Australië kampt met een „millioenenleger in bontjassen Tegen vermenigvuldigingswoede is geen afdoend kruid gewassen Ballonvaarster Boesman beleefde angstig avontuur in Suriname Zweeds echtpaar leerde zijn kinderen met geld omgaan Nobele adviezen om duurzame vrede te winnen Spitsmuizen in Meyendel krijgen radio-actieve ringetjes Russische voorbereidingen tot interplanetair verkeer BACTERIOLOGISCHE OORLOG Maar bosnegers schieten niet op vrouwen.... Gas was te zwaar Hoger zakgeld was aanleiding om te gaan sparen voor dure dingen ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 13 Koningin Juliana keek zeer verbaasd Zoölogen kunnen dan bovengronds de gedragingen van de diertjes nagaan Dr. G. E. Meuleman hoogleraar in Frankrijk Agenda voor Haarlem Mensen blootgesteld aan versnellingsproef 99 (Van onze correspondent in Australië) Myxomatosis de konijnenziekte die uit Zuid-Amerika vijf jaar geleden werd inge voerd in Australië om de konijnen uit te roeien, heeft grote gevolgen gehad. Sinds 1950 zijn niet minder dan 700 millioen konijnen in Australië om het leven gebracht. Deskundigen beweren dat de verdelging van de langoren op zo'n grote schaal de schapenteelt ten goede is gekomen. Zij heeft de Australische wolindustnie 450 millioen gulden meer opgeleverd. Acht tot tien konijnen eten evenveel gras als een schaap en sinds „Myxo" de familie Mummelmans sterk heeft gereduceerd, is de schapen teelt gegroeid van 120 tot 130 millioen stuks. De schapenhouders wrijven zich in de handen, want dank zij de officiële moord op langoor is de gemiddelde wolopbrengst van een schaap ook al met twee(Eng.) pond gestegen. De totale wolproductie is gestegen van 1000 millioen in 1951 tot 1300 millioen (Eng.) ponden in 1954. De exporteurs van konijnenvellen en de fabrikanten van hoeden klagen echter. In- plaats van 30 tot 40 pennies per pond moe ten zij tegenwoordig, wegens de sterk ver minderde aanvoer van vellen, vijf keer zo veel betalen. De wol van het wereldbe roemde marino—schaap brengt tegenwoor dig 100 pennies per pond op, maar een konijnvelletje, dat hier vroeger met ver achting werd bekeken, moet vandaag de dag twee keer zo veel opbrengen. Vellen worden schaars Voordat de besmetting met „myxo" de afkorting van myxomatosis als bestrij dingsmiddel tegen de konijnen werd toege past, exporteerde de vallei van de Murray twee millioen konijnenhuiden per jaar tot een waarde van 1.750.000 gulden. Tegen woordig zijn het er slechts 600.000. De Mur- ray-vallei heeft altijd al bekendheid geno ten als de streek, waar de konijnenplaag het grootste was. In een gebied met een straal van 250 kilometer plachten konijnen- jagers die van dit beroep leefden een goed belegde boterham te verdienen. Het aantal jagers is thans sterk verminderd. In geheel Nieuw Zuid-Wales, dat zo groot Is als Frankrijk, werden voor 1950 jaarlijks drie millioen kilogram konijnenvellen ver kocht. In 1952 was dit gedaald tot een mil lioen kilogram en tegenwoordig is het niet meer dan 700.000. In een half jaar tijds leverde het serum-laboratorium 250.000 eenheden „myxo" af. Immuun? Het myxo-virus, dat via Frankrijk de konijnenstapel van West-Europa heeft be dreigd, is een ander soort virus dan wat in Australië wordt gebruikt. Prof. F. N. Fen- ner van de Australische nationale univer siteit in Canberra beweert, dat het Austra lische myxo een langere besmettingsperio de heeft. Dezer dagen heeft de minister van Land bouw een ernstige waarschuwing gegeven, dat men niet op het myxo kan blijven ver trouwen. Er is namelijk reeds gebleken, dat tweede en derde generaties van besmette konijnen immuun zijn tegen de ziekte. De wetenschappelijke staf is koortsachtig be- DE WONINGEN DIE WJ BOUWDEN Oaarujks gebouwde woningen) 70 s s w |Bol iwsfo p| a. 40 30 20 10 n X 1000 947 '48 '49 '50 '51 '52 '53 '54 19551 zig om middelen te vinden, die het konijn werkelijk volledig kunnen uitroeien. Myxo heeft zijn waarde weliswaar bewezen, maar met de toepassing