POMM Bond zonder Naam start met anti-hongercampagne verstopping Moord met staatsie „Een mens laat geen mens honger lijden" Vijftien cent gevraagd bij aankoop roggebrood Minister Von Brentano bezoekt ons land FEUILLETON Geef de strijd niet op tegen Druk programma voor verblijf van drie dagen Communistische organi saties verboden voor politie-ambtenaren Belgische vrachtauto door trein geramd Nederlandse investeringen in Indiase industrieën E.B.U.-overschot in februari Engelse straaljager maakte noodlanding bij Venlo Landbouwoverschotten uit de V.S. naar Indonesië Bureau Atoomzaken bij het ministerie van Buiten landse Zaken Verantwoording gevraagd aan Westerling over „belangrijke bedragen" VW-Bergen weert de landelijke dagbladen Eerste militaire vlieger (75 jaar) krijgt zijn vliegbrevet „Overheid te traag jegens radio en televisie" door Wil Wanting ZATERDAG 3 MAART 1956 ADVERTENTIE ,.De afgelopen vijf a zes maanden heb ik een studie gemaakt van de honger in de wereld en ik ben tot onstellende ont dekkingen gekomen. Velen lijden honger en daarom zal de hefboomspreuk van de Bond zonder Naam voor maart luiden: „Een mens laat geen mensen honger lij den". Begonnen zal worden aan een actie om gelden te verzamelen. Het Nederlandse publiek kan daaraan meewerken door roggebrood te kopen, dat van maandag af bij de leveranciers beschikbaar is. Vijftien cent moet extra worden betaald, dat be stemd is voor de anti-hongercampagne", aldus deelde pater W. Loop, Montfortaan, die zijn werkzaamheden in Spruitenbosch- straat 1 te Haarlem verricht, mee. Pater Loop verwacht van de actie grote medewerking. Als men zich gaat verdie pen in wat het doel is, dan moet men wel onder de indruk komen van de grote el lende, die op vele plaatsen op aarde heerst. Eén en een kwart miljard mensen lijden honger en gebrek. Uitgerekend is, dat 52 percent der bevolking schrijnend gebrek aan calorieën heeft, 12 percent der bevol king is licht tot zwaar ondervoed en 17 percent is goed gevoed. Van 19 percent der aarde zijn geen gegevens beschikbaar. Wat moet er gedaan worden om het leed te verzachten? Pater Loop verwacht dat met een gerust hart een beroep op de Ne derlanders kan worden gedaan. In het ver leden is gebleken, dat als een appèl gedaan werd velen tot medewerking bereid waren. Zo zal het met de anti-hongercampagne ook gaan. Als de actie in ons land slaagt zal zij ongetwijfeld ook naar andere lan den overslaan. Reeds zijn reacties ontvan gen uit België, Frankrijk en West-Duits- land. Besloten is de actie te starten in overleg en samenwerking met de Vereniging van Roggebroodbereiders in Nederland. Daar- b|ij is van de; gedachte uitgegaan, dat de bakkers de wereld voeden en mee moeten vechten tegen de honger. Gebruiken de mensen brood dan kunnen hun gedachten uitgaan naar hen, die honger lijden. Over enkele dagen begint de verkoop van roggebrood; vijftien centen zal extra worden gevraagd en dat bedrag dragen de verkopers af aan de Bond zonder Naam. Waarom is gestart met de verkoop van roggebrood? zou men kunnen vragen. Pater Loop deelde ons mee, dat brood symbolisch is, dat roggebrood enige dagen houdbaar is en men het extra kan kopen en dat het uitoefenen van controle op de verkoop niet moeilijk is. Distributie Over de wijze, waarop goederen in ge bieden, waar honger geleden wordt, ge distribueerd zal worden, kon pater Loop nog geen mededelingen doen. Daarover zijn wel besprekingen gevoerd met diverse instanties, maar een beslissing kan pas worden genomen, als bekend is, dat de ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voorde gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gel rek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES-f 1120 per flacon. actie kans van slagen heeft. Het is