De gele kamer Attlee en Churchill zijn twee contrasterende figuren Olga Pluto moet 80 m voorgift geven, maar is toch favoriet Britten houden beide premiers van de voorbije generatie in hoge ere (voxvö fTmeku^sen FEUILLETON Brand in matrassen- fabriek in Delft ZA u RDAG 3 1 DECEMBER 19 5 5 Haagse politie arresteerde verdachten van 2 inbraken Tournooi om damtitel begint 14 Februari Het tournooi in Hastings Nederlands piloot redde zich met parachute ANWB: 337.000 leden Kenners prefereren een VOLVO COURSES IN HILVERSUM Geen Duitse visa voor Hongaars Voros Lobogo Wat de Finnen bij Porkkala cadeau krijgen De „Appingedam" jn Lissabon door Mary Roberts Rinehart Oude Fokker F VII uit 1925 vloog museum tegemoet Australië en Sovjet-Unie zoeken diplomatiek contact Internationale status van Tanger kwestieus gesteld Eerste in Nederland gebouwde Hawker „Hunter" Nieuwe loon- en arbeids voorwaarden voor zeevarenden De beide Britse oud-premiers Clement Attlee en Sir Winston Churchill staan nog altijd in het middelpunt van de belangstelling. Attlee's vertrek uit het Lagerhuis heeft zowel in als buiten Groot-Brittannië diepe indruk gemaakt. Het verschil van politiek inzicht staat daar geheel buiten. Voor Attlee is er niets dan lof. Evenals Churchill is ook Attlee een waarlijk nationale figuur. Churchill en Attlee hebben de spil gevormd van het oorlogskabinet. Churchill prees destijds Attlee's loyaliteit en cle doeltreffendheid van zijn werk. Als Churchill in de oorlog afwezig was, verving Attlee hem. De ingetogen Attlee, die in zijn optreden naar buiten volkomen tegenge steld is aan de uitbundige Churchill, is door zijn rechtschapen karakter, zijn scherpe verstand en zijn gezond oordeel eveneens een groot man. Churchill wordt bewogen door de worsteling tussen tirannie en vrijheid in de wereldgeschiedenis. Attlee, die zich los had gemaakt van een gedegen burgermilieu van de hogere middelklasse Churchill en Attlee hadden als kind dezelfde gouvernante om zeven jaar lang in het haveloze Oost-Londen sociaal werk te doen, werd in de eerste plaats bewogen door maatschappelijk leed. Eigenlijk is de rustige Attlee kenmerken der voor het Britse volk dan Churchill wiens moeder een Amerikaanse was. De Britten geven in het politieke leven in het algemeen de voorkeur aan het eenvoudige Attlee-type boven uitzonderlijke karakters. In normale tijden voelen zij zich veilig bij dorre premiers als Bonar Law, Baldwin, Chamberlain en Attlee. In de eerste we reldoorlog kreeg de felle Welshman Lloyd George zijn kans en Churchill werd in de tweede wereldoorlog het symbool van een strijdende natie. Niet zodra was de oorlog voorbij of de romantische, visionnaire en altijd buitenissige Churchill moest plaats maken voor de nuchterzakelijke Attlee. Attlee is altijd wars van vertoon geweest. Hoewel hij van jongs af een hartstocht koestert voor de schone letteren houdt Att lee niet van franje in politieke redevoerin gen. Hij spreekt snel, kernachtig, stekelig als'een wesp vaak, maar altijd recht op zijn doel af. Als Attlee in het Lagerhuis het woord voerde waren zijn hoorders minstens zo geboeid als door Churchill's oratorisch vuurwerk. Churchill en Attlee vulden el kaar op uitstekende wijze aan en deze uit zonderlijke contrastwerking zal het Lager huis missen. Onmisbaar De functie van oppositieleider in Groot- Brittannië wordt door de regering met twintig duizend gulden per jaar bezoldigd, waarmede te kennen wordt gegeven dat de oppositie, hetzij liberaal zoals in de vorige eeuw hetzij Labour of conservatief zoals in de tegenwoordige tijd, een onmisbaar on derdeel vormt van de Britse democratie. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook In totaal voor een waarde van 35.000 gulden gestolen De politie te 's-Gravenhage heeft twee personen gearresteerd, die er van worden verdacht de vorige maand twee inbraken te hebben gepleegd, waarbij in totaal voor een waarde van ongeveer f 35.000 werd buitgemaakt. In een perceel aan de Zijde laan verdwenen sieraden, kleding en an dere waardevolle voorwerpen met een to tale waarde van f 15.000. In een huis aan de Benoordenhoutseweg werd eveneens in de maand November tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken. Hier bestond de buit uit twee bontjassen, tafelzilver en juwelen ter waarde van ongeveer f 20.000. De politie was er achter gekomen, dat een vrouw met een Oostenrijks accent ge regeld pakketten naar Oostenrijk zond, waarin zich gestolen goederen bevonden. Enkele pakketten |vist men te achterhalen en daarin bleek zich inderdaad kleding te bevinden, afkomstig van de inbraak aan de Zijdelaan. De vrouw, de 42-jarige Weense mej. T. V., werd enige tijd nauwlettend in het oog gehouden, evenals de 35-jarige Haagse tandtechnicus E. J. van D., met wie zij in nauwe relatie stond. Toen dezer dagen bleek, dat beiden van plan waren naar Oostenrijk te vertrekken, werden zij gearresteerd. Tevens werd toen huiszoe king gedaan bij een kennis van verdachten, waar zij vaak kwamen. Hier vond men in de piano een doos met juwelen en goud. Hoewel de juwelen uit de sieraden waren gesloopt en het goud was omgesmolten, kon worden vastgesteld dat zij afkomstig waren van de inbraken aan de Zijdelaan en de Benoordenhoutseweg. De kennis bleek hier evenwel niets van te weten. Hij is niet aangehouden. Tot nu toe blijven de gearresteerden hardnekkig ontkennen. De rest van het gestolene is nog niet ge vonden. Het is een uitdrukkelijke erkenning van de minderheid die onder het twee partijenstel sel elk ogenblik geroepen kan worden om de regeringsverantwoordelijkheid over te nemen. In de Labourpartij heerst weemoed we gens Attlee's vertrek. Na een generatie komt eindelijk het leidersvraagstuk aan de orde. Attlee heeft gedurende een record periode Labour in het parlement aange voerd al was zijn benoeming destijds na Lansbury's aftreden een noodoplossing. Om zijn karaktereigenschap werd Attlee elk jaar herkozen. Attlee's ministerschap was eveneens een record, negen jaar lang was hij zonder onderbreking aan de top, eerst als onderminister tijdens de oorlog, daarna als eerste minister. Hij was altijd een zwijg zame, ook voor zijn naaste collega's een moeilijk te benaderen figuur. Vijanden leek hij niet te hebben. De wedstrijd om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland zal op Zaterdag 14 Februari beginnen. Het kampioenschap duurt acht weken en wordt geheel in Utrecht gehouden. De cadidaten spelen op Zaterdag en Zondag of indien gewenst op Vrijdag en Zaterdag. In het laatste weekeinde van het tournooi wordt alleen op Zaterdag ge speeld. Tijdens de derde ronde van het interna tionaal schaaktournooi in Hastings werden de volgende uitslagen genoteerd: Olafsson (IJsland.)Del Corral (Spanje) 10, Persitz (Israel)Ivkov (Joegoslavië) 01. Vliegtuigbotsing boven Manitoba MACDONALD, Manitoba (United Press) De Nederlandse leerling-vlieger sergeant G. C. Ockeloen, afkomstig uit Utrecht, is in Canada aan de dood ontsnapt toen hij met zijn Silver Star straaljager in botsing kwam met een vliegtuig van hetzelfde type. Autoriteiten van de RCAF verklaarden dat de 21-jarige Nederlandse NATO-vlie- ger zich na de botsing met behulp van zijn parachute in veiligheid wist te stel len; dit lukte ook de twee RCAF-piloten die zich in het andere toestel bevonden. De twee vliegtuigen, die beide Macdo- nald tot basis hadden, waren voor een ge wone oefenvlucht van dit vliegveld opge stegen. De ANWB sluit het jaar af met circa 337.000 leden; op 31 December 1954 telde de bond ruim 294.000 leden. Het aantal wegenwachtleden steeg in 1955 tot meer dan 180.000; op 31 Decem ber 1954 was het aantal.' 