van dit virus alleen komt men niet van de konijnenplaag af. Wat het konijn de Australische boer in het verleden al heeft gekost, is nauwelijks te schatten. Van officiële zijde vernamen wij echter dat de uitroeiing van 700 mil lioen konijnen in de afgelopen vijf jaar door myxo een besparing heeft opgeleverd, die op meer dan twee milliard gulden wordt geraamd. Maar zoals het dikwijls gaat: „de een zijn dood is de ander zijn brood". Het konijn, zo gevreesd door de boeren, leverde vroeger 125 millioen velletjes per jaar op. Daarvan gingen er tien millioen naar de hoeden-industrie, de rest werd geëxpor teerd. Amerika kocht jaarlijks voor min stens tien millioen gulden aan konijnen vellen. Tegenwoordig, nu het konijnenvel schaars is geworden, richten de Amerikanen al hun oog op Europa. De Australische hoedenfabrikanten zien met lede ogen aan hoe hun industrie dreigt te verlopen. Het tekort aan velletjes heeft er reeds toe geleid, dat in Melbourne, waar 400 mensen in de hoedenindustrie werken, honderd man zijn ontslagen. In Nieuw ZuidWales werken duizend mensen in deze industrie. Hier is nog niemand ontslagen, maar de fabrikanten hebben al besprekin gen gevoerd om te komen tot een geleide fokkerij van konijnen op bepaalde eilanden langs de kust, teneinde de aanvoer van konijnenvellen voor hun industrie op peil te houden. Men zou hieruit op kunnen maken, dat het er voor langoor bepaald slecht uitziet, wat hun leventje betreft op het vasteland, maar zij hebben het myxo—offensief tame lijk wel doorstaan. Ondanks de 700 millioen konijnen, die als slachtoffer zijn gevallen, huppelen er nog minstens 500 millioen rond en aangezien een gezond konijnenpaar in vier jaar tijds anderhalf millioen nakome lingen kan hebben, ziet het er met de konijnentoekomst, wat het aantal betreft, niet eens zo slecht uit. Vrouw De konijnen bezitten trouwens een uit stekend afweer-wapen, dat is de eenzaam heid, niet wat de konijnen betreft, maar mensen. Honderdtallen millioenen konijnen leiden een heerlijk leventje in schaars be volkte en helemaal onbewoonde gebieden. In de gecultiveerde gebieden moet de boer een scherp oog bezitten, indien hij het laat ste konijn het leven onmogelijk wil maken. Op landerijen, die ogenschijnlijk geen lang oor huisvesten, huppelen ze na een jaar dikwijls even lustig als troepen uitgelaten schoolkinderen in een lunapark. Ondanks de millioenenslachting onder de langoren is Australië nog lang niet bevrijd van deze plaag. Of het ooit zover zal komen hangt voor een groot deel af van de weten schapsmensen, die naarstig blijven zoeken naar een ultra-verdelgingsmiddel. Onder hen speelt een vrouw de grootste rol. Zij is de 56-jarige dr. McNamara, die reeds in 1932 de mogelijkheid van myxo als ver delgingsmiddel onder de aandacht der autoriteiten bracht. Het duurde echter tot 1950 aleer zij er de overheid toe kon bren gen de eerste practische proef te nemen. Toen de proef buiten verwachting slaagde, bracht de overheid het leger van Mummel mans in de daarop volgende jaren gevoe lige slagen toe. xxx»3occcocccccccoococoooooc«cooococcccooocccccocccoocca WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Takki Takki is de taal der bosnegers in Suriname. In het Takki Takki's betekent „Horatee" ongeveer „Grijp de kabel". Nini Boesman voor demonstraties met haar ballon naar Suriname gegaan tijdens het bezoek van Koningin Juliana heeft, toen zij eenzaam in haar ballon boven de uitgestrektheid van het Suri naamse oerwoud dreef, dat woord veelvuldig geroepen. liet hielp niet veel want de vrouwen en kinderen, die uit hun hutjes kwamen gerend meenden een geestverschijning boven zich te zien en verdwenen schielijk weer in hun stulpen. Toen even later de landing met grote moeite een feit werd, slopen uit het bos dreigend een paar negers met krom-messen en pijlen en bogen te voorschijn. De toestand was heel precair. Maar toen een van de negers zag dat in de ballon- mand een vrouw was en dat naar