Voor de Nederlandse industrie was 1955 een goed jaar RR PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER LOOSJES' ROMANCIRCULATIE? Wereldnieuws GEVAPAN 36 T. J. Twijnstra: Geen reden tot pessimisme, wel tot behoedzaamheid De radio geeft Vrijdag KNIL-jaren tellen wèl als pensioenjaren "Cock ió ket zo J Record-investering Optimisme Boter geleverd aan smokkelaars het hele jaar door dubbel-gevoelige ROLFILM Centrale Raad van Beroep: Nieuwe mijnenveger in dienst gesteld Bulldozer stortte in scheepsruim; bestuurder omgekomen Nieuw auto-tijdschrift Washington zet opnieuw overtollige boter af „Optrekje" van Perón ontruimd Nog steeds: de gevangenen te Breda Stationsbeheerder versliep zich Nijmeegse Electrisehe Cen trale herbouwd in Cairo BEURS- CRISIS w <J N DERDAG 2 9 DECEMBER 195 5 2 HEDEN HEEFT DE voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, in een toespraak voor de radio gezegd dat de Nederlandse industrie ook in het afgelopen jaar weer een voortdurende groei en gunstige ont wikkeling te zien heeft gegeven. De industriële productie, die in 1955 met 9 pet (exclusief de bouwnijverheid) is toe genomen boven die van een jaar tevoren, is thans ongeveer 30 pet hoger dan in 1952. Die zoveel grotere productie is verkregen met een personeelsbezetting, die nog geen 10 pet (exclusief bouwnijverheid en openbare nutsbedrijven) groter was. Het verschil toont aan hoe aanzienlijk de industriële productiviteit in die weinige jaren is gestegen. De productie per man is de belangrijkste factor voor het concurrentievermogen van een nationale industrie. Die productie wordt echter niet vooral bepaald door de persoonlijke arbeidsinzet van iedere arbeider in de fabrieken. Verhoging van productie in de bedrijven wordt vóór alles verkregen door goede organisatie en door een verdere mechanisatie van het productie-apparaat. Het behoort tot de allereerste taak van de leiding van de bedrijven om daarnaar te streven. Maar verbetering van het ar beidsproces kan alleen worden bereikt door het aanschaffen van nieuwere ma chines en modernere installaties en dat is alleen mogelijk als steeds nieuwe kapi talen daarvoor beschikbaar worden gesteld. Een groeiende nationale industrie is daar om alleen mogelijk indien er steeds weer nieuw kapitaal aanwezig is en indien de industriële leiders bereid zijn die kapi talen in hun ondernemingen te investeren. Ook in dit opzicht is 1955 een gunstig jaar geweest, waarin de investeringen in de industrie een record hebben bereikt. Er is in Nederland nog een bijzondere reden waarom een verdere mechanisering en automatisering van de bedrijven een noodzakelijkheid moet worden geacht, al dus de heer Twijnstra. Hoe wonderlijk dat ook lijkt in ons dichtbevolkte land, waar wij ons, met de droeve ervaringen van de dertiger jaren voor ogen, altijd bezorgd hebben gemaakt over de werkgelegenheid. Die reden is een ernstig tekort aan ar beidskrachten. Er is bijna geen industrie in Nederland, met name in het Westen, die geen moeilijkheden ondervindt bij po gingen haar personeelsbezetting op peil te houden, laat staan om nieuwe werkkrach ten aan te trekken. Het gevolg is dat de productie achterblijft bij hetgeen anders mogelijk zou zijn. En de kosten stijgen doordat telkens weer nieuwe arbeiders moeten worden ingewerkt. Want door de overgrote werkgelegenheid vermindert de binding der werknemers aan de bedrijven aanzienlijk. Wetend dat overal werk wacht, waar men hen dikwijls met bijzondere tegemoetkomingen poogt aan te lokken, verlaten zij hun bedrijf zeer gemakkelijk. Vele fabrieken hebben een verloop aan ar beiders als nimmer tevoren. Het is geen zeldzaamheid, dat bedrijven per jaar evenveel nieuwe werkkrachten moeten aantrekken- als hun totale gemid delde