Opbrengst van omzetbelasting liep ook in November terug Plaatjeskunst van Pijke Koch Wat de fiscus ontvangt Televisiebesluit treedt 1 Januari in werking Vanmorgen in de Vishal en op zee V eroordelingen verkeers- misdrijven in 1954 Nieuwjaarsvoetbal op „Watervliet' „Koningin Wilhelmina- fonds" vergaderde Beverwijk Old Clothes New Oud-leerlingen der Visserijschool bijeen Let op TUSSEN, pagina 21 Meeste vonnissen betroffen rijders onder drankinvloed „Motor" W. Nieuwenhuis bedankte Afscheid en huldiging ten Castricumsen raadhuize >n sdag Mooie gift aan Oud-Katholieke kerk Christelijke kleuterschool in lokaal van Geref. kerk Expositie in Amsterdams Stedelijk Museum DRY CLEANING ONLY Let op TUSSEN, pagina 21 Afscheid van de heer J. Post bij Velsens Sociale Zaken Amerikaans-Duitse militaire coördinatie TAXI NODIG? BEL 5000 Scheepvaart ZATERDAG 31 DECEMBER 195 5 ZU ADVERTENTIE Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen over November. In November werd aan kohier belastin gen een zeer aanzienlijk bedrag opgelegd en wel f 592,1 millioen. Het gemiddelde van. de voorgaande maanden van dit jaar bedroeg f 200 millioen. Vooral het verloop van de aanslagregeling van de Vennoot schapsbelasting is voor deze ontwikkeling bepalend geweest. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting vorderde met f 85,7 millioen tot f 1.140,7 millioen. Aan voorlopige aanslagen werd in November nog een vrij aanzien lijk bedrag opgelegd, namelijk f 102,2 mil lioen, waarmede thans totaal f 660 millioen ten gunste van het boekingstijdvak 1955/56 is gebracht. Door het opleggen van definitieve aan slagen 1954 steeg het totaal van het boe kingstijdvak 1954/55 van de vermogens belasting met f 5,6 millioen tot f 109,1 millioen. Aan Vennootschapsbelasting werd in No vember een uitzonderlijk hoog bedrag op gelegd: f376,4 millioen. Daarmede kwam het totaal van het boekingstijdvak 1055/56 op f 1.185 millioen. Aan aanslagen voor de Personele Belas ting 1955/56 werd inclusief opcenten f9,1 millioen ten kohiere gebracht, waarmede thans een totaal van f20,1 millioen is be reikt. Het boekingstijdvak 1954/55 van deze belasting werd ultimo November af gesloten. Het eindbedrag was f 43,6 mil lioen. Ontvangsten In November beliepen de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelas tingen f 220,9 millioen tegen f 175,9 mil lioen in October. De toeneming is vooral het gevolg van het geleidelijk ruimer bin nenvloeien van betalingen van voorlopige aanslagen Inkomstenbelasting 1955. Daar f592,1 millioen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen bedrag met f371,2 millioen tot het hoogste peil van dit jaar, namelijk f 1.572,2 millioen. De niet-kohierbelastingen brachten in November totaal f317,4 millioen op tegen over in de overeenkomstige maand van het voorgaande kwartaal f 339,6 millioen. De daling hangt samen met het teruglo- Bij Koninklijk Besluit is het „Televisie- besluit 1956" vastgesteld. Dit besluit regelt met ingang van 1 Januari 1956 het Neder landse televisiebestel, dat sedert het einde van de experimentele periode bepaald werd door een overgangsregeling. Terwijl tijdens de experimentele periode en onder de werking van het overgangs- bestel alleen de Nederlandse Televisie Stichting een zendmachtiging had, zal nu ook een zendmachtiging gegeven worden aan de vijf omroepverenigingen. Ook de kerken, die daarom verzoeken, kunnen een zendmachtiging krijgen voor de uitzending van kerkdiensten. Het besluit bevat bepalingen omtrent samenstelling, doel en werkwijze van de Nederlandse Televisiestichting.Deze stich ting belichaamt de samenwerking van deze organisatie op televisiegebied. Zij beheert de televisie-inrichting en stelt het gemeen schappelijk personeel aan. Zij vertegen woordigt ook de Nederlandse televisie, waar-deze als geheel optreedt, in binnen- en buitenland. Het bestuur van de N.T.S. zal volgens het nieuwe besluit uit ten hoogste dertien leden bestaan, waarvan maximaal tien leden worden benoemd door de omroep organisaties. Aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor behouden ten hoogste drie leden aan te wijzen, opdat ook op cultureel gebied voor aanstaande personen uit andere dan om- roepkringen zullen kunnen meespreken over het