Scherpe verdediging van minister Cals tegen critiek tweede kamer Amerikaanse ballons in Moskou tentoongesteld Machinehandelaar zou echtpaar in Haarlemmermeer afgeranseld hebben Een „gebonden" geschenk de Boekenweek 1956 in Vliegende fototoestellenmaar geen weerkundige apparaten Niet de wetten bepalen de onder wij s-werkelijkheid Wegens verduistering drie maanden geëist Boekhouder zou drie mille verduisterd hebben Mislukte loterij bracht bestuur voor de rechter Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Burgemeester St. Oeden- rode met ziekteverlof Fer auto over Gouwzee Motorjacht en kustvaarder gezonken in het Kanaal ,Boetezveek"als noviteit Speciaal voor de jeugd Boetedoening Het pocket"-boek Doodvonnissen van twee Oostduitsers gewijzigd VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Met klem heeft minister Cals zich gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, verzet tegen de aandrang van verschillende kanten om de scholenbouw gelijke tred te doen houden met de woningbouw. De Kamer keur de in december, bij de bespreking van het bouwbeleid met minister Witte, het bouw programma voor 1956 echter reeds goed. Minister Cals noemde voor de scholenbouw in de eerste plaats de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verantwoorde lijk, hoewel het tenslotte een zaak is waarover de gehele ministerraad beslist. De Kamer kwam volgens minister Cals dus te laat met haar klacht over de onvoldoende bouw van nieuwe scholen. Levendig en vaardig stond minister Cals, een bekwaam debater, de Kamer te woord. Hij stipte aan, dat de tot uiting gebrachte critiek in tegenstelling staat tot de voor hem gunstige aanhef van het Voorlopig Verslag. Blijkbaar, zo merkte hij op, had het oppositioneel betoog van mevrouw Fortanier-de Wit (WD) aanstekelijk gewerkt. De minister bepaalde zich eerst tot een omschrijving van de taak van zijn depar tement in de onderwijsvernieuwing; hy noemde die weliswaar eigen, maar zeer be perkt en secundair ten aanzien van het onderwijs. De grote verantwoordelijkheid hiervoor ligt in eerste aanleg bij ons volk, niet bij de Overheid. Het onderwijs is ont moeting van de persoon van de leerkracht met de persoon van de leerling. Doel van het onderwijs is, door steun bij de ontwik keling van de verstandelijke vermogens of vaardigheden, een bijdrage te leveren tot de mensvorming van de onvolwassene. Het karakter van het onderwijs dient persona listisch te zijn: al wat in dit opzicht een min of meer uniformerende strekking heeft, draagt het gevaar van te veel schemati sering in zich. Men bereikt het einddoel niet met wetten en dergelijke, want de wer kelijkheid zijn tenslotte de scholen, de docenten, de leerlingen en de ouders. Daar vooral moet het nodige gebeuren voor onderwijsvernieuwing. Onjuist is te dien aanzien te veel van de Overheid te verlangen. Haar past wijze zelfbeperking. Zij dient er naar te streven voor de zich vormende overtuiging en ideeën van het volk zo breed mogelijke ontwikkelingsmogelijkheden te openen. Met andere woorden, de Overheid moet voor modernisering van het onderwijs zo gun stig mogelijke voorwaarden helpen schep pen, maar het nodige dient uit het volk zelf op te komen. Radeloze minister Nader op enige hoofdpunten ingaande verdedigde minister Cals wat hij gedaan heeft om ook ambtelijk voor de nodige coördinatie te zorgen. Vandaar de benoe ming van een Directeur-Generaal. ,,Ik ben mij bewust, dat het aantal raden zo groot is, dat ik niet meer een onberaden stap kan zetten," riep minister Cals, bijna radeloos uit. Ook in de Onderwijsraad zelf achtte hij coördinatie geboden. Men had hem on- elegantie verweten in verband met zijn jongste organisatie-maatregelen. „Er is overigens., gezegd, dat ik niet. op, maar in een berg van moeilijkheden zat en hoe kan ik er dan"elegant 'uitkomen?' vroeg de minister, die vervolgens de aanstelling van een Inspecteur-Generaal verdedigde, aan voerende dat hij rechtens