Beperking der IJselmeervisserij met vijfenveertig percent Verlovingsringen P. de Groot ana „De Hoop" maakte goede indruk op Noorse autoriteiten RAADSELRUBRIEK „Vergoeding dient in overeenstemming te zijn met het grote offerdat de vissers moeten brengen „BABY SERVICE" Verkoop van grond voor zes nieuwe huisjes V.O.V. concerteert op 14 April Jan Schouten exposeert bij „Hoogovens O -fk ïjgY 1! COMMISSIE-VAN DER ZAAL ADVISEERT: Burgerlijke Stand Velsen Ouderavond van de Jan Ligthartschool MEKOG-arbeider kwam onder kraanauto Jaarlijkse uitvoeringen van „IJmuiden" Corry Bijster soliste Drie senioren wedstrijden voor zondag „Goodwill" reis naar Bergen „Vriendenkring" verloor van „De Zon" Zondag voor het publiek geopend Schaakclub „Weenink" achter de borden Scheywijck vierde 10-jarig bestaan Voetballende haven arbeiders gaan feestvieren DONDERDAG 8 MAART 1956 ADVERTENTIE GROTE SORTERING ff Het rapport van de „Commissie Visvergunningen IJselmeer" is thans aan de Staten- Generaal toegezonden. De commissie werd begin maart 1953 ingesteld door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Tot voorzitter werd benoemd het lid van de Tweede Kamer ds. C. van der Zaal. De taak van de commissie was de minister nader te adviseren omtrent de maatregelen, welke moeten worden ge nomen om wegens de verdere inpoldering van het IJselmeer te komen tot een ver snelde beperking van het aantal houders van vergunningen voor de visserij op het IJselmeer, waarbij niet alleen de afvloeiing, maar ook de gevolgen daarvan voor de betrokkenen in het onderzoek diende te worden betrokken. Daarbij diende niet alleen aan de technische en economische aspecten, maar vooral ook aan de maatschappelijke en sociale kant van het probleem aandacht te worden geschonken. Hoewel men over de toekomstige vis stand van het IJselmeer -geen voorspellin gen kan doen en het geheel onzeker is, dat de totale visstand1 recht evenredig aan de verkleining van het IJselmeer zal vermin deren, acht de commissie de kans zeer groot, dat de totale visstand zal afnemen. In ieder geval staat vast, dat het huidige aantail vissersvaartuigen op het kleinere wateroppervlak niet kan warden toegela ten, omdat de vissers elkaar d'an in de uit oefening van hun bedrijf zuilen hinderen. De commissie komt tot de conclusie, dat zodra in het gebied van oostelijk Flevoland' de visserij ten einde is, de visserij op het IJselmeer met tenminste 20 pet. dient te zijn beperkt en dat op het ogenblik, d'at de visserij in het westelijk deel van het IJsel meer als afgelopen moet worden be schouwd (1 januari 1961) de visserij op het IJselmeer opnieuw met 20 pet. dient te zijn verminderd. Deze op grond van verhou- dinigscijfers berekende beperking van 40 pet. acht de commissie echter niet voldoen de om voor de overblijvende vergunning houders een lonende visserij mogelijk te maken. Voorkomen moet worden, dat in de toekomst de overblijvende vissers op de rand van het bestaan zullen leven. Voorts acht de commissie het van veel betekenis en ook psychologisch een factor van groot belang, dat de overblijvende vissers met enigszins gerechtvaardigd vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen zien. De com missie meent d'an ook dat het beperkings- percentaige op 45 dient te worden gesteld. Zuiderzeesteunwet niet voldoende De commissie is van oordeel, dat de Zui derzeesteunwet niet ver genoeg reikt om op de lange duur voor de betrokkenen de gevolgen van de inpoldering afdoende op te vangen. Richtsnoer voor de overheidshulp zal dienen te zijn wat redelijk en billijk is in