Problemen Beperkt aantal wedstrijden voor de derde- en vierdeklassers Agenda voor Velsen Adviescommissie voor bijzondere visserijfinanciering ingesteld IJmuider Courant „Willem Barendsz II" beantwoordt aan de verwachtingen Visserij-varia Aanmeldingsformulier Vangst- en productiemogelijkheden zijn vrijwel verdubbeld op de honderd velden ^lÉ m nn m jjj B wÊ Ml S MR b b B w S 8 iü HP 8 iH 8 8 inf 8 8 B B gp Hl WM mk Él B Éi iH Él B JU Castricum naar de 11.000 VOETBAL IN KENNEMERLANP Alleen „Kinheim" speelt Maandag Geen korfbal tijdens de feestdagen Jaarwisselingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid Agenda voor Beverwijk Japan gaat handelsvloot belangrijk uitbreiden De West-Duitse haring- invoer uit Nederland Verrassende uitslagen bij schaakclub „Santpoort" Russisch Zuidpoolschip in Kaapstad verwacht Het woordje „niet" en een motie in de raad „Open Deur"- Kerstnacht dienst in Herv. Wijkhuis Verenigde Staten treffen regeling met Onassis Wie zag deze botsing? Geen culturele agenda „Heerenduinen zwembad-ijsbaan (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) WÉ. ill mm. mm. mm. ymm ém mm, mm mm mm MAMA mm, mm mm mm, Iwl 'mm mm mÊ Veiser bad haalde kwart millioen VRIJDAG 23 DEGExMBER 1955 Het voetbalprogramma, dat voor Tweede Kerstdag is vastgesteld, vermeldt maar een beperkt aantal wedstrijden: In de derde klasse komen er van de twaalf clubs acht in het veld en voor de vierde klasse E is slechts voor de helft der twaalf clubs een wedstrijd vastgesteld. Van de topclubs komt alleen NAS in actie. Vitesse speelt in Alkmaar tegen Alcmaria Victrix. Dat kan een spannende partij wor den, want beide partijen ontlopen elkaar niet zoveel in kracht: Vitesse heeft 15 pun ten uit 10 wedstrijden en Alcmaria Victrix 14. In Castricum won Vitesse op 8 Septem ber met twee-één. Dit mag als een bijzon dere prestatie worden aangemerkt, want na die tijd hebben de Alkmaarders geen enkele wedstrijd meer verloren. We ver wachten dan ook, dat Vitesse het thans ten hoogste tot een gelijk spel zal brengen. CSV ontvangt op eigen grond EHS. Deze Haarlemse club is op eigen terrein meer mans dan in uitwedstrijden. Het zou ons dan ook niet verwonderen als de CSV'ers geheel of gedeeltelijk revanche namen voor de op 18 September geleden drie-twee nederlaag. De Kinheimers binden in Alkmaar de strijd aan tegen de Alkmaarse Boys. De Velsenaren bewaren aan de eerste ontmoe ting vanwege het feit, dat zij deze met niet minder dan één-zes verloren, vast geen aangename herinneringen. En we verwach ten niet, dat ze in de return wedstrijd wraak zullen (kunnen) nemen. In Santpoort gaan Terrasvogels en ADO ook al voor de tweede keer hun krachten meten. De eerste ontmoeting eindigde in Van de KNVB-voetbalelftallen van „Noord" zal alleen Kinheim 1 Maandag middag om half drie in Alkmaar tegen Alkmaarse Boys spelen. Kinheim 1 verschijnt met: Th. Keirsgie- ter; J. de Reus en A. Paap; J. v. Hesse- lingen, W. Mol en W. Groeneveld; W. Boe ren, J. Starreveld, L. v. Hesselingen, N. v. Domselaar en A. v. Dijk. De speelsters en spelers van de korfbal vereniging „Watervliet" kunnen de beide Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag rusten en zich alvast gaan voorbereiden op het nieuwe jaar om de resultaten nog meer op te voeren. Er zijn voor deze dagen geen wedstrijden vastgesteld. Getrouw aan de traditie zal de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid op Dinsdagavond 3 Januari in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat haar jaarwisselings-bijeenkomst houden. Aan deze bijeenkomst verlenen mede werking de heer J. Harmsen uit Velsen, lid van de Provinciale Staten van Noord holland als spreker: de heer Jacq. Davidson uit Beverwijk met declamatie en het man doline-ensemble „Excelsior" uit IJmuiden. VRIJDAG 23 DECEMBER IJMUIDEN Thaïia, 20 uur, „Ontspoorde vrouwen". Rex (officieuze opgave), 20 uur, „Een vrouw zonder vrees". