Jongste sloeg van de Kw 5 overboord, maar schipper ging eerst de haring lossen Wellicht verkoop van veertig loggers aan het buitenland Agenda voor Velsen Beverwijkse veilingen zetten in 1955 minder om dan vorig jaar Joh. Meyer en Zoon Kerkdiensten Raad voor de scheepvaart Advies om fluitseineri voor drukke visgronden internationaal te coderen AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Reders beraden zich over het probleem der verouderde schepen Dit jaar gunstiger dan het vorige Fa R. DE BOER 19 Leert goed Inschrijving volgende cursus Motortechniek 9 Januari Burgerlijke Stand Velsen Plaatwellerij N.V. LPG-installaties vinden aftrek N ieuwj aarsbij eenkomst Beverwijks Drankweer Comité Agenda voor Beverwijk Let op TUSSEN, pagina 21 Aanvoeren stegen daarentegen aanzienlijk Bij „De Jump" is fei om de prijzen gesti J aarvergadering Hoogovenharmonie Let op TUSSEN, pagina 21 Uitgevaren visserijvaartuigen Nieu wj aarsbij eenkomst Partij van de Arbeid ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 IN DEZE LAATSTE DAGEN van het jaar, als alle schepen binnen zijn, heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam een serie zaken afgedaan, waaronder gistermiddag het tragische verdrinkingsgeval van de 16-jarige Niek van der Plas, die op 9 November zonder dat iemand het merkte van de KW. 5 „Fierman Eduard" overboord sloeg en verdronk op ongeveer drie uur stomen van IJmuiden. De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer J. Mctz nam dit geval hoog op: niet alleen, dat hij de schipper C. V. schuldig achtte aan „misdraging ten aanzien van de opvarenden" in de zin der schepenwet, maar hy vond het ook persoonlyk een ernstig feit, dat de schipper na die rampzalige thuisreis rustig de haring in IJmuiden is gaan lossen en niet de moeite heeft genomen terug te keren naar de vermoedelijke plaats des onheils, om althans nog een poging te wagen de drenke ling terug te vinden. Bovendien vond hy het zacht gezegd verwonderlijk, dat de reddingboot bij binnenkomst van de Fierman Eduard niet onmiddellijk uit IJmuiden is vertrokken. „Het vissersmonument op de kop van IJmuidens haven staat met het front naar zee en niet naar de Tegeltjesmarkt" beet de heer Metz de betrokken schipper toe, voor wie hij de raad adviseerde zyn diploma als schipper gedurende de tijd van vier maanden in te trekken. Een aanvaring met ernstige schade is eveneens deze middag voor geweest: de botsing tussen de Scheveningse logger Condor (SCH 97) en de Poolse trawler Plu- ton op 25 November 1955, waarbij de Sche- veninger ernstige schade in de midscheeps opliep, zodat men aanvankelijk vreesde, dat het schip zou kapseizen en zinken. Voorts kwamen er twee minder belang rijke aangelegenheden aan de orde: de ..aandrijving" tussen de Pieter Jacob (KW 18 i en de Duitse trawler Detmold op 22 November (in de week, dat er zich in het Kanaal legio aanvaringen voordeden als gevolg van een algemene run op de haring; en een motordefect op de KW 85 „Huiber- dina Gijsbertha," die op 9 November met kapotte lagers kwam te drijven, terwijl de motordrijvers beiden bij het halen van de netten hielpen. Pas in de pieren alarm Aan het einde van zitting hield de raad vcor de scheepvaart zich uitvoerig bezig met de vermissing van de jongste op de „Fierman Eduard", waarvoor de schipper als betrokkene was gedagvaard. Nico van der Plas had enige tijd aan het roer ge staan, toen hij door de schipper werd af gelost tijdens de thuisstoom naar IJmui den. De jongen is toen naar beneden ge gaan om brood te halen bij de kok en dit naar het voorlogies te brengen. Hij moet van iet achterschip gevallen zijn, want het brood is nooit gehaald en niemand heeft c.o jongen meer gezien. Tot binnen de pie fen schijnt de vermissing ook niet bekend te zijn geweest, want daar werd pas alarm geslagen, maar toen heeft de