verhouding tot het grote offer, dat door de IJselmeervissers in het alge meen belang moet worden gebracht en wat nodig en nuttig is om het econo mische leven ter plaatse zo mogelijk te herstellen en te verbeteren. Uitkeringsregeling De commissie is van oordeel, dat aan ver gunninghouders van 45 tot 65 jaar bij af vloeiing een uniforme uitkering tot de 65- jarige leeftijd dient te worden gegeven van 2.400.per jaar voor gehuwden en 1.800 per jaar voor ongehuwden, echter met dien verstande, dat geen hogere uitke ring zal wonden uitgekeerd dan de vergun ninghouder in de jaren 1950, 1951 en 1952 gemiddeld uit d<- visserij op het IJselmeer heeft verdiend. Voor vergunninghouders van 21 tot 45 jaar stelt de commissie voor een wachtgeld gedurende 2 jaar tot een bedrag gelijk aan bovenbedoelde uitkering. Uitkering en wachtgeld geven tevens aan spraak op kinderbijslag en weduwe- en wezenpensioen. ADVERTENTIE HET IS EEN PUBLIEK GEHEIM dat. u voor pen KINDERWAGEN bij de moet zijn EDISONSTR. 9 IJMUIDEN TEL. 5283 GEBOREN: A. A. Bosma—Huffels, d„ Pr. Hendrikkade 133/134, Amsterdam; G. M. Griekspoor—Kup, z., Rijnstraat 58. IJmuiden; E. VinkBiekart, z., Stationsweg 2, Staveren; M. M. LimburgPoel, d„ P. C. Hooftlaan 40, Driehuis; L. van Leeuwenvan der Steen, z., Trompstraat 54, IJmuiden-O.; A. Combé Bijl, d.. Duinlustparkweg 67. Santpoort; C. M. J. RisSwier, z., Marktplein 19, IJmui- den-O.; E. WalravenFrank, z., Gen. de la Reijstraat 19, Haarlem; P. C. KemperDuij- ves, z., Genieweg 1, Velsen; M. C. Sanders van Duijn, z„ Eemstraat 1, IJmuiden; A. Ka belPortengen, z„ Westerstraat 11, Velsen- Noord; J. van Duijnvan Son, d., Schelde- straat 130. IJmuiden; J. van RijnDienaar, d„ Velserduinweg 119, IJmuiden-O.; G. Huij- bertsenStreefland, d., Melklaan 41, Velsen- Noord; J. T. RozendaalKleiberg, z., Moer- bergplantsoen 15, IJmuiden; M. H. J. Gerrit senvan den Berg, d., Duin en Kruidberger- wge 16, Santpoort; A. BalWijnstra, d., IJs- selstraat 79, IJmuiden>; G. VerhulstBieren broodspot, z., IJsselstraat 87, IJmuiden; E. Janssen^Uitendaal, z., van der Helststraat 9, IJmuiden-O. OVERLEDEN: C. Keeman, 45 j., echtgenoot van N. J. Bos, Dorpstraat 252 a, Laogedijk; P. Veltman, 59 j., echtgenoot van W. J. Her- bers, J. Vermeijenstraat 37, Beverwijk; P. Veldheer, 68 j„ echtgenoot van N. Lieman, Warmenhovenstraat 9 zw, IJmuiden; G. Groot, 75 j., echtgenote van M. H. van der Horst, Doodweg 28 a, Velsen-N.; C. L. Has- selbach, 74 j., echtgenoot van H. Willemsen, Hoofdstraat 102, Santpoort; F. W. Netten, 1 j., z. van Th. J. Netten en J. Pouwels, Moer- bergplantsoen 83, IJmuiden; J. Lodewijks, 23 j., omgeh., Deken Waarestraat 28, Bever wijk; J. van den Oever, 57 j., echtgenoot van C. A. de Haas, van Galenstraat 21, IJmuiden- Oost. Op donderdagavond 15 maart zal in de gymnastiekzaal van de Jan Ligthartschool in IJmuiden-Oost een ouderavond worden gehouden. Er staat onder meer een optre den van leerlingen uit de verschillende klassen met zang, speelliedjes, muziek en eenvoudige toneelstukjes en dansjes op het programma. De commissie is voorts van mening dat ook aan vergunninghouders van 65 jaar en ouder bij afvloeiing een uitkering dient te worden gegeven en dat bij afvloeiing aan vergunninghouder van 45 tot 65 jaar ook een uitkering in uitzicht dient te wor den gesteld, welke uitkering naar het oor deel van de meerderheid der commissie levenslang verleend zou moeten worden, behoudens een zekere aanpassing aan de algemene ouderdomsverzekering. Voor de afgevloeide vergunninghouders van 35 tot 45 jaar stelt de meerderheid der commissie