Europa moet samenwerken in de wedloop om atoomenergie Weerbericht Uitrusting over het geheel genomen onvoldoende Onzekere situatie in Indonesië: struikelblok bij de gesprekken II Haarlems Dagblad Groot-Brittannië en Frankrijk aan de spits Geen drankvergunning voor café op verkeers knooppunt Watersnood kostte 55 Amerikanen het leven Bemiddeling van het Vaticaan tussen Oost en West? Mendès-France in het krijt tegen Duclos Geestdrift in Rabat kent geen grenzen Het woord is aan Optimisme Scheepvaart Principiële beslissing van de Kroon De Nederlands-Indonesische conferentie Smeltwater doet rivieren stijgen Het Republikeinse front ontving duizenden joelende gasten Menigten in het park van het paleis wekken bezorgdheid Echtgenote van Malenkov tot doctor gepromoveerd V redesonderhandelingen op Malakka begonnen Kouder Weerrapport 70e JAARGANG No 146 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 0 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 9 9e JAARGANG No 297 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (A.N.P.) De raad van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) zal in Januari een rapport over de „mogelijkheden van actie op het gebied der atoomenergie" samengesteld door een speciale werkgroep van deze organisatie, bestuderen. In dit raport wordt sterk de nadruk gelegd op de noodzaak van nauwe samenwerking van de O.E.E.S.-landen met de Verenigde Staten en Canada op het gebied van de toepasing der atoomenergie. In een niet ver verwijderde toekomst zal de atoomenergie in vele landen onmisbaar zijn. Zelfs de landen, die nog grote ongebruikte mogelijkheden op het gebied van de opwekking van electriciteit uit waterkracht hebben, zullen zonder uitzondering ernstig moeten overwegen, hoe zij hun productie van electrische stroom kunnen blijven uitbreiden, nadat alle economische gerechtvaardigde waterkrachtinstal laties in gebruik zullen zijn genomen. Dit punt zal binnen ongeveer tien jaar zijn bereikt in Frankrijk, Italië, Zwitser land en Portugal, over ongeveer twintig jaar in Zweden en iets later in Noorwegen en Oostenrijk. Nog dringender is het vraag stuk der energieproductie in de landen, die electriciteit hoofdzakelijk uit kolen opwek ken, zoals België, Frankrijk en Groot-Brit tannië. Zelfs Duitsland, dat van oudsher een kolenexporteur is, heeft het voorne men in de nabije toekomst atoomenergie toe te passen voor het opwekken van elec trische stroom. Ook het toenemende ver bruik van vloeibare brandstoffen doet geen afbreuk aan het vooruitzicht voor de toe passing van atoomenergie. Het is waarschijnlijk nog te vroeg om met enige juistheid de productiekosten van atoomenergie te berekenen. Men neemt echter aan, dat deze kosten ongeveer gelijk zijn aan die van de gebruikelijke energie bronnen. Deze kosten zijn in sommige ge bieden aanzienlijk groter dan in andere en het is dus mogelijk, dat in bepaalde gebie den de opwekking van electrische stroom door middel van atoomenergie reeds voor delig zou zijn in economisch opzicht. Men gelooft algemeen, dat de productiekosten van atoomenergie in de komende jaren zul len dalen en dat hierdoor deze energiebron aan betekenis zal winnen in vergelijking met de gebruikelijke bronnen. Het zou ech ter onjuist zijn te verwachten, dat atoom energie zo goedkoop zal worden, dat zij de overhand zou krijgen over andere eneregie- bronnen. De toepassing van atoomenergie zal voor de verschillende OEES-landen niet in ge lijke mate urgent zijn. De voorrang, die zij aan de bouw van atoomcentrales dienen te geven, zal voornamelijk afhangen van de kosten en de hoeveelheid stroom, die de bestaande installaties opwekken, alsmede van de beschikbaarheid van arbeidskrach ten, kapitaal en uitrusting en van vele an dere overwegingen. De ontwikkeling van een Europese atoom energie-industrie vereist grote kosten voor uitrusting, technici en bestedingen. Groot- Brittannië en Frankrijk zijn de Europese landen, die zich tot dusverre de grootste inspanningen hebben getroost. Verder zijn er kleinere landen, die