Strijd tegen de „zwarte vorst" wordt in Engeland wetenschappelijk aangepakt MEKOG gaat Velsense grond kopen voor laboratorium op „Rooswijk" Castricums zwembad in exploitatie bij stichting Poolzee-in-het-klein bracht miniatuur trawler naar de ondergang De heer D. Zalm 25 jaar bij „De Centrale" Tien jaar VGZ-tafeltennisclub „Laat het kind bewegen en spelen zolang het kan" Concert in Grote Kerk ZESTIG TON IJS IS SCHIP TE VEEL Plannen om dit jaar nog nieuw centraal gebouw te zetten Commissies alvast aan de slag Zaterdag jubileum toernooi in „Concordia" Scheepvaart Sneeuwklokjes van Texelse zusjes L> ON iJliRUAG 8 MAAKT 19 5 6 X kJ OOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC s BUISWATER en overkomende zeeën r kunnen bij temperaturen onder het- vriespunt een schip doen kapseizen als gevolg van een veranderend zwaarte punt onder de invloed van de tonnen ijs, die zich aan de hogere delen van het schip vastzetten de stagen cn de masten, bovenbrug en dekhuis kunnen in korte tijd zo zwaar worden, dat de rampzalige „zwarte vorst", die men met 8 evenveel recht „witte dood" zou kunnen jj noemen, zich onherroepelijk meester maakt van het vaartuig, dat dan tot de ondergang gedoemd is. Op deze manier 8 zijn in januari 1955 twee Engelse traw- Iers in de Arctische wateren verdwenen en om de ernstige gevaren, die vooral de visserij met deze „zwarte vorst" be- J dreigen te leren kennen en zo mogelijk te ondervangen, is de vliegtuigfabriek van Vickers-Armstrong samen met het Onderzoekingsinstituut van de Britse scheepsbouwers met een grondig en mi- 8 nutieus onderzoek begonnen. In het En- gelse visserijblad „Fishing News" lazen wij daarover een beschouwing, waaraan 8 8 wij bijgaande gegevens ontlenen; de 8 foto's werden ons welwillend ter be- 8 schikking gesteld door „Vickers Arm- strong" Ltd. OOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOCOO De Mekog N.V., Maatschappij tot exploi tatie van kooksovengassen te 's-Gravenhage heeft de gemeente Velsen verzocht aan haar te verkopen, ten behoeve van de bouw van een „development laboratorium," het ter rein, liggende in het voormalige landgoed Rooswijk te Velscn-Noord, groot ongeveer 8500 m2. Ingevolge het ontwerp streekplan I.lmond-noord zijn de gronden in Rooswijk bestemd voor industriële doeleinden; deze bouw beantwoordt aan deze bestemming. De prijs van de te koop gevraagde grond dient naar de mening van B. en W. te wor den gesteld op 7,50 per m2. Verzoekster kan zich met deze prijs verenigen, terwijl aan het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken te Haarlem is verzocht daaraan zijn goedkeuring te hechten. Inwilliging van het verzoek ontmoet bij B. en W. geen bezwaar en zij stellen de raad voor te besluiten tot verkoop van het terrein aan verzoekster. Dit jaar bouwen De bouw zal nog dit jaar beginnen. Het nieuwe laboratorium van de MEKOG moet gezien worden als een centralisatie van de EEN NA1UURGETROUWE NABOOTSING van de omstandigheden, zoals die zich kunnen voordoen in de zeeën binnen de Poolcirkel en zoals ze dus de daar werkende vissersschepen belagen en niet alleen daar, maar bij strenge winters ook op lagere breedten, naar de Nederlandse visserij sinds vele jaren maar al te goed weet heeft in de laboratoria van de grote Engelse vliegtui- genfabriek van Vickers-Armstrong geleid tot een serie opvallende experimen ten ten dienste