personeelsbezetting bedraagt. Het spreekt vanzelf dat door deze situatie spanningen ontstaan, spanningen ADVERTENTIE BIB ISSTfi TR.4 DUFFEL MONTY COATS 59.50 die tenderen naar een verhoging van lonen en van prijzen. Wanneer aan deze krach ten de vrije loop zal worden gelaten, zou dat een verdere waardedaling van ons ruilmiddel betekenen, waarvan vele groe pen in ons land de dupe zouden worden. Ook ons concurrentievermogen met het buitenland, één van de pijlers waarop onze industriële ontwikkeling steunt, zou af nemen. Een van de belangrijkste vragen voor het komende jaar is of de regering en de organisaties van werkgevers en werk nemers er in zullen slagen deze gevaren af te wenden. Nu men tot een grote differen tiatie in de loonvorming heeft besloten, moet ervoor gezorgd worden dat de lonen niet door de opwaartse druk, die de ar- beidsschaarste teweeg brengt, stijgen bo ven het peil, dat door verbetering der ar beidsproductiviteit verantwoord zou zijn. De regering heeft onlangs wijzigingen aangebracht in de belastingheffing welke er op neerkomen, dat een niet onbelang rijk renteloos crediet van de fiscus aan de industrie werd ontnomen. Men kan begrip hebben voor dit laatste regeringsbesluit, dat ten doel heeft een enige jaren tevoren getroffen maatregel ter activering van de industrie, terug te nemen nu de omstan digheden zo belangrijk veranderd zijn, maar een voortgaande industriële ontwik keling moet worden gezien als een natio nale noodzaak op langere termijn. Nadere maatregelen, die ten doel zouden hebben de industriële expansie te remmen, zouden volgens de heer Twijnstra dan ook zeker moeten worden afgewezen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Amusementsmu ziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chan sons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Maastrichts Stedelijk orkest. 15.15 Franse liedjes. 15.45 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Pianovoor dracht. 18.05 Lichte muziek. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuit zending: Emigratiepraatje. Groeten van emigranten aan familieleden in Nederland. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.32 Ik en wij, inlei ding. forum. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Zang en piano. 21.30 Ik en wij, forum. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.20 Concertgebouworkest, koor en solist. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.25 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.00 OrgeL 11.25 Voordracht. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Suri- nrimse volksmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metropole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Blaaskwintet. (In de pauze: Voordracht). 14.50 Fragmenten Grafin Maritza, operette. 16.00 Muzikale causerie met illustraties. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Accordeonorkest. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Koorzang. 19.30 Het Vrijzinnig Protestantisme in het afgelopen jaar, cau serie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Bezoek aan een Ambonnezen woonoord. 20.45 Na tien jaar, causerie. 21.00 Rhytm. muziek. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Amuse mentsmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 11.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Pianorecital. 15.25 Strijkkwartet, 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.50 Kunstkalei- doscoop. 21.05 Rosine's Bruiloft, muzikale comedie. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.30 Omroepkoor. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, uitzending voor Nederland. 