DANSSCHOOL Ballet uit Moskou en „Falstaff' van Verdi twee van de beloofde hoogtepunten Patachou was in Teisterbant Bankbiljettencirculatie is de laatste weken met f 154 millioen gestegen HOLLAND FESTIVAL 1956 „Le Miroir de Jésus" Prachtige, spirituele vertolking door mezzo Irma Kolassi Pleidooi voor betere opleiding voor het middenstandsexamen T. GRIEK Grote oefenreis van het Smaldeel 5 Bestemming „Royal" thans definitief Goudvoorraad steeg in 1955 met f 261 millioen Meer aanpassing aan de practijk nodig Pro-Duitse coalitie in Saarland gevormd DONDERDAG 2 9 DECEMBER 1955 Mozart en Schumann Toneel en ballet West-Duitse jongens vonden tasje van Nederlandse Journalist uit Driebergen vrijgesproken Gestolen muziek Gebrek aan ruimte Moskou wil Japan na een vredespact wel in de UNO DFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN SIKKENS' AUTOLAKKEN Hotelruimte te Haarlem voor 75 gerepatrieerden Weekstaat Nederlandsc.he Bank Londen of Rotterdam tweede wereldhaven? Llovd-schepen trachten voor Nieuwjaar thuis te zijn Afscheid directieleden van het dagblad Trouw Christen-democraat dr. Ney zou niet de premier worden Niet Willem van Otterloo maar Henri Arends leidt het extra-concert Zijlweg 49 - Tel. 14441 Haarlem Op de persconferenties in Amsterdam en Den Haag kon Woensdag reeds het groot ste gedeelte worden bekend gemaakt van het programma van het Holland Festival 1956, dat van 15 Juni tot 15 Juli in de ge noemde steden en tal van andere plaatsen zal worden gehouden. Het voornaamste nieuws is wel, dat de onderhandelingen met het ballet van het Bolsjoi-Theater in Moskou voor het geven van een aantal voorstellingen in een vergevorderd stadium zijn en dat voor de komende zomer de stichting Holland Festival Opera wordt gevormd, die met solisten van de Milanese Scala en het Residentie-Orkest een uitvoe ring van „Falstaff" van Verdi verzorgt. Voorts hoopt men het Theatre National Populaire van Jean Vilar, dat hier in 1954 zoveel succes boekte, wederom te kunnen engageren ter opvoering van stukken van Marivaux en Molière. De opera „Falstaff" wordt ten tonele ge bracht onder muzikale leiding van Carlo Maria Giulini en onder regie van Franco Zeffirelli, die ook de décors en costuums ontwerpt. De titelrol wordt door Fernando Corena vertolkt. Van de verdere mede werkenden moeten Cesy Broggini, Fernada Cadoni, Eugenia Ratti, Enrico Campi en Walter Monachesi worden genoemd. Gedurende de laatste jaren heeft de sopraan Gré Brouwenstijn in talrijke Euro pese muziekcentra door haar vertolking van de hoofdrol in „Fidelio" van Beethoven uitzonderlijk veel succes verworven. In het komende Holland Festival zal men, na een onderbreking van enkele jaren, gelegenheid hebben haar als zodanig te horen in een nieuwe instudering door de Nederlandse Opera onder leiding van Alexander Krann- hals. Dit gezelschap brengt van het oude repértoire tevens „Peter Grimes" van Ben jamin Britten voor het voetlicht. Henri Tomasi, hier vooral als dirigent bekend, zal op 6 Mei 1956 in Bordeaux de eerste uitvoering van zijn derde opera „Sampiero Corso" leiden, nadat zijn tweede opera op 29 Maart 1956 in München haar wereldpremière heeft beleefd. „Sampiero Corso" zal vervolgens onder leiding van de componist in het Holland Festival ten ge hore worden gebracht in nauwe samen werking met het Festival te Bordeaux, dat décors en costuums ter beschikking stelt. Het ballet van de Nederlandse Opera zal in dit werk een belangrijke taak vervullen. Het behandelt een episode uit de geschie denis van Corsica. Uit het bovenstaande blijkt, dat men tijdens het Holland Festival 1956 vier opera's uit vier landen in de oorspronke lijke talen krijgt