een levenslange uitkering voor van de 65-jarige leeftijd af, welke uitkering voor de verschillende leeftijdsklassen volgens een aflopende schaal wordt vastgesteld. Voor degenen die na 31 december 1921 zijn geboren neemt de commissie aan dat zij een andere werkkring vinden, die hun in staat stelt zelf een voorziening voor de oude dag op te bouwen, zo dat hun geen aanspraak op een uitgestelde uitkering van de 65-jarige leeftijd behoeft te worden ge geven. Voor deelvissers, voorzover zij een bepaald aantal jaren in de IJselmeervisse rij werkzaam zijn, bepleit de commissie ge lijkstelling met de vergunninghouders. De commissie heeft een afzonderlijke ver goedingsregeling voor vaartuigen ont worpen. De eigenaars dienen in de eerste plaats te trachten zelf voor het schip een koper te vinden. Zij kunnen bij verkoop rekenen op een toeslag. Slaagt de eigenaar er niet in binnen een jaar het vaartuig te verkopen, dan moet hij dat ter beschikking van de overheid stellen en ontvangt hij het volle bedrag van de verkoopwaarde. Voor het netwerk stelt de commissie een vergoe dingsregeling voor, verschillend al naar ge lang de aard' van het af te vloeien bedrijf. De commissie heeft het in de Visserij nota aangekondigde voornemen van de regering de bouw van 40 Noord zeek otters onder spe ciale credietfaciliteiten ten behoeve van de IJselmeervissers mogelijk te maken, met veel instemming begroet. De vergunning houder, die gebruik maakt van deze cre- dietregeling voor de bouw van een Noord- zeekotter, dient naar het oordeel van de commissie geen aanspraak te kunnen ma ken op toepassing van de uitkeringsrege ling. Wel wordt aanbevolen dat gedurende de tijd dat de toekomstige Noordzeevisser de visserij op het IJselmeer niet meer zal kunnen uitoefenen voor hem een billijke financiële regeling wordt getroffen. De coromissoie wijdt voorts beschouwin gen aan het probleem, op welke wijze aan de afgevloeide vissers een nieuwe plaats in de maatschappij kan worden verschaft. I De commissie stelt zich op het standpunt dat de afgevloeide vissers, die de leeftijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt, an dere passende arbeid zullen hebben te aan vaarden. Voor de 5565-jarigen is zij van mening dat 60 percent van hetgeen mee: dan 600 per jaar wordt verdiend, op de afv 1 oeiingsuit.kering in mindering dient te worden gebracht. Voor de groep van 45 55-jarigen, die de verplichtingen hebben passende arbeid te aanvaarden, zullen in komsten uit arbeid geheel op de uitkering dienen te worden gekort. De commissie steit zich voor ook onder de regeling te laten vallen die vergunning houders, die na 1 januari 1950'het bedrijf hebben verlaten zonder in hun vergunning te zijn opgevolgd. Hetzelfde geldt voor deelvissers, mits zij op het tijdstip van stil legging van het bedrijf, waarop zij voeren, de leeftijd van 35 jaren hadden bereikt. Tenslotte heeft de commissie een visserij plan voor het IJselmeer opgesteld, dat een visserij technische sanering van de IJsel meervisserij beoogt. Dit ian houdt in dat de kuilperiode wordt gesteld op 4 maanden. De maas wijdte der (snoek)baarsnetten wordt van 92 tot 96 mm verhoogd. De aanvoer van snoekbaars en baars in de zomer wordt verboden. De ze genvisserij op (snoek)baars wordt verbo den. Voorts stelt de meerderheid d'er com missie voor om ook de sleepnetvisserij op (snoek)baars geheel te verbieden. Woensdagmorgen stapte de arbeider van de MEKOG, de heer G. M. H. uit Kromme nie bij de verlading nr. 2 van de MEKOG van een kraanauto, terwijl deze nog lang zaam reed. Ongelukkigerwijs