Veren igingsva via De ZEE:een voorraadschuur vol fabelachtige schatten Sociale Zaken vergt honderdduizenden uit de gemeentelijke kassen Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij - varia Nederlandse ingenieurs bestuderen groot Japans inpolderingsproject Gestild leed in cijfers Beverwijk spendeert zes ton aan Badhotel en Maris Stella uit de IJ mond Omslaan van de UK 60 heden voor de Raad Wijk aan Zee Winst van 170.000 ha. land wordt voorbereid volgens Zuiderzeemethode Plan van 33 millioen dollar 4 Brandweer kwam twee keer in actie De heer Hutten nam afscheid bij Sociale Zaken Agenda voor Beverwijk Huiselijke twist Tsjech naar een inrichting De eerste irissen kwamen uit Santpoort Brandje in een schuur P.R.A.K. gaat excursies houden L Barragewedstrijden om de Lamersbeker Forum bij Aquariumvereniging L.T.J.-leden bijeen Kinderfeest bij de K.A.B. Toeristen rond de groene tafel Klaverjassende „Strandmeeuwen" Voordrachtskunst voor het personeel van Maters Dr. Haas wordt W.-Duitse ambassadeur in Moskou Vier Japanse vissersboten met 68 man vermist De vacantie der koninklijke familie in Sankt Anton Politieman aangereden en ernstig gewond Met de aanvaring Batavia - Deli Nieuwe goudvelden ontdekt in Oost-Transvaal Brandstof voor atoomreactors Comet op London Airport na wereldreis Nog twee verbeteringen in onze puzzle DONDERDAG 2 9 DECEMBER 195 5 HET HOOFDSTUK: Maatschappelijke steun en voorzorg" der gemeentelijke be groting ofwel „Sociale Zaken" is waarschijnlijk wel de afdeling waarin over de meeste ellende en narigheid een beslissing wordt genomen. Die beslissingen raken vrijwel alle het huishoudelijk budget van die mensen die door ziekte, invaliditeit of werkloosheid uit het productieproces zijn gestoten, ofwel het gaat over mensen, die geheel afhankelijk zijn naar lichaam en ziel. Wat de cijfers betreft van deze afdeling van de begroting van de gemeente, het nadelig slot bedraagt f 685.914,48, het grootste in de rij van nadelige sloten. Het gemeentebestuur ontvangt een bedrag van f 1.049.469,71 van het rijk, provincie en particulieren. Uitkeringen voor mensen die voor rekening van de gemeente in een krankzinnigengesticht worden verpleegd; voor levensonderhoud en bijzondere verstrekkingen voor hulpbehoevenden in bejaardenhuizen, verpleeginrichtingen, rust huizen, kinderhuizen enzovoort enzovoort. Het gemeentebestuur hoopt op een bij drage van f 49.000, f 5.000 méér dan in 1954. Op grond van de sociale verzeke ringswetten van ondersteunden en ver pleegden wordt een ontvangst geraamd van f 73.000. In het voormalig Badhotel in Wijk aan Zee en in „Maris Stella" aldaar, vertoeven ongeveer 300 hulpbehoevende oorlogs slachtoffers en lijders aan chronische ziek ten; het gemeentebestuur schat de bij drage van particulieren op f 25.000 en van het rijk op f 575.000, welke sommen door het gemeentebestuur zullen worden uit gekeerd aan de daarvoor in het leven ge roepen particuliere Stichting, die het ge hele beheer heeft over die gebouwen. Hulp aan kleine zelfstandigen Ook voor het verlenen van hulp aan kleine zelfstandigen is een inkomste ge raamd van f 26.250,en voor het tewerk stellen van werkloze handarbeiders f 31.809,94. Al deze beslommeringen vragen veel ar beid van ambtenaren en aan jaarwedden, vacantietoeslagen enz. wordt dan ook f 135.000 geraamd. De kosten van genees kundige bijstand, de kosten van vrijwillige ziekenfondsverzekering van on- en min vermogenden, verloskundige hulp, verster kende middelen enz., verpleging in zieken huizen, begrafenissen e.d. eist een bedrag van f 30.750,Ook de post ondersteuning aan behoeftigen is belangrijk. Voor levens onderhoud, kleding, dekking, schoeisel en bijzondere verstrekkingen raamt het ge meentebestuur