„Angst nieuw onder trawlervissers voor loonsysteem ongegrond" „Geen onderhandelingen zolang wilde staking voortduurt" Havenberichten „De held van het westen" van Synge door „Concordia" Vermakelijkheid kan niet lager belast worden meent het college Beverwijk gaat zijn straatverlichting grondig en uitgebreid verbeteren „Hoogovenschakers" voor de prijzen bijeen rond de dampende schotels Agenda voor Velsen VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Gesprek met IJmuidense reders Werkwilligen kunnen bij reders aan de slag Schipper N. Korbee „verlaat de Herman" Aantal bezoeken aan bioscopen stijgt met sprongen MAANDAG 16 JANUARI 1956 8 Vraag in Beverwijk Snert tot besluit „Het hing in de lucht" op vrijdag 20 januari Bindingsavond BB benoorden het kanaal „Arbeidersjeugd in beweging" Van een onzer verslaggevers) TWEE WEKEN na de dag, waarop de IJmuidense trawlervloot gewoonlijk elk jaar weer de noord intrekt om de trawlvisserij tussen de achtenvijftigste en zestigste breedtegraad te beginnen, liggen vierentwintig trawlers nog steeds ontvolkt en roerloos aan IJmuidens zuidzij. Twee weken zijn voorbij gegaan, waarin openbare stakingsvergaderingen zijn gehouden, nadat het bestuur van de Centrale van Zeevarenden machtiging ontving van haar leden om met de reders te IJmuiden te onderhandelen over een wijziging van het loonsysteem in de trawlvisserij en waarin dezelfde Centrale van Zeevarenden tenslotte een nieuwe vergadering hield met al haar leden om haar standpunt nader te be lichten. Men is echter nog geen stap nader gekomen tot de oplossing van het conflict en als laatste fase in de ontwikkeling kwam de open brief van de sta kingsleiding aan de reders, die als standpunt handhaving van het systeem der vaste gage inhield. De situatie is thans zo, dat een verschil van inzicht nog steeds bestaat en men op dood spoor is geraakt. In dit verband is het verheu gend dat het bestuur van de „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen" te IJmuiden desgevraagd vrijdagavond bereid is geweest de wringpunten rond de eventuele aanvaarding van een nieuw loonsysteem van haar kant te belichten. Bij beschouwing hiervan is van rederszijde de vraag gewettigd of de angst on der de vierhonderd trawlervissers van Egmond, Katwijk, Scheveningen en IJmuiden voor het nieuwe loonsysteem met garantieloon en een vast percentage van de besomming is gerechtvaardigd. In de Vissershaven te IJmuiden en aan de Rijksvisafslag aan die haven verschij nen al enige jaren de schepen van rede rijen uit verschillende plaatsen; uit Kat wijk, uit Scheveningen en uit IJmuiden. Vele van die schepen, die in IJmuiden trawler worden genoemd en in Katwijk en Scheveningen als logger varen, hebben de zelfde capaciteit en bevissen dezelfde vis gronden om de noord, op de Noordzee of in het Kanaal. Het is nu eenmaal een bekend en levend feit uit de laatste jaren, dat de ene groep van vissersvaartuigen die van Scheve ningen en Katwijk floreert en dat voor de rederijen in deze plaatsen steeds meer nieuwe krachtige schepen in de vaart ko men, terwijl het bedjrijf te IJmuiden een achteruitgang vertoont. Bepaald geheim En nu is het opmerkelijk, dat deze groei van de vloot samen gaat met de toepassing van een loonsysteem, waarbij een garantie loon en een percentage van de besomming worden toegepast. In het loonsysteem van deze florerende groep aldus menen de IJmuidense reders moet dus waarschijn lijk een bepaald geheim schuilen, waar van de voordelen „niet met het potlood zijn na te rekenen". - De animo onder de Nederlandse vissers om op de loggers die in feite trawlers zijn op de bekende condities te varen, is er niet minder om. De vissers dringen zelfs om op deze schepen te varen en dit heeft de IJmuidense reders uiteraard te denken gegeven. Aantrekkelijk voor jongeren Een wijziging van de loonopbouw in Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Mandoza