de be doeling de verdeling van de goederen op te dragen aan een officieel, internationaal competent orgaan, dat het vertrouwen ge niet van alle Nederlanders. Aan een be paalde confessie wordt niet gedacht. Mo gelijk zal begonnen worden met distributie van melk, omdat daaraan een groot gebrek is. De melk zal in bepaalde delen der we reld besteld moeten worden om de ver zendkosten te beperken. In het maandblad van de Bond zonder Naam is als bijlage verschenen „geogra fie van de honger", die bedoeld is voor de scholen. Een z.g. „hongerkaart" is opge nomen, waaruit blijkt welke delen als hongergebieden zijn aan te merken en in welke landen gebieden zijn met in door snee goed gevoede bevolking (meer dan 270 calorieën per hoofd per dag). Gestart wordt met de verkoop van rog gebrood. Mochten er andere plannen bin nenkomen dan zal de Bond zonder Naam die gaarne uitwerken. De YVestduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zal van 7 tot 10 maart een bezoek brengen aan ons land. Woensdag 7 maart wordt hij omstreeks zeven uur 's avonds in Den Haag verwacht, waar hij zal worden begroet door minister Beyen. Op donderdag 8'maart zal minister Von Brentano in de ochtenduren een bezoek brengen aan de minister-president, dir. W. Drees, aan de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille. Daarna vertrekt hij naar paleis Soestdijk, waar de Koningin ep^e jhrini5 $9? landen de minister zullen ontvangen. Het dejeuner wordt gebruikt ten paleize. Na het dejeuner vertrekt "dé minister naar Ahflf sterdam, waar hij het rijksmuseum zal be zoeken. Aan -het eind van de middag is er een ontvangst door de burgemeester van Amsterdam in diens ambtswoning. 's Avonds bieden de minister van Bui tenlandse Zaken en mevrouw Beyen, en de minister zonder portefeuille en mevrouw Luns, een regeringsdiner aan in hotel Kur- haus. Op vrijdag 9 maart is er een ontvangst door de burgemeester van 's-Gravenhage in het gemeentehuis, waarna een dejeuner wordt aangeboden door de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille. Voor 's middags staan op het programma een bezoek aan het Maurits- huis, en een ontvangst aangeboden door de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille in de Trèves- zaal. De dag wordt besloten met een diner en een receptie, beide aangeboden door de ambassadeur van de Bondsrepubliek Duits land en mevrouw Mühlenfeld. Zaterdag 10 maart is gereserveerd voor Rotterdam. Op het programma zijn een boot tocht door de havens en een lunch ten stadhuize. Minister Von Brentano vertrekt 's middags per vliegtuig naar Rome. Blijkens een mededeling in de Staats courant heeft de minister-president, minis ter van algemene zaken, besloten de Com munistische Partij Nederland, de Arbei dersbond voor Cultuur, het Algemeen Ne derlands Jeugdvérbond, de Nederlandse Vrouwen-Beweging en de Eenheidsvakcen trale en de daarbij aangesloten bedrijfs- bonden om de doeleinden, die zij nastreven of de middelen, die zij aanwenden, voor ambtenaren van de gemeentepolitie of van het korps rijkspolitie verboden verklaard. Op onbewaakte overweg: Op de onbewaakte overweg in de pro vinciale weg AlkmaarLeeuwarden onder Noordscharwoude, in de gemeente Heer- hugowaard, is een vrachtauto uit België met aanhangwagen geramd door de loco motief van een lege kolentrein, die op weg was van Heerhugowaard naar Langedijk. Het ongeval gebeurde op dezelfde plaats waar enkele weken geleden een ATO-bus van de dienst AlkmaarLeeuwarden door eenzelfde trein werd gegrepen. Na de botsing reed de trein nog ruim honderd meter door. Van de vrachtauto, die met achttien ton kippengaas geladen was met bestemming Leeuwarden, werden de rechter zijkant, de motor en de cabine zwaar beschadigd. De aanhangwagen kwam dwars op de weg