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19—21.30 uur. ZATERDAG 24 DECEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur „Ontspoorde vrouwen". Rex, als Vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. Ichthuskerk, 20 uur, Kerstzangavond. Martkplein, 1420 uur, Kerstmarkt. VRIJDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kor poraal wanhoop". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle hens aan dek". W.B. Theater, 20 uur: „Het kind van de sloppen". 't Centrum, 20 uur: D.E.M., kienavond. K.S.A., 10 uur: St. Pius College. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek: 1518 en 1921 uur, lees en studiezaal, 10 13, 15—18 en 19—21.30 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Beijnes, kien avond. ZATERDAG 24 DECEMBER Bioscopen als Vrijdag. Ilótel „Parkzicht", 20 uur: K.M.C. een één-twee overwinning voor de Vogels, welke uitslag toen temeer verwonderde, omdrft ADO het vorige seizoen op eigen grond vrijwel ongenaakbaar was. De Heemskerkers komen de laatste weken wat beter voor de dag en daarom menen we het op een gelijk spel te moeten houden. Voor Waterloo is geen wedstrijd vastge^ steld. De IJmuidenaren kunnen nu eens rustig afwachten wat NAS tegen Bloemen- daal zal uitrichten. Veel hoop dat hun wens een NAS-nederlaag vervuld zal worden, hebben we niet. Voorts kan verwacht worden, dat APGS van DCO en Halfweg van WH zal winnen. TOKIO (United Press) Het Japanse mi nisterie van Verkeer heeft een vijfjaren plan voor de scheepsbouw aangekondigd dat er op gericht is het volume van de Japanse handelsvloot tot 4.500.000 ton op te voeren. Het programma, een onderdeel van een de gehele economie omvattend vijfjarenplan, zal in April in uitvoering komen. Onder dit schema zal voor een tonnage van 1.080.000 aan nieuwe scheeps- ruimte worden bijgebouwd. De West-Duitse Commissie voor de In voer heeft toestemming gegeven tot de in voer van zoute haring ter waarde van een millioen D.M. uit Nederland. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de minister van Fi nanciën hebben bij gemeenschappelijke be schikking ingesteld een Adviescommissie voor de Bijzondere Visserij-Financiering. De commissie heeft tot taak de Maatschap pij tot Financiering van het Nationaal Her stel N.V. (de Herstelbank) van advies te dienen omtrent elke bij die maatschappij ingediende aanvrage tot het verkrijgen van door de Staat gegarandeerd crediet bij de bouw of de overneming van een vissers vaartuig zomede omtrent het eventueel verlenen van faciliteiten aan de crediet- nemers. De commissie zal bij het uitbrengen van haar advies in acht nemen de door de ministers van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Financiën gezamen lijk gegeven richtlijnen ten aanzien van de credietverlening onder garantie van de Staat. Zij zal in het bijzonder haar oordeel uitspreken over de vraag of het te bouwen of over te nemen schip past in het kader van de plannen tot sanering van de zee visserij, neergelegd in de nota, houdende maatregelen tot sanering van de zeevisserij (Visserij-nota). Twaalf leden Tot leden van de commissie worden dooi de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën ge zamenlijk benoemd: 2 vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; 2 vertegenwoordi gers van het ministerie van Financiën; 1 vertegenwoordiger van de Scheepvaart inspectie; 1 vertegenwoordiger van het Bedrijfschap voor Visserijproducten; 3 ver tegenwoordigers van de Stichting voor de Nederlandse Visserij; 1 vertegenwoordiger van de Federatie van de