152.806. ADVERTENTIE OVERVEEN wenst alle cliënten een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR Op Nieuwjaarsdag zijn er volop winter- draverijen in het Hilversumse Sportpark. Hoewel de gemiddelde bezetting minder is dan in de afgelopen weken zullen toch weer negen nummers verwerkt moeten worden. Daar voor de leerlingendraverij zulk een groot aantal paarden aan de start zal ko men is splitsing onvermijdelijk. De afde ling, waarin Rita du Maire zal starten, geeft weinig moeilijkheden, daar deze merrie op de korte afstand haast niet te kloppen is. De andere candidaten voor de overwinning zijn Octavia, de keuze Jos Leeuwenkamp uit Persimmon en Rosa B en de mogelijke outsider Queeny Dillon. De grootste belangstelling zal echter uit gaan naar de continentale draverij om de Naardermeer-prijs, waarin de crack Olga Pluto thans niet minder dan 80 meter voor gift heeft te geven, waarvan 40 m. aan de Franse hengst D'Israël LR en de tweede troef van Geersen, Peterhof. Dit trio is sterker dan de rest van het veld. De ver richtingen van Olga Pluto zijn de laatste weken echter dermate indrukwekkend, dat de merrie opnieuw het meeste vertrouwen wordt geschonken, vóór Peterhof en Prinses Zora. Zora. De steeds groeiende vorm van Parel Holland C maakt haar in de Marsdiep-prijs de favoriet, temeer daar haar rivalen Quibus en Réthy Hollandia vermoedelijk wel over hun grootste vorm heen zijn. De outsider is Quite Heny. Het hoofdnummer is deze keer gereser veerd voor de middenklasse. Een zeer open nummer, waarin River, ondanks zijn handi cap van 40 meter, betere papieren heeft dan zijn stalgenoot Querida Donum. Ook Roh verdient aanbeveling, evenals Rosa Dear, die echter sinds October niet meer heeft gelopen en vermoedelijk de afstand een te zware opgave zal vinden. In het openingsnummer valt de keuze op Troubadour, die dank zij een bijzonder gunstige handicap nu voor Truax Scott en Tortelduif S kan eindigen, tenzij de outsider Sir Heny geen fouten maakt en dit trio verrast. Ook voor Sally Guy ligt in de Zaan-prijs een overwinning in het verschiet. Het ge vaar komt voor haar van Toekan S en Sweethart Julia B. Indien Saratoga haar oude vorm weer te pakken heeft kan zij verrassen. In de Noordzeekanaal-prijs wordt de keuze J. M. v. d. Berg (Rêve d' or B, Robert Tay lor) geprefereerd op snelle baan, doch in dien deze weer zwaar is zal Patrijs S bij haar tweede optreden de overwinning kunnen boeken. In dit sterk bezette nummer zijn Ronny Zora en Rosa Hollandia de outsiders. Voor stal Geersen is voorts nog een suc ces te boeken met Rhea in de IJsselmeer- prijs, doch hiertoe zal Vergay al zijn rij kunst moeten aanwenden, daar Roland Spencer, Skippy M, Raffles en Rosa Gregor met evenveel kansen aan de start ver schijnen. De reeds in het begin van dit jaar vast gestelde wedstrijden, die de Hongaarse club Voros Lobogo dezer dagen in West-Duitsland zou spelen, kunnen niet doorgaan, doordat de Hongaren een visum is geweigerd. De besprekingen tussen vertegenwoordigers van de West-Duitse Voetbalbond en het ministe rie van Buitenlandse Zaken, hebben geen succes gehad. Voros Lobogo zou in München, Karlsruhe en Neurenberg tegen Duitse clubs uitkomen. Van officiële zijde werd medegedeeld, dat de aanvragen voor de visa te laat waren in gediend. Intussen heeft ook een geselecteerd handbalelftal uit Praag, dat op Nieuwjaars dag in Freiburg aan een internationaal tour nooi zou deelnemen, moeten afzeggen omdat er geen visa werden verstrekt. HELSINKI (United Press) Een mili tair vliegveld, meer dan negenhonderd ge bouwen, een grote in graniet uitgehouwen ondergrondse opslagplaats en een electriseh station alles gebouwd door Russische