HOFNAR Havas Haagse Comedie brengt een paar uur gezelligheid BOLWERK Agenda voor Haarlem GAENDE SMORGASBORD „Hef het onderwijzersambt op uit de sfeer van de „kale schoolmeester" „Het is nooit te laat" J r~ Deserteur veroordeeld Zeepost Taxirit van Hamburg naar Mandal in Noorwegen Kleine straalmotor voor auto's ontworpen Invalide door rukwind dodelijk verongelukt RIGOLETTO 26 ct. Super Bolknak noot/0&100&/ Oeteldonk vraagt subsidie voor meer cultuur bij Carnaval Uitkeringen onderhoud van wegen Gouverneur-generaal van Soedan blijft in Londen RHEUMATIEK... ajermogene Kerkelijk Nieuws Voorzitter Onderwijzersveren iging: Weinig animo voor functie van schoolhoofd DONDERDAG 2 9 DECEMBER 1955 tiet is moeilijk na te gaan, aldus schrijft Joris Diels in het programma van de door hem geregisseerde en nu ook in Haarlem vertoonde voorstelling door de Haagse Comedie van „Het is nooit te laat" van Felicity Douglas, wanneer precies „het malle gezin" zijn intrede heeft gedaan in de toneelgeschiedenis. Het is niet onmoge lijk, zo betoogt hij verder, na en passant op de Franse vaudevilles te hebben ge wezen, dat die wonderlijke families uit de Russische litteratuur zijn overgenomen. Nu doet dit er allemaal niet zo heel erg veel toe en zeker is de aanleiding geen theoretische discussie waard, maar het kan toch geen kwaad er op te wijzen, dat men hier geen geografisch probleem heeft, een kwestie van het land van herkomst, doch een tijdsverschijnsel. Die gezellige niemen dalletjes over allerlei egocentrische of lich telijk eigenaardige kostgangers werden vrij plotseling populair na de eerste wereldoorlog en zijn het sindsdien ge bleven, ondanks de beperktheden van het betrekkelijk eentonige genre en de vervan ging van handeling door al dan niet ge slaagde pogingen tot geestig woordenspel. In feite heeft men te doen met een alleen maar amusement ten doel hebbende, wezenloze imitatie van de echte zeden- comedie. Bernard Shaw heeft het ware blijspel gezien als een middel om „ouderwetse op vattingen en verroeste moraal uit de weg te helpen ruimen." Maar dat was in een tijd, toen de aristocratie zich het privilege van ondeugden kon veroorloven en de zo genaamde goede manieren tot gevoelloze vormen waren verstard. In onze dagen zijn er maar heel weinig kwalen, die men kan bestrijden door ze te ridiculiseren. En de werkelijke belachelijke dingen zijn of levensgevaarlijk of zo algemeen verbreid, dat de kassa van het theater onmiddellijk zou reageren op iedere poging er de draak mee te steken. Vandaar de vlucht in het onschuldige tijdverdrijf, in wat Joris Diels noemt „de gezelligheid, behorend tot de zelfde orde als Sinterklazen, kerstbomen, oliebollen, lekkere kamerjassen en warme pantoffels." In plaats van comedies met karakter kregen we de blijspelen der futi liteiten, de komisch verdraaide scènes uit het huiselijk leven, waar de grote vragen des levens buitengesloten worden, waar men de mensen van hun beminnelijke kanten beziet, zich verkneukelend om de kleine ergernissen en dwaze wissewasjes van het bestaan. Vele van dergelijke tafrelen worden door vrouwen geschreven. „Het is nooit te laat" is daar een nieuw voorbeeld van. Ik heb de opvoering tijdens een kerstmatinee in de uitverkochte Koninklijke Schouwburg gezien en mocht daarbij constateren hoe het publiek af en toe kinderlijk in de han den klapte van blijheid bij het horen van de malle kibbelarijen over de opvoeding van zuigelingen of schaterde om onhandige manipulaties met een strijkplank. Soms lacht men zijn buurman uit, soms lacht men uit sympathie of uit herkenning van het onschadelijk gemaakte vertrouwde ervaringsfeit, maar in ieder geval heeft men plezier door een paar uurtjes vlak bij huis te blijven en toch uit te zijn. Het heeft weinig zin de nogal onwaarschijnlijke ge