gebruik van de televisie. De dagelijkse leiding van zaken zal wor den toevertrouwd aan een dagelijks be stuur, waarin elke omroep-organisatie een vertegenwoordiger zal hebben, naast een door de minister aan te wijzen lid. De zendtijd wordt door de minister ver deeld onder de omroeporganisaties, na af trek van tenminste een vierde deel en ten 1 oogste de helft, welke tijd ter beschikking van de N.T.S. zal worden gesteld voor de uitzending van haar programma. Het grootste deel van de zendtijd zal, naar het zich laat aanzien, ook onder de werking van het nieuwe besluit door de omroepver enigingen onder eigen vlag worden uitge zonden. Aan de kerken kan in totaal 5 pet. van de zendtijd worden toegewezen. Zij kunnen de verzorging va-, in ui*' opdra- iu.mgen os aan (al- b ïëvat .ïtai bepai .gea op financieel-a - atratief gebied. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januari 1956, met uitzondering van de bepalingen omtrent de zendtijdverdeling, de nieuwe bestuursvorm van de N.T.S. en het programma van de N.T.S., aangezien de uitvoering daarvan nog voorbereiding en overleg eist. Maandag De Maandagmarkt wordt van vis voor zien door de „Postboy" (19 Dec.), die 500 kisten brengt: 135 schelvis, 150 kool, 15 gul en leng, 75 gestripte en 10 dichte wij ting en 50 makreel, 60 dichte schelvis, 5 varia alsmede 80 stijve kabeljauwen. De KW 85 (Emma Wilhelmina) stoomt ook op deze markt. Bovendien wordt de Soerabaya verwacht met 600 kisten; de Emma Wilhelmina heeft 700 kisten bij zich. „Brandprüzen" op Oudjaar Vanmorgen was alleen de KW 46 aan de afslag met 800 kilo tong en 60 kisten varia. De grote tong ging voor 6.50 per kilo weg; de grootmiddel voor 5.80 a 5.70; de kleinmiddel voor '5 a 4.60 en de enen voor 4:60. Slips zijn verkocht tegen 4.10 en de grote tarbot 3.50 3.60. Grove schol haalde 47 en de middel 62, terwijl voor de zetschol 67.betaald is. De enen maakten 77 en de tweeën 80 met liefst ƒ71 voor de schol III! Een kist kabeljauw is voor 200.verhandeld. Binnengekomen: Dirkje RO 53, KW 76. Vertrokken: geen schepen. pen van de opbrengst van de omzetbelas ting van f 110,4 millioen in Augustus tot f 80,5 millioen in November. Restitutie van belasting over voorraden als gevolg van de recente wetswijziging heeft de op brengst van de Omzetbelasting ongunstig beïnvloed. Ook de ontvangsten aan Loon belasting waren lager. De opbrengsten in Augustus en November beliepen respec tievelijk f 74,8 en f 69,1 millioen. De per 1 September van kracht geworden tariefs verlaging is hierbij van invloed geweest. De vereveningsheffing bracht met f 27,3 millioen een nagenoeg gelijk bedrag op als in de vergelijkbare maand van het voor gaande kwartaal. Aan Dividendbelasting was in de 11 maanden van dit jaar f 38 millioen ontvan gen tegen in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar f 80,8 millioen. Aan invoerrechten werd in November een betrekkelijk hoog bedrag geïnd, name lijk f 58,6 millioen. De ontvangsten aan bij zonder invoerrecht op benzine waren in November hoger dan normaal. Ook de opbrengsten van de rechten van registratie en successie vertoonden een stijging. De opbrengsten der accijnzen vertoon den in November slechts geringe afwijkin gen ten opzichte van de ontvangsten in de voorgaande maand. Uit onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopige cijfers over het eerste halfjaar 1955 is ge bleken, dat het aantal onherroepelijke ver oordelingen terzake van misdrijven, straf baar gesteld in de Wegenverkeerswet, in die periode is gestegen. Volgens een thans verschenen door het bureau samengestelde uitvoerige publicatie „Toepassing Wegen verkeerswet 1954" deed zich reeds in 1954 toeneming voor: van 5771 in 1953 tot 6426 (11,3 Verrew&g het grootste deel van deze uit spraken (4779) betrof rijden onder drank invloed. Hiervan hadden 1021 betrekking op bestuurders van motorrijtuigen en 3758 op bestuurders van andere voertuigen (1953: 861 en 3631). Ook het aantal veroor delingen wegens doorrijden na ongeval, het veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld en wegens „joyriding" vermeerderde. Per 100.000 inwoners bedroeg het totaal aantal veroordelingen 61 tegen 55 in 1953. Voor de verschillende arrondissementen lopen deze verhoudingscijfers