zijn makkers riep, werden de wapens opge borgen. De bosnegers achten het beneden hun stand op vrouwen te schieten Op uitnodiging van een warenhuis in Paramaribo was het echtpaar tezamen met de Rotterdamse ballonvaarder C. de Vos naar Suriname gereisd, om daar ten tijde van het koninklijk bezoek voor een ballon première te zorgen. „Het vullen van de ballon op een terrein bij de Surinaamse hoofdstad was zo simpel nog niet. Het gas van de plaatselijke fabriek kwam maar heel langzaam beschikbaar en het heeft een hele nacht en de daaropvolgende dag geduurd voordat de ballon die bolronde vorm begon te vertonen, die de ballonvaar der zo gaarne ziet", aldus vertelt mevrouw Boesman, die onlangs terugkeerde uit de West. Gedurende vier avonden hebben „De Boesmannen" zich onledig gehouden met kabelopstijgingen ten behoeve van een uit vele rassen bestaand en uit alle richtingen (Van onze correspondent te Stockholm) De Zweden zijn niet bang voor een expe riment. Niets is hun aantrekkelijker dan een volslagen verandering. Dat ziet men niet alleen in de architectuur en in alle takken van de kunst, maar ook in het eco nomisch beleid en de opvoeding van de jeugd. Daarom mag het ons niet verwon deren wanneer wij in „Gezond Verstand", het orgaan van de vereniging van belas tingbetalers, een pleidooi vinden kinderen zoveel geld te geven als zij nodig hebben om zelf hun kleren te kopen, bijvoorbeeld een bedrag van veertig gulden in de maand voor ieder kind. Het experiment is een uit vloeisel van het gebedel om een zakcentje. Weten kinderen wel, hoe vlug het geld door de vingers gaat? Waarschijnlijk niet. Anders zou het gemiddelde zakcentje van de Zweedse jeugd, een gulden of vier per week, beter worden besteed. Het gezin dat een nieuwe weg insloeg, telde drie kinderen, een dochter van der tien en twee jongens van tien en negen jaar. Men kwam overeen dat voor het be drag van veertig gulden ieder zijn eigen kleren, toilet-artikelen, boeken en schrif ten zou betalen. Wat over bleef mocht wor den uitgegeven voor plezier. De kinderen ontvingenTet hele bedrag niet in één keer, maar zij kregen een soort rekening bij hun ouders. Pas als zij hadden afgerekend, kregen zij een aanvulling. Het meisje bleek al heel aardig met geld te kunnen omgaan. Toen ze echter een nieuwe winterjas wilde kepen moest ze toch bij vader crediet op nemen. Zij had dus ook al haar afbetalings- zorgen. Zuinigheid Heel anders was het met de jongens. Die dachten minder aan kleren maar zetten hun zinnen op een fiets, ski's, schaatsen, ijshockey, bioscoop, polshorloge, sporteve nementen, uitstapjes, snoep en wat dies hieer zij. Toen zij eenmaal het eerste grote bedrag in handen hadden volgden zij en dat is juist het aardige niet het voor beeld van de vriendjes met een veel kleiner zakcentje, die het geld vlug aan kleinig heden besteedden een ijsje, een worstje, kinderkrantjes, enzovoorts. Zij begonnen te sparen. Zij kochten liever geen kleren, geen tandpasta en geen kam. Daar moesten de ouders op letten. De jongens kregen der gelijke nuttige dingen met Kerst of met een verjaardag. Het merkwaardige is echter, dat de jongste herhaaldelijk zijn moeder vroeg, of hij nu niet eindelijk die oude broek van zijn broer kon overnemen, of kan die trui niet gemaakt worden? Vroe ger vond hij het verschrikkelijk iets te moeten afdragen. Zij gingen ook voorzich tiger met de kleren en schoenen om. Zo was uiteindelijk het resultaat hetzelfde Wat de kas van pa betreft tenminste. Het grote voordeel echter is, zo meent men, dat deze kinderen de waarde van het geld hebben ingezien. Zij kopen niet, als zovele anderen, gebakjes, als hun de schoolmaaltijd die gratis wordt verstrekt niet bevalt. Zij sparen voor grotere voeren van de ballon en nu wel eens graag dingen. een vergoeding zouden ontvangen toestromend publiek. Zo zeer raakten de Creolen vertrouwd met de aanblik van de op en neer gaande ballon, dat velen hunner ondanks de aankondiging in de kranten in