van Gdynia. Maaskerk van Ant werpen. Castor van Rotterdam. Oceaan van Rotterdam. Mutua Fitis van Wispy, Nanny van Sandvick. Teodora N. Glassopolus van Rotterdam. Bohus van Otterbacken. Berrin- nus van Dakar. Fryhill van Cardiff. Velox van Delfzijl. Torum van Londen. Anny van Swansea. Thrynq van Caen. Bounty van Port Talbot. Lies van Silloth. Wittekind van Udevalle. Alta van Oskarshamn. IJstroom van Londen. Op zondag kwamen binnen: Wibold Böhmer van Rotterdam. Sambre van Parijs. Angelina van Hull. Emmy Ottens van Man- tyluoto. Swift, Rijnstroom, Anna Sylvia en Warjo van Londen. Harö van Vesteras. Storaas van Rotterdam. Annie G. van Lon den. Maria Bibolini van Monrovia, Linge- stroom van Hull. Berkelstroom van Londen. Margriet L van Londen. Barkem van Grif fon. Larosa van Antwerpen. Netherlands Coast van Newcastle. Eben Haëzer van Lon den. Karimata van Marseille. Willemstad van West-Indië. Op zaterdag vertrokken: Nan naar Ham burg. Werna naar Rotterdam. Wikla naar Hamburg. Reggeborg naar Malmö. Jagers fontein naar Southampton. Bomma naar Oslo. Inka Ritzer naar Kalundborg. Köln naar Curacao. Spera naar Stettin. Ingeborg naar Geffle. Dieter Waltraud naar Ham burg. Spora naar Rotterdam. Grebbestroom naar Manchester. Greenfinch naar Londen. Delfinus naar Sta vanger. Pieter S naar Swansea. Arabert naar Gothenburg. Deo Favente naar Hamburg. Prosyon naar Lon den. Clan Logan naar Londen. Oceaan naar Gothenburg. Argso naar Oran. Santa Mar- gharita naar Londen. Dagri naar Bremen. Westerdok naar Londen. Oberon naar Wil lemstad. Lotte Skou naar Le Havre. Langly Clyde naar Hamburg. Amstelstroom naar het IJmuidense trawlvisserijbedrijf zou de mogelijkheid bieden om de visserij ook voor jonge mensen weer meer aantrekke lijk te maken, menen de reders verder. De gelegenheid om te onderhandelen over de aanvaarding van dit nieuwe loonsysteem zal dus tevens worden aangegrepen om te zoeken naar wegen, waardoor voor de Jon geren uit de kustplaatsen het varen op de trawlers aantrekkelijk wordt gemaakt. Het nieuwe loonsysteem geeft hiertoe betere mogelijkheden. Geen verlies sociale zekerheden Verder menen de IJmuidense reders, dat een verandering van de loonopbouw niet een verlies van sociale zekerheden kan inhouden. Men hoeft hiertoe alleen maar naar de regeling in Katwijk en Scheve ningen te kijken, waar de ziektewet, onge vallenwet etc. veilig zijn gesteld. Dezelfde maatstaven gelden hier voor de Katwijkse en Scheveningse visserij, als voor het IJmuidense trawlvisserijbedrijf. Geen loonsverlaging „In deze tijd van een tekort aan arbeids krachten is het toch ondenkbaar, dat wij een verlaging van het loon zouden willen toepassen", aldus de reders, „al was hef alleen maar uit practische overwegingen. Integendeel, in de na-oorlogse jaren is het verschil in lonen aan de wal en op de vis sersvloot zo klein geworden, dat de animo om te gaap, varen verminderd is". De IJmuidense reders willen in dit verband pogingen doen om deze lonen te corrige ren En daarbij dient gesteld, dat zij be reid zijn deze correctie aan te brengen. Tegen de offers van de vissers het lange van huis zijn. het meemaken van het slechte weer om de noord en het zware werk dient volgens de reders het voor deel van een ruimere beloning te bestaan, die gunstig afsteekt tegen de lonen aan de wal. Prikkel niet verminderen Van rederszijde moet het verklaarbaar worden geacht, dat verbetering van de ar beidsvoorwaarden niet mag leiden tot een vermindering van de prikkel tot een be hoorlijke uitoefening van het visserijbe drijf. Vrees voor beknotting van het aan tal opvarenden op de schepen, wat zou be tekenen een harder werken voor de ove rigen. behoeft niet te bestaan, aldus de IJmuidense reders. De bemanningssterkte is immers vast te leggen in de Collectieve Arbeids Overeenkomst. Staken: niet onderhandelen De reders, aangesloten bij de „Vereni ging van Reders van Vissersvaartuigen" te IJmuiden, hebben zaterdagmorgen opnieuw vergaderd. Wij hebben daarna van de Ver. eniging vernomen, dat zij heeft besloten de op vrijdag 20 januari vastgestelde aanvang der onderhandelingen met de erkende vak organisaties op te schorten tot het tijdstip waarop de wilde staking is opgeheven, zulks overeenkomstig de procedure, die in soortgelijke gevallen gebruikelijk Is. Werkwilligen aan de slag Het bestuur van de Centrale van Zee varenden en het bestuur van het Christe lijk Nationaal Verbond hebben vanmorgen elk afzonderlijk een verklaring naar haar leden doen uit gaan. In deze circulaire wordt de leden geadviseerd zich bij de reders te melden voor werk en zolang de wilde staking voortduurt en geen trawlers naar zee gaan, werk te accepteren aan de wal. De tewerkstelling, aldus hebben de reders zaterdag meegedeeld, zal geschieden tegen de loonregeling van 1 januari 1956, wat wil zeggen f 78 per week voor een schipper en f 69 voor een matroos Het reisgeld zal worden vergoed. Ook het Christelijk Nationaal Verbond spreekt in deze circulaire haar strenge af keuring uit over de al twee weken durende staking te IJmuiden. Welk standpunt het CNV echter ten aanzien van het nieuwe loonsysteem inneemt is niet bekend. On langs heeft de IJmuidense CNV-bestuur- der de heer T. van Slooten echter ver klaard op een openbare vergadering, dat het CNV uit alle macht voor behoud van de vaste gage zal strijden. Wij vernemen nader dat vorige week slechts een klein aantal werkwilligen bij de rederijen in de walbedrijven aan het werk zijn geweest. Vijf vissers, die zich vorige week voor werk aanmeldden bij de N.V. Visserij Onderneming De VEM, hebben daar de gehele week aan de wal hun werk verricht, maar moesten zaterdag besluiten ontslag te nemen. Zij deden dit omdat zij bedreigd werden door de leden van de O VB. In hoeverre men thans na de verklaring van de Centrale van Zeevarenden en het CNV bereid is om aan het werk te gaar dient te worden afgewacht. Een van de top-schippers van de IJmui dense trawlervloot, de heer N. Korbee, heeft de trawler verlaten. Hij zal niet lan ger het commando voeren op de IJmuiden se stoomtrawler „Herman" IJM 2, daar hij eind vorige week bij de N.V. Visserij On derneming „De VEM" te IJmuiden zijn ont slag heeft gevraagd. In 1955 is schipper Korbee met de „Her man" nog de hoogste besommer van de trawlervloot geweest. Hij heeft thans het verzoek gekregen het bevel op zioh te ne men van een motorlogger. De toneelvereniging „Concordia" uit Vel- sen-Noord heeft haar publiek in het gelijk namige gebouw reeds meermalen een aan gename verrassing bereid, doordat het ré pertoire hier gewoonlijk van een zekere durf getuigt, waarbij de capaciteiten en mogelijkheden van de werkende kring toch slechts zelden worden overschat. Deze artistieke ondernemingsgeest heeft thans tot de keuze van het Ierse blijspel „De held van het Westen" door John Millington BIJ ADRES d.d. 1 december 1955 hebben de twee plaatselijke bioscoopondernemers zich tot de Beverwijkse Gemeenteraad gewend met het verzoek, de vermakelij k- hedenbelasting wegens bioscoopvoorstellingen te verlagen tot 20°/o der bruto- opbrengst. In hun toelichting merken de adressanten o.m. op, dat de omstandig heden, welke de regering in 1947 aanleiding hebben gegeven bij de gemeentebesturen aan te dringen op een aanzienlijke verhoging van het destijds bestaande tarief, niet meer bestaan, hetgeen van regeringswege onlangs, na een ingesteld onderzoek, is toegegeven. Dat de financiële uitkomsten van de bioscoopondernemingen ook in Beverwijk door verschillende omstandigheden zodanig zijn geworden, dat een hogere heffing dan naar 20°/o van de bruto-opbrengst naar de mening van adres santen niet meer gewettigd is, is een tweede argument en dat de heffing inmiddels weliswaar is verlaagd tot 10°/o voor de z.g. cultureel