hiertoe bevoegd was en dat men in deze zaak te maken had met een ambtenaar aan wie hij bepaalde taken delegeerde. Op wetgevingsgebied is er voor het kleu teronderwijs veel gedaan, zei de minister. Bovendien bewijst de praktijk, dat er met de, tegenwoordige Lager Onderwijswet te werken valt. De minister gaf toe ten aan zien van het Voortgezet en van het Hoger Onderwijs geen afgerond geheel aan wets ontwerpen te hebben kunnen indienen, al gebeurt er toch wel een en ander op deze terreinen. Een algemene herziening van de Hoger Onderwijswet is nog niet rijp, maar wel kan er iets gebeuren met betrekking tot het Technisch Hoger Onderwijs en dat gebeurt dan ook; de tweede Technische Hogeschool. Onderwijzers-tekort en de salarissen Naar aanleiding van de grieven over het tekort aan leerkrachten, noemde minister Cals enkele sterke cijfers. In 1938 ging van de lagere school 45 percent, thans 77 percent naar het Voortgezet Onderwijs. „Is bij deze gegevens de klacht omtrent af braak, chaos, ja katastrofe op haar plaats?" riep de minister uit. Onjuist is ook de mening, dat de animo voor de functie van onderwijzer verminderd zou zijn. Verhou dingsgewijs is het aantal leraren en onder wijzers zelfs gestegen. Zeker, de klassen zijn veel te groot en er zijn te veel onbe voegden. Maar er bestaat goede hoop, dat Nederland in 1959 voor het Lager Onder wijs door het absoluut tekort heen zal zijn. Zeer slagvaardig bleek de minister bij de behandeling van het probleem der onderwijzerssalarissen. Nog altijd zit men met de moeilijkheid om een goede verge lijkingsmaatstaf te vinden. De destijds uit onderwijzerskring gedane salariëringsvoor- stellen, die 70 millioen per jaar gekost zouden hebben, misten elke grondslag om ze in het gehele ambtelijke salarispeil te kunnen inpassen. Voor de ULO-salarissen heeft de regering intussen gemeend een „noodverband" te moeten aanleggen. Voor dit alles geregeld is, zullen er echter nog wel een paar maanden moeten verlopen. De regering* zal bij deze regeling slechts heel weinig afwijken van het in het geor ganiseerd overleg ter tafel gekomen voor stel. Over de salariëring van onderwijzers met hoofdacte Lager Onderwijs merkte minister Cals op, dat deze in 1938 lag beneden die van commies en sinds 1946 tussen het salaris van commies en hoofd commies. Door de herwaardering in 1946 is de onderwijzer aanmerkelijk in salaris vooruitgegaan, zoals de door de minister vermelde percentages aantoonden. Scholenbouw Een in Engeland wonende Poolse uitvin der, Stanley Elsky, heeft een scheerappa- raat uitgevonden, dat niet meer gebonden is aan elektriciteit of een veermotor. Door middel van een eenvoudige, lichte pomp- beweging beginnen de mesjes in het appa raat te draaien en binnen enkele minuten is men „brandschoon". Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdagmorgen de 35-jarige M.C.S.—K. uit Wormer terecht onder verdenking van het plegen van verduistering. Zij zou na melijk enkele jaren geleden een zeilsloep met zeil en tuig aan een assistent-bedrijfs leider verkocht hebben en zou vervolgens bij de levering van deze boot het zeil ach tergehouden hebben. Er waren niet minder dan zeven getuigen verschenen, die allen een andere kant van de zaak belichtten, zonder dat de kwestie nu bepaald duide lijk werd. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. tl. Pitlo, was toch van oordeel, dat de ver dachte zeer zeker de verduistering ge pleegd had en bovendien wees hij nog op de vreemde sfeer waarin en de treurige manier waarop de familie S. zaken doet. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden, een eis, waar tegen de verdediger, mr. H W. B. M. Brans, zich fel verweerde. Volgens de pleiter had de verdachte in een wedloop met de gerechtigheid de vermissing van het zeil zelf aangegeven en bovendien was mr. Brans van oordeel, dat de politie zich bii het onderzoek zeker op civielrechtelijk terrein had begeven. Mr Brans vroeg daarom vrijspraak. Op 23 februari zal rechtbank uitspraak doen. Tot de uitgeoefèriBe kritiek behoorde ook, dat de bewindsman in de ministerraad niet voldoende pal zou hebben gestaan voor terbeschikbaarstelling van bouwvolume voor scholenbouw. Zijn antwoord was, dat het gesprek daar en in het overleg met zijn ambtgenoot van Volkshuisvesting en We deropbouw gevoerd was over het afwegen van wat als het meest dringend beschouwd moest worden. Onjuist was het thans van hem te verlangen, dat er meer bouwvolume voor het onderwijs beschikbaar zou komen. De Kamer zelf had met de verdeling, zoals die bij de behandeling van de begroting van minister Witte in december aan de orde was geweest, genoegen genomen. Daarom kreeg in het bijzonder mevrouw Fortanier- De Wit te horen, dat haar opvatting dat de minister in de ministerraad met zijn vuist op de tafel had moeten slaan en had dienen ai te treden, als hij zijn zin niet kreeg, alleen maar een leeg gebaar geweest was. Nadat de minister zich nog met enige aangelegenheden met betrekking tot het Hoger Onderwijs had bezig gehouden, toonde hij inzake het spellingsprobleem aan, hoe het in sommige opzichten onder De Vries en Te Winkel nog ingewikkelder was dan thans! In de avondvergadering nam staatssecre taris mejuffrouw d r. D e W a a 1 in het bij zonder het Middelbaar Onderwijs voor haar rekening. Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdagmiddag een 26-jarige boekhouder uit Zaandam terecht, die ervan verdacht werd op zaterdag 8 oktober een bedrag van drieduizend gulden uit een geldkistje van zijn directeur gestolen te hebben. De boekhouder, die met de inhoud van 't kistje te maken had wegens de uitbetaling van voorschotten op lonen gaf de verduiste ring volledig toe, maar verklaarde boven dien, dat hij uit een impuls gehandeld had omdat hij zeker niet in geldnood zat. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zag de verdachte meer als een pa tiënt en hij vroeg de rechtbank dan ook de zaak terug te wijzen naar de rechter commissaris voor het laten inwinnen van een psychiatrisch rapport. Indien de recht bank dit echter niet noodzakelijk achtte, meende de officier dat er een gevangenis straf van een half jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk gegeven diende te worden. De rechtbank zal op 23 fe bruari uitspraak doen. Het bestuur van de Roosendaalse harmo nie „Vlijt en Volharding" moest zich voor de kantonrechter te Bergen op Zoom ver antwoorden omdat het een loterij, waar voor toestemming door de minister van Justitie was verleend, had gehouden zon der inachtneming van de bepaling dat maximaal 40 percent van de ontvangsten mocht worden gebruikt voor onkosten. De onkosten hadden 71 percent bedragen zo dat slechts 29 percent ten goede was ge komen aan het instrumentenfonds der ver eniging. Van de 100.000 loten waren er 64.000 aan de man gebracht zodat de op brengst f 6400 bedroeg. Maar de f 3000 die voor prijzen waren uitgetrokken had men volledig gehandhaafd om de kopers van de loten niet teleur te stellen. De onkosten die men op f 1000 had geschat waren tot f 1617 opgelopen. Men was bij het opmaken van de begroting van de veronderstelling uit gegaan dat alle 100.000 loten zouden wor den geplaatst. De lotenverkoop was ech ter teleurstellend geweest. De bestuursleden waren er niet van over tuigd dat zij een strafbare overtreding hadden begaan, omdat zij de kopers van de loten niet hadden gedupeerd. Na een eis van f 25 tegen ieder der drie bestuursleden werd ieder tot f 10 veroor deeld. Daarbij werd rekening gehouden met de goede trouw van het bestuur. Vrijwel onopgemerkt wandelt prinses Margaret van Engeland door de straten van Londen na een bezoek aan een bioscooptheater, waar zij de voorstelling van een aantal tekenfilms bijwoonde. De fotograaf zag haar echter en deze foto is het gevolg. HAARLEM, 9 februari 1956 GEHUWD: 9 febr., B. H. L. Hooij en M. J. Mairanaert; F. L. Baasten en C. M. van Lies hout; A. Zijlstra