6L3. Raad moet oordelen over geschil tussen gemeente en Hoogovens over gasprijs Frans Zaal maakt van strandschelpen bloemstukken RAADSELRUBRIEK Noordhollands Philharmonisch Orkest met Dick de Reus Kruispunt Broekbergenlaan kan verbeterd worden, mits perceel wordt gekocht Castricum KNHS wilden verhogen op argumenten, die het college niet redelijk lijken Verpachting van gemeente grond aan Santpoortse tuinder Dinsdagavond Velsense raad bijeen voor korte agenda Twee eervolle ontslagen bij Velsens onderwijs Aankoop van panden voor industrialisatie Demonstratie-lezing voor Velsense lassers Beethovenavond IJs-voetbalwedstrijd van WB Jaarvergadering van handbalvereniging „IJmond" T ransf ormatorstation aan de Schutterstraat Geen promotie voor damclub „Het Oosten" KAB en Herwonnen Levenskracht DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 In juni 1954 heeft de directie van Hoogovens de gemeente Velsen meegedeeld, dat zij met het oog op de gewijzigde omstandigheden gebruik moest maken van de moge lijkheid tot herziening van de gasprijs per 1 januari 1955. Berekeningen hadden uit gewezen, dat door het gestegen prijsniveau de gasprijs bij volkomen gelijkmatige af neming met een halve cent per m3 zou moeten stijgen. In verband met de afwijkende tariefstelling in de voor deze gemeente geldende overeenkomst stelde Hoogovens voor de basisprijs van het gas met 0,55 cent per m3 te verhogen, ingaande 1 oktober 1955 (dit in afwijking van de in het contract genoemde datum van 1 januari 1955). De directie verzocht met haar in overleg te treden over een verhoging. Aangezien ook het gemeentebestuur van Beverwijk eenzelfde schrijven van Hoogovens ontving, heb ben de besturen van beide gemeenten de Contactcommissie gasvoorziening Kenne- merland gemachtigd het overleg met Hoogovens te voeren. De eerste bespreking met Hoogovens 'had' plaats in november 1954. Bij diie gelegen heid verzocht de oommissie haar de nodige gegevens te verstrekken ter nadere moti vering van het verzoek om gasprijsverho- gimig. Ter voldoening aan dit verzoek werd de commissie bij brief van 10 januari 1955 een opgave verstrekt van de stijging in 5 kos- tengroepen van de bedrijfskosten der kooksfabriek sedert het boekjaar 1949/1950, welk jaar volgens Hoogovens als basis had gediend bij het bepalen van de gasprijzen. In deze brief deelde Hoogovens tevens mede, dat het niet op haar weg lag over de verstrekte gegevens te discussiëren, noch verder inzage van detail-cijfers te ver strekken. Tot goed begrip van deze zaak zij ver meld, dat de prijsverhoging uitsluitend ver band houdt met de niet rechtstreeks met de koleniprijs samenhangende kosten. De laatste (tweede) bespreking met Hoog ovens werd' gehouden op 15 september 1955. In deze bespreking heeft de commissie als het standpunt van de beide gemeente besturen doen weten, dat de bij de boven genoemde brief verstrekte gegevens op zich zelf niet kunnen leiden tot erkenning van de redelijkheid der prijsverhoging, aangezien ook tal van andere factoren daarbij een rol kunnen spelen. „Winst steeg immers" Gewezen werd o.a. op de sterk gestegen winst van het gehele hoagovenibedtijf in verband' met het aandeel, dat het kooks- en gasbedrijf daarin zou kunnen bijdragen, op de invloed, welke de wijze van omslag der algemene bedrijfskosten over de verschilr lende ondernemingen zou kunnen hebben, alsmede op de politiek van reservevorming en tal van andere factoren. Hoogovens stelde tegenover dit stand punt, dat de algemene kostenstijging de redelijkheid der prijsverhoging motiveert. Zoals uit d'e redactie van de gasovereen- komst zal blijken, moet eerst over de rede lijkheid der prijsverhoging overeenstem ming bestaan, willen partijen tot een nieuwe prijsvaststelling kunnen overgaan, Bij het laatste overleg was overeengeko men, dat de commissie een juridisch advies zou inwinnen omtrent