Oudejaar, heerlijke smulpartij met vele stokoude tradities Oliebollenslaatjes en bisschopwijn Vuur werk-verkoop deze keer uitsluitend met vergunning „Hofje van Staats" ondergaat een drietal restauraties De oliebol bestaat al 1400 jaar Herstel schoorstenen in de staat van het jaar 1731 RESTANTE PAREN Extra N.Ph.O.-concert onder Henri Arends Toenemend wijngebruik STATIONSKAPPER „DE STATIONSHAL" STATIONSHAL NOORD J Lif-lafjes Kruit blijft kruit" Receptje Gewoon thuis JAC. VAN MARIS ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 ADVERTENTIE OLIEBOLLEN, BISSCHOPWIJN, zalmslaatjes en appel flappen. Ziedaar de ingrediënten, die de mensheid al gedu rende eeuwen helpen om de oudejaarsavond door te komen. Nu lukt dat overigens in de meeste gevallen uitstekend. Men eet iets, men drinkt een weinig, men leest of men luistert naar de radio en voor men het weet is het bijna twaalf uur. Dat is het moment waarop wij al een jaar lang gewacht hebben. De kleine kinderen worden uit het bed gehaald, de tafel wordt ontruimd en in alle stille spanning wacht men op het moment, dat het oude jaar voorbij is. Nu is dat geen eenvoudige opgave, want de huiskamerklok verschilt meestal een paar minuten met grootvaders gouden horloge, dat weer dertig seconden voor ligt op de klok in de radio-studio. Ook de schippers bezitten kennelijk niet zulke nauwluisterende uurwerken, want wanneer moeder nog in de keukeu is begint in de verte de eerste stoomfluit al te gillen. Dit kan het gezin echter nog niet verontrusten, hoewel er toch al naar de keu ken wordt geroepen, dat moeder moet opschieten. Vader ontkurkt een fles en schenkt met een vaste hand de glazen vol en stil staat men dan te wachten op de radioklok, die het sein voor de start van het nieuwe jaar moet geven. De buren zijn al zo ver, want daar wordt al geschreeuwd en gezongen, maar de studioklok tikt onverstoorbaar door totdat de Big Ben zijn eerste slagen laat vallen. Ook dan is het nog ni<A zeker of het oude jaar al afgelopen is, maar vader neemt het zekere voor het onzekere en stapt met opgeheven glas op zijn echtgenote toe, kijkt haar diep in de ogen en geeft haar, ondanks zijn dertigjarige echtvereniging, een onwennige kus. En juist dit is het moment, waarop het gehele gezin gewacht heeft. Er ontstaat een ingewikkelde felicitatiestemming, waarbij het woord „insgelijks" ontelbare keren te horen is en waaraan pas een einde komt wanneer de kleinste uit het ge zin jengelend mededeelt, dat men buiten al bezig is met het afsteken van vuurwerk. Vrijwel het gehele gezin stormt de straat op en vervalt in een dwaze jubel, terwijl moeder alleen achterblijft in de kamer, bij haar zorgvuldig opgebouwde salade, waarop een uit rode bietjes vervaardigde klok is ge legd. Zij behoorde het te weten, want ieder jaar is het weer hetzelfde. Van het laatste slaatje eet nooit iemand een hap, bovendien is er een halve emmer koude oliebollen over bleven en de chocolaadjes zijn in het geheel niet aangeraa ge ilet. Toch doet zij het ieder jaar weer. Het is een soort ziekte, zij kan het niet laten. Zij staat er op, dat haar huisgenoten goed- gevoed het nieuwe jaar ingaan. Tot drie Januari tenminste moet men geen oliebol meer willen zien en het restje punch of bisschopwijn uit de fles blijft zeker daarna 364 onder de kurk. dagen Overigens is het merkwaardig, dat men vooral in Nederland het jaar alleen met een zeer volle maag wil uitluiden. Van het avondmaal tot de toespraken van de voorzitters der radioverenigingen zit men voortdurend aan een welgevulde tafel, waarvan het menu bovendien altyd hetzelfde is samengesteld. De oliebollen zyn niet bij de oudejaarsviering weg te denken; we weten het, maar degene, die deze lekkernij nu ruim veertienhonderd jaar geleden heeft ontdekt, moet toch wel een bijzonder sterke maag gehad hebben, want wij kunnen ons nauwelijks een zwaardere kost voorstellen. Hoe het ook zij, er wordt veel gegeten en veel gedronken en daarom zijn wij deze keer eens gaan