niet minder dan f 319.500. Per 30 April 1955 waren uitbesteed 67 bejaarden, maatschappelijk ongeschikten en kinderen, waarvan de kosten van ver zorging, kleding, schoeisel, zakgeld, fonds premies, specialistische hulp e.d. geheel ten laste van de gemeente komen, wat f 136.000 van de gemeente zal vragen. Op 1 Januari 1955 waren in Beverwijk 40 voogdijkinderen, waarvan de verzor- gingskosten gedeeltelijk ten laste van de gemeente komen. Het college neemt aan dat dit een bedrag van f 17.000 zal vergen. De ondersteuning aan voormalige evacué's is te delgen met f 3.000, de sociale voor ziening van werkloze werknemers daar entegen eist weer f 115.500. Waren de in komsten voor hulp aan kleine zelfstan- Dinsdagavond werd de hulp van de brandweer te Beverwijk ingeroepen voor een schoorsteenbrandje bij de heer P. J. K. aan de Hobbestraat. Na het blussen bleek dat de schoorsteen verkeerd gebouwd is. De schade door de brand bleef beperkt tot enkele goederen in de achterkamer. In de late avond moest de brandweer weer uitrukken en nu voor een schoor steenbrand ten huize van de wethouder W. N. aan de Alkmaarseweg 10. De brandweer heeft de schoorsteen geveegd. Het personeel van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Beverwijk heeft op hartelijke wijze afscheid genomen van de adjunct-directeur de heer J. B. Hutten, die per 1 Januari is benoemd tot directeur van Sociale Zaken te Hoogeveen. De directeur te Beverwijk, de heer C. P. Bossers stelde de verdienste van de heer Hutten in het licht en hij roemde vooral de prettige onderlinge verstandhouding waar toe ae scheidende ambtenaar in hoge mate heeft bijgedragen. Wethouder E. Gerritse was bij deze af scheidsbijeenkomst aanwezig. Vrydag en Zaterdag De Vrijdagmarkt wordt waarschijnlijk door de Batavia aangedaan, hoewel de kans er ook is, dat het schip morgen lost. Hij vangt (van 16 Dec.) 525 kisten, waarvan 160 schelvis, 20 makreel, 60 gestripte en 220 dichte wijting, 50 kabeljauw en gul, 15 varia en 25 stuks stijve. Zaterdag komt de Soerabaya. DONDERDAG 29 DECEMBER Raadhuis: Geen spreekuur weth. O.W. Herv. Jeugdgebouw: 14 uur: NVV-Jeugd- middag. Thalia, 20 uur: „White Christmas", (spe ciale voorstelling). VRIJDAG 30 DECEMBER Thalia: 20 uur: Zeven broers zoeken zeven meisjes. Rex: geen opgaaf ontvangen. DONDERDAG 29 DECEMBER Luxor-Theater, 19 en 21.15 uur: „Zij allen waren schuldig". K.S.A., 20 uur: „De Goede Raad", huldi ging kapelaan Kampschöer. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13, lees- en studiezaal: 1013 uur. VRIJDAG 30 DECEMBER Kennemer-Theater, 19 en 21.15 uur: „Mambo". Luxor-Theater, 19.15 uur: „Gejaagd door de wind". (Ie voorstelling). W.B.-Theater, 20 uur: „Aasgieren van Texas". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal: uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. digen ruim f 26.000, de uitgaven zullen te dekken zijn met f 35.000. Een belangrijke post is ook nog de steun aan oorlogsslachtoffers en gerepatriëerden (uit Indonesië) nl. f 70.000 en ten slotte vergt de subsidie voor Gezinszorg f 26.000 en f 1.000 gaat naar de preventieve jeugd zorg. Met nog vele andere kleinere uit gaven is het totaal dat het college denkt te moeten offeren f 1.735.384,19. De hulp van de politie te Beverwijk werd Dinsdagmiddag ingeroepen voor een huiselijke twist in de Laan van Canaan, waarbij een man zijn vrouw op het hoofd had geslagen en getracht had haar keel dicht te knijpen. Arts-examen Voor het arts-examen slaagde te Leiden de heer W. P. J. Bremmers uit Beverwijk. De Tsjechische vluchteling, die veertien dagen geleden van de „Amstelland" bij de IJmuidense pieren overboord sprong, daar na opgepikt werd en in het Antoniuszie- kenhuis moest worden opgenomen, is via de