aangeboden. Internatio naal bezien ongetwijfeld een zeldzaamheid. Tengevolge van een buitenlandse tournée kan het Concertgebouw-Orkest pas eind Juni beginnen zijn medewerking te ver lenen. Het zal in Amsterdam en Den Haag drie concerten geven, die door Eduard van Beinum, Antal Dorati en Otto Klemperer worden geleid. Het Residentie-Orkest wordt door Willem van Otterloo, Henri Tomasi en Rudolf Kempe gedirigeerd. Laatstgenoemde, uit Dresden afkomstig, geniet vooral in Engeland en Amerika grote bekendheid. Ook het Radio Philhar- monisch Orkest treedt in het Holland Fes tival op, waarbij één keer met Daniel Ster- nefeld achter de lessenaar. Nederland kan deze zomer kennis maken met de Tsjechische Philharmonie uit Praag, die in de laatste jaren van de vorige eeuw werd gesticht en onder leiding van Dvorak debuteerde. Tot 1948 heeft het orkest onder leiding van Rafael Kubelik gestaan, thans zwaait Karei Ancerl de staf. Werken van Tsjechische componisten en de Praagse Symphonie van Mozart worden ten gehore gebracht. Het Orchestre National de la Radiodiffusion Beige onder leiding van Franz André heeft eveneens voor het eerst een plaats in het Holland Festival gekre gen. De programma's van al deze orkest concerten zijn nog niet bekend, evenmin als de solisten. Mozart en Schumann worden volgend jaar herdacht, voornamelijk in de sector van de kamermuziek. Zo voerèn Peter Pears, Benjamin Britten en Dennis Brain werken van Schumann voor tenor, piano en hoorn uit en brengt het Amadeus Strijk kwartet met medewerking van de altviolist Cecil Aronovitz onder meer zes kwintetten van Mozart ten gehore. Ook de vaste en sembles: het Nederlands Kamerorkest en het Nederlands Kamerkoor, respectievelijk onder leiding van Szymon Goldberg en Felix de Nobel, kan men weer horen. Ter gelegenheid van diens vijfenzeventigste verjaardag worden nieuwe werken van Sem Dresden door de Stem des Volks on der leiding van Antoon Krelage vertolkt. De Nederlandse Bachvereniging verzorgt de traditionele uitvoering van de Hohe Messe in Naarden en een Monteverdi-Bach programma in de St. Janskerk te Gouda. Zoals reeds vermeld werd, zijn er ver gevorderde onderhandelingen gaande met het Ballet van het Bolsjoi-Theater in Mos kou, dat hier zeker zal optreden als er een West-Europese tournée kan worden geor ganiseerd, waarop de kans zeer groot is. Uiteraard komt men dan met een gedeelte van het driehonderd leden tellende gezel schap, doch het zullen zeker geen recitals Beloning: vacantie in Nederland Twee jongen's uit het West-Duitse dorp Kürrenberg in de Eifel hebben een grote autoraces op de Niirnburgring een dames autoraces op de NürnbuiTing een dames tas hadden gevonden die zij bij de politie inleverden. In de tas bevond zich een groot bedrag aan Nederlands geld. De „Interpol" (internationale politie) is er in geslaagd de eigenares, een dame te Nijmegen, te vinden. De Nederlandse heeft beide jongens, de tienjarige Karl Ernst Neis en de elfjarige Helmut Goergen, uitgenodigd hun vacantie in Nederland door te brengen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Utrechtse politierechter 50,boete wegens belediging) tegen de 42-jarige journalist J. de V. uit Driebergen vernietigd en arrest wijzende deze journa list in hoger beroep vrijgesproken van de hem ten laste gelegde belediging in het vakblad „Vee- en Vleeshandel" aan het adres van mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden. Het Holland Festival heeft een fraai uitgevoerde brochure laten verschijnen, die wordt toegestuurd aan alle leden van de Staten-Generaal en van de ra den der subsidieverlenende gemeenten, waarin overzichten voorkomen van het bezoek in 1955 en talrijke