paniek geraakten toen zij op de dag van de opstijging, 4 November, de ballon ineens zagen „los schieten". Het was de bedoeling dat het voltallige trio de vaart boven Suriname zou meemaken, maar het gas van Paramaribo bleek zo zwaar dat de beide heren de mand aan Nini Boesman moesten laten. „Het was wel wat vervelend zo alleen, want even buiten Paramaribo begint eigenlijk het oerwoud", zegt Nini Boesman. Weliswaar was haar verzekerd dat even buiten de stad een veilig vliegveldje lag, maar „daar moet je zo'n ballon maar pre cies naar beneden zien te krijgen". Welnu, dat lukte dan ook niet,, want de „Jules Verne" was veel te hoog en het gas ont snapte veel te traag om een landing moge lijk te maken. Even verder, toen de ballon lager voer, wierp mevrouw Boesman de lange sleepkabel uit. „Horatee", riep zij naar een paar dodelijk verschrikte vrouw tjes, maar „die hadden niet terug van die ronde geestverschijning boven hun hoofd"; zij verdwenen liever ten spoedigste. Bij een plantage trof Nini Boesman het beter en de ballon landde veilig. Het was daar dat enkele te voorschijn gekomen boogschut ters de verzekering gaven niet op de dame te zullen schieten. Zelfs bleken de negers bereid gezamenlijk de ballon en de mand met mevrouw Boesman naar een riviertje, en een wat meer bewoonde wereld, te dra gen. Vervolgens heeft een van de mannen per korjaal de sleepkabel van de ballon naar de andere oever gevaren. Daar stond, juichend en armzwaaiend, een groep pad vinders uit Paramaribo, die kans had ge zien de ballon tot zover te volgen. Met zijn allen hebben zij de ballon over de rivier ge trokken, maar toen een der negers beslist aan het mandje wilde gaan bengelen en de ballon veel te zwaar werd, kwamen me vrouw Boesman en haar „passagier" in het modderige water. De neger liet van schrik los en de „Jules Verne" kon zonder moei lijkheden worden „ingepalmd" en naar de, een uur verderop gelegen, grote weg wor den gevoerd. Kort daarna passeerde daar de wagen van koningin Juliana die net terugkeerde van haar bezoek aan Moengo. Hare Majesteit keek uiterst verbaasd naar de onverwachte verschijning. Terwijl Nini Boesman de instrumenten bleef bewaken, heeft de heer De Vos zich naar Hare Majesteit begeven om haar te begroeten en uitleg van de modder te geven. Spoedig daarop is Nini Boesman in Para maribo teruggekeerd, waar zij vernamen dat er op het terrein van de opstijging nog steeds grote groepen negers stonden, wach tend op het ogenblik dat de ballon daar weer zou landen De volgende dag moest zij voor het hotel groepen kleine jongetjes te woord staan, die allemaal hadden geholpen met het ver- HA7 WJ PRESTEERDEN alg. productie van onze inoustrie en de productie per werknemer 50 (exciSiwwnijvei?eld) JarvW Productie per werkhemer 1950 '51 '52 '53 '54 1955 NEW YORK (Un. Press) Het Ameri kaanse weekblad Colliers heeft aan zeven Nobelprijswinnaars gevraagd op welke wijze naar hun mening de vrede het beste bevorderd kan worden. Generaal George C. Marshall verklaarde: „In ons streven naar duurzame vrede ligt een fundamenteel principe bij het onder wijs. Onze scholen, en ik bedoel niet alleen onze hogere scholen, maar in het bijzonder de middelbare scholen, dienen leergangen te hebben waar de jonge mensen geleerd wordt welke reeks van opeenvolgende ge beurtenissen het uitbreken van oorlogen heeft veroorzaakt." Dr. Albert Schweitzer zeide: „Slechts door de heerschappij van een nieuwe gees teshouding kan een staat binnenlandse vrede tot stand brengen. Slechts door een nieuwe geesteshouding tussen de verschil lende staten onderling kunnen deze staten elkaar gaan begrijpen en kunnen zij op houden vernietiging over elkaar te bren gen. Slechts door de wereld overzee te be handelen in een geest verschillend van die Nu sinds enige tijd het water, dat bij Bergambacht uit de Lek wordt gepompt, in de duinen van de Haagse duinwaterleiding stroomt, hebben zich daar reeds enkele grote meren gevormd, die het aspect van