De blauwe wacht zorgt vannacht voor licht AUTO en MOTORRIJLES Autorijschool Succes UNIKEN Visserij - varia Kennemer c, Lantaarn GEBR. VAN BUGNUM ZN SIGARENHANDEL Muziekinstrumenten- en Gramofoonplatenhandel Spannende onderlinge strijd bij DCIJ Elfduizendste inwoner van Gastrieum Wreedheid en Kerstmis Opknapper voor „Thalia" Een nieuw jaar - een afscheid ZATERDAG 31 DECEMBER 195 5 U VANNACHT WAAKT de „blauwe wacht" in Velsens PEN- centrale over de stroom, die ge tussen het vallend duister en de eerste slaap van het nieuwe jaar zult nodig hebben voor de schemerlampjes, het kooktoestel, de lichtjes op straat. De turbo-generatoren in de hoge hal der centrale snerpen eindeloos door deze nacht, volgende nacht, lente, zomer, herfst. Soms één machine meer, soms alle acht te gelijk. Vannacht zullen ze alle acht wel moeten bijstaan om uw lange avond, uw oliebollen, uw glas punch en uw clec- trische klok van licht, warmte en energie te voorzien. Drie duizend toeren per minuut. Elke minuut drieduizend keer in de rondte voor onze duizenden lichtjes en lampen, die weerspiegelen in duizenden ogen om duizenden huiskamer tafels. De kolenband, die uit de donkere krocht der kolen- opslag opkruipt, om de ketels van een eindeloze baan blin kend zwart voer te voorzien, de ketels zelf, die rusten op de hel van lichtoranje, de gillende turbo's, het koelwater, dat naar en van het Noordzeekanaal ruist het is allemaal samen de PEN-centrale. Vannacht lopen daar 22 kleine fi- Overigens is zulks niet te hopen voor de zeven, die vannacht thuis oudejaar moe ten vieren, omdat ze de storingsploeg vormen. Voor als er wat gebeurt. Vijf man voor de mechanische werk plaats en twee voor de electrische werk plaats. Als er niets gebeurt, kunnen ze appel flappen blijven eten, maar mocht bij hun en dus in een menigte andere huizen het licht vanavond uitslaan, dan schuiven zij met opgetrokken wenkbrauwen het ge bak ter zijde en zeggen: „Kom, we moesten maar eens gaan kijken, waar de vuiligheid zit. Alvast gelukkig nieuwjaar." En de portier zal tóch vannacht nog op de knop moeten drukken om die storingsploeg bin nen te laten. HET ZAL WEL NIET hoeven, vanavond. Tussen de 40 en 100 megawatt, dat is dus 90.000 tot 100.000 kilowatt zal de mens heid van Den Helder tot Hilversum en Bennebroek (buiten de Amsterdammers, de Zaankanters, sommige Haarlemmers en de Heemstedenaren, want die hebben hun eigen centrale) van „de PEN" vragen. De kolentransportband heeft dat wel meer bij de hand gehad. Als de Hoogovens in volle omvang aan de centrale „trekken" of wel hun 12.000 kilowatt afnemen kan de totale productie tenslotte nog wel eens hoger worden, maar niettemin is het een mooie slok stroom voor een Zaterdagavond. De laatste van het jaar, want dat is het hem. Een móóie slok. Mede door het boeren land weten ze in de PEN-centrale, want daar is andere avonden niet veel nodig, omdat de mensen vroeg te bedde gaan, maar vanavond zitten ze het jaar uit en gaat er dus heel wat energie de polders en de dorpen in, want overal zal het licht tot laat achter de vensters staan. Tot één uur, half twee. Dan knipt het uit. En om half vier slaapt Noordholland: de productie stei gert naar beneden. Tot die tijd is er wel een ton of wat kolen naar de vuren gerold een pond voor elke kilowattuur, reken maar uit en zijn er wel een stuk of wat omwente lingen in die turbines gemaakt, die zo rustig onder hun lichtgroene verfje liggen te grommen of 3000 maal per minuut geen geld kost. En heeft de chef van de wacht een keer of wat het oog laten