praten met die mensen, die al dat lekkers voor ons klaarmaken. Wij hebben geneusd in een van de grootste wijnkelders in Haarlem, wij hebben aan de ovens gestaan, waar de oudejaars-menu's worden bereid, wij hebben gepraat met de vuurwerkverkoper, met de oliebollenbakker en met een huisvrouw, die er in haar keukentje voor moet zorgen, dat er op oudejaarsavond negen magen gevuld worden. Een bovendien kregen wij het recept voor de originele bereiding van de bisschopwijn te pakken, de wijn, die alleen in de Decembermaand wordt gedronken, maar waarvan niemand ons kon vertellen hoe de naam is ontstaan. Hetgeen geheel buiten de oudejaarsviering om bijzonder merkwaardig is. De oudejaarsviering wordt in de meeste gezinnen althans begonnen met het eten van een verbazingwekkende hoe veelheid oliebollen. Dat is ons duidelijk geworden in een gesprek met de eigenaar van een van de Hollandse gebakkramen, die op diverse punten in Haarlem altijd tegen Kerstmis verschijnen. Een groot ge deelte van de huisvrouwen voelt er name lijk niet zoveel voor om urenlang achter het fornuis te staan, midden in een hete walm van olie en vet. En daarop hebben de oliebollenbakkers gespeculeerd. Zij richtten, reeds eeuwen geleden, hun kramen in en bakten bollen aan de lopen de band. Nu moet men daar niet gering over denken, want in Haarlem staat bij voorbeeld zo'n bakker, die voor 127.000 bollen in een week zeker niet terugdeinst en die elk jaar op 31 December een tien tot vijftienduizend bolletjes uit de olie haalt. Oliebollen, alleen maar oliebollen, want op oudejaarsdag is het hem onmoge lijk om zich met diverse lekkernijen zoals r t-. r appelbeignets en krentenbollen bezig te houden. Hij gaat namelijk van het stand- punt uit, dat zijn klanten tevreden in hun 171 e rugfk Q^stopt kon worden en bo- bolletje moeten kunnen happen en daar- vend!ent stegen in Nederland de prVzen om besluit hij elk kalenderjaar met een van het gedistilleerd zodanig, dat het voor ■jonge mensen tijdens een feestje bijna on mogelijk werd om iets anders dan de goedkope maar toch goede wijn te schen ken. Voor de wijnverkoper is dat natuurlijk verheugend. Hij ziet graag klanten met een of meer flessen witte bordeaux of Moezelwijn de winkel uitstappen en heus niet alleen omdat hij er iets aan verdient. De echte wijnverkoper is namelijk ook een wijnminnaar en hoewel hij er zich terdege van bewust is, dat de echte onvervalste Hollandse jenever in dit gure, natte kli maat nauwelijks gemist kan worden, vindt hij het toch bijzonder prettig, wanneer zijn gasten zich tegoed doen aan een vor stelijk wijntje. En dat gebeurt dan ook. Vooral op Oudejaarsavond, zodat hij de bestellingen in de dagen, die aan de jaarwisseling voorafgaan, bijna niet meer kan verwer ken. Er wordt dan van alles gedronken. Vroe ger zocht men het speciaal op 31 December meestal in de punch, een drank, die oor spronkelijk samengesteld werd uit rum, arak, citroen, suiker en water, maar te genwoordig geeft men toch meestal de voorkeur aan de voorname, zachte wijnen, zoals de witte bordeaux, de beaujolais en de zware bourgogne. De liefhebbers van de goede wijnen tref fen het overigens bijzonder, dat zij in deze tijd leven, want 1953 wordt algemeen als een van de beste wijnjaren aangeduid en 1955 zal volgens de verwachtingen zeker een topjaar worden. In de zaak, waar wij een bezoekje brach ten verheugt men zich daar al op, de eige naar, zowel als de flessenspoeler, de secre taresse even goed als de keldermeester. Vooral deze laatste ziet verlangend uit naar het ogenblik, dat de nieuwe oogst met grote fusten tegelijk die diepe kelder zal inrollen. Want dan pas kan hij de lelijke gaten, die de December-verkoop ln zijn voorraad heeft geslagen weer enigs zins dichten, want hoewel hij evenals zijn baas het bijzonder prettig vindt wanneer de klanten de deur plat lopen gaat het hem toch aan zijn hart, wanneer een partij bij zonder oude flessen verkocht wordt, om dat dergelijke wijnen voorgoed voor de