ver uiteen: van 21 ('s-Gravenhage) tot 151 (Roer mond). Evenals in de voorgaande jaren was het aantal vrouwen onder de veroordeelden zeer gering: 58 (1 pet.). Van deze vrouwen werden 21 schuldig bevonden aan „door rijden na ongeval". De stijging van het aantal veroordeelde mannen deed zich in alle leeftijdsgroepen voor. Evenals in 1952 en 1953 lag het zwaartepunt bij de 40 tot 49-jarigen. Van deze leeftijdsgrens werden naar verhouding velen wegens het rijden onder drank invloed veroordeeld. Wegens dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld en joyriding waren'het vooral jongeren. Rijden onder drankinvloed werd in 1954 bij 59 pet. der veroordelingen uitsluitend met een geldboete gestraft, verder bij 17 pot. met een geldboete gecombineerd met een voorwaardelijke gevangenisstraf. Aan 680 veroordeelde bestuurders van motor rijtuigen werd bovendien tijdelijk de rijbe voegdheid ontzegd. In 1954 werden nog geen speciaal geor ganiseerde opsporingsacties gehouden. Wegens de vrije dag voor het competi tievoetbal zal de Nieuwsjaarsdag door de voetbalvereniging „VVB" worden gebruikt om op „Watervliet" te half drie een oefen wedstrijd te spelen tussen twee elftallen. VVB 1, dat deze oefening voor de tweede klasse-competitie best gebruiken kan, komt uit met: A. Nieuwenhuys; P. Bleeker en A. v. d. Schans; J. Kersbergen, A. Both en F. Bruinzeel; G. Steinvoort, F. Kooimans, F. Boevink, J. v. d. Linde en C. Luntz. De VVB-Dynamo's verschijnen met: Leguit; C. Hoen en Wit; Luitjes, M. Meyer en W. Zand; J. H. v. d. Wateren, Coppers, Srru.it. H Verswi.weren en N. Michel. De afdeling Velsen-Noord van het Comité „Koningin Wilhelminafonds" voor de kankerbestrijding, die Vrijdagavond bijeenkwam ten huize van haar voorzitter dokter H. J. M. Rolink, werd voor het on plezierige feit geplaatst, dat de „motor" van de afdeling, de heer W. Nieuwenhuis secretaris-penningmeester, die deze taak meer dan zes jaar voortreffelijk heeft ver richt, bedankte. De heer Rolink was in zijn overzicht be treffende de werkzaamheden van het comité zeer voldaan. Hij noemde 1955 een gunstig jaar. Het heeft ten bate van de kankerbestrij ding voor wat betreft het aandeel van Vel sen-Noord opmerkelijk gunstige financiële resultaten opgeleverd. De heer Nieuwen huis deelde mede, dat er totaal 3300, was ingekomen, welke som werd bereikt door respectievelijk de driedaagse kermis, de wielerronde en de collecte. Voor 1956 werd door de voorzitter al weer een nieuw programma voor het goede doel ter kennis gebracht. Het voornemen bestaat een vergunning aan te vragen om opnieuw een kermis te kunnen houden, waarbij zal worden geprobeerd deze ver gunning voor een volle week kermis te krijgen. Aan de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland" zal worden gevraagd wederom de Ronde van Velsen-Noord te willen verzorgen. Om principiële redenen bedankte de heer Nieuwenhuis als secretaris-penningmeester van het comité, aangezien hij zich niet kon verenigen met het denkbeeld van de overige bestuurders om voor de lijdende mensheid een kermis te moeten houden. De heer Rolink uitte over deze stap van de ijverige secretaris-penningmeester zijn leedwezen, te meer omdat de heer Nieu wenhuis de voorgaande jaren niet slechts als de „motor" van het comité kon worden beschouwd, maar zijn bestuursfunctie bij zonder was toegedaan en het „Koningin Wilhelminafonds" op uitnemende wijze heeft gediend. Als tijdelijke vervanger van de aftreden de functionaris werd de heer G. Klaver in het comité Velsen-Noord benoemd. Hedenmorgen om 11 uur heeft het college van B. en W., raadsleden, ambtenaren en personeel van de gemeente Castricum af scheid genomen van de heer N. A. van Lunen, die vandaag voor het laatst werk zaam was als gemeente-secretaris. De heer Van Lunen heeft deze functie bijna 35 jaren vervuld. Maandagmorgen om 11 uur zal men de gemeente-ontvanger, de heer N. de Nijs een huldiging bereiden in verband met het feit, dat hij die dag 25 jaar werkzaam is bij de gemeente. De IJmuidense damesvo i-b „de Zeemeeuwen" zal Zondag on vagen DCO te Haarlem een wedstrijd spel De opstelling zal zijn: J. de Boer; L. Blom en E. Smit; T. Veltman, C. Kraayen- bosch en L. v. d. Putte; W. Veldman, J. Bakker, T. Zuurbier, G. Vlieland