Actifral 10 Uitgaan in Haarlem Souvereiniteit over Nw-Guinea is geen punt voor discussie In mijn plaats zou U 'm ook het beste gegeven hebben! Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Verklaring van minister Luns: Minister Beyen put, wat de Europese eenwording betreft, troost uit familie-ervaring ("Hoe is het ontstaan?^ J In hem eerde ik 't hele corps! 0UMA 1/OtQiHUL 'ti élaMe 6eU* i VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 3 GEZOND en FIT VITAMINEN Kagawa vroeg Syngman Rhee vergiffenis voor Japan Zweden kunnen zich geen atoomwapens veroorloven West-JDuitsland bouwde in 1955 550.000 woningen Autobestuurder op slag gedood Door brand omgekomen Kassiers met pistolen in Noord-Rijn-Westfalen Dit woord: PEKELZONDE Ik gaf de Gele Rijder, die mij vlot hielp, toen ik bij Vianen panne had, natuurlijk het beste King's Cross Virginia v-e-r-f-ij-n-d rookgenot voor iedereen. Minister Van de Kieft naar Suriname Uit Haarlems Dagblad van 23 December 1905 (Van onze parlementaire redacteur) Het hoogtepunt van het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken was ongetwijfeld de verdediging door minister Luns van het het met betrekking tot In donesië, in het bijzonder ook ten opzichte van de thans plaats vindende conferentie, gevoerde beleid. Hij nam onze Hoge Commissaris te Dja karta tegen de kritiek van de heer Goed hart (P. v. d. A.) in bescherming. Deze functionaris heeft, zo kreeg men te horen, steeds voor de Nederlandse gedetineerden klaar gestaan, is altijd voor hen opgekomen. Kortom, de kritiek van de heer Goedhart was volkomen ongerechtvaardigd en de minister verklaarde dan ook met overtui ging de mening te zijn toegedaan, dat ons land te Djakarta uitstekend diplomatiek vertegenwoordigd is. Met de sprekers, die betreurd hadden dat het met het zelfbeschikkingsrecht in Indo nesië anders was gelopen dan op grond van de ter Ronde Tafel-Conferentie getrof fen regeling verwacht werd, was minister Luns het geheel eens. Niet echter met hun bewering, dat Nederland de mogelijkheid zou hebben gehad nakoming van dat recht te bevorderen of af te dwingen. In dit op zicht was interessant de mededeling, dat de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zeken van Indonesië, Anak Agung, zelf nog steeds overtuigd federalist, gezegd had, dat inmenging van Nederland in de zaak van de Zuid-Molukken een averechtse uitwer king zou hebben. De gang van zaken in Indonesië vervult onze regering geenszins met gerustheid en zij begrijpt ook de in de Kamer tot uiting gekomen twijfel of het in de gegeven om standigheden opportuun was met de Indo nesiërs te gaan confereren. Maar toen dat verzoek aan ons gedaan was, liet de doel stelling van onze politiek, die er op gericht is goede betrekkingen met Indonesië te onderhouden, niet toe het houden van een conferentie ter verbetering in de onderlinge betrekkingen, van de hand te wijzen. Ove rigens kon men er van verzekerd zijn, dat het Kamerdebat aanleiding te meer zou zijn nuchtere zakelijkheid in de besprekin gen in acht te nemen. Verplaatsing van de conferentie naar Genève was op sterke aandrang van Djakarta geschied. Voor ons bestonden er geen principiële redenen om ons daartegen te verzetten. Nieuw-Guinea Minister Luns verklaarde dat het rege ringsstandpunt inzake Nieuw-Guinea sinds het vorig jaar geen enkele wijziging had ondergaan en dat door aanneming van de UNO-resolutie over Nieuw-Guinea, die voor ons aanvaardbaar was, het Neder landse standpunt niet ondermijnd was. Allen was het duidelijk gemaakt, dat voor Nederland de souvereiniteit over dat gebied niet discutabel was, hetgeen ook blijkt uit agendapunt 3 van de conferentie. Met de grootste nadruk verzekerde de minister nog eens, dat onze delegatie geen duimbreed van dit standpunt zal afwijken. Normaal is het overigens om over andere punten be treffende