beurtenissen (van „inhoud" of een verhaal kan men echt niet spreken) na te ver tellen. Op weg naar huis is men het meeste al vergeten. Maar de binnenpret werkt nog wel even na. Middelpunt van al het leven om niets is Laura, een vrouw die tengevolge van de woningnood tegelijkertijd voor echtgenote, moeder en dochter moet spelen en daar door nooit zichzelf kan zijn, maar die on danks al haar drukke beslommeringen en met nog minder rust in een hele dag dan voetballers tijdens een competitiewedstrijd kans ziet een roman te schrijven, die een „best seller" wordt, benevens een toneel stuk en het draaiboek van een film. Het is een heerlijke rol van Ida Wasserman, die precies dat beetje lieve zotheid aan zo'n figuur geeft waar het luchtige soort stuk ken om vraagt. Met veel genoegen ziet men Fie Carelsen als de traditionele oma, die zich nergens mee wil bemoeien en onder tussen alle aandacht voor zich opeist, be- ADVERTENTIE SVENSKA RESTAURANGEN Kennemerplein 5 Tel. 16840 k. Oudejaarsavond om 18 uur gesloten. Wij serveren op Nieuwjaarsdag zowel als diners in verschillende prijsklassen Tafelreservering gewenst. DONDERDAG 29 DECEMBER 18 j., ver- Frans Hals: „Tot het bittere einde", 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prairie dwijnt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Jalouzie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dal der koningen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Knock on Wood", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „To Paris with love", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De duvelstoejager", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur, Abonn.- voorstelling door de Haagse Comedie van ,,'t Is nooit te laat". Ged. Oude Gracht 47: 20 uur, Gem. van Christus. Spr. W. J. Richardson. Bijbellezing. VRIJDAG 30 DECEMBER Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De konink lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Typhoon", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda', 14 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „There's no business like show business", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Studio: „Penny Whistle Blues" alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Brokken piloten", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 20.15 uur, Extra concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Willem van Otterloo, met medewerking van Gré Brouwenstijn, sopraan. nevens de jeugdige en charmante Maria de Booy als het geëxalteerde meisje van zeventien jaar, dat zich al te lichtvaardig laat kussen. De scène, waarin zij bedroefd toevlucht bij haar moeder zoekt, is werke lijk heel mooi zonder de grenzen van de comedie te buiten te gaan. Ook Bas ten Batenburg mag worden gelukgewenst met de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn eerste kans heeft aangegrepen. Bij het mannelijke deel van de bezetting moet Luc Lutz in het bijzonder worden genoemd, die over een heel persoonlijke typeringskunst beschikt. Het wat opge- blazene van de speeltrant van Dick van Veen kwam hem als het zelfgenoegzame gezinshoofd goed van pas. Joris Diels nam als de uitgever op even bescheiden als be vredigende wijze deel aan het welslagen van de door hem met perfect maatgevoel in scène gezette voorstelling. Niet graag zou ik bij deze opsomming Do van Stek willen vergeten, die met beheerste over drijving een wonderlijk geaffecteerd schepsel uitbeeldde. Het is allemaal wel vermakelijk. Maar werkelijk hartgrondig lachen in de schouw burg zullen wij misschien pas weer kun nen, als wij opnieuw geleerd hebben te leven. Dat heeft de Amerikaanse professor Clayton Hamilton eens gezegd. Terecht, geloof ik. DAVID KONING De krijgsraad te velde West heeft de 27- jarige dienstplichtig soldaat H. H. M. uit Groningen, die in September 1949 zijn onderdeel te Soerakarta had verlaten en overgelopen was naar een Indonesische terreurbende, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een jaar met een jaar proeftijd en ontslag uit de militaire dienst. H. was twee jaar na zijn overlopen ge arresteerd door de Indonesische politie en had vier jaar in de gevangenis doorge bracht. Dit feit nam de krijgsraad in aan merking bij de bepaling van de strafmaat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alberto Dodero". 