en C. M. Boots; D. J. Breeuwer en J. M. Ghr. P. de Ruig; A. A. Stapper en A. K. Tichelaar. BEVALLEN van een zoon,: 7 febr., H. E. ReumannHoogstede; M. Jansen,Glorie; 8 febr., M. G. van Halst—Verzijlenberg; 9 febr., W. M. StruiksmaSchouten; A. Bank Lucke; G. E. GeerlingsHart. BEVALLEN van een dochter: 7 febr., E. TrumHendriks; 8 febr., G. K. C. Gerrit senHarmsen; M. P. Weijersvan den. Berg; 9 febr., M. J. Korfagevan den Raadt; M. W. KubbingaKlein Douwel; W. Rits Bom. OVERLEDEN: 7 febr., J. Toepoel, 65 j., Gedempte Raamgracht; J. H. Valk, 83 j., Hagestraat; C. Bregman, 79 j., Gasthuis; C. C. MettenSchildwacht, 69 j., Eemstraat; A. de Haan—van Brugge, 21 j., Spaamhoven straat; 8 febr., J. L. van Hoven, 54 j., Coorn- herbstraat; C. M. BlaasSmit, 65 j., Dutry- straat. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doc toraal examen Klassieke Letteren: mej. M. H. Krijnen, Maastricht. Doctoraal examen Scheikunde: F. Hartog en A. M. de Roos, beiden te Amsterdam. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: H. C. Meijer en Th. W. M. Levelt, beiden te Amsterdam. Met ingang van vandaag is het door de burgemeester van St. Oedenrode gevraagde ziekteverlof verleend. Tot waarnemend burgemeester van deze gemeente is be noemd drs. M. A. M. Heivoort, burgemees ter van Boxtel. De wethouders en raadsleden van St. Oedenrode hadden bezwaar tegen het op treden van de burgemeester. Zij zullen hun grieven „të boek stellen". De Marker visventer Arie Zondervan is donderdag als eerste dit jaar met zijn auto over het ijs van de Gouwzee van Monni kendam naar Marken gereden. Het ijs op de Gouwzee is in deze tweede vorstperiode veel beter geworden en reeds worden dan ook plannen beraamd om vol gende week een „Marker Bruiloft" op het ijs te organiseren. In Monnikendam worden voorbereidingen getroffen om autowedstrij den op het ijsdek van de Gouwzee te hou den. ft MOSKOU (Reuter/AFP) In Moskou zijn ballons en radio- en foto-uitrusting van Amerikaanse makelij, die naar het heet kortgeleden naar Sovjet-gebied wa ren gezonden, uitgestald op de met sneeuw bedekte terreinen van het Spiridon-Novka- paleis, dat het Sovjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken voof officiële ontvangsten gebruikt. De tentoongestelde..stukkeji zijn op een persconferentie beschreven door de woordvoerder van het ministerie Ilyjitsjev, die zei dat de ballons instrumenten ver voerden, die in het geheel niet voor weer kundige waarnemingen bestemd zijn, doch wel geschikt voor het nemen van luchtfo to's en voor militaire verkenning. Andere ballons vervoerden propagandamateriaal tegen de Sovjet-Unie. Ondanks een verzoek van de Sovjet-Unie in september 1955 om dergelijke activiteit achterwege te laten, waren de laatste tijd nog veel meer ballons boven de Sovjet- Unie verschenen. Zij, vormen een ernstig gevaar voor de burgerluchtvaart en de be volking. Iljitsjev noemde deze deze activi teit van de Verenigde Staten niets anders dan een poging om de politiek tot aan de rand van de oorlog te volgen. Bovendien werd hiermee inbreuk gemaakt op de na tionale soevereiniteit en het internationale recht, dat elke staat de absolute soeverei niteit in zijn luchtruim toekent. Zelfs als als de ballons werkelijk voor weerkundige waarnemingen dienden, zou hun verschij ning in het Sovjet-luchtruim schending van de soevereiniteit zijn, aldus Iljitsjev, die de journalisten uitnodigde zich met eigen ogen te overtuigen. De Russische kolonel Tarantsov, die als „specialist" werd voorgesteld, verklaarde, dat zelfs een zeer nauwkeurig onderzoek van de apparatuur- geen enkel toestel aan het licht kon brengen, dat geschikt was voor weerkundige registratie. Er was ook De Haarlemse rechtbank heeft zich don derdagmiddag geruime tijd bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen een 37-jarige machinehandelaar, die terecht ■stond omdat hij in de nacht van 2 op 3 juli van het vorig jaar een Amsterdams echtpaar