7.4518.15 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m,). In 1956 zullen er economische en sociale spanningen zijn binnen onze grenzen zo wel als elders in de wereld, spanningen in het Midden-Oosten, in Noord-Afrika en in Zuid-Amerika, spanningen in de politiek van Frankrijk, politieke spanningen wel licht in eigen land, in het jaar der ver kiezingen. Het zijn omstandigheden, die een harmonische ontwikkeling van het eco nomische leven in de wereld zouden kun nen verstoren. Maar op zich zelf gezien lijkt dit leven kerngezond en is er zeker geen reden om aan een doorgaande gun stige ontwikkeling te twijfelen en de blik niet gericht te houden op nieuwe moge lijkheden. Redenen tot pessimisme zag de heer Twijnstra geenszins, wel echter reden tot behoedzaamheid. De industrie zal zich zo moeten instellen als stond een omslag van de conjunctuur reeds morgen voor de deur, maar tevens als had zij nog een reeks van bloeiende jaren in het vooruitzicht. Voor beide om standigheden is naar de overtuiging van de heer Twijnstra de Nederlandse industrie paraat. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de gebroeders T. J. en J. C. A. F., zuivelhan delaars uit Delft, wegens levering van 43 ton boter, die door anderen naar België v/erd gesmokkeld, veroordeeld tot 2 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 1500. Beide verdachten v/aren door de economische politierechter ie Utrecht tot 2 maanden, waarvan slechts 1 maand voorwaardelijk en boeten van 1000.veroordeeld. De verdachten verklaarden aanvankelijk niet geweten te hebben dat de boter naar België gesmokkeld zou worden. Zij boekten de leveranties echter niet op naam van de koper, die reeds jaren hun klant was, maar op een gefingeerde naam. Een veel zwaardere straf kreeg de 39- jarige zuivelhandelaar J. E. V. uit Oude water, die ook een rol in deze smokkel- zaak had gespeeld. Hij was als verbindings man tussen smokkelaars en leveranciers van boter opgetreden. Hem was door de politierechter 20 weken gevangenisstraf, waarvan 10 voorwaardelijk, opgelegd en 1500,boete. Het hof veroordeelde V. tot 3 maanden gevangenisstraf. ADVERTENTIE kunt U nu foto's maken met de nieuwe De vraag of de militaire diensttijd bij het KNIL en de tijd in Japanse krijgsgevan genschap doorgebracht voor het toenmalig dienstplichtig personeel meetelt als pen sioentijd is door een recente uitspraak van de Centrale Raad van Beroep bevestigend beantwoord. Een ambtenaar bij de gemeen telijke accountantsdienst in Den Haag dien de enige tijd geleden bij de Pensioenraad een verzoek in om een beslissing over de grootte van de inkoopsom voor de pen sioenregeling volgens de Pensioenwet. Uit de uitspraak van de pensioenraad bleek dat deze instantie de KNIL-jaren niet verrekende bij de vaststelling van de grootte van de inkoopsom. De Centrale Raad van Beroep was het echter niet eens met deze uitspraak van de Pensioenraad en besliste dat de bedoel de perioden wel moesten meetellen. De ambtenaar was vóór de oorlog in Nederlands Indië werkzaam en werd aan het begin van de oorlog opgeroepen. Na de capitulatie verbleef hij in Japanse krijgs gevangenschap. De Pensioenraad was van oordeel dat de pensioenregeling voor degenen, die bij het KNIL dienden, inge trokken was op grond van een bepaling die door het militair gezag in Indië in 1941 werd ingesteld. Mr. P. C. Lagas, die voor de desbetreffende ambtenaar optrad, stelde echter het tegendeel. Blijkens zijn uit spraak huldigde de Centrale Raad van Beroep ook deze opvatting. De kustmijnenveger „Wildervank" is op de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. aan de Koninklijke Marine overgedragen. Het is het vierde schip van een serie van 32. Dit schip is het eerste, waarvan de bouw uit de tegenwaardefond sen is gefinancierd. Wildervanks burgemeester, de heer B. P. Liese, bood de