van de scheepvaart. Men besloot hiervoor de „stratosfeer- kamers" van liet laboratorium te gebruiken, waarmee in de plaats Weybridge de atmosferische omstandigheden op zee nauwkeurig kunnen worden nage bootst. Er is onder meer gebleken, dat het wegnemen van stagen en masten bij dreigende ijsafzetting het gevaar aanzienlijk vermindert, omdat het zwaarte punt dan niet zó hoog komt te liggen, dat het schip neiging tot kapseizen ver toont. De proeven werden genomen met een miniatuurtrawler op l/12e van de ware groote, die de „Kingston Garnet" voor stelde. Het model kreeg alle uitrustings stukken van de echte stomer mee en er werd een ballast in aangebracht, die pre cies overeenstemde met de ballast van de echte Kingston Garnet. Daardoor kreeg het schip een waterverplaatsing van 1,115 ton en dit model werd' in een tank geplaatst, waarover een fijne regen van water sproeide, die tegen het model werden aangeblazen door een vertikale lucht stroom. De watertemperatuur werd gehandhaafd op 1 graad Celsius en de lucht werd tot -10 graden afgekoeld. Bij een windsnelheid van 22 tot 27 voet per seconde (45 tot 55 mijl) werd voldaan aan de natuurlijke omstan digheden ter verre visserij. De proeven bevestigden het vermoeden, dat het voornaamste gevaar voor de traw lers in de verre wateren in de combinatie van bevroren neerslag en onderkoeld buiswater gezocht moet worden. Het ijs, dat zich dan afzet op het schip en dat bekend staat als „glasijs" heeft slechts een paar graden onder nul nodig om zich muurvast aan schip en tuigage te hechten. Bij zeer lage temperaturen gaat het wa ter, dat het schip raakt daarentegen over in ijskristallen, die zich niet hechten en bo vendien klein zijn en droog. Bevroren regen zal een schip eveneens met glasijs overdekken, maar komt te zel den over grote uitgestrektheden voor, dan dat er van een durend gevaar gesproken kan worden: de „zwarte vorst" echter, die in wezen het neerslaan van onderkoeld zeewater is op een schip, dat zelf beneden het vriespunt is gekomen, kan in zeer korte tijd het hele vaartuig onder een dikke laag bedekken, maar het gewicht daarvan is niet altijd onrustbarend. De proeven we zen uit, dat een normaal getuigde trawier niet langer rechtop bleef drijven, zodra et- meer dan 60 ton ijs „over" was gekomen in omstandigheden, die in een zware storm voorkomen en dat 140 ton ijs op dek en in het want een trawler bij kalme zee zal doen omslaan. En uit deze proeven is eveneens geble ken, dat de „ijswaardigheid" van een traw ler aanzienlijk verhoogd kan worden, door alle overbodige Uitsteeksel^ en apparaten te verwijderen. IS 3e PÖolzeeëÖ z£l lüvéfigêns, zo werd opgemerkt, elk schip ijs aan dek en in Het één op twaalf verkleinde sahaal-model kapseist aan het einde van het experiment en neemt de typische houding aan van een slachtoffer van de „Zwarte Dood". het want krijgen en er zal dus gezocht moeten worden naar een ijswerend middel. Inmiddels gaan de proeven door en de j Engelse scheepsbouwers en reders zien met grote belangstelling de einduitslag tege moet, omdat dan pas kan worden vastge steld, wat er gedaan kan worden tegen ce afschuwelijke bedreiging, die de „zwarte vorst" kan zijn voor bemanning en schip tijdens de moeizame reizen naar de grim mige uithoeken der wereldzeeën. „Hoe staat u tegenover het vormen van een stichting?" Deze vraag stelde de heer