4 Jan., ms „Cap Blanco" 7 Januari; Brazilië: ms „Brasil Star" 3 Januari, ms „Cap Blanco" 7 Januari; Canada: ms „Noordam" 5 Jan.; Chili: via New York 5 Januari; Nederland se Antillen: ms „Dalbek" 2 Januari; Nieuw Zeeland: via Engeland 7 Januari. Inlichtingen betrefende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE MANDAL (United Press) Een Noorse matroos, die Kerstmis thuis te Mandal in Zuid-Noorwegen wilde vieren, doch in Hamburg van boord ging, nam een taxi in Hamburg en vervolgens vele taxi's in Denemarken, Zweden en Noorwegen. Het was niet goedkoop 2.000 kronen (ruim duizend gulden) bijeen geteld maar hij kwam op tijd voor het Kerstfeest. PARIJS (Reuter) De Fransman Mau rice Belladeau heeft een eenvoudige straal motor voor auto's vervaardigd, die tien duizend omwentelingen per minuut be reiken kan,, aldus meldt de „Figaro." De motor, die op benzine loopt, heeft de vorm van een kruis. Door twee van de vier holle buizen wordt lucht ingezogen en daarna door de twee andere buizen na verbranding uitgestoten. De motor koelt zichzelf en heeft geen carburator of losse onderdelen die door wrijving slijtage veroorzaken. Op de provinciale weg WestzaanBui tenhuizen is Woensdagmiddag de 26-jarige H. Schoone uit Westzaan met zijn invalide wagen door een hevige rukwind omver geworpen. De heer Schoone viel op straat er. werd aangereden door een juist pas serende vrachtauto. Zwaar gewond werd hij naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Westzaan vervoerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. ADVERTENTIE De voorbereidingen voor het Bossche Carnaval zijn in volle gang en men wil steeds meer het culturele element in de viering leggen. De Oeteldonkse Club heeft zich tot het Bossche gemeentebestuur ge richt met een subsidieaanvraag van f 5000. Zij baseert zich vooral op het punt van vreemdelingenverkeer. B. en W. van Den Bosch echter vinden het bedrag aan de hoge kant en willen de culturele commissie laten nagaan of eventueel een bedrag van f 3.000 zou kunnen worden verleend. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de uitkeringen over 1953 uit het aan de provincie toegewezen aandeel in de uitkering uit de opbrengst van de Mo torrijtuigenbelasting over 1953, aan de onderhoudsplichtigen van de op de provin ciale wegenlijst voorkomende wegen en van de daarin gelegen bruggen, behalve het aan de provincie toekomende aandeel, vastgesteld tot een totaal bedrag van f 1.087.271. Van dit bedrag ontvangt de gemeente Beverwijk f 20.790; Bloemendaal f 72.779; Haarlem f 100.523; Haarlemmermeer f 4.891; Heemstede f 20.588; Zandvoort f 36.564; Haarlemmermeerpolder f 24.913; Rijnland f 13.644. KHARTOEM (Reuter). De Britse gouverneur-generaal van Soedan, Sir Knox Helm, die zich met verlof in Groot-Brit- tannië bevindt, zal op verzoek van de Soe- danese regering niet meer maar Soedan te rugkeren. Op 1 Januari zal een commissie van vijf de functie van staatshoofd over nemen. Inmiddels hebben de politieke par tijen besloten om het ontwerp van de Soedanese vlag, die blauw, wit en groen zou worden, te veranderen in blauw (de Nijl), geel (de woestijn) en groen (het bebouwde gebied). ADVERTENTIE Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maajm-Maarsbengen (toez.) D. Zinkstok