Vreemdelingenpolitie naar een psychia trische inrichting in het Zuiden des lands overgebracht. Naar de politie ons mededeelde, had de man niet de volledige beschikking over zijn geestvermogens, zodat opneming in een in richting nodig was nadat hij in het IJmui dense ziekenhuis herstel van zijn lichame lijke gezondheid had gevonden. Woensdag werden in Beverwijk de eerste irissen aangevoerd door de firma A. Nijs- sen en Zn. uit Santpoort. Het waren Wed- gewood's van bollen afkomstig uit Zuid- Amerika en er werd f 2.50 per bos betaald. De eerste Rose Cop,lande noteerde f 2.30 per bos. De Velsense brandweer moest gistermid dag omstreeks half vijf uitrukken voor een begin van brand in een schuur achter het perceel Roggeveenstraat 12. Een oliestel, waarop hutspot werd gekookt, was in brand geraakt, maar de schade viel mee en beperkte zich tot enig geblakerd houtwerk. De brandweer kon spoedig weer inrukken. Woensdag kwamen in IJmuiden bininen: Andrea Parodi van Norfolk. Karinon van Marseille. Dortmund van Bremen. Wiros v. Signale. Prosyon van Rotterdam. Mentor v. Rotterdam. Freij van Rotterdam. Anglokust van Antwerpen. Tom van Otterbacken. Niobe van Caen. Kerkschip. „De Hoop" van Sche- veningen. Oldenburg van Honfleur. Renate Becker van Rouaan. Leopoldskerk van Rotterdam. Leo van Kotka. Vertrokken zijn: Eos naar Rotterdam. Orion naar Rotterdam. Kaisuniemi naar Helsinki Poelau Laut naar Port Said. Sylja naar Rotterdam. Het bestuur van de personeelsvereniging voor Rijksambtenaren in Kennemerland zal in het vervolg afzien van het organiseren van een jaarlijkse feestavond. Voortaan zal een uitstapje per autobus worden gemaakt, waaraan een excursie verbonden zal zijn. Tijdens de gehouden jaarvergadering heeft het bestuur een wijziging ondergaan. Mejuffrouw H. van Veen had als lid be dankt en dit college is nu als volgt samen gesteld: drs. T. J. van der Zee, voorzitter, G. W. 't Hart, secretaris; G. Tilstra, pen ningmeester; D. Meinema, vice-voorzitter, W. Aardenburg, H. de Bruyn en J. Spaans. Bridgeclub „De Kennemers" organiseerde verlate Kerstdrive Ook dit jaar werd bij de bridgeclub „De Kennemers" de traditionele Kerst drive gehouden waaraan wat de voorbe reiding betreft door enige dames veel zorg was besteed. - -•"il Na afloop ging ieder lid tevreden naar huis, want er was voor iedere deelnemer een prijsje. De uitslag was: Afdeling A: 1. heer en mevrouw Spruyt, 69; 2. heren Kleefstra en Plaschaert, 62; 3. heer en mevrouw Kroone, 52; 4. heren Vrolijk en Oosterhout, 51; 5. heren Mulder en Kruisman 47; 6. heren Seegers en Van Munster 46; 7. heren Andela en Steinberg 38; 8. heer en mevrouw Rietdijk 30. Afdeling B: 1. heren Schildwacht en An dela 67; 2. heren Kost en Bodewes 57; 3. heren Bode en Koster 53; 4. dames Schild wacht en Breedijk 52; 5. dames Nieuwen- hoff en Klein 47; 6. dames Andela en Van Sprang 46; 7. heren Witmond en Paats 39; 8. heer en mevrouw Wyers 35. Afdeling C: 1. dames Seegers en Van Munster 65; 2. heren Rietdijk en Kleyn 60; 3. heer en mevrouw Top 59; 4. heer en mevrouw Vader 50; 5. mevrouw Müller en heer Gagel 46; 6. heer en mevrouw Estié 43; 7. dames Wiggemans en Mulder 40; 8. mevrouw Smakman en heer Gerritsen 34. De barragewedstrijden om de Lamers beker, welke gespeeld worden in het club huis van de Beverwijkse biljartvereniging „Excelsior," zullen Maandag 2 en Donder dag 5 Januari beginnen met de Haarlemse vereniging Park-Sociëteit tegen de Bever wijkse vereniging ,,'t Vosje." Op Donderdag 5 Januari komen de leden van de Aquariumvereniging „Kennemer land" in hotel „Parkzicht" bijeen. Op de agenda staat een discussie over het onderwerp liefhebber-kweker-handelaar. Hierna zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld vragen