Grote voorzieningen vragen grote uitgaven, maar het rijk mag niet afzijdig blijven Beverwijk werkt nu definitief aan een zwembad Personeelstekort wordt beangstigend Beverwijks begroting zwijgt over de IJmond-gedachte Begroting ook in Beverwijk sluitend Slachthuis-samenwerking geen fictie meer ■Politiecorps tot 40 man uitbreiden GGD weer niet op stapel Uitstel van grote investeringen in afwachting van de vruchten van overleg Beverwijkse raadsleden verhogen de gasprijs met tegenzin en de complimenten aan Velsen VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 7 Vrees voor begroting 1957 Benoemingen Begroting volgend jaar in de raad Medische verzorging tijdens de Kerstdagen De begroting in haar onderdelen Gesprek over efficiency van het bedrijf Het college van burgemeester en wethouders der gemeente Beverwijk heeft <de raad een sluitende begroting over 1956 aan kunnen bieden. Met de uitbreiding van het inwonertal worden niet alleen de uitgaven veel groter, ook de begrotin gen zelf zijn hele boekdelen geworden, waarin de aandachtige lezer veel kan vinden en waaruit blijkt dat het bestuur van een groeiende gemeente aan vele zaken voor de toekomst moet denken en een vooruitziende blik moet hebben. Zo is de raming van verschillende posten over het dienstjaar 1956 f 660.000 hoger dan die over 1955. De salarissen worden geraamd op f 336.000, of een ver hoging van f 77.000. Doch ook de post voor de plantsoenen is wegens de uit breiding van de gemeente belangrijk verhoogd, nl. van f 75.000 op f 145.000. De salarissen van de politie worden f 40.000 hoger begroot en die van Sociale Zaken werden van f 116.000 op f 152.000 gebracht. De kosten voor de BB gin gen van f 23.000 op f 44.000 en de kosten van sportterreinen van f 14.000 op r 37.000. De post ondersteuning behoeftigen werd met f 21.000 verhoogd en staat nu op f 320.000 en de afdeling verpleging arme krankzinnigen werd met f 25.000 verhoogd, met als eindcijfer f 130.000. Een sympathieke daad van het college is zeker de verhoging van de subsidie voor jeugdverenigingen van f 3260 op f 10.000. Het betreft hier niet zomaar een verhoging zonder meer, zo vernemen wij. Was het voorheen de gewoonte om voor jeugdzorg een uitkering per hoofd te geven, nu zal een zeker percentage uitgekeerd worden naar mate van de zelfwerkzaamheid van een groep. Wij vernamen voorts, dat deze post wordt beschouwd als een „aanlooppost en het hangt van de werkzaamheid van de jeugd zelf af, of aan deze vorm uitbreiding zal worden gegeven. Het college heeft in ieder geval de hoop, dat, mede door inschakeling van de Be- verwijkse Jeugdraad resultaten worden bereikt, die een stimulans zullen zijn om op deze weg door te gaan. De jeugd, die na het verlaten van de school toch wel iets meer wil weten krijgt hiertoe de gelegenheid, daar het college het subsidie voor de stichting karakter- vormend-onderwijs verdubbelde (van f 3000 tot f 6000). Deze categorie wordt af gerond met de van f 7500 op f 10.000 ge brachte subsidie voor de Beverwijkse speeltuincentrale, waarbij ook is gerekend op aanleg van een speeltuin in een nieuwe woonwijk. Elke vijf jaar begrotingsonderzoek Er komen in deze begroting ook een aan tal nieuwe posten voor, waarvan genoemd moeten worden de kosten voor bevolkings onderzoek, met als ontvangsten f 16.000 en uitgaven f 32.000, daar men ééns in de vijf jaar de bevolking wil laten onderzoeken. In de verwachting dat de commissie „Cultureel Beverwijc" meer gaat doen voor de jeugd, wordt een subsidie van f 1000 toegezegd. Vele plannen in petto Voor de kosten van avondzorg van oud leerlingen van de Emmaschool heeft men f 5000 beschikbaar gesteld en een nieuwe post werd ook de tegemoetkoming in de exploitatiekosten van de R.K. Vereniging „Het Wit-Gele Kruis", groot f 3200. Behalve de kapitaals-uitgaven, welke reeds in deze begrotine staan. Iaat het zich aanzien, zo schrijven B. en