soldaten en mariniers zijn enkele van de bezittingen, die de Russen in Finse handen zullen laten, als zij uit hun marine basis, Porkkala, ten Oosten van Helsinki, vertrekken. Een Russisch legerblad aan halend, meldt Helsingin Sanomat, dat Fin land aanzienlijk waardevoller gebouwen en installaties zal krijgen, dan verwacht was. Onder de gebouwen zijn ongeveer hon derd grote flatgebouwen, dertig vries- kamers en opslagplaatsen van steen en be ton, een electriseh station, negen pieren, een veertig kilometer lange verkeersweg, een vliegveld, een „hospitaal- en school- stad", een spoorwerkplaats, een scheepsdek, een bakkerij, opslagruimte enzovoorts, die de Russen gedurende de elf jaren van hun verblijf in Porkkala bouwden. Het grootste werk is de opslagplaats, die in een rots van graniet, die enige tientallen meters boven de aardoppervlakte uitsteekt, is uitgehouwen. Het lijkt op een tunnel met verschillende zijgangen en afdelingen. De bergplaats is voorzien van electriseh licht, verwarmings- en luchtverversings-instal- laties en is in uitstekende staat gehouden. De bakkerij zou een capaciteithebben van vijftien ton brood per dag, de vries- karners van driehonderd ton. Via Seheveningen-Radio werd de scheep vaart Vrijdagavond verzocht uit te kijken naar de Nederlandse kustvaarder „Appin- gedam", die op 22 December de haven van Rotterdam had verlaten met bestemming Lissabon. De laatste bekende positie van het schip was op 27 December in de golf van Biskaje. De „Appingedam" hoort thuis in Amsterdam. Het is een motorschip van 499 br.t. Later deelde Scheveningen-Radio mede, dat de „Appingedam" terecht is. Het schip ligt in Lissabon. In die nacht woedde de storm door het bos. Het was 'n leven van belang en van slapen kioam niet veel voor de Bosmannetjes. Die luisterden ongerust naar het noodweer en ze voelden hun huisjes schudden van de hevige wind Ze lagen wel veilig in hun'paddestoelhuisjes, maar ja... je kon nooit weten. Er vlogen zoveel afgerukte takken rond, zodat er van alles kon gebeuren. Ze waren blij, toen eindelijk het ochtendlicht door de ruiten viel, en toen ging de storm gelukkig liggen. 15-16 28 In dit verband meende hij wel te mogen zeggen, dat het onder de gegeven omstan digheden tot de onmogelijkheden behoorde dat zij zelfmoord zou hebben gepleegd. Het was namelijk beslist onmogelijk om zich zelf dergelijke verwondingen toe. te bren gen, terwijl het ook niet aannemelijk was te noemen dat een sigaret de brand ver oorzaakt zou kunnen hebben. De jury had momenteel alle getuigenissen gehoord en moest een besluit nemen. Zij deed dat vrijwel direct, zonder de zaal te verlaten. Het was moord door een onbekende dader. HOOFDSTUK XI Dane had zijn auto geparkeerd in een '.ijstraat, even voorbij het stadhuis. Zodra de jury uitspraak had gedaan, slipte hij zonder opzien te baren het zaaltje uit. Hij zat in de wagen op zijn gemak een sigaret te roken, toen Tim Murphy aan kwam lopen. Direct daarna reed hij over een achterweg naar huis. En wat denk jij er van? Er klopt iets niet, antwoordde Tim, een stuk van zijn sigaar afbijtend. In het verhaal van Lucy Norton? Natuurlijk! Denk eens na over wat ze verteld heeft. Ze laat zich door niemand gemakkelijk beetnemen, Dat weet je ook wel. Niemand van de mensen hier in de buurt trouwens, en vooral de vrouwen niet. Maar toch geeft ze dat meisje een kamer, koopt eten voor haar in het dorp en brengt het op een blad boven. Ik kan daar niet bij, het klopt niet. Nee, inderdaad, antwoordde Dane na denkend. Ze heeft wel geen meineed gepleegd, daar ben ik zeker van, maar ze heeft niet alles verteld. Heb je vanmorgen ovei'igens nog wat op de heuvel gevonden? Het is een afschuwelijk stuk grond om te doorzoeken. Ik heb katjes geplukt, dat is alles. Dane keek