goedgekeurde films en tot 30°/o voor de overige films, maar dat hiermede de verhoging, welke in 1948 in verband met de toenmaals heersende omstandigheden werd ingevoerd, niet ongedaan is gemaakt een volgend. Voorts wordt opgemerkt dat indien de heffing ad 30% van de bruto-opbrengst blijft gehandhaafd, de twee bedrijven steeds meer in een uitzonde ringspositie zullen komen te verkeren, aangezien reeds 271 gemeenten de belasting hebben verlaagd tot een percentage, dat varieert van 10 tot 25°/o, en dat in 152 van deze gemeenten 20°/» of minder wordt geheven. Naar aanleiding van dit verzoek deelt het college van B. en W. het volgende mede: Na de hoog-conjunctuur in het bioscoop bezoek in de eerste tijd na de bevrijding van ons land is het aantal bioscoop-bezoe kers geleidelijk gedaald, tot in 1952 het laagtepunt werd bereikt. Daarna is dit aantal weer toegenomen, tot in 1955 het getal 347.000 werd bereikt. Het trekt de aandacht, dat het aantal bezoekers in de lagere prijsgroepen (tot 50 cent en van 50 cent tot een gulden) sterk gedaald is, Om zowel overdag als 's avonds het aan zien van de badplaats te verbeteren, komt het College van B. en W. van Beverwijk mpt het verzoek aan de Raad om een krediet van 87.380,toe te staan voor vernieuwing van de elektrische verlichting te Wük aan Zee. Nu het PEN het bovengrondse net te Wijk aan Zee geheel door een ondergrondse kabel zal vervangen, welke werkzaaam- heden over enkele maanden zullen zijn vol tooid, zou de bovengrondse leiding alleen ter wille van de straatverlichting moeten worden gehandhaafd. Aangezien dit niet verantwoord is, kan van de gelegenheid ge bruik worden gemaakt om de openbare elektrische verlichting aldaar te moderni seren. Het daarvoor ontworpen plan omdat 53 masten met een liohtpunthoogte van 9 m, elk voorzien van 1 lamp HPL 125 Watt; 2 masten met een lichtpunthoogte van 9 m, elk voorzien van 2 lampen HPL 125 Watt; 76 masten met een liohtpunthoogte van 6 m, elk voorzien van 2 lampen TL 20 Watt; 86 masten van een lichtpunthoogte van 6 m, elk voorzien van 1 lamp TL 20 Watt en 4 wandarmen, elk met een lamp van 20 Watt. In het totaal derhalve 221 licht- Ruim. tweehonderd mensen ook thans weer ondervon- voor hun werk en dat hij genoten gisteravond van de den had. toch niet had kunnen win- traditionele „snertmaaltijd", nen. die het einde van het 18e ®e „man achter de scher- gen zelfde dankbaar geluid Hoogovenschaaktournooi men", de heer P. A. Veld- jeed de Joegoslaaf Djaja tot een gastronomisch feest heer, sprak waarderende horen en Ir. Van Steenis. maakte. Voor de maaltijd woorden over de dames- voorzitter van de KNSB begon, maakte de directeur kampioene, mevr. Fenny bracht directie en organisa- van Hoogovens, prof. dr. J. Heemskerk, die 7 punten toren dank voor de moge- F. ten Doesschate, bekend, uit 1 partijen had behaald, lijkheid de dames voorwed- dat de verkleinde zilveren Als extra prijs kreeg zij de strijden in Beverwijk te trofee aan de Zweedse „Gieteling" standaard, houden, terwijl hij het ge- schaker Stahlberg was toe- waarvoor zij nog wel een baar van de directie, om gekend, zodat eventuele plaatsje over zou hebben, een grote blijvende trofee spanningen omtrent de prijs Ook Fenny Heemskerk uitte ter beschikking te stellen, bij voorbaat werden weg- woorden van dank aan het zeer op prijs stelde, omdat genomen. adres van de organisatoren de directie zijns inziens en de bereidwillige Bever- daarmee te kennen gaf dat Na het nuttigen van de wjjkers, die voor logies ge- zij de morele verplichting Londen. Eemstroom naar Leith. Bohus naar voortreffelijke soep, waar- ZOrgd hebben. Zij roemde op zich nam om tot in leng- van iedereen naar harte- <je prettige geest, die er te van dagen het interna- lust kon smullen, richtte steeds heerste en beloofde tionale schaaktournooi voort prof. Ten Doesschate zich 00k volgend jaar weer terug te