uittreksels uit de twaalfhonderd artikelen, die in buitenlandse bladen zijn verschenen. De 51 manifestaties in Den Haag en Sche- veningen trokken 58.378 belangstellen den, de 58 concertenopera's en ballet ten in Amsterdam 68.252. De opbrengst van de verkochte toegangsbewijzen, de populaire avonden niet meegerekend, bedroeg f495.435, waarvan bijna de helft uit de schriftelijke voorbespreking werd verkregen! Dertigduizend plaat sen werden voor minder dan vijf gulden per stuk beschikbaar gesteld. Tusen de vele citaten uit buitenlandse recensies en commentaren van radio stations in den vreemde vindt men ook de onderstaande brief van het Gezant schap der Nederlanden in Monrovia (Liberie) als antwoord op een verzoek om een beoordeling van de kwaliteit der door de transcriptiedienst van de Wereldomroep vervaardigde opnamen: „Ik moet u tot mijn leedwezen berich ten, dat één dag na de ontvangst der platen één der huisbedienden van dit gezantschap de voor de heer Reed be stemde serie hevft gestolen. Er bestaat een kleine kans, dat de platen worden teruggevonden in een der hier ter stede gevestigde radiowinkels". worden, zoals die bijvoorbeeld enige keren in Florence hebben plaats gehad. Gerekend wordt op de medewerking van de voor naamste solisten. Ook de komst van het T. N. P. van Jean Vilar staat nog niet defi nitief vast, maar is wel zeer waarschijnlijk. De Nederlandse gezelschappen hebben nog geen opgave van hun aandeel gedaan, be halve dan dat de Nederlandse Comedie wederom „Elckerlyc" in Delft zal vertonen. Gesuggereerd werd een stuk van Pieter Langendijk, die in 1956 herdacht wordt, op het répertoire te nemen. Voorts wordt nog een ander buitenlands toneelgezelschap uitgenodigd aan het Hol land Festival deel te nemen. Hierover kon den nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Eveneens zijn plannen tot het laten optreden van het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell met een bijzon der programma in voorbereiding. Van de tentoonstellingen, die in de gids van het Holland Festival worden opgeno men, kunnen met zekerheid de Rembrandt- exposities in Amsterdam (schilderijen en etsen) en Rotterdam (tekeningen) worden genoemd. In zijn inleiding tot de bekendmakingen van het programma door secretaris Peter Diamand stond voorzitter mr. H. J. Reinink uitvoerig stil bij het bestaande tekort aan geschikte gebouwen voor artistiek verant woorde vertoningen. Zo konden hierdoor enkele belangrijke evenementen geen door gang hebben. Ondanks de belemmeringen,, aldus mr. Reinink, wordt er nog zoveel tot stand gebracht, dat men eigenlijk verbaasd moet zijn. Vele kunstenaars tonen zich uit sympathie bereid genoegen te nemen met veel minder gunstige omstandigheden dan waaraan zij gewend zijn. Het gevaar be staat, dat men aan deze toestand begint te wennen. Er moeten binnen afzienbare tijd theaters voor opera en ballet verrijzen. Spreker deelde echter tevens mede, dat de regering niet van zins is daartoe het initia tief te nemen. De toestand, zo zei hij, is precies omgekeerd aan die van vóór de oorlog: toen hadden wij geen middelen en arbeiders bij de vleet nu hebben wij middelen bij de vleet, maar geen arbeiders. Ik heb de keren, dat ik „Le Miroir de Jésus" van Caplet gehoord heb, niet geteld, maar het zijn er al heel wat geweest. Nochtans geeft het werk iedere keer de verrassende indruk van iets nieuws, van een openbaring. Alleen de impressie van mijn eerste kennismaking (met Berthe Seroen in de solopartij) was zo overrom pelend, dat deze als een ideaal geval van interpretatie op zichzelf blijft staan. Het werk van Caplet heeft geen voor gangers, tenzij men andere religieuze composities van hem (Les Prières bijvoor beeld) als aanloop er toe zou willen zien. ■Het gebruikt de meest geraffineerde mid delen van het impressionnisme, niet om er AA*. ATAO. VV/4 ei „uvu i- aan eigem wetten gehoorzamende, maar. om- Vèft'V'Hr. Ms. fregat „Van Ewijck" en Hr. er dienende muziek mee te maken. Daar mee vervallen zowel de geijkte vormen als de melodie in strikte zin. Zo men ooit van absoluut dienende muziek kan spreken, dan heeft André Caplet met zijn „Miroir" wel het volmaakte voorbeeld hiervan ge geven. Hij maakte zich slaaf van het prach tige visionnaire gedicht van Ghéon: hij volgde het op de voet en laat het met de uiterste zorg declameren om net direct op de toehoorders te laten inwerken. Hij maakte de uitvoering van de dichter tot de zijne, gaf in klanken de stemmingen, de gebaren en de inflexies weer en spendeer de aan dat alles een compositorisch kun nen, oneindig rijk aan fantasie maar dan een fantasie, die als van nature uit de poëzie van Ghéon voortvloeide. Om zo te kunnen dienen moet een kunstenaar niet alleen „veel kunnen" maar ook „veel zijn." Zo ontrolden deze vijftien beelden zich als een boeiend verhaal, waarbij de muziek aan de tekst het juiste reliëf geeft en juist daardoor zijn doel bereikt. Evenals ver leden jaar bij de Heemsteedse Kunstkring was op de uitvoering van Woensdagavond voor de vereniging „Geloof en Weten schap" in de Haarlemse Concertzaal de Griekse mezzo-sopraan Irma Kolassi de vertolkster van de hoofdpartij, zong het Residentie-Vrouwenkoor uit Den Haag de hachelijke koorgedichten, speelde het Am sterdamse Kunstmaand-Orkest en werd het geheel door Arthur Orobio de Castro geleid. Harpiste was dit keer Rosa Spier. Ik kan mij geen zangeres voorstellen, die op het ogenblik Irma Kolassi zou kunnen evenaren in het interpreteren van dit zo door en door Franse religieuze werk. Dat geldt niet alleen voor het gehalte van haar licht aansprekende mezzo-stem, maar vooral ook voor het vermogen de spiritua liteit van dit kunstwerk te benaderen. Geen wonder dat het publiek geestdriftig was over haar prestatie. Het Residentie-Vrou wenkoor toonde zich zeer paraat. Maar dit neemt niet weg, dat de nuancering nog ge raffineerder kan en dat zelfs onvoorbereide attaques tot de mogelijkheden behoren waar Caplet trouwens op rekende, blijkens zijn nogal eens voorkomende aanduiding „ènchainez". Plet jonge Kunstmaand-Or kest vervulde zijn zware en zeer delicate taak kundig en met smaak en Rosa Spier toonde zich als steeds de toegewijde musi cienne op wie steeds te vertrouwen is. Ge zegd moet worden dat Orobio de Castro zich het werk van Caplet met zorg en liefde eigen gemaakt heeft. Wij kregen zelfs de indruk dat het dirigeren van „Les Miroir de Jésus" hem beter afging en meer ver- truowd was, dan dat van de nummers van Grieg, Barber en Corelli, die vóór de pauze ten gehore gebracht werden. Doch dat was TOKIO (Un. Press) Volgens Sjoenitsji Matsoemoto, het hoofd der Japanse delega tie voor de vredesonderhandelingen met de Sovjet-Unie heeft de Sovjet-Unie de toe zegging gedaan dat zij zal instemmen met de toetreding van Japan tot de UNO nadat een vredesverdrag is ondertekend. „De Ja panse toelating tot de UNO zal slechts een uitvloeisel van de Japans-Russische onder handelingen en geen onderwerp van de on derhandelingen zijn." „Ik heb van Malik (hoofd der Russische delegatie) vernomen, dat de Sovjet-Unie zal instemmen met de toetreding van Japan tot de UNO, wanneer bij de Londense onderhandelingen een regeling is bereikt", aldus Matsoemoto. bijzaak en diende alleen om de avond te vullen en te zorgen dat er pauze gehouden kon worden. Het ging in hoofdzaak om het werk van Ghéon en Caplet en dit