Er moet zo snel mogelijk nieuw Duits leger komen Boelganin wekt Azië op zijn koloniale ketenen te breken Weerbericht I Spanning in de wereld is in 1955 afgenomen „Onderduikplaatsen" voor militaire en schuildoeleinden Haarlems Dagblad NAVO en Bonn zijn het eens Arabische Liga dreigt Renault met boycot Reisverslag in de Opperste Sovjet Zweden bouwt ondergronds Vredesbesprekingen op Malakka opgeschort „Pietertje" verloor een opvarende Het woord is aan, Tito brengt officieel bezoek aan Egypte 70e JAARGANG No 147 DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 299e JAARGANG No 298 Sluiting geëist van bedrijven in de staat Israel Amerikaanse DG 7 b verloor een motor Amerikaanse wapens en a toomarti lleri e Betekenis Sukarno's eerste vrouw vraagt echtscheiding Mr. Blom weer naar Genève vertrokken Communisten weigeren zich over te geven en strijden voort Wachtloper overboord in stormweer Zijn vrouw maakt haar eerste buitenlandse reis Dezelfde temperaturen Weerrapport zzw zw w Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ÏJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een enorme brand heeft te Chicago een goederenstation in de as gelegd. Millioenen guldens was de schade groot. De foto geeft een fraai gezicht op het gebouwencomplex van het goederenstation, waaruit dikke rookwolken opstijgen, terwijl het verkeer zijn jacht op de daarnaast gelegen hoofd weg onverminderd vervolgt. CAIRO (United Press) De Arabische staten hebben de verlening van invoer vergunningen voor Renault-auto's stopge zet, omdat de Renault-fabrieken een mon tagebedrijf in Israel hebben, aldus ver neemt United Press in Cairo. Deze maat regel vormt volgens zegslieden een onder deel van de campagne der Arabische sta ten Israel in een economische boycot in te sluiten. De Renaultfabrieken hebben een contract voor drie jaren met Israel doch zoud'en bereid zijn het na afloop van de lopende periode niet te verlengen. Volgens dezelfde bron is ten opzichte van de Amerikaanse Kaiser-fabrieken hetzelfde besluit genomen. Het boycot-comité van de Arabische Liga heeft een ultimatum doen toekomen aan alle commerciële organisaties om binnen zes maanden al hun belangen in Israël op te geven. Wanneer de ondernemingen hier geen gevolg aan geven zullen zij op de zwarte lijst worden gezet. Het boycot-co mité werd tijdens de Palestijnse oorlog op gericht met het doel Israel van zijn natuur lijke markten in het Midden-Oosten af te snijden. Het comité dreef de sluiting van het Suezkanaal door voor verscheping van goe deren die voor Israel bestemd zijn. ROME (Reuter/U.P.) Een DC 7b passagiersvliegtuig van de Pan American Airways heeft Woensdagavond, een uur nadat het van Rome was opgestegen, een der vier motoren verloren. Het is op twee motoren een raakte nog defect naar Rome teruggekeerd. Het toestel had 42 passagiers en een bemanning van zeven. De piloot vertelde, dat hij de motor verloor boven de provincie Lombardije (Noord-Italië). Onmiddellijk daarna begon de andere motor aan dezelfde kant van het vliegtuig te sputteren en stopte. Op de twee andere motoren kwam het toestel veilig naar Rome. Het vliegtuig was op weg naar New York, via Brussel. De passagiers bleven kalm, zei de gezagvoer der. Het toestel hield goed koers. De bran dende motor werd bij Ravenna op het strand van de Adriatische Zee gevonden. Van onze correspondent in Bonn) Het nieuwe West-Duitse leger moet in een zo vlug mogelijk tempo in elkaar wor den gezet. Daarover zijn het West-Duitse ministerie van Defensie in Bonn en het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrach- ten in Parijs het met elkaar eens geworden. Iets geheel nieuws is dat de 12 divisies waaruit het landleger zal bestaan niet meer, net als vlieger bij de Duitse Wehrmacht, in regimenten worden onderverdeeld. Grote manoeuvres van de Westelijke ge allieerde strijdkrachten hebben immers duidelijk bewezen dat grote eenheden niet over voldoende bewegingsvrijheid beschik ken en dat zij daardoor maar al te gemak kelijk het slachtoffer