W. in hun toe lichting, dat zij in de loop van dit jaar cre- dieten moeten vragen voor voorzieningen o.m. voor weg- en straatverbeteringen, par tiële saneringen, de straatverlichting, het gasbedrijf en de haven, voor sport- en spel- accommodatie, de verzorging van de bad plaats, de huisvesting van de gemeentelijke diensten en bedrijven, de plantsoenen en beplantingen, de stichting van schoolge bouwen, het bouwrijp maken van terreinen en vooral de bouw van woningen. Het college schrijft verder, dat er in de gemeente een ontstellend gebrek is aan goede vergaderruimte, kleine voor bezin- nings-, ontwikkelings- en ontspannings samenkomsten en grotere ruimten voor meer massale bijeenkomsten. Bovendien is de op dat gebied bestaande apparatuur ten dele verouderd, uitrusting en meubilering zijn vaak oorzaak dat een frisse en eigen sfeer ontbreekt, welke laatste zo bevorder lijk kunnen zijn voor het geestelijke-, maatschappelijke en culturele opbouwwerk. Het college heeft hierbij ook gedacht aan In de besloten zitting, die Beverwijks raad na afloop van de openbare vergade ring hield, werd gesproken over een inge komen stuk, dat aller belangstelling had, namelijk het weigeren der goedkeuring van de wijziging der gemeentebegroting betref fende de bouw van een nieuw openbaar slachthuis. Er werd hierbij voorgesteld, dat de raad niet in beroep zal gaan, maar dat het over leg met de gemeente Velsen weer zal wor den opgenomen. Tegen het middernachtelijk uur werd dusdoende een tastbaar resultaat tot wil tot samenwerking bereikt. Op de gisteravond gehouden gemeente raadsvergaderingen werden de volgende benoemingen en verkiezingen gedaan. Tol leraar in de Engelse taal voor het tijdvak 15 November 1955 tot en met 29 Februari 1956, de heer J. A. H. Smit en tot lerares in koken- en huishoudkunde voor het tijdvak 1 November 1955 tot en me: 31 Juli 1956 mevrouw W. van Amelrooy-Dijkstra, bei den aan de gemeentelijke huishoud- en industrieschool. In de commissie van ad vies voor Maatschappelijke Zorg werd de heer J. G. Ruurda benoemd in de vacature van de overleden heer G. Th. Vermeulen De woonruimtecommissie onderging een grote verandering nadat verschillende raadsleden de wens hadden uitgesproken meer roulering in de commissie te bren gen, alhoewel wethouder Gerritse die me ning niet geheel kon delen. Benoemd wer den: mevrouw M. Nooi-Van Oosten en de heren A. van Dijk, R. S. L. van der Kolk, H. W. Duyn en J. de Jager. Het afdelings-onderzoek van de begro tingen voor het dienstjaar 1956 is vastge- teld op Dinsdag 10 Januari 1956, 's avonds half acht ten stadhuize. De openbare behandeling zal plaats heb ben op 31 Januari en 1 Februari 1956. kerkelijke wijkgebouwen of zaaltjes, volks huizen, verenigingsgebouwen e.d. Deze zou den dan, om in aanmerking te komen voor financiële hulp, aan zekere eisen van wel stand moeten voldoen, en zonder winstoog merk moeten worden beheerd. Aanmoedigen Het college acht een en ander het meest doeltreffend, indien op dit gebied kerke lijke en particuliere initiatieven worden genomen, waardoor de zelfwerkzaamheid der verschillende bevolkingsgroepen wor den aangemoedigd. Voor een t.z.t. te stich ten Cultureel Centrum wordt voorgesteld ook in 1956 wederom f 25.000 beschikbaar te stellen. Plaats voor zwembad al gekozen Wat zeer velen zal verheugen is het feit dat B. en W. mededelen dat zij aan de stichting van een openbaar zwembad voort- werken en dat reeds een vestigingsplaats is gekozen. Men heeft echter nog niet de be schikking over het gehele terrein. Ook zal de gemeente in het komende jaar verrijkt worden met een uitgebreide en moderne woningkartotheek. De rekening over het afgelopen jaar, deelt het college mede, geeft een nadelig slot aan van rond f 185.000. Hierop kan echter in mindering worden gebracht het nadelig slot van hoofdstuk I (vroegere diensten) groot f 73,000. Daar nog ontvan gen