reeds nuttige resul taten hebben bereikt. Over het geheel ge nomen is Europa echter op het gebied der atoomenergie zeer onvoldoende uitgerust. Dit blijkt duidelijk in vergelijking met de Verenigde Staten, waar ongeveer twin tig prototypen van reactoren in aanbouw of in werking zijn. In Europa worden ver moedelijk vijf of zes prototypen voor de electriciteitsproductie gebouwd: drie of vier in Engeland en twee in Frankrijk. De Ame rikaanse reactoren voor de electriciteits productie vertonen veel meer verscheiden heid in type dan de Europese. In Europa zijn acht Europese proefreactoren in ge bruik: vier in Engeland, twee in Frankrijk, een in Noorwegen en een in Zweden. Voorts is er in Zwitserland een Amerikaanse proefreactor. In de Verenigde Staten zijn ongeveer dertig proefreactoren. Ook een vergelijking van de beschikbare technici valt ongunstig uit voor Europa. In 1952 waren aan de Amerikaanse universi teiten en hoge scholen meer dan een half millioen studenten ingescheven, vergeleken met ongeveer honderdtachtig duizend in Europa. In 1955 waren in de Verenigde Staten ongeveer vijftien duizend technici werkzaam op het gebied der atoomenergie vergeleken met ongeveer vijf- duizend in Engeland, achttienhonderd in Frankrijk en nauwelijks duizend in de rest van Europa. De Europese uitgaven op het gebied der atoomenergie zullen in het lopende jaar een waarde vertegenwoordigen van onge veer driehonderd millioen dollar, verge leken met twee milliard dollar in de Verenigde Staten in 1954. In het Ameri kaanse cijfer zijn de uitgaven voor mili taire doeleinden begrepen, maar niet de bestedingen van het particuliere bedrijfs leven. De werkgroep der O.E.E.S. gelooft niet, dat er uit deze vergelijkingen een ontmoe digende slotsom moet worden getrokken. Er zijn in sommige landen reeds opmerke- Een radiografisch bestuurd vliegtuigje stijgt op van een lanceer-inrichting om luchtfoto's te maken van vijandelijk gebied en bij zijn terugkeer aan een parachute te dalen. Foto van een oefening in de buurt van Los Angeles. lijike resultaten bereikt en er zijn belang rijke ontwikkelingen te verwachten. De Verenigde Staten hebben in 1955 ongeveer een half percent van het natio nale inkomen aan atoomenergie voor militaire en vreedzame doeleinden besteed. Dit percentage is in Engeland vermoedelijk veel hoger en Frankrijk besteedt alleen voor vreedzame doeleinden ongeveer een half percent van zijn nationale inkomen. Dit zijn echter uitzonderingen. In de andere Europese landen zijn de percentages veel lager en men mag hopen, dat deze landen spoedig zullen besluiten hun inspanningen te vergroten. De voornaamste reden voor optimisme is, dat over het geheel genomen de huidige Europese inspanningen op het gebied der atoomenergie bij lange na niet in overeen stemming zijn met de industriële mogelijk heden van dit werelddeel. Indien Europa bereid is zich de vereiste inspanningen te getroosten en indien de benodigde grond stoffen in voldoende mate beschikbaar zijn, kan de achterstand worden ingehaald en kan er in Europa een grote atoomenergie industrie worden opgebouwd. De enige kans op welslagen is volgens de werkgroep gelegen in zo snel en doelmatig handelen als mogelijk is, hetgeen tevens een zekere mate van bundelen der inspanningen der O.E.E.S.-landen vereist. De nationale en gemeenschappelijke be langen der O.E.E.S.-landen kunnen naar de mening van de werkgroep het best worden gediend door de instelling van een com missie, die leiding geeft op het -gebied der atoomenergie, en van een controlebureau, dat verantwoordelijk is voor het veilig - heidstoezicht op de grondstoffen voor de atoomsplitsing. Maatschappijen zouden moeten zorgen voor de gemeenschappelijke uitvoering van projecten op het gebied der productie en van het toegepaste wetenschappelijke onderzoek. Deze maatschappijen zouden een onafhankelijk bestuur moeten hebben en in geen enkele wijze ondergeschikt moeten zijn aan de leidinggevende com missie. Zij zouden echter wel betrekkingen met deze commissie moeten