en T. v. d. Kolk. Reserves: J. Pronk en H. Leeuw. Met grote dankbaarheid mocht het kerk bestuur van de Oud-Katholieke gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden van een lid van deze gemeente een gift van f4000 ontvangen, met bijzondere bestem ming van: f 1000 voor verbetering van de honoraria van de geestelijken der Oud- Katholieke Kerk; f 1000 voor het pensioen fonds; f 1000 voor de bouw van het nieuwe seminarie te Amersfoort en f 1000 voor de eigen gemeente. Het bestuur van de Christelijke Kleuter school in Castricum heeft bekend gemaakt dat zij Donderdag 5 Januari een der drie lokalen van de Gereformeerde kerk aan de Prinses Beatrixstraat in gebruik mag en zal nemen ten dienste van het kleuter onderwijs. Men zal evenwel ook het lokaal in De School met de Bijbel te Bakkum in gebruik houden. Voor. deze klas is met in gang van 1 Januari 1956 mejuffrouw M. Winder, uit Alkmaar, tot leerkrachte be noemd. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is als onderdeel van de reeks „De vijf generaties" tot 16 Januari werk van de schilder Pyke Koch te zien. Deze rekent men tot de magische realisten, een bena ming van de criticus Plasschaert naar ik meen, voor die schilders, die een niet be staande maar toch te denken wereld met fotografische nauwkeurigheid tot een rea liteit in hun werken wisten of dachten te maken.De duidelijkste figuur onder deze z.g. magische realisten is naar mijn smaak A. C. Willink, die bijvoorbeeld een gezicht op een uitgestorven Amsterdam schilderde, waarbij het Rijksmuseum was weggedacht en een bos de plaats had ingenomen van dit door bommen weggevaagde cultuur monument. Juist de fotografische nauw keurigheid maakt zo'n doek zo beangsti gend. Het werk van de magische realisten ls voor een belangrijk deel ontstaan onder de dreiging van de verschrikkingen, die nu achter ons liggen. Genoemd schilderij is van na de oorlog. Sterker wat betreft dat on heilsvermoeden leek mij Willink's werk van vóór de oorlog. Het is of Willink als zovelen onzer de dreiging, die we thans zouden kunnen voelen, anders ondergaat. Wat ons boven het hoofd zou kunnen han gen, realiseren we ons niet op de manier van vóór de oorlog. Moge Willink dan toch doorgegaan zijn in dezelfde wijze van wer ken, het is of er soms een zekere mildheid in kwam, zoals in Raoul Hynckes' stillevens een vlinder of een lintje verscheen. Na de oorlog kon men Hynckes trouwens betrek kelijk onverwachtontmoeten als land schapschilder met een techniek, een ma nier van werken, die wel geheel anders was dan in zijn zo nauwgezet geschilderde stillevens met doodshoofden van voorheen. Het was een bewust verlaten van die mor bide sfeer, die het werk van de drie ge noemden veelal kenmerkte. Mij persoon lijk leek me het nieuwe werk voor Hyn ckes een bevrijding. Ook Koch lijkt veranderd. In plaats van een kermistante in een schiettent schildert hij nu vrouwen, die de jaargetijden moeten voorstellen. Hij schildert een doek van het oogsten van fruit. En verder vrouwenpor tretten van wel mildere aard dan zijn bekende „Bertha van Antwerpen" bijvoor beeld. Zijn vormen werden groter en een voudiger. De kleur werd, dacht ik, wat zachter. Men treft op deze expositie in een kleiner schilderij van een staande schoor steenveger nog een voorbeeld aan van de wijze waarop Koch in 1944 werkte. Het is een doekje als een kleurenfotografie. De rest is dan van andere aard. Maar hoe morbide is dit werk eigenlijk gebleven! Dat men de winter verbeeldt in een vrouw met handen als van een lijk is nog te den ken. Maar dat de lente er niet veel beter afkomt, is iets waarin men toch moeilijk kan meegaan. De figuur draagt een lam, dat geen lichaam heeft onder de vacht, waarop merkinkt als bloed gevlekt zit. Bij zo'n precieze schilder als Koch, wiens werk knapheid pretendeert, gaat men op tekorten letten. Er is een doekje met op de achtergrond een stuk van een boogbrug, dat ik gewoon niet af zou willen noemen. In een wel echt Koch-achtig schil derijtje van een vrouw, kijkend naar een „Zeven broers zoeken zeven meisjes (Thalia, Vrijdag t/m. Woensdag). De zeven broers wonen op een boerderijtje in de bergen van Oregon, ver van de bewoon de wereld. Het is er een verschrikkelijke bende