Norge's visserij - een industrie van wereldomspannende betekenis VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZE Ontwerp agrarische wetgeving voor Nieuw-Guinea Kort en bondig De kabeljauw is monogaam, ontdekten de* Noorse biologen Castricum 8 Vissen in Barendsz-zee: een economisch gevaar Scheepvaart Overheid moet in algemeen belang over woeste gronden kunnen beschikken Estlandse critiek in het Sovjet parlement Jordanië weet niets van Arabische aanbiedingen DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 (Speciale berichtgeving) Wij zijn onmiddellijk bereid, om dr. Gunnar Rollefsen, de directeur van het Visserijmuseum en het Instituut voor vis- serijonderzoek, te geloven als hij ons vertelt, dat de Noren al 10.000 jaren de visserij beoefenen. Dr. Gunnar Rollefsen weet alles van vis. Ja, hij weet er meer van dan de ruim 85.000 vissers, die Noorwegen rijk is, die van vader op zoon dit bedrijf uitoefenen en er dus ook hun weetje van weten, maar toch gaarne de adviezen uit Bergen opvolgen. In Ber gen wordt nauwkeurig bestudeerd, hoe de trek van de vis is, hoe de stromingen zijn, die de trek van de vis bepalen. Of deze trek is om te paaien, om voedsel te zoeken of om water van een andere temperatuur te bereiken. Dr. Rollefsen weet ook op welke wijze de vis het beste gevangen kan worden. Hoe, de haring trekt en waar de kabeljauw vandaan komt, als ze bij millioenen gevangen wordt. Hij vertelt u met welke haken de vissers, duizenden jaren geleden de „hengelsport" beoefenden, welke netten in de loop der tijden in gebruik waren, hoe de walvis geharpoeneerd werd en hoe groot de vissersvloten van verschillende landen zijn, hoe groot de export van die landen is en hoe veel er van die vangst voor binnenlands gebruik is bestemd. Hij vertelt het niet alleen, doch laat het ook zien. In dat visserijmuseum, dat na de oorlog is herbouwd en gemoderniseerd, kan men de levensgang van de haring, van de zalm en de kabeljauw in plastic aanschouwen, van ei tot volwassen vis. Geen wonder, dat dit museum talrijke studenten in de bio logie trekt, dat de lagere en middelbare scholen daar hun leerlingen steeds weer opnieuw aanschouwelijke lessen laten geven. Noorwegen is het land van de vis en de visvangst. Donderdagmarkt Aan de Donderdagmarkt verscheen de Klaas Wijker (19 Dec.) met 725 kisten, waarvan 120 met schelvis, 40 makreel, 50 open en 110 dichte wijting, 60 kabeljauw en gullen en 10 varia; de Eveline loste 220 schelvis, 15 dichte schelvis, 40 makreel, 200 open en 75 dichte wijting, 45 kabel jauw en gul, 5 varia en 70 stuks stijve ka beljauw van 16 Dec. en de Polderman was present (van 17 Dec.) met 325 schelvis, 15 makreel, 200 open en 75 dichte wijting, 45 kabeljauw en gul, 5 varia en 70 stuks stijve kabeljauwen. Tenslotte verscheen de Ba tavia met 160 kisten schelvis, 20 makreel, 60 radio, 220 wijting en 50 kabeljauw en gul, 15~ varia en 20 stuks stijve. Morgen de Norma Voor de Vrijdagmarkt verschijnt de Nor- ma Maria met 750 kisten in totaal. Het schip voert aan 220 kisten gestripte schel vis, 100 dichte dito en 70 makreel, 60 ge- Elk jaar, in de maand December, ko men de kabeljauwen uit de Barendsz-zee naar de Lofoten-eïlanden om te paren. Ze komen er bij millioenen. Dr. Rollefsen schat het aantal op 60 millioen, waarvan er 20 millioen worden gevangen, Na ge paard te hebben keren ze in Mei weer terug. Jaar op jaar zwemmen deze kabel jauwen zo heen en terug langs een be paalde kustlijn, 4 mijlen langs een basis lijn van