kelder verloren zullen zijn. De wijn vloeit dus op de oudejaarsavond met brede stromen en bovendien zal men deze keer in vele gezinnen het nieuwjaar beginnen met een glas champagne in de hand, want behalve de duurdere soorten is 127.000 bollen overrompelend oliebollenoffensief. Deze bol heeft overigens een rijke geschiedenis, want omstreeks 600 jaar na Christus beten de Franken en Saksers al in een oliebol en wanneer men weet, dat de omzet nog elk jaar stijgt, dan is het niet te optimistisch om te veronderstellen, dat ook onze kinds kinderen deze oudejaarslekkernij nog op tafel zullen krijgen. Met poedersuiker natuurlijk, want dat hoort erbij. Er wordt op het ogenblik meer wijn ge dronken dan vroeger. Veel meer zelfs, want de omzet in deze drank in een van de grootste zaken in het centrum van Haarlem nam in enkele jaren met niet minder dan veertig percent toe. Daar moet natuurlijk een oorzaak voor zijn en die is dan ook vrij spoedig aan te wijzen. De jeugd is namelijk vooral gedurende de laatste jaren in sterke mate geïnteresseerd in de wijn. Dat komt natuurlijk door de reizen naar Duitsland en Frankrijk, waar men ontdekte, dat er voor een luttel be drag al een grote literfles rouge of blanc en SIGARENMAGAZIJNEN Hoofduitgang Stationsplein en Uitgang Kennemerplein wensen U een voorspoedig nieuwjaar CHR. SCHAVELING Drieduizend bestellingen er tegenwoordig een aanmerkelijk goed kopere Luxemburgse champagne in de handel, die zeer goed als vervangingsmid del gebruikt kan worden. Hoe het ook zij er is zelfs voor de meest verwende kenner keuze genoeg en hoewel wij zeker het overmatige drankgebruik niet voorstaan, zijn wij het wel eens met de Chinezen, die zeggen, dat „c'riq glazen wijn een einde maken aan honderd twist vragen". En dat is om een nieuw jaar te beginnen zeker aan te bevelen. Er zijn en dat is niet te verwonderen nog altijd huisvrouwen, die het koken, bakken, stoven en braden op oudejaar aan een ander overlaten. Zij hebben er geen tijd voor, zij kunnen het niet, of zij heb ben er gewoon geen zin in. Dat is trou wens wel begrijpelijk, omdat ook de huis vrouw na de drukke Kerstdagen wel eens wil uitrusten. Daar hebben de diverse uit- zend-keukens weer op gerekend en spe ciaal tegen het einde van het jaar staan er tientallen koks in Haarlem dag en nacht achter hun grote, glimmende fornuizen. Wij hebben enkele van deze uitzend-keu- kens bezocht en daarbij is ons duidelijk ge worden, dat op de laatste dag van het jaar het publiek een zeer uitgelezen smaak heeft. Er worden gehele diners uitgezon den, waarbij de kip een bijzonder voorna me rol speelt en voorts zijn er natuurlijk allerlei soorten slaatjes en hors d'oeuvres, bitterballen, saucijzenbroodjes, pasteitjes, een enkele portie oesters, croquetten, sneeuwballen, appelbollen en appelcarré's en al die lif-lafjes, die er speciaal bij fees telijke gelegenheden zo goed ingaan. Dit alles moet op tijd bij de klanten in huis zijn. Men wil namelijk alleen voor twaalf uur uitgebreid smullen en bovendien wil ook het personeel uit de keukens graag de jaarwisseling in de huiselijke kring door brengen en daarom is het noodzakelijk, dat er in de nachten voor de eenendertigste hard doorgewerkt wordt. Immers wanneer men bijvoorbeeld drie duizend bestellingen heeft opgekregen, waarbij de klanten zelf voor de schalen moeten zorgen, dan is het te begrijpen, dat men een zucht van verlichting zal slaken wanneer het eenmaal Januari is, zodat alle Haarlemmers welgevoed en langzaam weer aan het werk zullen gaan. Want zelfs de ergste smulpaap zal de ochtend na de oude jaarsviering niet gretig in een Russisch eitje of een vol au vent bijten. Hoe goed, en hoe lekker de Haarlemse koks ook mo gen koken. „Ze moeten het met grote koppen in de kranten zetten". ..Ouders! Vuurwerk is geen speelgoed". „Kruit blijft kruit". „On gevaarlijk vuurwerk bestaat niet". „Nooit vuurwerk in de handen houden". Aldus de grootste vuurwerkhandelaar in Haarlem, die er met zijn collega's