schipper eerst de verse haring van de hand gedaan, om dat hij naar zijn zeggen „toch pas met de duisternis op de vermoedelijke plek van de vermissing terug had kunnen zijn." Man te weinig, op wacht Het feit, dat hij overigens niet twee maar één man op de brug had, werd de schipper door de raad algemeen hoogst euvel geduid hiermee waren de wette lijke bepalingen kennelijk ernstig over treden, al is het tijdens de thuisstoom bij ile sserij algemeen gebruik. Immers, wanneer er twee mensen wacht vidden gedaan, zo redeneerde de raad, dan Vvas de kans, dat men het ongeval aan boord van de KW 5 had bemerkt de helft groter geweest. Dat de schipper overigens niet heeft gemerkt, dat het kind verdwenen was, moest worden toegeschreven aan het feit, dat hij niet wist, dat Niek opdracht had brood naar voren te brengen, indien dat wel het geval was geweest, was hij wellicht nog ongerust geworden, als de knaap niet op 't werkdek gesignaleerd was. De schipper verklaarde, dat ook hij het ongeval verschrikkelijk had gevonden de jongen was tenslotte een buurman van hem, maar hij achtte het twijfelachtig of het bemerkt was, als er meer dan één man op de brug had gestaan: de jongen moet n het achterschip gevallen zijn. De wind- kiacht was op dat moment zes tot zeven en al liep de logger voor de wind naar de haven, er zat allicht beweging in. Een der leden van de raad haalde een recent be richt aan van een Noorse drenkeling, die dertig uur zwemmende is gebleven, en merkte schamper op, dat de schipper liever de markt nog haalde. Bovendien wees hij op de tegenstrijdigheid der verklaringen van de schipper, die aanvankelijk zei, dat er geen tweede man naast hem op de brug heeft gestaan, terwijl hij later verklaarde, dat er een tweede man is geweest, „wiens naam hij zich evenwel niet meer herin nerde." „Het feit, dat u niet direct terug bent gegaan, druist in tegen de beste zeemans- tradities," voegde de heer Metz de betrok kene verbitterd toe, toen hij tot zijn con clusie was geraakt. ADVERTENTIE Lange Nieuwstn68 'jmuidw VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR ZATERDAG 31 DECEMBER Thalia, 19 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes" (één voorstelling). Rex: geen opgaaf ontvangen. ZONDAG 1 JANUARI Thalia: 15 uur: „Het leven ls geen lolletje"; 19.15 en 21 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". Rex: geen opgaaf ontvangen. MAANDAG 2 JANUARI rhalia, 20 uur: „Zeven broers zoeken zeven meisjes". It ex; geen opgaaf ontvangen. Aanvaringen in het drukke Kanaal De beide aanvaringen tijdens de drukke haringvisserij in het Kanaal leverden even eens een langdurige discussie op. Daar was allereerst het geval van de Condor, die door de Poolse Pluton was geramd, met het gevolg, dat de logger met zware averij de Nieuwe Waterweg moest worden opge sleept. De Scheveninger had alle seinen op de fluit gegeven om de niet-vissende Pool te waarschuwen, maar deze was niettemin doorgestoomd en had de Condor aange varen. Schipper Z. Blok van de „Condor" gaf te kennen, dat in de drukte, die de herfstvisserij in het Kanaal veroorzaakt, dergelijke ongelukken bij de huidige moderne vis-detectors haast onvermijdelijk zijn: „Die dikke Duitsers met hun 1000 paarden gaan niet voor een loggertje opzij, als ze haring op het echolood zien." De heer Metz overwoog, dat juist met het oog hierop behoefte bestaat aan een internationale code, gesanctioneerd door een verdrag, waarin de fluitseinen, die tot nog toe een internationale „usance" zijn, worden vastgelegd. Hij stelde overigens, dat deze aanvaring niet aan de schuld van de schipper van de Condor te wijten is. De tweede aanvaring, die tussen de „Pie ter Jacob" en de „Detmold" werd even eens door de ander veroorzaakt. Schipper Van den Oever van de Katwijker vertelde, hoe de Detmold de logger achterop was gekomen