moet worden over dat jaar een bedrag van f 170.000 en betaald moet worden naar schatting f 10.000, wordt het tekort omge vormd tot een flink voordelig saldo. Meevallers- en stijgende onkosten Met betrekking tot het thans lopende dienstjaar valt nog op te merken, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds over 1955 door verhoging van het percentage en het inwonertal f 90.000 hoger kan worden begroot dan bij de vaststelling van de be groting. Ook ontving het college de wel plezierige mededeling, dat aan de gemeente Bever wijk een z.g. na-uitkering wegens onderne mingsbelasting kan worden gedaan, ad f 253.218,54, welk bedrag aan de inkomsten van 1955 moet worden toegevoegd. Dergelijke na-uitkeringen uit hoofde van de ondernemingsbelasting, een enkel klein bedrag uitgesloten, kan men in de toe komst volgens het college echter niet meer verwachten. Het totaal der uitgaven op de dienst 1956 is echter begroot op f 6.168.000 of f 1.330.000 méér dan het voorgaande jaar. Voor deze snelle toeneming van de uitga ven vraagt het college de aandacht van de raadsleden en meent er op te moeten wij zen, dat er steeds geen rust gekomen is in de verhoudingen op het gebied van prijzen en lonen en evenmin in de bijzondere posi tie waarin de gemeente Beverwijk ver keert, waarvan een groot aantal financiële voorzieningen het gevolg zijn. Niet nodig Het stemt het college echter tot voldoe ning, dat de nodige middelen tot dekking van de uitgaven steeds beschikbaar zijn en dat men ook in 1956 door kan gaan met het reserveren van gelden voor acute doel einden. Door het in de vorige jaren gevoerd financieel beleid is het mogelijk geweest deze begroting zo en niet minder op te bouwen en de begroting sluitend te maken. De wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeente opent de mogelijkheid, dat de algemene uitkering uit het gemeente fonds wordt verhoogd, indien het niet mo gelijk is met de beschikbare middelen tot een sluitend budget te komen. Beverwijk heeft van deze gelegenheid tot nu toe geen gébruik behoeven te maken. Indien echter de toename van de uitgaven blijft aanhou den in dezelfde mate als de laatste jaren, en de uitkeringen -uit het gemeentefonds op het tegenwoordige niveau blijven staan, valt het ernstig te betwijfelen, zegt het college, of het mogelijk zal zijn ook voor 1957 een sluitende begroting te krijgen. Het gemeentebestuur is echter van mening, dat in Beverwijk zoveel te regelen is ten al gemenen nutte, dat men kan verwachten dat ook het rijk een deel van deze kosten voor haar rekening zal nemen. De mogelijkheid bestaat nl. dat de mi nister van Binnenlandse Zaken buiten het gemeentefonds om een bepaalde streek kan steunen. Wat er echter ook moge gebeuren, zo vernemen wij, belangrijke werken als sportcentrum, e.d. moeten doorgaan. Daar mag niet op beknibbeld worden. Desnoods zal het rijk moeten helpen. IJMUIDEN Dokters Van Zaterdag 12 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur de artsen A. J. G. Wermenbol, v. Gijzenveldplantsoen 51, tel. 6388 en P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, tel. 4814. Er is bovendien een spreekuur voor spoed gevallen door beide artsen ingelast: Maandag van 1313.30 uur. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Maandagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsen9traat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur (le Kerstdag): R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737. Van le Kerstdag 9 uur tot 2e Kerstdag 9 uur: C. v. WielinkKlimp, Duinvliet- straat 109, Velsen-N„ tel. 02510—4105. Van 2e Kerstdag 9 uur tot 's avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tele foon 3364. Verloskundigen 'Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Beide Kerstdagen: Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is op eerste Kerstdag de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. 