het vrij droge duinlandschap geheel ver anderen. De vogels bijvoorbeeld brengen reeds een vrij massaal bezoek aan dit nieuwe element in het terrein. De spitsmuizen daarentegen zijn gevlucht, toen hun holen plotseling werden geïnundeerd. Allerlei andere diersoorten zullen ieder op hun eigen wijze reageren op de verandering in het landschap en men verwacht dat ook de flora er de invloed van zal ondervinden. Voor biologen is dit een buitengewoon interessant studie-object en de deelnemers aan het „MeyendeF'onderzoek zijn hier dan ook reeds geruime tijd op bedacht. in de verschillende levensgemeenschappen. Doordat de waterstand in het gebied wordt verhoogd, zullen er andere planten een kans krijgen, er zullen andere dieren ko men aan de oevers van de gevormde meer tjes, hetgeen aan de vogels en de insecten zal zijn te merken. De biologen zullen trachten, deze gehele ontwikkeling op de voet te volgen. De veranderingen zullen zich slechts langzaam voltrekken. Pas over twintig of dertig jaar zal hiervan voor het publiek iets zijn te constateren. Dit „Meyendel"-onderzoek is in 1922 be gonnen door de bioloog dr. A. Schierbeek, die met enkele medewerkers een begin heeft gemaakt met de inventarisatie van de flora en fauna der Haagse waterleiding duinen, namelijk het gebied van „Meyen del". Tot 1940 werd dit werk geregeld voortgezet. In de oorlog moest men er mee ophouden, maar direct na de bevrijding werd het onderzoek weer ter hand geno men. De werkzaamheden zijn sinds die tijd aanmerkelijk uitgebreid, want behalve de inventarisatie, waarmede men nog bij lan ge na niet gereed is, gaat men nu ook na hoe de verspreiding van de verschillende dieren- en plantensoorten over het terrein is, waarmede de dieren zich voeden en hoe ze precies leven. Daarbij heeft men reeds verscheidene aardige resultaten bereikt, zo vertelde prof. dr. D. J. Kuenen uit Leiden, die de leiding heeft over het faunistische onderzoek. Van een bepaalde groep van ke vers, de loopkevers, waren in 1946 slechts 15 a 16 soorten bekend die in de duinen voorkwamen. Nu men het onderzoek gron diger heeft aangepakt, heeft men in één jaar tijds reeds 63 soorten gevonden. Een ander dier waar de zoölogen veel belangstelling voor hebben is de spitsmuis. Over deze diertjes, die zich voeden met insecten, is nog vrij weinig bekend. Men heeft reeds verscheidene exemplaren ge ringd, in de hoop zo iets meer omtrent hun doen en laten te weten te komen. Dit heeft wel enkele resultaten opgeleverd, maar men was daarmede nog niet tevreden. Reeds geruime tijd geleden is men daar om op het idee gekomen, de diertjes te voorzien van een radio-actief ringetje, waarna men dan met behulp van Geiger tellers hun bewegingen onder de grond zou kunnen volgen. Dit denkbeeld zal nu bin nenkort worden uitgevoerd. Ongeveer 200 ringen met zilver er in zijn naar het atoom- centrum te Kjeller in Noorwegen gezon den, waar zij radio-actief worden gemaakt. Over enkel weken hoopt prof. Kuenen ze terug te ontvangen. Men zal dan één of twee muizen van een dergelijk ringetje voorzien. Met speciale Geigertellers, die aan het uiteinde van een stok zijn bevestigd, zullen enkele onder zoekers, door de duinen lopend, kunnen nagaan waar de dieren zich onder de grond bevinden en waarheen zij zich bewegen. Dank zij de stok zullen zij ongeveer twee meter achter de muis kunnen blijven. Prof. Kuenen verwacht dan ook. dat de spits muizen zich hierdoor niet in hun normale doen en laten zullen laten storen. Dierenbeschermers kunnen gerust zijn, zo zei de hoogleraar, want de muizen zul len geen nadeel ondervinden van de radio activiteit. Hun levensduur bedraagt ten hoogste anderhalf jaar, zodat ze „van ouderdom" zullen sterven voordat de ra dio-activiteit enige invloed heeft kunnen uitoefenen. Studiemateriaal voor 40 a 50 jaar De eerste veertig a vijftig jaar heeft men nog studiemateriaal genoeg in de duinen, zei prof. Kuenen, ook zonder de infiltratie met Lekwater. Met dit laatste