Gegevens van woningtelling alléén voor statistisch doel T ollenaars wandschildering in een kleuterschool Sportweek in Haarlem in vervolg slechts één maal in de twee jaar Achtjarige winnaar van het „T oonkunsf'-jeugdconcours Visserij -varia Men moet kunstenaars kans geven practische ervaring op te doen Aanklacht tegen mr. Schokking Volgend jaar op geheel nieuwe basis Karl Böhm verlaat de Weense Staatsopera Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting: Goudvoorraad groter; zilver verminderd Imkers willen meer honing Winterhanden genéést Faillissementen Minister Witte hoopt op woningproduktie tot boven 70.000 per jaar Examens Opheffing FINEG- verdragen bracht nog niet veel veranderingen Weekstaat Nederlandse Bank Een „kunstzwerm" de oplossing? Aquarianen ingewijd in de import van siervis DONDERDAG 8 MAART 195o De wandschildering in de kleuterschool „De DuinkrekeLs" aan het Gijzenveltplant- soen te Velsen, die de Haarlemse schilder Levinius Tollenaar onlangs mocht voltooien, was geen geringe opgave en het resultaat wettigt mijn veronderstelling dat Tollenaar op het gebied der Nederlandse wandschil derkunst een woordje mee gaat spreken. De moeilijkheden lagen niet in het formaat. Tollenaar schrikt trouwens niet voor grote formaten terug. Zijn wandschilderingen in het Gebouw St. Bavo te Haarlem, een werkstuk dat mij even verblufte, wijzen daarop. Tollenaar heeft een eenheid van schilde ren weten te bewaren in dit werkstuk, waarvan de uitvoering over enige jaren verdeeld was. Hoewel ook deze schildering uit verschillende verbeeldingen bestaat, symmetrisch geplaatst tegenover de aan de andere kant van de zaal aanwezige ven sters, is ook in dit totaal een eenheid blijven bestaan. De verder weinig aantrek kelijke zaal is er misschien de oorzaak van dat deze schildering nog niet die aandacht verkreeg, die zij toch eigenlijk verdient. In de tekening der figuren zocht Tollenaar aansluiting bij die manier van uitdrukken, die katholieken vertrouwd is geworden sinds het optreden van Charles Eyck en Joep Nicolas. In zijn schildering in die kleuterschool uitte Tollenaar zich op persoonlijker wijze. Het is een kleine schildering, die echter wat de vorm betreft veel meer problemen stelde aan de maker dan de vorige grote. De wand, die Tollenaar tot zijn beschik king kreeg bevat drie nagenoeg vierkante venstertjes, die een derde tot een vierde van de totale hoogte meten en die, met tus senruimten naast elkaar, bijna midden in die wand geplaatst zijn. Hij diende om deze venster heen te componeren en rekening te houden met een glaswand rechts van en tegenover zijn muur, die links begrensd is door een wand met kasten en de ingang. Zonder schildering vormt deze muur het minst aantrekkelijke deel van de ruimte. De schildering was eigenlijk noodzakelijk om deze ietwat botte muur weg te werken, althans een ander aanschijn te geven. Het ideaal van de Nederlandse wandschiiders en sommige architecten is om tot een samen werking te komen al bij het opzetten van de plannen. Teveel worden wandschiiders voor een lege plek gezet, die men te hun ner dienste opzocht in een gebouw om hen aan het werk te zetten. Het kan echter dan zo zijn, dat .de beperkte middelen tegen woordig bij het bouwen toegestaan, het de architect moeilijk maken zijn ideeën alleen ten volle te realiseren en dat in zo'n geval de hulp van een wandschilder vervolgens een noodzaak wordt om het tekort te ver bloemen of op te heffen. Moge dan Tolle naar pas naderhand betrokken zijn in de architectuur en de ideale opzet niet gevolgd zijin, in dit geval is het niet zo gek dat deze gang van zaken heeft plaatsgehad. Het overwinnen van moeilijkheden prikkelt in het algemeen tot grotere spanning. Met zijn resultaat heeft Tollenaar zoals al gezegd werd zijn kunnen mogen bewijzen. Tollenaar diende dus op een grote brede rechthoek dm drie vierkanten hëéh'te var ken. Voor de hand ligt de gedachte dan aan een arabeske, aan een deze ramen omslin gerende figuur. En hiervan is hij inderdaad uitgegaan. Nu tekent de schilder zijn ont werp voor zoiets meestal in het atelier. Men steile zich echter niet voor, dat hij daarna als het ware de zaak maar meteen op de wand kan plakken. Op het ontwerp zijn de ramen dichte vlakken, licht omstraalt echter de kozijnen en het op de wand direct daarnaast gelegene wordt onduide lijk. De bepaling van de verhoudingen van de te beschilderen oppervlakte kan dus alleen plaats hebben in de ruimte zelve. Men kan op een wand niet knoeien en veranderen zoals op een doek of in een tekening. De kleur van de wand dient in de schildering door te gaan: „Muur moet muur blijven", zoals dat onder wandschii ders heet. Wanneer men uit de wand éen stuk zou nemen om dit vol te schilderen, kan men net zo goed