en dus besluit de oudste een vrouw uit de stad te halen, om orde in de chaos te scheppen. Dat doet ze dan ook grondig; niet alleen maakt zij schoonschip in het boerderijtje, maar ook leert ze de ruige kwanten manieren, zodat het zevental tij dens een dorpsfeest lang geen slecht fi guur slaat. Maar na hun terugkeer in de bergen wordt hun verlangen naar de vro lijke dorpsmeisjes hun tenslotte te sterk: zij zetten met succes een tweede „Sabijnse maagdenroof" op touw. De rest is gemak kelijk te raden. De meisjes zijn gedwon gen de winter in de bergen door te bren gen, want een lawine heeft de verbinding met het dorp volkomen verbroken. Waarbij men dient te bedenken, dat dit operette achtige verhaal zich in 1850 afspeelt. Men kan er zich een uurtje kostelijk mee amuseren, mede dank zij enige vrolijke shownummers en aardige songs van Jane Powell en Howard Weel. S.K. Zondagmiddag verschijnen de twee dwazen Stan Laurel en Oliver Hardy in Thalia in een van hun meest kolderieke verhalen: „Het leven is geen lolletje". Eigenlijk voor de toeschouwer toch wèl, maar voor Stan en Ollie als slachtoffers bepaald niet. „Gone with de wind" (L u x o r, Vrijdag t/m. Donderdag). Deze in 1939 voltooide film van Victor Fleming naar het gelijk namige boek van Margaret Mitchell duurt niet minder dan drie uur en veertig minu ten. In 1940 vielen haar tien Academy Awards ten deel, de hoogste onderscheidin gen, die de Amerikaanse film kent. Zij kwam in Nederland pas laat in roulatie en thans blijkt, dat vijftien jaar flimgeschie denis haar hebben achterhaald. Deze film met Vivien Leigh, Olivia de Havilland, Clark Gable en Leslie Howard is gemaakt volgens de traditionele opvat tingen, trouwhartig wat het weergeven der karakters betreft, spectaculair waar het gaat om de verfilming van krijg en ramp spoed, vaktechnisch heel gaaf, maar er nergens iets aan toevoegend, nergens ver rassend of een openbaring uit hoofde van de eigen middelen. Aasgieren van Texas (W.B., Vrijdag t/m. Maandag) is een dier opwindende films volgens het beproefde recept, die volgens bepaalde schabionen altijd weer succes schijnen te hebben: kruitdamp, paarden en dapperen. „Mambo" (K e n n e m e r-theater, Vrij dag t/m. Maandag). Silvana Mangano speelt in deze soms wat verwarde maar over het algemeen goede film de rol van een Venetiaans meisje, dat haar geluk gaat beproeven bij een dansgroep in Rome. Zij weet zich door keiharde studie op te wer ken tot een der besten uit de groep. Wan neer zij op het punt staat, als ster grote triomfen te vieren, doet het gezelschap tij dens de tournée Venetië aan, waar zij haar vroegere geliefde weer ontmoet. De liefde blijkt zo sterk te zijn, dat zij deze jonge man, die niet veel vertrouwen heeft in het ballet, volgt en haar dansgroep vaarwel zegt. De jongeman wordt spoedig ontsla gen, en blijft zonder werk, zodat van trou wen vooreerst niets zal kunnen komen. Daarom besluiten zij dat het meisje zal trouwen met een rijke graaf, die haar reeds lange tijd het hof maakt. Deze man lijdt aan een gevaarlijke bloedziekte, zal waar schijnlijk spoedig sterven en wanneer zij dan het grootste deel van zijn bezittingen erft, zullen de beide geliefden een onbe zorgd leven kunnen beginnen. Aldus ge schiedt ,maar de dood van de graaf blijft uit. De jongeman wordt al spoedig zo on geduldig, dat hij hem tijdens een avond lijke ontmoeting neerslaat en zodanig ver wondt, dat de gevaarlijke ziekte haar ver nietigend werk kan beginnen. De ex-dan- seres blijkt inmiddels intens van haar graaf te zijn gaan houden. Weshalve zij de dader verraadt. Geheel alleen nu weer, keert ze terug naar haar oude dansgroep om daar vergetelheid en nieuwe levens kracht te zoeken. De balletgroep van Katherine Dunham speelt een voorname rol in deze film. N.R.K. „Het meisje van buiten" (Dinsdag en Woensdag) is het wat pretentieloos ge valletje, dat de twee laatste dagen der nieuwe speelweek draait. Een luchtige amusementsfilm die echter dank zij een in teressante psychologische inslag boven de middelmaat uitkomt. dood vogeltje in een kooi, loopt het haar van die vrouw nu niet bepaald om een schedel heen. In het „Portret met gele mantel" is de kleur van het gelaat transpa rant en geeft ons de indruk of er niets