8510 en op tweede Kerstdag de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 25608284. VELSEN Wijkverpleging Beide Kerstdagen: voor Driehuis en Sant poort zr. T. de Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378; voor Velserbeek, Velsen Dorp en Velsen Noord: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195; voor IJmuiden: zr. Kuiper, J. P. Coenstraat 145. CASTRICUM Dokters A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Wil- helminalaan 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zuster C. van Beers, Koningin Juliana- straat 14, telefoon 544. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6. telefoon 500. HEEMSKERK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot tweede Kerstdag 24 uur: D. C. Smelik, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513 215. CIJFERS UIT BEVERWIJKS begroting voor 1956 tonen aan, dat met de verhoging van een paar salarissen rekening wordt gehouden, in verband met de uitbreiding van de gemeente, wat het aantal inwoners betreft. Deze grotere bevolking krijgt ook weer een grotere politiemacht tot haar beschikking, in deze begroting wordt gerekend op een sterkte van 40 man. Het hoofdstuk openbare veiligheid telt vele uitgaven, doch hier staat tegenover dat het rijk de salarissen van de politie voor haar rekening neemt, een bedrag van f 294.422,80, zodat het nadelig saldo van dit hoofdstuk 'f 199.036,'06 bedraagt'. Bij de afdeling Volksgezondheid had men wellicht gaarne gezien, dat het gemeente bestuur zou laten doorschemeren, dat naar haar mening de tijd niet veraf meer zal zijn, dat een Gemeentelijke Geneeskundige Dienst in het leven zal worden geroepen. Het heeft niet zo mogen zijn en deze zo belangrijke afdeling ademt niet veel nieuws. Zij sluit met een nadelig slot van f 167.217,78. Uit de afdeling Volkshuisvesting valt niet op te maken dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt om tot bou wen te animeren. Deze afdeling sluit met een tekort van f 139.302,09. Openbare Werken zorgt voor verbetering Openbare Werken heeft op haar pro gramma een aantal verbeteringen staan, Het verschijnen van een gemeente begroting is altijd het belangrijkste mo ment uit het gemeentelijke jaar, maar veel te meer als er belangrijke dingen staan te gebeuren. In bijna alle gemeen ten heeft men na de oorlog kostbare maatregelen moeten nemen in de re gel inzake de woningbouw maar in de IJmond staat de zaak nog weer an ders. Er klemmen hier nu eenmaal enige bijzondere moeilijke problemen, waarbij men moet rekenen op samen werking: een gemeenschappelijk slacht huis, de rioolwaterzuivering, het markt wezen, en wat er meer denkbaar is, wil brengen en de positie van de gewone be- Men wil hierop nog niet nader ingaan, doch men vindt het in de gegeven omstan digheden van het allergrootste belang, om in een versneld tempo en op grondige wijze voorzieningen te treffen, welke die ontwik kelingen kunnen begunstigen en bespoedi gen en waarvan het gemeentebestuur hoopt dat ze een versteviging meebrengen van de economische positie van de bevolking voor de toekomst. Het college is van oordeel, dat men niet mag terugschrikken van de enorme kapi- taallasten, welke de voorzieningen mee- de IJmond-gedachte ook in materieel opzicht doorwerken. Nu wil het toeval, dat door de tun nelwerkzaamheden het slachthuis in Beverwijk gedoemd is te verdwijnen. Wanneer dat zal gebeuren is moeilijk- te zeggen, althans in de begroting voor 1956 is nog niets te vinden omtrent fi nanciële consequenties te dien opzichte. Bij een eventuele bouw zal de financie ring natuurlijk geschieden bij afzonder lijke geldlening, doch ook voor de voor bereidingen is niets te vinden. Ditzelfde is ook van toepassing op de andere ge noemde objecten, zodat hieruit een op timist de conclusie zou kunnen trekken, dat de samenwerking vordert en de ge zamenlijkheid tot andere dan indivi