voor zorgt, dat men de jaarwisseling met rotjes en bom men, pijlen en sterretjes luister kan bijzet ten. Deze man, die nu al veertig jaar vuur werk verkoopt, is als het ware tussen de explosieven geboren, want als jongen van tien jaar stond hij al in de winkel de voordelen van de gouden Vesuvius, het Chinese bouquet en de vuurfonteinen aan te prijzen. „Het is prachtig werk", zegt hij nu nog steeds, „maar je moet er voorzichtig mee omgaan. We zeggen altijd tegen de klanten, dat ze de bommen nooit in de hand aan moeten steken en wanneer men zich daar aan houdt dan kan er nooit iets gebeuren". Overigens zijn er tientallen bepalingen aan het verkopen van het vuurwerk ver bonden, die alle even strikt nageleefd die nen te worden. Het vuurwerk mag name lijk alleen uit blikken trommels aan per sonen boven de zeventien jaar verkocht worden. „Laatst kreeg ik nog zo'n joch in de win kel", aldus onze zegsman, „en ik vraag hem hoe oud hij was. Zeventien, mijnheer, zegt die jongen; ik zeg: wanneer ben je geboren, want hij zag er zo jong uit. In 1936 mijnheer, zegt die jongen en toen was- ie stuk, want dan zou hij al negentien moeten zijn". Het vuurwerk, dat dit jaar voor het eerst met een vergunning verkocht moet worden vindt overigens toch wel zijn weg naar de gezinnen, want er zijn ouders, die voor honderd of tweehonderd gulden aan zevenklappers, gillende keukenmeiden, voetzoekers, zilveren electrische zwermers, gouden ronde atoomkanonslagen, dwerg- vuurpijltjes, raketten en Romeinse gladia torenkaarsen komen halen. De verkoop is vooral ook dit jaar enorm, want tijdens ons bezoek klingelde steeds maar weer het winkelbelletje voor mensen, die of een paar knalerwtjes of rotjes van drie voor een kwartje komen kopen of bommen van twee gulden per stuk. Want knal-artikelen doen het het best met de jaarwisseling, dat hebben wij wel begre pen. Terecht overigens want een oude jaarsviering zou geen echte oudejaarsvie ring zijn wanneer er op straat niet een oorverdovend lawaai gemaakt wordt. Om het oude jaar uit te luiden of om het nieuwe jaar te beginnen. Dat doet weinig terzake. Met oudejaarsgebruiken is het overigens dikwijls, zonderling gesteld. Behalve de oliebol is namelijk ook de Bisschopwijn een specifieke oudejaarslekkernij, die slechts in weinige gezinnen zal ontbreken. Het vreemde is echter, dat niemand ons kon vertellen, waar deze naam van afge leid is. In Haarlem niet, enkele leraressen aan huishoudscholen niet, wijnimporteurs niet, een vakexaminator niet en de direc tie van een fabriek, die zich speciaal toe legt op de bereiding van deze drank ook niet. Dat is natuurlijk merkwaardig, maar voorts kon vrijwel iedereen ons wèl mede delen, dat de naam niets met het Sint Ni- colaasfeest te maken heeft. Men noemde ons ook nog de kardinaalwijnen en de paus wijnen zodat het aannemelijk is, dat men bij deze benaming de hiërarchische weg in de Rooms-Katholieke kerk heeft gevolgd, maar verder zijn wij toch niet gekomen. Vuurwerk Bisschopwijn Wèl kregen wij het originele recept, en wij haasten ons dan ook dit te vermelden. Men neme namelijk een eenvoudige witte of rode bordeaux of een Algierse wijn. Men giete deze wijn in een roodkoperen wijn ketel, die als het even kan een paar hon derd jaar oud moet zijn, en men deponere daarbij een gave citroen, waarin een stuk of acht kruidnageltjes geprikt worden. Dit alles moet met suiker naar smaak op een bijzonder laag pitje gedurende vele uren staan te sudderen en het resultaat is dan indien men alles goed gedaan heeft zodanig, dat men zich verbaasd afvraagt waarom men ook op de andere dagen in het jaar niet altijd bisschopwijn drinkt in plaats van een kopje thee. Waarmee wij overigens zeker niets ten kwade van de thee willen zeggen. Hoe viert nu de gewone huisvrouw de jaarwisseling. Och, moeten wij het nog vertellen. Precies zoals bij u thuis. Met alle kinderen bij elkaar om de tafel en een schaal oliebollen in het midden. Ook in grote gezinnen gaat dat zo. Moeder