de uitleg van de toe passelijke bepaling der overeenkomst, al vorens het bestaande geschil zo nodig ar- hitrair te laten beslissen. Inmiddels heeft de commissie van Hoog ovens een schrijven d.d. 7 januari 1956 ont vangen, waarin de directie zich bereid ver klaart, na nadere overweging van haar standpunt, de gevraagde prijsverhoging met 0,25 cent per m3 te verminderen, onder voorwaarde dat de redelijkheid van de oorspronkelijk gevraagde verhoging wordt erkend. Hoewel B. en W. naar hun aanvankelijk oordeel meenden, dat dit aanbod van de Krachtens het raadsbesluit van 7 decem ber 1954 zijn van J. van Duyn te Santpoort aangekocht de percelen grond, gelegen na bij de Jan Gijsenvaart te Santpoort, als mede het perceel grond aan de Kruidber- gerweg aldaar. Het tempo van de realisering van de uit breidingsplannen waarin deze gronden zijn opgenomen, namelijk het plan „Jan Gij senvaart" en het plan „Santpoort-noord" laat toe de bedoelde gronden nog voor een korte termijn aan de vorige eigenaar over eenkomstig diens verzoek te verpachten en wel voor het tijdvak van 1 november 1955 tot 1 septembei* 1956. De pachtsom voor dit tijdvak dient naar de mening van B. en W. te worden gesteld op 250,in totaal. Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op dinsdag 28 februari 1956, te 19.30 uur, ten gemeente huize, is de volgende agenda vastgesteld: Klassenstelsel op de algemene begraaf plaatsen; Aankoop van opstallen Hage- lingerweg nos. 2 en 2A te Santpoort, met bijbehorende grond en verhuur van deze panden; Aankoop van grond met opstal len te IJmuiden; Verkoop van grond te IJmuiden; Verpachting van gronden te Santpoort; Onderzoek naar huisvesting van de inwoners der gemeente Velsen; Wij ziging van de overeenkomst met Hoogovens inzake de afname van gas; en verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. De agenda sluit met de 'benoeming van a. een lid van de commissie van advies voor de gemeente lijke dienst voor sociale zaken (vacature A. van de Brink), b. Een lid van de com missie van toezicht op de gemeentelijke visserijschool (vacature C. M. Tuntler). c. Een onderwijzer en een onderwijzeres aan de Professor van der Leeuwschool te IJmuiden. Bij Velsens raad is het verzoek ingeko men van mevrouw M. C. Couwenberg-Bar- ree om haar met ingang van 15 maart ont slag te verlenen als lerares koken en voe dingsleer aan de huishoudschool. Voorts ;wam er een verzoek binnen van mej. H. G. Muntjewerff om haar ontslag te ver lenen als onderwijzeres aan de Adolf van Nassaustraat te Santpoort. B. en W. advi seren de raad beide ontslagen eervol te verlenen. hand zou moeten worden gewezen, zijn zij bij nadere overweging, gelet op de tijd, die een arbitrage in de regel vergt en op de daaraan verbonden onzekerheden, geneigd het voorstel van Hoogovens in gunstige overweging aan te bevelen, evenwel, gelijk uit het vorenstaande moet volgen, met uit zondering van de daaraan verbonden voor waarde. Op grond van het vorenstaande stelt het college de raad voor het door Hoogovens in haar brief van 6 januari 1956 vervatte aan bod te aanvaarden, doch de daaraan ver bonden eis in zake de erkenning van de „redelijkheid der prijsverhoging" af te wijzen. In oud-IJmuiden Met het oog op de krachtens het weder- opbouwplan C (Oud-IJmuiden) aan het be trokken gebied gegeven bestemming voor het vestigen van inrichtingen van nijver heid en handel is het van belang, dat de gemeente onder meer de eigendom ver werft van het perceel grond, ter opper vlakte van 175 m2, tussen de Bik en Ar- noldkade en de Conradstraat te IJmuiden, met de daarop staande panden, gemerkt Bik en Arnoldkade nr. 39 en Conradstraat nr. 14. De met de eigenaresse gevoerde onder handelingen hebben er toe geleid, dat zij zich bereid heeft verklaard de bovenge melde grond en opstallen aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f7.000 in totaal. Deze prijs achtten B. en W„ mede let tende op de huuropbrengst, aanvaardbaar. Deze verhuur kan bij de aankoop tot het tijdstip van de afbraak worden voortgezet. Het andere pand is niet verhuurd. Lezing voor R.