van geconcentreerde vijandelijke aanvallen met atoombommen zouden kunnen worden. Daarom zullen in het vervolg de grootste onderafdelingen van de divisies alleen maar bataljons zijn. Alleen bij de artillerie worden nog regi menten geformeerd. Ook de pantserdivisies worden niet meer in regimenten, maar in vier bataljons elk met 70 pantserwagens onderverdeeld. In het NAVO-hoofdkwartier is men overigens van mening dat West-Duitsland ook een eigen atoomartillerie moet krijgen. In ver band met de overeenkomst, waarbij de MOSKOU (Reuter) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft vandaag in liet Sovjet-parlement verslag uitgebracht over het bezoek, dat hij met partij secretaris Kroesjtsjev aan India, Birma en Afghanistan heeft gebracht. Hij begon zijn verklaring met te zeggen, dat 1955 een jaar van grote gebeurtenissen is ge weest. „En keerpunt in de spanning waarin de wereld verkeerde". Veel van de vermindering der spanning was te danken aan het streven van de Sovjet-Unie. De ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, India, Birma en Afghanistan is „ongetwijfeld een grote bijdrage tot de wereld vrede." De 1347 afgevaardigden van de twee kamers van de Opperste Sovjet brachten staande de premier een ovatie, toen hij het spreekgestoelte besteeg. Zijn rede werd aangehoord door Kroesjtsjev en de andere Sovjet-topleiders. Van het corps diploma tique waren onder meer de Amerikaanse ambassadeur Bohlen en de Franse zaakge lastigde aanwezig. De Britse ambassadeur is Woensdag voor een bezoek aan Teheran vertrokken. Maarschalk Boelganin herhaalde opvat tingen, die partijsecertaris Kroesjtsjev tij dens hun reis had verkondigd. Zo deed de premier een aanval op de „kolonialisten'', omdat zij de achterlijkheid van de Aziati sche landen zouden hebben veroorzaakt. „Als deze landen achterlijk zijn, dan ligt de schuld niet bij de volken van Azië, doch bij de koloniserende landen, die hen gena deloos hebben uitgebuit en hun slechts ar moede en lijden hebben gebracht", aldus Boelganin. „Deze exploitatie heeft een lan ge tijd geduurd, doch zij kan niet blijven. De volken van Azië zijn begonnen te ont waken. Zij zijn sterk beïnvloed door de grote October-revolutie" (de Russische re volutie van 1917). Het bezoek aan India, Birma en Afgha nistan had een „bijzondere betekenis", om dat de meerderheid van de wereldbevolking in Azië woont. Bovendien was weer de juistheid van de grondstelling van Lenin op het gebied van de buitenlandse politiek aangetoond: de mogelijkheid van het vreedzaam naast elkaar bestaan van sta- STOCKHOLM (United Press) Vol gens een door United Press gemaakt over zicht is Zweden druk bezig met de bouw van ondergrondse militaire installaties en schuilinrichtingen. De solide granieten bodem, slechts be dekt door een laag van enkele decimeters aarde, leent zich uitermate voor onder grondse bergplaatsen, fabrieken en werk plaatsen. In de loop van dit jaar zijn verscheidene van dergelijke inrichtingen gereedgeko men zoals ondergrondse dokken voor tor- j ko^fte^ aa^'electriciteiT. pedobootjagers en onderzeeers. die vol gens zeggen de grootste zijn in de Westelij ke wereld. Aangenomen wordt dat de Russen dergelijke dokken hebben gebouwd aan de andere kant van de Oostzee. De dokken zijn gelegen in de uitgestrekte Ar chipel ten Zuiden van Stockholm. De eerste werd deze herfst officieel door de Zweedse Koning geopend. Deze in het. graniet uitgehouwen ruimte wordt afgesloten door tegen bommen be stand zijnde poorten, die naar de kant van de zee geopend kunnen worden. De Zweden hebben ook uitgeputte mij nen ingericht als bergplaatsen voor olie, welke via ondergrondse pijpen naar de zee kan worden gepompt waar de marine schepen brandstoffen kunnen opnemen. Voorts zijn er ondergrondse hangars ge bouwd voor straalvliegtuigen van de Zweedse luchtmacht, die in verbinding staan met ondergrondse werkplaatsen en opslagruimten van materialen. Zelfs zijn fabrieken onder de grond ge bouwd zoals de grote vliegtuigfabriek bui ten