achter de huid zit. Op gloednieuwe ladder tjes staan figuren fruit te plukken. Die laddertjes zijn eerst netjes geschilderd. Daar waar 't nodig was zijn de bladeren van bomen er later keurig overheen gezet. Het doet er weinig toe, hoe men tot een een heid komt in een schilderij, al lijkt me de methode van eerst het ene en dan het an dere schilderen een dilettantistische. Maar dat de verfrandjes van de laddertjes onder de bladeren blijven doorlopen is toch iets, dat men van deze gladschilder niet be hoefde te verwachten. Van andere aard is dan mijn bezwaar tegen een bloedvlekje als van een schram op het been van een vrouw, dat wel buitengewoon onsmakelijk is. En als ik dan even door dit doek „Oogst" genaamd herinnerd word aan de Franse schilder Chapelain Midi, die ver beeldingen in deze geest maakte, dan vraag ik me af wat deze plaatjeskunst nog moet doen in het Stedelijk Museum, waar niet eens meer een schilderij van die andere Fransman, Oudot, aan wie ik ook werd herinnerd, wordt opgehangen. Is deze expo sitie misschien als tegenhanger van die van Appel's werk bedoeld en moeten we nu zeggen: dan toch maar liever Appel? Daar lopen we toch niet in, hoop ik. BOB BUYS. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 ADVERTENTIE Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zondag 19.15 uur, Maan dag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „Desiree". Zondagmiddag 15 uur: „De witte hengst". Donderdag 20 uur: „Vrouwenkamp Borneo". Zoals ieder jaar tussen Kerstmis en Nieuwjaar hield de Vereniging van Oud- Leerlingen van de Visserijschool Vrijdag avond haar traditionele feestavond in de zaal Flora aan de Zeeweg. De eerste voorzitter, de heer K. v. d. Grijn, verwelkomde de aanwezigen, waarna al spoedig werd overgegaan tot het ver tonen van enkele films, die uiteraard be trekking op de visserij hadden, behoudens het eerste filmpje „Bittervoorn en zoet- watermossel" dat door een uitermate ge duldig cineast moet zijn vervaardigd. ,,'t Schot is te boord" en „Vieren maar", hoewel reeds vele malen vertoond, hadden ook ditmaal veel succes. De films werden deskundig door de tweede voorzitter, de heer J. J. Bronsveld toegelicht. Na de films bleven de aanwezigen nog lange tijd gezellig bijeen met een dansje en aardige spelletjes. De inwendige mens werd niet vergeten en het hartige hapje, dat door cursus-leden en enkele dames werd bereid, vond een dankbaar onthaal. De muziek werd deze avond verzorgd door een band onder leiding van de heer Verschoor. Vele gediplomeerden In het laatste kwartaal van 1955 slaagden de volgende leerlingen voor: Stuurman kleine handelsvaart: F. N. Bernoski. Aanvullingsdiploma stuurman kleine handelsvaart: C. Buis en H. Vissei. Scheepswerktuigkundige ter koopvaardij (V.D.): H. Beentjes en J. Volmer. Motor- drijver zeevisvaart: H. Meisner, W. Schol, A. Zwarteveen, A. de Jonge, K. Ekhart, M. Akkerman, P. Jonker, G. P. Hogerheijde, P. Ramekers, A. P. van Duijvenbode, J. Post, G. A. Verburg, C. Buis, H. R. Eekhof, D. Verbaan en K. W, Chrispijn. Machinist stoker zeevisvaart: F. M. J. Herinx, J. P. Huizing en L. Blommert. Motordrijver klei ne handelsvaart: A. Tromp, K. Ekhart, H. Meisner en G. v. d. Vlies. Certificaat inter nationale uitwijkbepalingen: T. Bakker. Radio-telefonist: A. van der Zwan. De heer J. Post, maatschappelijk werker eerste klas, heeft gisteren wegens pensio nering door het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid genomen van de dienst voor Sociale Zaken te Velsen. De heer en mevrouw Post, vergezeld van de naaste fa milie, werden op hartelijke wijze welkom geheten in de directiekamer. Het eerst werd het woord gevoerd door de heer C. P. J. Maas, wethouder voor Sociale Zaken, die in het kort de diensttijd van de heer Post memoreerde en de wens uitsprak na mens het gemeentebestuur, dat de schei dende nog vele jaren met vrouw en kin deren van zijn pensioen mag genieten. Als afscheid werd hem een kist sigaren aan geboden en voor mevrouw Post waren er bloemen. De heer P. Waardenburg, direc teur, sprak namens het personeel, waarbij hij nog de jaren van grote werkloosheid memoreerde tussen 1931 en 1936. Voorts had spreker het over de betekenis van een goed maatschappelijk werker en hij bracht voorts