DANSSCHOOL Scherpere acties tegen de Maleise guerilla's Australische krant prijst Haarlems emigrantenpaar In Rijswijk bouwt men huizen bij vijf graden vorst Engeland en de „Euratom" T. GRIEK Verruiming van het deviezenverkeer Waarom 1956 schrikkeljaar is 3 HET WERK GAAT DOOR Heteluchtkanonnenvlammenwerpers en snert- ketels doorbreken dictatuur van het „vorstverlet" Cantine van 12 mille Een half jaar winst Verruiming deviezen- voorschriften voor emigranten Belgen pompen zand naar strand der badplaatsen Twee Rotterdamse „zware jongens" veroordeeld Ambassade op IJsland Encyclopaedia Britannica kent Djakarta nog niet Washington afzijdig in het Portugees-Indiaas geschil Pater Franciscaan bij ongeluk omgekomen Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren LAST VAN DIARRHEE? Tsjin Peng leek niet de werkelijke leider Bromfietser aangereden en gedood De „Ternate" beschadigd Oliebollenbakken in Australië Prof. Dankbaar voorzitter Oecumenische Raad Dierenarts L. J. Kas op Hilversumse voordracht ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 Van een verslaggever) De kleine gemeente Rijswijk is sinds kort het middelpunt van een aantal belangwekkende woningbouw-experimenten. Eén daarvan betreft een complex van ruim 500 arbeiderswoningen die letterlijk „bij nacht en ontij" uit de grond gestampt worden. Lang voor het dag wordt gaat het werkvolk er reeds de steigers op om bij het licht van sterke schijnwerpers zijn dagtaak te beginnen. Ook des avonds werken zij bij kunstlicht één a twee uur langer dan hun collega's op alle andere bouwwerken, die er in deze donkere December-dagen al om een uur of vier mee uitscheiden. Dat is echter niet alles. Ook bij regenachtig weer, bij storm en bij lichte tot matige vrieskou wordt hier gewoon doorgewerkt: iets dat nog nooit eerder vertoond is in de vaderlandse bouwerij. Dan krijgen de mannen warme, waterdichte kleding, steigers en bouwplaatsen worden afge schermd met rietmatten tegen vocht en vorst. De stenen en andere materialen, die dag en nacht onder dekzeilen bewaard worden, komen kurkdroog bij de metselaars aan; de werkwaterleidingen worden diep ingegraven. Zo kan men ook bij uitgesproken „verletweer" volop aan het werk blijven. Op Dinsdag 20 December heeft men het zelfs bestaan, bij vijf graden vorst door te metselen, toen alle andere bouwwerken reeds dagen stillagen! Ook het binnenwerk kan hier bij slecht weer gewoon doorgaan. Zodra een raam kozijn gesteld en bevestigd is, spijkert men er een lap glashelder plastic voor om de kou en de regen buiten te sluiten. Met speciale petroleumvergassers van groot model worden de af te werken vertrekken dan zodanig drooggestookt, dat timmerlui, schilders, stucadoors en behangers er hun taak naar behoren kunnen vervullen. El ders op hetzelfde werk neemt men proeven met een zogenaamd „hetelucht-kanon", zo als die voor de voorverwarming van vlieg tuigmotoren gebruikt worden. Door lange dijbeendikke slangen perst dit apparaat on der hoge druk warme lucht in de in aan bouw zijnde panden om de werkruimte te verwarmen en het droogproces te verhaas ten. De reeds gereedgekomen woningen eengezinshuizen en flats van vier en vijf woonlagen konden dan ook goeddeels droog worden opgeleverd. Ook de „vlammenwerper" (een persgas- reservoir met een groot model blaaslamp aan het uiteinde) bewijst goede diensten Tot nu toe werden de betonstortploegen al met verlet naar huis gestuurd, wanneer het ijzeren vlechtwerk door lichte ijzelvorming „onwerkbaar" geworden was. Nu echter ontdooit men het zaakje met de vlammen werper en binnen het uur kan met het storten een begin gemaakt worden. Natuurlijk kosten al die voorzieningen geld, zoveel geld zelfs, dat geen enkele aan nemer bereid zou zijn, dergelijke extra- kosten voor