Wereldkampioen Ericsson Olympisch kampioen op 10.000 m.: 16 min. 35.9 sec. Broekman op vijfde plaats Nationale schaatskampioenschappen zaterdag en zondag in Kralingen Snelle ijsbaan in Misurina produkt van Zweedse ijstovenaar Nilsson Zegereeks Russische hardrijders niet compleet Olympische schaatscracks naar Nederland? Nederlands elftal gaat bij vorst ook op zondag trainen Weer Sailer Protest Canadezen verslagen Russen wonnen Zeker van goud Bliift Broekman toch nog een jaar rijden? Combinatie Tennis Hoad blijft amateur Goppi in ziekenhuis opgenomen Wellicht volgende week elfstedentoch t Van der Lee bij centrale training voor amateurs Waterpolo Haarlem door AZPC uit bekerstrijd gedrongen DWT versloeg de HPC-reserves Russische dammers in wereldtoernooi WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 De wereldkampioen op de 10.000 meter, de Zweed Sigge Ericsson, heeft gisteren een einde gemaakt aan de Olym pische zegetocht van de Russische hardrijders door het Olympische nummer op deze afstand ondanks de zeer slechte weersomstandigheden in de grandioze tijd van 16.35.9 te winnen, waarmee hij de gevreesde Rus Oleg Gontcharenko, die in de derde rit uitkwam en er 16.42.3 over deed, naar de derde plaats terugdrong. Tweede werd de Noor Johannesen in de tijd van 16.36.9. De 25-jarige Zweed met zijn karakteristieke manier van rijden, die in de tiende rit uitkwam, heeft met deze prachtige overwinning bewezen steeds beter te rijden naarmate de afstanden gro ter zijn. Op de 500 meter plaatste hij zich niet onder de eerste zes; bij de 1500 meter werd hij zesde; in de strijd op de 5000 meter rukte Ericsson op naar de tweede plaats ach ter een Rus en gisteren wees hij alle andere schaatsgroten, inclusief de Russen, terug en veroverde de eerste plaats. Deze 10.000 meter is niet alleen een teleurstelling voor de Russen geworden, die onder de eerste zes maar één man hadden hun overige rijders plaatsten zich zevende, ne gende en zestiende maar ook voor de Nederlanders en vooral voor Kees Broekman, van wie men op dit nummer zulke grote verwachtingen koesterde. Broekman, die kort geleden in Davos de fraaie tijd van 16.33.5 voor zich liet afdrukken een tijd, die ook wereldkampioen Ericsson gisteren niet kon evenaren had, zoals hem wel meer over komt, pech. De Nederlandse officials hadden namelijk niet het risico willen lopen, dat hij erg laat zou uitkomen, wan neer het ijs wellicht afgereden zou zijn. Men had gegokt, dat hij waarschijnlijk in de zesde of zevende rit zou moeten starten, maar het kwam anders uit. Kees moest als eerste met de Amerikaan McNamara starten. De weersomstandigheden waren echter zo slecht als maar mogelijk was. Het zicht was geen 30 m en door de vorst - het vroor zeven graden zette de mist zich op de haan vast, hetgeen tot gevolg had, dat het ijs „kleefde". Hoewel Broekman snel start te en onmiddellijk de leiding nam, waarbij hij zijn voorsprong op de Amerikaan re gelmatig vergrootte, bleek al gauw dat hij het Olympisch record van de Noor Hjalmar Andersen, die in 1952 in Oslo 16.45.8 reed, niet zou kunnen breken. Toen Broekman de 10.000 meter in een schematijd van 16.51.2 gereden had tegen McNamara in 17.45.6 en hij van de baan kwam, leek hij wel een wandelende ijs pegel. Henny Roos, technisch leider van de Nederlandse hardrijploeg, zeide later, dat indien Broekman een uurtje later had moeten starten, hij zeker vijf seconden sneller had kunnen