te Hoge-Zwaluwe. Beroepen te Besoyen J. Vinik te Zuid- Boy er land. Bedankt voor Schildwolda L. Spaans te Vrouwenparoch ie. Geref. Kerken Tweetal te Bunde (Dl.) J. Kortmann te Bentheim en B. H. Lankamp te Uelsen (Graafschap Bentheim) van wie laastge- noemde is beroepen. Aangenomen naar Hilversum (vac. N. B. Knoppers) J. Gournare te Grijfpskerkenaar Berkel-Rodenrijs H. Moll te Midwolda (Old), die bedankte voor Anjurn. Chr. Geref. Kerken Bedapkt voor Gouda S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Tweetal te Wormerveer K. J. Velema te Midwolda en H. U. Westerkerk te Lutten aan de Dedemsvaart. Aangenomen' naar Emmeloord A. Rebel voordoen, wanneer er kleuters op Te Vaucresson, een voorstadje van Parijs, heeft de Pauselijke nuntius in Frankrijk het Doopsel toegediend aan prins Lor enz van I-Iabsburg, zoon van prins Robert van Habsburg en prinses Margarita van Savoya-Aosta. Peetouders waren prinses Maria Christina van Savoya-Aosta (links) zuster van de moeder en prins Otto van Habsburg „Men gelooft niet meer in een tekort aan onderwijzers, omdat zich voor vacatures in de kleinste plaatsjes soms tientallen sol licitanten melden. Men vergeet dan echter, dat jonge onderwijzers juist in de kleinere plaatsen solliciteren, omdat een benoeming aan een kleine school vrijstelling van mi litaire dienst in uitzicht stelt. De grote ge meenten krijgen echter bijna geen geschik te sollicitanten. Zal het lager onderwijs, wat zijn personeelsbezetting betreft, in re delijke omstandigheden komen te verkeren, dan zijn er in de komende jaren nog dui zenden onderwijzers nodig". Dit verklaarde de voorzitter van de Ne derlandse Onderwijzersvereniging, de heer Jac. Lootsma, in een rede waarmee hij te Hilversum de tiende jaarvergadering van de N.O.V. opende. Hij zei dat het U.L.O., het nijverheidsonderwijs en het middelbaar onderwijs met soortgelijke moeilijkheden te maken hebben. „Hier wreekt zich de absoluut onvol doende onderwijspolitiek van onze na-oor- logse regeringen. Als de regering onwillig blijft het onderwijzersambt eindelijk eens op te heffen uit cle sfeer van de spreek woordelijke „kale schoolmeester", dan zal de personeelsvoorziening ook voor de toe komst zorgen blijven baren", aldus de heer Lootsma. Hij zei voorts dat met het totstandkomen van de Wet op het Kleuteronderwijs ein delijk het gehele onderwijs van de kleuter tot de student op de universiteit wettelijk is geregeld. Critiek had hij op de bepa ling, dat de kleuteronderwijzeres aan een openbare school, op verzoek van een kerk genootschap of vei-eniging, onder school tijd in haar eigen klas godsdienstonder wijs mag geven in het daarvoor bestemde uur. Moeilijkheden kunnen zich hierbij school te Doesburg. Bedankt voor Maarssen P. H. Seggelink te Zaandam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Twijzen O. J. Douma, cand. te Stadskanaal; voor Sappemeer-Veendam G. Zomer te Vrouwenpolder-. Geref. Gemeenten Bedankt voor Yerseke J. W. Kersten te Genemuiden. Beroepen te Werkendam H. v. Gilst te Dirksland. gaan van ouders, die principieel geen gods dienstige vorming van hun kinderen op deze leeftijd wensen, of wanneer de ouders van verschillende kerkelijke richtingen zijn. De laatste jaren vertoonde de openbare school een verheugende groei, zo merkte de voorzitter op. Hij meende echter, dat er aanleiding is tot bezorgdheid over de verdere ontwikkeling. De voorstanders van bijzonder onderwijs eisen voor het stich ten van hun scholen absoluut objectieve Een Franse banketbakker heeft voor wereldnieuws ge zorgd en het is een overi gens onbelangrijke merk waardigheid dat deze man de zelfde naam draagt' als een der Franse pioniers op het gebied van de wereldnieuwsversprei- ding, Charles Havas, de op richter van het oudste Franse persbureau, die reeds om streeks 