met een snelheid, groter dan die van de Pieter Jacob. Toen het schip echter langszij was komen te liggen, bleek de vaart er uit te zijn en daaraan merkte schipper Van den Oever, dat de Duitser zich in de netten van de Katwijker had verward. Terwijl men probeerde de zaak v/eer uit elkaar te krijgen („als die Duitser een paar slagen achteruit had gemaakt, was het zo voor elkaar weest," meende de schipper) botste de Detmold op de logger en vernielde wat hekwerk. De heer Metz opperde de veronderstelling, dat de Duit sers niet hebben geweten, dat de betrek kelijk kleine logger door zijn zware motor een groot want door zee trok, waardoor de bocht achterom te krap is genomen. Niettemin achtte hij de commandant van de Detmold schuldig aan deze „aan drijving." Motorpech Op de Huiberdina Gijsbertha (KW 85) was op 9 November de motor plotseling vreemd gaan doen als gevolg van het weg lopen der smeerolie. Later bleek, dat er ernstige schade aan de motor ontstaan was op het moment, dat de beide motordrijvers aan dek waren om met het halen van het net te helpen. De schipper had niets ge merkt, omdat er geen oliedrukmeter in de brug is gemonteerd en hij, A. van Duyn, vertelde, dat het tijdens het halen normaal is, dat de motor stationnair blijft draaien, terwijl alle hens dan meestal aan dek is. De wet zegt echter, aldus de heer Metz in zijn conclusie, dat de mensen beschik baar moeten zijn (en niet „aanwezig"), maar de motor en speciaal een kostbare motor als deze, van 300 pk moet dan toch wel bewaakt worden. Zoiets kan lang goed gaan, tot het een keer fout loopt en dan zit men met de brokken. Hij achtte de schipper en de oudste motoraandrijver, welke laatste niet ter zitting kon zijn, dan ook verantwoordelijk voor dit geval, maar gezien hun voortreffelijke staat van dienst wilde hij niet tot het adviseren van enige straf overgaan. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. ADVERTENTIE Door onze KMarlge ervaring leren wij U, mei onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuldeD Telefoon 02550 - 6200 De Nederlandse haringreders beraden zich over een plan de verouderde schepen van de loggervloot aan het buitenland te verkopen. Het aantal schepen dat voor verkoop in aanmerking komt wordt voor Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden samen geschat op dertig a veertig. De Scheveningse reders hebben een vergadering gehouden, waarin dit plan is besproken. Binnenkort zullen de haringreders in een landelijke vergadering van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij bijeenkomen, om over dit plan van gedachten te wisselen. Mede door het ongunstige verloop van het afgelopen haringseizoen hebben de ha ringreders zich de laatste tijd in eigen kring beraden over de vraaghoe het vraagstuk van de verouderde loggers kan worden opgelost. Het ging daarbij om de GEBOREN: C. D. Smit—Bleeker. d., IJs- selstraat 19, IJmuiden; H. M. van Sprang— Lohr, d„ Radarstraat 54, IJmuiden: G. C. KostermansPirovano. z., Lange Nieuw- straat 269. IJmuiden; E. C. C. van den Bos Nieste, d„ Torenstraat 17, Velsen; D. J. C. SchoutenWolterman, z.. Bothastraat 12 rd, IJmuiden; C. C. HaverRowoud, d„ Wester straat 9, Velsen-N.; R. E. Veldmeijer Behrens, d-, Willemsbeekweg4, IJmuiden-O.; B. Kaandorpvan der Mark. z., Ir. Krijger straat 33, Velsen-N.; M. van DantzigMees. z„ Verl. van Themaatlaan 6. Velsen; C. K. Morsvan der Werff, z., Merwedestraat 58. IJmuiden. OVERLEDEN: F. Cavé, 67 j„ echtgenote van J. Wels, Parallelstraat 1. Velsen-N.; F. Mulder, 79 j„ weduwe van K. Eits, Starre- bosstraat 1, Velsen-N.; J. Christ, 64 j., echt genote van J. J. de Leur, Kortenaerstraat 16. IJmuiden-O.; G. J. H. Legebeke, 77 j., echtgenoot van C. Leenart, Kon. Wilhelmina- kade 29, IJmuiden; B. Plemper, 74 j., echt genote van J. A. Crombosch, Feithlaan 3, Driehuis: E. Zwanenburg, 