Linkoeping in Midden-Zweden. Ondergrondse kracht-installaties voor zien voor een groot deel in de Zweedse be- Sinds het einde van de oorlog zijn alle nieuwe kracht-in stallaties bij de grote watervallen in het Noorden van het land onder de grond ge bouwd. Verder zijn er ondergrondse schuilplaat sen voor burgers in een heuvel in het Zui delijk deel van Stockholm, die ruim 20.000 mensen kunnen bevatten voor korte tijd en een permanente schuilplaats bieden aan ongeveer 5000 personen. Zij worden op het ogenblik gebruikt als garages. Zij zijn voorzien van afzonderlijke krachtinstalla ties en lucht- en waterzuiverings-installa- ties in geval van bacteriologische of atoom oorlogvoering. ten met vei-schillende sociale en politieke stelseis. Boelganin herinnerde aan Lenins woor den, dat er een tijd zal komen, dat honder den millioenen mensen in Azië gewicht in de schaal der wereldgeschiedenis zullen leggen. De Sovjet-premier onderschreef weer het standpunt van India in de kwestie- Goa. Deze Portugese bezitting wordt als militaire basis gebruikt door „zekere mo gendheden", aldus Boelganin, die vervol gens critiek oefende op militaire bondge nootschappen, zoals de verdedigingsorgani satie voor Zuid-Oost-Azië (ZOAVO) en het pact van Bagdad. Vooral over het toetreden van Perzië tot het Verdrag van Bagdad was Boelganin weinig te spreken. Reeds meer dan eens had de Sovjet-Unie laten weten, dat dit in strijd was met vriend schappelijke betrekkingen tussen de So vjet-Unie en Perzië. Over Kasjmir zei de Sovjet-premier, dat dit vraagstuk „met succes door de bewo ners van Kasjmir zelf is opgelost". Hij herhaalde dat de Sovjet-Unie ten aanzien van het geschil tussen India en Pakistan over dit gebied de regering van Nieuw Delhi steunt. Over ontwapening verklaarde hij, dat de Sovjet-regering beëindiging van de bewa peningswedloop en het buiten de wet stel len van atoomwapens voorstaat. Voor Birma sprak Boelganin de wens uit, dat dit land „een economisch stelsel opbouwt, dat het onafhankelijk van buiten landse mogendheden maakt", die „pogen Birma op de internationale markt in een ongunstige positie te brengen". Boelganin sprak gedurende anderhalf uur. Daarop bracht Kroesjtsjev verslag uit. Hij deed een felle aanval op het Britse „kolonialisme", terwijl hij ook scherp cri tiek leverde op de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, die naar zijn oordeel, het kolonialisme in Azië heeft gesteund. De beide huizen van de Opperste Sovjet hebben eenstemmig de begroting voor vol gend jaar goedgekeurd, die onder meer voorziet in verlaging van de defensie uitgaven met tien percent en een grotere ontwikkeling van de zware industrie. De Raad van de Nationaliteiten (Tweede Kamer) heeft een resolutie aangenomen waarin wordt verklaard, dat de Opperste Sovjet en het gehele volk hun volle steun zullen blijven geven aan de ontwikkeling van contacten met parlementen van andere landen, om zodoende het vertrouwen in de wereld te versterken. Dit jaar hebben veer tien delegaties van buitenlandse parlemen ten de Sovjet-Unie bezocht. Een Sovjet delegatie zal een bezoek aan Engeland, België en Zweden brengen. Sommige lan den zijn niet ingegaan op het beroep van de Opperste Sovjet tot meer contact tussen de parlementen. In 1955 zijn zesduizend buitenlandse toeristen naar de Sovjet-Unie gekomen en hebben duizend Sovjet-toeris ten het buitenland bezocht. De vice-voorzitter van de raad, Avkhi- movitsj, verklaarde, dat de verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië „een slag is voor de krachten die Joegoslavië wilden gebruiken voor ag- gressieve plannen in Zuid-Europa". Zuid sla vië heeft zijn onafhankelijkheid bewaard ondanks infiltratiepogingen van buiten lands kapitaal. Ook heeft Joegoslavië niet toegegeven aan druk om lid te worden van het „aggressieve Noord-Atlantische blok", aldus Avkhimovitsj. Voor het eerst sedert de normalisering van de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië is er een artikel van president Tito in een Russisch