verschillende landpunten daar in het hoge Noorden. Van deze weten schap maken de vissers op de Lofoten dan ook gretig gebruik. Ze zitten, populair gezegd, met hun neus boven op de visgronden en komen dus spoedig aan hun trek. Vooral als ze de nieuwe cylindervormige zinknetten gebrui ken waarmee iedere keer als zij binnen worden gehaald zo'n 50 ton kabeljauw wordt gevangen. Monogaam Het bestuderen van het leven der kabel jauwen heeft iets merkwaardigs aan het licht gebracht. Wij durven zelfs te zeggen iets ontroerends. De kabeljauwen zijn mo nogaam! Wanneer deze kabeljauwen door de paringsdrift gedreven naar de Lofoten Bevroren tonijn in een koelhuis. zwemmen in scholen van millioenen, zwem men ze in paren. Er zijn evenveel manne tjes als vrouwtjes. Ieder mannetje geeft de voorkeur aan één vrouwtje. Zij zwemmen neus aan neus. De neuzen rusten op elkaar en in ae liefdesbetuigingen betasten zij el kaar met de vinnen. Zo zwemmen zij ver der tot de plaats, waar het kuit geschoten wordt. Niet zoals bij andere vissoorten in de ruimte van de grote zee, waar de hom mers later de eitjes bevruchten, zodat er vele in steriliteit verloren gaan en voor de voortplanting niet van nut zijn, doch in de omhelzing van de paren, waardoor iedere vrucht levensvatbaarheid heeft. Drie mil lioen eitjes per jaar, 1 y2 mm doorsnede, rijen zich, de een naast de ander, tot een parelsnoer van 160 millioen km lang aan een, voortdrijvend, aan hun lot overgelaten. Elk eitje heeft drie weken nodig om tot ontwikkeling te komen. Begrijpelijk is de mortaliteit zeer groot. Ze worden opgevre ten,-ze worden vernietigd, ze hebben geen levenskracht of vinden geen voedsel. Dat de kabeljauw in tegenstelling met andere vissen een blinde darm heeft, kan een visser minder schelen dan een bioloog. Men heeft de jaarklassen van de kabel jauwen gecontroleerd (aan de schubben is de leeftijd te bepalen) en vastgesteld, dat het aantal in de zevende jaarklasse het grootst is; de negende jaarklasse indivi dueel het zwaarst in gewicht. Latere jaar klassen gaan in aantal en gewicht weer af nemen. Met 15 jaren komt een einde aan het kabeljauwenleven, dan is de klasse tot een enkele afgenomen. Van het grootste belang voor de visserij-politiek is dus welke kabeljauw gevangen moet worden en hoe veel? Elk jaar worden er plm. 20 millioen ka beljauwen bij de Lofoten gevangen. In 1895 waren het er 38 millioen, in 1900 slechts 9 millioen. Deze fluctuaties zijn een econo misch probleem. Er zijn perioden met pie ken, die door 3 goede jaarklassen worden bepaald en afhankelijk zijn van de meteo rologische conditie. Ook hoe de vis gecon centreerd is op de banken. Hydrografisch werd vastgesteld, dat door de kabeljauw een temperatuur van 4y2 tot 0V2 graad Cel- cius wordt geprefereerd. Is de overgang van koud naar warm wa ter door de golfstroom te breed, dan zijn de scholen ook breed. Is de warmere tem peratuur van het water meer in de diepte, dan zoekt de kabeljauw de diepte en is dus moeilijk te bereiken. Ook de jaren 1917, 1918 en 1919 gaven zulke pieken, welke na 10 jaren worden herhaald. Bij kleine aantallen in de jaarklassen is de vangst in gewicht groter dan bij grote aantallen. Vissen in Barendsz-zee: economisch gevaar Van overbevissing is nog geen sprake. Gaat men echter vissen in de Barendsz- zee, zo meende dr. Rollefsen, dan is toe zicht zeker gewenst, want dan kan dit een economisch gevaar opleveren. Verscheidene landen gaan zich specialiseren op de visse rij en ook de Noren denken er