70 j., echtgenote van H. L. den Haan. Kruidbergerweg 134. Santpoort. ONDERTROUWD: R. Mossel, Dennenstraat 30. IJmuiden en E. Struiksma, Harddravers laan 47, Santpoort: P. Sweeren. Noorder dorpstraat 2, Velsen en A. M. W. van dei- Wiel, Meidoornstraat 3, IJmuiden, t. a.: Lekstraat 39. IJmuiden; H. Reimerink, Sluiseiland 46, IJmuiden en L. van Loo, Sluiseiland 46. IJmuiden; H. A. M. Wulfers, W. de Zwijgerlaan 42, Santpoort en A. La gendijk, Wüstelaan 37, Santuoort, t. a.: W. de Zwijgerlaan 42, Santpoort: J. Bais, Da Costalaan 42, Driehuis en A. C. Ermers, Molenstraat 1, Santpoort, t. a.: Da Costalaan 42, Driehuis: G. H. Dorren, Barbarossastraat 23, Haarlem en M. W. C. van Leuven, Iris- senstraat 8. Santpoort; B. D, Tjoa, Kerke- rinklaan 28, Santpoort en M. J. Tiggeler, Kerkerinklaan 28, Santpoort; G. Boot, Wes- terdijk 4l, Oude Wetering, Leimuiden en W. de Groot, Rijksweg 533, Santpoort; F. E. Vijsma, Biallosterskilaan 22, Santpoort en A. H. Geiger, Biallosterskilaan 22, Santpoort. GEHUWD: A. Duineveld en S. A. van Loon, Torenstraat 24, Velsen; D. J. A. Ven- drig en J. Nijssen, Eyndenhoeflaan 12, Sant poort: S. N. de Graaf en M. J. Zuurbier, van Ostadestraat 13, IJmuiden-O.; L. Th. Du- dink en M. Th. Hof, Fultonstraat 7. IJmui den; G. Molenkamp en J. M. E. de Haas, Ger. Doustraat 29, IJmuiden-O.; W. Peper cn A. P. Wigchert, Zweden; N. J. Groen en A. W. Plug, Berglaan 12, Santpoort; N. van Vliet en B. van Kroonenburg, Sonoystraat 65, Medemblik, vraag hoe de verouderde loggers uit de vaart kunnen worden genomen opdat er meer ruimte komt voor de exploitatie van moderne schepen. Onlangs is door de redersvereniging een commissie in het leven geroepen, welke tot taak kreeg, voorstellen te doen welke tot het gewenste resultaat kunnen leiden. Het beraad in deze commissie, waarin reders van Scheveningen, Vlaardingen, Katwijk en IJmuiden zijn vertegenwoordigd, heeft geleid tot het opstellen van een plan, de verouderde loggers via een centraal ver koopkantoor naar het buitenland te ver kopen. Er zijn landen, waar de loggers die volgens Nederlandse maatstaven verouderd zijn, nog zeer goed bruikbaar zijn. Het in de vaart houden van verouderde haringlbggers leidt tot toenemende econo mische en sociale spanningen in de ha ringvisserij. Naarmate meer moderne log gers in gebruik worden genomen, wordt het steeds moeilijker voor de verouderde schepen geschikte bemanningen te krijgen. In de afgelopen zomer- en herfstmaanden zijn verscheidene Scheveningse loggers op gelegd, omdat het onmogelijk bleek de be manningen compleet te maken. Bij de ver ouderde schepen doet zich voorts herhaal delijk de noodzaak voor tot het uitvoeren van grote, kostbare reparaties, welke eigenlijk de moeite niet meer lonen. Het binnenslepen van loggers met defecte mo toren was dit jaar in Scheveningen aan de orde van de dag. Het regeringsplan voor de vernieuwing van de vissersvloot voorziet in de vervan ging van veertig loggers door nieuwe mo derne schepen. Tot grote teleurstelling van het visserijbedrijf ontbrak aan dit plan een naar het oordeel van de reders onont beerlijk element, namelijk het verlenen van een slooppremie aan reders die ver ouderde loggers voor sloop uit de vaart nemen. Tot nog toe bleek minister Mans- holt niet bereid tot het verlenen van een dergelijke slooppremie. In visserijkringen geeft men echter de hoop niet op, dat de minister alsnog tot het verlenen van sloop- premies zal besluiten, omdat naar hun me ning alleen een dergelijke maatregel tot een sanering van de loggervloot zal kunnen leiden. De speciale groenteveiling De speciale exportveiling van Donderdag in Castricum kreeg een aanvoer van circa S5.000 kilo peen te verwerken. De prijzen die de Kennemer tuinders voor deze groen te kregen waren behoorlijk te noemen: peen b liet 1111,40 afdrukken, peen c ging voor 