duele oplossingen zal leiden. Het gemeentebestuur schrijft over deze materie, dat de ontwikkeling wel ke de gemeente te wachten staat voor het huidige beleid een grote verant woordelijkheid mee brengt. groting is beslissend voor de vraag hoever men kan gaan bij het voteren van kapi taalsuitgaven. Op de gewone dienst moet ruimte zijn voor rente en afschrijving, zodat het col lege moet waken tegen uitzetting van jaar lijks terugkerende uitgaven. Zo denkt het college de baan te effenen voor verdere ontwikkeling, en het zal proberen de begro ting in de eerstkomende jaren zo min mo gelijk te belasten met nieuwe uitgaven, welke men, zonder vitale belangen te scha den, beter in latere jaren in overweging kan nemen. Voor zover dus valt na te gaan is bij het vaststellen van deze begroting voor het col lege nog niet de noodzaak gerezen om de IJmondgedachte de samenwerkingsge- dachte reeds in dit werkstuk te laten doorschemeren, maar het ontbreken van de genoemde projecten wettigt evenzeer een andere conclusie. Het college zal hiervoor zeker haar reden hebben, al zal men moe ten toegeven dat velen met spanning de tijd afwachten dat men zien kan in welke richting een oplossing zal worden gevon den. Mogelijk dat de behandeling van deze begroting er toe kan bijdragen wat meer licht te verspreiden. die1- wel naar gerioegen zullen zijri. De straatverlichting zal een opknappertje krij gen, aan de plantsoenen zal meer »zorg worden besteed en ook voor de sport terreinen is een flink bedrag op de be groting geplaatst. Van deze dienst mag ook wel iets worden verlangd, gezien het respectabele aantal ambtenaren. Op de salaris-lijst van de ambtenaren worden niet minder dan 11 (elf) vacatures aange geven, w.o. een ingenieur le klas, enkele technische ambtenaren en tekenaars. Of deze vacatures zullen worden vervuld in het komende jaar zal zeer de vraag zijn omdat ook de gemeente Beverwijk in een te lage loonklasse geplaatst is. De vraag naar personeel kan mogelijk verband houden met een post op de be groting van f 12.644.39, bestemd voor „het verstrekken van adviezen aan de gemeente en voorbereidingen van werken waaraan geen uitvoering wordt gegeven", zoals de aanhef luidt. Deze dienst heeft op een uitgave van f 1.031.230,16 een tekort van f 623.491,29 en is op één na het grootste nadelige saldo. Het onderwijs en de kleuters Hoewel, evenals bijv. bij de politie, het rijk ook voor het onderwijs het grootste deel van de kosten voor haar rekening neemt, is het bedrag dat de gemeente moet bijpassen nogal belangrijk. Voor het openbaar onderwijs in haar geheel is dat tekort begroot op ruim f 144.000,—; voor het bijzonder onderwijs staat aangegeven f 362.000,en voor het lager-middelbaar-, hoger- en nijverheidsonderwijs een bedrag van f 145.500,—, of totaal f 651.500,—. Het kleuteronderwijs maakt vergeleken bij deze posten een povere indruk. De uit gaven waren voor het kleuteronderwijs slechts f 52.900,65 en de ontvangsten f 882,in het afgelopen jaar en de nieuwe cijfers brengen hierin geen wijziging. Armoede en hulpbehoevendheid Het hoofdstuk Maatschappelijke steun en voorzorg confronteert de mens met de armoede, die er nog heerst en de hulp verlening welke er is voor zieken en ge- brekkigen, ook in de „verzamelplaats" het „Badhotel" te Wijk aan Zee, waar zoveel leed bijeen is. De hulp die aan de mensen wordt geboden en de financiële steun aan andere groepen vragen aan uitgaven ruim f 1.735.000,wat voor de gemeente een nadelig slot betekend van bijna f 700.000, De voordelige diensten Gelukkig zijn er ook nog diensten die er beter voor staan en géén nadelig saldo hebben. De dekkingsmiddelen van al gemene aard, als belastingen en alge mene uitkeringen en bijdragen, brengen f 3.133.687,17 in het laadje, de Eigendom men niet voor de openbare dienst bestemd doen daar f 61.936,67 bij en ook de Econo mische aangelegenheden leveren nog een batig saldo van f 26.276,71 op. De inkom sten en uitgaven niet vallende onder vo rige hoofdstukken vullen het bedrag met f 6.697,89 aan en met een post „onvoorzien" HET VOORSTEL tot verhoging van de gastarieven, dat gisteravond in de Beverwijkse gemeenteraad als dertiende agenda-punt werd behandeld, ontketende een vloed van woorden en getallen uit de A.R.