over er zich toe uit te rusten. Hiervoor zijn grotere trawlers nodig, die grote kapitalen vergen, kapitalen, welke ten dele door de regering worden verschaft. De resultaten zijn: meer emplooi voor de visserij, uitgesmeerd over een heel jaar en meer export. Om deze export, 90 van de vangst, te bevorderen, zijn er meer koelhuizen nodig. Wij schreven reeds over het grote koel huis en de conserverings-inrichting te Bode, waarin de Staat voor de helft is ge- interesseerd. In Bergen werd eveneens een modern koelhuis gebouwd, (door particu lieren onder garantie van de gemeente) de „Bergen Fiskeindustrie A.S.". In de ruim ten, door 20 exportfirma's gezamenlijk in gebruik, kan 12.000 ton bevroren vis wor den opgeslagen op een temperatuur van 30°. Er is een koelcapaciteit voor 1500 ton per keer. De koelruimte heeft een in houd van 1.000.000 kubieke voet; de voet oppervlakte bedraagt 265.000 vierkante voet. De ijsfabriek levert 200 ton ijs per dag. De kade is 1160 voet lang. Hier wor den vooral haring verwerkt, kabeljauw en tonijn. Vis is dus een belangrijk exportproduct voor Noorwegen.Dit wil niet zeggen, dat de Noren zelf geen visje eten. In elk restau rant staat vis op het menu. Aan de over vloedige ontbijttafels in de hotels ont breekt nergens de gebakken vis. De vis markt in Bergen is de drukst bezochte markt. Driemaal in de week doet de huis vrouw daar haar inkopen. Zo van de traw lers, zo naar de keuken. Bergen 900 jaar oud Bergen heeft niet alleen belangstelling voor vis. Deze tweede stad van Noorwegen met ruim 115.000 inwoners is ook een grote havenplaats. Het is de toegangspoort voor Noord-Noorwegen niet alleen alle ha venplaatsen in het Noorden hebben sche pen varen op Bergen doch ook voor de toeristische centra in het bergachtige ach terland. Het drijft handel met alle landen van de wereld. De grootste Oceaanstomers kunnen er binnen lopen en aan de kaden Een der moderne koelpaleizen in Bergen. Zo ligt Bergen aan zijn jjord - de parel van Norge's Westkust. meren. Sinds kort heeft het ook een lucht- vei-binding met Oslo. Om het vliegveld Bergen te kunnen aanleggen heeft men bergen (nu met een kleine b) moeten ver zetten. Men heeft een berg èenvoudigweg laten springen en afgraven. Geen wonder, dat men hier trots op is. En om te bewij zen, dat het waar is, is een stukje rots blijven staan waarop men de verkeerstoren van het vliegveld heeft gebouwd. Negenhonderd jaar oud is de stad. De Hansa heeft er een grote rol gespeeld. Het waren vooral Duitsers, die zich hier ves tigden sedert 1350. In 1550 ging men deze kooplieden, die de Noren in hun handel bedreigden, in hun macht beknotten en zelf de handel ter hand nemen. De koop lieden assimileerden zich, doch vele trotse handelshuizen gaven nog blijk van hun welstand en invloedrijke positie. Ook de Hollanders waren er zeer gezien. Getuige de naam „Hollandergate", welke we op een straatnaambordje zagen. Aan de Bryggesider staan nog fraaie grote houten koopmanshuizen. Eerst kort geleden zijn er enkele door brand ver woest. Branden zijn wel meer fataal ge weest voor deze stad, die al meermalen is opgebouwd. Desondanks zijn de bewoners er opge wekt en snedig met de tong. Zij voelen zich. En zij mogen dit doen als inwoners van de tweede stad des rijks. Als eens een niet-Bergenser van iemand zegt: „Hij is geen Noor, want hij komt uit Bergen", dan zegt de Bergenser: „Hij komt niet uit Ber gen, hij is alleen maar een Noor". Een Noor die in Bergen gestudeerd heeft wordt ho ger aangeslagen