Nieuw-Guinea met Indonesië, dat immers daaraan grenst, tot praten bereid te zijn. Eventuele Indonesische wensen zullen scherp getoetst worden aan het door ons ten aanzien van de souvereiniteit inge nomen beginsel. Het is uitgesloten dat ge legenheid voor politieke infiltratie zal worden gegeven. Zeer openhartig en bovenal zeer duide lijk heeft minister Luns zijn Indonesische ambtgenoot doordrongen van het gevoelen van regering, parlement en volk, dat de Nederlandse arrestanten ginds onrecht wordt aangedaan en dat het noodzakelijk is daaraan een einde te maken. Diep teleur stellend noemde hij het omtrent verbeterin gen in dit opzicht thans nog geen concrete mededelingen te kunnen doen. Zonder zich ADVERTENTIE het oraDje flesje 60 dragees f 1.95 100 dragees f 2.90 PHILIPS R O X A N E TOKIO (Reuter) Een open brief van de Japanese Christelijke leider Toytsjiko Kagawa in het Tokiose blad „Mainitsji Sjimboen", waarin een beroep werd ge daan op de „Christelijke geest van presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea om Japan vergiffenis te schenken en duur zame vriendschappelijke betrekkingen te vestigen", is volgens Rhee de eerste uit lating van dergelijke aard door een voor aanstaand Japanees burger, die onder zijn aandacht is gekomen. Rhee beantwoordde de „nederige verontschuldiging voor veer tig jaren Japans bestuur in Korea", zoals hij het noemde, met een open brief in het zelfde blad. Zuid-Korea heeft vorige week de be perking der handelsbetrekkingen met Ja pan, die vier maanden geduurd heeft, op geheven. aan enig optimisme te buiten te gaan, ein digde de minister met de hoop uit t£ spre ken, dat de conferentie een periode van betere en hartelijker betrekkingen tussen de beide landen zal kunnen inluiden. Midden-Oosten Sprekende over de spanning in het Mid den-Oosten, merkte minister Luns op, dat de grensincidenten tussen Israel en de Ara bische staten voor de verantwoordelijkheid van beide partijen komen, waaraan hij toe voegde, dat naar zijn oordeel Israel soms wel wat te ver gaat. Daaruit volgt echter niet, dat de Nederlandse regering afzijdig staat ten opzichte van het Arabische stre ven, voor zover dat op ontkenning van het bestaan van Israel als souvereine staat zou neerkomen. Nederland voelt zich namelijk met de andere landen in de UNO voor het in het leven roepen van de staat Israel als mede voor het voortbestaan daarvan mede verantwoordelijk. De sympathie van het Westen wordt groter, aldus de minister, naarmate de Sovjet-Unie zich meer en meer tegen Israel keert, klaarblijkelijk met de hoop tweedracht in het Midden-Oosten te zaaien. Tegenover diegenen, die, zoals het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, juist het tegenovergestelde hadden verkondigd, merkte minister Luns op, dat er geen sprake is van een staat van oorlog tussen de Arabische staten en Israel en dat een economische boycot onrechtmatig is. Het Nederlandse bedrijfsleven achtte mr. Luns mans genoeg te weten hoe het op derge lijke intimidaties heeft te reageren. Benelux Ten aanzien van Benelux verklaarde de minister dat de aangelegenheid van grens correcties met Duitsland voor België an ders ligt dan voor Nederland. Met betrekking tot de waterwegenkwes tie wacht Nederland thans op mededelin gen van Brussel omtrent het Belgische standpunt. Nog onlangs heeft minister Luns te New York in een gesprek met zijn colle ga Spaak duidelijk laten uitkomen, dat die mededeling niet te lang op zich moet la ten wachten. Bij de replieken kreeg men nog te horen, dat er omstreeks 12 Januari, mogelijk iets later, een bespreking zal plaats vinden. Deltaplan en kanalenkwes- tie zijn niet noodzakelijk met elkaar ver bonden, al is het verband tussen beide problemen duidelijk aanwijsbaar. Ook minister Beyen had het in zijn, wel een aantal geestige opmerkingen maar minder concrete inhoud bevattende