kwam hij hierbij met zijn linkerbeen onder het voor wiel van de auto. Hij liep hierdoor letsel op aan de voet en het onderbeen, waarvoor hij in het Rode Kruis-ziekenhuis in Bever wijk is opgenomen. Juwelier-Horloger Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 De heer C. Flink te Santpoort heeft ver zocht aan hem te venkopen, ten behoeve van de bouw van 4 woningen waarvan een met gebruikmaking van een herbouwplicht en drie met gebruikmaking van de premie- en bijdrageregeling (Woningbouw 1953), een perceel ter oppervlakte van ongeveer 480 m2, aan het burgemeester Weertsplant- soen te Santpoort. De prijs voor deze grond is onder goedkeuring van het prijzentouxeau voor Onroerende Zaken te Haarlem bepaald op 13 per m2. Verzoeker heeft met deze prijs ingestemd. De heer G. J. W. Lantink te 's-Graven- zande heeft de gemeente Velsen verzocht aan hem te verkopen, ten behoeve van de bouw van twee woningen, een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 415 m2, liggende aan de Saturnusstraat te IJmuiden. Dit verzoek kan naar onze mening worden in gewilligd. De prijs voor de grond is onder goedkeuring van het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken te Haarlem bepaald op 10,50 per m2 en verzoeker heeft met deze prijs ingestemd. De Velser Orkestvereniging zal op 14 april een concert geven. Als soliste zal daarbij optreden de sopraan Corry Bijster. Het navolgende programma zal worden uitgevoerd: ouverture „Don Juan" van Mozart; „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, met sopraan-soli en klarinet obligaat; de Vijfde Symphonie van Schu bert; „Sinfonia" van Bach; „Romance" van Beethoven met een vioolsolo door Ruud Stoffer en „Les petits riens" van Mozart. „IJmond" weer in het veld Na de gedwongen lange rustperiode voor de veldsporten gaat het er nu toch weer naar uitzien, dat de handbalvereniging „IJmond" de competitie kan gaan voort zetten, hoewel er slechts drie senioren wedstrijden op het programma staan. Desondanks zijn deze wedstrijden alle even belangrijk, doch dit geldt vooral voor de IJmond I-dames, die op „Watervliet" bezoek krijgen van de Concordia 2-dames. Het moet, gezien naar de situatie op de ranglijst, voor de IJmond I-dames mogelijk zijn de beide punten in Velsen te houden, doch evenzeer kan het anders zijn en is het mogelijk een verrassing van Concordia te verwachten. De IJmond-dames, die nog een redelijke kans hebben aan de top te eindigen, zullen dan ook volledig en met grote activiteit de wedstrijd moeten spelen. IJmond 2 dames ontvangt Zondagmorgen Rapiditas I, een ploeg, die geen gemakke lijke tegenstander zal blijken. Toch moet het mogelijk zijn, vooral wegens veldvoor- deel, een gelijk spel te behalen. Het derde IJmond-herenelftal trekt naar Rapiditas 2 en zal met een te verwachten nederlaag ge noegen moeten nemen. De opstellingen zijn: IJmond I dames; M. Klesser; L. Mossel, E. Schoon; K. Beers, J. Woudsma. R. v. Buuren; T. Schuit, D. Marckelbach, H. Ve nus, G. Slatman, W. Bosma. IJmond 2 dames: J. Veen; M. Hellmann. T. Grapendaal; L. Klaver, T. v. Tunen, J. Nijman; R. Schuit, H. Slatman, A. Joppc, H. Zwart, A. v. d. Velde. Voor de IJmond-jeugd zijn vastgesteld: meisjes-junioren; IJmond-Rapiditas; meis jes-aspiranten: IJmond IBlinkert 2; Con cordia 2IJmond 2; Jongens junioren: IJmondBlinkert. Jhr. rnr. M. W. van Weede, buitengewoon gezant bij de Heilige Stoel, biedt Paus Pius XII zijn gelukwensen aan tijdens de receptie in het Vaticaan ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Paus. ADVERTENTIE Geef een nieuw qezicht aan