te stellen aan een te vormen forum. Bridgeclub „Wijk aan Zee" De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft de promotie- en degradatiecompetitie voortge zet met de volgende uitslagen: Groep A: 1. heer en mevr. v. Son 24; 2. Dikkenbergv. d. Geer 20; 3. Schavema- kerDe Greef 19; 4. SchoosKleyn 17V2 5. heer en mevr. v. d. Aar 17; 6. Dobber Pirovano 16 \'27. v. KlaverenHand- graaf 16. Groep B: 1. VoorenMinneboo 23; 2. mevr. Dobberv. d. Elzen 22; 3. Bol Handgraaf 20\'2\ 4. DuinmeyerGrapen- daal 19; 5. mej. v. d. Puttenv. d. Aar 18; 6. dames BolDe Waard 17; 7. heer en mevr. Gertenbach 15. De leden van de Land- en Tuinbouw- jongeren te Heemskerk komen vanavond (Donderdag) in het KSA-gebouw bijeen. Op deze vergadering zullen belangrijke mededelingen worden gedaan. Voor de kinderen van de leden van de Beverwijkse KAB vindt op Zaterdag 7 Januari in het KSA-gebouw een feestmid dag plaats. Het programma zal worden verzorgd door het gezelschap Cakie uit Alkmaar. De Beverwijkse afdeling van het Neder lands toeristenverbond „Natura" houdt op Woensdag 4 Januari een Nieuwjaarsverga dering in het gebouwtje aan de Deken Waarestraat. Na het huishoudelijke gedeelte zal een sjoelwedstrijd plaats vinden. De voornaamste uitslagen van de ge speelde onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeu wen" zijn: 1. N. v. d. Mey, 4536 pnt.; 2. mejuffrouw L. Paap, 4525 pnt.; 3. J. Paap, 4515 pnt.; 4. J. v. d. Mey, 4499 pnt.; 5. A. Brasser, 4486 pnt.; 6. B. Groosjohan, 4459 punten. Schaakclub „Weenink" in onderlinge competitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heet de onderlinge competitie voortgezet met de volgende partijen: Afdeling I: MuyenSiebers 10, v. 't HoffKoomen 01, SiebersDuisenberg 'Ay,TervoortDe Boer 10, Siebers Slings 10, MuyenBakker 01, Siebers v. 't Hoff 0—1. Afdeling n: JimminkNijman afgebr., De Koterv. d. Does 01, Duinmeyer Versseveldt 10, HoogvorstPiët, remise; Hoogvorstv. Versseveldt 10. Afdeling III A: De LangeVerduit 01, HeyerBeekhoven 01. Afdeling IH B: BeltermanHoogvorst 10, ThuisMooy 01, HeyerNon-hebel 10, v. LeeuwenZuyderdorp afgebr. Op Donderdag 12 Januari houdt de per soneelsvereniging van de machinefabriek Maters te Beverwijk een bijeenkomst in 't Centrum. De voordrachtskunstenaar Cor van Beek zal het boek van Jan Mens „De Gouden Reaal" bespreken. BONN (DPA) In Bonn verluidt dat de West-Duitse regering de Sovjet-Unie om het agrément verzocht heeft voor de 59-jarige dr. Wilhelm Haas als eerste West-Duitse ambassadeur in Moskou. Dr. Haas is thans ambassadeur in Turkije. Dit bericht komt enigszins als een ver rassing, omdat de naam van Haas nooit genoemd was als mogelijke diplomatieke vertegenwoordiger in Moskou. Tot Dinsdag deden stellige berichten de ronde, dat ba ron Von Welck voor Moskou gekozen was. Dr. Haas is een carrièrediplomaat. Hij is onder meer werkzaam geweest in Parijs, Sjanghai, Peking, Tokio en Addis Abeba. Hij is ook lid geweest van de Duitse ver tegenwoordiging bij de Volkenbond. Hij is ook als zakenman in China ge weest. In 1949 werd hij hoofd van de pas opgerichte organisatie- en personeelsafde ling voor de buitenlandse dienst van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1952 werd hij ambassadeur in Ankara. Naar verluidt hebben vijf candidaten onder wie Von Welck en dr. Westrick te kennen gegeven, dat zij liever in Bonn blijven. TOKIO (Reuter) Als gevolg van een zware storm aan de Oostkust van Japan worden, zo wordt uit Tokio gemeld, vier vissersvaartuigen met in totaal tenminste 68 opvarenden vermist. Vijf andere vaar tuigen met in totaal 99 vissers aan boord waren Dinsdagavond nog in moeilijkheden. Zeventien zeelieden zijn gered door een Amerikaanse torpedobootjager en