naar voren de goede verstandhou ding met collega's en meerderen.. De wens werd ook door de directeur uitgesproken, dat hij nog zeer vele jaren in gezondheid van zijn pensioen mag genieten. Als af scheid bood de heer Waardenburg hem na mens het personeel een rookstoel aan en hoopte, dat hij nog zeer vele jaren van deze gemakkelijke zetel gebruik zal kun nen maken. Enkele collega's voerden daar na het woord, waarbij aardige dingen uit de praktijk aan de orde kwamen. De heer Post dankte voor de vele goede woorden en geschenken en hoopte nog menigmaal een vriendschappelijk bezoek te mogen bren gen aan het vertrouwde gebouw. Daarna werd onder het genot van koffie en gebak, een goede sigaar en sigaret gelegenheid gegeven tot een persoonlijk afscheid. Generaal-majoor Joseph S. Bradley is benoemd tot chef van de adviesgroep voor militaire bijstand aan Duitsland. De groep wordt ingesteld volgens de Amerikaans- West-Duitse overeenkomst, welke thans in werking is getreden en wordt gevestigd te Bonn. Op 1 Januari vertrekken veertig leden van de pas opgerichte West-Duitse strijd krachten naar de Verenigde Staten om er op Amerikaanse leger- en luchtmachtbases een opleiding te krijgen. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA VEILIN GBERICHT 30 December Andijvie 3394; sla 110 per bakje; witlof 2343; tomaten 45140; waspeen 817; bos- peen 3236; boerenkool 17—34; groene kool 712; rode kool 69; prei 1427; knollen 1225; spruiten 2376; soepgroenten 6—12. Alioth, 30 te Hamburg. Amstelbrug, 31 te Aden. Amstelstad, 31 te Philadelphia. Alioth, 30 Hamburg verwacht. Alwaki, 30 nog Chittagong Abbekerk, 30 210 m. W. Minikoy n. Aden. Algenib, 29 v. Hamburg n. Antwerpen. Almkerk, 30 v. Amsterdam n. Marseille. Arkeldijk, 30 Antwerpen. Atje Ray S, verm. 30 v. Baltimore n. R'dam. Bennekom, 30 v. Cristobal n. Curasao. Bussum, 30 Port Said verwacht. Breda, 29 500 m. NO. Azoren. Blijdendijk, 30 Newport News. Britsum, 29 320 m. O.NO. Pto Rico. Blitar, 30 Antwerpen. Beninkust, 30 te Antwerpen. Cottica, 30 315 m. NO. Flores n. Plymouth. Cinulia, 31 Curasao verw. Celebes, 30 150 m. W. Sabang n. Belawan. Camerounkust, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Castor (KNSM), 29 Antwerpen verwacht. Duivendrecht, 30 v. Liverpool n. Ver. Staten. Duivendijk, 30 v. Antw. n. Rotterdam. Dorestad, pass. 29 Mona eil. n. Groton. Elizabeth B, 30 v. Suez n. New Yor. Eos, 30 v. Rotterdam n. Alexandrië. Esso Rotterdam. 30 te Antwerpen. Eendracht, 30 180 m. O. Malta. Esso Den Haag, pass. 30 Marisa eil. n. Antw. Friesland (SSM), 29 Gdynia. Groote Beer, 2 Jan. Rotterdam verw. Haarlem, pass. 30 Dover n. San Juan. Hecuba, 29 v. Maracaibo n. Baltimore. Hoogkerk, 30 200 m. ZO. Shanghai. Hera, 30 Demerara. Hilversum, 29 v. Antwerpen n. Port Said. Kota Inten, 30 Hoek v. Holland n. Rotterdam. Koratia, 30 Maracaibo verwacht. Kieldrecht, 29 Duinkerken. Kellia, 6 Jan. Kielerkan. verw. n. Helsinki. Kabylia. pass. 30 Algiers n. Harburg. Leersum, 30 v. New Orleans n. Mobile. Macoma, 2 Jan. Mena el Ahmadi verwacht. Marisa, 2 Jan. Gibraltar verwacht. Merwede, 30 Antwerpen. Muiderkerk, 30 200 m. NW. Djeddah. Maasland, pass. 30 Victoria n. Rio de Janeiro. Noordam, 2 Jan. Rotterdam verwacht. Notos, 29 Cavalla verwacht. Oranjefontein, 29 510 m. v. St. Helena. Overijsel, 30 Hamburg verwacht. Ophir, 30 te Gelawan. Oranje, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Port Said. Pieter S, 30 Newport Mon verw. Prins Joh. W. Friso, 30 v. Hamburg n. Leixoes Pygmalion. 30 Pto Ordaz. Phrontis, 30 65 m. N. Tessel. Rempang, 29 v. Sydney n. Newcasle. Rondo, 3 Jan. Belawan verwacht. Sarpedon, 31 te New Orleans. Singkep, 30 v. Bahrein n. Madras. Soestdijk, 31 te Singapore. Stad Dordrecht, pass. 30 Kp. St. Vincent naar Genua. Straat Makassar, 31 te Durban. Stanvac Benakat, 31 Sungeigerong verw. Sigli, pass. 30 Str. Soenda n. Tj. Priok. Salatiga, 30 140 m. ZO. eil. Wake. Schouten, 30 150 m. ZW. Okinawa. Sommelsdijk, 30 v. Bremen n. New York. Ternate. 30 Antwerpen. Tibia. 30 120 m. O.ZO. Brisbane. Trompenberg. 30 St. George verwacht. Trajanus, 29 1400 m. NO. Paramaribo. Triton, 30 Pto Cabello. Talisse, 29 v. Amsterdam n. Bona. Van Neck, 31 te Dar es Salaam. Westerdam, 30 440 m. ZO. Kp. Race. Wonosobo, 31 te Belawan. VV. Alton Jones, pass. 30 Belawan n. Mena el Ahmadi. Weltevreden, 30 Khoral Mufatta. Wieldrecht, 30 Bayonne. IJsel, 30 Bremen. Zijpenberg, 30 te Bona verwacht. KLEINE VAART Alcetas. 