uw woning Een mooi Schilderij, Reproductie of Ets geven kleur aan uw interieur. Handwerk kleedjes en Hand geschilderde wandkleedjes. Exclusief Aardewerk. Wij brengen steeds iets nieuws, met een aparte sfeer. Kunsthandel Zoals wij gisteren reeds meldden, is het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dinsdag nacht van zijn „goodwill"-reis naar Noor wegen in de haven van Scheveningen te ruggekeerd. Tijdens het bezoek aan Noor wegen, waar Bergen en Stavanger werden bezocht, is aan boord van het hospitaal kerkschip een Noors-Nederlandse confe rentie gehouden over de coördinatie van medische hulp op zee. Van Noorse zijde werd aan deze conferentie deelgenomen door onder meer de di recteur - generaal van de Noorse vis serijen. De Noor se autoriteiten zijn tijdens de bijeen komst rondgeleid door 'het schip, dat bij hen een zeer goede indruk heeft achtergelaten. Binnenkort zal na dit „voorbereidend gesprek" uitvoeriger over de coördinatie van de medische hulp op zee van gedachten worden gewisseld, waarschijnlijk al tijdens de internationale visserijtentoonstelling, die van 18 tot 27 mei in het „Forum" in Kopen hagen gehouden zal worden. Scheepsarts C. W. Ouderkerk heeft het ditmaal, wegens het speciale karakter van deze reis, niet erg druk gehad. Zijn werk bleef beperkt tot twee patiënten en één radio-advies. „De Hoop" zal vermoedelijk op 13 maart een nieuwe reis beginnen, onder meer naar de Duitse Bocht. Misschien wordt ook het Deense visserij-centrum Esbjerg nog be zocht. Ostende zal later in het seizoen aan de beurt komen. De nieuwe reis zal worden meegemaakt door ds. Abelsma van Marken, Hervormd predikant. Vóór het schip evenwel Nederland weer gaat verlaten, zal eerst de schroef worden onderzocht, die tijdens de vorige tocht door de ijsgang op het Noordzeekanaal waar schijnlijk is beschadigd. In het jubileumtoemooi van de Bever- wijkse klaverjasclub „Vriendenkring" speel de de organiserende vereniging een wedstrijd tegen de Heemskerkse vereniging „De Zon". Vriendenkring behaalde 21769 pnit. en 5 mar sen'. De tegenpartij 23190 pnt. en 8 marsen. „Scheywijck" speelde tegen „Scheywijck" en gelijk In het clubhuis van de biljartvereniging „Scheywijck" speelde het eerste en tweede viertal van dezelfde naam een wedstrijd voor de afdeling I van het district Haarlem welke in een 44 gelijk spel eindigde. De Th. v. Noort J. Sakkens F. Pleeging R. Bloemendaal T. Bakker C. Schram W. Brandjes K. Diemer 360 360 32 39 11.25 2 284 260 32 41 8.12 0 140 121 23 18 5.26 2 92 92 23 15 4.00 0 70 52 31 6 1.64 0 60 60 31 9 1.93 2 44 30 29 5 1.15 0 46 46 29 9 1.76 2 De schilder Jan Schouten, die zondag 11 maart zijn werk in het restaurant van Hoogovens toont, werd op 22 oktober 1901 té Nijmegen geboren. Kort daarna echter vertrok de familie naar Arnhem, en hier was het, dat de jonge man met zijn uitge sproken aanleg voor tekenen en schilderen, op zijn 18e jaar naar de tekenschool ging. De christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden" houdt haar jaarlijkse uitvoe ringen op 20, 21 en 22 maart in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost. De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de onderlinge competitie voqrtgezet met de volgende uitslagen: Afd. I: DuisenbergGigengack 'AH; De BoerKoomen A14; TervoortSlings 10; v. Vuurenv. 