eens naar de lucht. Van één ding ben ik zeker. Als de droogte aan houdt, ontdekken we misschien wat. Het is nu geen geschikt weer voor verplanten Heb je de zuster van juffrouw Spencer gezien, mevrouw Hilliard? Wie niet?, antwoordde Tim. Ze is niet meer zo jong, maar zeker nog het aan kijken waard. Iemand zegt dat ze haar gezien heeft, of liever haar wagen, op de nacht van de moord. Tim floot. Geloof je dat?, vroeg hij. Het is inderdaad mogelijk. Ze is ge trouwd met Howai'd Hilliard. Je zult hem wel kennen. Hij zwemt in zijn geld. En zij is niet het type om er wat tussen te laten' komen. Ze hebben een groot huis in New port, een zomerhuis in Palm Springs, een flat in New York en een jacht. Je weet wel, de gebruikelijke dingen. Ik begrijp waar je aan denkt. Was dat meisje soms Hilliard's vriendin? Ja, dat is wel mogelijk. Maar waar om zou ze aan naar hier gekomen zijn? Tim keek eens om zich heen. Je hebt je in ieder geval wel wat op de hals gehaald, zei hij filosofisch. Maar goed, hoe lang moet ik nog op die heuvel blijven zoeken en grasmaaien? Ik heb er al blaren van gekregen. Dane antwoordde niet direct. Hij was in uniform en stak zijn vinger tussen zijn boord en nek alsof hem iets hinderde. Eén ding weten we tenminste, zei hij tenslotte. De naam van het meisje, of tenminste hoe ze zich noemde. Marguerite D. Barbour. De politie zal daar wel achter heen zitten. Ik.... Hij aarzelde. De initialen zullen wel kloppen, die stonden tenminste op haar tas. Zou jij je mensen in New York niet kunnen opbellen, Tim? Als ze daar ergens in een hotel heeft ge slapen, zal ze die initialen wel gebruikt hebben, maar misschien met andere namen. Tim stribbelde tegen. Weet je hoeveel hotels er in New York zijn? Je kunt hulp engageren. Ik betaal er voor. Het is maar goed dat je niet hoeft te leven op je soldij, wat dat ook is en wat je ook mag uitspoken in het leger, zei Tim berustend. Goed dan. Mijn beste mensen zijn weg, maar ik zal het wel rooien. Bel niet van hier op Tim. Zet me thuis maar af en rij dan naar het station. Daar is een telefooncel. En mijn eten dan? Daar heb ik lang zamerhand wel zin in. Eet daar maar wat! zei Dane harteloos. Ik heb nog nooit gemerkt dat jij van honger om zou kunnen komen. Maar luister nu goed, Tim. Als je voor middernacht niets hebt kunnen ontdekken, moet je ijlings de nachttrein nemen. Ik wil in ieder geval de politie voor zijn. Waarom dat? Noem het intuïtie. Denk maar dat ik de lui hier niet vertrouw. Het is geen klein zaakje en zij gaan waarschijnlijk af op een vermoeden, waardoor onschuldigen getrof fen zouden kunnen worden. Dat meisje Spencer bijvoorbeeld?, vroeg Tim. Zij staat er buiten, antwoordde Dane kalm. Haal nu maar je tandenborstel. Alex zal je wel zolang vervangen. Je kunt een taxi terug nemen. Dane ging x-usten tot etenstijd. Tot zijn opluchting had hij ontdekt, dat hij weer enig wei-k kon verzetten, voordat hij last kreeg van zijn been. Maar dan wilde Alex zich weer met hem gaan bemoeien. Het beviel hem ovex-igens helemaal niet, toen hij zag dat Alex zijn eten op een blad boven bracht. Vex'dikkeme, zei h-ij geïrriteerd. Ik karx toch nog wel lopen? En waar is mijn koffie? Drink die melk nu maar op, zei Alex Op het vliegveld Eelde is Vrijdagmiddag de door de Fokkerfabrieken en de KLM in Denemarken aangekochte Fokker F-VII A opgestegen voor zijn laatste vlucht naar Schiphol. Het toestel zal daar worden ge plaatst in het Nationaal Luchtvaartmu seum, waaraan het door de beide maat schappijen is geschonken. De F VII A was een der eerste vlieg tuigtypen, die door Fokker aan de KLM werden gelevei'd. Fokker kwam er in Juli 1925 mee uit. Het toestel, dat nu naar het museum gaat, is niet het eerste dat aan de KLM geleverd werd. Het heeft echter wel de registratieletters