hef- schroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,20 2,60; gr. tong 4,304,00; grm. tong 4,203,50; kim. tong 3,90—3,60; kl. tong I 3,80—3,60; kl. tong II 3,60—3,30; tarbot I 3,302,60, per kg. Tarbot II 132—124; tarbot III 112; tarbot IV 8633; schartong 46; gr. schol 3028; grm. schol 3930; kim. schol 54—50; kl. schol I 5551; kl. schol II 5845; v. haring 20,50 16; makreel 3317,.50; gr. schelvis 2517; grm. schelvis 2522; kim. schelvis 3032; kl. schelvis I 3019; kl. schelvis II 2619; wij- itmg 198; gr. gul 4842; midd. gul 3732; kl. gul 20—17; kl. haai 39—30; ham 104—82; poontjes 3325; kl. koolvis zw. 2714; kl. koolvis wit 4137, per 50 kg. Gr. kabeljauw 284140; gr. koolvis zw. 8070; gr. koolvis wit 9690; gr. leng 7665, per 125 kg. Aaijvoer van Woensdag. 100 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 7 kisten tongschar en schartong, 110 kisten schol, 2660 kisten haring, 350 kisten makreel, 780 kisten schel vis, 1820 kisten wijting, 10O kisten kabel jauw en gul, 25 kisten leng, 15 kisten haai, 10 kisten ham, 5 kisten poon, 220 kisten koolvis, 25 kisten diversen, Besommingen van Woensdag. IJM 21 Gelria f 26.450; IJM 183 Vikingbank f 19.430; 2 trawlers met f32.100; SCH 171 f23.180; KW 69 f 3900; AM 16 f3710; IJM 209 f7040; IJM 221 f9030; IJM 208 f5660. De Koningin, de prinsessen en haar gas ten verlieten vanmorgen omstreeks kwart voor negen de trein, waarin zij op het sta tion St. Anton hadden overnacht. Het ge zelschap was reeds in ski-costuum gestoken en begaf zich eerst naar hötel Post. In de loop van de dag zal de Koningin met ski-leraar Albert Funder naar boven trekken, terwijl de prinsessen, evenals vo rige jaren, weer onder de hoede zullen staan van Toni Marth. Voorlopig zal het gezelschap tot 9 Januari in Sankt Anton blijven, doch de mogelijkheid bestaat, dat dit tijdstip naar een latere datum wordt verschoven. In het Oosteinde ter hoogte van de Dam- zichtstraat te Voorburg is Dinsdagavond omstreeks 10 uur een agent van politie door een personenauto aangereden en ern stig gewond. De bestuurder van de auto had van de agent een stopteken gekregen. Hieraan heeft hij echter geen gevolg gegeven. Na de agent te hebben aangereden is de auto doorgereden in de richting Leiden. De agent liep een ernstige hersenschudding op en moest in het ziekenhuis St. Antonius- hove in Voorburg worden opgenomen. Hedenmiddag te 14 uur is voor de Raad voor de Scheepvaart aan de open bare behandeling begonnen van de ramp met de „Neeltje" (U.K. 60), die op 7 Oc tober 1954 tijdens stormweer kenterde en de schipper verloor. Als getuigen van dit tragische ongeval zijn opgeroepen de ma troos en de motordrijver van de „Neeltje" alsmede de adjunct- inspecteur van de scheepvaart voor het 4e district. Dezelfde middag behandelt de raad de aanvaring van de motortrawler „Batavia" (IJm. 99) met de logger „Deli" (Sch. 225) op 25 Augustus 1955 op de Noordzee. PRETORIA. In Oost-Transvaal zijn nabij Trichardt nieuwe goudvelden ont dekt. Een gebied van ruim tweeduizend vierkante kilometer is aangewezen als ge controleerd gebied, waarin naar raming plaats is voor vijf mijnsteden met een bevolking van zestienduizend zielen elk. Men verwacht dat nog in 1956 een begin zal worden gemaakt met het boren van de eerste mijnschacht. De wereldbol bevat 139 millioen vierkante mijlen zeewater dat is ongeveer twee en een half maal de gehele landoppervlakte en de totale inhoud beslaat ongeveer 328 millioen kubieke mijlen. De zee is een reusachtige natuurlijke voorraadschuur vol voedingsmiddelen, die belangrijker begint te worden naarmate de wereldbevol king toeneemt. Zij bevat ook fabelachtige minerale- en krachtbronnen, die nog maar ternauwernood zijn aangeboord. Eeuwenlang heeft men reeds aan de