eigen rekening te nemen. Dat beantwoordt tevens de vraag, waarom deze „winterharde" bouwwijze die in Scan dinavië al vele jaren wordt toegepast in Nederland .nooit eerder beproefd werd: men vond het eenvoudig te riskant. In Noorwegen en Zweden, waar de winters zoveel strenger en langer zijn dan bij ons, had men geen dndere keus. Hier echter waren arbeiders en bazen van oudsher ge wend aan het „onwerkbare" weer en ont brak de dwingende noodzaak tot verande ren. Totdat de vorige winter ons acht weken vorstverlet kostte, waardoor de bouw van duizenden woningen aanzienlijk vertraagd werd. Die tegenslag bracht de minister aan het peinzen; een studiereis naar Scandi navië volgde en als resultaat daarvan kreeg Rijswijk in October van dit jaar de pri meur van het doorwerken-bij-winterweer met een departementaal ruggesteuntje van honderdduizend gulden. Uit dat bedrag zouden alle noodzakelijke extra-voorzie ningen als dekzeilen, verlichting en ver warming betaald worden en op die con ditie durfde de aannemer der 500 arbei derswoningen de Reeuwijkse firma Bon tenbal het experiment wel aan. Ook de bouwvakkers zelf waren „er wel voor te porren", zoals dat in hun vakjargon heet. Bij verlet ontvangen zij immers slechts 90 percent van hun wettelijke loon, maar wanneer er gewerkt wordt krijgen zij bo ven dat contractloon nog eens 40 tot 50 percent „clandestien". Zij hadden er dus alle belang bij, te blijven doorwerken. Bovendien heeft men gezorgd voor een prima sociale verzorging op de bouwplaats: wij bewonderden er bijvoorbeeld een mo del-kleedkamer met infrarood-verwarming en keurige wasgelegenheid, alsmede een gezellige cantine (kosten 12.000), waar in de schafttijden radiomuziek is en waar keurige diensters de hele dag koffie, koek en hete soep serveren. Die cantine wordt geëxploiteerd door de Stichting Alcohol vrije Bedrijven en de consumpties worden er tegen kostprijs verkocht: een „bak leut" voor een dubbeltje, een kom snert voor twintig cent. Wie de erbarmelijke schafthokjes en kleedkrotten op vele Nederlandse bouw werken kent, die begrijpt dat deze nieuwe voorzieningen bij de arbeiders in goede aarde vallen en hun werklust ten goede komen. Rijswijks energieke burgervader drs. Bogaardt, die een der vurigste voor standers van deze nieuwe bouwwijze is, vertelde ons gisteren in zijn rustieke raad huisje, dat hij dikwijls zelf op het werk komt rondneuzen en er niets dan tevreden stemmen hoort. Die tevredenheid is trou wens wederkerig, want dank zij de schijn werpers, de gaskachels en de sociale voor zieningen zijn er thans reeds tachtig van deze woningen opgeleverd, waarvan er bij de traditionele bouwwijze nog geen een klaar geweest zou zijn. De laatste der ruim vijfhonderd huizen in dit proefcomplex zal waarschijnlijk omstreeks Juni 1956 gereed komen een half jaar eerder dan in nor male „verletbouw" mogelijk geweest zou zijn en daarmee is drs. Bogaardt als een goed burgervader meer dan content. „Het grappige is nu", zo vertelt hij nog, „dat vele aannemers het systeem reeds op eigen houtje zijn gaan navolgen. Overal op de nieuwbouw zie je rieten matten verrijzen, met kachels slepen en wat dies meer zij en daar kunnen de Rijswijkse woningzoe kenden alleen maar baat bij hebben. En niet alleen zij, want ik geloof stellig, dat dit systeem een belangrijke bijdrage kan zijn tot opvoering van de nationale woning productie. Ik krijg hier dan ook dagelijks ambtgenoten op bezoek, die eens pools- hoogste komen nemen naar de stand van onze winterbouw. Collega d'Ailly bij- Tot dusverre was op grond van een alge mene vergunning contante handel in bui tenlandse vorderingen slechts tussen devie- zenbanken geoorloofd. Thans is ook voor and'ere ingezetenen de mogelijkheid' ge opend aan de contante handel