bij de Sloterbrug in de Haarlem mermeer tegen de grond zou hebben gesla gen en vervolgens zou hebben geprobeerd een andere Amsterdamse vrouw, die voor zijn auto op de weg lag, dood te rijden. Des nachts omstreeks half drie ontmoette de verdachte, die tezamen met zijn echt genote en een kennis in een auto reed, bij de Sloterweg twee Amsterdamse echtparen en als grap vroeg hij in het Engels de weg. Even later ging hij echter in het Neder lands verder toen een van de Amsterdam mers hem aanraadde „zijn moer's taal" te spreken. De machinehandelaar ontstak hierdoor in een hevige woede, sprong zijn auto uit, sloeg eerst een vrouw tegen de grond en gaf vervolgens een man een pak slaag. Daarna schreeuwde hij: „Ik rijd jullie ka pot, ik rijd jullie dood" en gaf vol gas, recht op een andere vrouw af, die enkele meters voor de auto op de grond lag. Deze v/erd echter nog net op tijd weggetrokken. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte, dat hij alleen maar een duw ge geven had, maar dit werd door vier getui gen pertinent tegengesproken. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, die er aan herinnerde dat de verdachte al eens eerder wegens mishandeling van zijn echt genote was veroordeeld zei het te betreu ren, dat de machinehandelaar niet in voor lopige hechtenis was genomen en voorts deelde hij mede, dat de andere inzittende van de auto, die ook geslagen zou hebben binnenkort zou moeten verschijnen voor de rechtbank. De officier vroeg de rechtbank een nieuw psychiatrisch rapport over de ver dachte te laten opmaken of anders wegens doodslag en zware mishandeling een ver oordeling uit te spreken tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met het be vel tot onmiddellijke gevangenneming. De verdediger, mr. Ch. F. van Koppen, hechtte bijzonder weinig waarde aan de verklaringen van de vier getuigen, die al dus pleiter, allen familieleden van elkaar zijn en een half jaar de tijd hebben gehad om hun mening te formuleren. Er is, vol gens mr. Van Koppen, geen sprake van een voldoende bewijs en hij vroeg dan ook vrij spraak. Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest deelde de presidente, mr. N. Ree ling Brouwer mede, dat de rechtbank geen termen aanwezig achtte om de verdachte ter zitting gevangen te laten nemen, waar na de uitspraak bepaald werd op 23 fe bruari. Het 107 ton metende motorjacht „Epi sode", eigendom van een inwoner van Dundee, heeft hedenmorgen in het Kanaal noodseinen uitgezonden. Het Engelse tankschip „Thelonicus" is er ondanks de zware zeegang in geslaagd met een sloep de vijf opvarenden van het jacht, dat zin kende was, van boord te halen. Voorts wordt gemeld dat de Britse kust vaarder „Conlea" van 261 ton vanochtend in het Kanaal is gezonken. Zes opvarenden zijn door een ander schip aan boord geno men. Een Britse reddingboot heeft het stof felijk overschot van een der opvarenden uit zee opgehaald. geen radio-uitrusting bij, waarmee gege vens konden worden gezonden naar de ba sis vanwaar de ballon was opgelaten. Vol gens Tarantsov zou de uitrusting een „vlie gend fototoestel" genoemd kunnen worden. Volgens Tarantsov blijven de ballons zeven tot tien dagen in de lucht, voldoen de om van West-Duitsland naar de Stille Oceaan te komen. Tijdens de vlucht maken de camera's 450 tot 500 foto's. De ballons bevatten een mechanisme, dat na ontvangst van een radio-signaal de instrumenten los laat, die dan aan een parachute naar de aarde dalen. Aan de hand van de lucht stromingen boven Sovjet-gebied kan men uitrekenen, welke weg de ballons zullen volgen. De kolonel zei het veelbetekenend te vinden, dat de opschriften op de instru menten, een verzoek om ze naar de Ver enigde Staten te zenden, wel in het Ara bisch, Oerdoe (dat in Pakistan en India gesproken wordt) en Japans gesteld zijn, doch niet in het Russisch of het Chinees. Tarantsov liet een luchtfoto zien, die volgens Russische deskundigen is gemaakt van een Turks vliegveld