dan een die de universi teit te Oslo heeft bezocht, zo verzekerde men ons. Een Bergenser is dus een weinig chau vinistisch. Zo is hij ook trots op de regen in Bergen. Het regent er veel. Regenjassen doen er opgeld. Men heeft ons verzekerd, dat nergens ter wereld de meisjes elegan ter een parapluie weten te dragen dan in Bergen. Zij kunnen er een hele taal mee spreken, die zelfs voor een niet-Noor ver staanbaar moet zijn. Jammer genoeg heb ben wij er niet kunnen converseren. Het was toevallig droog. stripte wijting en 110 dichte wijting, 20 ra dio, 10 heek en 40 haai en rog, 120 gul en kool plus 80 stuks stijve kabeljauwen. Als de Thorina de markt haalt, komt van deze VEM-mer 630 kisten en 40 stuks stijve, be staande uit 200 kisten gestripte en 130 kis ten dichte wijting, 50 gul en kool, 40 ma kreel en 10 varia. Storm over de Noordzee Voor de Vikingbank, de Fladen, de Vis- sersbank geldt een waarschuwing voor windkracht 7 tot 8 tussen West en Noord west voor Doggersbank, Duitse bocht, Humber en Theems is gewaarschuwd voor Westerstorm met windkrachten 8 tot 0. Voor Dover en het Oostelijk deel van het Kanaal geldt harde Westenwind, kracht 7. Geen uitgaande schepen Binnen kwamen de Klaas Wijker (IJM. 185), de Batavia (IJM. 99), de Eveline (IJM. 116). Er vertrokken geen schepen naar zee. Prijzen van Donderdag De export nam vanmorgen de regels ka beljauw af tegen f 132 a f 140 en de kleine regels gingen voor f 69, kisten grote kabel jauw brachten het tot f200 en de kisten kleine deden f160 tot f180 per 125 kilo. Ook de grote schelvis ging de grens over en haalde f 23 oplopend tot f 30, wat er eveneens voor de grootmiddelschelvis is betaald. Binnenland De binnenlandse handel nam de grove gullen af tegen f 48 en gaf voor de middel gul f 31 tot f 33, terwijl de torren voor f 20 f 25 weggingen. De zwarte kolen haalden f 75 tot f 80 en de kleinmiddel- schelvis gold f 24 tot f31, met f 23 tot f 32 voor de pennen en f 23 tot f 30 voor de braadjes. Wijting is verhandeld tegen f 13 a f 21 en lengen maakten f 80 tot f 84, terwijl de ma kreel f 23 a f 38 per kist gold en de haring verkocht werd tegen f 25 de kist. Besommingen van de middenweek Voor zijn mooie haring besomde de Gei- ria Woensdag f 26.450, de Vikingbank maakte f 19.400 en de Herman f 19.400, ter wijl de Haarlem f 12.400 besomde en de Sch. 171 f 23.800 maakte. binnenland Geraamte. In Eist bij Rhenen is in de Rijn bij het Ingense veer een groot deel van een menselijk geraamte gevonden. Voor identificatie beschikt men slechts over een bruine knoop, een metalen ring met een wapentje en een kroontje, en een gesp die bij de stoffelijke resten werden gevonden. Het geraamte lag onder een laag klei van ongeveer een halve meter. Verzekeringen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is in November voor een bedrag van f 277,3 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waarvan f 126,8 millioen kapitaal-, f 129,7 millioen rente- en f 20,8 millioen volksverzekering. Totaal is in JanuariNovember 1955 een bedrag van f2.767,8 millioen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, tegen f 2.285,3 millioen in dezelfde periode van 1954. Voorzitter b.b.n. Als algemeen voor zitter van de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) is gekozen de heer W. G. C. de Roy uit Helmond als opvolger van de heer Tj. Krol. kabeljauw komt uit ei 1 dag lj dagen j maanden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bewinds regeling Nieuw-Guinea. In de memorie