gered. Nabij Dussel- dorp is een Britse DC 3 neergestort en in brand gevlogen. De drie inzittenden kwamen om het leven. Ontstellend. De Kerst- en Nieuwjaarsver loven van de 2500 detectives in New York zijn ingetrokken en de gehele in burger geklede politiemacht werd in het geweer geroepen om een scherpe stij ging in de misdaad tegen te gaan. De autoriteiten zijn gealarmeerd door een toenemend aantal misdrijven, in bijzon der inbraken en overvallen. Aquamarijn. In de mijnstad Governador Valladares in de Braziliaanse staat Mi- nas Gerais is een aquamarijn van onge veer 63 kg. gevonden. Dit moet de grootste aquamarijn van de wereld zijn. Zuivering. De zuivering in het Argentijn se leger wordt nog steeds voortgezet. Er zijn nu weer 55 officieren, onder wie tien vice-admiraals en schouten-bij nacht, van hun functies ontheven. De kolonel buiten dienst Castro, die minis ter van Vervoer is geweest in de eerste regering-Perón, is geïnterneerd op het eiland Martin Garcia, voor Buenos Aires. Vooruitzicht. De Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad heeft becijferd, dat on geveer 560 personen in de Verenigde Staten tijdens de Kerstdagen hun leven op straat en op de grote verkeerswegen zullen verliezen. De berekening geldt voor het tijdvak van Vrijdagavond 6 uur tot Maandag middernacht. De gevaar lijkste dag schijnt de Zaterdag te zijn, maar ook op Vrijdag is het risico aan zienlijk. Gevolg. Van de week is te Birmingham in Groot-Brittannië gevaarloze radio-ac tieve sneeuw gevallen. De radio-activi teit is waarschijnlijk het gevolg van een waterstofbomontploffing in de Sovjet- Unie, aldus de Britse atoomgeleerde Fremlin. De reactie van de Geiger-tel- lers was tweemaal zo groot als na de Amerikaanse ontploffingen in de woes tijn Nevada. Noordpool. De Scandinavische luchtvaart organisatie SAS voert met Canada, de Verenigde Staten, Noorwegen en Dene marken onderhandelingen over de op richting of het gebruik van een aantal radiostations in het Noordpoolgebied ten dienste van een luchtverbinding van Scandinavië met Japan over het Noord poolgebied. Een dergelijke verbinding bestaat reeds tussen Scandinavië met Californië. Bekeerling. Charles Tillon, die drie jaar geleden uit het politieke bureau van de Franse communistische partij werd ge stoten, heeft de Franse kiezers in het. officiële communistische orgaan „l'Hu- manité" opgeroepen op Jacques Duclos, de leider der communistische fractie in de Nationale Vergadering te stemmen. Gestrand. In de Blackmans Bay in Zuid- Oost-Tasmanië zijn honderden walvis sen vastgelopen op een zandbank, toen zij trachtten bij laag water uit de baai naar open zee te zwemmen. Vissërs heb ben getracht enige dieren te redden door zé naar dieper water te slepen. Zij keerden echter naar de andere op de zandbank terug. Fundamenteel. Een en veertig vooraan staande Amerikanen, onder wie me vrouw Roosevelt, hebben president Eisenhower een petitie gezonden waar in zij bij gelegenheid van Kerstmis am nestie vragen voor communisten, die krachtens de Smith-wet gevangen zijn gezet. De ondertekenaars, die de nadruk leggen op hun eigen „fundamentele af wijzing van de leer van de communisti sche partij" verzoeken de president de vonnissen van zestien gevangen com munisten te wijzigen zodat zij op vrije voeten kunnen worden gesteld. Reorganisatie. In Griekenland zijn meer dan tien „belangrijke" communisten ge arresteerd na de aanhouding van een zekere George Moraitis, die bekend zou hebben dat hij tot taak had een commu nistische ondergrondse in Griekenland, waar de communistische partij verboden is, te reorganiseren. Moraitis zou via een clandestiene zender in contact heb ben gestaan met Griekse communisti sche leiders achter het „ijzeren gordijn". GALILEï, een der eerste astronomen die zijn kijker op de zon richtte, wordt alge meen als de ontdekker van de zonnevlek ken beschouwd, en voorzover we uitslui tend over het Westen spreken, kunnen we daar vrede mee hebben. Doch we dienen daarbij wel te bedenken dat Chinese as tronomen tussen de jaren 300 en 1200 die vlekken ook reeds hadden waargenomen. Er is dus niets nieuws op de zon! Maar genoeg hierover. De zonnevlekken zijn veel te be langrijke verschijnselen om ons met een woordspeling daar van af te maken. Doordat zij zich n.l. van de Oost- naar de Westrand van de zon be wegen, toonden zij om te be- V ginnen aan dat de zon om haar as draait, en aangezien de vlekken van lange levensduur bovendien na ruim IJ'/s dag weer aan de Oostrand verschijnen, bleek daaruit dat de synodische omwen- telingstijd van de zon ruim 27 dagen be draagt. Voorts kon uit de bewegingsrich ting van de vlekken de stand van de ro tatie-as van de zon worden bepaald, zodat we zeker niet ontevreden mogen zijn over het aantal feiten dat deze vlekken ons hebben onthuld. We spreken weliswaar steeds over vlek ken, omdat zij zich tegen het helle licht van het zonneoppervlak donker aftekenen Zij zijn echter verre van donker, want hun temperatuur bedraagt ongeveer 4500 tot 5000 graden en het licht dat zij geven is dus heel wat helderder dan de spiraal van een gloeilamp. Het zijn enorme ga pende holen in de woelige gasmassa, som mige met een doorsnede van enkele hon derden kilometers (en nauwelijks zicht baar) andere met een diameter die vele malen groter is dan de aarde. Zij gelijken op geweldige kraters van vulkanen in werking en braken voortdurend materie uit het inwendige van de zon uit. Ruim 100 jaar geleden - het was in 1843 - ontdekte Schwabe in het optreden van het maximale aantal zonnevlekken een periodiciteit van 11 jaar, maar latere on derzoekingen hebben uitgewezen dat de perioden in werkelijkheid schommelen tussen 9 en 14 jaar, waardoor we toch op een gemiddelde van ruim 11 jaar terecht komen. In deze perioden zijn de maxima en minima ove rigens niet gelijkelijk ver deeld, want de tijd van het minimale aantal vlekken tot het maximale is (gemiddeld) 41/s jaar, die van het maxi mum tot het volgende minimum 6'/s jaar. Het laat ste minimum had plaats in 1944, daarop volgde een maximum in 1947, zodat dit jaar weer een minimum te verwachten is, hetgeen uiteraard eerst geconstateerd kan worden wanneer ook de hierna vallende resultaten bekend zijn. In de omgeving van de vlekken-groe pen worden onophoudelijk zonnevlammen of protuberansen waargenomen, waarvan de grootste zich soms 600.000 km. boven het zonne-oppervlak verheffen en slechts enkele uren bestaan. In hun kortstondig bestaan zenden zij bijzondere stralingen uit, die de aardse dampkring niet onbe roerd laat. Gelijktijdig uitgezonden cor- pusculaire straling, die we kunnen be schouwen als een uit protonen en electro- nen bestaande gaswolk, bereikt ons na ongeveer 24 uur. Is het inderdaad juist dat de zonnevlek ken invloed hebben op de gebeurtenissen op aarde! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2