Groothandel in vis; 1 vertegenwoordiger van de Christe- De elfde ronde van de onderlinge com petitie bij de schaakclub „Santpoort" liep voor Blansjaar, die voordien nog geen ver lies behoefde te incasseren, niet zo ongun stig af'. Hij verloor zijn partij tegen Pie- genoegen nemen. Door deze onverwachte terse en moest tegen Brugman met remise uitslagen gaan Wolters en Labouchère nu fier aan de kop van groep A met 5 punten uit respectievelijk 6 en 7 partijen! De ove rige uitslagen van Dinsdag waren: Bussel manLabouchère 01, SchuurmanBus selman, remise; partij TuningBrugman v/erd afgebroken in gunstige stand voor eerstgenoemde. In groep B deed Hoogzaad het goed; hij versloeg Blokker. De junior De Kruyff be gon zijn partij tegen Vosman onvervaard en bouwde zijn stelling goed op, maar later liet hij enige steken vallen. Het kostte hem de partij. De partijen De JongVan Duin en Riet- veldtVermeer werden afgebroken; Van Duin zal wel winnen en in de andere partij zit remise. In groep C moest Haanappel zijn derde nul noteren tegen voorzitter Schweitzer. Vos speelde remise met Win ters; hetzelfde geldt voor de partij Dijsma Kesting. Er zit nu weer volop spanning in de strijd om de eerste plaats in deze groep. Vos is nu eerste, Schweitzer en Haanappel hebben de tweede en derde plaats. KAAPSTAD (AFP) De „Ob", het voor naamste schip van de geophysische Sov jetexpeditie naar het Zuidpoolgebied, heeft per radio medegedeeld, dat 't morgen Kaap stad zal aandoen om nieuwe voorraden in te slaan. De „Ob", die 7400 ton meet en waarvan de bouw dit jaar in Nederland is voltooid, is speciaal vervaardigd voqr langdurige expedities in het Zuidpoolge bied. Honderd geleerden en technici be vinden zich aan boord, voorts hefschroef- vliegtuigen, geprefabriceerde woningen, tractoren en honden. De uitrusting aan boord is bestemd voor de inrichting van drie bases in Knoxland, die voortdurend met elkaar in verbinding blijven. Bovendien zal een zendstation van groot vermogen een permanente verbinding met de Sovjet-Unie onderhouden. De „Ob" zal gevolgd worden door de „Lena" en een koelschip, dat de nodige leeftocht voor een jaar aanvoert voor 350 personen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op f 6.50 per kwartaal// 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zii die zich met ingang van 1 Januari 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 December 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen lijke Bedrijfsgroepen Centrale en de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifa- cius" gezamenlijk; 1 vertegenwoordiger van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening wijst een der leden van de commissie als voor zitter aan. Het secretariaat van de com missie wordt vervuld door de Herstelbank. Vergaderingen van de commissie kunnen worden bijgewoond door ten hoogste vier vertegenwoordigers van de Herstelbank en door het hoofd van de afdeling Vaartuigen van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De commissie besluit bij eenvoudige meerderheid van stemmen. Bij staking van stemmen wordt het voorstel geacht te zijn verworpen. De commissie kan sub-commissies ter behandeling van bepaalde onderwerpen in stellen. De samenstelling van deze sub commissies, waarin ook personen buiten de commissie zitting kunnen hebben, ge schiedt in overleg met de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën. In ons raadsverslag van gisteren is een kleine omissie geslopen, die de gang van zaken rond de motie oud-IJmuiden, inge diend door de AR-fractie, scheef trekt. Het verwijt kwam jegens deze motie, dat zij niet vermeldde „gehoord de woorden van de wethouder", maar in het verslag viel het woordje niet uit. Hierdoor ontstond naar