1830 het nieuws ver menigvuldigde en leverde aan de kranten. De Tweede We reldoorlog heeft het persbureau Havas doen verdwijnen, doch zijn naam leeft voort in de journalistieke geheugens en velen in het vak zullen, bij het vernemen van de snode aan slag up de rust en de architec tuur van de „Sacré Coeur" door de Franse bakker Daniël Havas, nog eens aan de pionier der Franse nieuwsverspreiding hebben gedacht. Daniël Havas heeft een bom in een Parijse kerk geplaatst en is dus veel minder nuchter, minder zakelijk en ook veel gevaarlijker tewerk gegaan dan zijn grote naam genoot, bij zijn pogingen om de aandacht te vestigen op hetgeen hij voor wereldwijde bekendmaking in aanmerking achtte te komen. Hij was gees telijk gestoord, aldus meldt de opvolger van het persbureau Havas, Agence France Presse, en hij is overgebracht naar een inrichting, die meer van der gelijke mensen herbergt. Gees telijke stoornis is een slechte factor bij de verspreiding van wereldnieuws en Daniël Havas moet wel zeer in de war ge weest zijn toen hij meende, dat hij met een tijdbom in een kerk de wereld zou kunnen doen keren op het verderfe lijke pad der atoombommen. Want dat was, volgens zijn latere verklaringen, zijn doel. Hij was door de praktijken der atoomgeleerden en waar schijnlijk door zijn grote fan tasie verward geraakt in een onheilspellende gedachtencha- os, die hem de mogelijkheid tot redelijk denljen ontnam en hem zijn koelbloedigheid deed verliezen. Daniël Havas, die zulke prachtige pasteien kon bakken en die vele vrienden had, is nu een arme van geest en wordt bewaakt in een te huis, waar de mogelijkheid tot gevaarlijke bomexperimenten uitgesloten mag worden ge acht. Andere gevaarlijke bom experimenten gaan echter door. Dat zijn de proefnemin gen, die Daniël Havas in een wellicht onbeheei'ste mensen liefde zózeer beangstigden, dat zijn hersenen weigerden nog langer langs conventionele lij nen te denken. De wereid heeft wél de beschikking over instituten om individuele, geestelijk gestoorde bommen makers te beletten, anderen te schaden. Doch de wereld zoekt nog steeds tevergeefs naar een instituut, dat de allergevaar lijkste makers van de aller gevaarlijkste bommen zou kunnen weerhouden van een praktijk, die reeds tallozen ge schaad heeft en een steeds dodelijker dreiging wordt. De Paus heeft een accoord over de atoombom een ge wetensplicht van volken en staatslieden genoemd. Daniël Havas heeft in zijn onmacht als kleine bakker de wereld met een grote klap willen wakkerschudden. Zo tracht ieder, naar zijn gezag en ver mogen, zich los te worstelen uit een dwangbuis van weten schappelijke dictatuur, die een verbond heeft gesloten met de physica, de politiek en de ideo logieën. Het gevolg is, dat Daniël Havas nu pas echt in een dwangbuis gesloten is. Maai er zullen op de wereld mil- lioenen mensen zijn die iets zouden willen doen om het noodlot te keren. Zij hebben minder fantasie en zijn minder snel getroebleerd dan de Pa rijse bakker met zijn primi tieve bom. Maar toch moeten zij zich met redelijke, nuch tere argumenten zelfbeheer- sipg aanpraten, omdat zij an ders op zekere, donkere mo menten hun plichtsgevoel als mens niet meer zouden kunnen breidelen en iets raars zouden doen, iets doms; omdat zij geen mogelijkheid zien iets anders te beginnen, dat enig nut of gevolg zou kunnen hebben. Daniël Havas had een grote, verstandiger en zakelijker voorganger. Hij heeft mil- lioenen verstandiger en zake lijker volgelingen. Daarom hoort men niets De rust in de „Sacré Coeur" en alle andere heilighuisjes ter wereld wordt niet gestoord en daar is iets voor te zeggen. Want zo een dolzinnig geplof als de primitieve Parijse pas teibakker op het oog had, zou het goede schaden en het kwa de niet raken. Maar toch moet deze arme Daniël met zijn