-K. Vrouwengilde De Heemskerkse leden van het Katho lieke Vrouwengilde komen op maandag 27 februari bijeen om te luisteren naar een lezing van pater Felix Weezenbeek over het leven van wijlen pater Titus Brandsma. „Vriendenkring" won van „Haarlem B" In het juibileumtoernooi georganiseerd door de Beverwij kse klaverjasclub „Vrien denkring" werd een wedstrijd gespeeld tussen „Vriendenkring" en „Haarlem B". De organiserende vereniging behaalde 26.388 pnt. De tegenpartij 22.476 pnt. Ter realisering- van het goedgekeurde uitbreidingsplan Santpoort-noord (planA) is het, om tot een betere verkeerssituatie op de vijfsprong Hagelingerweg-Hoofd- gtraat-Vclserbroekstraat-Broekbergenlaan- Hoofdstraat te Santpoort te kunnen komen, nodig, dat de gemeente de eigendom ver werft van het perceel liggende aan de Ha- gelingerweg, met de zich daarop bevinden- Het bestuur van de afdeling „IJmond" van de Nederlandse Vereniging voor Las techniek zal de uitgestelde lezing met de monstraties, die 3 februari zou worden ge houden door de heren Gerrits en Weeber over Sigmalassen en wielbanden lassen nu laten doorgaan op woensdagavond, 29 Fe bruari te acht uur in de cantine van de centrale werkplaats van de Hoogovens. De deelnemers aan deze avond zullen van de halte Hoogovens af gratis naar de cantine heen en terug worden vervoerd. Voor de lassersleden houdt de heer Zoethout op maandag 5 en 12 maart cur susavonden in de Technische School te Velsen. de woning Hagelingerweg nr. 2 en het ma gazijn Hagelingerweg nr. 2A. De eigenaresse heeft zich bereid ver klaard dit perceel grond met de opstallen te verkopen voor de prijs van 6.400, Deze prijs achten B. en W. mede gelet op de huurprijzen, aanvaardbaar. De panden zijn thans verhuurd en in afwachting van de sloping dezer opstallen kan de verhuur daarvan voorshands worden voortgezet. B. en W. stellen de raad nu voor: 1. het vermelde perceel grond met de opstallen in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen voor de prijs van 6.400,en onder de gebruikelijke voorwaarden; 2. de verhuur van de woning Hagelingerweg nr. 2 en het magazijn Hagelingerweg nr. 2A te Santpoort met ingang van de datum van de eigendomsoverdracht tot wederopzeg ging te bestendigen tegen de daarvoor thans geldende huurprijzen; 3. de begroting te wijzigen overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. De Commissie Cultureel Beverwijk orga niseert woensdag 14 maart aanstaande in het KSA-gebouw een Beethovenavond met als solist de bekende pianist Gerard Hen- geveld. Orkest: het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Achttien jaar is Frans Zaal en hij woont aan de, Mient. „Je kunt echter nooit van Overdag bezoekt deze jonge Castricummer de Amster- tevoren zeggen dat je die damse kweekschool voor onderwijzers „Magister Vocat", of die soort schelpen gaat want Frans heeft aan dat vak zijn hart verpand. Maar zoeken, want de soort die je ieder weekend is hij thuis en dan kan het wel eens ge- wilt hebben is er niet altijd. beuren dat Frans, inplaats van naar zijn studieboeken, in het voorjaar zijn er bij naar iets anders grijpt: naar een paar mosselschelpen, voorbeeld alleen de nonne- zaagjes, kokkels, mesheften, wulken of oesterschelpen, tjes in rose, oranje en wit of hoe al die andere dingen, die op het strand te vinden te vinden en in de herfst zijn, mogen heten. En dan gaat hij knutselen: Lang niet iedereen in Cas hij neemt een stukje boom stronk en een paar takken, boort in de stronk een gat mossel-, oester- en strand schelpen. In de zomermaan den vindt je er zo goed als niets, want dan wordt alles vertrapt". Dus daarom zien de bewo- en