de smaak der Arbeid-fractie nu juist de „valse trek" in de motie, omdat zij daarmee een bepaald wantrouwen tegenover de wethouder van O.W. verborg. Uitgaande van de „Open Deur"-Evange- lisatie der Hervormde Kerk zal Zaterdag avond om elf uur in het Hervormd wijk huis aan de Dijckmansstraat een Kerst nachtdienst worden gehouden, waarvoor de toegang vrij is. Aan deze wijdingsure wordt medewer king verleend, door het Hervormd kerkkoor en een trompettist. WASHINGTON (Reuter). De Grieks- Argentijnse reder Aristotle Onassis en zijn belangen zullen aan de Verenigde Staten ongeveer zeven millioen dollar betalen op grond van een regeling ten aanzien van vorderingen, die voortvloeien uit beweer de onwettige aankoop van schepen van de Amerikaanse regering. De regeling maakt een einde aan ruim S'A jaar van onderzoe ken door het Congres en juridische strijd. Zij heeft betrekking op 23 overtollige schepen uit oorlogstijd, variërend van tankschepen tot een schip voor de walvis vangst. Volgens de Amerikaanse wetgeving kon den de schepen slechts verkocht worden aan Amerikaanse burgers of maatschap pijen, waarin Amerikaanse burgers een meerderheidsbelang hebben. De schepen werden, meest tussen 1948 en 1951, ver kocht aan firma's, die volgens het Ameri kaanse departement van justitie slechts schijnbaar maatschappijen van Amerikaan se burgers waren. Volgens de regeling zou het bedrag dat de Amerikaanse regering zal ontvangen bestaan uit ongeveer zes millioen dollar aan contanten, en 400.000 dollar aan vorderingen, waarvan de Onassisbelangen afstand doen. Ongeveer een half millioen dollar achterstand verte genwoordigt op hoofdsom en rente aan uit staande hypotheken der Amerikaanse re gering op enkele van de schepen. Maandagavond 19 December omstreeks 11 uur 20 heeft op de Julianakade in IJmuiden een aanrijding plaats gehad, waarbij een vrachtautochauffeur een wiel rijder tegen de grond reed. De chanffeur heeft na het ongeluk, dat zch aanvankelijk in het geheel niet ernstig liet aanzien, nog even met de aangeredene staan praten en is doorgereden. Nu echter blijkt, dat het slachtoffer behalve een paar gekneusde ribben, enige bloeduitstortingen en ontvellingen heeft opgelopen, verzoekt de politie eventuele getuigen van de aan rijding zich bij haar bekend te willen maken. Voor de wekelijkse rubriek „Velsense culturele agenda voor de komende week" vermeldde de agenda van het agenda-bu reau en die van de redactie voor de week van 24 tot en met 31 December geen bij eenkomsten, zodat er ditmaal van moest worden afgezien de rubriek samen te stel len. Het is al lang geen gemakkelijk karwei om in een stad als Londen met een groepje olifanten op stap te gaan zonder dat er ongelukken van komen, doch als je op die tocht langs een groenten en fruitmarkt komt, ben je verlorendat ondervond de begeleider van een viertal dikhuiden van „Tom Arnold's" circus, dat in Londen optreedt. Gelukkig viel de schade mee. Als het wil doorvriezen deze winter, j zal het zwembad „de Heerenduinen' overdag en 's avonds een pracht van een ijsbaantje opleveren: het instructie- bad zal krabbelbaantje worden en het diepe" blijft voor de geoefende schaat sen gereserveerd. Die echter geen ge oefende zwemmers hoeven te zijn, want j het waterpeil sluit verdrinken uit. Zelfs j de diepe „springbak" is beveiligd. En er staan 12 lantaarns langs het kan tje, zodat voor een klein bedrag de schaatsliefhebbers hun hart kunnen op halen - althans zij, die met een ijsvloer van beperkte omvang toe weten te ko- men. XCO^CCCCOXCOCCCCCCOCCCCCCOOCCCOCCCODOCOCCCOOCCOCCCOO^C' „De uitrusting van het nieuwe fabrieks- schip „Willem Barendsz" van de Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. is de allerbeste die denkbaar