commandant een met het stadswapen versierde scheepsbel aan. De 44-jarige W. Kramer uit de Makas- sarstraat te Amsterdam is om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde bulldozer in het diepe ruim van het Griek se s.s. „Ioannis Inglessis" stortte. Het Griekse schip ligt aan de Borneo- kade te Amsterdam. De bulldozer werd gebruikt bij het lossen van de lading steenkolen. Bij het manoeuvreren op de luiken van het dek gleed de bulldozer weg en stortte in het ruim. Onder de voorlopige naam „Auto- Wereld" is een nieuw tijdschrift voor auto mobilisten verschenen onder redactie van Fred. J. van der Vlugt en Dietert Molanus. Daar onder dezelfde naam reeds een ander periodiek verschijnt is in het eerste num mer een verzoek aan de lezers opgenomen de redactie aan een goede naam te helpen, waarvoor een geldelijke beloning en gratis abonnementen beschikbaar worden gesteld. Van de inhoud van het eerste nummer zijn vooral interessant een uitvoerige be schouwing over de nieuwe Citroën DS 19, die een medewerker intensief heeft kunnen beproeven, en een beschrijving van de moordende tocht, die Richard Pape deze zomer in een Austin A 90 van de Noord- poolcirkel naar Kaap De Goede Hoop heeft gemaakt. Bij de vele illustraties is een „super- spionnagefoto" van de toekomstige nieuwe kleine Renault, die in Maart op de markt zal worden gebracht. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft vertegenwoordigers van Nieuw-Zeeland, Denemarken, Canada, Australië, Zweden en Nederland ervan ver wittigd dat zij voor de tweede maal dit jaar tien millioen pounds boter aanbiedt uit overtollige voorraden. Nieuw-Zeeland heeft tegen deze verkopen geprotesteerd, zeggende, dat de verkopen geschieden tegen prijzen, die aanzienlijk beneden het kostenpeil liggen. Volgens Nieuw-Zeeland is dit dumping en verliest Nieuw-Zeeland hierdoor markten. De Amerikaanse regering heeft sedert enige tijd de gewoonte vooraf mededeling te doen van voorgenomen verkopen aan de landen, die kunnen worden benadeeld. Het boteroverschot van de Verenigde Sfiaten^is in een jaar tijds geslonken van 280 tot 110 millioen pounds, voornamelijk door schenkingen aan het buitenland. Het kaasoverschot was enige weken geleden 280 millioen pounds groot, vergeleken met een jaar geleden 343 millioen pounds. Ook deze daling is grotendeels door schenkingen aan het buitenland bereikt. Behalve Nieuw-Zeeland hebben de laat ste weken ook Canada en Uruguay bij de Amerikaanse regering geprotesteerd tegen wat zij noemen dumping op de internatio nale markten van tarwe en zuivelproduc ten. BUENOS AIRES (Unr Press) Woens dag is in een van de deftigste wijken van Buenos Aires een vijfde „reservewoning" van de gewezen Argentijnse president Ju an D. Perón ontruimd. In een acht verdiepin gen hoog flatgebouw besloeg het „optrek je" twee gehele verdiepingen. Het telde 15 kamers. De ene verdieping bevatte een eetkamer, een muzieksalon, een bibliotheek en hal, alles zeer weelderig ingericht; voorts twee slaapkamers en twee reusachtige badkamers, waarvan er een met gymnastiektoestellen was uitgerust. De daarboven gelegen verdieping bevatte een grote bar met geweldige lederen fau teuils, vier logeerkamers en een biblio theek, een zwembassin met kleedkamers en baden en een wintertuin. De kostbare inventaris is vervoerd naar de stedelijke bank van lening, waar zij zal worden opgeslagen tot er een beslissing over genomen is. Kostelijke schilderijen (een schilderij is vermoedelijk een Goya) en kunstvoorwerpen, o.a. een Perzisch ta pijt van onschatbare waarde, luchters, kris-, tal en zijden gordijnen werden in vracht auto's weggevoerd. De verhuizeing nam een gehele dag in beslag. Temidden van hun kinderen en kleinkinderen hebben president Eisenhoiver en