gaan over de schakel panelen, waar de wijzers nerveus hun vin gers in de oudejaarsnacht steken. „Kijk Haarlem Oost gaat naar bed. En in Alkmaar geloven ze het ook na wel" denkt de chef dan omstreeks één uur. Dan is het nieuwjaar en de oliebollen zijn op en gedachteloos, wat soezerig wellicht, zijn honderdduizenden licht knoppen omgedraaid. „Welterusten" of „Tot straks", want de eerste nacht van het nieuwe jaar is maar kort. Heel kort zelfs voor de „Gele Wacht" in de PEN-centrale, die om 6 uur morgen ochtend de blauwe ploeg komt aflossen en die dus ook niet bijster veel aan de oude- jaarsviering heeft gehad; al zal er wel een extra appelflap en een sigaar klaar liggen in de centrale, als ze daar tegen zessen binnenschuiven door de kille ochtend van de eerste Januari. De blauwe ploeg zakt dan af naar huis. De hand van de bedrijfsleider is niet voor hen, die komt morgenochtend de gele ploeg het nieuwe jaar afwinnen. Zo gaat dat, maar ze zien elkaar toch binnenkort weer en dan is het jaar nog nieuw en een ge lukwens overwaard. TWEE EN TWINTIG man zorgen van nacht voor onze stroom. Ze zullen verloren lopen tussen de stoomkathedralen en de energiereuzen, waarmee de PEN-centrale onbegrijpelijk knap volgebouwd is. Af en toe zullen ze op de klok kijken, of het nog lang 1955 blijft, maar als het vuur onder oven 2 op de klokslag kuren mocht krijgen, gaat het vuur subiet voor: een goed stoker laat liever zijn vrouw in de steek dan het rooster en de plaat. DE KOLEN RUISEN uit de bunkers op de roosters, die traag onder de ketels door schuiven van blauw-oranje naar het felste oranje dat de natuur kan maken als de mens gas en kolen samen gaat verbran- Nog een paar uur en hel is middernacht in de electrische wacht, waar de energie uitgaat over de provincie guren rond bij de kolentransportbaan, de ketels en de scha kelborden. Eén hunner weet haast wel zeker, dat hij een rustige Oudejaarsavond zal hebben. Dat is de portier bij het electrische hek, die waarschijnlijk in deze laatste nacht van het jaar 1955 niet te vaak op de knop hoeft te drukken om het hek open te laten rollen omdat er nie mand naar de centrale zal komen wandelen om te zeggen: „Kijk eens, dat is nu de centrale. Als die centrale er niet was, zaten we vanavond in het donker bij de oliebollen, want de kaarsen zijn bijna op. Of zou dat oliepitje uit '43 nog ergens te vinden zijn." Niemand zal deze alleenspraak vanavond komen afsteken tegen de gevel van het rechte, stijve gebouw met zijn rist schoorstenen, omdat iedereen vanavond thuis zit onder de lamp, bij de haard. En hoog stens bij een storing in Oterleek of Haarlem-Oost of ergens anders in het electrische spinneweb van het PEN, allerlei boze telefoontjes naar Velsen vliegen, omdat dat nu net op Oudejaarsavond moet gebeuren. den en dan naar een milder oranje aan het eind. De olie wordt in de olieketels ge pompt en brandt in een infernale steek vlam op en op elke vierkante centimeter van dat keteltje-er-boven staat 50 kilo druk. Hier en daar wandelt een eenzaam mens, die een trillende wijzer afleest, ginds zit één man achter een schakelpaneel, die zijn rijen wijzers in de gaten houdt en de be lasting over de machines verdeelt elders een telex, die straks het rapport naar het Bloemendaalse hoofdkantoor zal doorsei nen. TUSSEN DEZE paar mensen in wier handen mülioenen paardekrachten en milliarden springende ampères berusten lopen de leidingen naar de turbines gevidd met razendereppende stoom, die zichtzelf gaat doden op het schoepenrad der turbines, beneden in de