te staan. De chauf feur kreeg geen letsel. De scheidende Nederlandse consul-gene raal F. M. van Hall heeft te Bombay onder meer medegedeeld dat onderhandelingen plaats vinden tussen Nederlandse indus triëlen en een aantal Indische firma's voor investering van particulier Nederlands ka pitaal in Indische ondernemingen tijdens het lopende jaar. Het totale bedrag dat hierbij betrokken is zou ongeveer 30 mil joen gulden bedragen. Als industrieën waarvoor mogelijk Ne derlands kapitaal en technische medewer king voor India in de naaste toekomst be schikbaar kunnen worden gesteld noemde hij die voor spoorwegmateriaal, radio en elektrotechniek en wetenschappelijke in strumenten. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings-Unie deelnemende landen voor Nederland in februari 1956 een over schot van 15.393.800 heeft opgeleverd. -Van, dit bedrag zal Nederland,bij de ver rekening op 13 dezer 11.544.400 in goud of dollars, ontvangen. Voor een bedrag- ad 3.849.400 verleent Nederland krediet aan de E.B.U. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in minde ring worden gebracht 4.617.000, dat uit hoofde van de met Denemarken, Engeland', Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na deze verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 640.547.000 bedragen. Een Engelse straaljager heeft vrijdag middag omstreeks zes uur een noodlanding gemaakt op een stuk bouwland nabij de rijksweg Venlo-Nijmegen, even buiten Venlo. Het toestel was, na een spoor van ongeveer 100 meter lengte door de akker getrokken te hebben, tot stilstand geko men tegen een paar roggemijten, op 40 meter afstand van een boerderij. Twee vliegers van de Engelse Konink lijke Luchtmacht stapten zonder enig let sel uit het bemodderde Gloster Meteor- lesvliegtuig. Zij verklaarden dat het vlieg tuig brandstofgebrek had gekregen. We gens een defect aan de radio hadden de vliegers geen contact met de gronddienst van naburige vliegvelden kunnen opne men. Zij hadden zo lang rondgecirkeld tot de brandstof ongeveer verbruikt was, de vleugeltanks afgeworpen, en daarna de Meteor aan de grond gezet. De Engelse radio heeft omstreeks acht uur vrijdagavond een verzoek tot de scheepvaart gericht uit te kijken naar een Gloster „Meteor" met twee man aan boord die op een vlucht van Duitsland naar En geland over tijd was. Het toestel zou de Noordzee oversteken bij Westkapelle en bij North Foreland de Engelse kust berei ken. Het was dit toestel dat bij Venlo een noodlanding maakte. De Engelse vliegers zijn vrijdagavond per auto naar West-Duitsland terugge keerd. DJAKARTA (ANP). Volgens een Ame rikaans-Indonesische overeenkomst zal In donesië voor een bedrag van ruim 96 mil joen dollar Amerikaanse landbouwover schotten kopen. De overeenkomst loopt over twee jaar. De betaling zal geschieden in rupiahs. Het grootste gedeelte van de gelden zullen op lange termijn aan de In donesische regering worden geleend ter be vordering van de economische ontwikke ling. De Amerikaanse regering zal het overige deel gebruiken voor de ontwikke ling van landbouw en handel in Indonesië (en voor een programma voor uitwissseling op het gebied van het onderwijs tussen de tweejancjeij. Imlopesië z^ me^Mplar, meel,*tabak, kamen én rijst drttvan^h. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Anak Agung, zei dat naar zijn mening uit de Amerikaanse be reidheid om de overeenkomst te tekenen enkele dagen na de aanvaarding door het parlement van het wetsontwerp voor de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie kan worden afgeleid, dat de Ameri kaanse regering het volledige vertrouwen heeft in de toekomst van Indonesië. Bij het ministerie van Buitenlandse Za ken ls een Bureau Atoomzaken ingesteld. Het is ondergebracht bij de Directie Inter nationale Organisaties. De taak van het bureau is als voligt^m- schreven: de behandeling van de interna tionale aspecten, verbonden aan vreedzame toepassingen van atoomenergie; de voorbe reiding van het beleid ten aanzien van de Commissie voor Atoomenergie, van het Re actor Centrum Nederland en andere Neder landse instituten, commissies en instellin gen op het gebied der kerenergie, voorzover de daar aan de orde zijnde zaken aspecten vertonen op buitenlands politiek terrein; het waarborgen van een goede coördinatie tus sen dg verschillende bureaus, waaronder de organisaties ressorteren die onderwer pen met betrekking tot vreedzame toepas sing van atoomenergie op hun agenda's hebben geplaatst. Rommeltje volgde de schildwacht, die hem in een zaal bracht, waar enkele heren stonden. Die zagen er 'n beetje vreemd uit; ze hadden heel hoge hoofden, want het waren Bollebozen, dus ze hadden heel wat geleerdheid in hun bol. Ze keken Pommeltje verbaasd aan en vroegen hem, wat hij doen kwam. Pommeltje legde uit, dat hij de reis naar Bollebozenland had gemaakt, omdat hij daar graag wilde blijven. „Wel, wel, wel, hum, hum, hum!", zeiden de heren. „Tja, tja, tja maar dat gaat zo maar nietEerst moeten we de proef nemen, of je daar wel voor geschikt bent, kereltje". „O zei Pommeltje bedeesd. In de zaal stonden wel duizenden boeken langs de wanden. En de heren van de Bollebozenraad zagen er zo ernstig en geleerd uit43-44 Nauwelijks was in Parijs de vorst van de baan of de Parijzenaars zochten hun ge liefdeparken en plantsoenen op om van het schuchtere zonnetje te genieten. Deze foto is gemaakt in de Jardihs de Luxembourg. „Ereraad" samengesteld onder voorzitterschap van P. Galliard Onder voorzitterschap van de heer P. J. Galliard, de voorzitter van de „Neder landse Conservatieve Partij", is een ere raad gevormd, die van Westerling rekening en verantwoording zal verlangen over dc wijze, waarop deze de „belangrijke bijdra gen" heeft besteed die, naar de raad mede deelt, hem ter hand zijn gesteld. De raad is van plan de volgende week een zitting te houden. Aan Westerling zal een oproep gezonden worden om te verschijnen. Of hij er gevolg aan zal geven is nog niet bekend. Naar de secretaris van de ereraad ver klaard heeft, wordt Westerling verdacht van verduistering. De ereraad is gevormd zo zei hij om Westerling in de gele genheid te stellen verantwoording af te leggen over zijn handelingen. Mocht hij weigeren te komen, dan zal een klacht worden ingediend bij de officier van Justi tie. Dit zal eveneens gebeuren, als bij het verhoor door de ereraad zijn schuld komt vast te staan. Lid van de ereraad zijn, behalve de heer Galliard, de heer Kuiper als secretaris, ir Joosten en mej. Wildschut als financiers van Westerling, de heer Simons, die bij het voormalige KNIL heeft gediend en de heer Schoonen, die lid is van het Veteranen- legioen. Naar de heer Kuiper mededeelde, zal na afloop van de zitting, die waar schijnlijk in Utrecht of Amersfoort zal worden gehouden, het resultaat worden bekend gemaakt. Burgemeester Huygens stelt een onderzoek in Door het bestuur van de VVV te Ber gen is aan de vertegenwoordigers van de landelijke dagbladen de toegang tot de ver gaderingen van deze vereniging' ontzegd. De Bergense WV heeft al ongeveer twee jaar lang te kampen met interne moeilijk heden, die door de recente ontslagaanvra gen van een informatrice en van de redac teur van het verenigingsorgaan, nog zijn vergroot. Het huidige bestuur stelt even wel geen prijs op enige landelijk publicatie en heeft het bijwonen van de vergaderin gen alleen toegestaan aan het plaatselijk advertentieblad en aan een tweetal te Alk maar verschijnende provinciale dagbladen. De vertegenwoordiger van het ANP