zet daar die takken in. Vervolgens worden er een stuk of wat pijpenstokers tricum weet dat Frans ar tistieke neigingen heeft. Maar wel staan verschei- dene van zijn werkstukken nfrs Y.a™ Zeeweg de laat- te pronk op een dressoir, ®te tljcJ zoveel keren een een schoorsteenmantel of longeman naar het strand bijgehaald, of hij windt een een aquarium. De klanten petsen en daarom keert hij lange draad katoen om ko- komen bij hem: een binnen- n *ater terug met een zak, perdraad en bevestigt die, huisarchitecte uit Amster- Aaar.' Sezl®n de omvang, met drie of vier bij elkaar, dam, een Beverwijkse bak- iets m moet zitten, op de takken. De bloem- ker en de directrice van het Deze week is de Castricum- stengels zijn er. kindervacantie-koloniehuis se bevolking in staat om in Bakkum. iets van Frans' werk te zien. Frans Zaal begon ongeveer Want hij luistert de schil- een jaar geleden wat te „Er is veel werk aan, maar derijen- en oudheidkundige kuntselen met schelpen. Hij ik doe het graag, want het expositie, die vrijdag en maakte van zulke aardige leuke is, dat iedereen in zaterdag in hotel De Rus- „schelpenpopjes", maar in- een bepaald werkstuk een tende Jager wordt gehou- middels is hij overgestapt ander bloemmotief ziet", den, op met een fraaie col- op het maken van hele zegt Frans. lectie bloemstukken. Van bloemstukken met bloem- En hij vertelt, hoe hij aan schelpen, pjes van schelpen. zijn materiaal komt: van het strand. Het bestuur van. de voetbalvereniging „V.V.B.", dat, évenzeer als andere voetbal clubs met lede ogen de langdurige vorst periode ziet voortduren, is niet voor een kleintje vervaard. Teneinde de leden van het eerste elftal ondanks het ijs een verkwikkende oefening te bezorgen (voor zondag gaat uiteraard de wedstrijd VVBBeverwijk ook niet door) is voor zondagmorgen elf uur op „Water vliet" een „ijs"-voetbalwedstrijd voorbe reid tussen het eerste competitie-elftal en een elftal van oudere spelers. De opstellingen zijn: WB I: A. Nieuwenhuis; A. v. d. Schans en P. Bleeker; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kersbergen; G. Steinvoort, F. Kooimans, F. Boevink, J. v. d. Linde en C. Lurntz. WB (oud): J. Leguit; W. Zand en C. Hoen; W. Wi't, M. Meyer en J. Luitjes; N. Michel, L. Spruit, H. Verswijveren, Koppen en J. H. v. d. Wateren. De handbalvereniging „IJmond" zal don derdag 1 maart in het sportpaviljoen „Wa tervliet" haar jaarlijkse ledenvergadering houden. In d'eze bijeenkomst worden de gebruike lijke verslagen uitgebracht en wordt een bestuursverkiezing gehouden. Aftredende bestuursleden zijn de heren J. Soesan, K. Sauer en P. Bijl; de laatste stelt zich niet herkiesbaar. Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland heeft het gemeentebestuur verzocht aan de provincie Noordholland te verkopen ten behoeve van de bouw van een transformatorstation het terrein van ongeveer 37,5 m2. aan de Schutterstraat te IJmuiden. De prijs van deze grond is, in verband met zijn bestemming voor hoogbouw, on der goedkeuring van het prijzenbureau voor onroerende zaken te Haarlem gesteld op f 25 per m2. In verband evenwel met de. bestemming welke het PEN aan het te koop gevraagde terrein zal geven, die de behartiging van een algemeen belang betreft en welke te vens hoogbouw aldaar uitsluit, kan de prijs voor dit terrein worden bepaald op f 10.50 per m2. Verzoeker heeft met deze prijs ingestemd. Het PEN heeft zich bereid verklaard voor het vestigen van deze erfdienstbaar heid het billijk geachte bedrag van f 378 te betalen. Dit bedrag komt overeen met de helft van de grondwaarde, gesteld op f 10.50 per m2. van het gedeelte van een pad, dat zal worden gebezigd voor de te leggen kabels. Ten einde stagnatie in de totstandkoming van de urgent geachte bouw van het trans formatorstation te voorkomen is het voorts gewenst, dat in afwachting van de over dracht van de te