rijden. Dat had dan een vierde plaats betekend, die nu bezet werd door de Noor Haugli, die de afstand in 16.48.7 reed. Wim de Graaff bracht het in dit sterke veld niet verder dan de acht tiende plaats met een tijd van 17.21.6. Van 't Oever deed er 17.37.7 over en werd met die tijd vijfentwintigste. De prestatie van Gontcharenko een bronzen me daille is toch uitstekend te noe men, wanneer men bedenkt, dat hij kort na Broek man in de derde rit tegen de Ca nadees Olin moest rijden. De mist was toen nog niet opgetrokken. Gontcha renko was 9.1 seconde sneller dan Broek man en vestigde met zijn tijd een voorlo pig nieuw Olympisch record, dat later echter nog door Ericsson en Johannesen verbeterd zou worden. Met deze voor Nederland teleurstellende 10.000 m is gisteren een einde gekomen aan de Olympische schaatsnummers, die de Russen onder andere twee nieuwe wereld records en drie nieuwe Olympische records hebben opgeleverd. Het eindklassement van de 10.000 meter op de schaats luidde: 1. Ericsson (Zweden) 16.35.9 (nieuw Olym pisch record); 2. Johannessen (Noorwegen) 16.36.9; 3. Gontsjarenko (Rusland) 16.42.3; 4. Haugli (Noorwegen) 16.42.3; 4. Haugli (Noorwegen) 16.48.7; 5. Broekman (Neder land) 16.51.2; 6. Andersen (Noorwegen) 16.52.6; 7. Jakimov (Rusland) 16.59.7; 8. Dahlberg (Zweden) 17.01.3; 9. Zibin (Rus land) 17.03.4; 10. Kuhnert (Oost-Duitsland) 1704.6; 11. Cronshey (Groot Brittannië) 17.05.6; 12. Jaervinen (Finland) 17.05.9; 13. Andersson (Zweden) 17.13.5; 14. Kolar (Tsjechoslowakije) 17.16.9; 15. Stroem (Zweden) 17.17.-; 16. Shilikovski (Rusland) 17.17.6; 17. Salomaa (Finland) 17.19.-; 18. De Graaff (Nederland) 17.21.6; 19. Tangen (Noorwegen) 17.22.3; 20. Hearn (G.B.) 17.27.6; 21. Keller (West-Dld.) 17.27.7; 22. Asasaka (Japan) 17.35.3; 23. Joshiyasho Gomi (Ja pan) 17.35.9; 24. Van 't Oever (Nederland) 17.37.3; 25. Salonen (Finland) 17.37.6; 26. Jauris (Tsjechoslowakije) 17.37.6; 27 en 28. McNamara (V.S.) en Hickey (Australië) beiden 17.45.6; 29. Kannsbarths (Oostenrijk) 17.47.8; 30. Choung Soon (Korea) 17.52.6; 31. Olin (Canada) 17.59.2; 32. Calzac (Italië) 18.32.8. De Olympische Winterspelen van dit jaar hebben gisteren weer een zege opgeleverd voor de 20-jarige loodgieter en waaghals Toni Sailer uit het Oostenrijkse plaatsje Kitzbühel. Sailer won namelijk de slalom voor heren en daarmee zijn tweede gouden medaille van deze Spelen. Zondag won hij op buitengewoon fraaie wijze de reuze-slalom voor heren en de wijze, waarop hij de speciale slalom won, was, gezien de buitengewoon moeilijke combinatie met een ongekend groot aantal poorten de eerste baan met 80, de twee de baan met 92 poorten en het mistige weer, een klasse op zichzelf. Hij maakte een totaaltijd op de twee banen van 3.14.7. De eerste baan legde hij af in 1.27.3 en de tweede in 1.47.4. Men had wel enigszins gerekend op een overwinning voor deze Oostenrijker en men houdt het niet voor onmogelijk, dat hij als enige deelnemer van deze Winter spelen met drie gouden medailles naar huis zal gaan. Hij maakt namelijk een uitste kende kans op de eerste plaats in het num mer afdaling voor heren, dat vrijdag plaats vindt. Een verrassing was de tweede plaats voor de 24-jarige Japanner Tsjiharoe Igaja, De Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond overweegt de mogelijkheid om de Nederlandse, Noorse en Zweedse rij ders na afloop van de Olympische wedstrij den in het hardrijden op de schaats in