-hoek, waar de heer Koger concludeerde, dat Vel sen veel voordeliger met de gasprijs lag dan Beverwijk en dat de „kleine verbruikers" voornamelijk de dupe werden van de voorgestelde verhoging. De grootverbruikers- prijzen lagen daarentegen weer gunstiger in Beverwijk, hetgeen hij aan de hand van voorbeelden bewees. In sommige gevallen werd de groot-industrie volgens hem zo zeer bevoordeeld, dat bij een groot verbruik de kostprijs per m3 nog niet eens werd betaald. Spreker vond de voorgestelde verhoging erg onsympathiek, evenals alle an dere raadsleden overigens, maar was doordrongen van de noodzakelijkheid ervan. De heer Koger wilde wèl het tarief verhoogd zien, maar niet in de vorm waarin het werd voorgesteld. Over de gedachte „winst" van f 40.000 had hij maar één uitdrukking: sociaal onrechtvaardig, daar dit als een indirecte belasting kan worden uitgekreten. Een openbaar nutsbedrijf mocht zijns inziens geen winst maken, hoogstens zou deze „winst" op de begroting van het gasbedrijf thuishoren om eventuele prijs-schomme- lingen op te vangen, maar niet in de gemeente-kas. Van de zijde der CPN deelde de heer Kuiper mee, dat er steeds maar hogere tarieven werden ingevoerd en dat een loonronde achterwege bleef. De heer De W e ij e r (KVP) meende mevrouw Allan en de heer De Ruiter diets te moeten maken, dat hun standpunt, om de behandeling van dit voorstel op te schorten tot na de begrotingsraad 1956, omdat er in het voorstel verwezen werd naar een post in deze begroting, die pas gisteravond op tafel lag, niet juist was, om dat het gasbedrijf met grote verliezen werkte en het onverantwoordelijk was hiermee door te gaan. Namens zijn fractie sprak hij zijn spijt uit over deze nieuwe gasprijs-verhoging, maar hij begreep, dat het nodig was. „Winst" was een verkeerd woord en psychologisch onjuist. Liever had hij hiervoor „bedrijfsrisico-reserve" gezien. IJmond-gesprek beter Een ander facet van de zaak werd door de heer Romunde (P. v. d. A.) belicht, die suggereerde om nu eens in IJmond- verband te gaan praten. De kosten zouden dan misschien lager komen te liggen, te meer, daar buitenlandse gas-experts bij een bezoek aan Beverwijk zouden hebben ge zegd, dat zij het gasbedrijf graag zouden reorganiseren, waardoor het efficiënter kon werken. Hij was het met de heren Koger en De Ruiter niet eens, dat de „kleine verbrui ker" ook de man met het laagste inkomen was en, afgezien van het feit, dat hij uit wil tot loyaliteit en gezond verstand accoord zou gaan met het voorstel, wilde hij toch de gaskwestie wel eens helemaal opnieuw onder de loupe nemen bij de gemeente begroting. „Scheve vergelijking" Wethouder Niesten (K. V. P.) veront schuldigde zich over het late gereed komen van de begroting en meende voorts, dat de vergelijking met Velsen niet op ging, omdat i,Velsen geen vastrecht heeft, maar meter- huur en met grootverbruikers aparte con tracten zijn gemaakt", waarin hij geen in zage kon krijgen. De kolenprijzen zouden in 1956 vermoedelijk wel oplopen tot 68 per ton, zodat de gemeente toch al moest bijspringen, al zou de „winst" dan in bij voorbeeld een „egalisatie-fonds" komen. De grootverbruikers wenste hij te sparen, omdat dit juist de meeste winst opleverden. "OVer het IJmond-idee, zei de wethouder, dat er in zake de gasvoorziening reeds aan gewerkt werd. i Uitstel ondoenlijk Financieel bezag wethouder A 1 b e r d a de kwestie zo, dat bij uitstel van dit voor stel, de begroting 1956 bij voorbaat al met een behoorlijke verliespost werd opge scheept. Een technische