door de camera van een der ballons. Woordenwisseling Er ontstond een scherpe woordenwisse ling met een Amerikaanse journalist, toen Tarantsov zei, dat de ballons op een hoog te van zevenduizend meter gevaar opleve ren voor de luchtvaart. Volgens de corres pondent bezitten de normale Russische verkeersvliegtuigen de 11-12 en de 1114 geen inrichting met zuurstofapparaten om vluchten op een dergelijke hoogte mo gelijk te maken. Op een vraag of de tentoongestelde bal lons door de Russische luchtmacht waren neergeschoten, zei Tarantsov: „Zoals u ziet". Toen de vraag gesteld werd of dit dan in hield, dat de ballons neergeschoten waren, legde Iljitsjev zijn hand op Tarantovs arm en zei: „Zij worden op verschillende ma nieren onderschept. Wat belangrijk is, is dat zij onderschept worden". Ook Roemenië heeft thans, in navolging van andere communistische landen, bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen het zenden van ballons over zijn grondgebied. In een nota wordt gezegd, dat de ballons een gevaar opleveren voor de luchtvaart en dat zij „ernstige ongelukkena en ver wondingen van een aantal personen, onder wie kinderen, hebben veroorzaakt". Niets kwaads De Russische ballon die op het Japanse eiland Hokkaido is neergekomen bevat ra dio-apparaten en instrumenten voor weer kundige waarnemingen, aldus heeft Lin coln White, woordvoerder van het „State Department" in Washington, bekendge maakt. Hij zei, dat de Verenigde Staten daar niets kwaads in zien. De Sovjet-Unie heeft hetzelfde belang als de Verenigde Staten bij het verzamelen van meteorolo gische inlichtingen door middel van weer ballons. WENEN (Reuter-AFP) De Hongaarse regering heeft Oostenrijk in een nota haar verontschuldigingen aangeboden voor het luchtincident boven Oostenrijks grondge bied van 21 januari, aldus meldt radio- Boedapest. De nota was het antwoord op een Oostenrijks protest tegen een schen ding van het Oostenrijkse luchtruim door Hongaarse vliegtuigen. Op 21 januari stortten aan de Hongaars- Oostenrijkse grens op Oostenrijks grondge bied nabij Pamhagen twee Mig-straaljagers neer. Een der piloten kwam om het leven. De andere, een Rus, redde zich met een valscherm. Hij verklaarde later dat hij met zijn collega „twee vliegtuigen van onbe kende nationaliteit" had achtervolgd, die het Hongaarse luchtruim hadden geschon den. Volgens radio-Boedapest wordt echter in de Hongaarse antwoord-nota verklaard dat de twee vliegtuigen in actie waren geweest tegen „luchtballons". Deze ballons, die reeds enige tijd over Hongaars grondgebied zweven, hadden de Hongaarse regering tot tegenmaatregelen genoopt, aldus de nota. Van 25 februari tot 3 maart wordt de 21ste Boekenweek gehouden. De officiële openingsavond van deze jaarlijkse actie van de Commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse Boek is, op vrijdag 24 februari, wederom in Amster dam, waar in de Stadsschouwburg door twintig schrijfsters en schrijvers een door A. Koolhaas geregisseerde opvoering van de parodie op het melodrama „Het geheim van de idioot" wordt gegeven. Manuel van Loggem speelt de titelrol. Ook de Haar lemse auteur Harry Mulisch en onze me dewerkster Mies Bouhuys treden erin op de voorgrond. Lex van Delden componeer de speciale muziek, Hans van Norden ont wierp de decors en costuums. Na afloop heeft het gebruikelijke schrijversbal plaats, waarvoor Wim Bijmoer de foyers en gan gen van het theater zal versieren. Bij aankoop tegen contante betaling ge durende deze week van Nederlandse boe ken (vertalingen daarbij inbegrepen) ter waarde van tenminste f 4.50 krijgt men het traditionele geschenk aangeboden. Dit is voor het eerst sinds vele jaren een in linnen gebonden boekje. Onder de titel „Ontmoetingen met schrijvers" heeft dr. P. H. Ritter daarin persoonlijke herinne ringen aan Nederlandse letterkundigen (speciaal Van Deyssel en Kloos, maar ver der ook Van Looy, Van Genderen Stort, Marsman en Greshoff onder meer) in