een schilderij ophan gen. Zo helder mogelijk dus moet de wand- schilder zijn ideeën voor ogen hebben, het geen in Tollenaars geval dan toch pas ten volle in de ruimte zelve kon gebeuren. Het is trouwens ook altijd nog zo, dat de verf het op het papier of karton van het ont werp toch altijd heel anders doet dan op de muur. Tollenaars schildering verhoudt zich prachtig ten aanzien van de raampjes en de omringende architectuur en heeft een hel derheid en openheid die ons n,iet doen ver moeden dat hier tweehonderdvijftig werk uren aan zijn besteed. Een wandschildering beïnvloedt de ruim te. Ze kan deze openen, groter of kleiner doen lijken. Daar de betrokken muur in deze ruimte nogal bot aandoet, heeft Tolle naar de zaak als het ware nog verder ge opend en aansluiting gevonden bij de do minerende glaswanden. Hij vond dit in zijn onderwerp: bomen met vogels. Hij vond dit in zijn kleur, waarin de blauwen, groe nen, gelen en paarsen overwegen en waar mee een zekere transparantie bereikt werd. De verhoudingen en de grootte der samen stellende delen van het onderwerp, werden bepaald door de ruimte en de onderdelen van de architectuur endoor het ge zichtspunt van de beschouwertjes, die het meest in deze ruimte verkeren. Tollenaar is inderdaad herhaaldelijk op de grond gaan zitten om zijn werk uit dezelfde hoek te bekijken als de kleuters. Hij heeft zich in zijn onderwerp echter als een volwassene gedragen en niet op een flauwe manier kinderlijk willen schilderen, nóch dingen willen verbeelden als bijvoorbeeld speel goed, waarin ze toch de hele dag zitten. Mogen de duinen met hun flora en fauna voor ons dan wel in de buurt liggen, voor kleuters is de afstand tot dit landschap veelal nog te groot en daarom heeft Tolle naar iets daarvan wat dichter bij willen brengen. Waar er enige ontstemming op het mo ment is onder de Haarlemse schilders over het feit dat niet-Haarlemmers opdrachten tot wandschilderingen verkregen, zij ge zegd, dat men, gezien Tollenaars prestaties, het niet per se buiten Haarlem heeft te zoeken. Een ontwerp voor een wandschil dering voor een trappenhuis van Jules Chapon, dat ik zag, lijkt mij voldoende om deze schilder eens een kans te geven erva ring op te doen. Want iedere wandschilder moet zo eens beginnen. Men komt op het atelier alleen niet achter alle problemen. En met de kans op goed werk in de toe komst is het geld van een gemeenschap niet slecht besteed. Juist is het echter ook om het beste te verlangen en dan doet het er weinig toe 'waar een kunstenaar nu toe vallig woont. Amsterdam bijvoorbeeld liet al vele wandschilderingen maken. Er is er maar één bij van prof. Charles Roelofsz, de man die zo'n invloed had op zovele onzer jongere wandschiiders. Omdat Roelofsz na deze wandschildering buiten de stad ging wonen, is het voor Amsterdam, helaas, bij deze ene gebleven. BOB BUYS ADVERTENTIE XDOOOOOOOOOCXX>OOOC<XXXXXXXXXXXK)OOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCCC ie wol - handwerken nouveauté's - kunstnijverheid vraagt voor direct een beschaafde verkoopster met artistieke aanleg uitsluitend schriftelijke sollicitaties ahicthein t XOOOCXXXDOouuOUO: DOCXDOOOOOOOOOOOO Prijzen van woensdag. Heilbot 3,703,00; gr. tong 3,052,85; grm. tong 2,56; kim. tong 2,902,75; kl. ton>g I 3,002,95; kl. tong II 2.462,34; tarbot I 3,50—3,30, per kg. Schar- tong 3936; gr. schol 37; grm. schol 48; kl. schol II 38; schar 50; bot 18; v. haring 2918; makreel 4027; gr. schelvis 6054; grm. schelvis 8060; kim. schelvis 6050; kl. schelvis I 5750; kl. schelvis II 5434; wij ting 4540; gr. gul 6248; midd. gul 5246; kl. gul 4335; kl. wolf 50; poontjes 3624; kl. koolvis zw. 2922; kl. koolvis wit 3734, per 50 kg. Gr. kabeljauw 22496; gr. koolvis zw. 6654; gr. koolvis wit 9486; gr. leng 86; gr. wolf 92, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 21 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 20 kisten schol, 5 kisten schar, 5 kisten bot. 240 kisten haring, 36 kisten ma kreel, 320 kisten schelvis, 220 kisten wijting, 115 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten leng, 5 kisten wolf, 30 kisten poon, 307 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 1370 kisten. Besommingen van woensdag. KW 101 f20.360; KW 81 f21.680; IJM 221 f 10.090. Naar wij van de zijde van mejuffrouw M. Pino, een zuster van de in 1942 uit Hazerswoude weggevoerde en later omge komen Jakob Pino, vernemen, heeft zij thans een aanklacht ingediend tegen bur gemeester Schokking wegens zijn optreden te Hazerswoude, waarvan de arrestatie van het gezin van Jakob Pino en de latere dood van dit gezin het gevolg is geweest. Naar haar mening -kan de zaak-Schok king niet zuiver en volledig worden beoor deeld, wanneer niet openlijk tot in details is