G. G. Gerkens, inwoner van Castricum en bekend KNZB-er, maandag in hotel Kom man aan een groot aantal dames cn heren en in het bijzonder aan de juristen onder hen. Men was namelijk bijeen gekomen i dering vlot. in mineur verliepen. Na anderhalf uur vergaderen bleek, dat men zeer gaarne aan de totstandkoming van een Castricums zwembad mee wilde werken. Toen de heer Gerkens verscheidene keren had medege deeld dat op een te houden vergadering uitgemaakt zal moeten worden of het een stichting wordt of niet verliep de verga- op uitnodiging van het voorlopig comité dat de oprichting van een zwemhad, dat een reeds lang gekoesterde wens van vele, zo niet alle ingezetenen is, waar wil ma ken. De heer Gerkens bracht met deze vraag in alle opzichten de tongen in be roering. De een voelde namelijk niets voor een stichting, doch meer voor een vereni ging en de ander was voorstander van een stichting. Er werd lang over gesproken en het was slechts aan het strakke beleid van de heer Gerkens te danken dat de bijeenkomst tenslotte toch een behoorlijk resultaat heeft afgeworpen. Daarmede wil echter niet gezegd zijn dat de onderhandelingen H§t was woensdag 25 jaar geleden dat de heer D. Zalm, wonende in de Merwede- straat 62 in IJmuiden, als agent in dienst trad van „De Centrale Arbeiders Verze keringsbank" te Den Haag. Deze dag is voor de heer en mevrouw Zalm niet ongemerkt voorbij gegaan. Reeds vroeg werden grote bloemstukken bij hen thuis gebracht en na de middag kwamen de inspecteur van het bijkantoor Amsterdam, de heer J. M. v. d. Heide, en alle collega's uit de omtrek, het gezin citeren. De' heer Van der Heide liet vooral Voor de tafeltennisvereniging VGZ was het op 3 januari tien jaar geleden, dal zij werd opgericht en wegens dit tweede lustrum gaat het bestuur, evenals na het eerste bestaansjaar, een groot jubileum- toernooi houden. Dit toernooi is vastgesteld op zaterdag 10 maart in gebouw „Concor dia" en hieraan zullen ruim zestig tafel tennissers (sters) deelnemen. Dank zij de medewerking van de directie van Van Gelder Zonen N.V. heeft de tafel tennisclub „VGZ" praktisch van het begin af gebruik kunnen en mogen maken van de uitermate geschikte wedstrijdzaal. VGZ is voortgekomen uit de behoefte aan actieve ontspanning van het labora- toriumpersoneel, dat de middagpauzen in zijn bedrijfsruimten doorbracht omdat vlak na de oorlog de vervoersmoeilijkheden nog te groot waren. Het „vermaak"-spel kreeg zoveel vat op de beoefenaars en be- oefenaarsters, dat er werd besloten de VGZ-tafeltennisvereniging op te richten, met de Zaterdagmiddag als speeltijd. Bo vendien ontving de jonge vereniging de ge waardeerde hulp van de heer Joop Wee- nink, ook toen al voorzitter van „Hotac", die de eerste leden van VGZ de elemen taire beginselen van de tafeltennissport ontvouwde. Spoedig had dit alles aanslui ting bij de Nederlandse Tafeltennisbond tof gevolg. In ruil voor de hulp maakten de lab-mensen zich verdienstelijk door, met het oog op de krappe voorraad balletjes dit materiaal letterlijk „op te lappen" en zo ontstond er een genoeglijke samenwerking met „Hotac", die met instandhouding van een gezonde rivaliteit werd verstevigd. VGZ kon zich mede hierdoor op een hoger plan gaan bewegen. Weliswaar is het spel peil van spelers als Eyking (Rapiditas) en De Loor en Weenink (Hotac) nog niet be reikt, doch het eerste VGZ-herenteam heeft