rede over Benelux. Hij zei: „In de innerlijke kracht van het Westen is de betekenis van Europese samenwerking van grote waarde, in het bijzonder ook wat de verhouding tot Amerika betreft. Benelux heeft bij dit al les en in het streven naar Westelijke sa menwerking een grote rol te vervullen". Opnieuw zette de minister van Buiten landse Zaken de noodzakelijkheid uiteen om in een werkelijk deugdelijke Europese Gemeenschap voor een gemeenschappelijke markt met supra-nationale organen te wer ken, verantwoordelijk aan een gemeen - schaps-parlement. Het supra-nationale ziet hij als het natuurlijke element in de ge leidelijke ontwikkeling, waaraan sinds 1918 allengs een vooruitgang van belang is ge komen. Nog zijn er weerstanden bij grote landen, dat wil zeggen bij landen, die eens groot waren en niet willen inzien, dat er in feite in Europa geen grote landen meer zijn. De minister, die zijn uiteenzettingen graag met anecdotes kruidt, vertelde, hoe een neef van zijn vader, die door ziekte thuis lessen moest nemen, elk jaar examen deed, elk jaar voor een hogere klas zakte, maar tenslotte toch voor zijn eindexamen slaagde. Zo nu voelde hij zich zelf met be trekking tot zijn pogingen mee te werken aan het tot stand komen van een gemeen schappelijke Europese markt. Oost-West In het begin van zijn rede had hij het over de tegenstellingen Oost-West gehad. Daarbij liet hij uitkomen, dat na het twee de Genève wel gebleken is, dat nog geens zins ontspanning is ingetreden. Waarom wees Rusland het door het Westen gedane vérgaande voorstel met betrekking tot herstel van de Duitse eenheid en het ge ven van een garantie aan Rusland af? „Betekent dit, dat er niets is veranderd? Wij weten het niet. Terwijl ik het eens ben met hen, die voorzichtigheid geboden blijven achten, ben ik toch van oordeel, dat wij het onszelf te gemakkelijk maken met te zeggen, dat er niets veranderd is", aldus mr. Beyen. De heer Goedhart (PvdA) was hier over niet gesticht; hij vond dit een te slap pe zienswijze. Minister Beyen antwoordde dat heden ten dage toch in elk geval geen reden voor grotere ongerustheid bestaat dan enige tijd geleden. Ofschoon minister Beyen enige bereidheid toonde inzake de Nederlandse reserves op het punt van het individuele klachtrecht uit hoofde van het Europese verdrag be treffende de rechten van de mens eventueel een ander standpunt te gaan innemen, houdt mr. Van der Goes van Naters (PvdA) voor het in 1956 te houden debat over de Raad van Europa een op die kwes tie betrekking hebbende motie in gereed heid. De motie-Ruygers ten behoeve van vor ming van een fonds voor sociale en econo mische hulp aan minder ontwikkelde ge bieden werd tenslotte, evenals de begro ting, zonder hoofdelijke stemming aangeno men. STOCKHOLM (AFP) Productie van atoomwapens in Zweden zou grote kapita len vergen en grote hoeveelheden grond stoffen; en zelfs wanneer Zweden de nodige middelen zou bezitten, zou het nog ver scheidene jaren duren voordat enkele bom men vervaardigd zouden kunnen worden, aldus heeft generaal Ehrensvaerd, de op perbevelhebber van het Zweedse leger, verklaard. Volgens hem zou het misschien later mogelijk zijn om atoomwapenen uit het buitenland in te voex-en, maar ook dan zou een bepaalde mate van conventionele bewapening nodig blijven om de nieuwe wapens doeltreffend te kunnen gebruiken. BONN (DPA) Volgens het West- Duitse ministei-ie voor Woningbouw zijn dit jaar in West-Duitsland bijna 550.000 nieuwe woningen gebouwd, waarmede het x-ecordresultaat van vorig jaar weer werd bereikt. Sedert 1949 werden in West-Duits land drie millioen woningen gebouwd met totale kosten van 44 milliard D.M. Onge veer twaalf millioen personen zijn aan nieuwe woningen geholpen. Het tekort aan gezinswoningen is sedert 1950 gedaald van 3,2 millioen tot 1,9 millioen eenheden. Wanneer men echter mede rekening