Misurina naar Nederland te laten komen. Als de vorst aanhoudt, zal de K.N.S.B. in staat zijn wedstrijden in Nederland te or ganiseren, waaraan de cracks, die zich momenteel in Italië bevinden, zouden kun nen deelnemen. Mocht het verzoek van de K.N.S.B. ingewilligd worden, dan zullen de rijders in ieder geval vóór II februari in Nederland aan de start verschijnen. Sigge Ericsson die een totaaltijd van 3.18.7 maakte met voor de eerste baan 1.30.2 en voor de twee de baan 1.48.5. De Zweed Sollander, die als een outsider beschouwd werd voor de wedstrijd begon, plaatste zich op verras sende wijze derde. Ik schrijf mijn succes op deze spelen toe, zo zei Sailer, aan de hardst mogelijke vorm van training, die ik gevolgd heb, aan mijn zeer goede lichamelijke conditie, aan de wetenschap hoe men de snelste weg naar beneden vindt en natuurlijk ook aan een zekere mate van geluk. Om in het moderne skiën iets te winnen moet men. nooit remmen of vaart vermin deren, maar op volle snelheid voortgaan van begin tot einde, ik probeer altijd val len te voorkomen door niet de snelste,maar wel de veiligste weg naar beneden te nemen. De Olympische baan in Cortina was de moeilijkste die ik ooit bereden heb: grote steilten en veel „bulten". Het klassement van de slalom heren luidde' 1 en Olympisch kampioen Toni Sailer (Oostenrijk), totaaltijd voor twee manches 3 min. 14.7; 2. Igaya (Japan) 3.18.7; 3. Sol lander (Zweden) 3.20.2; 4. Brooks Dodge (Ver. St.) 3.21.8; 5. Schneider (Zwitserland) 3.22.6; 6. Pasquier (Frankrijk) 3.24.6; 7. Per- ret (Frankrijk) 3.26.0; 8. Vozon (Frankrijk) 3.26.2; 9. Obermiiller (Duitsland) 3.27.5; 10. Rey (Zwitserland) 3.27.7; 11. Fellay (Zwit serland) 3.32.1; 12. Dalman (Zweden) 3.32.6; 13. Schneider (Oostenrijk) 3.35.88; 14. Dimi- trov (Bulgarije) 3.35.9; 15. Nilsson (Zweden) 3.37.1. Deze speciale slalom werd gelopen in twee manches over een piste van 617 meter lengte, met een hoogteverschil van 251 m. Er steeg een enorm gejuich op uit de kelen van 6000 toeschouwers toen men in het licht van de schijnwerpers de 20-jarige Toni het erepodium zag bestijgen. Dit ge juich nam nog toe toen de in het zwart geklede Igaja zijn plaats innam en uit handen van de voorzitter van het I.O.C., de Amerikaan Avery Brundage. de zilveren medaille in ontvangst nam. Voordat deze Igaja de medaille echter op de borst kon spelden, was er heel wat te doen geweest. Deze 24-jarige student van Dartmouth College in Amerika, die echter voor zijn land Janan uitkwam en daarmee de eerste niet-Europeaan werd. die ooit een Olym pische medaille voor een herenskinummer heef* gewonnen, had namelijk onmiddellijk na de wedstrijd zelf toegegeven, dat hij bij het passeren van een der poortjes met de punt van zijn ski's de blauwe plek had geraakt, waar de paal in de sneeuw staat. Tientallen ooggetuigen zeiden, dat zij dit op korte afstand hadden kunnen waar nemen en de Amerikaanse skiploeg, diende met steun van de Zweedse ploeg een offi cieel en krachtig protest tegen de tweede plaats voor de Japanner in. Indien de Olvmpische jury dit protest als iuist aanvaard had. dan had dit betekend dat Tgaia vijf vo1le seconden bil zijn tijd zou zien gevoegd, waardoor hij naar de zesde plaats zou zijn afgezakt, terwijl de Zweed Sollander dan op de tweede plaats was gekomen en de Amerikaan Dodge, overigens een persoonlijke vriend en mede student van Igaja op Dartmouth College, naar de derde plaats zou zijn