in bepaalde buitenlandse vorderingen deel te nemen. De Nederlandsche Bank heeft per 2 Januari een algemene vergunning verleend, da© d'e contante aankoop van vorderingen in een aantal West-Europese valuta's toestaat, on geacht of er, zoals tot dusverre was ver eist, een betalingsverplichting tegenover het buitenland bestaat. Deze valuta's zijn: ponden sterling, Belgische en Franse fran ken, Zwitserse „c"-franken, Duitse mar ken, Italiaanse lires en Deense, Noorse of Zweedse kronen. Het vereiste, dat contante aankoop slechts is toegestaan indien voor de naar het buitenland te verrichten beta ling een onherroepelijk accred'itief is ge opend, is voor deze geldsoorten vervallen. De deviezenibanken mogen evenals voor heen in alle geldsoorten handelen. Aan an dere ingezetenen is krachtens deze vergun ning slechts het onderling verhandelen toe gestaan van vorderingen in met name ge noemde E.B.U.-geldsoorten, en wel voor zover deze via een accoordrekening zijn of kunnen worden geïnd en krachtens de be staande voorschriften in guldens mogen worden afgerekend. een crediet van 25 mille gevraagd om het Rijswijkse voorbeeld ook in de hoofdstad te kunnen navolgen." Ook in de directiekeet van aannemer Bontenbal is men best te spreken over het experiment, waarvan de resultaten, naar een der opzichters ons verzekerde, tot nu toe alle verwachtingen overtroffen hebben. „Ik geloof dan ook, dat alle extra-kosten er dik uit zullen komen en ik weet wel zeker, dat mijn firma straks voor eigen rekening op deze wijze verder gaat wer ken," vertelde hij ons. Doorwerken bij slecht weer, zoals da thans in Rijswijk wordt toegepast, verg vele kostbare voorzieningen. Er zijn echte ook heel simpele en goedkope oplossingen zoals het afschutten van werk en arbeiders door middel van rietmatten, dekzeilen, e.d Op deze steiger hebben Rijswijkse bouw vakkers kort geleden achter de rieten beschutting bij flinke vorst gemetseld. BRUSSEL. Het Belgische ministerie voor Openbare Werken laat zand naar het strand pompen om het knagen van de zee aan de kust tegen te gaan. Hierbij wordt zeewater naar het binnenland gepompt, waarna dit vermengd wordt met zand, dat uit het lagergelegen poldergebied wordt gegraven. Dit mengsel wordt door een buis leiding, welke de kustweg nabij Knokke op een hoogte van ruim vier meter kruist, teruggepompt. Daar wordt het mengsel van zand en zeewater gestort, waar het een aanvulsel vormt op het zand dat vast gehouden wordt tussen de verbeterde strekdammen. De afgelopen vijf jaar is voor de verbetering dezer strekdammen bijna twintig millioen gulden uitgegeven. Het verlies aan zand van de Belgische bad plaatsen is door de grote vloedgolf van Februari 1953 sterk toegenomen, aldus meldt de Londense Financial Times. Men heeft berekend, dat de kosten van de eerste millioen kubieke meter nieuw zand, via de buisleiding aangevoerd, onge veer twee gulden per kubieke meter be dragen. De Rechtbank ,te Dordrecht heeft de 36- jarige; stoker C'. P. van' den B., bijgenaamd Cor den Bels, en de 38-jarige automonteur C. J. K., ook een bekende figuur uit de Rotterdamse onderwereld', veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf wegens poging tot inbraak in een garage in Zwijndrecht. De officier van Justitie had tegen beiden VA jaar gevangenisstraf geëist en deze zware vordering gemotiveerd met de mede deling, dat het in Dordt altijd een goede gewoonte is geweest om Rotterdamse zware jongens, die het waagden de Merwestad en omgeving onveilig te maken, met hoge straffen schrik in te boezemen om hen zo doende op veilige afstand te houden. De regeringen van IJsland en Nederland hebben besloten de rang van hun weder zijdse diplomatieke vertegenwoordigers te verheffen tot die van ambassadeur. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, die thans mede in de hoe danigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Reijkjavik is geaccrediteerd, zal worden benoemc' tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij de republiek IJsland. (Van onze correspondent in Djakarta) Een Indonesisch blad heeft ontdekt dat in de jongste editie van de Encyclopaedia Britannica (1955) Djakarta niet te vinden is maar welBatavia, waarvan de bevol king volgens deze uitgave vijfhonderd duizend zielen zou tellen. In werkelijkheid wordt het Inwonertal geschat op twee millioenDjatinegara heet nog steeds „Meester Cornelis" en Bogor nog Buiten zorg. Niet alleen In kennis over Indonesië schieten de samenstellers tekort. De Phi- lippijnen worden een kolonie van de Ver enigde Staten genoemd. Het moet voor de Amerikanen niet prettig zijn aan de ge bruikers van de Encyclopaedia Britannica als „kolonialen" te worden voorgesteld. NIEUW DELHI (Reuter). De Indiase regering heeft een nota uit Washington ontvangen, waarin opheldering wordt ge geven over het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Goa, de Portugese kolonie die India opeist. Naar verluidt legt de Ame rikaanse regering er in de nota de nadruk op, dat de Verenigde Staten geen partij kiezen in het geschil tussen India en Goa, doch dat zij slechts een vreedzame rege ling van de kwestie wensen. De Amerikaanse nota was een antwoord op een Indiase nota die verzonden was na de gemeenschappelijke verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en diens Portugese ambt genoot, Cunha, waarin gesproken werd over de „Portugese provincies in het Verre Oosten". ADVERTENTIE Zijlweg 49 Tel. 14441 - Haarlem Hiermede wensen wij al onze leerlingen, oud-leerlingen en relaties een voorspoedig 1956 Vrijdagavond! omstreeks half acht is de 44-jarige pater Franciscaan Gabimus van Putten, geboortig uit Den Haag, op de Meerssenerweg te Maastricht met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij is vermoedelijk door een passerende auto nog aangereden. Hij l'iep zware verwondingen op, onder andere kneuzingen in de borstkas. Hij is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Pater Van Putten was sedert Augustus 1953 te Maastricht werkzaam als assistent-pater. Hij was vier jaar priester. ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 ADVERTENTIE v.- Premier Tengkoe Abdoel Rahman van Malakka heeft in een radiorede aangekon digd, dat nu de besprekingen met Tsjin Peng, de leider van de communistische guerilla-strijders, mislukt zijn, het am nestie-aanbod aan de communistische ter roristen na 8 Februari van het volgende jaar niet meer van kracht zal zijn en dat de strijd tegen hen verscherpt zal worden tot de ene of de andere partij toegeeft. „En ik zal nimmer toegeven", aldus ae grijze premier, die hier nog aan toevoegde, dat hij geen enkel verlangen meer koes tert om met de communisten nieuwe on derhandelingen aan te gaan alvorens hij er van verzekerd kan zijn, dat zij accoord gaan met een volledige overgave. Hij riep in zijn rede het volk van Malak ka op om alle steun aan de regering te geven bij de verscherpte strijd tegen de terro ten. C "raai G. K. Bourne, die de leiding he van de operaties tegen het commu nis che guerillaleger, dat op ongeveer 3500 man wordt geschat, heeft na het mis lukken van de besprekingen in Baling een verklaring uitgegeven, waarin hij de be volking oproept de veiligheidsstrijdkrach ten terzijde te staan om „nu snel met de communistische terroristen af te rekenen". Het is nu het gehele land en in feite de gehele wereld duidelijk, dat er geen waar heid schuilt in de bewering van de com munistische partij van Malakka: dat zij strijd voor de onafhankelijkheid van het land. Tsjin Peng zegt met nadruk, dat