is. Tot dusver heeft de expeditie naar het vangst- gebied, waaraan- de nieuwe traanfabriek voor de eerste keer deelneemt, volkomen aan de verwachtingen beantwoord", aldus verklaarde de heer C. J. baron Collot d'Es- cury, voorzitter van de raad van commis sarissen, in de jaarvergadering van de n.v.. Het dividend werd vastgesteld op 5 percent op de gewone aandelen en 4 percent op de preferente aandelen. De vraag of de walvisstand bezig is uit te sterven was een druk besproken onder werp in deze vergadering. Het bestuur was hierover niet pessimistisch gestemd, zulks op grond van de biologische studies en op de indruk van de jagers, die thans nog evenveel walvissen in het vangstgebied aantreffen als twintig jaar geleden. Zeker heid over de walvisstand bestaat er echter niet. De Zuidelijke IJszee is een enorm uit gestrekt gebied en niet door land omgeven, in tegenstelling tot de Noordelijke IJszee, die meer het karakter heeft van een bin nenzee. Daar is de walvisstand dan ook ten dele uitgeroeid. Alle landen, die bij de walvisvaart zijn betrokken, hebben zich verbonden de in ternationale conventie na te leven. Aan boord van elke walvisvaarder bevinden zich 2 controleurs. In de vergadering kwam ook ter sprake de expeditie van de onder Panamese vlag varende traanfabriek van de Griek Onassis die, blijkens gepubliceer de cijfers een illegale productie van circa „Nieuwe aspecten aan de Woldouby-stelling?" Deze vraag stelde de sterke Leidse dammer W. Heemskerk, die meende in een variant op de Woldouby stand een snelle en afdoende remise te kunnen aantonen. In de Novemberrubriek van „Het Damspel" hebben wij de spelgang van Heemskerk aan de Nederlandse dammers voorgelegd, doch winst is er toen in de-spelgang van de Leidse dammer aangetoond door vele onzer lezers. Oud-wereldkampioen Springer tvas de eerste en toonde aan, dat in „Damwereld" van Januari 1948 de „remise van Heemskerk" door hem is behandeld als winst. Piet Roozenburg en Ben Springer zijn wel de twee enige dammers, die zich er op kunnen beroepen het meeste materiaal rond de Waldoubystelling te hebben verzameld. Deels door eigen studie, deels door hulp van andere dammers, hebben Springer zowel als Roozenburg in hun studie van de verschillende standen van de Woldoubyspelgangen goed werk gedaan door diverse uitspraken over „winst en remise" definitief vast te leggen. Het ging om de volgende stelling. j daaraan verbonden familiestanden volko men te beheersen. Daarvoor is deze materie te moeilijk. De heer Schaaf, de vroegere eindspel- redacteur van Het Damspel schrijft ons, dat Heemskerk niet ineens in de aanvangs- stelling moet offeren om remise te maken doch eerst moet „dunnen" met de ruil 34—29, 23x34, 30x39, 18—23, 39—34 en na 1318 het offer met 2520'moet spelen. Na achteruitslaan ontstaat dan de fraaie winst in diagramstand 2. Op 14x25 volgt daarna de fraaie remise door 2822, 23—28 (gedwon gen) zoals verder aangegeven. WA mm. Vnziï. mm wm 2 fam. vmm 'fm Voor de „spelgang Heemskerk" wordt verwezen naar het Novembernummer van „Het Damspel" 1955. Met de volgende spelgang tonen Springer en Den Hoop met vele andere inzendei-s winst aan. Wit aan zet (volgens Heemskerk) forceert als volgt snel remise. 1. 25—20 14x25; 2. 28—22 12—17; 3. 22x11 16x7; 4. 27x16 18—22; 5. 34—29 23x34; 6. 30x39 19—23; 7. 39—34 7—12; 8. 34—29 23x34; 9. 32—28 12—17; 10. 28—23 22—27; 11. 