opgeschoven. De Amerikaanse skicoach Bobo Sheehan, die het protest indiende, zei. dat Igaja het ongehikie hij de zesde poort had gekregen. De Olvmnisehe iurv aanvaardt in derge lijke gevallen echter slechts overtuigende bewijzen als films of foto's, waarop de fout onmiskenbaar te zien is. Dit bewijsmate riaal kon vandaag echter nog niet over gelegd worden, zodat de jury bepaalde, dat Igaja zijn zilveren medaille zou krijgen. Echter kregen de Amerikanen twee weken de tijd om bewijzen te leveren, dat Igaja, hoewel hij dit zelf had toegegeven, de zesde poort half gemist had. Indien dit bewijsmateriaal gevonden wordt, zal het overgelegd worden aan de internationale Skifederatie. Op de tribune van het ijsstadion zaten de Russen te juichen voor de Amerikanen, een niet zo alledaags verschijnsel. Op de Ijs vloer waren de Amerikanen namelijk bezig de Olympische titelverdedigers van Canada te verslaan. De ploeg van de Ver. Staten won met 4-1. Het was na de 5-0 zege van Zweden op de gerenommeerde Tsjechen de tweede verrassing van deze dag. De Amerikanen openden al in de eerste de beste minuut de score door Maysasich, die met Rifzio de ster van de avond zou blijken te zijn. Maysasich maakte, na een nieuwe serie fraaie aanvallen, nog een tweede doelpunt, zodat de Canadezen bij het begin van de tweede speelperiode tegen een 0-2 achterstand aankeken. Wel slaagde de Canadese aanvoerder Mackenzie er in deze tot 1-2 terug te brengen, maar in de derde periode scoorde de Amerikaan May sasich zijn derde goal en toen Olson er daarna nog een vierde voor de Verenigde Staten aan had toegevoegd, bleek het voor de te zelfverzekerd begonnen Canadezen te laat om zich nog te herstellen. De Amerikanen waren toen in de juiste stemming om zich met alle energie op de verdediging toe te leggen en zelfs met ver bluffende tegenaanvallen de Canadese veste te blijven belagen. Nog altijd behoudt Canada een behoor lijke kans op het veroveren van de gouden medaille, maar het zal deze in ieder geval niet meer ongeslagen kunnen bereiken, zo als tijdens de vorige Olympische Spelen in Oslo het geval is geweest. De Tsjechische ploeg, na de afmattende wedstrijd van maandagavond tegen Canada geen schaduw meer van het team dat het de wereldkampioenen zo lastig heeft ge maakt, is door Zweden kansloos met 5-0 verslagen. Reeds na een halve minuut opende Ouberg voor Zweden de score. De Tsjechen probeerden wel hierna de balans in even wicht te brengen, doch werkelijk gevaar lijk werden zij niet. Het teamverband was zoek en ook individueel kwamen zij niet tot goede prestaties. In de tweede periode liepen de Zweden snel uit tot 3-0 door doelpunten van Lundvall en Zettenberg. In de laatste speeltijd, toen de Tsjechen be grepen dat de nederlaag reeds zeker was, brachten Ouberg en Tvilling de eindstand op 5-0. Het is de eerste zege van Zweden in de wedstrijden voor de finale-poule; donder dag spelen ze hun tweede wedstrijd, dan is Amerika de tegenstander. De wedstrijd RuslandDuitsland werd bjj voortdurende sneeuwval gespeeld. In de eerste periode hielden de Duitsers de Rus sen in bedwang. Zjj weerstonden alle aan vallen en vooral goalie Jansen toonde zijn vakmanschap. Reeds dadelijk na het begin van de twee de speeltijd bleek echter dat zij te veel van hun krachten hadden gevergd, de ploeg stortte volkomen ineen en in 13 minuten scoorden de Russen zeven maal. Merk waardig genoeg herstelden de Duitsers zich goed in de derde