hij strijd voor de communistische ideologie en zich niet wil overgeven. Hij geeft hiermee toe, dat hij vecht tegen de wettig gekozen regering van Malakka en ik ben van me ning, dat het volk van Malakka onder cle leiding van Tengkoe Abdoel Rahman te rug zal slaan en de veiligheidsstrijdkrach ten zal helpen om snel af te rekenen met de communistische terroristen. Een snelle afrekening is zeer wel mogelijk", aldus Bourne. Intussen hebben de veiligheidstroepen reeds orders ontvangen om hun acties te verscherpen. Onmiddellijk na het bekend worden van het mislukken der onderhan delingen in Baling kwamen in Koeala, Loempoer, de hoofdstad van de federatie van Maleise staten, militaire bevelhebbers bijeen om spoedbesprekingen over een hernieuwde campagne te voeren. Men gelooft dat de jeugdige communis tische leider, die zich zeer heeft onderschei den in de strijd tegen de Japanners, om een nieuwe ontmoeting zal verzoeken. Men is namelijk van mening, dat Tsjin Peng niet de werkelijke leider is van de merendeels Chinese communisten in Malakka. Premier Marshall van Singapore ver klaarde tegenover de pers in Baling sterk de indruk gekregen te hebben, dat Tsjin Peng bang was zelfstandig verstrekkende beslissingen te nemen. Marshall zeide, dat hij voortdurend herhaalde, dat hij geen mandaat en volledige volmacht bezat. Dit houdt in, dat hij ruggespraak zou moeten houden met superieuren. Abdoel Rahman zeide: „De werkelijke leider van de guerilla zit in een ander land. Hij vertegenwoordigt communistisch Chi na", aldus heeft Rahman, voor de eerste maal en tegen zijn gebruikelijke behoed zaamheid in, communistisch China er van beschuldigt, betrokken te zijn bij de guerilla in de Maleise jungle. LONDEN (A.F.P.) Engeland zon deel neming aan de geprojecteerde Euratom (or ganisatie voor Europese samenwerking bij de vreedzame toepassing van atoomenergie) gunstig willen overwegen, indien deze or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking zou worden geplaatst, aldus wordt te Londen vernomen. Anderzijds verklaarde een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken tegenover A.F.P., dat het rapport van het comité-Spaak over de oprichting van de Euratom nog steeds wordt bestu deerd. Hij voegde hieraan toe, dat het on juist zou zijn te menen, dat Engeland geen belang zou stellen in het plan. Volgens waarnemers valt er een zekere verandering te bespeuren in de houding van Engeland, die vermoedelijk niet vreemd is aan de recente reorganisatie van het Engelse kabinet. Men doet opmerken, dat Engeland op het ogenblik op het gebied der atoomenergie een zekere voorsprong heeft op alle andere landen van West- Europa. Mocht er echter een Europese atoomgemeenschap tot stand komen en mochten de Verenigde Staten blijven wei geren hun atoomgeheimen mede te delen, aan loopt Engeland gevaar deze voorsprong te verliezen. Volgens de waarnemers schijnt er op politieke gronden te Londen de wens te worden gekoesterd de positie van de O.E.E.S. te versterken. Vrijdagmiddag is ter hoogte van het Der de Kruisd'iep te Nieuw-Weerdinge de 73- jarige bromfietser H. M. uit Ter Apel aan gereden, toen hij plotseling naar links uit week, door een hem achterop komende be stelauto, bestuur door de heer A. S. uit Ruinen. De heer M. liep enkele hoofdwon den op en is per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd, waar hij later is overleden. Het Nederlandse stoomschip „Ternate" dat Vrijdag te Antwerpen binnenliep is bij het zwaaien voor de rede met de achter steven tegen de kademuur en tegen afdaken terechtgekomen. De kademuur en het schip werden daarbij ernstig gehavend. In een van de straten van het dicht bevolkte Amerikaanse stadje Levittown in de staat New York sloeg een dezer dagen een Sabre-straaljager