zetten, in het Duits (de voertaal te zullen komen. voor schakers) tot de heer Een kandelaar waaraan 1 een korte samenvatting Stahlberg. Hij wenste hem kaars ontbrak, ontving me- sprak de heer Veldheer geluk met zijn overwinning vrouw Corry Vreeken, die woorden van dank tot ieder, en memoreerde daarbij dat -je voorwedstrijden om het die had meegewerkt. Hij Stahlberg sinds 1946, het dameskampioenschap won. was verheugd, dat dit jaar jaar waarin het Hoogoven- De ontbrekende kaars hoop- de jeugd goed vertegen- schaaktournooi werkelijk te heer Veldheer te kun- woordigd was en sprak spe- „echt internationaal" werd, nen aanvullen zodra zij het -iaal Van Roessel toe, daar- de vijfde buitenlander was, landskampioenschap had bij ook Scavarelli en Mata- die kampioen werd en dat veroverd. novic betrekkend, zeggend, de stand hierbij gebracht Wedstrijdleider van Sitter- dat hij hoopte, dat zij op werd op 10 tegen 1, zijnde steijn ontving als erkenning hun jonge benen de weelde 10 voor Europa en 1 voor een schaakbord plus een van grote overwinningen niet-Europa (Pilnik, Argen- foto van zichzelf, om „zijn zouden kunnen dragen, tinië in 1951). Hij hoopte, vrouw aan hem te doen Voor het volgende 19e dat Stahlberg volgend jaar denken als hij weer eens Hoogovenschaaktournooi weer van de partij zou zijn aan het schaken was". zaS bet er naar uit, dat de en hem daarbij de „snert" buitenlanders nog sterker weer even goed zou smaken Hans Bouwmeester, de best vertegenwoordigd zouden als het typisch Zweedse ge- geklasseerde Nederlander, zijn. recht, dat Stahlberg eigen- mocht het zilveren paard, Op hun beurt werden toen lijk zou hebben geprefe- cadeau van de VW in ont- de winnaars en deelnemers reerd. vangst nemen en de Belg in de gelegenheid gesteld Na enkele korte woorden Heinen, die gekomen was een prijs te komen uitzoe van dank merkte de heer om te winnen, Zei, dat hij ken en bleef men nog enige Stahlberg op, dat bij het de Hoogoven-directie zeer tijd gezellig in het restau- winnen een bepaalde dosis dankbaar was voor hun rant van Walserij-Oost bij- geluk komt en dat hij dit steun en de organisatoren een. Tyne. Op zondag zijn vertrokken: Thryne naar Klaipeda. Arendskerk naar Hamburg. Zaan- stroom naar Hull. Prometheus n. Hamburg. MAANDAG 16 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Piraten van Tripoli". Rex, geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19 tot 21.30 uur. Sectie Muziek Velser Gemeenschap, 20 u., Ned. Herv. Jeugdgebouw, vormingsavond door Jos. de Klerk. DINSDAG 17 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Malaga". Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. „Advendo", 20 uuf-, Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. punten. Overwogen wordt nog, of in plaats van de eerstgenoemde 55 hoge lichtmasten ongeveer 80 masten van een lichtpunt hoogte van 6 m zullen worden geplaatst, elk voorzien van een armatuur van 3x20 WTL. Zodanige wijziging van het plan zou ■geen1 verhoging van de kosten mede brengen...n.,,, De kosten van de uitvoering van het plan zijn begroot op 87.380,Bij een af schrijving van deze kosten in 10 jaar zou den de jaarlijkse kapitaalslasten gemid deld ongeveer 10.500,bedragen, terwijl de stroom- en aansluitkosten per jaar onge veer 2.500,hoger zullen zijn dan thans. Hierbij is er op gerekend, dat in de maan den oktober tot en met maart de intensi teit van de verlichting zal worden beperkt. Een tweede voorstel behelst een krediet aanvrage van 11.750,voor elektrificatie van de straatverlichting: a. in de Graaf Janstraat, tussen de Schans en Plan Oud- Sportpark; b. in een gedeelte van de Boe- weg; c. in de Arendsweg, tussen Boeweg en Populierenlaan; d. in de Cornelis Maters- weg, tussen Boeweg en Popuiierenlaan. Dit voorstel houdt verband met een voor genomen herbestrating van de genoemde straat-gedeelten. Ten derde een krediet van 5750,voor