le vendige trant vastgelegd. Het geschrift is verlucht met enkele tekeningen en zeld zaam -fotomateriaal. De oplage van „het geschenk" is wederom verhoogd en thans op 142.000 exemplaren gebracht. Voor het volgend jaar hoopt men we derom een novelle bij Wijze van geschenk te kunnen aanbieden. Daartoe is een prijs vraag uitgeschreven, waarbij de inzendin gen door de letterkundigen Clare Lennart, Antoon Coolen, H. A. Gomperts en Gerrit Kamphuis tezamen met drie vertegen woordigers van de bovengenoemde com missie beoordeeld zullen worden. Een groot aantal auteurs heeft reeds medewerking toegezegd. De belangstelling voor de zogenaamde Muzenreeks, gelegenheidsboekjes voor de jeugd van veertien tot eenentwintig jaar, neemt gestadig toe, hetgeen mede ver klaard moet worden door het genoegen dat ook ouderen aan deze publikaties beleven. „De Muze en het ambacht" in 1949, waar mee de serie geopend werd, had een op lage van 22.000 exemplaren. Van „De Muze zwerft door Nederland" voor dit jaar wor den 36.250 exemplaren in omloop gebracht. De samensteller is Ed. Hoornik, die ver zen bijeenzocht, waarin steden, dorpen en streken in ons land bezongen worden. Haarlem is met het bekende gedicht van Adriaan Morriën vertegenwoordigd. Om slag en illustraties zijn van Henk Broer. Van de overige propagandistische acties moet de uitgave van de Boekengids wor den genoemd, benevens de organisatie van lezingen voor personeelsverenigingen van bedrijven en andere instellingen, waar van er gedurende het winterseizoen twee honderd gehouden worden door An toon Coolen, Maurits Dekker, Willem van Iependaal, C. J. Kelk, Michel van der Plas, Harry Prenen, Gabriël Smit en Aar van de Werfhorst onder anderen. Op een voudige wijze wordt op deze avonden de aandacht van het „grenspubliek" gericht op de mogelijkheden en levenswaarden van het boek. Claudine Witsen Elias en Albert Vogel verzorgen gedurende deze cursus honderd voordrachturen op middelbare scholen. De bedoeling is ook schrijvers en scholieren met elkaar in contact te bren gen. Hierbij wordt vooral aan nijverheids scholen en technische onderwijsinstellin gen gedacht. De gedurende deze herfst gehouden Kin derboekenweek heeft meer aandacht ge trokken dan destijds de eerst# Boeken week, zodat de commissie op de ingesla gen weg zal voortgaan. De editie van De Vuurtoren, een gids voor jeugdlectuur, kon belangrijk worden uitgebreid dankzij de medewerking van enkele gemeentebestu ren, die deze gratis lieten uitreiken aan ouders van leerlingen die overgingen naar de derde klasse. Een noviteit is dit jaar de Boeken- tijd tot tijd berichten de ether insturen met een cabaret-achtige radio-uitzending op vrijdagavond 24 februari. De radio zal van tijd tot tijd berichten de ther insturen met aansporingen om geleende boeken terug te brengen of te sturen en daarbij boete te doen voor het lange wachten met een klein boekgeschenk. Bij de aankoop daar-* van reikt de boekhandel kaarten uit met een kwatrijn van Gabriël Smit en een te kening van Herman Berserik. Zoals gebruikelijk heeft de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de C.P.N.B.-com- missie, op de persconferentie ter uiteen zetting van het programma ook een over zicht gegeven van „de 'situatie van het boek in ons Jand". De boekhandelaar pro fiteert nog steeds van de gunstige con junctuur, maar men moet wel bedenken dat de omzet tijdens de feestdagen lager ligt dan die van bijvoorbeeld sportartike len, rookwaren of parfums. Het gevaar van verdringing van het Ne derlandse boek door het buitenlandse is denkbeeldig. Negentig percent van de om zet wordt door verschijningen in het Ne derlandse taalgebied ingenomen. Het „pocket"-boek gaat vrij goed, zowel wat verzorging als verkoop aangaat, al valt er weinig originaliteit te bespeuren en dreigt het gevaar van teveel series en van pu- blikatie van boeken, die vermenigvuldi ging óp grote schaal niet waard zijn of die de minimaal benodigde afzet