28 v. Amsterdam te Hamburg. Ambiorix, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Arcturus, 29 330 m. NW. Fort Alza. Ali S, 30 v. Vlissingen te Humbeeck. Arnoudspolder, 30 te Rotterdam. Atlas, 30 v. Rotterdam te Amsterdam. Audacia, 30 v. Boston te Gent verw. Aco, 30 v. Duinkerken n. Norresundby. Admiralengracht, 30 v. Antwerpen te Londen. Att S. 30 v. Amsterdam te Wicklow verw. Bab T, 28 v. Santander te Bayonne. Betty, 30 v. Amsterdam te Dordt. Betty Anne S, 31 v. Leixoes te Guernsey verw. Bill S, 30 v. Bremen te Avonmouth verw. Batavier I. pass. 30 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, pass. 29 Kp. St. Vincent n. Bor deaux. Beekbergen, 30 v. Marans te Barry. Birmingham, 29 v. Harlingen te Goole. Concepcion, 28 v. Rio Grande do Sul n. Pto Alegre. Cornelia B I, 29 v. Faroer n. Rostock. Coolhaven. 30 v. Rouen te Casablanca. Castor. 30 te Antwrpen n. Amsterdam. Cinderella, 30 v. Rotterdam n. Duinkerken. Condor, 30 v. Vlissingen n. Manchester. Duiveland, 29 v. Rotterdam te Dunston. Dija, 30 v. Rotterdam n. Huil. Deni, 30 v. Zeebrugge te Portsmouth verw. Delfland, 30 v. Amsterdam n. Bremen. De Ruyter, 30 v. Amsterdam te Antwerepn. Draco, 29 te Bilbao n. Oporto. Eagle. 30 v. Londen te Vlissingen. Ellewoutsdijk, 30 v. Amsterdam te Vlaardingen.. Erasmus, 30 v Duinkerken te Antw. Ella, 1 Jan. v. Parijs te Rouen verw. Eibergen, 29 v Rochefort n. Sharpness. Elisabeth Roorda, verm. 30 v. Rotterdam naar Bremen. Escaut, 30 v. Rouen te Rotterdam. Export II. 30 v. Londen te Rotterdam. Fiducia, 30 v. Londen te Middelharnis. Fedala, 29 v. Suez n. Djibouti. Gaasterland, 30 v. Goole n. Rotterdam. Gazelle, 30 v. Antwerpen te Vlissingen. Haskerland, 29 v. Leith te Harlingen. Haaksbergen, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Henrica, 30 v. Guernsey te Le Treport verw Hink, 30 v. Vlissinge n. Dublin. Hoc Vinces, verm. 31 v. Rotterdam n. Grimsby. Ilias, 29 v. Malaga n. Tripoli. Jaba, verm. 30 v. Maassluis n. Boston. Joost, 29 v. Kalmar n. Zaandam. Julia Mary. 28 te Manchester. Kaap Falga, 29 v. Skutskaer n. Gefle. Kaap St. Vincent, 28 voor slecht weer te Cux- hafen. Lucas Bols I, v. Shannon n. Liverpool. Leuvehaven, 30 v. Antwerpen n. Gothenburg. Lucas Bols I, verm. 1 Jan. v. Shannonrivier n. Liverpool. Liberté. 30 v. Vlissingen n. Silloth. Lijnbaan, verm. 30 v. Rotterdam n. Liverpool. Mariscal Lopez, 29 250 m. W. Agadir. Markab N, 29 10 m. NW Bougaroni. Midsland. 29 v. Leith n. Grangemouth. Missouri, 30 v. Vlaardingen te Rotterdam. Muphrid N. 29 v. Kiel te Delfzijl. Meuse, 30 c. Antwerpen te Rotterdam. Mypuck. 30 v Londen te Maassluis. Marcella. verm 30 v. Dieppe n Londen. Nero, 29 te Aalborg n. Aarhus. Nettie, 30 v. Gent te Antwrepen. Nieuwehaven, verm. 31 v. Gothenburg n. R'dam Nieuwland, 30 v. Grangemouth te Rotterdam. Nottingham, 29 v. Amsterdam te Newcastle. Oranjepolder, 30 in Golf van Biscaye n. Lissabon Plato, 30 te Rotterdam n. Lissabon. Paloma. 30 Kiel gep. n. Gent. Philetas, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Reliable, 30 v. Rotterdam n. Sharpness. Start, 30 v Vlissingen n. Faversham. Spurt, 30 v. Londen te Antwerpen verw. Strabo, 30 v. Malaga te Amsterdam. Swallow, 30 v. Liverpool n. Swansea. Sambre, 30 te Amsterdam. Truus, pass. 29 Kielerkanaal n. Gothenburg. Theano, 30 v Amsterdam te Rotterdam. Tilly, 28 v. Sundsvall te Wifstavarf. Tromp, 30 v Rotterdam te Antwerpen. Timo, 30 v. Vlaardingen te Vlissingen. Tine, verm. 30 v. Rotterdam n. Londen. Ton S, 30 v. Velzen te Rotterdam verw. Volharding, verm. 30 v. Rotterdam n. Algiers. Vindicat Atque Polit, 30 v. Bayonne te Londen. Vrijburgh, 30 v. Londen te Rotterdam. Westpolder, 2 Jan. v. Oporto tee Antwerpen verw. Wim (V), 30 V. Rotterdam te Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, 30 terug in de Waterweg. Noordholland, 29 550 m. Z.ZW. Madeira. Noordzee, TJ 460 m. NO. Fayal met August Bolten Poolzee, 29 v. Duala n. Izmir met 2 bakken pon tons. Tyne, 23 950 m. O.NO. Bermuda met Letizia Montanari.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 27