van de Amerikaanse luchtmacht te pletter. De piloot wist zich echter met zijn schietstoel te redden en aangezien er niemand in de geparkeerde auto zat, waar de machine bovenop viel, liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. De Nederlandsche Bank is in beginsel bereid ten behoeve van emigranten, die zich in het buitenland hebben gevestigd en die ten aanzien van hun vermogen nog zijn onderworpen aan de bijzondere voor emi granten geldende voorschriften, bepaalde faciliteiten te verlenen. Deze faciliteiten zullen ook worden verleend aan personen, die na 1 Januari 1956 zullen emigreren, zo dra zij zich in het buitenland hebben ge vestigd. Voor emigranten naar een E.B.U.-land of naar een land, dat behoort tot het mone taire gebied van een E.B.U.-land, betekent de nieuwe regeling bovendien, dat zij des gewenst hun gehele vermogen getransfe reerd kunnen krijgen. Emigranten naar Canada, Cuba, de Do minicaanse republiek, Salvador, Guatemala, Haïti, Honduras, Mexico, Panama, Vene zuela en de Verenigde Staten kunnen even eens hun vermogen getransfereerd krijgen, daar zij op grond van een algemene ver gunning effectendollars mogen aankopen. De thans reeds voor emigranten bestaan de faciliteiten blijver gehandhaafd. Bij hun vertrek kunnen zij aan deviezen meekrij gen: voor gezinshoofden en alleenstaande personen 4.000.voor gezinsleden elk 2.000.en voor huisvesting of zelfstan dige uitoefening van een beroep of bedrijf 25.000.—. Prof. dr. W. F. Dankbaar, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, is ge kozen tot voorzitter van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Prof. Dankbaar volgt als zodanig prof. dr. S. F. Als wij elkaar op 31 Dec. 's nachts om 12 uur „Geluk kig Nieuwjaar" wensen, zijn wij daarmee achttien uur te vroeg: ei genlijk eindigt 1955 pas op 1 Januari 's avonds om zes uur. voorbeeld was er weg van en heeft meteen H. J. Berkelbach van der Sprenkel op. De moeilijkheid schuilt in het feit, dat het jaar niet precies 365 dagen duurt maar rond 365 1/4 dagen. Ie der jaar zouden we dus een kwart dag gaan achter lopen, als niet de overtollige uren eens in de 4 jaar worden ingehaald door een „schrikkeldag". Dat gaan we komend jaar weer doen: Februari heeft dan 29 dagen. Zouden we die „schrikkeldag" er niet tussenvoegen dan zou aan het eind van 1956 onze achterstand bij de werkelijke tijd één volle dag zijn. Dan zouden we Oudejaarsavond 1956 eigenlijk op 1 Januari moeten vieren en Nieuwjaarsdag 1957 zou op 2 Januari moeten vallen. Omdat het dit jaar - 1955 - drie jaar geleden is, dat we een schrikkeljaar hadden zijn we dus achttien uur achter. Als men vraagt: „Waarvoor is het goed, dat we die overtollige uren inhalen?" dan moeten we, als antwoord op die vraag, even in de toekomst schouwen. Wat wil het zeggen iedere vier jaar een dag met onze kalender te moeten opschuiven? Wel, dat na 720 jaar de winter eind Juni zou beginnen en dat men eind December puffend van de warmte aan het strand zou liggen. Alle officiële feestdagen zouden in de war lopen: Kerstmis zou men moeten vieren midden in de zomer, Sint Nicolaas zou ons land aan het begin van de zomer moeten bezoeken. En onze verre nakome lingen zouden in Juli of Augustus „ijsvrij" kunnen krijgen. Het is dus goed, dat het schrikkeljaar is uitgedacht. Het zorgt er voor, dat ons kalenderjaar vrijwel gelijk loopt met de werkelijke lengte van het aardse jaar: 365 1/4 dagen. Dit is vrij nauwkeurig de tijd die de aarde nodig heeft, om één keer haar baan om de zon af te leggen. Die baan is rond 930 millioen kilometer lang, dus heeft de aarde tijdens haar gang om de zon een snelheid van bijna dertig kilometer per seconde. Daarvan merken we niets, gelukkig. „They had troubles galore, but so what?" (Zij hadden