aanknopen voor de onderlinge uitwisseling van gegevens. De werkgroep acht het onwaarschijnlijk, dat de toepassing van atoomenergie voor de voortstuwing van schepen in de nabije toekomst economisch uitvoerbaar zal zijn. De mogelijkheid, dat een atoomschip goed koper in het gebruik zal zijn dan stoom- of motorschepen, is zeer gering. Indien in de huidige omstandigheden een atoomschip zou zinken in een grote en drukke haven, zou de schade niet te overzien zijn. De meningen der Amerikaanse deskundigen over het tijdstip, waarop koopvaardij schepen met atoomaandrijving lonend kunnen worden geëxploiteerd, lopen uiteen. Volgens sommigen zal dit over vijf jaar het geval zijn; anderen beweren, dat er nog tien tot twintig jaar zullen moeten ver lopen. Ook Groot-Brittannië, Noorwegen en Frankrijk bestuderen plannen voor de voortstuwing van schepen met atoom energie. Het gewicht, de omvang en de noodzaak van speciale veiligheidsmaat regelen behoren tot de factoren, die de kans op een koopvaardijschip met atoom aandrijving in de nabije toekomst gering maken. Als voordelen van de toepassing van atoomenergie in de koopvaardij noem de de werkgroep anderzijds de lagere exploitatiekosten en de hogere snelheden, die kunnen worden bereikt. Groot-Brittannië zal tegen 1975 ophouden met het bouwen van krachtcentrales, welke kolen als brandstof gebruiken. Bin nen twintig jaar wordt verwacht dat de ontwikkeling op het gebied van de atoom energie de bestaande methoden voor enei-gieopwekking overbodig zal maken en dat minstens een kwart van de opwekking van electrische kracht zal geschieden door kernsplitsingreactoren. De Kroon heeft een verzoek van de ge meenteraad van Vuren, het maximum aan tal drankvergunningen voor die gemeente met één te verhogen, afgewezen op gron- denen van verkeersveiligheid. De vergun ning was namelijk aangevraagd voor een in de nabijheid van de buurtschap Leuven te vestigen café-restaurant, waarbij tevens een benzine-station en een showrom voor automobielen zouden worden gevestigd. Wegens de veiligheid van het verkeer dient volgens dit Koninklijk Besluit het gebruik van alcoholhoudende dranken door personen, die een motorvoertuig moeten besturen, onder alle omstandigheden als misbruik te worden aangemerkt. De Kroon overwoog dat het gebruik van alcoholhou dende dranken door bestuurders van mo torrijtuigen wordt bevorderd, indien een inrichting, mede strekkende tot het ver kopen van alcoholhoudende dranken, is gelegen op een kruispunt van verkeers wegen in de nabijheid van een benzine station en een showroom voor automobie len, en dat dus met het oog op de veilig heid van het verkeer het verlenen van een vergunning op grond van de Drankwet aan een café-restaurant, gelegen op een kruis punt van wegen bij een benzine-station en showroom voor automobielen, niet dient te worden bevorderd. Het voorstel van de raad der gemeente Vuren is daarom afge wezen. Het is de eerste keer, dat deze motivering in een dergelijk geval is gebruikt. De Nederlands-Indonesische ministers conferentie loopt gevaar, na de trage start in Genève, in dood spoor te ge raken. De besprekingen van de finan- cieel-economische werkgroepen zijn voorlopig gestaakt, men wacht op nieu we instructies uit Djakarta. Zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde bewaart men een volstrekt stilzwijgen over de oorzaak van de impasse, zodat het moeilijk is zich een betrouwbaar beeld van de situatie te vormen. De voornaamste moeilijkheid schijnt ge legen in de kwestie van de investeringen, die volgens Indonesië onder de nationale wetgeving moet worden geregeld. De rege- ring-Harahap heeft reeds een officiële ver klaring uitgegeven, waarin het toekomstige investeringsbeleid in grote lijnen wordt uit gestippeld. Van Nederlandse zijde staat men echter nog zeer gereserveerd tegen over deze nog schimmige plannen. De ge hele kwestie van de nationale wetgeving in Indonesië is nog onzeker en de Neder landse regering is niet van plan een wissel op een onzekere toekomst te trekken. Men