werd zó gegeven, dat de vele aanwezigen er een onvergetelijke indruk van zullen hebben meegenomen. JOS. DE KLERK Het oefensmaldeel 5 onder bevel van commandeur L. J. Goslings en bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën", ïlr. Ms. torpedobootjager „Evert- Ms. onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Walrus" zal op 12 Januari 1956 uitvaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee, waar van het eind Maart in Nederland wordt te rugverwacht. Bij het smaldeel zal een aantal vliegtui gen van de marine-luchtvaartdienst worden ingedeeld, dat van walbases uit zal opere ren. Het zijn Lockheed Neptune lange-af- stands patrouillevliegtuigen van Squadron 320, Hawker Seafury gevechtsvliegtuigen van Squadron 860 en Grumman Avenger onderzeebootbestrij dings vliegtuigen van Squadron 4. Voorts ligt het in de bedoeling, dat 't smaldeel gezamenlijk zal oefenen mei Britse en Franse zeestrijdkrachten. Tot 20 Januari worden de operaties van het smaldeel gehouden in Het Kanaal en de Westelijke Atlantische Oceaan, waarna een bezoek aan Oran in het voornemen ligt. Van 27 tot 30 Januari zullen zo mogelijk de beide onderzeeboten, tezamen met Hr. Ms. „Evertsen" Palma (Majorca) en Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" Malaga bezoe ken. De oefeningen in het Westelijk gedeelte van de Middellandse Zee duren tot 16 Maart. Het is de bedoeling, dat het smal deel van 16 tot 20 Maart een bezoek brengt aan Cadiz, waarna het thuisvaart en op 27 Maart te Rotterdam wordt verwacht. Tij dens de thuisreis worden oefeningen met Britse vlooteenheden gehouden. ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 De bestemming van de hotelruimte van hotel „Royal" aan het Stationsplein te Haarlem voor de komende jaren is thans definitief. De directie heeft met het depar tement van maatschappelijk Werk een con tract gesloten over de huisvesting van ge- repatrieerden uit Indonesië. Van de plannen van de directie hebben wij reedfe melding gemaakt. Toen die be kend werden hebben B. en W. van Haar lem een poging ondernomen de hotelruimte te behouden voor toeristen en ook heeft de heer Th. S. J. Hooy in de vergadering van de Tweede Kamer het onderwerp aan de orde gesteld. Deze heeft gewezen op de tegenstelling in het beleid van de departe menten van Economische Zaken en van Maatschappelijk Werk. Eerstgenoemd de partement wil verbetering en uitbreiding van hotelruimte bevorderen en het andere werkt het beleid tegen. Reeds begin Januari zullen de eerste gas ten in Haarlem aankomen en verwacht wordt, dat het hotel spoedig vol zal zijn. Dat betekent, dat vijfenzeventig gerepa trieerden onderdak kunnen vinden. Het contract is voor onbepaalde tijd gesloten en aangenomen kan worden, dat „Royal" voor geruime tijd voor gerepatrieerden bestemd zal blijven. Het café en het restaurant blijven ge seheiden van het hotel en zullen voor ieder toegankelijk blijven. Het in Mei van dit jaar in Teisterbant onder leiding van Ben Levi gehouden con cours op gramofoonplaten van Franse chan- sonnières werd bij meerderheid van stem men door Patachou gewonnen. Deze inter nationaal vermaarde kleinkunstenares bracht gisteravond een bezoek aan de Haar lemse sociëteit om de haar toekomende prijs en het bijbehorende diploma in ont vangst te nemen. Zij was vergezeld van haar Amerikaanse manager, die al haar be langen behartigt. Zij week geen moment van zijn zijde. President mr. J. M. Landré heette haar welkom in een even hartelijke als geestige toespraak, waarin hij ook aan het kort geleden plaats gehad hebbende bezoek van de tweede prijswinnares Nicole Louvier herinnerde. Spreker hoopte, dat Patachou bij haar terugkomst in