turbinezaal. En daar gilt het feest van de losgebro ken, maar direct weer ingetoomde ener gie in een zenuwslopende orgie. De mannetjes, die er omheen lopen en af en toe iets op een papiertje schrijven, ma- Alleen in de turbinezaal alleen tussen de dreun der stroomgiganten: de lichten blijven branden in Noordholland even edele als onverbrekelijke symbiose: toen na de oorlog de pompen van het PWN opnieuw aan de slag moesten, had het PEN geen stroom en moest er een hakkepof- generatortje aan het werk, om even-gauw wat stroom te maken, opdat de pompen van het PWN water konden malen, nodig voor de ketels van het PEN. Want het kanaalwater is alleen maar goed voor koeling. Dat komt dus door een betonnen sloot onder de sluisweg door en alleen de „grote" stukken ongerechtigheid worden er uit gefilterd. LANGS DAT SLOOTJE zal vannacht een mannetje lopen, zoals er in de film „The Third1 Man" een mannetje liep door de riolen van Wenen. Alleen véél minder zenuwachtig. Deze PEN-'er heeft hooguit de moord op een paar sardientjes op zijn geweten, die hij uit de filters vist, want die sardientjes kleven bij kilo's in het filtergaas en af en toe moet daar eens iemand naar gaan kijken, een paar honderd meter onder de grond door ken gebaren tegen elkaar, want praten binnen deze nijdige hal is bijzonder on mogelijk. Hier gaat de 50.000 volt beginnen hier jacht het toerental der generatoren en turbines elke nacht vannacht óók. De bezetting van het ketelhuis, dat op een tropische dwaaltuin uit een nachtmerrie lijkt, bedraagt achttien kleine mannetjes- met-een-taak, die als rustige maar gespan nen secondanten fungeren bij een duel tus sen stoom en metaal, waarin de stoom het eerst wint, maar het daarna moedeloos moet afleggen in de condensatieketels. Alle fut is er dan plotseling uit. Alleen nog maar goed om de ketelvulling op peil te houden. De mannetjes trekken zich er niets van aan: ze zien dat het zo moet en dat het goed gaat en dat tussen die joelende stoom tegen het schoepenrad en de misse lijke wolkjes in de condensatoren 50.000 volt ligt. Ze zijn tevreden met het duel en vlaggen de stoom af. Die als water terugstroomt, om opnieuw gemarteld te worden. En nog eens en nog eens, slechts af en toe met wat vers lei dingwater aangevuld door het PWN. VREEMD IS DAT: het PWN en het PEN leveren elkaar de spullen en leven in een langs een zilt-riekende beek vol stromend kanaalwater aan de ene kant en een naar chloor geurende, eveneens vlietende beek afvalwater aan de andere zijde. Als hij misstapt vannacht, heeft hij natte voeten, want naast het planken looppaadje is het wat drassig onder die sluisweg, maar hij stapt niet mis en hij stoot het hoofd ook niet in de lange betonnen tunnel, want waar dat zou kunnen, is zorgzaam schuim- plastic geplakt. Na veel schade, schande en hoofdpijn blijkbaar. Hij is een van de achttien uit ketelhuis en machinehal, dat mannetje- onder-de-grond, die om twaalf uur straks ook een sigaar opsteekt en veel-heil-en- zegen zegt tegen zijn kameraden. En dan zitten er nog twee „laboranten" in de electrische wacht naast de machine ruimte de stille kapel in geel, grijs en zwart, waar alle energie bestuurd wordt en twee witgejaste wakers hun panelen af lezen en hun laatste sigaretten van het jaar rollen. Het is het 10 KV-gebouw, het 10-kilo- volt-gebouw en het lawaai lijkt hier ver weg. Een grote klok in de wand zal op deze ADVERTENTIE WU lessen uitsluitend met de nieuwste Taunus 1955 Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs Verkeerstheorie TECHNISCHE LESSEN