blijft van Nederlandse zijde er op aandringen, dat de garanties voor de be leggingen op Java en Sumatra, die volgens een ruwe schatting drie tot vier milliard dollar bedragen, in een internationale over eenkomst worden ondergebracht. De be sprekingen lopen dus in feite langs dezelf de lijnen als het vorige jaar met het ver schil echter dat de groepering, die toen de oppositie in het Indonesische parlement vormde, thans als onderhandelingspartner optreedt. De hoop is nu gevestigd op het tweede formele ministersgesprek dat op 4 Januari te Genève zal worden gehouden. De stem ming in beide kampen is niet optimistisch. Men beseft dat het in feite een gebrek aan vertrouwen is, dat zich thans doet voelen. Van Indonesische zijde streeft men er vooral naar om door middel van een zo voordelig mogelijk accoord met Nedei-land de binnenlandse positie te versterken. De Nederlandse regering verkeert daarentegen in een dwangpositie, omdat zij enerzijds niet wil nalaten de relaties met Indonesië te verbeteren, maar anderzijds huiverig is met een regering in zee te gaan, die het volgend jaar hoogstwaarschijnlijk weer zal verdwijnen. Het is deze achtergrond, die de Nederlands-Indonesische conferentie zo'n onwezenlijk karakter geeft. De Indonesische minister van Economi sche Zaken, I. J. Kasimo, en zijn collega van Gezondheid, dr. J. Leimena, hebben zich na de Kerstdagen niet meer in Den Haag vertoond. In het Nederlandse kamp is men wat de Indonesische plannen betreft volkomen onzeker. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de politieke werkgroepen, die tot dusverre vrijwel tot werkeloosheid gedoemd waren, nog deze week in Genève bijeenkomen, maar dan alleen om tegen over de buitenwereld de indruk te wekken, dat de conferentie zo niet op volle toeren, dan toch op halve toeren dramt. SAN FRANCISCO (Reuter/UP) In het overstromingsgebied in de delta van de rivieren San Joaquin en Sacramento en in de omgeving van de stad Yuba in Cali- fornië is gewaarschuwd voor nieuwe over stromingen, nu grote massa's smeltwater via de twee rivieren van het gebergte naar beneden komen. Het peil in de rivier de Feather steeg 7.5 centimeter per uur. Vol gens de jongste berichten zijn bij de over stromingen in de staten Californië en Oregon 55 personen omgekomen, er wor den 22 personen vermist. Hoe hevig de overstromingen in de Ameri kaanse staten Californië en Oregon wel zijn toont deze luchtfoto van de rivier de Klamath. Het wervelende water heeft reeds een zijde van de brug over deze rivier bij de stad Eureka overspoeld. De verbinding tussen beide oevers is verbroken. In de delta werken geniesoldaten en bur gers de gehele dag aan het versterken van de waterkeringen, opdat deze weerstand kunnen bieden aan het water. Volgens de genie is het waarschijnlijk, dat het water in de op de vooravond van Kerstmis ont ruimde stad Yuba tot twee meter hoog zal komen te staan. De gezondheidsdienst is van plan de 8500 inwoners van de stad in te enten tegen typhus. Patrouilles waken tegen plunderaars en tegen voortijdig te- rugkerenden. In het district Humboldt in het Noorden van Californië is de Eelrivier buiten haar oevers getreden. In dit gebied werden bruggen en huizen door het geweld van het water vernield. Weilanden in deze bosrijke omgeving werden bedekt met een dikke laag modder. In de staat Oregon zijn overhangende rotsen op huizen neergestort, waarbij en kele personen om het leven kwamen en ge wond werden. VATICAANSTAD (Un. Press) Volgens Vaticaanse zegslieden zou Paus Pius XII bereid zijn bemiddeling te verlenen tussen Oost en West in het zoeken naar een over eenkomst ter voorkoming van een atoom oorlog. De zegslieden legden er evenwel de nadruk op, dat de Paus altijd bereid is „morele bemiddeling" te verlenen. Het is nauwelijks denkbaar dat hij aan een con ferentie-tafel zou bemiddelen op „politiek of technisch" niveau. De zegslieden voegden eraan toe, dat het meer in de bedoeling van de Paus ligt om morele leiding aan de mensheid te geven door zijn redevoeringen over