oceaan zekere minerale stoffen onttrokken, die voor het dagelijks leven onmisbaar zijn, zoals zout, dat ongeveer drie percent van al het zeewater uitmaakt. Nog niet zo heel lang geleden zijn scheikundigen er in ge slaagd, jodium te winnen dat door het zeewier wordt verwerkt en de scheikundigen hebben, naarmate de onderzoekingsmethoden meer en meer zijn geperfectionneerd, in grote getale onvermoede schatten ontdekt, verborgen in de diepten van de oceaan. Zij hebben zelfs een ruwe inventaris opgemaakt van de hulpmiddelen, die de zee bevat. Zij herbergt onder meer achtduizend millioen ton goud, tweeduizend millioen ton uranium en ongelooflijk grote hoeveelheden ijzer, koper, tin, zink en lood. Iedere kubieke mijl zeewater bevat ook 750 ton stikstof, 225 ton phosphorus en 1.8 millioen ton kalium. Natuurlijk kunnen deze mineralen niet worden „gedolven" in de gewone zin van het woord. Zij worden opgelost in zeewa ter of gepaard aan andere stoffen. Som mige, zoals magnesium en broom, worden reeds voor handelsdoeleinden gewonnen. Grote hoeveelheden magnesium, dat wordt gebruikt bij de bouw van vliegtuigen, wor den in de Verenigde Staten geproduceerd en de Down Chemical-maatschappij bij voorbeeld verwerkt thans meer dan vijf honderd millioen gallons zeewater per dag voor dit doel. Ook het onderzoek betreffende het win nen van zwaar waterstof, dat wordt ge bruikt als brandstof voor atoomreactors, vindt voortgang. Zwaar waterstof of deu terium treft men in grote hoeveelheden in de oceaan aan en het zou de mensheid zoals admiraal Lewis L. Strauss, voorzit ter van de commissie voor atoomenergie in de Verenigde Staten, onlangs zei wel eens kunnen voorzien van duizend maal meer kracht, dan die, welke al onze te genwoordige bronnen opleveren een opinie, die later werd bevestigd door de Sovjet-geleerde Meschiryakov. Vandaag den dag organiseren vele par ticuliere en regeringsinstellingen een breedopgezette aanval op de problemen van de zee. Vergaderingen en conferenties hebben de aandacht gevestigd op het „re- search-werk", dat nog nodig is om te ko men tot een volledig wetenschappelijk be grip van de hulpbronnen, die de oceaan bevat. Eén dezer conferenties had in October onder auspiciën van de Unesco plaats in Tokio, waar vertegenwoordigers van ma ritieme instellingen in het gebied rondom de Stille en Indische oceaan het vraagstuk bespraken, hoe de hulpbronnen uit de oceaan meer effectief gebruikt zouden kun nen worden. De vergadering in Tokio werd gevolgd door onder meer een con ferentie van de internationale commissie van advies voor maritieme wetenschappen, welke kortgeleden door de Unesco werd opgericht. Eén van de voornaamste onderwerpen, die in Tokio werden besproken, was de bijstand, die de Unesco kan verlenen aan wetenschappelijke onderzoekers van het uitgestrekte gebied van de oceanografie, waar internationale samenwerking onont beerlijk is. Want zelfs de verkenning van de wereldzeeën moet nog voltooid worden. Er is bijvoorbeeld een uitgestrekt gebied van de Indische Oceaan, dat nog vrijwel onbekend terrein is. Op een andere internationale conferen tie in Parijs, die uitging van de Franse nationale centrum voor wetenschappelijk onderzoek en de faculteit van Wis- en Na tuurkunde van de universiteit van Parijs, bespraken deskundigen uit vele landen het probleem van „troebele" stromingen van de kusten naar de diepte van de oceaan. Het betreft hier koudwater-stromen, die opgeloste grote hoeveelheden stoffen mee voeren, afkomstig van de rotsen en door regen en rivieren aan het land onttrekken. Men heeft berekend, dat de hoeveelheid minerale zouten, die van de kusten in de loop der eeuwen in open zee verdween, overeenkomt met drie maal de omvang van het gehele