in de laatste twee jaar toch wel gedemon streerd tot de allersterkste tweede klassers van de afdeling Kennemerland te behoren. Dit seizoen werd het tweede klasse-kam pioenschap behaald door Johez, een oude VGZ-rivaal uit de derde klasse. Met nog een wedstrijd te spelen neemt VGZ echter de eervolle tweede plaats in. Met Johez 3 deelt het VGZ-damesteam met een gelijk aantal punten de eerste en tweede plaatsen, zodat voor de vierde klas se een beslissingswedstrijd noodzakelijk kan zijn voor het kampioenschap. In de lagere herenteams schuilen evenzeer veel belovende spelers en speelsters, maar een aanvulling van jeugdige krachten jong geleerd is oud gemakkelijker gedaan zou met goede oefening een welkome steun zijn. In elk geval kan het grote toernooi van Zaterdag ook al het zijne er toe bijdra gen om belangstelling voor de tafeltennis sport te wekken. Het in 1947 gehouden toernooi slaagde, ondanks een zekere improvisatie. Nu ech ter is het sportgebeuren met grotere ken nis van zaken voorbereid en heeft men de deelneming bepaald tot de clubs uit de IJmond met als uitzondering het deelne men van de Haarlemse club Te Zaanen, die zich in 1947 voor het welslagen met een flink aantal leden liet vertegenwoordigen. Zaterdagmiddag zullen de deelnemers (sters) het toernooi spelen in vier klassen en wel combinaties van derde en vierde klasse dames; eerste en tweede klasse he ren; heren derde klasse en heren vierde klasse. Reeds om twee uur wordt met de wed strijden in „Concordia" begonnen. Om vijf uur zullen de heren eersteklasse „slaags" raken en tussen acht uur en tien uur wor den alle eindstrijden gespeeld. Zo komen de schepen soms terug: boeg en masten geheel overdekt met het gevaarlijke ijs. Ouderavond Moerbergkleuterschool Tijdens een ouderavond van de Moerberg kleuterschool, welke woensdagavond in de school aan de Kerkstraat werd gehouden, sprak mejuffrouw Fledderus van de Haar lemse Kweekschool over „de kleuter in zijn spel en beweging." Bewegen is leven, zei de spreekster, want reeds voor de geboorte beweegt het kind, wat een bewijs is dat het leeft. Dit bewegen zet het kind ook na de geboorte voort, want dit is noodzakelijk voor groei en op bouw. Een kleuter, die lange tijd stil zit, moet ziek zijn, concludeerde mejuffrouw Fledderus, en zij zei, dat het bewegen van het kind ook en bovenal zijn spel is, waar mee men het zoveel mogelijk zijn gang moet laten gaan. Als de kleuter 3 a 4 jaar is behoeft het de kleuterschool, om het spel samen met anderen te kunnen voortzetten. Vervolgens stak mejuffrouw Fledderus de loftrompet over het kleuteronderwijs, waarvan zij alle voordelen opsomde: de kleuteronderwijzeres kan zich geheel rich ten naar een kleuter. Het kind heeft er materialen, waarmee het kan spelen en dat voor hen is gemaakt. Een filmpje gaf een aardig beeld van de kleuter in zijn spel. Een der leerkrachten, mejuffrouw De Vries, ontving hierna een huwelijkscadeau. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE «XXXKXXXXXOOÜOCXXXXXXXXXXXJOCOOtXXXlOOOCXDOOOOOOOOCOOüUC tegenover de jongere collega's uitkomen, dat het in de dertiger jaren zwaar en hard werken was en dat alleen iemand die vast besloten was door te zetten kans van sla gen had in het verzekeringsvak. Doch het succes is ook zeker te danken aan de steun die de heer Zalm van zijn vrouw heeft ge had in die 25 jaar, waarvoor beiden veel dank verdienen. De oudste van de actieve collega's, de heer M. Kramer voerde het woord namens de collega's-- en voegde daaraan een per soonlijk woord toe. „Zalm was een uit stekende collega, waar men op kon reke nen". Namens alle collega's bood hij de heer Zalm een nieuwe uitgave aan van Van Dalens woordenboek, waar de jubi laris zeer mee in zijn schik was. Dat de heer Zalm ook bij anderen gezien is bleek wel uit het grote aantal brieven en telegrammen dat men had ontvangen. Van de Handels- en Kantoorbedienden- bond „Mercurius" ontving hij bericht dat het echtpaar op kosten van de bond een week gratis vakantie werd aangeboden in een van de vele vakantieoorden in ons land. Woensdagavond heeft het Hervormd Kerkkoor te Beverwijk onder leiding van Egbert Vos een concert in de Grote Kerk gegeven. De oude kerk, rijk aan sfeer, leent zich bij uitstek voor concerten door een vrij gunstige akoestiek en vooral door het fraaie orgel van de beroemde Christiaan Müller, al is dit niet het grootste door hem gebouwde instrument. Hoewel de taak van een kerkkoor in het algemeen meer ligt op het terrein van de eredienst, is het bijzonder animerend voor de leden zich te prepareren op medewer king aan een concert. Het redelijk bezette koor ontwikkelt een goede klank, speciaal in het mezzoforte, waarbij de dirigent er voor zorgde dat de talrijke sopranen de herenstemmen niet overstemden. In een drietal koralen in zetting van J. S. Bach was het ragfijne stemmenweefsel goed te volgen, waarbij Egbert Vos de tempi vlot nam. Hoe zingt deze muziek, waarin elke stem iets te zeggen heeft! De obligate hobo partij en de orgelbegeleiding in het derde koraal waarvan Dame Myra Hess de beroemde pianoversie heeft gegeven (Jesu, joy of men's desiring) lieten helaas en kele ritmische ongelijkheden horen. Van geheel ander karakter was het „Herder Israels" van Bortniansky, waarin de met zoemstemmen gezongen slotmedeklinkers ons minder bekoorden. Als instrumentale solisten werkten mee Arie Butter (hobo), A. van Dijk (fluit) en Egbert Vos (orgel). Met orgelbegeleiding voerde Arie Butter de Sonate in c van Telemann uit, waarvan de delen niet veel onderlinge samenhang te horen gaven. De vertolking was echter aangenaam om te beluisteren. Het weke karakter van de fluit verdraagt minder een begeleiding met fluitregisters, zoals wij in de Sonate in g van Handel opmerkten. De werking van de orgelmechaniek was hier soms duidelijk hoorbaar. In de soli van Egbert Vos viel het op dat het orgel op enkele punten nogal ontstemd was. Na de bekende „trumpet-tune" van de Engelsman Purcell en een Air en gavotte van Wesley liet Vos een werkje van Rhein- berger en een gedeelte uit de vierde Sym fonie van Widor horen. Deze stukken gaven echter geen juist beeld van de mogelijk heden van het Müller-orgel. De koorklank in Psalm 103 van Mobach was goed te noemen, al komt deze compo sitie niet uit boven de liedertafel-littera tuur van het eind der vorige eeuw. Het evenwicht tussen koor en orgel was nogal eens zoek en de begeleiding voor de stem men van de dames De Bree en Eecen te zwaar. Aan het slot gaf een andere organist een improvisatie over de Avondzang, die met de kwalifikatie „goedkoop" zeer zacht is behandeld. Mf. Op de eerste plaats is het de bedoeling dat de bevolking haar sympathie betuigt met het plan. Er waren reeds een groot aantal adhaesiebetuigingen