7,808 van de kar en peen d bracht 7—7,80 per 100 kilo op. Schorseneren 1 kon voor 49 cent per kilo een koper vinden en de tweede soort be- somde 27 cent. Voor sjalotten werd 28—30 cent per kilo betaald. In 1955 kwamen bij de N.V. de Plaatwel lerij in Velsen-Noord belangrijke uitbrei dingen van de fabrieksgebouwen tot stand, waardoor niet alleen de zo noodzakelijke vergroting van de beschikbare bedrijfs ruimte ten behoeve van de apparatenbouw werd verkregen, maar tevens kon worden overgegaan tot een meer efficiënte opstel ling van de machines. Hierdoor kon ook de productie van gelaste pijpen belangrijk worden versneld. Dank zij deze maatregelen was het mo gelijk aan de vergrote vraag van de afne mers te voldoen en in het algemeen rede lijke levertijden aan te houden. Ook voor de andere producten was het bedrijf gedu rende het gehele jaar flink van werk voor zien, waarbij in het bijzonder gememoreerd kan worden de ontwikkeling van de vraag naar installaties ten behoeve van het rij den van auto's op propaan brandstof (L.P. G.) en naar verwarmingsketels voor in dustriële doeleinden en woningcomplexen. Voorts werden enkele belangrijke orders voor pneumatische transportinstallaties ontvangen. Voor zover momenteel de resultaten over het boekjaar te beoordelen zijn, mag wor den verwacht, dat deze gunstiger zullen blijken dan die over 1954. Werkkrachten te kort Wat de vooruitzichten voor 1956 betreft houdt men er rekening mee, dat de gunsti ge factoren van grotere vraag en meer effi ciënte productie tegengewerkt zullen wor den door de beperkte mogelijkheid ge schikte werkkrachten aan te trekken, het stijgend kostenpeil en de toenemende ma- teriaalschaarste. Daar de productie geheel is ingesteld op de eisen van de afnemers (stukproductie) en naast normaal staal vele andere mate rialen worden verwerkt (zoals roestvrij staal, koper, lood, nikkel, monel, plastics en rubber) vormt de materiaalvoorziening een ernstig probleem; in de huidige situatie blijkt het niet altijd mogelijk de vereiste materialen in de juste kwaliteit en afme ting tijdig te betrekken. Door vergroting van de eigen voorraden konden deze moei lijkheden in de meeste gevallen worden op gelost. De bedrijfsleiding verwacht, dat dit ook in de toekomst mogelijk zal blijken en zij ziet de verdere ontwikkeling met ver trouwen tegemoet. Het bestuur van Beverwijks Drankweer Comité heeft haar leden uitgenodigd tot het bijwonen van een nieuwjaarsbijeen komst op Zondag 1 Januari in het zaaltje van Nieuw-Leven, Baanstraat 74. Mevrouw Willemse zal spreken en mevrouw Rijke en de heer en mevrouw Van Laar zorgen voor zang en muziek. Verder zal de heer De Ridder enige gedichten zeggen. Het bestuur heeft er voor gezorgd dat in de pauze een kopje thee zal worden ge schonken. Op Zaterdag 21 Januari houden de A.N.G.O.B. en de A.N.J.O. een kien- of sjoelavond in hetzelfde gebouwtje. Deze avond, waarvan de toegang vrij is, begint om 20 uur. Voor deze avond werden enkele prijzen beschikbaar gesteld. ZATERDAG 31 DECEMBER Kennemer Theater, 19 uur, „Mamba" (één voorstelling). Luxor Theater, 17 uur: „Gejaagd door de wind" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 uur, „Aasgieren van Texas". Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 uur, lees- en studiezaal van 15 18 en 1921.30 uur. ZONDAG 1 JANUARI Kennemre Theater, 14.30 en 16.30 uur: „Road to Bali". 19 en 21.15 uur „Mamba" Luxor Theater, 14.15 en 19.15 uur, „Ge jaagd door de wind". W.B. Theater, 14.15 en 16.15 uur, „Van de wal in de sloot" en „Geronimo". 20 uur „Aasgieren van Texas". Gemeentehuis, 12.4514 uur, Nieuw jaarsreceptie burgemeester. MAANDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mambo". Luxor Theater, 19.15 uur, „Gejaagd dooi de wind". W.B. Theater, 20 uur, „Aasgieren van Texas". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek als Za terdag. ADVERTENTIE De totaal omzet aan de Beverwijkse vei lingen was in het jaar 1955 ruim een half milMoen gulden lager dan in het voorgaan de jaar. Er werd dit jaar voor f 5.533.738,08 geveild tegen f 6.108.342,73 in 1954, zo is er dus voor f 574.604,65 minder omgezet. r Dit is te wijten aan de mislukte aard beienoogst en de lage groenteprijzen. De bloemen hebben zich daarentegen goed ge- houten want hier was de omzet ruim tach tig duizend gulden hoger dan in het jaar er voor. Het is voor de groenteveilingen een druk jaar geworden want de aanvoer was ruim 200.000 kisten meer dan in 1954 (dat w»i zeggen 1.400.000 kilo groente). Er is dit jaar voor een'bedrag van f 3.519.850 aan groente geveild tegen f 3.589.988 in 1954; een teruggang van f 70.138. De totaalomzet was in 1953 f 5.089.195 en in 1952 f 4.972.561. Veiling Kennemerland De totaalomzet aan de veiling Kenne merland was dit jaar f 3.305.000 tegen f 3.748.000 in 1954 is er hier voor f 443.000 minder geveild terwijl deze veiling in dit jaar 170.000 kisten groente meer kreeg te verwerken dan in 1954. In 1953 veilde men hier voor een bedrag van f 3.028.631 en in 1952 voor f 2.917.092 zo dat de omzet zich wel in stijgende lijn beweegt. De B.E.T. veiling had dit jaar een omzet van f 1.276.325, tegen f 1.490.208 in 1954. In het jaar 1953 veilde men hier voor een bedrag van f 1.289.244 en in 1952 voor f 1.332.080. Ook hier was de aanvoer heel wat groter. De prijzen der groenten waren dit jaar heel wat lager dan in 1954 men denke o.a. aan de bonen, waarvoor in 1954 kapitale prijzen werden besteed terwijl men dit jaar, in den beginne vooral, lage prijzen maakt. ADVERTENTIE MAATKLEERMAKERS DAMES- EN HERENMODES Kennemerlaan36 - Tel. 4453 - IJmuiden p. f. Voor de laatste clubavond van „de Jump" in dit jaar had het bestuur van deze ver eniging een Kerst- en Oudejaarsdrive voor de leden georganiseerd. Met fraaie prijzen voor de eerste drie aankomenden in elke groep en koffie met gebak werd dit een echt bridgefestijn. Dat er fel gestreden is bewijzen wel on derstaande uitslagen. Groep A. 1. Maarleveld-de Jong 28% p.; 2 Wey-Mainz 26p.; 3 en 4 Prins-Porck en v. d. Berg-Amsing 24 p.; 5 v. d. Vis-v. a. Steen 22% p.; 6. Laman-Middelkoop 22 p.; 7 mevr. Pr ins-Jonker 20% P- Groep B: 1 dames v. Amerongen-Breur 42 p.; 2 mevr. Seydel-Prins 3 p.; 3 v. d.' Burg-Kramer 31% p.; 4 echtp. Rem 30% p.; 5 dames Kramer-Schoen 30 p. 6 Westra- Hannema 29%; 7 Tol-Warmerdam 29 p.; 8 mevr. Külman-v. Amerongen 26% p. Groep C: 1 v. d. Kuil-Schadé 57 p.; 2 da mes Ouwerkerk-Vlotman 49% Pd 3 Drij ver-Veldman 44% p.; 4 dames Hamers- Schol 44 p.; 5 dames Zwerver-Koningstein 42% p.; 6 dames de Haas-Stam 40 p.; 7 mevr. Bloem-v. Loo 36% p. Groep D: 1 Stam-v. d. Gaag 69 p.; 2 Boender-v. d. Wint 62% p.; 3 de Vries-v. d. Starre 50 p.; 4 echtp. Broeren 48% p.; 5 dames Laman-Maas 44 p. 6 Floor-Reyen- dam 40 p. De Beverwijkse bloemenveiling had dit jaar een omzet van f 952.412 terwijl er in 1954 voor f 871.260 werd geveild, dat is f 81.152 meer. Hier veilde men aan bloe men f 754.036, potplanten f 64.109, perk- planten f 9289, diversen f 283, terwijl de grossiers voor een bedrag van f 124.693 verkochten. Met deze totaalomzet van ruim vijf mil- lioen gulden nemen de Beverwijkse vei lingen nog altijd een belangrijke plaats in het veilingwezen in en wordt bewezen, dat dit veilingcentrum tot een belangrijk con- sumptiegebied behoort. De laatste marktdag van 1955 was op de groentemarkt niet slecht. De prijzen voor alle producten liegen aanmerkelijk op zo zelfs dat de boerenkool vier maal zo duur was als in het begin der week en er nu nog tot 33 cent per kg voor werd be taald. De spruitenhandel had ook een vlot ver loop met oplopende prijzen tot 75 cent per kg. Andijvie was er te kort, hierdoor lie pen de prijzen op tot 95 cent