Parijs zou zeggen: „Ik wist niet dat er in Haarlem zo'n fa meuze kunstenaarssociëteit was, zes jaar oud en toch reeds volwassen". Over de plaats, die de Franse vrouw in vele Neder landse harten inneemt, meende hij beter in het openbaar te kunnen zwijgen, om slechts de dankbaarheid van talrijke aan wezigen te vertolken voor het feit, dat zij hun favoriete van aangezicht tot aange zicht konden aanschouwen, waarmee een langgekoesterde wens in vervulling ging. Dat Patachou wegens de vervroegde terug keer naar Frankrijk van haar begeleider niet kon zingen, deed misschien enige af breuk aan de vreugde, maar niet aan de heersende gezelligheid. Patachou en Jules Chapon met het gekozen schilderij. Uit de laatste weekstaat in 1955 van de Nederlandsche Bank blijkt duidelijk de grote geldbehoefte bij de jaarwisseling. De bankbiljettencirculatie is met het formida bele bedrag van f 154 millioen gestegen tot een nieuw hoogterecord van f 3954,8 mil lioen (aan het einde van het vorig jaar f3579,3 millioen). Het ligt voor de hand, dat de handelsbanken in eerste instantie in de grote geldbehoefte hebben voorzen. Zij zagen haar tegoed met f 143 millioen da len tot f 462 millioen. Dit laatste saldo ligt naar schatting f 63 millioen beneden het verplichte bedrag, dat de banken bij de Nederlandsche Bank dienen aan te houden. Het is te verwachten, dat nog vóór het nieuwe jaar een verder beroep op de ban ken zal worden gedaan. Op de geldmarkt heeft deze ontwikkeling geleid tot een ver- krapping. Reeds op 22 December moest de rente van daggeld worden verhoogd tot Y\ percent en Woensdag is dit percentage op 1 percent gebracht. Voorts hebben de banken hun toevlucht moeten 'nemen tot het opnemen van de vrij dure voorschotten bij de Nederlandsche Bank. Deze post steeg met f21 millioen tot f51 millioen. Buiten verwachting is het saldo van 's rijks schatkist met f 11 millioen gestegen tot f 325 millioen. Het rijk heeft in de af gelopen dagen nog een betaling aan de ge meenten moeten doen van f 30 millioen. Klaarblijkelijk zijn de belastingbetalingen, die nog in het oude jaar gedaan zijn, de directe oorzaak van de stijging van 's rijks tegoed. Ook de goudvoorraad is vermeerderd en wel met f33 millioen tot f3275 millioen. Aan het einde van 1954 bedroeg de goud voorraad f 3014 millioen. In één jaar is ej- dus voor f261 millioen goud bijgekomen, waarvan het overgrote gedeelte in het laat- In de te Zutphen gehouden jaarvergade ring van de Vereniging van Leraren aan gesloten bij het Instituut voor Midden standsontwikkeling heeft de inspecteur van het middenstandsonderwijs, de heer K. van Panhuis, gesproken over het peil van het middenstandsexamen. Bij de opleiding worden, naar de mening van de heer Panhuis, de leerlingen echter te abrupt geconfronteerd met de voor hen theoretische middenstandsproblemen. Er is geen voorbereiding, geen inleiding, geen opwekking van interesse. Dit geldt speciaal voor de jeugdige cursisten en die vormen een grote groep. Aan het laatstgehouden middenstandsexamen algemene handels kennis kwam 43 percent van de candidaten uit de leeftijdsgroep van 15 tot en met 19 jaar. Dat van deze groep 50 percent werd afgewezen, noemde de heer Panhuis begrijpelijk, omdat de opleidingstijd te kort en de stof te theoretisch voor hen is ge weest. Hij bepleitte meer aanpassing aan praktijkgevallen. Projectenonderwijs en aanschouwelijk materiaal wekt begrip voor het onderlinge verband der vakken. Deze verbeteringen worden nog niet toegepast, omdat de concurrentie van de zijde van de niet-erkende cursussen een steeds kortere opleidingstijd tot gevolg heeft gehad. Het examen dient de eisen aan de op leiding te stellen en