binnen geko men, doch nog niet genoeg om bij de be treffende instanties als bewijzen te gelden dat de oprichting van een zwembad de wens van allen is. Er werd daarom een propagandacommissie in het leven geroe pen waar twaalf personen uit alle lagen van de bevolking zitting in namen, alsme de enige vertegenwoordigers van de plaat selijke en streekpers. Tevens werd een technische commissie gecreëerd die enkele baden in de omlig gende plaatsen zal gaan bezichtigen en van haar bevindingen in de kortst mogelijke tijd verslag zal uitbrengen aan het voor lopig comité. De opgerichte financiële com missie zal de financiële zijde onder de lou pe nemen en een groep juristen brengt binnenkort verslag uit over haar werk zaamheden ten opzichte van een stich tingsakte en wat meer tot de jurispruden tie behoort. Verdere medewerking' en plannen De heer Gerkens deelde voorts mede, dat het gemeentebestuur bereid gevonden was ten volle zijn medewerking met de plan nen te verlenen. Het was zelfs al zover ge gaan om een daarvoor geschikt stuk grond aan te wijzen (aan de Kramersweg) en bovendien kan men. ook op geldelijke steun rekenen. Het ligt in het voornemen een algemene- propaganda-avond te beleggen, tijdens welke de bekende radio-reporter de heer Dick van Rijn, die tevens lid van de pro- paganda-commissie van de KNZB is, enige bondsfilmk zal vertonen. ADVERTENTIE Complete collectie in prjjzcn v.a. 40.per paar. Bremen en Hamburg. Alnati, 7 v Rotterdam n Argos, 7 te Amsterdam. AaJsdijk, pass. 6 Key West n. Newport News. Aldabi, 6 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alhena, pass. 6 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Alwaki, 7 te Rotterdam. Amstelland, 6 v. Las Palmas n. Amsterdam. Arendskerk, 7 te Fremantle. Aagtedijk, 8 te Marseille. Aagtekerk, 8 te Marseille. Aalsum, 7 te Rotterdam. Amor, 7 te Amsterdam. Annenkerk, 7 te Hamburg. Agamemnon, 7 v. Philadelphia te New York. Averdijk, 7 v. Bremen n. Antwerpen. Aalsum, 7 te Rotterdam. Annenkerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Alioth, 6 v. Bahia n. Antwerpen. Alkaid, 6 v. Montevideo n. Buenos Aires. Appingedijk, 6 te New York. Ariadne, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Cadiz. Annenkerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Banka, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Bantam, 7 te Portland Oregon. Blitar, 7 v. Suraba.ia n. Balikpapan. Bintang, 7 dwars Singapore n. Tj. Priok. Breda, 7 te Curagao. Britsum, 6 1550 m. zw. ten w. Azoren. Bloemfontein, 6 te East Londen. Boschfontein, verm. 12 v. Amsterdam n. Dar es Salaam. Bussum, 6 te August. Caltex Leiden, pass. 7 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex Thé Hague, pass. 7 Malta n. Rotterdam. Castor, pass. 6 Crooked eil. n. Kingston. Camerounkust, 6 te Rotterdam. Guineekust, 6 te Amsterdam. Camphuys. 7 te Menado. Delfland. 6 v. Montevideo n. Las Palmas. Duivendrecht. 