houdt met de behoefte aan eenpersoonshuishou dingen bestaat er nog behoefte aan 3,2 mil lioen nieuwe woningen tegen 4,6 millioen in 1950. Het woningtekort in West-Duitsland ver mindert slechts langzaam aangezien per jaar de behoefte aan woningen extra stijgt met ruim tweehonderdduizend door het stichten van nieuwe gezinnen en door de grote toevloed van vluchtelingen uit de Sovjet-zóne van Duitsland. Trein ramde bestelwagen Op de onbewaakte overweg nabij Klaas hof te Reuver is een kleine bestelwagen van de 21-jarige groentehandelaar J. C. uit Reuver door een personentrein Venlo Roermond aangereden. De heer C. werd daarbij gedood. Door de dichte mist was het zicht ter plaatse slecht, waardoor de chauffeur de naderende trein waarschijnlijk niet heeft opgemerkt. De auto werd ter hoogte van de cabine gei-amd en een vijftigtal meters meegesleurd. Het treinverkeer ondervond een half uur vertraging. Aan de gevolgen van derde graads brand wonden, die de 81-jarige weduwe M. Stom Woensdagmiddag opliep toen haar kleren vlamvatten bij een brand in haar woon kamer in de eerste Weteringdwarsstraat in Amsterdam, is de oude vrouw vannacht overleden. BONN (ANP) Postbeambten in West- Duitsland zouden voortaan met een pistool gewapend achter hun loketten moeten zit ten, zo meent de minister van Binnenlandse Zaken van de staat Noord-Rijn-Westfalen, dr. Meyers. Hij heeft aan de minister voor de posterijen verzocht, deze veiligheids maatregel te treffen om de bandieten af te schrikken, die in steeds toenemend getal aanslagen op de kassiers van postkantoren en landelijke banken plegen. De roofover vallen op wegen en op openbare kassen zijn volgens Meyers tot de ergste plaag van zijn staat geworden. De minister verlangt straf fe maatregelen tegen de rovers, wie een briefje van tien mark meer waard is dan een mensenleven. Hij heeft in alle distric ten speciale politiediensten ingesteld Vooral op de dagen, waarop de kassen voor het uitkeren van pensioenen en ande re regelmatige betalingen gevuld zijn, zul len alle denkbare veiligheidsmaatregelen worden genomen. Aan het Openbaar Minis terie heeft de minister verzocht voortaan de strengste straffen tegen rovers te eisen. Pekel is zout water dat gebruikt wordt om spijzen voor bederf te vrijwaren. Er is verwantschap met het werkwoord pikken, om het scherpe, prikkelende van de vloeistof. Een pekelzonde is dus een oude zonde, een misdrijf dat in vroe ger tijd is begaan en als het ware in de pekel gelegd. Dit is althans de oude be tekenis. Men bezigt het woord tegen woordig voornamelijk voor: kleine en vergeeflijke zonde. Deze betekenisover gang heeft men op twee manieren wil len verklaren: men kan denken aan een zonde die men „opzout" omdat zij het gemoed slechts weinig bezwaart, maar ook aan de mogelijkheid dat pekelzonde en pekel niets met eLkaar te maken hebben. Pekelzonde zou dan een ver bastering zijn van het Latijnse peccatil- lum, verkleinwoord van peccatum, dat: zonde betekent. ADVERTENTIE SUPER OUALITy F ie Car eisen, Ida Wasserman en Luc Lutz in de door Joris Diels geregisseerde voor stelling van „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas, die door de Haagse Comedie de volgende week twee keer in VRIJDAG 23 DECEMBER Frans Hals: „De zwarte ridder", 14 jaar, 7 én 9.15 uur. Luxor: „De pi'airie verdwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bi-ood, liefde en jalouzie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dal der koningen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rose Ma rie", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „To Pai'is with love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoejager", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Concei-t door de Kon. Liedei-tafel Zang en Vriendschap, o. 1. v. Jack P. Loorij. ZATERDAG 24 DECEMBER Frans Hals: „De zwarte