niet omgekeerd. Ver betering van het taalonderwijs zou zijns inziens tevens een verbetering in het resul taat van het vak rekenen (bedrijfsreken- sommen met denkproblemen, die door den kend-lezen en technisch rekenen tot oplos- >1? -• ste kwartaal. De netto-deviezenreserve daalde dit jaar met f 212 millioen tot f 1410 millioen per 27 December. Per saldo zijn goud en deviezen tezamen dus in de loop van het jaar met f 49 millioen gestegen tot f 4686 millioen. LONDEN (Reuter) Functionarissen van de Londense haven hebben hun twijfel geuit of Rotterdam thans Londen voorbij zou zijn gestreefd en de tweede wereld haven genoemd zou kunnen worden, nu het twintigduizendste schip van dit jaar in Rotterdam is aangekomen. „Niet het aan tal schepen is van belang, en het staat te bezien of Rotterdam de voor de Londense haven in 1954 getelde tonnage heeft be reikt", aldus de Londenaars; „vorig jaar hebben schepen met in totaal 68.500.000 netto regislerton de Londense havens ge bruikt en er werd 52.000.000 ton in- en uit- voergoederen behandeld; meer dan 20.000 schepen maakten gebruik van het Londense havengebied." Dat Rotterdam Londen zou zijn voorbij gestreefd, is door geen enkele officiële woordvoerder van Rotterdam of van de Rotterdamse haven gezegd. Wedloop op woelige zee mei de tijd Drie Lloyd-schepen, die op weg zijn naar Nederland en hier volgens het vaarschema vóór de jaarwisseling moesten aankomen, voeren thans op de onstuimige zee een ver beten strijd met de laatste dagen van 1955. Een van hen, het SS „Ternate" komend van Calcutta, heeft de strijd zo goed als zeker verloren, en zal wel niet eerder dan op 1 Januari in Rotterdam kunnen zijn. De opvarende der beide andere schepen, het SS „Sarangan" en het MS „Kota Inten" beiden komend van Indonesië, maken echter een goede kans de Ouder jaarsavond thuis te kunnen vieren. De „Sarangan" wordt, onvoorziene om standigheden voorbehouden, reeds in de vroege morgen van 30 December aan de Lloyd-kade te Rotterdam verwacht, en de ..Kota Inten" op de Oudejaarsmorgen. Laatstgenoemd schip brengt onder meer 4.000 rijstvogels en 5.000 slangenvellen mee. Talrijke personen uit het dagbladbedrijf en aanverwante instellingen hebben Woens dagmiddag in het Carlton hotel te Amster dam afscheid genomen van de heren C. A. Dertien schilders hadden werken inge zonden, waaruit Patachou een keuze kon doen. Haar voorkeur ging uit naar een werk van Jules Chapon, mede omdat daarop tulpen waren afgebeeld, voor haar het symbool van het land, waar zij - om haar eigen woorden te gebruiken - een sympathie had gevoeld, die men nergens vindt, zelfs in Frankrijk niet. Dat zij het schilderij echter ook als kunstwerk waar deerde, bleek uit de koesterende zorg, waarmee zij het behandelde. Aan het ver volgens gehouden souper vertelde zij nog bijzonder getroffen te zijn tijdens een vroeger optreden door het opstaan van het publiek om de artiste toe te juichen. Die hartelijkheid is uniek, zo verzekerde zij. In het televisieprogramma van Zater dagavond. dat door de Vara wordt ver zorgd, kan men een korte reportage van dit bezoek bekijken, die onder leiding van Milo Anstadt door cameramannen van Multifilm is vervaardigd. Dit was de laat ste keer dat Multifilm een dergelijk jour naal maakt. In het nieuwe jaar wordt on der redactie van Carel Enkelaar een eigen T.V.