periode en toen volgde een vrijwel gelijk opgaande strijd. Toch gelukte het Ktylov keeper Jansen nog eenmaal te passeren en de eindstand op 8-0 te brengen. De stand in de finale-poule is thans: 1. Rusland 2 2 0 0 4 12-1 2. Amerika 2 2 0 0 4 11-3 3. Zweden 2 1 0 1 2 6-4 4. Canada 2 1 0 1 2 7-7 5. Tsjechoslowakije 2 0 0 2 0 3-11 6. Duitsland 2 0 0 2 0 2-15 Na het rijden van de verplichte figuren voor dames was het duidelijk dat de Ame rikaanse meisjes Tenley Albright en Carol Heiss geen concurrentie voor de gouden en de zilveren medaille hebben te vrezen. Met plaatscjjfers 13 en 20,5 voeren zij de rang- lijs* van de deelneemsters aan, gevolgd door de Oostenrijkse Ingrid Wendl, die plaatscijfer 69 kreeg toegewezen. Uit de verschillen tussen deze drie rijdsters van topklasse blijkt wel, dat de voorsprong van de wereldkampioene en haar landgenote niet meer bij het vrije rijden in te halen is. Van de Nederlandse meisjes heeft Sjoukje Dijkstra op de tweede dag, toen de bijzon der moeilijke figuren, de paragraaf-lus en de paragraaf-tegendrie op het programma stonden, bijzonder goed gereden.Voor beide figuren kregen zij cijfers toegewezen, die rond de 4,5 lagen en zelfs enkele malen 4,8 en 4,9 Het gelukte Sjoukje dan ook van de dertiende plaats naar de twaalfde plaats op te klimmen, waarbij zij haar één jaar oudere vriendinnetje Joan Haanappel pas seerde Joan, die meer moeilijkheden on dervond, zag zich door de Engelse Dianne Peach voorbijgestreefd. Wel behaalde het Nederlandse meisje een beter puntentotaal, 891,20, maar Dianne Peach had een beter „Als een ontmoeting RuslandNederland in 1957 doorgang kan vinden, zal ik aan wedstrijden blijven deelnemen. Anders is dit seizoen mijn laatste geweest", zei Kees- Broekman gisteravond in een gesprek met United Press. Broekman vertelde dat het oorspronkelijk zijn plan was om na de Olympische Spelen de Noorse nationaliteit aan te vragen. Hij wil echter nog even wachten. Hij zei dat hij graag aan een wedstrijd tussen Rusland en Nederland wil deelnemen. Broekman vervolgde: „Daarna zal ik de Noorse nationaliteit aannemen. Ik heb mijn werk en mijn gezin in Noorwegen en het ligt dus voor de hand dat ik de Noorse na tionaliteit wil hebben". Sjoukje Dijkstra plaatscijfer gekregen (149 tegen Joan 150,51) zodat zij boven onze landgenote werd ge klasseerd. Sjoukje en Joan hebben op deze laatste dag nogmaals bewezen in de top-klasse thuis te behoren. Het onderling verschil in de punten-totalen van deze groep is zelfs iets minder geworden dan het was na de eerste dag. Het officiële klassement na de vijf ver plichte figuren van het kunstrijden dames is voor de eerste zes: 1. Tenley Albright (Ver. St.) 1070,7 pnt. (plaatscijfer 13); 2. Carol Heiss (Ver. St.) 1055,7 pnt. (20.5); 3. Ingrid Wendl (Oosten rijk) 1006,1 pnt. (39); 4. Yvonne Sugden (Gr. Br.) 991,4 pnt. (49); 5. Hanna Eigel (Oosten rijk) 979,6 pnt. (56); 6. Carole Pachl (Cana da) 964,5 pnt. (73). De Noordse combinatie, bestaande uit skispringen en een cross-country over 15 kilometer, leverde een zege op voor de 26- jarige Noor Sverre Stenersen, die met suc ces zijn faam als winnaar van de wereld kampioenschappen 1954 hooghield. Voor de 15 kilometer cross werd voor hem een tijd van 56.18 afgedrukt. Zijn puntentelling luidde: ski 215, cross country 240, totaal 455. Stenersen, houthakker van beroep, leerde de techniek van zijn sport in zijn bosrijk land door op ski's naar de