ZEEWEG 275 - TELEFOON 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 LUXE VERHUUR HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 December 1955 vergunning ingevolge de hinderwet is verleend aan de firma A. P. Kochx te Driehuis, tot het op richten van een opslagplaats voor brandstof fen in het perceel Velseroordstraat no. 9 te IJmuiden(Oost). Vannacht zal er in de PEN-centrale aan de oever van het Noordzeekanaal stroom worden gewekt, opdat Noord- 1 holland een lichte jaarwisseling ge- garandeerd wordt. Op dit knooppunt van energie legde een onzer de vinger, om te beschrijven, hoe vannacht de gang van zaken normaal zal zjjn maar ook, hoe de overgang van 1955 S naar 1956 voelbaar wordt in dat mach- i tig labyrinth van ketels, generatoren en schakelpanelen. rustige plek straks twee mannen de hand druk zien wisselen. En later zien zij de wijzers van de ver schillende „klanten" rondom inslapen: Alk maar gelooft het wel. Haarlem-Oost gaat slapen. Hilversum loopt nu ook terug. In Schagen zetten ze het feest nog even door. De kleine samenleving van de PEN-cen trale gaat de jaarwisseling tegemoet. Het wordt in feite een nacht als andere nach ten een nacht vol megawatts en kilovol- ten, maar toch óók een beetje een vreemde nacht. Omdat het 1956 worden moet, hier in dit inferno van vlammen, stoom, lawaai en nerveuze wijzers waar al die lichten en klokken en straalkachels gevoed worden. De klokken zouden stil gezet kunnen worden, maar iedereen zou dat vanavond merken maar het kan. Dat geeft toch wel voldoening de tijd te kunnen mennen op oudejaarsavond. Blauwe wacht: een gelukkig nieuwjaar! Geen storingen en een vlot kolentransport, want Noordholland kan jullie vannacht minder missen dan ooit! J. FOLKERTSMA. ADVERTENTIE Wijk aan Zeeërweg 45 - IJmuiden wenst cliëntèle, vrienden en bekenden een voorspoedig 1956 ADVERTENTIE Meervlietstraat 69 Velsen 333.- 399.50 SOLEX SERVICE STATION voor IJmuiden en omg. SOLEX POPULAIR SOLEX DE LUXE RUILMOTOREN Inclusief montage ƒ162.50 Onderdelen voor alle modellen R.A.P. de snelbrommer 2 versnellingen /1T Cft K.M.tellerOl/.DÜ Wij geven U vrijblijvend alle inlichtingen. Betaling in overleg Telefoon 5701 De onderlinge strijd van de DCIJ'ers loopt ten einde, wat de ontmoetingen in de eerste helft der competitie betreft. Een opmerkelijke prestatie verrichtte ir. Krijgsman in de eerste klasse, door alle tot nu toe gespeelde partijen te winnen. Vooral de overwinning op H. Swier was een keu rige prestatie en zij werd beslissend voor een plaats in de hoofdklasse, welke Krijgs man nu reeds definitief heeft veroverd. In de A groep was het Van Straten die een gevaarlijke concurrent van zich afstootte door een remise tegen G. Postma te spelen. Van Straten staat aan de kop met 8 gespeel de partijen 13 punten. Beukema bezet de tweede plaats met 7 gespeelde partijen en 11 punten. De uitslagen van de deze week gespeel de partijen luiden: P. v. d. Berg wint van Muller. G. Postma remise met J. v. Straten. Lodder remise met v. Wort. Opa v. d. Bos wint van Woord. K. de Jong wint van Engelhart, ir. Krijgsman wint van Bakkum. Lodder remise met v. d. Berg. v. Straten wint van W. v. Wort. Koppelman remise met Beukema. Swier verliest van Krijgsman. Visafslag op Urk. Donderdag werd door 15 vaartuigen aangevoerd: 1907 pond snoekbaars, 9599 cent, 303 pond rode baars, 7377 cent, 563 pond blei, 9—10 cent en 20 pond karper, 25 cent, alles per pond. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 3,002,40; grm. tong 5,40-4,70; kim. tong 5,00—4,80; kL tong I 4,10—4,00; kl. tong II 3,80—3,70; tarbot I 3,603,30, per kg. Schartong 35; v. haring 20; makreel 26,5021,50; gr. schelvis 3626; grm. schelvis 38—27; kim. schelvis 36—26; kl. schelvis I 3528; kl. schelvis II 3322; wijting 24—13; gr .gul 48—47; midd. gul 37—32; kl. gul 26—20; kl. leng 29; kl. haai 28—24; ham 122—98; kim. hake 84; kl. hake I 67; kl. hake II 50; poontjes 3830; kL koolvis zw. 29—17; kl. koolvis wit 4442, per 50 kg. Gr. kabeljauw 324170; gr. kool vis zw. 9074; gr. koolvis wit 11484; gr. leng 8679; gr. hake 324-^268, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 3 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 4 kisten haring, 105 kisten ma kreel, 610 kisten schelvis, 580 kisten wijting, 104 kisten kabeljauw en gul, 22 kisten leng, 25 kisten haai, 4 kisten ham, 15 kisten hake, 5 kisten poon, 130 kisten koolvis, 23 kisten diversen. Totaal 1635 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 6 Nor- ma f21.900; KW 5 f275; KW 15 f210; 1 trawler met f 18.700. Vrijdag is de elfduizendste inwoner van Castricum geregistreerd. Het is het doch tertje Catharina Cornelia Maria van de heer en mevrouw Schermer, wonende aan de Brakersweg 52. ADVERTENTIE Sedert 191Z Kon. Wilhelminakade 77 dankt U voor het in haar gestelde vertrouwen en wenst U een in alle opzichten voorspoedig 1956 r 'V eg wrak Met lichte wrok zult gij on getwijfeld een paar weken ge leden vernomen hebben hoe de bestuurder van een bejaard vrachtautootje bij de Hoog ovens via een verkeersfout het fietspad ophobbelde en na enige vreemde sprongen een jonkvrouw uit Beverwijk het ziekenhuis in schoof. Ge zult zich herinneren, dat de be trokken stuurraddraaier geen rijbewijs nodig achtte, omdat hij „toch met donker wegging en bij donker thuiskwam". De rest van het verhaal kan ik u thans ook vertellenhet verhaal van een oeroud wa gentje, door een Haarlemmer gekocht voor f 200, hetgeen f 201 teveel blijkt te zijn ge weest. Want toen de Velsense verkeerspolitie eens in en on der het wrakke voiture ging gluren, kwamen daar verschil lende kleinigheden" voor de draad, waaruit bleek, dat de automobiel of wat daarvoor doorging met touwtjes en spij kers aan elkaar hing en op on gewenste ogenblikken best eens tot een hoopje moeren en blik ineen had kunnen vallen. Het rechtervoorwiel van het apparaat was verzekerd met een kromme spijker en kon al zo elk moment eigen wegen gaan bewandelen. De achterve ren hingen er maar zo'n beetje bij en hadden met hun losse bladen de banden tot een fraaie karteling gedwongen en waar dientengevolge een veer- strop niet geheel meer paste, bevond zich een achteloos stukje grenenhout. De eigen- getimmerde laadbak was zo opgetrokken, dat bij enige la ding op het achterste stuk de kans op kiepen in het geheel niet uitgesloten moest worden geacht en om kortsluiting bij de accu te voorkomen was er over een der bedradingen maar een lapje gelegd, anders vonkte het zo ziet u? Het zijn maar een paar ge breken voor de vuist opge noemd. Wanneer gij nog peu len of andere tuingroente lust moet ge dat maar zeggen, maar ik rij een straatje om, als er zo'n wankele knalpotridder in mijn vizier verschijnt. Ik zie ze liever op het autokerkhof, waar dit wrak dan ook wel binnenkort te bezichtigen zal zijn. Even achterhouden De kerstboom begint al aar dig te ruien, nietwaar moeder? Dat ding moet nodig het huis uit, want de kamer lijkt wel de bosgrond na een stormpje in de sparrenaanplant. Als u echter de gemeente èn uw kroost een plezier wilt doen, bewaar dan de uitge diende boom op