van toelichting wordt o.m. gezegd: De toepassing van de huidige agrarische wetgeving in Nederlands Nieuw-Guinea heeft tot enige moeilijkheden aanleiding gegeven, vanwege het feit, dat niet tot de inheemse bevolking behorende lieden krachtens deze wetgeving in het algemeen geen rechten op grond kunnen verwerven, tenzij tevoren door de inheemse bevolking van haar rechten afstand is gedaan. Deze wetgeving gaat er dus van uit, dat de in heemse rechten op grond normaliter geheel en voor altijd teniet kunnen gaan. Door gaans echter kunnen de inheemse gemeen schapsrechten op grond niet als zodanig worden overgedragen of prijsgegeven. Wel kan aan groepsvreemden, al dan niet tegen vergoeding, het recht worden toegekend een stuk grond te ontginnen of te gebrui ken. Wanneer deze laatsten het gebruiks recht niet meer uitoefenen, herstelt zich de oorspronkelijke toestand. Zolang het aan tal niet-inheemse gegadigden voor grond gering was, deden zich in de practijk wei nig moeilijkheden voor, maar naar gelang hun aantal toeneemt, worden de persoon lijke betrekkingen minder en vermindert de bereidheid der inheemsen om woeste gronden af te staan,*ook als zijzelf deze gronden niet nodig heeft. Het doel der thans voorgestelde herzie ning is deze regeling te vervangen door een, die past op de tegenwoordige verhou dingen in dat land en aansluit bij de tegen woordige rechtsbegrippen omtrent een veel grotere mogelijkheid tot ingrijpen van de overheid dan vroeger denkbaar werd ge acht. De woeste gronden Instandhouding van bossen en openleg ging van afgelegen gebieden is noodzake lijk voor de ontwikkeling van Nieuw Gui nea en zijn bevolking. In het belang van deze ontwikkeling moet kunnen worden beschikt over woeste gronden die voor de inheemse bevolking geen economische be tekenis hebben. Daarbij zullen rechten van inheemse gemeenschappen op zulke gron den geen belemmering mogen vormen. Men wil daartoe de mogelijkheid openen om in het algemeen belang over dergelijke gronden te beschikken en de daarop rus tende rechten van de inheemse bevolking in te perken door oplegging van een duld- plicht, doch alleen langs wettelijke weg en onder de nodige waarborgen. In het voor gestelde wetsontwerp is een daartoe strek kende bepaling opgenomen. Leemten in vervreemdingsverbod Een van de voornaamste doelen van de agrarische wetgeving is steeds geweest de bescherming van de rechten van de in heemse bevolking op haar grond. Daartoe diende in de eerste plaats het vervreem dingsverbod. Dit verbod vertoont evenwel verschillende leemten, waardoor het in het toenmalige Nederlandsch-Indië steeds meer werd ontdoken. Het verdient aanbeveling in de bewinds regeling het beginsel van het vervreem- aingsverbod op te nemen en de verdere uitwerking over te laten aan regeling bij ordonnantie. Dit beginsel houdt in, dat niet tot de inheemse bevolking behorende per sonen over gronden, waarop rechten van de inheemse bevolking rusten, rechtstreeks noch middellijk de beschikking kunnen hebben. De gevallen waarin en de wijze waarop dit wel mogelijk zal zijn, zullen worden geregeld bij ordonnantie. De regering wil aldus de beginselen van het grondenrecht in de bewindsregeling vastleggen. De uitwerking is in de meeste gevallen overgelaten aan de ordonnantie wetgever, aangezien daarbij locale kennis en begrip van locale verhoudingen een overwegende rol spelen. Slechts in één ge val is de uitwerking aan regeling bij Al gemene Maatregel van bestuur voorbehou den: bij het geven van