heeft, met een stuk of vier kleintjes, die des avonds naar bed moeten vier uur staan bakken aan honderd oliebollen om negen magen te vullen (acht pond meel, Irie pond rozijnen, twee pond krenten), men speelt het aloude ganzenbord en men wenst el kaar precies om twaalf uur een gelukkig nieuwjaar. Heel eenvoudig, en heel gezel lig ook. En daar is het tenslotte om be gonnen. „HET HOFJE VAN STAATS is ongeschonden bewaard gebleven en verkeert als bouwwerk in nog zeer deugdelijke staat", was de conclusie van een rapport, dat wijlen architect A. A. Kok opgemaakt had. Er dienen echter restauratiewerkzaam heden te worden verricht, die thans onder leiding van zijn zoon, architect IJsbrand Kok, qitgevoerd worden en waarvoor deze de plannen heeft gemaakt. De heer A. A. Kok was in 1930 tot architect van het hofje benoemd en na zijn overlijden in 1951 werd zijn zoon opvolger. In de laatste maanden zijn schoorstenen in de oorspronke lijke toestand hersteld, in het voorjaar wordt de bijzondere bestrating, die reeds twee eeuwen bestaat, onder handen genomen en als de Sociale Raad in een ander gebouw gehuisvest is, zullen de twee grote regentenkamers gerestaureerd worden. Onder leiding van architect IJ. Kok te Amsterdam wordt het Hofje van Staats verbeterd: de schoorstenen, die in slechte staat verkeerden, zijn hersteld en in de toestand gebracht, zoals die ook was in 1731, toen het hofje voltooid was. Het aspect op de binnenplaats is prettiger geworden. Het Hofje van Staats dateert van 1731 en is gevestigd aan de Jansweg 39 te Haar lem. Het is gesticht uit de nalatenschap van IJsbrand Staats en de woningen zijn bestemd voor negenentwintig vrouwen. De architect is geweest Abraham Klijn, die omstreeks zeventig jaar was, toen het hofje in gebruik werd genomen. Zijn beel tenis is te vinden op een schilderij van de eerste regenten; dit schilderij hangt op het ogenblik in het Hofje van Noblet. De schoorstenen (vier op het hoofdgebouw aan de Jansweg en de overige op de huis jes van de fraaie binnenplaats) verkeerden de laatste tijd in een slechte toestand en het was noodzakelijk tot verbetering over te gaan. Van deze gelegenheid heeft de heer IJ. Kok gebruikt gemaakt de schoorstenen in de oude staat te herstellen. Gelukkig be schikt men over de oorspronkelijke ont- werp-tekeningen. Het is een bijzonderheid, dat tekeningen van oude gebouwen nog be staan. Zij zijn geschilderd op houten pa nelen en hangen in het Hofje van Noblet. Blijkens de tekeningen van Abraham Klijn hadden de schoorstenen een houten kap bekleed met lood. Als in de loop der afgelopen twee eeuwen een schoorsteen hersteld moest worden dacht men er blijk baar niet aan hoe de originele toestand is geweest en de vorm van onderhoud heeft geleid tot het ontstaan van wanstaltige schoorstenen. In de afgelopen maanden is aan het her stellen en verfraaien van de schoorstenen gewerkt. De bewoonsters hebben minder prettige dagen beleefd door de werkzaam heden ,maar het resultaat is thans, dat zij over een goed werkende schoorsteen be schikken en dat het aanzien van de bin nenplaats aanzienlijk fraaier is geworden. Ook kan men aan de Jansweg zien, dat de vier schoorstenen op het hoofdgebouw voorzien zijn van houten kappen en dat het uiterlijk verbeterd is. Bestrating In het voorjaar zal het tweede gedeelte van de restauratie namelijk de bestrating aan de beurt komen en die is voor de be woonsters eveneens van groot belang. Als het hard geregend heeft ontstaan er plas sen en het verzakken van stenen levert bij het lopen moeilijkheden op. De be strating is van bijzondere aard: zij bestaat uit oude gele en paarse baksteentjes met donkere banden. De figuren zijn kunstig gelegd; vooral de ster voor de achtergevel van het regenten gebouw is een kunststuk van het straten makersambacht. Deze bestrating is ver moedelijk origineel en ruim twee eeuwen oud. Er heeft zich een verzakking voorgedaan en vele stenen zijn in de loop der jaren vergaan. Nieuwe stenen van dezelfde