per kg, bos- peen is nog altijd aan de markt, er werd tot 35 cent per kg betaald. Waspeen ging tot 17 cent per kg, prei was zelfs duur: men betaalde grif tot 27 cent per kg. To maten brachten van 45 tot f 1.35 per kg op. Witlof was iets minder aan de prijs; boven de 45 cent per kg ging hier niets weg. Op de bloemenveiling beginnen nu steeds meer bolbloemen te komen, waarvoor tot nu toe veel animo bestaat. Het zijn vooral de lange tulpen die grif verkocht worden: Krelage Triumph, White Sail, Crown Im perial en Olga draaiden rond de f 1,30 per bos, Rose Copland ging tot f 2.40 per bos. Er was een behoorlijk assortiment narcis sen.. Goede Helios bracht 85 cent per bos op, Early Perfection ging tot f 1.05 per bos. Hyacinten varieerden van 12 tot 29 cent per stuk. De aanvoer van blauwe druifjes begint weer iets groter te worden, er werd van 12 tot 42 cent per bosje betaald. De aanvoer van potplanten was niet zo groot; er was een vlotte handel in. De Hoogoven harmonie m voldoening terug zien op de haar tienjarig lie-; n kt ter de heer M. 3rd op de Vin houden !cn:i in aan d< V;-!. ei we -e Ar j 'e er iet REX-theater in IJ- o' gegeven heeft de toets der j er. gif.nsrijk doorstaan en de werken den zijn veel dank verschuldigd aan dirigent, de heer Stein die niets onbe proefd laat het korps op een steeds hoger peil te brengen. De heer Bal riep daarom nogmaals de medewerking in van alle le den, om zich volkomen te geven want al leen dan kan men iets bereiken. Bij de bestuursverkiezing werd dé heer M. Bal wederom tot voorzitter gekozen, ook de heer W. J. Boon werd herkozen. De heer C. Riem werd in een vacature be noemd. Zo mogelijk zal men het volgend jaar weer deelnemen aan een concours. ADVERTENTIE Een Voorspoedig Nieuwjaar wenst U KENNEMERLAAN Optiek - Horloges - Goud - Zilver net grote tenhüis iec juoi- ADVERTENTIE Maandag 19 December: mt. Post Boy IJM 35, Soera'oaia IJM 79; ml. Excelsior III KW 76. Dinsdag 20 December: ml. Emma Wilhel- mina KW 135. Dinsdag 27 December: st. Bergen IJM 16: mt. Elie Chénévière IJM 32, Wiron II IJM 211, Albertha Hendrika KW 81, Dirkje RO 53 (30 Dec. binnen); ml. Fierman Eduard KW 5 (30 Dec. binnen), Rijnmond IV KW 15 (30 Dec. binnen), Huiberdina Gijsbertha KW 85. Woensdag 28 December: ml. Nestor KW 101. Wafels eten voor de doorbraak De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid zal op Donderdag 5 Januari haai; Nieuwsjaarsbijeenkomst vieren in 't Centrum. Men heeft mr. A. de Roos, wet houder van Amsterdam en voorzitter van de Statenfractie van de Partij van de Ar beid. bereid gevonden een rede uit te spreken. Thomasvaer en Pieternel zullen hun me ning zeggen over het afgelopen jaar en wat ze in 1956 gaarne verwezenlijkt willen zien en een en ander zal worden omlijst door volksdansen van de A.J.C. Een spe ciaal daarvoor samengesteld groepje zal enige Oud-Iiollandse liederen zingen en de aanwezigen zullen deze avond tweemaal een „forum" zien verschijnen, eenmaal vier dames, onder leiding van een heer en daar na vier heren onder leiding van een dame. Deze avond zullen wafels worden aange boden, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Doorbraakfonds. MET DE JAARWISSELING IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, Oudjaar 19.30 uur: ds. J. v. d. Berg. Nieuwjaar 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: ds. J. Bronsgeest van Haarlem. Gebouw v. Chr. Belangen, Nieuwjaar 10 uur: de heer A. van der Veer (Jongeren- dienst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, Oudjaar, 20 uur: ds. W. Diepersloot; Nieuwjaar: 9 en 10.45 uur: ds. J. v. Leeuwen; 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Chr. Geref. Kerk, Oudjaar, 19.30 uur: prof. Hovius. Nieuwjaar, 10 en 17 uur: prof. Hovius. Gemeente Gods, Nieuwjaar, 10 uur, Cul- tux-eel Gebouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, Oudjaar, 19 uur: prof. dr. W. Leendertz van Santpoort. Nieuwjaar: geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, Oudjaar, 19.30 uur: Lof. Nieuwjaarsdag, 8 uur: Vroeg mis, 10 uur: Hoogmis, Woensdag 9 uur: H. Dienst. Vrijdag (Driekoningen): 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19.30 uur: Vespers. Leger des Heils, 20 uur: Oudejaarsdienst. Nieuwjaar, 10 uur: Heiligingsddenst, 20 uur: Motto-avond. Baptiste Gemeente, IJmuiden (Cultureel Geb., Plein Moerbergplantsoen), Nieuw jaarsdag, 10 uur: de heer F. Oosterwijtk. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, Oudjaar: 19.30 uur: ds. S. de Roest, Nieuwjaar 10 uur: ds. S. de Roest. Beves tiging Ambtsdragers. Geref. Kerk, Bethelkerk, Oudjaar 19 uur: Jeugddienst, ds. ter Steege, 20 uur: ds. J. A. Tiemens. Nieuwjaar, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, Oud jaar 19 uur: hr. J. B. Assendorp. Nieuw jaar: 10.30 uur: hr. J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, Oudjaar 19.30 uur: J. Sevensma, Amsterdam (Avondmaal). Nieuwjaar 10.30 u.: J. Sevensma. Woens dag 19.45 uur: J. A. Visser.. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, Nieuwjaar: 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, Oudjaar 19.30 uur: ds. L. Brink. Nieuw jaar 10.30 uur: ds. L. Brink (H. Doop). VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Oudjaar 19.30 uur: d H. P. Huisman. Nieuwjaar 10.30 uur: d H. P. Huisman (bevestiging ambtsdre gers). Geref. Kerk, Koningsweg, Oudjaar 20 uur: Oudejaarsdienst ds. A. C. van Nood. Nieuwjaar 10 en 17 uur: Dienst des Woords, ds. A. C. van Nood. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, Oudjaar 19 uur: hr. A. T. Polderman, Den Haag. Nieuw jaar 10 uur: de heer A. H. Agtereek, Am sterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, Oud jaar 19.30 uur: ds. J. O. Norel. Nieuwjaar 10 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, Oud jaar 19.30 uur: ds. F. C. Willekes. Nieuw jaar 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populie renlaan, Oudjaar 19.30 uur: ds. W. Oort- huys. Nieuwjaar 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel, Groene Huis, Nieuwjaar 10 uur: heer A. Boer. Geref. Kerk Mc 'ii, .v en 17 urr.-ds. O. Meyer. Vrijz. Herv. prinsessekar;. Om. jaar !«).30 uur: ds. G. vV;.n £YV- ..Yiaa: Nieuwjaar geen dienst. Mai'anatha, Ouujafti'. 9 uur: hr .T. Dam - muller. Alkmaar (Avo. ifnaa';. Leger des Heiis, J v a v 32 19 uur: Oudejaar - vondsaménkomst. Nieuwjaar, 10.30 uur: Heiligingssamen komst, 12 uur: Znodagsschool, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.30 uur: Vaarwel- samenkomst. De samenkomsten staan o.l.v. Kapt.nes J. Steyger en E. Holle- man. Evangelisch-Luthersc Gemeente, Oud jaar 20 uur: ds. J. A. Roskam (Oude jaarsavond). Nieuwjaar geen dienst. WIJK AAN ZEE: Ned Herv. Kerk, Julianaplein, Oudjaar 19.30 uur: ds. J. A. Eekhof. Nieuwjaar 10 uur: ds. J. A. Eekhof. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., Oudjaar 20.15 uur: ds. J. v. d. Ree, van Amsterdam. Nieuwjaar 10 uur: ds. Van Wijngaarden, van IJmui den. Ger. Kerk, Oudjaar 19.30 uur en Nieuw jaar 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. Prov. ziekenhuis Duinenbosch, Nieuw jaar 14.30 uur ds. Eekhof van Wijk aan Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Oudjaar 20 uur: ds. D. ter Steege. Nieuwjaar 10.30 uur: ds. D. ter Steege; na afloop: „Nieuwjaarsont- moetingssamenkomst' „De Toorts", Oudjaar: 19 uur: ds. A. A. Wildschut. Nieuwjaar geen dienst. Geref. Kerk, Oudjaar 20 uur: ds. Kluis. Nieuwjaar 10.30 en 17 uur: ds. Kluis. Chr. Geref. Kerk: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), dienst op Nieuwjaarsdag. HAARLEM: Church of England, Kindcrhuissingel, Evening service 7.30 p.m. (January 1st).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 28