6 v. Houston n. Avondale. Delft, 7 te Pto Cabello. Duivendiik, 7 te Bermuda. Esso Nederland, 7 v. Rotterdam op proeftocht. Esso Rotterdam, 8 Antwerpen verwacht. Friesland (KRL), pass. 6 Ceylon n. Aden. Farmsum, pass. 6 Key West n. Jacksonville. Friesland (SSM), pass. 6 Vlissingen n. Selzaete. Gaasterlandd. pass. 6 Kp. Verd. eil n. Amsterdam Guineekust, 7 te Amsterdam. Gaa^terkerk, pas* 7 Guardafui n. Amsterdam. Groote Beer, 7 Rotterdam verwacht. bestaande controle- en onderzoekingslabo ratoria, die tot nu toe door het bedrijf ver spreid waren. Een gedeelte moet uiteraard op de plaats zelf blijven, maar bij het voortschrijden der technisch-chemische wetenschap wordt er een toenemende be hoefte gevoeld aan een centraal laborato rium, zoals ook de Staatsmijnen hun cen traal laboratorium hebben. OOOCXDOOOOOOOCCcc Woensdag kwamen aan de bloe- 8 menveiling de eerste sneeuwklokjes van de koude grond. Deze primeur .kwam van het eiland Texel. De ge8 zusters Korvet zorgen jaarlijks voor deze eerstelingen uit de natuur. Vorig jaar kwamen ze er ruim een g maand eerder mee aan de veiling. Er werd nu 44 cent per bosje be taald van 20 stuks, de dames Korvet kwamen met ruim 1000 bosjes! lOOOOOOOOOOCOOOOOO )OCoooooooocooooooo Gouwe, 8 Rotterdam verwacht. iieemsKerk, te Rotterdam. Hera, 7 te Horta. ELauierwijk, 'i ie Amsterdam. Haarlem, pass. 7 Flores n. Rotterdam. lieelsum, 7 te Le Havre. Hermes, 7 te Rotterdam. i^eiaer, 7 te Kingston. Hydra, 6 400 m. no. Azoren. Hermes, 7 te Rotterdam. Hector, 7 100 m. o. Kp. de Gata. Hoogkerk, 7 te Hamburg. isis, I te Cumana. jagersfontein, Le Las Palmas. Japara (KRL), 7 te Singapore. Japara (KPM), 7 te Panarukan. Kinderdijk, 7 te Rotterdam. Kermia, 7 v. Port Said n. Gibraltai. Kota Agoeng, 7 te Belawan. Korenia, 7 540 m. zw. Ouessant. Karimun, 7 rede sandakan. Kaloekoe, 7 te Singapore. Laurenskerk, 7 nog te Bandarshapur. Boosdrecht, 7 te Marseille. Loppersum, 6 Finisterre n. Melilla. Lieve Vrouwekerk, 6 Ouessant n. Antwerpen. Leto, 7 v. Yokkaichi n. w. Australië. Mariekerk, 6 v. Marseille n. Le Havre. Maashaven, pass. 7 Lissabon n. Meilila. Maetsuycker, 7 v. iSngapore n. THj. Priok. Malea, 7 v. Singapore n. Tokuyama. Metula, 7 v. Baiikpapan n. Cebu. Molenkerk, pass. 7 Guardafui n. Colombo. Maas, 7 Rotterdam verwacht. Mgasland, 6 v. Bremen n. Hamburg. Mapia, 6 v. Amsterdam n. Bona. Nieuw Amsterdam, 7 v. Havana n. New York. Notos, pass. 6 Messina n. Mostagenem. Oberon, 7 te Willemstad. Oranje, 7 te Colombo. Oldekerk, 7 v. Melbourne n. Sydney. Oranjefontein, 7 te Anwterpen. Oranjefontein, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Ouwerkerk, 7 te Port Said. Ondina, 7 te Balikpapan. Prins Willem George Fred. 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Phrontis, 8 te Penang. Polyphemus, 7 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Willem III, pass. 7 Cuxhaven n. Rotterdam. Peperkust, 6 v. Abidjan n. Freetown. Rijnkerk, 6 te Amsterdam. Ridderkerk, 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rotti, 7 v. Koewait n. Abadan. Radja, 7 120 m. O. Ceylon n. Colombo. Rempang, pass. 7 Str. Messina n. Genua. Rondo, verm. 8 v. Kidjang n. Singapore. Samarinda, 7 te East London. Schelpwijk, 7 te Curagao. Schiedijk, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stentor, 6 v. Houston n. New Orleans. Schie, 7 te Amsterdam. Seven Seas, 7 te Rotterdam. Sunetta, 8 Tj Priok verwacht. Sliedrecht, 7 v. Mena el Ahmadi n. Lands End. Soestdijk, 7 v. Port Said n. Halifaix. Stad Alkmaar, 7 Rotterdam verwacht. Stad Vlaardingen, 7 Amsterdam verwacht. Stad Dordrecht, 7 te La Goulette. Straat Bali, 7 te Singapore. Stad Breda, 6 v. Las Palmas n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 9 v. La Goulette naar Rotterdam. Silingoeng, 7 te Soerabaja. Stan vac Djirak, 7 te Tj. Uban. Stanvac Talang Akar, 7 te