-journaal geproduceerd, waartoe Mul tifilm en Interfilm onder de naam Tele film zullen samenwerken. Gezongen is er deze avond toch in Teis terbant, al was het dan niet door Patachou: na haar vertrek, tegen middernacht, nam Frans van Schaik, vroeger bekend als de Zingende Zwerver, thans leidinggevend functionaris bij de verkoopmaatschappij voor gramofoonplaten van Philips, achter de microfoon plaats om „Old Man River" ten gehore te brengen, waarvoor hem uit bundige bijvalsbetuigingen ten deel vielen SAARBRüCKEN (Reuter) De leiders van de twee voornaamste pro-Duitse par tijen in Saarland hebben besloten een coa litie te vormen met de sociaal-democraten. Dr. Ney, de leider der Saarlandse christen democraten, die met veertien van de vijftig zetels de sterkste groep in het nieuwe par lement vormen, en dr. Schneider van de democratische partij van Saarland (twaalf zetels) zijn overeengekomen met de Saar landse sociaal-democraten van Conrad, die over zeven zetels beschikken, een rege ringscoalitie te vormen. Dr. Ney zou niet premier worden, doch voorzitter van de Landdag. De premier zou worden gekozen uit drie candidaten die de christendemocraten stellen zouden. Behalve het premierschap zouden de christen-demo craten nog vier kabinetszetels krijgen. De democraten van Schneider en de sociaal democraten zouden elk een zetel krijgen. Op twee kabinefeposten Justitie en Fi nanciën zouden onafhankelijke „deskun digen" worden benoemd. Ontevreden De democratische partij van dr. Schnei der is voornemens de wettigheid van de jongste verkiezingen te bestrijden. Het orgaan van de beweging voert als argumenten voor deze actie aan, dat de democratische partij, met veer tienduizend stemmen meer dan de Christelijke Volkspartij van oud-premier Hoffmann, slechts twaalf zetels heeft ge kregen, tegen de partij van Hoffmann der tien. Het blad ziet hierin een fout van de kieswet, waardoor het arrondissement Saarbrücken met een kwart millioen kie zers achttien afgevaardigden aanwijst en het arrondissement Neunkirchen, met vier duizend stemgerechtigden minder, negen tien. sing gebracht moeten worden) betekenen. Keuning' en mr. K. van Houten, die beiden Ook bij het mondelinge examen blijkt dat het examen zich richt naar de opieiding. Het onderlinge verband tussen de vakken blijkt niet begrepen te zijn. Te veel wordt gereproduceerd zonder inzicht. De opleiding voor het middenstands examen moet er rekening mee houden, dat de toekomstige middenstander in de prac tijk van het zakenleven te maken krijgt met problemen in hun totaliteit, die niet in bepaalde stukjes zijn verdeeld. De heer Panhuis achtte het mogelijk van deze ver vlakking af te komen, niet door uitbreiding van de examenstof, maar door een andere wijze van examineren, waardoor de op leidingstijd langer moet worden, wil men met succes aan het examen deelnemen. sedert 1945 de directie hebben uitgemaakt van het dagblad „Trouw" en die per 1 Januari deze functie verlaten. De heer H. de Ruig, tot dusver economisch directeur, zal per die datum beide heren opvolgen. Henri Arends Willem van Otterloo, die het extra-con cert van het Noordhollands Philliarmonisch Orkest op 30 December in Haarlem zou dirigeren, is plotseling ziek geworden. In zijn plaats is de tweede dirigent van het Concertgebouw-Orkest in de hoofdstad, Henri Arens, bereid gevonden de uitvoering te leiden. Het programma heeft nu wederom een wijziging ondergaan. In plaats van de „Elektra"-muziek van Diepenbrock wordt de balletmuziek uit „Rosamunde" van Schubert ten gehore gebracht. Gré Brou wenstijn zingt behalve scène en aria „Ah! Perfido" van Beethoven ook de bekende aria van Agatha („Wie naht mir die Schlummer") uit „Der Freischütz" van Carl Maria von Weber. Na de pauze speelt het orkest de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky. ADVERTENTIE Aanvang nieuwe clubs voor beginners, vervolgcursus, gevorderden, Tango-rumba-jive cursus en medal test in Januari. INSCHRIJVING DAGELIJKS

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9