37—32 en nu geeft de „plakker" van Springer en Den Doop met 2429, 32x12, 29x7 winst. TOch remise Woldouby was de neger, die in het jaar 1905 Frankrijk bezocht en bijna alle Franse dammers van die tijd aan zijn zegekar bond door zijn tegenstanders steeds in hetzelfde klassieke middenspel te dwingen. Eenmaal in de Woldouby-klem gevallen verloren zelfs de sterkste dammers. Maar de negerdammer verdween even geheim zinnig als dat hij was gekomen de gehei men van de stelling meenemend. Een halve eeuw is voorbij en het is op vallend, welke nieuwe aspecten er steeds weer uitkomen, ondanks het feit, dat stude rende dammers de Woldoubystanden als studieobject boven andere spelgenres kiezen. Het is bepaald de meest besproken stand. Niet één dammer durft te beweren alle spel gangen van de Woldouby-stelling en de remise door 2520, 48x40, 2015 remise. De eindspelkenner Schaaf is hier in zijn element, uit het volgend zeer gerekte eind spel wil hij remise maken. Dus uit de tweede cijferstand speelt heer Schaaf. 1. 28—22 23—28; 2. 32x14 21x41; 3. 22x13 41—47; 4. 2530 24x35; 5. 1410 en o. i. is dit eindspel ook ma langspel remise. Twee dammen voor wit kan zwart moeilijk overwinnen. Tot zover de speelwijze en opvattingen van heer Schaaf. Wij hebben ook nog eens aandacht besteed aan de stand, doch vinden het volgend spel uit de tweede cijferstand sterker. 28—22 23—28; 2. 32x14 21x41; 3. 22x13 41—46. Maar als wit 139 als beste zet speelt dan is er voor zwart i. o. ook geen winst te be reiken. Voor eindspel liefhebbers is er nog wel wat te onderzoeken cn analyseren. Oplossing C. Kramer Bijna alle oplossers hebben hun instem ming betoogt met de vondst van C. Kra mers 2e wedstrijdprobleem. Het is zeld zaam mooi en leerzaam. De stand wit: 21, 26, 33, 35, 38, 45, 47 en 50. Zwart: 12, 13, 14, 15, 22, 28 en 42. Wit speelt en wint. Oplossing 2116, 28x39, 26—21, 42x33, 21—17, 22x11, 16x20, 15x24, 3530, 24x35, 4742 en 'zwart staat verloren. Op 3943, 4237 en 4540. De stand van de oplosserswedstrijd is als volgt: 1. E. Andrea, Velsen-Noord 2 punten 2. J. H. Bakhuys, Santpoort 2 3. A. W. Beukema, Velsen-Noord 2 4. G. Huigen, IJmuiden 2 5. W. v. Middendorp, IJmuiden 2 6. G. Ploeg, IJmuiden-O. 2 7. J. J. Wesselius, Driehuis 2 8. G. Zuiderduyn, Santpoort 2 9. G. Bal,Velsen-Noord 1 Kerstprobleem Van de heer C. Kramer ontvingen wij als vierde vraagstuk voor onze oplosserswed- strijd een speciaal gecomponeerd Kerst- probléëm. In dit fragment kan zwart op bijzondere wijze de winst forceren door 1. 23—28; 2. 32x25 21x43;-3. 22x13 15—20; 4. 25x14 43—48. Nu is de stand: zwart dam op 48 en drie stukken op 12, 16, 26. Wit zes stukken op: 13, 14, 30, 33, 35, 37. Wit is aan zet doch verliest steeds. Maar nu 2 822 fout is moet wit om remise te maken spelen 1. 3024 19x30; 2. 35x24 20x29; 3. 33x24 12—17; 4. 28x19 17—22; 5. 19—14 22x33; 6. 14—9 33—39 of, en de remise is er na 94 en 413. Dus nu moet bij het offer A 2520 zwart slaan van 14x25. Voor het tweede gedeelte van onze analyse deze cijferstand als uitgangspunt. Wit: 27, 28, 32, 33, 34, 35, 37 en 38. Zwart: 12, 16, 18, 19, 21, 23, 24, 25, en 26. Wit aan zet 1. 28—22 23—28; 2. 32—14 21x43?; 3. 22x13. Thans gaat Het dubbeloffer niet op door 12—18, 13x22 en 24—30, 35x24, 43—48 wegens Zwart 1 dam op 28. 14 stukken op: 1, 6, 9, 13, 17, 20, 22, 23, 24, 25. 26, 27, 29 en 32. Wit: 10, 11, 31, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 47, 48 en 49. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. Een zeer fraai opsluitprobleem. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. 