is eveneens de toegang ontzegd. Burgemeester dr. W. Huygens heeft na een bij hem ingediend protest toegezegd de zaal te zullen onderzoeken. De burgemeester die tevens ere-voorzitter van de Bergense VVV is, noemde de uitsluting van een ge deelte van de pers onbegrijpelijk en onaan genaam. Op dinsdag 6 maart om elf uur zal de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant- generaal A. Baretta, in Soesterberg aan vier sergeanten van de Koninklijke Lucht macht, de sergeanten C. Meyerink, A. A. van Wijk, B. J. Drenth en J. F. A. Ima- ruel, het groot militair vliegbrevet uitrei ken. Tijdens de plechtigheid zal in aanwezig heid van verscheidene luchtvaartpioniers, zoals de generaals Ter Poorten en Ver - steegh en prof. Jongbloed, het groot mili tair vliegbrevet, gedateerd op 1 Juli 1913, de oprichtingsdatum van de luchtvaartaf deling Soesterberg (LVA), alsnog worden uitgereikt aan Marinus van Meel, Neder lands eerste militaire vlieger. In die tijd bestonden nog geen militaire vliegbrevet ten en men wil nu aldus de 75-jarige lucht vaartpionier eren. V AR A-jaarverslag 1955 In het jaarverslag 1955 van de VARA wordt geconstateerd dat in het afgelopen jaar deze omroepvereniging een aantal te leurstellingen niet bespaard is gebleven, die in de eerste plaats betreffen het weer voor onbepaalde uitstellen van een wette lijke regeling van het radiobestel. Zo lang zamerhand aldus het verslag, is Nederland het enige land ter wereld, dat in een periode van meer dan dertig jaren nog geen kans heeft gezien, deze voor het volksleven zo uitermate belangrijke mate rie bij de wet te regelen. Door het falen van de regeerkracht op dit punt blijven tegenstellingen omtrent de wenselijkheid ener ontwikkeling zoals onze radiohistorie die te zien heeft gegeven, dan wel in meer gecentraliseerde richting, onnodig lang gehandhaafd. Ook de studiobouw is volgens het verslag door overheidstraag- heid een lijdensgeschiedenis. Niet slechts het ledental van de VARA steeg, ook het aantal afdelingen deed dat, namelijk van 637 tot 642. Wat de televisie betreft, in 1955 werd in totaal 544 uur uitgezonden, dus ruim tien uur per week. Ruim 35 percent dezer pro gramma's waren gezamenlijke extra-pro gramma's en Eurovisie-uitzendingen. Dit grote percentage gezamenlijke program ma's kon tot stand komen door de goede samenwerking van de omroepverenigingen, die in grote mate begrip tonen voor de bijzondere eisen, welke de televisie ten aanzien van de samenwerking stelt. De be perkte financiële middelen, die de over heid ter beschikking stelt, veroorzaken, volgens het verslag, een beslist te geringe zendtijd. De traagheid waarmee de over heid beslissingen neemt is voor een bedrijf- in-opbouw vaak een verschrikking. In ver gelijking met het buitenland is onze zend tijd gering en zijn de gelden die per zend uur ter beschikking staan, belachelijk laag. 10) Trouwens hoeveel mensen weten nog pre cies wat zij een bepaald tijd-stip een paar dagen geleden gezien en gehoord hebben? Tenminste als het niet iets was, dat bij zonder hun aandacht trok. Ik weet ten minste vaak de volgende ochtend niet meer wat ik de vorige avond gegeten heb. En als je het mij daarom vraagt, Boekje, ge loof ik, dat we door mondelinge inlich tingen in te winnen op de duur toch verder komen dan met schriftelijke oproepen". Boekje had intussen de papieren, die Enters hem toeschoof, doorgebladerd en opgevouwen. „Komt u zelf hier ook nog te rug vanmiddag?" wilde hij weten. „Ja, natuurlijk", bevestigde Enters. „Maar ik moet voordien eerst nog een be zoek afleggen. Ik denk terug te zijn zo tegen vieren en daarna gaan we samen de pensiongasten aan de tand voelen. Ak koord?" Een blauwige rookspiraal, verbindings- produkt van het vuur en de tabak, die el