zijn echtgenote dit jaar Kerstmis gevierd in het Witte Hiiis te Washington. De foto geeft een beeld van dit kennelijk vrolijke familiefeest. V.l.n.r.: majoor John Eisenhower, de zevenjarige David Eisenhower, mevr. Mamie Eisenhower, president Eisenhower, die de driejarige Susan vasthoudt, mevr. Barbara Eisenhower en haar zesjarige dochtertje Barbara Ann. Betoging te Bielefeld De Duitse Bond van Repatriërenden heeft Woensdag te Bielefeld opnieuw vrij lating van de Duitsers geëist, die in Breda gevangen zitten. „Hoe moeten wij Europeanen het feit verwerken, dat de Russen zelfs „zware oorlogsmisdadigers" aan de Duitse gerech telijke instanties hebben overgedragen en dat de West-Europese landen en Amerika gemengde gratiecommissies in het leven roepen om alle uitspraken van speciale gerechtshoven te herzien, terwijl het land van een Hugo de Groot daar niet van wil weten," aldus de Bond. Vergelding betekende geen genezing en bij wederkerige verrekening van mense lijke tekortkomingen werden ommekeer en berouw bijna moeilijk gemaakt voor het Duitse volk. forensen moesten taxi's huren KOPENHAGEN (United Press) Fo rensen uit de Kopenhaagse voorstad Dyb- boelsbro die zich Woensdag in de druileri ge regen naar hun station haastten om de vroege treinen naar de stad te nemen, moesten woedend diep in hun zak tasten om dure taxi's te nemen, daar de spoor- man die hun station beheerde, nog O1 eek te slapen. Pas toen uit het hoofdkwartier van de spoorwegen een mannetje gestuurd was om de stationsbeheerder in zijn huis wakker te maken, kon het verkeer uit het drukke station Dybboelsbro naar het centrum van de stad hervat worden. De man moet omstreeks 6 uur de deur van het station openen, kaartjes verkopen en abonnementen controleren. In de avondbladen van Woensdag werd de Deense staatsspoorwegen verweten dat hun systeem zodanig is dat het gehele fo rensenverkeer afhankelijk is van de moge lijke kater van één man. De spoorwegen hebben vlot de rekenin gen voor taxi's gehonoreerd die aangebo den werden door boze passagiers, maar ga ven geen andere commentaar aan „het spijt ons, maar zo iets is menselijk". Sinds enige tijd is een Nederlands-Bel gische handelsonderneming bezig onder delen uit de voormalige gemeentelijke electrisehe centrale aan de Waalkade te Nijmegen thans eigendom van de PGEM te slopen. De onderdelen worden óp "vlotten geladen en naar Antwerpen versleept, om verder per oceaanschip naar Alexandrië te wor den getransporteerd. Nederlandse en Bel gische arbeiders zijn met dit werk belast. De stukken worden in de omgeving van Cairo gemonteerd voor de opbouw van een electrisehe centrale aldaar. Het werk in Nijmegen zal tot einde Februari duren. De machines in de machinekamer van de voormalige centrale blijven bewaard, voor de eventuele inrichting van een kern reactor. ADVERTENTIE 11. Panda en de ontdekkingsreiziger maakten zich nu gereed om het verzonken eiland te gaan ontdekken. Zij haalden de rubberboot te voorschijn en begonnen die op te pompen, tot het logge ding gezellig bol stond. „Hoe kunnen we dat eiland nu vinden?", vroeg Panda. „Heel eenvoudig", antwoordde de ontdekkingsreiziger, „we roeien drie mijl buiten de kust en dan steken we ons hoofd onder water om te kijken, of we beneden iets zien". Hij schoof de boot in het water en begon er allerlei dingen in te laden: roeispanen, scheeps beschuit, pleisters, een schepemmertje en een harpoen. „Waar heeft u die harpoen voor nodig?", vroeg Panda. „Die dient straks als vlaggestok"verklaarde de ont dekkingsreiziger. „Zodra we boven het ei land varen, bind ik de vlag hieraan en speer hem in de bodem als bewijs, dat het eiland naar behoren ontdekt is. Kom, laat ons gaan". Dus stapten zij in de boot en peddelden zeewaarts. Op dat ogenblik kwam neef Lodewijk uil zijn schuilhoek te voorschijn. Hij had een duikerhelm op het hoofd en vinnen aan de voeten. „Ik heb ook een harpoen, die ik in de bodem zal spietsen", bromde hij, „maar dan in de bodem van hun bootje!" Begint U ook 1956 met een a b o n n e mse n t op Eens per week een goed boek bij U thuis gebracht en gehaald. Voor de nieuwste boeken tot 1 Oct.: ƒ12.50 Voor iets oudere boeken tot 1 Oct.: 9.