be roemde nieuwsnaam niet al te boos worden aangezien. Want hij heeft de aandacht geves tigd op een droevig probleem in de mensenziel, dat zo be nauwend en verstikkend kan uitgroeien en de adem kan doen stokken. Het probleem, dat kleine mensen in de wir war van het wereldbestel zo machteloos en verlamd tot nietsdoen gedoemd zijn, ook al rijzen de tekenen aan de he mel die hun allen persoonlijk aangaan. Zij zijn gedoemd tot aanvaarden, tot het buigen dei- hoofden, tot het lijden en ster ven in grote menigten in een devoot zwijgen. Hun krachten voor het heil der mensheid worden niet gevraagd, ook al zijn zij verlangend en bereid ze te geven. Zij moeten pas teien blijven bakken en de op brengst ervan zoveel mogelijk op hun spaarbankboekje zet ten, opdat zij in ouderdom pasteien van anderen kunnen blijven eten. En onder het pasteien-bakken door moeten zij niets zeggen, niets vragen, niets eisen en niets adviseren. Want de grote bakkers van de politieke wereldpasteien hebben hun medewerking niet nodig. In de Sacré Coeur is het vredig en stil. Er hangt een geur van wierook en bloemen, van stroo en mos rondom en in de kribbe met de stenen beelden. Om de dikke muren en ronde steenmoppen der vele torens en tierlantijnen gaat het drukke Parijse leven voort, jaren en eeuwen. Doch daar binnen blijft het stil, en sche merig, en heilig. En daar nu eens een bom middenin. Een klap, een stinkende wolk van kruit en stukken me taal dwars door de heiligheid. Daniël Havas moet wel zijn ootmoed en zielerust gans ver loren hebben, om zoiets met eigen handen in elkaar te prutsen en binnen te brengen in een kerk. Maar daar was hij dan ook geestelijk gestoord voor. De geestelijk gestoorde ziet andere verhoudingen en wanstaltige proporties. Hij ruikt verschroeide lichamen in wierook en ziet bloed in bloe men. Hij bespeurt duivels in heiligenbeelden en kruitdamp in de geur van versgestoken mospollen. En hij ziet de pad destoel van een atoombom in de aureolen van licht achter de heiligenbeelden. Misschien zelfs heeft hij atoombommen gezien in de pasteien die hij met eigen handen bakte. Hij heeft het jaar zien eindigen zonder dat zijn handen iets anders hadden gedaan dan als maar pasteien bakken, als maar atoombommen mee hel pen maken om de mensheid uit te roeien. Zijn tot spook gestalte gegroeid menselijk plichtsbesef heeft hem bij de keel gegrepen en zijn hersens in kronkels geknoopt Toen heeft hij de vrede van de Sa cré Coeur misschien gezien als een dom berusten in een mens onterende, wereldomvattende misdaad. En toen heeft hij dat on nozele bommetje met die wek ker er in gefabriceerd. Een bommetje om bommen te ver nietigen. Een klap om gewetens wakker te roepen, heiligen te wekken uit hun roerloze vroomheid, een kerststal op stelten te zetten en een vrede van lijdzaamheid te doen ver keren in een rumoer van hu mane actie. Het was natuurlijk allemaal verkeerd gedacht en verkeerd gedaan. Maar zo kan men de kronkels enigszins volgen, waarlangs Daniël Havas zich met zijn bommetje naar de kerk heeft begeven. Wij pasteibakkers, moeten beseffen dat wij ons geen geestelijke storingen kunnen veroorloven en dat wij nuch ter moeten blijven bij alles, wat men ons boven het hoofd gelieft te hangen. De grote klappen in Siberië en Nevada zijn geen gevolg van uit het lood gevallen pasteibakkers of geestelijk gestoorden. Zij zijn officiële, wetenschappelijke en broodnodige klappen, waar over wij niet mogen oordelen. Wij moeten er ons niet door laten wakkerschudden, niet door laten op hol jagen, niet door laten verontrusten. Wij moeten doen alsof in de we reldwijde Sacré Coeur onzer mensenmaatschappij geen ge luid te horen is. Wij moeten in de schemerige stilte van onze bewierookte samenzijn op aar de het eindigende jaar zonder ophef laten volgen door een