't Hof afg.; jakkerMuyen afgebroken. Afd. II: NijmhnDuinmeyei afg.; v. d. DoesHoog vorst '4Aldersv. Versevelt afg.; PietDe Koter AV>', v. d. DoesAl ders 14. Afd. Ill A: ZoontjesJansen 10; Vloe mansv. d. Heyden 10; VessiesDuisen berg 1—0. Afd. Ill B: HopenNonhebel 10. BESTE KINDEREN, VANDAAG ZULLEN WE het eens hebben over een heel gevaarlijk roofdier. Je ziet hem staan op ons plaatje en als je naar de gezichten van de kinderen kijkt zou je heus niet zeggen, dat deze panter (of luipaard) in de wildernis voor de mens levens gevaarlijk is. De panter op de foto is namelijk tam; hij is in gevangenschap geboren en heejt altijd met mensen omgegaan, dus is er waarschijnlijk geen gevaar meer. Prince, zo heet dit jacht-luipaard, is wel haast de snelste viervoeter ter wereld, want hij kan een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur bereiken; doch opge sloten in zijn sterke kooi, zal het hem wel nooit te beurt vallen om eens zó uitgelaten te draven. Duidelijk kun je aan de bouw van de kop zien dat dit een kat-achtige is. Een dier dus, dat in een grotere vorm op onze poes lijkt. Het haar van de panter is dan ook zacht en zijde-achtig en prachtig getekend. Prince heeft in zijn kooi een fijne klim- boom staan, want zo nu en dan wil hij graag even de wereld van wat hoger af 'be kijken en klimt hij net zo gezellig in een boom als poes van de buren. Zijn wi'lde broers en zusters komen voornamelijk voor in de bossen van Afrika, Zuid'-Azië, Java en Sumatra. Kijk ook eens naar de scherpe nagels aan de klauwen! Evenals een kat, kan de panter die nagels uitslaan en in trekken en ook kan Prince tevreden snor ren als je hem achter zijn oor kriebelt. Dus je ziet, dat er wel grotere poezen bestaan dan jullie eigen „Miepsie" en nog een beetje gevaarlijker ook! Nu gaan we naar de brievenbus. Dames gaan voor en daarom krijgen we vandaag eerst ANEMOON, die op school begonnen is een heel mooi schort te borduren. Leuk Anemoontje! Is het voor je zelf of voor moeder? Welke kleuren gebruik je? Fijn, dat je die nare breikous af hebt. Ik kan me voorsteLlen dat je hem met een zucht van verlichting opzij gelegd hebt. Natuur lijk vind' je nu borduren veel gezelliger dan breien. Wat een fijne verjaardag had die Vader van jou en wat zal hij in zijn schik geweest zijn met die mooie langspeelplaat. Leuk, d.at je zo van ernstige muziek houdt. Eigenlijk is klassieke muziek vaak hele maal niet zo ernstig, vind je wel? Er kan ook een heleboel ingehouden vreugde in zijn en dat kun je goed horen ook. Vertel me maar eens welke platen Vader nog meer heeft en welke je het mooiste vindt. HARDLOPER kan gelukkig weer op de fiets naar school. Ja jongen, de benenwagen gaat op den duur vervelen. Dus jij ver langt al naar de Paasvacantie? Nog een paar weken geduld hoor! Heb je goede ver wachtingen van je rapport of is het maar zo-zo met de cijfers? Leuk, dat je zulke mooie prentbriefkaarten van je Vader krijgt. Je bewaart ze natuurlijk allemaal. O ja, hier lees ik het al; ze zitten in een album, net als foto's. Dat is prettig, d'an kan Vader straks zien waar hij allemaal ge weest is en er ook beter van vertellen. Tot slot hier WIELRENNER, die al op zoek is geweest naar de eerste wilgen katjes. Het zal nog wel schaars zijn, want het weer. is nog erg koud. Zelf heb ik ze ook nog niet gezien, maar ik verlang erg naar die eerste lente-boden in huis. Hoe gaat het met de kaak? Had je misschien een slechte kies? Ik heb ook eens zoiets gehad, maar daar was ik erg ziek van, Het beste ermee hoor en vertel me nog maar eens hoe het gaat. Zo jongens en meisjes, de brievenbus is weer leeg. Schrijf vóór dinsdag jullie brie ven onder schuilnaam naar Kennemerlaan 186 IJmuiden, en je krijgt donderdag in de krant antwoord van TANTE ELS x x nors, onvriendelijk x x in het jaar x x schreeuw x x zijrivier van de Donau x'.x muziekinstrument x x soort zwaardvis x x voormiddag Dit moeilijke raadsel deze week. Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op beide rijen kruisjes van boven naar beneden een zangstem. Lang duurde dit niet, want reeds één jaar later was hij van mening het wel alleen te kunnen redden, en, gewapend met schets boek en tekenstift, trok hij de wereld, de natuur in! Sindsdien heeft Jan Schouten gezocht en gewerkt, hard gewerkt zelfs om tot zijn eigen stijl te komen, en hierin is hij geslaagd. Het zien van de schilderijen van Jan Schouten is het zien van beweging, van leven. De beweging, de streving, die het leven uitmaken, worden door de schilder op het doek gebracht. Volgens zijn eigen zeggen, is zijn uitbeelding geen „fotografi sche" weergave van de natuur en de din gen om hem heen, maar de essentie hier van, het wezenlijke. j Zo zijn er bij de tentoongestelde schilde- i rijen verschillende zeegezichten; geen weergaven van de geweldige watervlakte met haar kleurnuances en kuivende golven, j zoals we wel van anderen zien, maar de grondgevoelens, die hem bij het begrip „zee" hebben getroffen. Hij schildert de j „sfeer" van de zee, van alle zeeën, als hij in driftige streken de voortgeblazen kleu ren op het doek brengt. Hetzelfde geldt voor zijn andere werken, zijn landschappen, bloemen en stillevens. De schilder zegt zelf hierover: „Er moet een oerkracht zijn, in dat groeien en leven, want een bloem lééft. Eerst moet je een bloem begrijpen en ver staan, dan gaat er een indruk van die bloem op je over als op een negatief...." Deze indruk is het, die in de schilder blijft leven, zich in zijn wezen tot rijpheid ontwikkelt, tot het schilderij ontstaat, dat het wezens kenmerk van de bloem de „essentie" hiervan tot uitdrukking brengt. Dit zoeken naar het uitdrukking geven aan de bewogenheid van leven en streven in de natuur en in de wereld ligt ten grondslag aan Schouten's werk en aan zijn techniek van schilderen. Dit geldt ook voor zijn kleuren; zijn ge voelig schildersoog ziet meer kleuren, dan wij doorgaans doen, en zo kunnen zijn kleuren aanvankelijk irreëel aandoen. Het werk van Jan Schouten heeft dus vele interessante aspecten, hetgeen het voor de liefhebber der schilderkunst be langwekkend maakt om zondag tussen 2 en 5 uur de gang naar het restaurant van Hoogovens te maken. De Beverwijkse klaverjasclub Scheywijck heeft op prettige wijze haar 10-jarig bestaan gewerd in het clubhuis café Scheywijck. De voorzitter de heer C. Steenbeek heeft in een kort overzicht de historie der vereni ging naar voren gebracht. Zes leden zijn van de oprichting af lid, het waren de heren C. Hienkens, H. Grapendaal, H. Meyer, C. Duin, E. Daniels en G. Huig, en zij ontvingen een asbak als herinnering. De vereniging kreeg van haar zustervereniging „Onder Ons" en de biljartvereniging „Scheywijck", enige cadeaus aangeboden. De heer C. Hienkens was clubkampioen van het afgelopen seizoen, de heer E. Da niels had de meeste marsen gehaald, n.l. 61. Onder leiding van conferencier Ko van der Wel werd gezellig feest gevierd. In de bovenzaal van hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan in IJmuiden wordt zaterdagavond 10 maart een dans- en kien- avond gehouden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de voetbalvereniging Havenarbeiders. Er zal worden mastge- klommen, aan de bel getrokken en worden geoefend in hersengymnastiek. Er zal tevens worden gemusiceerd door het A.B.C. j trio onder leiding van A Bosman.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13