winkel van zijn moeder te gaan. Om die winkel te bereiken moest hij over een afstand van 15 kilo meter door de bossen heen. Hij heeft in 1952 de Olympische medaille bij de Noordse combinatie gewonnen en verwierf verder de Noorse titel in dit num mer in 1954 en 1955. In 1955 won hij de Noordse combinatie in Holmenkollen. Op S,tenersen volgden in het klgssemqnt: Bengt Ericsson, Noorwegen (ski 214, cross 223,4 totaal 437,4) en Francisek Grongasie- nica, Polen( ski 203, cross 233,8, totaal 436,8. Harry Hopman, de captain van de Australische Davis Cup-ploeg heeft In Mel bourne verklaard, dat Hoad er niet meer over denkt om prof te worden. „Hij heeft in oktober van het vorig jaar het Ameri kaanse aanbod afgeslagen omdat hij bij zijn vrouw wil blijven. Bovendien wil Hoad zich volkomen aan zijn werkzaam heden in Australië wijden. Hij zal zelfs geen prof worden indien hij dit jaar op de hoogste tennistitels beslag zou leggen", al dus Hopman. Coppi, die in de laatste tijd iedere morgen hoge koorts had, is in het academisch zie kenhuis in Genua opgenomen. Daar stelden de dokters vast, dat de koortsen van reuma tische oorsprong zijn. Coppi zeide in een gesprek met journa listen, dat hij zijn loopbaan had willen ein digen met een groots seizoen, maar dat hij nu vreest zelfs niet in MilaanSan Remo te kunnen uitkomen. Voor de Parijse zesdaagse zal hij vrijwel zeker verstek moeten laten gaan, maar hij hoopt dat hij zijn vorm bij de wereldkampioenschappen teruggevonden zal hebben. ADVERTENTIE Indien het vriezende weer blijft aanhou den zullen op zaterdag 4 en zondag 5 februari op de baan van de Kralingse IJs club in Rotterdam de nationale schaats kampioenschappen worden gehouden. Zater dag worden de 500 meter en de 5000 meter verreden, terwijl voor zondag de 1500 meter en de 10.000 meter op het programma staan. Ook de rijders die in Cortina d' Ampezzo zo goed hebben gereden op de Olympi sche Winterspelen zullen aan de start ko men, dit zijn: Broekman, Van 't Oever, Maarse, De Graaff, Van den Berg en Olst- hoorn. Dinsdagavond had de Nederlandse chef d'équipe, de heer H. Roos in Misurina een onderhoud met de leiders van de Ameri kaanse hardrijders, waarbij onze landgenoot de Amerikanen uitnodigde zaterdag 4 en zondag 5 februari op de baan van de Kra- Op woensdag 1 februari zal met het oog op de wedstrijd tussen de amateurelftallen van Frankrijk en Nederland op 18 maart in Maubeuge te houden voor de eerste maal een centrale training voor amateur spelers in het Olympisch stadion te Am sterdam worden gehouden. Voor deze training zijn de volgende spelers uitge nodigd: Van der Lee (HFC), J. Herberts (Vitesse), Claus (Helmondia), Van Brug gen (DFC), Blom (WW), Duyster (De Spar taan), E. Herberts (Vitesse), Elfring (Robur et Velocitas), Fabels (Be Quick), Den Ten der (DWV), Reesink (WVC) en Sonneveld (Sparta). De training zal onder leiding van bonds- trainer Merkel worden gehouden. Tussen alle mensen, die met en zonder recht van trots vervuld zijn bij de Olympische Winterspelen, is er één, die daar wel het meest recht op heeft: Goes- ta Nilsson, een grijze Zweed, die in het hoogge legen meer van Misurina de drijvende hardrij-baan geschapen heeft. Op zijn baan zijn reeds een paar wereldrecords gebroken, 35 nationale records, en vorige Olympische prestaties met stukken geslagen. Zaterdag begon het op de 500 meter met Grishin's prestatie: zes tiende seconde beter dan het wereldrecord. Zondag