verbetering van de gasverlichting in: a. Kees Delfsweg tussen Baanstraat en Ro- merkerkweg; b. Peperstraat, tussen Bree- straat en Koningstraat; c. Grote Houtweg, tussen Galgenweg en Torenstraat, een en ander met behulp van het materiaal, dat vrij komt bij uitvoering van de onder 2 genoemde werken; en ten vierde 2.060, voor verbetering van de gasverlichting in de Kloosterstraat door verplaatsing van 4 gaslantaarns en bij-plaatsing van 5 lan taarns welke aan de Populierenlaan zijn vrijgekomen. De toneelvereniging „Oefening baart kunst" geeft vrijdag 20 januari in het Ken- nemer-theater te Beverwijk haar tweede toneelavond iin dit seizoen, met een opvoe ring van „Het hing in de lucht" van Will, van der Berg. Mevrouw Ruth Snel heeft de regie. Na afloop volgt een bal onder lei ding van de heer D. Heemskerk, op muziek van „The Rhythm Boys". Oefening baart kunst De afdeling „benoorden het Noordzee kanaal" van de A-kring Velsen-Beverwijk van de commissie Bevordering Bescher ming Bevolking zal dinsdag 24 januari bijeenkomen in het Kennemer Theater te Bever wijk voor de jaarlijkse bin dingsavond. De bijeenkomst wordt opge luisterd door een aantal caba- retartisten, zodat ook het at tractieve deel voor de avond niet is vergeten. De BBB-leden kunnen alsnog een toegangsbewijs in ontvangst nemen bij de heren: Dubbis, Duinvliet- straat te Velsen-Noord en Maks, Breestraat en Koch, Zeestraat te Beverwijk. De Heemskerkse leden van de K.A.J. ko men vanavond (maandag) in het KSA-ge- bouw bijeen om te luisteren naar een In leiding van de heer Chr. van Eerden te Uitgeest over het onderwerp „Arbeiders jeugd in beweging". maar in de hogere prijs-groep (een gulden en hoger) in sterke mate toeneemt. Het ge volg is dan ook, dat het door het publiek aan bioscoop-bezoek bestede bedrag, dat in de jaren 1946 t/m 1952 geleidelijk minder werd, sinds 1952 weer is toegenomen en wel in zodanige mate, dat over 1955 het bedrag over 1946 werd benaderd. Het ten bate van de ondernemers gekomen bedrag (bruto-opbrengst na aftrek van de belas ting) vertoont dezelfde lijn, zij het dat deze lijn tengevolge van de wijzigingen in het tarief der belasting iets anders verloopt. De aan de ondernemers ten goede gekomen opbrengst is sinds 1952, dank zij de ver laging van het tarief in 1953 en door toe neming van het bioscoopbezoek, met meer dan 50°/o toegenomen. Het bedrag, dat in de laatste jaren aan belasting wordt be taald, bedraagt ongeveer 1/5 deel van de door het publiek bestede bedragen, hetgeen overeenkomt met een gemiddelde heffing naar 25% van de bruto-opbrengst exclusief belasting. Niet zo drukkend Uit het vorenstaande blijkt, naar de me ning van het collegé, dat de heffing naar het tegenwoordige tarief door het publiek niet als zo drukkend wordt aangevoeld, dat de belangstelling voor het bioscoopbezoek er door wordt gedrukt; integendeel, de aantallen bezoeken gaan jaarlijks met vrij grote sprongen omhoog. En wat de ten bate van de ondernemers blijvende op brengsten betreft, ook deze bedragen ver tonen jaarlijks een toeneming in zodanige mate, dat daaraan, naar het oordeel van het college, bezwaarlijk een reden tot ver laging van het tarief kan worden ontleend. Dat het tegenwoordige tarief een dis criminatie zou betekenen van het bioscoop bedrijf ten opzichte van andere vormen van vermaak, kan niet worden toegegeven. Indien deze andere vormen van vermaak zich konden verheugen in een bezoek van dezelfde omvang als de bioscopen, zou een verhoging van het tarief ook daarvoor ernstig moeten worden overwogen. Indien van het bioscoopbedrijf moet worden gezegd, dat het in een uitzonde ringspositie verkeert, dan komt dit vooral tot uitdrukking in de omvang van het be zoek. Dat het heffingspercentage daarom voor deze bedrijven iets hoger ligt, kan, naar de mening van het college niet on redelijk worden genoemd. Ook de ver wijzing naar een