blad ver schenen. Het draagt tot titel „De economi sche problemen van Joegoslavië" en is op genomen in het officiële theoretische or gaan van het centrale comité van de com munistische partij der Sovjet-Unie „Kom- munist". DJAKARTA (PIA) Mevrouw Fatma- wati-Sukarno heeft geweigerd commen taar te leveren op een bericht in het blad „Indonesia Raya", dat zij echtscheiding heeft gevraagd van president Sukarno. Me vrouw Fatmawati verzocht met rust te worden gelaten. Fatmawati woont thans in een huis, dat voor haar is gebouwd in Kebajoran, een buitenwijk van Djakarta. Zij wenste niet te verklaren, of zij het paleis heeft ver laten. Desgevraagd verklaarde zij te hopen, dat zij spoedig weer zal kunnen ontvangen. „Indonesia Raya" berichtte dat Fatma wati echtscheiding had gevraagd in brie ven aan Sukarno, vice-president Hatta, premier Harahap en de voorzitter van het parlement. Het blad publiceert een ver klaring van Fatmawati aan een van de verslaggevers van „Indonesia Raya" vol gens wie zij gezegd zou hebben te hopen, dat het kabinet deze kwestie zo goed mo gelijk zal oplossen. Hetzelfde blad onthulde verleden jaar, dat Sukarno een tweede huwelijk, met Hartini, had gesloten. Uit paleiskringen had het blad vernomen, dat de president niet zou wensen te scheiden van Fatma wati. Uit deze kringen had het blad ver nomen, dat men poogt Fatmawati van haar voornemen tot scheiden af te doen zien. (United Press) De Indonesische minis- er van Voorlichting, Shamsuddin Sutan Makmur, heeft bevestigd dat Fatmawati een echtscheidingsverzoek heeft ingediend dat in de ministerraad zal worden behan deld. Vandaag vergadering van de politieke werkgroep Naar hét A.N.P. verneemt, zal vandaag in Genève een vergadering worden gehou den van de politieke werkgroep van de Nederlands-Indonesische conferentie. Hier toe zijn de regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, en drie adviseurs van de Nederland se delegatie Woensdagavond per vliegtuig naar Genève vertrokken. De Nederlandse gedelegeerden worden Donderdagavond in Den Haag terugverwacht. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Dj ie Hoo, is eveneens per vliegtuig naar Genève vertrokken. Van Indonesische zijde wordt medegedeeld, dat de heer Kwee Djie Hoo in Genève een aantal routinekwesties zal bespreken met ae Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Anak Agung Gde Agung. Met hetzelfde vliegtuig vertrok naar Genève de heer P. de Queljoe, die Dinsdagavond uit Indonesië in ons land is aangekomen voor het bespreken van administratieve aange legenheden met betrekking tot de repatrië ring van Ambonezen. Voordat de heer De Queljoe in ons land met de besprekingen zal beginnen, zal hij in Genève overleg plegen met minister Anak Agung. Volgens Indonesische delegatiekringen in Genève wordt de Indonesische minister van Financiën, prof. Sumitro, thans op 2 Januari in Zwitserland verwacht om deel te nemen aan de Nederlands-Indonesische besprekingen. Verenigde Staten het West-Duitse leger grotendeels kosteloos van wapentuig zul len voorzien, zullen Duitse militairen ook opleidingsscholen van het opperbevel van het Amerikaanse leger in Europa kunnen bezoeken en zelfs cursussen in Amerika kunnen gaan volgen. De Amerikanen leveren een paar opleidingsschepen voor de nieuwe West-Duitse marine. Duitse marine-deskundigen, die op het ogenblik nog bij de Amerikaanse zeemacht in dienst zijn, zullen in de gelegenheid worden ge steld als instructeurs op de eerste nieuwe marine-opleidingsschool te Flensburg-Mür- wick in Sleeswijk-Holstein vlak bij de Deense grens te gaan werken. Vlug vliegen Vooral bij het creëren van de West- Duitse luchtmacht wil men vliegensvlug te werk gaan. Al in de eerste dagen van Januari begint in Fiirstenfeldbrück bij München een cursus waarbij een 40-tal gewezen piloten van de vroegere Duitse luchtmacht door Amerikaanse instructeurs in de geheimen van de modernste lucht oorlog worden ingewijd. Men rekent er op dat tegen het einde van Maart reeds 600 West-Duitse