verkopen grond, met het PEN een overeenkomst wordt aangegaan, waarbij aan dit bedrijf een zakelijk recht op deze grond wordt verleend. DONDERDAG, 23 februari 1956 Beste kinderen, HET WIL MAAR NIET ophouden met vriezen en ik denk zo dat de meeste moeders van jullie wel eens mopperen op die kou. Als zij echter de kinderen met rode wan gen en stralende ogen zien terugkeren van het ijs dan genieten ze toch wel weer een beetje mee. Is het zg niet jongens en meisjes? Ik hoop van harte, dat jullie ondanks de ijspret steeds de dieren in gedachten houden: de vogels vooral, maar ook je eigen huisdieren! Laat poes 's nachts binnen en geef de hond een warm plaatsje. En als je eens wat tijd over hebt: op het asyl bij de Heereduinen zijn altijd handen tekort om eten klaar te maken voor de vogels, dus daar ben je van harte welkom, als je maar helpen wilt.' Bijvoorbeeld met brood aanbrengen. Over de plaatjes van deze week heb ik niet zo veel te vertellen. Het is een prachtig gezicht om een arre- slee getrokken door met bellen en pluimen versierde paarden over een besneeuwde weg te zien gaan, jammer is het dat we tegenwoordig zulk een schouwspel bijna niet meer te zien krijgen. Gelukkig kan ik jullie er nog een mooie foto van tonen. Op de an dere plaat is het ko mende voorjaar uit gebeeld. Je kunt het je haast niet voorstel len, dat er over een week of zes weer van lie dartele kleine die nen door de wei zuilen springen! Er zijn ech ter in de stallen van verscheidene boerde rijen al aardig wat lammetjes en jonge geitjes geboren, die ïu nog angstvallig in le warmte worden gehouden omdat het buiten niets gedaan is voor dat jonge goed. Haar straks als de lentezon haar verwarmende stralen weer over ons uitgiet dan zullen alle jonge die ren verdwaasd staan snuffelen in de grote ruimte, om tenslotte op hun grappige stijve poten de wei in te hobbelen en een mals sprietje proberen te bemummelen. Dan is voor ons het schaatsenrijden al lang verleden tijd en maken we plannen voor de zomervakantie.maar dat duurt nog wel even. Eerst ga ik dus maar even naar de brie venbus en vind daar HARDLOPER. Fijn jongen, dat je zo'n prettige verjaardag had. Je was zeker wel erg in je schik met die mooie wollen das die moeder voor je ge breid had? Nu kun je goed tegen de kou bij het schaatsen. Ik vind dat je al flinke last van, totdat ik een paar hoge schoenen kreeg. Dat ging meteen veel beter. Mis schien weet moeder wel raad. Schrijf je eens wat meer over school? Ziezo kinderen, dit was ons laatste brief je. Wanneer je volgende week donderdag antwoord wilt hebben op je brief, schrijf dan vóór dinsdag aan mijn adres: Kenne- merlaan 186, IJmuiden. TANTE ELS. In de volgende zinnen zijn twee spreek woorden verborgen. Elke zin verbergt één woord van elk spreekwoord. Probeer ze maar eens te vinden. Op de hoge stille bergtop stond een eenzaam huis. In de bomen, die aan de wateren van Zuid-Holland groeien, huizen wel eens aalscholvers. In het vangen van muizen hebben kat ten vaak een grote handigheid. Er is veel moed voor nodig' om in dit diepe water te gaan zwemmen. De wind loeit onheilspellend óver de woeste gronden. De in vele jaren niet meer uitgevoerde „Siegfried Idyll" van Richard Wagner opende het woensdagavond in het KSA gegeven concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat Marinus Adam wegens Toon Verhey's ziekte dit maal leidde. Wagner schreef het vriende lijke werk oorspronkelijk voor de huiselij ke kring en voor de muziekvrienden, die in talrijke mate bij de familie Wagner ver toefden. De Siegfried Idyll laat dan ook andere facetten horen dan die welke men van deze componist gewend is. Het werk heeft een zekere charme door de eenvoud van conceptie, het boeit door de melo dieuze thematiek, die breed opgezet is en waarin men slechts weinig terug vindt van de gebruikelijke Wagneriaanse pompeus heid der „Godenschemering" of „Parsifal". Adam liet het met smaak uitvoeren, zo dat de muzikale vertelling van begin tot eind geboeid heeft. Terecht deelde het or kest in de door de weinige bezoekers ge brachte hulde. Dick de Reus was de solist in Tsjaikofs- ky's Vioolconcert in d, opus 35, waarmee hij enkele maanden geleden te IJmuiden- Oost groot succes oogstte. Het is het enige werk van deze aard, dat de bekende Rus sische componist geschreven heeft en het doet ons hem van zijn beste zijde kennen. Want Tsjaikofsky laat beurtelings het or kest en het solo-instrument aan het woord, zodat aan alle kwaliteiten dezer combinatie recht gedaan wordt. Het grijpt daarenboven, wat de inhoud betreft, niet te hoog en blijft voor een ieder zonder veel moeite bevattelijk. De spanning weet de componist artiestiek op te voeren met het inlassen van virtuoze passages, die het uiterste van de technische vaardigheid van de solist vergen. Het begeleiden, als men het ditmaal zo zou mogen noemen, is Adam uitmuntend toevertrouwd. Met vaardige hand heeft hij de vertolking geleid en de solist consciën tieus terzijde gestaan. Deze laatste heeft wederom onweerlegbaar bewezen een meester op zijn instrument te zijn, voor wie het vroeger veelomstreden concert ge nerlei technische geheimen meer bezat. Zijn voordracht bewoog zich op het acade mische niveau: degelijk, in de puntjes af- Het krachtsverschil tussen de vier distric ten-clubkampioenen was wel bijzonder klein in de strijd om twee plaatsen voor de hoofd klasse. Het Amsterdamse ODV en Zaandam moeten als laatst aankomenden degraderen. De twee opengevallen plaatsen worden in genomen door twee eerst aankomende tien tallen van de promotie-wedstrijd, die tussen Het Oosten, Kennemerland, DKZ, district Zaanstreek, Damlust, district Alkmaar en St. Canisius, district Amsterdam in hevige mate is ontbrand. Het Oosten is na twee kleine nederlagen voor de promotie uitgeschakeld, een promo tie waarop het Haarlemse damploegje vol gens kracht zeker recht heeft. De uitslagen tot nu toe zijn: Het Oosten. DKZ 911; St. Canisius—Damlust 1010; DKZSt. Canisius 810; de totale uitslag wordt vermoedelijk 1010; DamlustHet Oosten 119; DamlustDKZ 1010 onder pretest van DKZ. De stand van dit toernooi waarin St. CanisiusHet Oosten deze week nog in Am sterdam moet worden gespeeld is als volgt: Damlust N. Scharw. 3 1 2 0 4 3129 DKZ, K. a. d. Z. 3 1 2 0 4 31—29 St. Canisius, Wilnis 2 0 2 0 2 2020 't Oosten, Haarlem 2 0 0 2 0 1822 tochten maken kan. Wie weet wordt het later nog wel eens de elfstedentocht! WIELRENNER heeft erg uitgekeken naar de oplossingen van de raadsels. Het komt weer in orde hoor, wacht maar rus tig. Fijn dat jullie weer allemaal beter zijn thuis. Wat prettig dat je ook weer van de sneeuw geniet. Laten jullie je door een auto trekken op de slee of gaat het anders? En ook ALPENKLOKJE heeft zich ge meld. Van harte welkom meisje! Schrijf je nog even wanneer je jarig bent? Ja, de scholen geven veel ijsvrij, dat is een bof. Jammer, dat het schaatsen nog niet hele maal naar je zin gaat. Je draagt toch wel hoge schoenen? Met lage zwik je zo mak kelijk in je enkels. Daar had ik ook vaak gewerkt en verstandelijk voorgedragen. Mendelssohn's Schotse symfonie heeft het orkest sinds kort op het programma genomen. De muzikale landschapsschilder, zoals Wagner Felix Mendelssohn Bartholdy placht te noemen, heeft in Schotland, het lievelingsland der romantiek, volop stof gevonden voor het muzikaal vereeuwigen van balladen en legenden. Het melancho lieke, het sombere en onheilspellende der Schotse natuur lieten evenmin na diepe in druk op de jonge, voor indrukken vatbare componist te maken. Een der opmerke lijkheden van deze symfonie is, dat de ver schillende delen zonder een enkele onder breking uitgevoerd dienen te worden. Van de verdienste der vertolking van het werk heeft onze