verhandeling als antwoord op de vraag van de .heer Koger over „natte gashouders" en „hogedrukberging", volgde hierop, waarbij de wethouder uiteen zette, dat elk object afzonderlijk bekeken moest worden en dat voor Beverwijk het „hoge-druk-bergings-systeem" goedkoper was dan de „natte gashouder", terwijl dit in Velsen precies omgekeerd was. Hij rekende echter voor, dat er destijds door de aanschaffing van het hogedruk-systeem ruim een half millioen was bespaard. Na een enigszins politiek getinte discus sie tussen de heren Kuiper (CPN), R o- munde (P. v. d. A.) en Koger (A.R.), waaruit geen bruikbaar resultaat te voor schijn kwam, opperde de heer C o e 1 i n g h (P. v. d. A.) het idee, om dan voor de minst draagkrachtigen het vastrecht-tarief af te schaffen. Wethouder Niesten kon hierop niet ingaan, doch gaf wel een opsomming van de aantallen verbruikers, die voor ver hoging in aanmerking kwamen. Hierbij bleek, dat de middengroep er met 2 cent per m3 vanaf komt. Wethouder A 1 b e r d a verzocht daarop de raadsleden het voorstel niet op te hou den, doch dit als een geheel zelfstandig punt te willen aannemen. Met 5 stemmen tegen werd hier dan gevolg aangegeven. „Onbillijkheid jegens andere amateurs" Lang en breed werd er gediscussieerd over een verzoek van de KNVB afdeling Haarlem, om de vermakelijkheidsbelasting voor amateur-voetbalwedstrijden af te schaffen. De vraag bleek heel wat moei lijkheden in zich te bergen en die werden dan ook uitvoerig besproken. De meeste raadsleden meenden echter, dat dit niet moest gebeuren, niet om de 3000, die Be verwijk er door derft, maar omdat het zeer onredelijk zou zijn tegenover andere ama teur-verenigingen, terwijl tevens de ver eniging met het grootste aantal betalende bezoekers er het meeste profijt van zou hebben, hetgeen uiteraard niet de bedoeling is. Van verschillende zijden werd er daar om op aangedrongen om financieel in nood verkerende clubs liever te ondersteunen. Wethouder A1 b e r d a had hiervoor een gewillig oor en zei ook, dat er 1956 drie maal zoveel subsidie als in 1954 voor de sport zou worden verleend. Het verzoek werd met alleen de CPN in de contramine, afgewezen. Een voorstel tot het verlenen van een crediet van 1600 voor de aanschaffing van nieuwe garnituren in de garderobe ruimte in Scheybeeck kon geen genade vin den bij de heer Koger, die er 1100 van wilde maken. Zowel de voorzitter als de heren DeWeyerenAlb erda wilden hier niet aan, omdat er te weinig „hang"- plaatsen waren bij grote drukte als recep- van f 71.864,40 is de begroting van de ge wone dienst sluitend gemaakt met als ties en vergaderingen. Overigens was het eindcijfer f 3.228.580,44. niet prettig als men bij recepties voortdu- ADVERTENT1E KRAAY - Stephensonstraat 61 - IJmuiden Tel.4525 rend in angst moest zitten over de garde robe van de bezoekers. Het voorstel kwam er met 4 stemmen tegen door. Schuilkelders bij hoogbouw In de Bouwverordening zal een wijziging worden aangebracht, die impliceert, dat in de nieuwe hoogbouw schuilkelders zullen v/orden gebouwd. De heea* Mu s k e e (CPN) was het hiermee natuurlijk niet eens en zag liever het benodigde geld ergens anders aan besteed, hetgeen wet houder V e s s i e s tot de opmerking bracht, dat dit practisch geen extra-kosten met zich meebracht, omdat deze schuil- ruimten verhuurd kunnen worden. Iedereen ging er mee accoord, dat de be zoldiging van de brandweerleden verhoogd werd, alhoewel dr. De Ruiter (CHU) wel eens zou willen weten, hoeveel maal de brandweer in het voorbije jaar was uit gerukt en had geoefend. (Vorig jaar ruim dertig maal). Speelplaatsen Van meer belang was het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanleg van kinderspeelplaatsen bij étage-wonin gen nabij de Wijk aan Duinweg. In ant woord op vele vragen deelde wethouder A 1 b e r d a mee, dat het in de bedoeling ligt om de buurt het toezicht op die