Europese vasteland. De oester, een bondgenoot Wetenschappelijke onderzoekers trachten thans manieren te vinden om de verborgen schatten, die de zee in millioenen jaren tijds aan het land heeft ontrukt, opnieuw buit te maken. Het is een moeilijke taak, maar men heeft in de natuur vele waarde volle bondgenoten. Een van hen is de oes ter, of liever haar schaal, die veel magne sia bevat en door geleerden van de Down Chemical-maatschappij wordt gebruikt bij de vervaardiging van magnesium. Zo kunnen vele andere zeeplanten en -dieren voor een soortgelijk doel dienen. Bepaalde soorten zeedieren bijvoorbeeld verwerken grote hoeveelheden van een of andere kopersamenstelling, hoemothyanin genaamd. In het Zuidelijk deel van de Stil le Oceaan, waar koraalriffen soms meer dan duizend mijl lang en vijftienhonderd voet hoog zijn, eten de poliepen zich vol met zilver, terwijl weer andere dieren, in de Chinese zeeën, de voorkeur geven aan vanadium, een chemische stof, die rijk is aan ui-anium. Specalisten zijn van mening, dat intensief kweken van dergelijke dieren mogelijk is en dat ook verscheidene andere soorten van zeeplanten en zeedieren nuttig voorbereidend werk voor de wetenschaps mensen zouden kunnen verrichten. Petroleum logen Iedere inventaris van de industriële hulp bronnen in de oceaan zou incompleet zijn zonder vermelding van de petroleumlagen, die reeds worden aangeboord in de Golf van Mexico, de Kaspische Zee, de Perzische Golf en buiten de kust van Venezuela; in Finland staat een grote onderneming op het punt een begin te maken met de exploitatie van een rijke laag ijzererts op de bodem van de Oostzee. Toch is dit alles niet meer dan een zeer klein gedeelte van de fabelachtige weelde, die verborgen ligt in de diepte van de oceaan. Maar omdat de hulpbronnen van het land uitgeput beginnen te raken, wor den de onbekende schatten van de zee een onweerstaanbare uitdaging aan de mens en zijn kundigheid. Professor Au0uste Piccard heeft eens gezegd, dat niemand kan voor zien welke hulpbronnen toekomstge gene raties wellicht zullen onttrekken aan de zee. Bathyscaven, onderwaterfotografie en televisie hebben de geleerden reeds in staat gesteld, gedeelten van de bodem van de oceaan te verkennen. Maar dit is slechts het begin van een groot avontuur, waarvan het uiteindelijke doel is nieuwe energie bronnen ten dienste van de mensheid aan te wenden. De zee is voor haar een grote, nog ongebruikte krachtbron. LONDEN (Un. Press) De Comet III is om 10.50 GMT op London Airport geland na een transatlantische vlucht van zes uur en zeventien minuten (onofficiële tijd). Het door vier straalmotoren aangedreven passagiersvliegtuig, bestuurd door de in- vlieger van de De Havilland-fabrieken, John Cunningham,.volbracht daarmee een reis om de wereld van rond dertigduizend mijl. Oogst van de straat De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Wijk aan Zeese po litiepost: Beige gebreide handschoen, grijze want, grijze vulpen, boodschappennet, bruin kin derwagentje en een witte wollen das. NAGASAKI (United Press) Duizenden naar een stuk eisen land hunke rende Japanse boeren hopen vurig op verwezenlijking van ae plannen voor inpoldering van de Ariake-baai, die door een 40 kilometer breed schiereiland is gescheiden van Nagasaki en van het eilandje Decima, waar in vroeger eeuwen een Nederlandse handelsmissie was gevestigd. Gaat die hoop in vervulling dan zullen Japanse arbeiders, werkend volgens plannen, die Japanse ingenieurs en Nederlandse adviseurs baseren op de ervaringen met de inpoldering van de Zuiderzee, 170.000 hectare vruchtbaar bouwland aan de zee gaan ontrukken. Eerst wil men echter nog een proef nemen op kleinere schaal met de inpolde ring van de 10.000 hectaren