een veilig plekje op het balcon of in de schuur tot de derde Januari is gekomen. Want op die dag, te zeven ure gaan de bomen ter brandstapel in drievoud: aan het eind van het Strating- plantsoen in Noord, bij het Marktplein in IJmuiden en bezuiden de Kerkweg in Sant poort. Dat kan een mooie fik worden, als gij tenminste die kerstbomen nog wat achter baks houdt, want anders gaat de ongedurige jeugd er in eigen beheer de gevaarlijke brand in steken. Even een afspraakje, als ik u voor de derde niet meer mocht zien: niet voor zevenen op de stapels gooien maar wachten op een seintje van de overheidsdienaren die het spelletje meespelen. De IJmuidense meneer, die te tien uur 's morgens op Tweede Kerstdag in een oud grijs autootje door de minister Lelylaan koerste, had op dat moment bepaald niet het kerstverhaal, noch de os, noch de ezel in zijn gedachten. Alleen maar een poesje, van acht hele weken, dat op zijn achterbank verwonderd keek naar de voorbijschuivende wereld en een paar keer protesterend miauwde, nademaal ook voor poezen een snorrende kachel beter is dan een hobbelende oude auto. De kleine poes is in een ogenblik, dat de dappere chauffeur als „onbewaakt" dacht te kunnen beschouwen, in het jeugdige nekvel gevat en buiten gedeponeerd. Het grijze autootje reed terug naar de. nee, laat ik de straat en het autonummer niet noe men, want misschien is me neer zo dapper, zijn identi teit te onthullen en zijn on- 1K MOGE u toewensen alle goeds, alle succes en alle mensenmin, die 1956 zo bijzonder van node zal hebben besloten in de wens GELUKKIG NIEUWJAAR! Wie dezer dagen ietwat verbouwereerd de tempel der filmende muze aan IJmuidens Breesaapstraat betrad om daar glimlachend de zeven bruidjes voor de zeven broers of Bing's Witte Kerstmis te aanschouwen, zal het nieuwe meubilair en de vers-riekende vloerbedekking zijn opgevallen. En hij zal gedacht hebben, dat de verhuisplannen van Thalia naar de Kennemerlaan, waar met tertijd een nieuwe bioscoop verrijst nu wel in de schoenen ge zakt zouden zijn. .Maar hij heeft het daarin mis gehad mag ik u verklappen, want dat fraaie nieuwe Thalia komt er al zal de onderste steen boven geraken. Maar aangezien de oude stoelen der muze dermate kraakten, dat de overige gelui den die een film plegen te be geleiden, vaak het onderspit gingen delven en ook de vloer meer la wijt produceerde dan goed was voor een rustig film genot, moest het er nu al van komen en straks zullen deze mooie Slavonisch eiken zetels de nieuwe cinema aan de laan sieren en dan nog bekleed ook. Die di-iehonderd nieuwe stoelen in de zaal hebben heel wat poten op de planken ge had met veel gesteun van wer kende directeuren en hun me de-arbeidenden, zoals ook het gemarmerd-grijze linoleum een aardige klus is geweest. Dat het nieuwe projectiedoek u niet is opgevallen, ligt niet aan u, want uit de nieuwe ze tels gezien is een doek een doek, maar ook hier brak de vernieuwing zich baan in de vorm van een Sonora-R-doek, oftewel een geluidsdoek, dat de voortbrengselen der luid sprekers met grotere helder heid doorlaat dan het oude vermocht. kerstelijke misstap goed te maken. Het poesje is gelukkig goed terecht gekomen: een Lelylaar heeft het wollig edoch onge wenste beest opgenomen, maar aangezien hij reeds een knaap van een hond heeft, die tegen alle katten ter wereld een ondempbare wrok koes tert, moest de kleine vonde ling naar het asyl. Waar het tóch al vol katten zit, maar stel je voor, dat ze daar (op Tweede Kerstdag) een auto- tje-vol gingen uitstrooien door VelserbeekHet