wordt ech ter een geheel nieuw aspect aan het onder zoek toegevoegd, namelijk de bestudering van de veranderingen die zullen optreden Dr. G. E. Meuleman, predikant bij de Ge reformeerde Kerk te Vijfhuizen, zal in de loop van 1956 definitief naar Frankrijk gaan om daar werkzaam te zijn als hoog leraar in de theologie aan de universiteit te Aix en Provence. Deze theologische faculteit gaat uit van de Eglise Reformée Evangélique de France. Zoals bekend is, heeft dr. Meuleman reeds aan deze universiteit gedoceerd in het stu dieseizoen 19541955. De keuze is in het bijzonder op hem gevallen wegens zijn kennis van de dogmatiek en van het kerke lijk leven in Frankrijk. Op 29 Augustus 1954 nam hij tijdelijk afscheid van zijn ker kelijke gemeente te Vijfhuizen en hij keer de in Juli van dit jaar weer naar de Haar lemmermeer terug. Thans is aan dr. Meu- lemen het hoogleraarschap aan de univer siteit van Aix-en-Provence blijvend aan geboden. In November heeft hij reeds korte tijd in Frankrijk gedoceerd, hetgeen in April weer het geval zal zijn. In de zomer van 1956 zal hij met zijn gezin naar Frank rijk vertrekken, hetgeen zijn afscheid van de Gereformeerde Kerk van Vijfhuizen betekent. Dr. Meuleman, die afkomstig is uit Steen- wijk, werd op 4 November 1951 in het ambt te Vijfhuizen bevestigd door prof. d-r. G. C. Berkouwer, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. van het verleden en van die van vandaag kunnen de moderne staten ophouden zich zelf in dit opzicht met schuld te beladen." Sir Norman Angell antwoordde: „De grootste bijdrage die wij als volken of als individuen kunnen leveren aan de ver wezenlijking van de vrede zou een correc tie zijn door de middelen die wij reeds bezitten, doch grotendeels ongebruikt laten van die anti-sociale krachten van de menselijke geest die in de gehele wereld tot explosie komen, in het Oosten zowel als in het Westen, in nationalisme, communis me of andere fanatismen." Dr. Ralph J. Bunche meende: „Wij die nen een eenvoudig geloof te hebben in de mogelijkheid voor mensen en volken om de wijsheid en de kracht te vinden, teneinde, met Gods hulp, de atoomoorlog uit te ban nen. Opdat vrede lang moge heersen op aarde en goede wil moge zegevieren onder alle mensen." „Eén probleem roept, meer dan enig an der, om een snelle oplossing," zo betoogde Carlos Saavedra Lamas. „Dat is het pro bleem van het kolonialisme." Emily Green Balch verklaarde: „In een situatie waarin alle dingen met elkander verweven zijn, is het moeilijk om enige „grootste" bijdrage tot de vrede te noemen, tenzij men kiest het onvolprezen ingrediënt van de goede wil, waarvoor president Eisenhower zoveel heeft gedaan om het werkzaam te doen zijn. Men zou dit wel het meest fundamentele kunnen noemen." Lord Boyd-Orr tenslotte antwoordde: „De grootste bijdrage die de volken zouden kunnen geven tot de practische verwezen lijking van de vrede zou zijn: bereidheid om de defensiebegrotingen met, laten wij zeggen 10 percent om te beginnen, te ver lagen. De helft der besparing zou gebruikt kunnen worden om de ondraaglijke last der belastingen te verminderen. De andere helft ongeveer zes milliard dollar zou gestort kunnen worden in een fonds tot ontwikkeling van de wereld." Eerste „Hunter". De eerste Hawker „Hunter" straaljager van de door Fokker in samenwerking met „Aviolanda" te leveren serie voor de Koninklijke Luchtmacht is aan de luchtmacht overgedragen. De „Hun- ter" is een een-persoons jachtvliegtuig met pijlvleugels en e e n straalmotor. Het vlieg tuig kan in duikvlucht sneller dan de ge luidssnelheid vliegen. ZATERDAG 31 DECEMBER Luxor: ..De prairie verdwijnt", alle leeft., 7 uur. Cinema Palace: „The tall men", 14 jaar, 6.45 uur. Roxy: „Typhoon" alle leeft, 7 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 7 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 7 uur. Lido; „Brokkenpiloten", alle leeft., 7 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 7 uur. Grote