kander tenslotte op Boekjes lippen gevon den hadden, woei uiteen door de sprong. waarmee Boekje, vol animo uit zijn stoeJ omhoogkwam, zijn chef verzekerend: ,,'t Komt in orde, inspecteur! Rekent u er maar op, dat als we vanmiddag de fuik uitzetten, ons visje er vanavond inzit". Zijn bolrond gelaat spiegelde zelfver trouwen. En Enters, hoewel als altijd sceptisch, wist dat op prijs te stellen. HOOFDSTUK III PARADE VAN EEN PENSION Achter de glanzende glazen van een lorgnet keken twee lichtblauwe ogen En ters aan. Er was in die blik dier ogen iets eigenaardigs, iets zeer bijzonders en vooral iets zo doordringends en peilends, dat En ters vanaf het eerste moment dat die ogen op hem rustten, zich van top tot teen ge classificeerd voelde. Het waren dan ook de ogen van een zeer bijzondere man, van een geleerde van wereldnaam, van de be roemde wijsgeer, taalkundige, psycholoog en Nobelprijswinnaar professor Van den Burg, thans rector magnificus der Univer siteit te Illingen. Enters voelde zich onder de scherpe blik van de geleerde aanvankelijk weinig op zijn gemak. Maar inwendig ergerde hij zich over die kinderachtige schroom. En ais om zich een houding te geven, wendde hij zijn eigen blik af en nam, scherp observerend, zoals het hem als politieman een tweede natuur was, het interieur op van de grote bijna wijdse studeerkamer, waarin hij was binnengelaten: langs drie wanden hoge tot de zoldering reikende boekenkasten, met groentrijpen stoflijsten afgeschoten, met fluweel van dezelfde matte kleur beklede armstoelen, een laag donker mahonie houten tafeltje, diepe leren leunstoelen, boekenmolens, op de grond een donker rood tapijt en in het midden, onder het licht, dat klaar en koel door de hoge streng met gordijnen omlijste vensters viel, als het al-beheersende middelpunt de enorme met boeken en papieren beladen schrijftafel. Maar reeds kwam professor Van den Burg van achter die enorme schrijftafel hem vol hartelijke gastvrijheid en met uit gestoken hand tegemoet en verbrak daar mede de betovering, die er altijd en heus niet alleen voor inspecteur Enters van zijn persoonlijkheid uitging. „Ik had u al verwacht, inspecteur, na ons telefoongesprek van gisteren. De professor schoof een armstoel bij en Enters prevelde een verontschuldiging, dat hij gisteren door een overmaat van werk de professor niet persoonlijk had kunnen bezoeken en hem telefonisch om inlich tingen had moeten vragen. Met een be grijpend armgebaar maakte professor Van den Burg deze verontschuldiging op het zelfde ogenblik echter al overbodig: „Het is een tragisch geval, inspecteur, een zeer tragisch geval! Er bestonden zulke hoge verwachtingen van Rovaart. Het is niets te veel gezegd, dat hij een eminent geleerde was. Een universele geest boven dien, maar" onderbrak de hoogleraar zichzelf „voor een elegie uit mijn mond is u waarschnlijk wel niet hier gekomen!" Het had Enters al getroffen, dat profes sor Van den Burg, behalve een zeer in teressant boeiend voorkomen, ook zulk een eigenaardige, hoge, bijna vrouwelijk-zin- gende stem had en knikte nu vaag, in het midden latend of hij toestemming of ont kennend bedoelde. „Wat u mij gisteren vroeg, heb ik al na gegaan," vervolgde professor Van den Burg „tenminste voorzover ik het kon nagaan bij de voorzitters der faculteiten." Inspecteur Enters haalde zijn notitie boekje te voorschijn. „En al zou ik mij voor geen geld op het gladde ijs der deductie durven wagen," zo vervolgde de geleerde en Enters voelde dit als een hoffelijk compliment, „toch heb ik enige merkwaardige coïncidenties ge vonden. En ik wil voorlopig ook alleen maar van coïncidenties spreken." „Hoe bedoelt u?" vroeg Enters, die zich waarschijnlijk meer op glad ijs thuis voelde dan de professor. „Wel," vervolgde