tuinen te geven onder supervisie van de gemeente. Hij hoopte echter, en met hem vele ande ren, dat dit tot het uiterste beperkt zou blijven. De totale kosten bedroegen ƒ43.700. Het waterleidingnet aan de Tulpenlaan zal met medewerking van de bewoners worden uitgebreid, waardoor er in heel Beverwijk nog maar enkele sporadische gevallen zijn die niet op dit net zijn aange sloten, en die komen niet meer aan bod ook, zei wethouder V e s s i e s, omdat dit grond betreft, die te gelegener tijd moet worden onteigend of verkocht voor de stadsuit breiding. Echte markt Geen moeilijkheden leverde het voorstel op, dat voorzag in het bouwrijp maken van gronden in het uitbreidingsplan Oud-Sport park 1955 II, terwijl ook een crediet voor het bestraten en rioleren van het markt terrein graag werd goedgekeurd, temeer daar de Beverwijkse markt nu echt „markt" gaat heten én de omlijsting enigs zins passend zal worden gemaakt. De rioolwater-zuiverings-installatie kwam ook weer eens in de raad, ditmaal voor een crediet van 9800, waarvoor de bestaande gasmoter zou worden omgebouwd tot een dieselmotor. Het ontmoette bij de heer D e Ruiter wel enige tegenstand, omdat dit toch bij de ingebruikneming reeds had kunnen worden vastgesteld, maar wethou der V e s s i e s betoogde deskundig, dat het gas, benodigd voor het laten draaien van de gasmotor, voordelig aan het gasbedrijf kon worden verkocht, waarvoor men dan olie voor de dieselmotor kon kopen. Al met al zou het bedrijf zekerder, efficiënter en gemakkelijker zijn. De raad zei toen maar ja. Aan de 1200 meer dan het aangevraag de crediet van 8800 voor de aanschaffing van een boekingsmachine voor Openbare Werken, verleende de raadsleden hun fiat, mits wethouder Alberda dan beloofde uit te zien naar een machine met meer moge lijkheden. Alhoewel de CPN tegenstemde, omdat de „kleine man" weer in het geding kwam, werd toch het voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing van een rei nigingsrecht en een riool-afvoerrecht en van* de straatbelasting aangenomen. Sneeuwruimer Een sneeuwruimer voor 2800 en een nieuwe zandstrooier voor 1435 mag Open bare Werken ook gaan kopen, mits die sneeuwruimer dan „voor alle soorten sneeuw" was, zoals de heer De Boer (P. v. d. A.) opmerkte, daarmee doelend cp de onhoudbare situatie in dit voorjaar, toen wethouder Vessies zich verontschul digde door te zeggen, dat dit een „onbe kende sneeuwsoort" was. Thans beloofde de wethouder, dat hij snel ter beschikking zou zijn. Als laatste agendapunt werd een voor stel inzake delegatie van schoolgeld-inning goedgekeurd. Een adres van de afdeling Beverwijk van de Algemene Bond „Mercurius" inzake ont heffing van de sluitingstijd voor winkels in de St. Nicolaas- en Kerstweek werd voor kennisgeving aangenomen, echter niet dan nadat wethouder Alberda de heren D e Ruiter en Romunde had verzekerd, dat er in het vervolg met de verlangens van de werknemers rekening zou worden gehouden. Na het openbare gedeelte werd de zitting in comité voortgezet. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: René, z. van J. B. Jansen en A. W. Decker; Wilhelmus G. P., z. van P. J. Mooij en M. C. Böhm; Marion, d. van H. J. Look en P. Kiekebos; Hans A., z. van H. Johansen en P. Adriaanse; Mirjam, d. van A. H. van Lopik en W. J. Hoeben; Elisa F. P. A.„ z. van J. Groenewoud en W. van Haren; Ocke S., z. van S. de Wit en H. M. van Kleeff; Andreas J., z. van J. A. van Schinkel en A. W. Schuijt, ONDERTROUWD: C. Pilanen en C. W. Komen. GETROUWD: J. J.Willemse en W. Tijman C. de Vries en J. N. van Amersfoort, G. P. Stam en A. G. de Wildt, H. Duin en G. A. M. de Wildt, J. Slot en N. Willemsen, A. Vlaar en J. Vromestijn, K. Ploeger en A. Way, J. T. Peters en ,H. de Ridder. OVERLEDEN: J. "Kabel, 82 j„ gehuwd met J. C. van der Burg; F. van Mazijk, 73 j., gehuwd met J. Mantel.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9