regels betreffende de uitgifte van gronden met het recht van eigendom. Uitgifte van grond met het recht van eigendom zal namelijk slechts zeer beperkt kunnen zijn. burgerlijke stand GEBOORTEN: Henriëtte Alida, d. van n. Hollenberg en C. M. Molenaar; Hedwig Cristel Jozepha Maria, d. van J. J. J. Hen driks en M. J. van. Bon; Florentius Gerar- dus, z. van G. J. van der Meij en C. E. Stet. OVERLEDEN: Pieter Koene, 88 j., wonen de te Wormerveer; Petrus Anthondus Weer- desteijn, 30 j., wonende te Amsterdam. MOSKOU (UP/AFP) Op de voort gezette zitting van het Sovjetparlement hebben elf leden uit verschillende delen van de Sovjet-Unie zich goedkeurend over de begroting uitgelaten. Sommigen op perden kleine herzieningen ter wille van hun eigen kieskringen. De zitting leverde gisteren enige nuchtere staaltjes van cri tiek op. Een Estlands parlementslid klaag de dat het ministerie van Landbouw ta bakszaaiers naar Estland gestuurd heeft, hoewel het algemeen bekend is dat Estland geen tabak teelt. Een lid uit Kabardinskaja in de Kauka- sus wilde van minister van Electrische Energie Malenkov weten „waar is dat krachtstation dat u ons twee jaar geleden beloofd hebt?" Opgemerkt dient te worden dat Malen kov twee jaar geleden premier en geen hoofd van de krachtstations was. De minister voor Hoger Onderwijs El- joetin maakte bekend dat het hoger onder wijs 1.865.000 leerlingen telt. Per jaar stu deren 200.000 studenten af. In de techni sche scholen volgen 560.000 studenten dag onderwijs. Er zijn 720.000 anderen die ar beid en studie combineren door aan avond en correspondentie-cursussen deel te nemen. Volgens radio Moskou heeft een afge vaardigde van Georgië verKiaara, aat in zijn Sovjet-republiek vijf instellingen werken aan het onderzoek naar de vreed zame toepassing van atoomenergie. Vol gens de Sovjet-minister voor de olie-in dustrie is de olieproductie in vergelijking met 1950 met 85 perecent toegenomen. In de afgelopen jaren zijn achttien belang rijke oliegebieden ontdekt, onder meer in de Kaukasus, in Basjkirie en bij Krasnodar en Kazan. De Raad der Nationaliteiten (Tweede Kamer) heeft de begroting voor 1956 bij handopsteken goedgekeurd na er een halve dag over te hebben gedebatteerd. JERUZALEM (United Press) De be richten dat Jordanië aanbiedingen van Arabische landen voor financiële hulp heeft ontvangen en dat koning Hoessein uitgenodigd is tot het bijwonen van een Arabische conferentie ter bespreking van bijstand, zijn tegengesproken door de Jor daanse minister van Buitenlandse Zaken Samir Rifai, die ook waarnemend premier j is. Aludra, 28 rede Mangalore. Andijk, 29 te Corpus Chrlsti. Angolakust, 28 te Amsterdam. Atje Ray S, verm. 28 v. Wilmington n. Baltimore Abbedijk, nacht 27-28 v. Rotterdam te Londen. Aegis, 28 te Port of Spain. Amstelkroon, 30 Rotterdam. Amstelland, pass. 28 Madeira n. St. Vincent. Appingedijk, 28 rede Rio de Janeiro. Baud, 28 Makassar verwacht. Breda, 27 100 m. Z. Lands End n. Pta Cardon. Banka, 29 te Makassar. Bloemfontein, 29 te Kaapstad. Boschfontein, pass. 28 Kp. Guardafui n. Aden. Caltex Delft, pass. 28 Malta n. Sidon. Caltex Utrecht, 29 Sidon. Cleodora, 29 te Tj. Priok. Caltex Leiden, 28 bij Malta verw. n. R'dam. Cistula, 29 Lorenzo Marquez verwacht. Castor, 27 220 m. W.ZW. Lands End. Camphuys, 28 te Menado. Dordrecht, verm. 28 v. Manchester n. Londen, Hamburg en Rotterdam. Duivendrecht, 16 Jan. Goodhope verwacht. Duivendijk, 28 Antwerpen verwacht. Elisabeth B., 29 te Suez. Eendracht, 28 220 