— GR. HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 Doodvonnissen. Een militair tribunaal in Warschau heeft twee „Britse spionnen" ter dood veroordeeld, zo meldt i-adio- Warschau. Vijf andere Britten zijn ver oordeeld tot straffen variërend van acht jaar tot levenslang. Onder de zeven ver oordeelden zijn drie vrouwen. Vreemd. Het Indonesische leger krijgt nieuwe uniformen. Het uniform, dat de militairen thans dragen, is een erfenis van het Nederlandse expeditionmaire leger, dat vroeger uit een vreemd land kwam om zijn opdracht op vreemd grondgebied uit te voeren, aldus heeft de stafchef van de Indonesische land strijdkrachten, Nasution, verklaard. Kuur. De kanselarij van het Witte Huis te Washington heeft zich tot de West- Duitse internist dr. Wilhelm Möller te Kassei gewend, naar men meent met het oog op een voor president Eisen hower gewenste kuur. Dr. Möller is" bekend om zijn zuurstoftherapie. Onredelijk. Moskouse bedelaars bewonen luxueuze huizen en rijden in auto's, al dus schrijft een Moskous avondblad. Het blad maakt melding van een bede laar die een driekamerwoning bewoont en onlangs een auto heeft aangeschaft en van een ander, die een „datsja" (landhuis) heeft laten bouwen, dat op 75.000 roebel wordt geschat. Het blad dringt er bij de bevolking op aan geen aalmoezen te geven, daar er in de Sov jet-Unie geen reden voor bedelarij is. Schat. Volgens het Tsjechoslo waakse blad „Rude Pravo" is in een oud huis te Svitavy in Moravië een partij zilver stukken, met een gewicht van 23 kg, gevonden. De zilverstukken zijn gesla gen tussen 1700 en 1830. Dutje. In Mei 1956 zal tussen Moskou en Wenen een rechtstreekse slaapwagen- verbinding worden geopend. De reis zal iets minder dan 48 uur in beslag nemen. In beide richtingen zal drie maal per week worden gereden. Oudste. Mevrouw Catherina Emeren- cia de KoninckBaert, de oudste vrouw van België en waarschijnlijk ook van West-Europa, is te Wareghem, bij Gent, op 107-jarige leeftijd over leden. Vrijgelaten. Twee bergbeklimmers uit Wales en een Nepalees, die op 23 Octo ber door Chinese militairen zijn aange houden aan de grens van Nepal en Tibet, zijn 11 December in vrijheid ge steld, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw China." De drie mannen be hoorden tot een groep van zes, die als eerste de Nalkanhar top probeerde te beklimmen. Zij werden aangehouden wegens het zonder toestemming betre den van Tibetaans grondgebied, aldus „Nieuw China." Schuimbad. Op Piccadilly Circus, het hart van Londen, waarvan de liefdesgod Eros op de top van een fontein het mid delpunt vormt, werd Dinsdagmiddag het water in het fonteinbassin plotseling met wit schuim overdekt. Het schuim Vermeerderde zich zodanig, dat het tot Eros' voeten ging reiken en de wind dreef grote vlokken de aangrenzende straten in. Er bleek een grappenmaker met een wasmiddel aan het werk ge weest te zijn. Hangbrug. Een hangbrug over de rivier de Grijalva in de Zuidelijke Mexicaanse staat Chiapas is bezweken, waardoor acht personen om het leven zijn ge komen. De brug stortte in de rivier, doordat een van de rem geraakte vracht auto tegen een van de ondersteunings kabels reed. Vertrokken. De Oost-Duitse delegatie, die onder leiding van premier Grotewohl bezoeken heeft gebracht aan communis tisch China, Noord-Korea en de Mon goolse