Kerk: 20 uur, Oude- jaarsavonddienst. Ds. Joh. Bronsgeest, org. H. Lasschuit, sopraan Tine van Raalte. ZONDAG 1 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De koninklijke reis", 10.30 en 12 uur en „The tall men", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Typhoon", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „There is no business like show business", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „On der het Zuiderkruis", alle leeft., 11 uur en „Penny Whistle Blues", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontmoeting der werel den", alle leeft., 11 uur en „Brokkenpiloten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 20 uur: „Het nieuwe Comedia voert op „Humpie heeft een bok geschoten" van Brooke en Ban- nerman. MAANDAG 2 JANUARI Luxor: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De konink lijke reis", 10 en 11.30 uur en „The tall men", 14 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Typhoon", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Oh, Rosalinda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De koninklijke reis", alle leeft., 2.30 uur. Studio: „Penny Whistle Blues", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Brokkenpiloten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De pas des doods", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: 20 u-r, Interkerkelijk Evang. Comité. LONDEN (United Press). Volgens ra dio-Moskou hebben proefnemingen met mensen in de Sovjet-Unie de mogelijkheid van interplanetaire vluchten voor mensen bevestigd. Naar aanleiding van een be spreking van een boek over „interplane taire reizen" werd gezegd, dat de omstan digheden waren nagebootst waaraan de mens bij de geweldige versnelling van een interplanetaire raket bloot gesteld zou zijn. Op een speciale draaitafel met een blad van een middellijn van vijf meter HET VERKEERSPROBLEEM DE BROMFIETS S03.421 v.pelt s5465 werd een man rondgedraaid met een snel heid van veertien meter per seconde ge durende zes minuten. De spanning op het lichaam van de man was bij benadering even groot als die, welke iemand tijdens de versnelling van de raket zou ondervin den. De experimenten hadden geen nade lige invloed op zijn lichaam. Tal van an dere proeven hebben de mogelijkheid van interplanetaire reizen bevestigd, aldus ra dio-Moskou. (Dezelfde proef is beschreven in het boek van de Zwitser Robat Jungk over de Verenigde Staten: De toekomst is reeds begonnen). Een andere belangwekkende proef, die uit het boek geciteerd werd, werd genomen met een stukje geconserveerde menselijke huid. Het stukje huid werd in een raket op grote hoogte blootgesteld aan de in werking van kosmische stralen. Later werd hef overgeplant op een persoon Het bleek geen van zijn eigenschappen verloren te hebben De auteur van het boek. Sternfeld, bewees dat dit het eerste experiment in zijn soort was geweest en dat hieruit nog geen gevolgtrekkingen mogen worden ge maakt. Enige maanden geleden noemde radio- Moskou A. Sternfeld „een vooraanstaand Sovjet-geleerde, die zich specialiseert in interplanetaire onderwerpen". A. Sternfeld heeft in 1952 een bezoek aan Londen ge bracht. Gelukwens. Dr. Drees heeft de Ameri kaanse generaal George Marshall een tele gram met gelukwensen gezonden ter gele genheid van diens 75ste verjaardag. Dr. Drees zegt: „Voor ons zijt gij het symbool van die edelmoedige gedachte waaraan uw naam werd gegeven. Het plan-Marshall is van het grootste belang voor het herstel van ons land geweest. Het is ook een stimulans van onschatbare waarde geweest voor de Europese samenwerking. De regering en het volk van Nederland gedenken met dank baarheid en bewondering uw initiatief". Vice-admiraal. Schout bij nacht J. Cal- lenfels is bevorderd tot vice-admiraal en ontheven van zijn functie van Directeur- generaal van het Loodswezen. Hij wordt opgevolgd door schout bij nacht H. Tichel man.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3