van het eerst gele verde toestel gekregen: H-RACT. Het toestel werd gevlogen door gezag voerder L. A. Brugman, tweede gezag voerder A. van Ulsen en boordwerktuig kundige G. E. P. Alsem. Het wei'd bege leid door de nieuwe Fokker „Friendship". Na de landing op Schiphol werd het met muziek ingehaald en naar het platform gereden. Daar hebben de heren I. A. Aler, president-dii'ecteur van de KLM en F. J. Diepen, commercieel directeur van de Fok- kex'fabrieken, het museumstuk overgedra gen aan de heren H. Ch. E. van Ede van der Pais, voorzitter van de stichting Na tionaal Luchtvaartmuseum en U. F. M. Dellaert, directeur van de Amsterdamse luchthaven. Het zal een plaats krijgen in het op Schiphol in te richten museum tus sen de oude Fokker „Spin", een Mitchell- bommenwerper, een Spitfire en het oudste type vliegtuigbom uit de eerste wereld oorlog. WASHINGTON (Reuter) Australische en Sovjet-Russische diplomaten houden in Washington geheime besprekingen over het herstel der diplomatieke betrekkingen die in April 1954 werden verbroken. De So vjet-Unie „verzocht" Australië toen zijn di plomatieke vertegenwoordigers uit Mos kou terug te roepen. Tegelijkertijd werden de Sovjet-diplomaten uit Canberra terug geroepen. Een en ander naar aanleiding van de zaak-Petrov. De Sovjet-diplomaat vroeg indertijd as.vl in Australië en deed onthullingen volgens welke de Sovjet-am bassade in Australië een spionnagecenirum was. RABAT (Reuter) Een Marokkaanse minister van Staat, Abder Rahim Ben Bouabid, heeft tegenover journalisten in Rabat verklaard dat een einde moet wor den gemaakt aan het internationale regiem in Tanger en aan de nog bestaande Ameri kaanse wettige voorrechten in dat protec- toraat. De onafhankelijke Marokkaanse regering, zo zei hij, zal onderhandelingen moeten voeren over het beëindigen van de „onregelmatige toestand" in de strategi sche havenstad Tanger, dat op het ogenblik wordt bestuurd door een comité, waarin vertegenwoordigei-s van acht landen waaronder Nedei'land zitting hebben. De minister maakt deel uit van de groep van vier ministers van Staat die Marokko zullen vertegenwoordigen tijdens bespre kingen in Februari over het beëindigen van het Franse bestuur in Marokko. Het „vergrijsde" toestel, rechts naast de reusachtige staart van de nieuwe Super- Connie „Pegasus". Helemaal rechts Fokkers laatste creatie, de F 27 „Friendship". Vrijdagavond acht uur is een felle brand uitgebroken in de oude binnenstad van Delft. Het vuur woedde in de geheel door woonhuizen omringde matrassenfabriek van de firma wed. J. Breetvelt in de Choor- straat. Toen de brandweer arriveerde, laaiden de vlammen hoog boven het dak uit. Omstreeks negen uur had de brand weer het vuur bedwongen. De fabriek is grotendeels uitgebrand; omtrent de omvang der schade is niets met zekerheid te zeggen. Hoewel de vlammen reeds veel vernie lend werk hadden verricht en het dak gro tendeels instortte, kon het gedeelte aan de kant van de Choorstraat, waarin de stof- feerderij is ondergebracht, en dat door een muurtje van de motrassenfabriek is ge scheiden, gespaard blijven. In de kapok, welke op de zoldei-s lag opgeslagen, en in de kapok in de werkpaats op de beneden verdieping, had het vuur gretig voedsel ge vonden en al was dan weldra het gevaar voor uitbreiding bezworen, de blussing vordei-de toch nog geruime tijd. Overdracht aan Koninklijke Luchtmacht De eerste Hawker „Hunter" straaljager van de door Fokker in samenwerking met „Aviolanda" te leveren serie voor de Ko ninklijke Luchtmacht is aan de luchtmacht overgedragen. Het toestel is daarna naar zijn basis overgevlogen. De „Hunter" is een één-per- soons jachtvliegtuig met pijlvleugels en één straalmotor. Het vliegtuig kan sneller dan de geluidsnelheid vliegen in duikvlucht. De Christelijke Bedrijfsgroep Zeevaren den, aangesloten bij de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale in Nederland, heeft aan haar leden de resultaten bekendge maakt van de onderhandelingen over de loon- en andex-e ax-beidsvoorwaarden die tussen de Raad van Bestuur voor de Zee- vaax-t en de Contactcommissie van Organi saties van Werknemers ter Koopvaardij. In deze contactcommissie wei'ken de confes sionele organisaties samen. De i-esultaten zijn: 1) Belangrijke gage- verhogingen voor 11e rangen. 