betrekkelijk groot aantal gemeenten welke, behoudens enkele uit zonderingen, tot de kleinere behoren dat inmiddels het heffingspercentage heeft ver laagd, is geen argument om ook in Bever wijk tot verlaging te besluiten, temeer omdat vergelijkbare gegevens betreffende de aard van de bevolking, de mate van het bioscoopbezoek e.d. geheel ontbreken. B. en W. stellen de raad daarom voor, het verzoek van de hand te wijzen. Sygne geleid. Dit stuk was bij de première in januari 1907 te Dublin de rechtstreekse oorzaak van een klein oproer: naar ver luidt moest de hulp van niet minder dan vijfhonderd politiemannen worden ingeroe pen, om in en buiten de schouwburg de orde weer enigszins te herstellen. Thans wordt het alom als een der dramatische meesterwerken van deze eeuw beschouwd. Bij de première in Nederland, kort na de eerste wereldoorlog, viel het als een bak steen. In 1949 waagde „Comedia" onder regie van Johan de Meester en met Lous Hensen, Henk Rigters en Magda Janssens in de voornaamste rollen nogmaals een po ging, gelukkig met aanzienlijk meer succes. Ten einde de vaak bruuske humor van dit blijspel op de juiste waarde te kunnen schatten, dient men te beseffen dat de Ieren de opstandigheid wellicht met dezelf de hartstocht liefhebben als hun vrijheid. Er heerst een aangeboren drang tot ver zet, onverschillig of het de wet betreft of de persoon, die met een bepaald gezag is bekleed. Deze karaktertrek vormt het uit gangspunt van dit blijspel, waarin Christopher Mahon als een angstige vluch teling in een eenvoudige dorpsherberg be landt, omdat hij in de mening verkeert zijn barbaarse vader in een vlaag van woede met een spade te hebben vermoord. Maar bij deze boerenbevolking pleit een derge lijk bewijs van moed om tegen het vader lijk gezag in opstand te durven komen juist in zijn voordeel en tot zijn niet geringe ver bazing ziet Christopher zich reeds direct na zijn aankomst tot „De held van het Westen" gebombardeerd. Een bewondering, die hij vooral van de zijde der dorpsscho- nen maar al te gaarne accepteert. De vader blijkt echter alleen maar ge wond te zijn. Als de oude Mahon, bezield door wraakgevoelens bij de achtervolging van Christopher eveneens in de herberg belandt, betekent deze verschijning tevens het einde van een reputatie als held. Christopher kan evenwel van zijn ten on rechte verkregen faam geen afstand doen en daarom beraamt hij een tweede aanslag op het leven van de man, die hem strikt genomen als een lafaard kwam ontmas keren. Doch nu is het geen spontane daad meer, geboren uit de zucht tot verzet, maar een ordinaire poging tot moord, waardoor de bewondering der dorpelingen onmiddel lijk omslaat in een aggressieve afwijzing. Uiteindelijk besluiten vader en zoon dan maar tot verzoening en vertrek, de dorps bewoners een illusie armer achterlatend. Wat de opvoering van dit stuk vooral voor amateurs juist zo moeilijk maakt, is de noodzaak tot het scheppen van de niet eenvoudig te definiëren sfeer van het Ierse plattelandsleven. „Concordia" maakte voor deze opvoering gebruik van de speciaal door de Vlaamse dichter Karei Jonckheere voor „Comedia" geschreven vertaling, die veel tot handhaving der lokale kleur bij draagt. Toch was de opvoering over het geheel genomen te „beschaafd" om ons te confronteren met een primitieve dorps gemeenschap, betrekkelijk kort na de eeuwwisseling. Een duidelijk voorbeeld hiervan werd gevormd door het optreden van de drie giechelende dorpsmeisjes, die telkens een levendig en charmant inter mezzo voor haar rekening mochten nemen, rfiaar wier distinctie toch te groot was om de veronderstelling te wettigen, dat zij land en koeien rechtstreeks hadden verla ten. Henk van Lint karakteriseerde de oude Mahon als een bijna indrukwekkende bruut. Na hem dienen weer onmiddellijk Diny en Jacques Devidson te worden ge noemd, de eerste om haar temperament- rijke