Haarlemse recensent, de heer Jos. de Klerk, in deze kolommen reeds uitvoerig gewag gemaakt, zodat ik mij daarva nthans ontslagen mag achten. Voldoende zij, dat dirigent en orkestleden het genoegen smaakten een welverdiend applaus in ontvangst te mogen nemen. A. J. VAN DER WEIJDEN Schadepost van 400,- omdat speldjesdas niet doorging Voor een klein, maar aandachtig luiste rend aantal belangstellenden werd woens dagavond in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat een inleiding gehouden door de heer L. F. Luysterburg uit Haarlem, districtsbestuurder van Noord- en Zuid- Holland van de vereniging „Herwonnen Levenskracht". In zijn openingswoord schetste de plaat selijke afdelingsvoorzitter, de heer F. L. Kuypers, tevens plaatselijk afdelingsvoor zitter van de KAB, de grote moeilijkheden, die rusten op de schouders van slechts enkele mensen om het werk voor Her wonnen Levenskracht naar behoren te kunnen vervullen. Wegens uiterst geringe medewerking moest de jaarlijkse speldjes dag in Velsen-Noord vervallen; een schade post van zeker f 400, De heer Luysterberg betoogde in een gloedvolle rede, dat H.L. een van de mooi ste instellingen in de K.A.B. is, die kan bogen op de grootste sympathie, waarvan het huidige sanatorium Berg en Bos te Bilthoven als het symbool wordt gezien. Hij tekende de wijze, waarop uit de ar beidende klasse Herwonnen Levenskracht is gegroeid; van een klein plantje werd het een flinke boom. Ten aanzien van de ver- pleegtijd in dit sanatorium, dat door de KAB kon ontstaan, merkte de he^r Luys terburg op, dat hier de kortste verpleegtijd is in vergelijking met de andere sanatoria in ons land en Berg en Bos het modernste sanatorium van West-Europa is, waaraan dr. Willem Bronkhorst sedert 1920 zijn stuwkracht heeft gegeven. De spreker zei- de, dat de tbc-bestrijding vooruitgaat, doch er zijn desondanks nog meer patiënten dan in 1939; de vijf oorlogsjaren brachten op dit gebied enorme schade toe. Hij ver klaarde hoe Herwonnen Levenskracht in stand wordt gehouden door de verplichte cent contributie per week van de KAB- leden, die 15 percent geeft van de gelden, die nodig zijn voor het werk. Uit vrijwil lige bijdragen middels donaties, speldjes dag, goede week-offer en loterij wordt 85 percent van de gelden verkregen. Een reeks van cijfers toonde aan op welke wijze de patiënten zijn en worden geholpen en hoe ook buiten de tbc-bestrij- ding om Herwonnen Levenskracht zeer veel doet voor de verbetering van de volksgezondheid. In de eerste plaats geldt dit thans de reuma, volksvijand no. 1. Momenteel wordt 7 miljoen gulden per iaar uitgekeerd voor 60.000 mensen, die aan reuma lijden. In Nijmegen wordt door de vier rooms-katholieke standsorganisa ties een reuma-ziekenhuis gebouwd; kos ten zes en een half miljoen gulden. De heer Luysterburg, die moest erken nen, dat nog lang niet alle KAB-leden ter- wille van zichzelf en hun gezinsleden dona teur zijn van Herwonnen Levenskracht, wekte na zijn boeiende inleiding op dit prachtige werk voor de volksgezondheid met alle mogelijke middelen te steunen en daarvoor de medewerking in te roepen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Marjanne Adriana, d. van P. G. Welboren en M. A. Limmen; Comelis Petrus, z. van P. J. van der Himst en Th. A. v. Velzen; Maria Apoilonia Geertruida, d. van Th. Lute en G. M. Duin; Liduina Aleida Alida, d. van M. Zonneveld en A. M. v. Kessel. ONDERTROUWD: H. K. A. de Lange, wo nende te Amersfoort en E. Molvig, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Trijntje Eenhoorn, 73 j., wonende te Wormerveer; Hendrika Hermsen, 67 j., wonende te Amsterdam; Johannes Aloisius Schut, 48 j„ geh. met K. de Ruijter, wonende te Castricum; Adriaan Gerardus Harting, 81 j., wonende te Egmondbinnen; Marretje Dijker, 84 j., wonende te Texel.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 17