Sungeigerong. Tero, pass. 6 Recife n. Antwerpen. Triton, pass. 7 eil. Mona n. Curagao. Taria, 7 te Auckland. Teiresias, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Port Said. Tibia, 8 Bombay verwacht. Tabinta, 7 v. Genua n. Port Said. Talisse, 8 te Tj. Priok. Tjisadane, pass. 7 Sabang n. Port Lonio. Telamon, 7 te Fort Liberté. Tiberius, 6 te Antwerpen. Trajanus, 6 730 m. zw. Fayal. Teucer, 6 te Londen. Tjipondok, 7 te Surabaja. Van Noort, 6 v. Rejang n. Sampit. Willem Ruys, 7 v. Southampton n. Rotterdam. Willemstad, 8 Amsterdam. Waibalon, 7 te Waikelo. Willemstad, 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Waingapoe. 7 te Tj. Priok. W. Alton Jones, 6 330 m. o.no. Bermuda. IJsel, pass. 7 Finisterre n. Lissabon. Zuiderkruis, 8 te Surabaja. Zeeland (SSM), 7 te Kopenhagen. Zijpenberg, 7 v. Almeria n. Rotterdam. Ridderkerk, 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Zuiderzee, 6 400 m. no. Kp. Hatteras. KLEINE VAART Agiena, 7 v. Mistley t eRotterdam. Amyntas, 7 te Amsterdam. Atlas, 6 te Amsterdam. Admiraal Nelson, 7 v. Antwerpen n. Felixstowe. Aktjo, pass. 7 Vlissingen n. Brussel. Alja, pass. 7 Vlissingen n. Terneuzen. Amuntas, 7 v. Hamburg te Amsterdam. Appingedam, 6 v. Rotterdam te Oporto. Hydra, 5 v. IJmuiden n. Londen. Bab T, 3 te Requejada. Bernard John, 8 v. Haifa te Rotterdam verw. Bernisse, 6 te Cork. Corale, pass. 7 Vlissingen n. Gent. Daje Bohmer, 7 v. Rotterdam n. Genua. Diligentia, 7 v. Isle of Grain n. Shoreham. Draco, 6 te Amsterdam. Elsenburgh, pass. 7 Ouessant n. Casablanca. Erasmus, 7 v. Duinkerken, te Huil. Fiducia. 7 te Middelharnis. Frans Bohmer. 9 v. Port Lyautey te Dakar verw. Harold, 7 v. Frederikstad te Kristensand. Helvetia, 7 te Middelharnis. Hontestroom, 7 v. Duinkerken te Amsterdam. Hast I, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Haringvliet, pass. 7 Vlissingen n. Goole. Import. 7 v. Lissabon n. Oporto. Isis, 6 v. Rotterdam te Hirsthals. Ilias. 6 te Vigo n. Amsterdam. Joost, 6 v. Bayonne n. West Hartlepool. Julia Mary, 6 v. Lissabon n. Leixoes. Kemphaan, 7 te Bayonne. Larix, 5 te Southampton. Leuvehaven, 8 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Lindesingel, 8 v. Swansea te Antwerpen. Lucas Bols II. 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Lijnbaansgracht, 7 v. Sarpsborg te Antwerpen. Marianne. 5 v. IJmuiden n. Rouaan. Maa'-tie. 7 v. Whitstable te Zwijndrecht. Marietje Bohmer, nacht 617 Savona verwacht. Matthew, 7 v. Thameshaven te Sunderland. Nautic, 7 v. Amsterdam n. Grimsby. Nigeria, verm. 7 v. Rotterdam n. Oporto. Noorderlicht, 7 v. Amsterdam n. Aalborg. Oosterburgh. 7 v. Stockholm te Rotterdam. Pavo, 6 te Huil. Plato, 6 v. Le Havre n. Barcelona. Prinses Wilhelmina. pass. 7 Vlissingen n. Antw. Raket. 6 v. Coleraine te Borraw. Sandettie, 7 v. Boston te Vlissingen. ^inus, verm. 7 v Londen n. Gravelinis. TiRy, 4 te Londen. Thaletas, 6 v. Amsterdam te Kopenhagen. Velox, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Vianna, nass. 7 Vlissineen n. Antwerpen. Violette Erica, 6 te Dublin. vcsta, 6 v- Gothenburg n. Rouaan. Westerpolder, verm. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam Weero. 7 v. Vlissingen te Rotterdam. Willeyn, 6 v. Fowey te Genua. Zeehaan, 7 v. Rouaan te Casablanca. OCfan wind SI.EEPVA ART 7 410 m. o.no. Bermuda met ss. Trade-

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15