36.000 ton heeft gemaakt, ter waarde van 3 millioen pond. Men beschikt echter niet over machtsmiddelen hiertegen op te tre den. Dit moet worden overgelaten aan het beleid van de betrokken regeringen, die van deze situatie op de hoogte zijn. Voordelen Het voordeel van de nieuwe „Willem Barendsz" (26.800 ton) vergeleken met de oude (10.660 ton) is, dat voor de kleine expedities de productiekosten hoger zijn dan voor de grote walvisvaarders. Een tweede voordeel is, dat een grote traan fabriek het gehele poolgebied kan bestrij ken, hetgeen met de oude „Willem Ba rendsz" niet mogelijk was wegens de brandstofbehoefte. Daar komt bij, dat het in de Pacific gelegen deel van het vangst- gebied, dat vroeger verboden terrein was, nu is vrijgegeven. Aangezien walvissen 33 uur na hun vangst verwerkt moeten zijn, heeft de grotere verwerkingscapaciteit van de nieuwe fabriek belangrijke voordelen. Op de oude fabriek kon men een zo grote verwerking niet aan. Nu de vangstcapaci teit en de verwerkingscapaciteit vrijwel verdubbeld zijn, bestaat de kans (mits de vangst gunstig is) op een productie, die op het peil ligt van die van de andere grote expedities, namelijk 30.000 ton traan, het geen het dubbele is van die der oude „Wil lem Barendsz". De daling van de bedrijfskosten in het vorige seizoen met ruim 1.000.000 is een gevolg van de teleurstellende vangst we gens de weersomstandigheden. Echter is ook door eer. combinatie van andere fac toren een belangrijke besparing verkregen. De traanprijs is de laatste tijd vrij con stant gebleven en het bestuur verwacht geen grote wijzigingen. Onlangs is nog 5000 ton traan verkocht voor 86 pond sterling per ton. Het systeem van de maatschappij is voorverkopen. Pas na levering wordt het geld ontvangen. De garantieovereenkomst voorziet in een afzet aan de Nederlandse regering tegen de wereldmarktprijs. Dit jaar zijn beperkte posten afgesloten. De re gering blijft echter de koper. Sinds het slui ten van deze overeenkomst is de traanprijs met circa 25 percent gezakt. Het feit dat de regering bijpast, vindt zijn oorzaak in deze daling van de traanprijs. Was de prijs ge bleven op 1200 per ton, dan had de rege ring, naar de directie meende, niet behoe ven bij te passen. De Noren en Engelsen zetten een belangrijk deel van hun produc tie af aan de Unilever. XC<XXX<XX>DOXXXXXXX>XOOOOOCOCOCXXX>OOOC<XX»OCOCOOOCOCC<y> 8 Gistermiddag omstreeks half één kwam 3 de 250.000e „klant" langs het loketje in §het Velserbad: Janny Eberhardt van de 3 Stationsweg, die daarmee het kwart 3 millioen volmaakte en zich een halfjaar- j abonnement zag overhandigd door di- i 8 recteur C. W. v. Schreeven. Het meisje 3 haalde in het vernieuwde Velserbad zo- g wel haar A- als haar B-diploma, maar een abonnement was zij nog niet rijk, 8 zodat de directeur zijn gave op het 8 juiste adres terecht zag komen. Num- 3 mer 249-999 en 250-001 kregen elk een 8 maandabonnement. Binnen niet al te lange tijd, men rekent in de eerste week van Januari 1956, zal in het Castricumse raadhuis de 11.000ste in woonster of inwoner ingeschreven worden. Aan het begin van deze maand bedroeg het aantal inwoners namelijk 10.971. IJselmeervisserij. Woensdag werd door 23 vaartuigen op Urk aangevoerd: 2921 pond snoekbaars, prijs f 0,85f 0,91; 391 pond rode baars, prijs f 0,79f0,87; 4614 pond blei. prijs f 0,07f 0.08; 8 pond snoek, prijs f0.80; 12 pond karper, prijs f0,25—f0,28 en 4 pond zalm, prijs f2,00—f3,47, alles per pond. Prijzen van Donderdag. Gr. tong 6.40 5.40; grm. tong 6,004,60; kim. tong 4,20— 3,60; kL tong I 4,10—3.60; kl. tong II 3,40— —3,20; tarbot I 5,404,30, per kg. Tarbot IV 56; gr. schol 41; grm. schol 42; kim. schol 41; kl. schol I 45—30; kl. schol II 66—38; schar 43—35; v. haring 2217; wijting 31, per 50 kg. Gr. kabeljauw 180, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 96 kisten tong en tarbot, 97 kisten schol, 5 kisten schar, 1550 kisten haring, 5 kisten wijting, 1 kist kabeljauw en gul, 16 kisten diversen. Totaal 3750 kisten. Besommingen van Donderdag. RO 53 Dirkje f21.960; KW 40 f3540; KW 10 f7310; Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. KW 114 f1740; KW 35 f 1850; KW 56 fl38o!

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7