ridder", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie ver dwijnt". alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10 en 11.30 uur en „Bx-ood, liefde en jalouzie", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 Uur. Roxy: „Het dal der ko ningen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Rose Mai'ie", alle leeft., 2.30 uur. Studio: „To Paris with love", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoejager", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20 uur, Concert door de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap, o. 1. v. Jack P. Loorij. Popellaan 1: 24 uur, Vx-ij Katholieke Kerk, Viex'ing van de Kerstnacht. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen ondier meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1315 uur. Teylers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt, van 27 Decem ber af tot 5 Maart. Geopend: iedere werk dag, behalve Maandag van 1115 uur en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschi-iften exx munten. Geopmd op wex-kdagen van 1017 uur, des Zondags van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette vaxx Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp Februari 1953. Geopend van 912.30 en van 1.305 uur. Grote Markt, Grote Kerk: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvx-aag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vryburglaan 17: Het museum is geopend van Maandag tot en met Zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste Zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 17 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vx-aag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van appliqué's en ceramiek van Josje Smit. Tot 10 Januari geopend op wex-kdagen van 1017 uur. Museum „Het Huis van Looy": van 17 De cember tot 2 Januari expositie van wer ken van leden van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Woonhuis Van Looy: Des Zondags van 1417 uur en Donderdags van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. TONEEL EN DANS Zondag 25 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert op „De man, de vrouw en de moox-d" van André Roussin, onder regie van Fons Rademakers. In de hoofdrollen Mary Dres- selhuys, Mien Duymaer van Twist, Ko van Dijk. Henk van Ulsen en Pierre Myin. Décor: George Wakhévitch. Maandag 26 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder x-egie van Jan Teulings speelt het Rottex-dams Toneel „Indrin gers" van Joseph Hayes. Met medewerking van Ton van Duinhoven, Lia Dorana, Bob de Lange, Leo de Hartogh, Wim van den Brink en vele anderen. Décor: Wim Ves- Dinsdag 27 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een abonnementsvoorstelling van „Indrin- gens" („The despex-ate hours") van Joseph Hayes. Voor verdere bijzonderheden zie Maandag 26 December. Dinsdag 27 December, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: Het Toneelgezel schap Johan Kaart vertoont „Potasch en Pex-lemoer met vacantie" met Johan Kaart, Johan Boskamp en anderen. Woensdag 28 December Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling door de Haagse Comedie van ,,'t Is nooit te laat van Felicity Douglas onder regie van Joris Diels. In de hoofdrollen Luc Lutz, Fie Carelsen en Ida Wasserman, met Maria de Booy en Bas ten Batenburg. Donderdag 29 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagsche Comedie geeft een abonnementsvooi-stelling van ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Voor bij zonderheden zie Woensdag 28 December. Vrijdag 30 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging „Geloof en Wetenschap" voert De Neder landse Comedie op „De koppelaarster" van Thornton Wilder in de vertaling van Bert Voeten. In de hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Jacqueline Royaards—Sandberg, Joan Remmelts, Onno Molenkamp en regisseur Henk Rigters. Décors: Friso Wiegersma. DIVERSEN Vrijdag 23 December, aula Gymnasium, Prinsenhof, 20 uur: Onder x-egie van Frans Hesmex-g voeren leerlingen van het Stedelijk Gymnasium op „Vrachtboot Volharding" van Charles Vildrac. Maandag 26 December. Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van Willy Vervoort, de Wama's, Jan Tromp en vele anderen. Dinsdag 27 December, Sint Bavo, 14 uur: Voorstelling van het circus „Lambei-ta", ten bate van het kleuterhuis „Margriet". Deze voorstelling wordt herhaald op Woensdagmiddag. Woensdag 28 December, Minerva Theater, Heemstede, 14 uur: Kindex-vooi-stelling van het cix-cus „Harlekijn". Dinsdag 27 December, Concertgebouw, 14 uur: Kinderfeest georganiseerd door de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Deze feesten zullen tevens op Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmid dag plaats vinden. MUZIEK Vrijdag 23 December, Concertgebouw, 20 uur: Kerstconcex-t door de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" onder lei ding van J. P. Loorij, met solistische me dewerking van Aafje Heynis, alt; Emmy van Eden, piano en Herxk van Eeuwijk, orgel. Er worden werken uitgevoerd van Orlando di Lasso, Franz Schubert, Hugo Wolf, P. Cornelius, B. Bartök, Felix de Nobel en anderen. Maandag 26 December, Grote Markt, 22 uur: Gedurende een half uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters die een reeks kerstliederen ten gehore zal brengen. Maandag 26 December, Concertgebouw, 14.30 uur: Het jeugdkoor „Inter Nos" concer teert onder leiding van Jan Booda, met solistische medewerking van Vera Badings, harp; Emmy van Eden, piano en Han le Fèvre, tenor. Het programma vermeldt Hollandse, Oud-Duitse, Franse en Engelse kerstliederen, negro-spirituals en „A cere mony of carols" van Benjamin Britten. Woensdag 28 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Onder auspiciën van de ver eniging „Geloof en Wetenschap" geven onder leiding van Arthur Orobio de Castro het Residentie Vrouwenkoor en het Kunst- maand Orkest een concert met mede werking van de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi en Rosa Spier, harp. Uit- gevoei-d worden het Praeludium uit de Holberg-suite van E. Grieg; Adagio voor strijk-orkest van S. Barber, Kerst- concex-t van A. Coralli en „Le miroir de Jésus" van André Caplet. Vrijdag 30 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Extra concert door het N. Ph. O. onder leiding van Willem van Otterloo, dirigent van het Residentie Orkest, met medewex-king van de sopraan Gré Brou- wenstijn. Het programma vermeldt de ouvex-ture „Egmont" en de aria „Ah! Per- fido" van L. van Beethoven, de Elektra- suite van Alphons Diepenbrock en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky. Naar het ANP verneemt zullen de mi nister van Financiën, de heer J. van de Kieft, en de plaatsvervangend thesaurier- generaal, mr. L. de Block, op 18 Januax-i in Suriname aankomen voor een oriën- tatiebezoek. HAARLEM. Sedert enkele dagen stopt de Parijsche tx-ein ook te Haarlem. Men vertelt, dat dit geschiedt op ministe- rieelen last ten gevolge van een verzoek van het sociaal-democratische Kamerlid Hugenholtz, die het, zooals wel begrijpe lijk is, gemakkelijk vindt, 's middags na de Kamervergadering met dien fraaien, snelrijdenden trein, naar zijn woonplaats Haarlem terug te keeren. Vragende om nadere inlichtingen werd ons medegedeeld, dat de heer Hugenholtz inderdaad de Regeering verzocht heeft, den bewusten internationalen trein ook te Haarlem te doen stil houden. De mi nister van het Verkeerswezen, de heer Kraus, heeft daarop aan de directie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij dit verzoek overgebracht. De directie opperde bezwaren, waarop de minister gelast heeft, de trein te Haarlem te doeix stilhouden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5