herbergiersdochter Pegeen en de tweede om zijn eerst zo timide Christopher, die in de hem bewezen adoratie aanleiding vindt voor een kostelijk uitgespeelde bra- vour. Bep Visser-Bakker vertolkte de ver makelijke rol van de intrigerende en trouwlustige weduwe Quin met een grote dosis levendige humor en Ab Wegman be wees als de schuchtere Shawn Keogh even eens een komisch karakter te kunnen op bouwen en uitbeelden. En al is men er dan ook slechts voor een te gering deel in geslaagd de geheel aparte sfeer van dit Ierse blijspel naar be horen te realiseren, heb ik de zaal toch met een uitstekende indruk van deze voor stelling verlaten. Omdat „Concordia" weer voor een voorbeeldig tempo, goed sluitend ensemblespel, een toepasselijke aankle ding en een weloverwogen mise-en-scène (van regisseur L. W. Boeree) had gezorgd. JAN VAN DAM WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Wat er vandaaaag was. Vandaag waren aan de IJmuidense afslag de HD.79 met 510 kisten vis, waarvan 210 schelvis, 150 wijting, 150 kabeljauw en gul en 50 stuks stijve kabeljauwen; de KW.135 met 540 kisten, waarvan 320 schelvis, 65 ge stripte wijting, 30 dichte wijting, 60 koo'l- vis, 65 radio, 30 poon en 80 stuks stijve kabeljauwen en de IJM.209 met 310 kisten vis waarvan 260 schelvis, 10 gul, 20 wijting, 20 diversen en 60 stuks stijve kabeljauwen. Vier spanvissers waren aan de afslag met Breskens-haring; de IJM.19 met 600 kisten haring, de KW.165 met 300 kisten; de AM.26 met 350 kisten en de AM.177 met 450 kisten. Verder waren er 18 loggers en 32 kotters met 25.000 kg tongen, 150 stuks stijve kabel jauwen, 1300 kisten schol, 70 tarbot, 130 diversen. Voor de export De grote schol was voor export bestemd en noteerde 26 tot 27, middel 27 tot 28, zetschol 43 tot 49 en schol 1/40 tot 48. Grote tong maakte 2,60 tot 2,70, halve pondjes 2,85 tot 3,tong I 3, tot 3,30 en slips 2,80. De grote tarbot maakte 2,60, grote schelvis 48 tot 60, grootmiddel schelvis 43 tot 54. Regels kabeljauw haalden 96 tot 130, kleine rijen 44 tot 55, kisten kabeljauw 128 tot 144 en kleine 108 tot 120, Het binnenlan dni Schol 2 ging het binnenland in en deed 37 tot 38, schol 3/28 tot 34. Klein- middel schelvis maakte 45 tot 35, pennen 36 tot 48, braadschelvis 33 tot 38. Wijting ging van de hand voor 28 tot 30, grote gul voor 34 tot 37, middel voor 32 tot 35 en torgullen voor 26 tot 29. De haring van de spanvissers bracht 17 tot 20 op. Binnengekomen schepen KW 24 Cornelis, 65 Willy Alida, 107 Ja- coba, 28 Verwachting, 7 De Arend, 51 Prin ses Margriet, 126 Agatha Arie, 64 Elizabeth, 97 Ella Cristina, 17 Arie Nico, 105 Jacoba, 114 Avontuur, 91 Alida, 23 Volharding, 38 Bertha, 15 Rijnmond 4, 78 Excelsior 3, 141 Willie, 37 Nederland 6, 123 Robert William, 135 Emma Wilhelmina, 47 Noordzee, 57 Dina Marie, 27, 34, 178, 68, 36, 79, 12, 98, 210, 72, 165, 58, 127; IJM 209 Wiron 4, 19 Mercator, 7 Marianne, 45 De Hoop, 210 Wiron 1, 272, 59, 31, 5; AM 18, 16, 26, 17; WR 34, 49, 50, 33; TX 14; BU 33; UK 3; RO 2 Dolfijn; HD 79 Drie Gebroeders; SCH 1077 Scheveningen. Vertrokken schepen IJM 221 Wiron 3. Voor dinsdag Voor de dinsdagmarkt zal waarschijnlijk de Sch 171 markten om 1200 kisten haring te lossen. De zender van de SCH 171 is stuk. Binnengesleept De KW 47 „Noordzee" is zondagavond binnengesleept door de KW 57 „Dina Ma rie". De „Noordzee" had met motorpech te kampen. Prijzen van zaterdag. Heilbot 2,50; gr. tong 2(002,65; grm. tong 2,90—2,45; kim. tong 3,052,60; kl. tong I 3,60—3,40; kl. tong II 3,25-3,10; tarbot I 2,702,50; zalm 6, per kg. Tarbot II 110—94; tarbot III 75—55; tar bot IV 46—35; kl. griet 40; gr. schol 35—25- grm. schol 35—30; kim. schol 51—46- kl schol I 50-40; kl. schol II 40—25; schar 32—25; bot 25—20; wijting 36—29; kl. haai 25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 232—104, per 125 kg.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10