moeilijkheden genoeg, maar wat zou het?). Onder deze kop schreef de Australische krant „The Courier Mail" on langs een artikel over het uit Nederland geïmmigreerde echtpaar Oudolf uit Haar lem afkomstig, dat zich thans in Coorparoo bij de kustplaats Brisbane gevestigd heeft. „So What" is ook de naam van het (ei gen) huis van de familie Oudolf, een naam die kort en raak de mentaliteit typeert waarmee dit Hollandse gezin in Australië de moeilijkheden trotseert. En de moeilijk heden zijn de Oudolfs niet bespaard geble ven. „The Courier Mail" vertelt hoe „Bert" en „Toni" Oudolf, in 1941 getrouwd, reeds een jaar later de eerste grote moeilijkheden te verwerken kregen omdat toen Bert door ce bezetter naar Duitsland werd ge transporteerd en daar te werk werd ge steld. Toni is haar echtgenoot na enige tijd achterop gereisd en samen zijn zij er in geslaagd uit het kamp te ontsnappen naar Nederland terug te keren en hier onder te duiken. Na de bevrijding werd Bert weer ban ketbakker en Toni opende in Haarlem een schoonheidssalon. De gang van zaken be vredigde hun echter niet en zij maakten plannen om te gaan emigreren. Van een geëmigreerde vriend in Australië ontvin gen zij goede berichten. Dit deed hen een besluit nemen en zij kochten een enkele reis vliegbiljet naar dit land. Het was een hele stap. De Oudolfs zijn met weinig middelen maar met grote energie hun nieuwe leven begonnen. Bert kreeg in Brisbane een „job" in een banketbakkerij en hij zocht onder tussen naar een mogelijkheid om voor zichzelf te beginnen. De „provincie" waar in zij wonen, Queensland, had naar hij meende gebrek aan oliebollen. Dus begon hij thuis in de keuken massa's oliebollen te bakken, om deze overal in de stad aan de man te brengen. Overdag werkte hij in de bakkerij van zijn baas en des avonds tot vaak diep in de nacht voor zich zelf in de keuken. In enkele jaren kreeg hij het met dit i laatste zo druk dat hij zijn baantje vaarwel I zegde en geheel zelfstandig ging werken. Bert en Toni maakten lange dagen waarin heel hard gewerkt werd. Maar in 1953 wa ren zij zover dat zij konden gaan denken over een eigen huis. In het afgelopen jaar lieten zij het bouwen in een van de buiten gemeenten van Brisbane. Achter het huis staat een gloednieuwe bakkersoven. Toen dit huis klaar was lag de tuin er nog kaal en woest bij en Toni dacht aan de bontbeplante tuintjes van Holland. Ook dit probleem hebben zij op voortvarende wijze aangepakt. Zij stelden een andere dagindeling op en kwamen nu voortaan al om vijf uur uit de veren om gedurende twee uur aan de tuin te kunnen werken. Dan volgde om zeven uur het ontbijt met de twee jonge zoontjes en hierna begon nen de dagelijkse werkzaamheden. De familie kreeg alle eer van het werk. Dit jaar ontvingen zij een speciale onder scheiding in een wedstrijd om de mooiste voortuin in Brisbane, uitgeschreven door The Courier Mail. Voor de Oudolfs is deze onderscheiding meer dan een prijs voor de mooiste tuin. Voor hen is het de bekroning op het werk van enkele harde jaren of zoals The Cou rier Mail schrijft „het einde van een lange weg". Uit het gehele artikel spreekt een eerlijke bewondering voor dit energieke Hollandse echtpaar. Over het wel en wee van landgenoten in de vreemde worden vaak nogal uiteenlopende berichten ver nomen. Daarom is het goed een dergelijk positief bericht te horen dat aanstaande emigranten ongetwijfeld een hart onder de riem zal steken. Voor directeur van Slachthuis De Haarlemse dierenarts de heer L. J. Kas, die tevens hoofd is van de gemeente lijke vleeskeuringsdienst te Velsen, staat ais eerste op een voordracht van B, en W. van Hilversum voor de functie van direc teur van het gemeentelijk slachthuis aldaar.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5