2) Overwerk 125 percent van het berekend uur in het dagloon, Zondagsuren l'/a maal dit tarief. 3) Compensatie voor Zondagen op zee, ook voor de erkende feestdagen. 4) Voor scheepsgezellen: voedingsgeld gedux-ende verlof, bijwerken en ziekte f 1,80, onkosten- vei-goeding voor bijwerken f 1,50 per dag, voor officieren respectievelijk f 1,80 en f 3 per dag. 5) Vier percent gratificatie in CAO opgenomen. 6. Vier percent van de aan- vangsgage in de ancienniteiten voor offi cieren. 7) Zondag op zee voor de kustvaax't als voor de grote vaart. 8) Verbetering ar- beidstijdenregeling. vastberaden, koffie houdt u wakker, dat weet u zelf maar al te goed. Nog niets van Tim gehoord? Hij zal op dit moment wel ergens bief stuk zitten te eten. Dane glimlachte. Alex was helemaal niet gesteld op de distributiekaarten. Plicht matig dronk hij zijn glas melk leeg. Het gevolg hiex-van was dat hij in slaap was verzonken toen de brand op de heuvel achter Crestview uitbrak.... Tim had in de loop van de avond opge beld. Zijn enige medewerker, die hij tot nu toe had kunnen vinden, had nog niets ont dekt. Hij zou dus met de nachttrein naar New Yoi-k gaan. En alleen maar omdat hij één of ander voox-gevoel heeft, zei hij niet al te vrien delijk tot Alex. Ik heb niet eens een beneden-bed. Ik doe het maar, maar ik vind het bepaald geen pretje. De brand brak laat in de avond uit. Carol en Elinor hadden die avond bij de Wards gedineerd. Elinor had de telefo nische uitnodiging geaccepteerd. Als we hier blijven hokken, zullen de mensen gaan kletsen, had ze Carol gezegd. Er wordt al veel te veel gepraat na die getuigenis van Lucy. Lucy is geen leugenaarster! Hou toch op!, zei Elinor ongeduldig. - Dat is het juist! Ze heeft de waarheid verteld! Maar nu weet iedereen dat dat meisje een reden, had om naar hier te komen. Ze heeft dit huis niet bepaald als hotel beschouwd. Tenslotte legde Carol er zich bij neer om bij de Wards te gaan eten. Ze liepen via het binnenpaadje en trokken hun rokken hoog op om niet te blijven hangen achter takkeix. In hun licht gekleuxxle zomerkle ding zagen ze er beiden jong en aantrek kelijk uit. Elinor's haar was natuux-lijk met de hulp van Frieda naar boven op gemaakt, terwijl Carol het naar achteren had geborsteld. Toen ze de kamer van de Wards binnen gingen, probeex-de de kolonel enigszins onhandig een kaart te verbergen. Mevrouw Ward legde haar breiwerk ter zijde en stond op. Wat prettig jullie weer eens te zien, zei ze hartelijk, en wat zien jullie er vi'olijk uit. Hoe gaat het overigens, Carol? Carol zei dat het best met haar ging, maar inwendig was ze geschokt. Mevrouw Ward zag er uit alsof ze ziek was. Ze was veran derd sedert afgelopen Maandag, toen zij haar op Crestview had ontvangen. Natha niel was overigens ook veranderd, ondanks al zijn geglimlacht en vriendelijkheid. Al leen de kolonel was zichzelf gebleven, op zettelijk hoopvol, alsof hij het noodlot wilde tarten hem de laatste slag toe te brengen. Niemand sprak over het onderzoek of over het vreemde verhaal van Lucy Norton. Mevrouw Ward was verder gegaan met haar breiwerk, maar ze keek Carol met een merkwaardige indringendheid aan. Wanneer verwacht je Gregory? vroeg ze. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9