volksrepubliek, is per vliegtuig uit Ulan Batos (Buiten-Mongolië) naar Oost-Duitsland vertrokken. Omweg. Drie Franse militairen een of ficier en twee sergeants die in 1951 in Noord-Vietnam gevangen waren geno men tijdens de Indochinese oorlog, zijn aan de grens van Hongkong door de autoriteiten van communistisch China vrijgelaten. Zij verklaarden afzonderlijk bij Chinese aanvallen gevangen geno men te zijn. Zij hadden vier jaar in een gevangenis doorgebracht en waren in het algemeen correct behandeld. Volgens de officier heeft communistisch China „zeer zeker" aan de strijd in Indochina deelgenomen. Tijdens zijn gevangen schap had hij vijf tot zes blanken ge zien. Naar hij aannam waren drie hun ner Amerikanen. DE LAATSTE keer stelden we de vraag of een beurscrisis de oorzaak of het ge volg is van een economische crisis, maar we hadden het ook iets anders kunnen uit drukken door te vragen of veranderingen in het prijsniveau van de aandelen aan de veranderingen in het niveau van de eco nomische activiteit vooraf gaan, dan wel, of dit juist anderom is? Het bezwaar van de laatst geformuleerde vraag is echter, dat zij voor vele le zers onduidelijkheid aan nauw' gezetheid paart, iets wat in het dagelijks leven wel méér voor komt. Hoe het ook zij, indien er een gestadige daling van de aandelen op de beurs plaats vindt, gaat het er dus om hieruit te con cluderen dat er een economische depressie aan de gang is, dan wel, dat er een eco nomische depressie op komst is. Duidelij ker kunnen we het helaas niet zeggen. Voor een gemotiveerde keus uit deze twee mogelijkheden staan helaas niet zo erg veel gegevens ter beoordeling, ondanks het feit dat aan beurscrisis en economi sche depressies in de laatste 100 jaar toch geen gebrek is geweest. Maar ja, de ene beurscatastrofe is nu eenmaal niet dezelfde als de andere, zo min als de ene economi sche crisis zonder méér met de andere op één lijn kan worden gesteld. Wanneer de een of andere zwendelaar een paniek op de aandelenbeurs heeft veroorzaakt, moe ten we dit gebeuren met andere ogen be kijken dan de beurscrisis van 1929, en in dien oorlogsgeruchten tot beperking van de economische activiteit nopen, heeft deze depressie een totaal andere betekenis dan in „normale" tijden. Maar goed, bij de beantwoording van "N de hierboven gestelde vraag is met al der gelijke overwegingen rekening gehouden en de onderzoekers stelden zich tot taak twee belangrijke perioden te bestuderen; de eerste periode omvatte 11 jaren die vooraf gingen aan het uitbreken van de eerste wereldoorlog, de tweede periode had betrekking op het tijdvak 1919 tot 1937. Over beide tijdvakken werden de indexcijfers die op prijzen van industriële aandelen be trekking hadden, vergeleken met de indexcijfers die de economische activiteit voor stelden. Hieruit bleek, dat in het eerste tijdvak de veranderingen op de aandelen- beurs na 3 tot 7 maanden ge volgd werden door veranderingen in de economische activiteit, terwijl in het twee de tijdvak de veranderingen in de econo mische activiteit gemiddeld reeds intraden 1 maand nadat de veranderingen op de beurs waren ingetreden. Hoewel de tijds duur in beide tijdvakken aanzienlijke ver schillen vertonen, is het toch wel belang rijk dat in beide gevallen het prijsniveau van de aandelen het eerst veranderde, waarna de algemene conjunctuur volgde. Degenen die menen thans met enige kans op succes te kunnen speculeren, brengen we nog onder ogen dat het bovenstaande betrekking heeft op de Verenigde Staten, terwijl voorts als beperking moet gelden dat de toeneming van overheidsmaatrege len in onze tijd een depressie in andere banen kan leiden. En nu nog iets over het opinie-onder- zoek. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2