m. Z.ZW. Istanboel. Esso Rotterdam, 28 110 m. N.t.O. Finisterre. Friesland (KRL), 28 te Belawan. Ganymedes, 28 te Auxcayes. Gadila, 29 te Brisbane. Gouwe, 29 te Dakar. Groote Beer, pass. 28 Algiers n. Rotterdam. Guinetekust, 29 te Dakar. Hathor, 28 te Malta. Heelsum, 28 Hamburg verwacht. Hera, 28 Paramaribo. Hersilia, 28 v. Pampater n. Curagao. Indrapoera, 28 rede Panarukan. Jagersfontein, 27 v. Amsterdam n. Bremen. Jason, 28 nog rede Guanta. Kota Agoeng, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Kabylia. pass. 28 Malta n. Harburg. Kara, 28 te Curagao. Katelysia, 28 v. Geelong n. Miri. Kota Inten, pass. 28 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Kryptos, 28 450 m. NW. Cocos eil. n. Geelong. Kieldrecht, 28 Duinkerken verwacht. Korovina, pass. 28 Oland n. Stockholm. Karimata, 28 Amsterdam verwacht. Kenia. 28 Rotterdam verwacht. Karimata, pass. 28 Kp. Guardafui n. Suez. Kasimbar, 30 Ambon verwacht. Karimun, 28 te Amsterdam. Lekkerkerk, 28 te Le Havre. ueopoldskerk, 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Loenerkerk, 28 te Aden. Loppersum, pass. 28 Finisterre n. Port Talbot. Lutterkerk, 28 te Port Said. Liberty Bell, 1 Jan. Suez verwacht. Laurenskerk, 28 v Kopenhagen n. Hamburg. Loosdrecht, 28 v. Port Said n. Aden. Loenerkerk, 28 Aden verwacht Mentor, 28 v. Rotterdam te Amsterdam. Maas, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. Macoma, pass. 28 Socotra n. Mena el Ahmadi. Maetsuycker, 28 te Singapore. Malea, pass. 28 Z. v. Saigon n. Kobe. Moordrecht, 10 Jan. Perz. Golf verwacht. Mijdrecht, 5 Jan. Coryton verwacht. Markelo, pass. 28 Ouessant n. Leixoes. Maureen, pass. 28 Bermuda n. Ceuta. Malvina, 28 Soerabaja. Minjak. 28 te Timordilly. Murena, 29 Shimotsu verwacht. Notos. 27 te Karlovassi. Oranje, 28 te Southampton. Orion, 28 te Rotterdam. Ovula, 28 te Makassar. Ondina, 28 Balikpapan. Oraniefontein, 27 600 m. N. St. Helena. Ootmarsum, 28 te Le Havre. Polydorus, 29 te Port Sudan. Poelau Laut, 28 v. Amsterdam n. Port Said. Prins Willem George Fred., 29 te Rotterdam. Papendrecht, 7 Jan. Aruba verwacht. Poelau Laut, 28 v. Amsterdam n. Port Said. Prins Willem George Fred., 29 R'dam verw. Prins Willem v. Oranje, pas. 28 Vlissingen n. Hamburg. Roebiah, 29 te Beira. Reyniersz, 28 Belawan. Schie, pass. 28 Wight n. Rotterdam. Sibajak, pass. 28 Kp. Guardafui n. Fremantle. Slamat, 29 te Sorong. Stad Leiden, 28 te Antwerpen. Stad Maassluis, 28 v. Casablanca n. Nederland. Stad Schiedam, pass. 28 Gibraltar n. Savona. Straat Banka, 28 v. Karachi n. Bombay. Straat Soenda, 30 Singapore verwacht. Sumatra, 28 te Suez. Scherpendrecht, 7 Jan. Curagao verw. Sliedrecht, 1 Jan. Mena el Ahmadi verw. Statue of Liberty, 4 Jan. Philadelphia verw. Stanvac Ogan, 28 laat te Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 27 v. Sungeigerong naar Belawan. Tabian, 28 Beyrouth verwacht. Trajanus, 26 460 m. ZW. Funchal. Tiberius, 27 Ciudad Trujillo. Tibia, 28 290 m. ZO. eil. Lord Howe. Ternate, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Teucer, 29 te Makassar. Tomori, 28 v. Port Sudan n. Port Said. Van Hetusz, 28 Singapore verwacht. Van Noort, pass. 27 Cooktown n. Brisbane. Vasum. pass. 28 Gibraltar n. Mena el Ahmadi. Wonosobo, 28 v. Singapore n. Port Swettenham. W. Alton Jones, 8 Jan. Mena el Ahmadi verw. Wieldrecht, 30 v. Paulsboro te New York verw. Waterman. 