soort kunnen niet geproduceerd worden en de heer Kok moet op zoek naar stenen van de zelfde soort. Het zal niet gemakkelijk zijn, maar hij verwacht te zullen slagen. Regentenkamers Plannen bestaan er reeds om de vroe gere regentenkamers in het hoofdgebouw in de oude toestand te herstellen, maar ge wacht moet worden tot de kamers leeg zijn. Sedert 1914 worden daar de werk zaamheden verricht van de Sociale Raad (vroeger sprak men van Armenraad) Deze dienst zoekt naar een nieuw onder komen, maar het is niet gemakkelijk een geschikt gebouw te vindén. Reeds van 1866 af hebben de regenten de kamers ver huurd. De eerste huurder was het bestuur van de Haarlemmermeerpolder, dat de kamers ingericht had als bureaux van de dijkgraaf en de secretaris. Later zijn de kantoren naar Hoofddorp verplaatst, toen aldaar het Polderhuis gebouwd was. In de twee grote kamers zijn ten behoeve van de huurders voorzieningen getroffen, waardoor het aanzien veranderd is. De kamers zullen in de oude toestand worden hersteld. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de oorspronkelijke tekennigen. Als de kamers gerestaureerd zijn zal daaraan een bestemming worden gegeven in overeen stemming met de sfeer van de omgeving. Sedert vele jaren vergaderen de regenten van het Hofje van Staats, die ook regenten zijn van het Hofje van Noblet, in een der kamers van laatstgenoemd hofje. ADVERTENTIE BEPERKT AANTAL BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 Groot gezin Het gebruikelijke extra-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest stond op de laatste Vrijdag van het jaar .onder leiding van Henri Arends, assistent dirigent van het Concertgebouw Orkest in de hoofdstad. Hij verving de aangekondig de Haagse dirigent Willem van Otterloo, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Daardoor kwam er een belangrijke wijzi ging in het programma: Diepenbrock's suite, samengesteld uit muziek die hij bij „Elektra" schreef, werd door de balletmu ziek uit „Rosamunde" van Schubert plus de grote sopraan-aria uit Webers „Frei- schütz" vervangen. Het was jammer, dat hiermee het zwaartepunt van het concert zoek was. Maar goed, de avond was er mee gevuld en wellicht hebben vele be zoekers genoegen beleefd aan de vriende lijke en hupse dansmuziek van Schubert. Arends liet beginnen met Beethovens „Egmonf'-ouverture en hij dirigeerde dit stuk met een kracht berekend op een en semble dat ten minste dubbel zo groot kon zijn en op een concertzaal, die heel wat meer weerstand dan de Haarlemse te over winnen zou geven. Met dat al sprongen de vonken er af, maar vlogen ook de spaan ders in het rond, want het orkest reageer de prompt op de energie en de tempera mentsontlading van de dirigent en zulks vrijwel ten koste van zijn normale klank gehalte. Gelukkig vondt Arends in het verloop van de avond geleidelijk een betere klank verhouding, die zelfs ideale proporties kreeg in het Andante van de Vijfde van Tsjaikofsky, al dirigeerde hij deze sym- phonie a la Kubelik, in tempi die het werk wel korter, maar niet grandiozer ma ken. Wel werd hiermee een virtuoos ef fect bereikt, doch menig détail raakte te vens in de verdrukking. Maar dat alles werd vergoed door de aanstekelijke geest drift van de jonge dirigent, die zorgde dat de vonk van zijn bezieling op de execu tanten oversloeg en er gemusiceerd werd met een ongekende vurigheid. Tsjaikofskv kan gelukkig nog al wat hebben. De Nederlandse dramatische sopraan Gré Brouwenstijn vertolkte naar naar aard en middelen de grote scène en aria ..Ah! perfido" van Beethoven, een gelukkige proeve in het opera-genre van de meester en als het ware een voorstudie tot het „O Abscheuliche" uit „Fidelio". En met de grote aria van Agatha uit „Der Frei- schütz" heeft de zangeres ons haar beste kunnen inzake zangkunst en dramatische voordracht getoond. Henri Arends wist haar zingen handig en met smaak te doen begeleiden. JQS. DE KLERK

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 14