niet vinden. Voor een rendabele exploitatie moet de verkoop 15.00025.000 exemplaren bedra gen. Het boek in Nederland zou een fractie goedkoper kunnen zijn, aldus spreker, in dien het publiek niet de voor de handel kostbare gewoonte had vrijwel alles op re kening te kopen. In aansluiting op een po lemiek van verleden jaar deelde de heer Leeflang mee, dat de roman nog geenszins wordt verdrongen door reisbeschrijvingen, „pockef'-boeken en populair-wetenschap- pelijke uitgaven. Bovendien zijn er de laatste tijd geen zogenaamde best-sellers, die de andere boeken verdringen. Deze we tenschap baseerde hij op enige recente en quêtes. Zeshonderd bij de Boekverkopersbond aangesloten winkels haalden verleden jaar een totale omzet van f 55.000.000. Men be seft, dat er weinig reden voor zelfvoldaan heid bestaat, als men weet dat slechts vijftien hiervan boven de f 400.000 komen en dat er tweehonderd zijn, die aan boe ken niet meer dan voor f 25.000 omzetten, zodat een toevlucht tot nevenartikelen ge nomen moet worden. Gelukkig kan echter nog niet van Amerikaanse toestanden wor den gesproken. Spreker betreurde het ten slotte dat er teveel litteraire prijzen wor den toegekend, zodat er geen sprake meer is van een eclatante gebeurtenis, die merk bare invloed op de verkoop heeft. In Frankrijk bestaan thans reeds 981 prijzen per jaar. De prijzen zijn daardoor uit pro pagandistisch oogpunt gedevalueerd. In samenwerking met de Vereniging van Let terkundigen wordt deze situatie thans be studeerd. Resultaat van protesten, menen Westelijke kringen BERLIJN (United Press). De presi dent van Oost-Duitsland Wilhelm Pieck heeft de doodstraffen, uitgesproken tegen twee Oostduitschers, veranderd in levens lange gevangenisstraf, aldus meldt het of ficiële orgaan van de Oostduitse commu nistische partij „Neues Deutschland". De vonnissen, uitgesproken tegen de 42- jarige monteur Max Held en de 32-jarige handelsfunctionaris Werner Rudert, had den een storm van protest teweeg gebracht in West-Duitsland, Groot-Brittannië en andere landen van Europa. In Westelijke kringen gelooft men dat deze reacties geleid hebben tot het besluit van Pieck de straf fen te wijzigen. Het tweetal was veroordeeld op beschul diging van spionage en het overhalen van Oostduitschers tot het vragen van asiel in het Wésten. De Westduitse Bondsdag be stempelde deze maand de straffen als „moord". De gemeenteraad van West-Ber- lvjn protesteerde tegen deze „monsterach tige poging het verhuizen van het ene deel van Duitsland naar het andere tot een halsmisdaad te maken". Na afloop van het „proces" werd voor de Oostduitse radio betoogd dat het „een mis daad tegen de staat is technici, specialis ten en geschoolde arbeiders over te halen hun republiek te verlaten en aldus de staatseconomie te ontwrichten", tezelfder tijd werd verklaard dat Held en Rudert zich ook schuldig hadden gemaakt en spio nage voor de Amerikaanse inlichtingen dienst en het Amerikaanse radiostation Rias. Twee anderen, die in hetzelfde proces terechtstonden, werden tot langdurig ge vangenisstraffen veroordeeld. De vrouw van Rudert kreeg later twaalf jaar. In de presidentiële verklaring, waarin de - gratie wordt bekend gemaakt, wordt ge zegd, dat de straffen volledig overeenstem men met de ernst van de misdaden. Het behoud van de vrede voor het Duitse volk vereist dat krachtige maatregelen worden genomen tegen agenten van aggressieve Noord-Atlantische blok. Om tegenover het gehele Duitse volk te bewijzen dat de Oost-Duitse democratische republiek be reid is bij te dragen tot een verlichting in de spanning, maak ik gebruik van mijn grondwettelijk recht om de doodstraffen, uitgesproken tegen Held en Rudert, te ver anderen in levenslange gevangenisstraf". Pieck dringt er in zijn bekendmaking bij de geallieerde autoriteiten in West-Duits land op aan „spionage-activiteiten en bal lonnen-operaties te beëindigen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13