lijkt me toch wel een plezierig ge voel voor de meneer in het grijze autootje, dat hij alles voor 1956 nog goed kan ma ken. Welkom, nieuwelingen! Zoals dit dagblad u al uit voerig heeft kond gedaan zul len de nieuwelingen onder ons, Velsenaren op Donderdag 12 Januari de kans van hun jonge Velsense burgerschap krijgen om eens terdege ken nis te maken met de stad aan de zee, waar zij nog een wei nig onwennig rondspringen, verlangend naar de vertrouw de Coolsingel, Heerestraat of het Kleine Gartmanplantsoen. In het Hervormd Jeugdge- bouw wordt die avond name lijk een begroetingsavond be kokstoofd, waar de burge meester al deze nieuwe ge zichten zal welkom heten en meneer A. D. Dijkstra, die heel erg goed is in Velsense historie, omdat hij er midden in zit op het raadhuis, komt daarna iets vertellen over die geschiedenis, die wonderlij kerwijs begon bij Willebror- dus en uitloopt op Siemens Martinovens en zo. Meneer D. N. Dammers, de voogd al ler Openbare Werken, gaat daarna een babbeltje afsteken Als liet verse 1956 door Velsens dreven waart, zal het ongetwijfeld een bekende fi guur missen, die véle jaren voor dit nieuwe óók door die straten ging - vriendelijkheid rond zich spreidende en wer kend in het belang der ver- drietigen en kommervollen onder ons. Zuster R. Lavoo van de Fa zantenlaan, die sinds 1924 het Velsense Witte Kruis met hart en ziel heeft gediend, en die de gezinsverzorging sinds haar oprichting in 1943 leidde, zal namelijk in dat verse jaar niet meer uittrekken tot steun en stut, maar aan een eerlijk-ver diende rust beginnen. Ik gun het haar, want sinds die eer ste April 1924, toen zij als wijk-kraamverzorgster vrien den en vriendinnen begon te maken, is er niet veel van rus ten gekomen: een ieder, die wel eens met het Witte Kruis in contact kwam, weet hóe storm het in dit menslievend „bedrijf" kan lopen. Maar nu is het dan fini met de nachten en de dagen vol arbeid en vriendelijkheid: zuster Lavoo gaat heen. Na bijna 32 jaar volledige toewijding. Het ga haar goed: velen zullen nog vaak aan deze beminnelijke vrouw terugdenken. over de groei en de uitbouw van de stad aan de zee, me neer Van Os van de Abeelen, president van de Velser Ge meenschap, bereidt zich voor op een onderhoudend verhaal aangaande deze VG en Tho- masvaer en Pieternel zullen eveneens opdraven om een berijmde lofzang-doorspekt- met-wat-critiek op alle nieu we inwoners los te laten. En deze krijgen zelfs een fraai boekwerk mee naar huis, waarin alle adressen staan, die zij van node kun nen hebben. Geen adresboek, maar een boek met adressen van verenigingsgebouwen en verenigingen, van de poli tieke partijen, van de gemeen telijke bedrijven en het jeugd werk enfin, noem maar op. Jammer, dat het secretariaat van de jonge Filmliga onder de naam van ds. Rosman staat en niet onder die van ds. Ros kam, maar dat zal wel aan de jeugdige staat der Liga liggen. Dit is toch wel een nuttig en goed boekwerk, vrienden. Je zult er plezier van hebben en alleen al daarom raad ik u aan, de 12e Januari niet naar tante Elizabeth in Bennekom te gaan, maar naar het Jeugd huis in IJmuiden. Gaten De Stationsweg is nu bij het oude dorp zijn scherpe bocht wel kwijt, zodat er (veel te) hard kan worden gereden, maar sinds enkele dagen zijn daar prachtige diepe kuilen voor in de plaats gekomen, waardoor elke passerende auto mobiel een hevige klap tegen de banden moet incasseren. Of is dat expres gedaan, om de automannen te manen lang zaam te mennen? LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15