bij de 5000 meter sneuvel den naast het Olympische record tien landelijke re cords. Maandag op de 1500 meter bereikten twee Rus sen een nieuwe wereld- record-tijd (2.8,6), maar 33 van de 54 deelnemers bra ken het Olympische record en 14 landelijke records werden verbeterd. Nilsson drukt het maar heel bescheiden uit: „Die tijden bewijzen, dat de baan niet zo slecht is." En aan gezien nu eenmaal een mens nooit tevreden moet zijn, voegt hij eraan toe: „En als het weer wat beter geweest was, zouden de tijden nog mooier zijn uitgevallen". Veertig jaar heeft Nilsson zulke ijsbanen gemaakt. of langer, want hijzelf zegt: „Het denkbeeld is niet nieuw. Als jongens deden we het al." Het idee: een ovaal van ijs los te zagen, te omgeven met een gordel van open water, opdat het oppervlak niet tijdens het natuurlijke uitzettingsproces barsten of bulten krijgt. Een baan op het land heeft deze moei lijkheden niet. Maar nu men hier geen plaats had om een baan op het land te maken, was dit de beste oplossing. Hoeveel beter deze drijvende baan is, dat bewijst een vergelijking met de vaste baan, die tij dens de Olympische Win terspelen in Garmisch-Par- tenkirchen in 1936 gebruikt werd en die breuken en bulten had dat het een aard had. Het heeft zo zijn eigen sensatie, deze vrij drijven de ijsschots. Steeds voelt men, zij het nauwelijks merkbaar, een lichte vering, een golving als het ware. Om de oppervlakte werke lijk spiegelglad te houden, besproeit Nilsson de baan iedere ochtend enige malen met lauw water, dat on middellijk tot een spiegel glad vlak bevriest. Dan schaaft hij er iedere on effenheid af met een schra per, die voor aan een jeep bevestigd is. „Een voorzichtig werkje, zo'n baan te verzorgen", zegt hij zelf. „Herhaalde lijk heb ik mijn twaalf hel pers al midden in de nacht uit hun bed moeten halen omdat er sneeuw gevallen was, die de baan bedorven zou hebben als we haar niet direct wegruimden." Op de foto ziet men Nilsson's hel pers bezig aan hun dage lijkse taak: het open hou den van de geul. „Ijstovenaar" Nilsson Is in normale tijden in dienst van de stad Stockholm, waar hij de zorg voor de stedelijke sportinstellingen heeft. „De laatste drie nach ten, sedert de wedstrijden begonnen zijn, heb ik niet geslapen", vertelt hij, „maar als ik al die records zie, vind ik het best de moeite waard". linigse IJsclub in Rotterdam in een landen- wedstrijd tegen Nederland uit te komen. De Nederlandse Olympische ploeg van Mi surina vertrek t vanavord uit Misurina met bestemming Nederland Na de series voor de Nederlandse kampioenschappen zou den de Amerikaanse hardrijders eveneens op alle vier afstanden starten. Tussen vier Amerikanen en vier Nederlanders zou een afzonderlijk klassement worden opgemaakt, staande buiten het Nederlands kampioen schap. De Amerikanen zullen, indien de onderhandelingen slagen, aantreden met Henry, Werket, MacDermott en Mac Naraara. Van de zijde van de KNSB werd ons nog meegedeeld, dat men eventueel de Ameri kanen wel op maandag en/of dinsdag in Heerenveen in wedstrijden zou willen laten starten, maar in geen geval zaterdag en zondag in Rotterdam. Elfstedentocht De plotseling ingevallen strenge vorst heeft mogelijkheden geopend voor een elf stedentocht. mogelijkheden waaraan twee dagen geleden niemand gedacht had. Wil het daarvan komen dan zal het niet alleen moe ten blijven vriezen maar bovendien zal aan drie voorwaarden moeten worden voldaan: de felle oostenwind die wakken veroorzaakt moet gaan liggen, de sluizen moeten dicht, en de scheepvaart in de Harlinger trekvaart zal stilgelegd moeten worden. Het lijkt niet uitgesloten, dat de tocht bij aanhoudende vorst in de volgende week zal worden gehouden. Het bestuur van de elfstedenvereniging is in elk geval paraat. In Amersfoort werd dinsdagavond voor de tweede afvalronde van de bekercompetitie gespeeld de wedstrijd AZPCHaarlem. Door de bai op tactische wijze over het hoofd van de AZPC-keeper te werken opende Paanakker voor Haarlem de score. Hierna liet AZPC enige goede combinaties zien, waartegenover de Haarlem-verdediging in krachten te kort schoot. Door Van Dorp en Mosterd werd de AZPC-achterstand in een voorsprong omgezet. Haarlem slaagde er nogmaals in door de AZPC-verdediging heen te komen waaruit Paanakker de stand op gelijke voet bracht. Nog voor het ingaan van de rust verkreeg AZPC, na een drukbal van Mosterd de lei ding. Na de hervatting verhoogde AZPC het tempo; Mosterd, Van Brink en Van Dorp brachten de AZPC-voorsprong op zes —twee. Te fel verdedigen van een AZPC'er leverde Paanakker een strafworp op, (zes drie) Toen laaide het spel van Haarlem r igmaals op en na een goed samenspel van Bijlsma en IJzer schoot laatstgenoemde raak (zesvier). Tenslotte bracht Moserd kort voor het einde de overwinning voor AZPC op zevenvier. DWT en de HPC-reserves hebben in het Sportfondsenbad te Haarlem een spannende wedstrijd gespeeld voor de tweede klasse heren De rust ging in met een tweedrie voorsprong voor DWT, maar enkele seconden voor het einde was de stand weer gelijk (vijf—vijf). Nu ontstond de strijd om het winnende doelpunt en Roozekrans slaagde er nog in zijn ploeg aan de zesvijf zege te helpen. De stand is nu: DWT 47; VZV 45; DWR 3—8; HPC 2 4—2; Haarlem 2 3—0. De sectie dammen in de U.S.S.R. heeft zich bij de Internationale Dambond aangesloten. Deze stap geeft de zekerheid, dat de novem ber ook Russische hammeesters aan de strijd om de wereldtitel zullen deelnemen. Dat het wereldtoernooi hierdoor aan belangrijkheid zal winnen behoeft nauwelijks gezegd te worden De snerpende oostenwind en de strenge vorst hebben trainer Merkel er niet van kunnen weerhouden om dinsdagavond de training van de Nederlands elftalclub toch in het Olympisch stadion door te laten gaan, „We hebben nog maar zo weinig tijd voor de wedstrijd tegen West-Duitsland op 14 maart en we moeten iedere gelegenheid be nutten". Dit zeiden zowel Merkel als de voorzitter van de keuzecommissie, de heer H. Hoolboom na afloop van de training, die bestond uit wat lichte lichaamsoefeningen en een partij tje tussen het a-elftal en de b-ploeg. On danks de vorst was het terrein van het Olympisch stadion uitstekend bespeelbaar en de spelers hadden maar weinig last van de koude. Zij waren stevig ingepakt. Men heeft besloten om, mocht de compe titie stilstaan, zondagmiddag de spelers weer in Amsterdam bijeen te laten komen. Dinsdagavond stonden twee spelers aan de kant: Van der Hurk en Odenthal, die we gens blessures niet konden meedoen maar wel aanwezig waren, hetgeen door de lei ders bijzonder op prijs werd gesteld. Na afloop kregen de spelers van de bonds- arts W. H. E. Posthuma elik een fles lever traan, een dosis vitaminepillen en de wijze raad mee om te zorgen dat zij in de beste conditie tegen de Duitsers in het veld kun nen komen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9