nieuw. Wij moeten niet meer aan Daniël in zijn dwangbuis denken. Ofschoon misschien slaapt hij in die dwangbuis nu rus tiger en tevredener dan wij, omdat hij weet dat hij nu echt helemaal niets meer kan doen. J.L. normen in de wet te zien vastgelegd. De objectieve normen kent men echter voor de openbare school niet, noch in de Lager On derwijswet, noch in de Wet op het Kleuter onderwijs. Men mag van de voorstanders van openbaar onderwijs niet verlangen, dat zij lijdelijk zullen blijven toezien als hun school wettelijk in een steeds nadeliger po sitie wordt gebracht, zo zei de heer Loots ma. Tenslotte uitte hij critiek op het sala- risbeleid van de regering ten opzichte van de onderwijzers. „Het gaat hier om de toe komst van het gewoon lager onderwijs, het onderwijs voor de grote massa van onze kinderen, het onderwijs ook dat de grond slag moet leggen voor alle verder strekkend onderwijs. Ik zal de dag zegenen, die ons een regering brengt, die de ernst van dit probleem beseft", zo besloot de heer Loots ma. Traag verloop der salaris- besprekingen Na deze openingsrede begon de verga dering aan de behandeling van een groot aantal voorstellen der afdelingen. Op de eerste dag vormden voornamelijk de be sprekingen betreffende de salarissen onder werp van debat. Van verscheidene zijden werd betoogd, dat deze onderhandelingen veel te lang duren en te traag verlopen. De voorzitter deelde mede, dat dit ook de mening is van het hoofdbestuur. De oor zaak schuilt voornamelijk in het feit, dat de regeringsdelegatie, die met de Algeme ne Nederlandse Onderwijsfederatie onder handelt, bij dit overleg een veel te be perkte bevoegdheid bezit en steeds weer in Den Haag ruggespraak moet voeren, waar bij het bepalen van het regeringsstandpunt eveneens traag verloopt. De vergadering nam met algemene stem men een motie van de afdeling Amsterdam aan, waarin bij de regering wordt aange drongen op snellere afwikkeling. Voorts werd een voorstel van de afdeling Haar lem aanvaard, waarin aan de A.N.O.F. wordt verzocht met de regering een tijdsli miet vast te stellen binnen welke de onder handelingen geëindigd moeten zijn. Een voorstel van de afdeling Velsen om de geheimhouding over deze onderhande lingen op te heffen werd verworpen, na dat de voorzitter had betoogd, dat het een goed gebruik is tijdens onderhandelingen geen openbaarheid toe te laten. De Vereniging van Hoofden van Scholen heeft een enquête ingesteld naar de animo die er bestaat voor de functie van hoofd van een lagere school. Uit deze enquête is gebleken, dat deze animo zo gering is, dat in bepaalde gevallen zich zelfs geen solli citanten meldden. Als oorzaak hiervoor zien de enquêteurs onder andere de huns inziens zeer geringe beloning, die de hoof den voor hun verantwoordelijk werk ont vangen. De taak van het schoolhoofd is, vooral op sociaal-paedagogisch gebied veel omvangrijker geworden, terwijl de verho ging voor het hoofdschap is gedaald tot 9,6 percent van het onderwijzerssalaris. Als mogelijkheden om meer animo voor de functie van hoofd van een school te wekken ziet de Vereniging van Hoofden van Scholen in Nederland: belangrijke ver hoging van de hoofdenmarge, grotere en beter geoutilleerde scholen en aanwijzing van boventallige onderwijzers, zodat het hoofd van de school niet het volle aantal uren aan een bepaalde klas is gebonden. Woensdagmorgen werd op de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. de mijnenveger Hr. Ms. „Wildervank" offi cieel overgedragen en in dienst gesteld. Na deze plechtigheid heeft de burgemeester van Wildervank, de heer B. P. Liese, na mens zijn gemeente een scheepsklok aan geboden, die de commandant van de zee bodem, luitenant ter zee tweede klasse C. J. Maats, in ontvangst nam.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5