arote lagune Hatsjirogata in de provincie Akita. Deze inpolderingswerkzaamheden zullen het volgende jaar beginnen. Slaagt cl^t inpolderingsproject dan gaat men plannen maken voor inpolderig van de Ariake-baai. Besluit de regering tot inpoldering van de Ariake-baai, dan zal dat besluit inhou den dat Japan in één slag een gebied wil gaan inpolderen dat half zo groot is als de totale oppervlakte van al het sedert 1200 in Nederland ingepolderde en drooggema len land. In de loop der eeuwen zijn in Ja pan ongeveer 30.000 hectaren land aan het water ontrukt; in Nederland sedert 1200 ongeveer 340.000 hectare. Hoewel de Japanners zelf veel ervaring hebben met landwinning hebben zij niet geaarzeld de raad in te winnen van Ne derlandse deskundigen. Zij zijn er trots op dat in Japan sedert de negende eeuw vele landaanwinningsprojecten zijn uitgevoerd en meren zijn drooggemalen, maar zij be seffen dat zij voor het reusachtige project dat thans in eerste voorbereiding is, de kennis en ervaring van Nederlandse wa terbouwkundigen niet kunnen ontberen. De Japanners hebben nooit meer dan „hap jes" van 1.000 hectares tegelijk durven in polderen. Prof. P. Jansen, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft, heeft het vorig jaar samen met de hoofdingenieur van de Zuiderzeewerken, Adriaan Volker, drie maanden lang in Japan de gevolgde metho den bestudeerd. De twee Nederlandse des kundigen zetten in een rapport over hun bevindingen de tekortkomingen van de Ja panse werkwijze uitvoerig uiteen. Ook ga ven zij aan hoe de Japanse waterbouwdes- kundigen daarin verbetering zouden kun nen brengen. Prof. Jansen was niet zuinig met zijn critiek die als volgt kan worden samengevat: De werkzaamheden worden uitgevoerd in te langzaam tempo, waardoor veel arbeid teniet wordt gedaan als gevolg van overstromingen, „taifoens" en spring vloeden; de schaal is te bescheiden, waar door de totale kosten op den duur veel te hoog worden; de inpolderingen zijn nog veel te weinig gemechaniseerd. Op zijn advies vertrok Katsoemi De- goetsji, een Japanse waterbouwkundige, naar Nederland om een uitgebreide studie te maken van de Zuiderzeewerken. Men verwacht dat hij in Februari zal terugke ren en dan de leiding zal krijgen van de inpoldering van de Hatsjirogata-lagune en de Ariake-baai. Voorlopig is het besluit genomen de Hatsjirogata-lagune. op Nederlandse wijze in te polderen. De lagune is zeer ondiep en bijna geheel door land ingesloten en dus gemakkelijk in te polderen. De kosten er van worden op het equivalent van 33 mil lioen dollar geschat en het project zal vijf jaren vergen. Men streeft naar contracten met vele Nederlandse ingenieurs. Bespre kingen daarover zijn gaande. De Ariake baai is zeer ondiep. Bij eb vallen zeer grote gedeelten ervan urenlang droog. Het grote voordeel van inpoldering van de baai zal zijn dat het omliggende ge bied minder te lijden krijgt van „taifoens" die jaarlijks grote schade aanrichten; deze gaan namelijk meestal gepaard met spring vloeden. Bij volledige inpoldering zou een deel van het droogkomende gebied van 169.200 hectare 119 meter onder de zeespiegel ko men te liggen. Er zijn alsnog een tweetal fouten in onze Kerst- en Nieuwjaarspuzzle ontdekt. Bij verticaal 395 dient men te gebruiken de omschrijving „Engels bier". Heeft men evenwel de oorspronkelijk opgegeven „vlaktemaat" ingevuld, dan dient men voor 407 horizontaal een scheepsterm te ge bruiken. De omschrijving van 516 horizontaal („vleugel, Engels") dient vervangen te wor den door „schelen, mankeren, Engels". Bij het toekennen der prijzen zullen wij de gevolgen van deze oneffenheden in de oplossing van de puzzle buiten beschou wing laten.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6