deze, „het betreft aller eerst dr. van Heukelom, die zoals u waar schijnlijk al weet, hoofdassistent is bij de hoogleraar in de biologie, die dus hoofd assistent zou zijn bij Rovaart en die dat weet u natuurlijk ook al en pension is bij Van Abel." „Inderdaad, professor," beaamde Enters, die overigens in de verste verte nog niet zag, waar de professor heen wilde. „Welnu," vervolgde deze, „dr. van Heu kelom en begrijpt u mij goed, ik spreek geen verdenking uit en wil niet insinueren, en noem het alleen een coïncidentie dr. van Heukelom dan heeft destijds, toen het professoraat hier aan onze universiteit vrijkwam, ernstig getracht daarin benoemd te worden. Hij heeft toen bij herhaling de curatoren gepolst over zijn eventuele kan sen, maar trok zich vrij plotseling terug toen de naam van Rovaart genoemd werd." Professor Van den Burg leunde behaag lijk achterover in zijn stoel, zichtbaar vol daan over de verrassing door zijn medede lingen op het gelaat van de inspecteur te voorschijn geroepen. „Met andere woorden" wilde deze, bij wie wel een verdenking rees, nu weten: „dr. van Heukelom is bij de vervulling van deze vacature dus gepasseerd?" „Och," cor rigeerde professor Van den Burg, „zo zou ik het niet willen uitdrukken. Want al vorens de opdracht werd opgesteld, had hij zich al teruggetrokken. Zijn naam kwam daarop dan ook niet voor. Bovendien: dr. van Heukelom is ongetwijfeld een be kwaam bioloog, een vakgeleerde, die zeker niet onverdiend een naam gemaakt heeft door interessante ornithologische onder zoekingen. Maar tegenover een man als Rovaart was hij toch zonder twijfel de mindere. En het was dan ook heel begrij pelijk en heel verstandig van hem, dat hij het niet tot een voordracht heeft laten komen." „Ik ben u anders heel erkentelijk voor deze inlichtingen, professor", zei Enters. Snel ging zijn papier over een nieuw op geslagen blad van zijn notitieboekje. „We moeten in elk geval in dit stadium van ons onderzoek met elke informatie reke ning houden. Kunt u mij nog meer ver tellen? U sprag zo even immers van coïn cidenties, van meerdere toevalligheden dus?" „Inderdaad", beaamde de geleerde, „dat betreft dan echter niet dr. van Heukelom, maar de student Proster." Enters vouwde een nieuwe bladzijde van zijn opschrijfboekje open en de welbe spraakte hoogleraar vervolgde: „De student Proster, die ik persoonlijk niet ken, maar ik hoorde dit alles van de faculteitsvoor zitter de student Proster is thans in zijn derde jaar hier in Illingen. Hij staat nu voor zijn doctoraal biologie. Zijn kandi daats heeft hij echter destijds in Leiden ge daan en hij is toen naar Illingen omge zwaaid. Naar het onder de studenten heet, was de reden hiervan, dat hij hier in de buurt van de stad familie heeft, een oom namelijk, op wiens kosten hij schijnt te studeren en die oom, een hereboer geloof ik, dacht hem hier in Illingen waarschijn lijk beter onder controle te hebben dan in Leiden, waar hij naar het schijnt en wat men noemt er de kantjes afliep. Maar er blijkt nog een andere reden te hebben be staan voor dat omzwaaien en wel" even pauseerde de professor, wederom kennelijk op effect belust „maar u begrijpt, ik spreek geen verdenkingen uit, want daar voor bestaat niet de minste aanleiding. die andere reden schijnt echter te zijn ge weest, dat hij met de toenmalige hoofd assistent in Leiden meningsverschillen had, die zo hoog liepen, dat hij van een vol tooiing van zijn studies aldaar afzag. Nu komt dat wel meer voor. Maar het merk waardige is toch wel, dat die hoofdassistent Rovaart was en dat Proster nu dus voor het onaangename feit komt zijn doctoraal te moeten doen bij een hoogleraar om wie hij zijn studie in Leiden heeft afgebroken. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6