vrijwilligers in oefentoestellen zullen zitten. Men zal voor de opleiding gebruik maken van de Piaggio 149 en van de Franse straaljager Mystère. Naderhand pas, wanneer de opleiding voltooid is, kernen de Amerikaanse S 85 Thunderjets en de S 100 Thunderstreaks, die door de Verenigde Staten worden geleverd, voor de Duitse vliegers aan de beurt. De meeste v/apens voor het leger zullen van Ameri kaanse oorsprong zijn. Er zullen wel niet al te veel verouderde types bij zijn, maar men vreest in West-Duitse militaire krin gen toch wel dat men niet altijd het aller nieuwste en het allerbeste zal krijgen. Zo is het immers in andere NAVO-landen ook gegaan. Doch ook in Engeland worden wapens op de vrije markt gekocht. In het beginstadium van het West- Duitse leger zal het maar twaalf en een halve maand hoeven te duren totdat iemand, die vroeger reeds bij de Duitse weermacht heeft gediend, in een cursus tot luitenant kan worden klaargestoomd en vijftien en een halve maand wanneer hij nog nooit eerder in zijn leven een militair pakje heeft aangehad. Maar later, wanneer er niet meer zo'n haast bij is, zal het drie jaar moeten duren voordat men officier en twee jaar voordat men onderofficier kan worden. Bij de marine zal de opleiding iets langer duren. BALING (Reuter-AFP) De premiers van Malakka en Singapore en de vertegen woordigers der communisten op Malakka zijn er tijdens hun tweedaagse besprekin gen in Baling nabij de grens met Thailand nog niet in geslaagd een vredesregeling tot stand te brengen. Premier Tengkoe (prins) Abdoel Rahman verklaarde op een pers conferentie, dat Tsjin Peng, communis tisch leider, hem had gezegd de bespre kingen niet te kunnen voortzetten, daar hij zover was gegaan als zijn mandaat hem toestond. De premier zei, dat hij niet kon zeggen, dat de besprekingen waren afge broken, aangezien Tsjin Peng te kennen had gegeven, dat hij de andere communis tische leiders eerst moet spreken alvorens de onderhandelingen te kunnen voortzet ten. De premier zal morgen officieel bekend maken, dat de regeringsamnestie voor de communisten over een maand zal aflopen. De regeringsvertegenwoordigers hadden het voorstel der communisten, dat hun partij zou worden erkend, van de hand gewezen. Abdoel Rahman, de premier van Ma lakka, zal deze week in Londen met de Britse regering besprekingen voeren over de staatkundige toekomst van Malakka, met het doel een datum vast te stellen voor volledig binnenlands zelfbestuur van de federatie. De secretaris-generaal der communisti sche partij van Malakka, Tsjin Peng, ver klaarde nadrukkelijk, dat de communisten zich nooit zouden overgeven. Hij zei, dat onderzoek naar de trouw van de commu nisten jegens het bestuur van Malakka zoals de premiers hadden geëist voor de communisten overgave betekende ..Wij zul len onze strijd tot het einde voortzetten", aldus Tsjin Peng. Abdoel Rahman ver klaarde, dat de communisten zich moesten overgeven. De premiers hadden de communisten voor de keuze gesteld zich over te geven en gebruik te maken van de amnestie of repatriëring naar communistisch China te aanvaarden. Na overgave zouden zij zich echter aan een onderzoek naar hun trouw jegens het bestuur van Malakka moeten onderwerpen. Schipper J. Slot is vanmorgen met de kotter „Pietertje" (HD 87) van de rederij M. Slot en zoon na een korte, tragische reis voor IJmuiden aangekomen. Het schip verloor namelijk in de kokende Noordzee, terwijl de kotter op weg was naar de vis gronden, een der opvarenden, die vermoe delijk tijdens het wachtlopen door een stortzee overvallen is en verdronk. Het ongeluk is Woensdagmorgen gebeurd en niemand heeft gezien, hoe het zich heeft toegedragen. Schipper Slot heeft geruime tijd naar de drenkeling laten zoeken, maar toen dit niet baatte is de Pietertje naar de thuishaven teruggekeerd, waar de kotter thuishaven teruggekeerd. De vermiste is de 34-jarige Pieter Blais, vader van drie kin deren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Hegel De geschiedenis leert, dat de mensheid