de algemene principes, waarop een effectieve controle op atoomwapens of internationale proble men gebaseerd zou worden. Een derge lijke redevoering was zijn Kerstboodschap, waarin hij pleitte voor een verbod op het beproeven of gebruik van kern-wapens, gepaard aan effectieve inspecties en con troles. De zegslieden verklaarden voorts dat het Vaticaan niet overweegt om rechtstreeks via diplomatieke kanalen bemiddeling te verlenen. Het is al gedurende eeuwen de onveranderlijke politiek van het Vaticaan geweest om geen bemiddeling aan te bie den op politiek niveau over welk geschil dan ook, tenzij alle betrokken partijen er om zouden vragen. Een dergelijk verzoek door Oost en West lijkt zeer onwaarschijnlijk. Boven dien hebben de twee grootste bij de atoom wapenproductie betrokken partijen, de Verenigde Staten en Rusland, geen diplo matieke gezanten bij de Heilige Stoel. PARIJS (Un. Press) Een verkiezings bijeenkomst, door Mendès-France in een Parijse tentoonstellingshal belegd, heeft gisteravond een rumoerig verloop gehad door de aanwezigheid van enige duizenden communisten. Mendès-France had de com munistische leider Jacques Duclos uitgeno digd op hetzelfde podium het woord te voe ren. Toen Duclos eenmaal het woord had, leek de bijeenkomst van het Republikeinse Front een communistische te zijn gewor den. Duclos' woorden werden herhaaldelijk onderstreept door georganiseerd geroep: „rood front - rood front" en „eenheid - eenheid". Mendès-France, die het eerst sprak, zei dat het Frankrijks eerste taak was vrije verkiezingen in Algerije mogelijk te maken en de guerilla te beëindigen door de Alge rijnen ervan te overtuigen dat Frankrijk vrede en samenwerking wenst. De rechtse partijen was het niet gelukt vrede in Al gerije te brengen, zei hij. De woorden van Mendès-France gingen herhaaldelijk ver loren in gejoel. P. M. F. spaarde de com munisten niet. Hij zei dat de communisten met „utopische oplossingen" voor Noord- Afrika komen aandragen en dat hun bij drage tot de vrede zich beperkt tot het „aanplakken van muurbiljetten". De socialistische fractieleider Comin, bondgenoot van Mendès-France, die even eens het woord voerde, kon zich nauwelijks verstaanbaar maken. Drie sprekers die op hem volgden kwamen helemaal niet aan bod. Duclos deed een beroep op de coalitie van P.M.F. om zich bij het „communistische volksfront" te voegen. Het is onmogelijk iets zonder de communisten te doen, zei hij. Duclos verklaarde dat de partij bereid was een verbond te sluiten met de socialisten en de radicaal-socialisten. De vergadering, die naar schatting be zocht werd door tienduizend personen voor een derde deel communisten ging tenslotte rustig uiteen. RABAT (Reuter). Tienduizenden Ma rokkanen hebben gisteren in Rabat hulde gebracht aan sultan Ben Joessef. Daags tevoren werd het paleis door honderddui zend Marokkanen bezocht. Het massale bezoek van delegaties uit alle delen van het land houdt aan, in weerwil van her haald aandringen van de sultan om de kalmte te bewaren en te verzekeren, dat hij later alle gebieden van het land zal be zoeken. Paleisfunctionarissen hebben open lijk hun bezorgdheid uitgesproken, dat de buitensporige geestdrift van de menigten die het park rondom het paleis van de sultan bezetten, tot ongeregeldheden zal leiden. De Franse politie heeft strenge or ders om de paleistuinen niet te betreden. Het politietoezicht wordt uitsluitend uit geoefend door leden van de militie der nationalistische partijen. Ben Joessef heeft bij monde van zijn zoon prins Moelay Hassan de menigten voor zijn paleis medegedeeld, dat Marokko „zeer spoedig" besprekingen met Frank rijk over de onafhankelijkheid van Ma rokko zal beginnen. „Als gij wenst, dat de onderhandelingen met Frankrijk snel zul len eindigen, moet gij volkomen rustig zijn en niet luisteren naar hen, die verwarring en onenigheid onder u willen zaaien", al dus de sultan. In Taza, de Zuidelijke punt van de ope- ratiezöne tegen de opstandelingen in het Rifgebergte, is weer een uitgaansverbod- uitgevaardigd na een reeks incidenten, die hun hoogtepunt bereikten door de moord op een Marokkaanse officier van het Fran se leger. In Fez hebben onbekenden het paleis van de Cadi Si Bekkali geplunderd en in brand gestoken. Léon Benzaquen, een Joodse arts, is be noemd tot minister voor de Posterijen in de nieuwe Marokkaanse regering. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Napoleon: De etiquette is de gevangenis van de koning. Electrische kabels MOSKOU (AFP) Mevrouw Goloebtsova, de echtgenote van oud-premier Malenkov van de Sovjet-Unie, heeft met goed gevolg haar graad van doctor in de technische wetenschappen aan de Sovjet Academie voor Wetenschappen behaald. Haar proef schrift handelt over electrische kabels. BALING (Reuter) In de Engelse school te Baling, een kleine stad in Noord-Malak- ka nabij de grens met Thailand, zijn onder handelingen begonnen tussen de autoritei ten van Malakka en Singapore en ver tegenwoordigers van de communistische partij, die reeds acht jaar wordt bestreden. Van de delegatie van de overheid maken de premiers van Malakka en Singapore, respectievelijk Tengkoe (prins) Abdoel Rahman en David Marshall, en de voor zitter van de Chinese vereniging op Ma lakka, Sir Tsjeng Lock Tan, deel uit. De communistische afvaardiging bestaat uit zeven personen, onder wie de secretaris generaal der partij, Tsjin Peng, op wiens hoofd een prijs van tienduizend pond ster ling staat en het hoofd van de propaganda- dienst, Tsjen Tian. Het gebied rondom de school, waar de onderhandelingen worden gevoerd, is met prikkeldraad omgeven en het wordt door talrijke politie-eenheden bewaakt. Abdoel Rahman verklaarde dat hij naar Tsjin Peng zou luisteren als deze de voor waarden voor de onlangs afgekondigde amnestie wilde laten verruimen, doch op verzoeken om erkenning van de commu nistische partij zou hij niet ingaan. De premier verwacht dat het overleg twee dagen zal duren. DE BILT: Een in betekenis toenemende Oceaandepressie trok naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland. Tussen deze depressie en een krach tig hogedrukgebied boven Spanje werd een nieuwe hoeveelheid zachte en vochtige Oceaanlucht naar West-Europa gestuwd. De voorste begrenzing passeerde Dinsdagavond, vergezeld van een brede regenzone, ons land. De wind draaide daarbij naar Zuid-Westelijke richting en nam weer iets in kracht toe. De depressie beweegt zich thans naar de Noorse kunst en het bijbehorende koufront zal ons vanavond bereiken. Na de frontpassage ruimt de wind naar Westelijke richtingen, maar hij vermindert niet veel in kracht. De lucht, die daarna wordt aangevoerd, is minder zacht en droger, zodat opklaringen zullen optreden. Er zullen echter ook enkele buien tot ontwikkeling komen. (van hedenmorgen 7 our) w» EJ weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Innsbruck Rome Den Helder Ypenburg VliSsingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven nevel geheel bew. regen regen regenbui regen motregen geheel bew. motregen motregen motregen geheel bew. licht bew. regen geheel bew. regen regen geheel bew. half bew. sneeuw licht bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. geheel bewi Z zzw windstil Z zw wzw zw zw wzw wzw w windstil NW Z WZW wzw wzw wzw windstil windstil NO 2 7 3 2 0 0,1 4 1 12 0,5 13 4 12 0,2 11 5 12 6 13 1 12 0,3 5 2 7 6 10 5 6 5 -1 0 0 9 5 0 VI. Z.-Limb. geheel bew. kr. ZW 9 kr. ZW 10 h. ZW 12 kr. WZW 10 m. ZW 10 m. WZW 11 kr. ZW 11 m. ZW 11 Neerslag laatste 24 uur. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- maakt om 11.15 uur: Opklaringen met slechts enkele ver- spreide buien. Krachtige tot storm- achtige Westelijke wind. Lagere tem- peraturen. 29 December Zon op 8.50 uur. onder 16.37 uur. Maan op 17.25 uur, onder 8.52 uur. Maanstanden 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 December Hoog water: 2.32 en 14.52 uur. Laag water: 10.38 en 22.57 uur. Donderdag 29 December Hoog water: 3.25 en 15.43 uur. Laag water: 11.26 en 23.53 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1