28 630 m. O.t.Z. Guardafui. Willemstad, verm. 28 v. Trinidad n. Plymouth of Dover. Woensdrecht, 29 Chittagong verwacht. Wonogiri, 28 Colombo. KLEINE VAART Algarve, verm. 28 v. Rotterdam n. Cardiff. Aco, verm 28 n. Norresundby, Aalborg en R'dam Admiralengracht, 28 v. Antwerpen te Vlissingen Amstelstroom, 27 v. Amsterdam n. Londen. Anna Henny, 27 v. Amsterdam n. Antw. Antje, 27 v. Vlissingen n. Antwerpen. Arienoldus G, 28 te Vlissingen n. Cardiff. Astra, pass. 28 Vlissingen n. Londen. Betty Anne S, 29 v. Leixoes te Guernsey verw. Bill S, 28 Falmouthbaai n. Avonmouth. Bergsingel, 28 v. Gothenburg n. Aalborg. Bab T, 26 v. Goole te Santander. Batavier I, 27 v. Bordeaux n. Casablanca. Birmingham, 28 v. Harlingen n. Goole. Corrie B, 28 v. Ornskoldsvik te Londen verw. Confiance, 27 v. Vlissingen n. Dieppe. Driebergen, verm. 28 v. Marans n. Belfast. Draco, 27 te Pasajes n. Bilbao. Diana (V), 27 v. Vlissingen n. Londen. Dietert, 27 v. Vlissingen n. Aalborg. Urmajo, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Elsenburgh, 27 v. Casablanca te Duinkerken. Erasmus, verm. 28 v. Duinkerken n. Antw. Europa, 28 v. Antwerpen te Vlissingen. Evertsen, 27 v. Antwerpen n. Gent. Eibergen, verm. 23 v. Rochefort n. Sharpness. Ellewoutsdijk, verm. 28 v. Amsterdam n. Vlaar- dingen. Ferocia, 28 dwars eil. Verdon n. Lowestoft. Fivelborg, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Fraternité, 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Goote, verm. 28 v. Rotterdam n. Amsterdam. Gerrie S, verm. 28 v. Rotterdam n. Newport Mon Gersom, 27 v. Vlissingen n. Sünderland. Grebbestroom, 27 v. Liverpool te Amsterdam. Herman Buisman, 27 v. Amsterdam n. Helsinborg. Hoflaan, pass. 28 Vlissingen n. Gent. Haaksbergen, verm. 28 v. Antw. n. Rotterdam. Henrica, 29 v. Vianna te Guernsey verw. Hoogvliet, 28 v. Sarpsborg n. Rotterdam. Ida D, 28 v. Dordt te Rotterdam. Jans, 28 v. Bremen te Rotterdam. Kirsten, verm. 29 v. Rotterdam n. Hansweert. Leuvehaven, 28 v. Rotterdam te Antwerpen verw. Marjan, verm. 28 v .Gothenburg n. Nantes. Markab N, 31 v. Famagusta te Ceuta verw. Merwestad, 28 v. Harlingen n. Amsterdam. Muphrid N, 28 nog bij Borkum ten anker. Myfem, 28 v. Rouen te Nykobing. Mentor, 28 te Amsterdam. Matthew, 28 v. Vlaardingen te Rotterdam. Margaretha, 27 v. Hansweert te Vlissingen. Marie Louise, 28 v. Gent te Vlissingen. Mees CCremer, pass. 28 Vlissingen n. Odense. Midas, 27 v. Limassol n. Piraeus. Meeuw, 27 v. Amsterdam n. Delfzijl. Neeltje B, verm. 28 v. Teignmouth n. Civltta Vecchia. Nautic, verm. 28 v. Greenock n. Rotterdam. Nautilus, 27 v. Antwerpen te Vlissingen. Necton, 27 v. Vlissingen n. Antwerpen. Nassauhaven, 28 v. Antwerpen te Gothenburg Notos, 27 te Carlovassi n. Cavalla. Nieuwehaven, verm. 30 v. Gothenburg n. R'dam. Nottingham, 27 v. Amsterdam n. Newcastle. Nyenburgh, 27 v. Karlshamn n. Stockholm. Prinses Wilhelmina, pass. 28 Vlissingen n. Garston Procyon, 28 v. Londen te Amsterdam. Rijnhaven, 28 v. Algiers te Liverpool verw. Spurt, 28 v. Zeebrugge te Londen. Stientje Mensinga, verm. 28 v. Genua n. Mosta- ganem. Vivo, 28 v. Terneuzen te Rotterdam. Westropa, 28 v. Bergen te Rotterdam. Wim (V), 27 v. Amsterdam n. Antwerpen. Westersingel, 28 v. Esbjerg n. Cardiff. Westpolder, 28 v. Oporto n. Antwerpen. IJsel, 27 v. Vlissingen n. Kingslynn. Zeehaan, 28 Cuxhaven n. Rotterdam. Zevenbergen, 28 v. Livorno te Bristol verw. SLEEPVAART Gele Zee, 27 30 m. O. Bizerta met 2 zuigers. Humber, 28 v. Port Said n. Izmir. Rode Zee, 27 100 m. ZW. Ouessant. Tyne, 27 1140 m. O.NO. Bermuda met Letizia Montanari. Zwarte Zee, pass. 27 Ouessant n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10