niets uit haar wil leren. SUEZ/ROME (Reuter/AFP) President Tito van Joegoslavië is aan boord van zijn jacht „Galeb" in Suez aangekomen voor een officieel bezoek van tien dagen aan Egypte. Bij de aankomst weerklonken 21 saluutschoten. Schepen in de haven lieten ter verwelkoming hun sirenes loeien. Dui zenden arbeiders van nabijgelegen olieraf finaderijen en havenarbeiders waren sa mengestroomd. Op het station van Cairo werd Tito ontvangen door premier Nasser, alle leden van de Revolutionnaire Raad en alle ministers, aan het einde van een rood karpet. De 31-jarige echtgenote van Tito was rechtstreeks uit Belgrado naar Egypte ge komen. Dit is haar eerste officiële bezoek aan het buitenland. Tito kwam uit Ethiopië, waar hij een officieel bezoek aan keizer Haile Selassie heeft gebracht. De reis van Suez naar Cairo werd gemaakt in een voor malige koninklijke trein. Tienduizenden Egyptenaren hadden zich bij het station in Cairo verzameld om de gasten toe te juichen. In een open auto re den Tito en Nasser naar het gebouw van de Egyptische ministerraad, waar de premier de president onderscheidde met de „Orde van de Nijl". Tito's minister van Buiten landse Zaken, Popovitsj, en de minister van Binnenlandse Zaken, Stefanovitsj, kregen „de Orde van de Republiek" Tito en zijn vrouw logeren in het voor malige Kubba-paleis van koning Faroek, dat nu het republikeinse paleis heet. Van daag beginnen de besprekingen van Tito met Nasser. Gisteravond zijn de gebruike lijke wederzijdse loftuitingen uitgesproken tijdens een banket in het Albdin-paleis. DE BILT: Een oceaanstoring, die zich tot een volwaardige stormdepressie ont wikkelde, koerst naar de Noorse kust. Het koufront van de depressie passeerde Woensdagavond ons land waarna een ge bied met opklaringen zich over onze om geving uitbreidde. De wind nam vannacht plaatselijk tot stormachtig toe en in het waddengebied zelfs tot een Westerstorm. Onder invloed van een nieuwe oceaanstoring worden de luchtdrukverschillen geleidelijk kleiner waardoor de wind langzaam afneemt. De storing beweegt zeer snel naar de Britse Eilanden en zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. Dit heeft tot gevolg dat de wind later weer de neiging ver toont uit Westelijke richtingen aan te wak keren. De regenkansen nemen weer toe, maar in de temperatuurverdeling komt weinig verandering. (van hedenmorgen 7 nur) weers- toestand Da 5 - zS Helsinki sneeuw ZZO 2 17 Stockholm zwaar bew. 4 6 Oslo zwaar bew. WZW 2 7 Kopenhagen regenbui 6 8 Aberdeen regenbui WNW 3 5 Dublin half bew. WZW 4 5 Londen zwaar bew. 8 1 Amsterdam regenbui WZW 8 0,1 Brussel licht bew. WZW 9 2 Parijs licht bew. WZW 9 0,3 Bordeaux regen WZW 12 3 Grenoble motregen windstil 6 3 Nice half bew. NW 5 0 Berlijn regenbui WNW 8 9 Frankfort onbewolkt ZW 8 0 München geheel bew. WZW 10 3 Zürich geheel bew. WZW 10 1 Genève regen Z 8 5 Locarno licht bew. windstil 6 0 Wenen zwaar bew. NW 11 12 Innsbruck nevel windstil 1 9 Rome onbewolkt ONO 3 0 Den Helder zwaar bew. harde W 8 0,1 Ypenburg zwaar bew. storm. W 9 0,1 Vlissingen licht bew. kr. WZW 9 0,2 Eelde licht bew. kr. W 7 0,4 De Bilt regenbui kr. WZW 8 0,3 Twente regenbui kracht. W 8 2 Eindhoven geheel bew. kracht. W 9 0,4 VI. Z.-Limb. licht bew. vrij kr. W 8 0,1 Neerslag laatste 24 uur. ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het t K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond, opge- maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse- lijk buien. Krachtige en tijdelijk tot matig afnemende wind tussen Zuid- West en West. Langs de kust aanvan- kelijk nog harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 December Zon op 8.50 uur, onder 16.38 uur. Maan op 18.51 uur, onder 9.32 uur. Maanstanden 29 Dec. 4.44 uur: Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 December Hoog water: 3.25 en 15.43 uur. Laag water: 11.26 en 23.53 uur. Vrijdag 30 December Hoog water: 4.14 en 16.31 uur. Laag water: 12.18 en uur. ■••aa

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1