vastgesteld wat zich precies heeft afge speeld. Nu de commissie van drie zelf verklaart haar taak aldus te hebben opgevat, dat zij niet met een onderzoek naar het voorge vallene was belast, doch wel het voorge vallene had te waarderen en daarna de regering te adviseren, ligt hierin haars in ziens een bepaalde tegenstrijdigheid. Waardering is naar haar mening immers slechts mogelijk op de basis van volledige kennis der feiten. Volgens mejuffrouw Pino is er maar één ipstantie in Nederland, die in staat is om de zaak in volle omvang te doen onderzoeken en daarna te beoordelen, namelijk de Nederlandse rechter. Vandaar dat zij nu een Macht heeft ingediend. (Van onze sportredacteur) Dit jaar zal er in Haarlem geen Sport week worden gehouden. Het uitvoerend comité van de Stichting Sportweek Haarlem heeft hiertoe besloten nadat het zich uitvoerig en langdurig had be raden over de wijze, waarop men het jaarlijkse sportieve festijn beter tot zijn recht kon laten komen. De eerstvolgen de Sportweek zal dus pas weer het vol gend jaar plaats vinden. Wij kunnen het besluit van het uitvoe- rend-comité van de Stichting Haarlemse Sportweek niet anders dan van harte toe juichen. Op 12 november van het vorig jaar wezen wij er reeds uitvoerig op dat het meer dan wenselijk was dat de represen tanten van de sportbonden in Haarlem de hoofden bij elkaar zouden steken om zich te beraden hoe men de propagandistische factor het best tot zijn recht kon doen ko men. Vooral ook omdat de jaarlijkse pro gramma's wat eentonig begonnen te wor den en één of meer hoogtepunten ont braken. Dat is gebeurd. Men heeft zich beraden. Daarbij is ook de medewerking van de sportbonden zelf ter sprake gekomen. Zo als wij er destijds reeds op wezen gingen de bonden steeds mee leunen op het Sport, week-comité. Zij wilden wel propaganda maken voor hun sport en nieuwe en voor al jonge beoefenaren winnen, maar er zo min mogelijk moeite voor doen en zo wel- In Sheffield is de „Holland in Sheffield"week geopend. De Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr. D. U. Stikker, was bij de openingsplechtigheid tegenwoordig; we zien hem hier (links) in gezelschap van lord McPherson tijdens de rondgang over de schilderijententoonstelling, welke ter gelegenheid van deze week in de Graves Kunst galerij georganiseerd is, bij een werk van Van den Tempel. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillisementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. P. Boot van beroep timmerman-aannemer, Koningsweg 42 te Velsen. Rechter-commissaris: mr. J. P. Pe tersen en curator; mr. M. A. v. Eek. advo caat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: J. Kroezen, slager, wonende te Hillegom en destijds aldaar een snackbar drijvende onder de naam „De Jonge i- ter". Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureui te Haarlem. Nieuwe Gracht 51. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: 1. de Naamloze Vennoot schap N.V. Elvedro, kantoorhoudende te Oostzaan. Zuideinde 291/193. Rechter-com missaris: mr J. P. Petersen en curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51 a. 2. A. Onrust, wo nende te Zaandam, Pieter Pauwstraat 40. i Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam, Westzijde 51 a. Bij beschikking van de rechtbank is ge- homologeerd het accoord in het faillissement van L. H. P. de Bruyn, wonende te Z wanen- I burg, Elzenkade 6, een agentuur- en com- j missiehandel drijvende te Amsterdam, Ko ningsplein 12—14. Rechter-commissaris: mr. I N. Reeling Brouwer en curator: mr. A. D. P. V. v. Löben Seis, advocaat en procureur j te Ha"3flem, Kruisweg 63. Bij beschikking van de rechtbank werd gghomologeerd het accoord, aangeboden in de surséance van betaling van: J. A. Snel- ders, wonendete Zaandijk, Dr. J. Mulder straat 23, zaakarijvende te Koog aan de Zaan onder de Fa. „Machinefabriek H. Stevens". Bewindvoerder: mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Beverwijk. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, heeft geantwoord op de opmerkingen uit de Eerste Kamer over zijn begroting. Hij verklaart het eens te zijn met vele leden, die het wenselijk achten dat de jaarlijkse woningproduktie tot boven de 70.000 wordt verhoogd. In hoeverre dit mogelijk is, zal pas blijken, indien de beperking van andere bouw werken dan woningen volledig is doorge werkt en de maatregelen tot verhoging van de woningproduktie hun volle effect heb ben bereikt. Hij ontkent dat te lang berust is in een tempo van woningbouw, dat niet tot vol doende resultaat had kunnen leiden. Met uitzondering van de woningproduktie in 1955 is het aantal gereedgekomen woningen vergeleken bij de programma's niet teleur stellend. De minister is het niet eens met de mening, dat overgeschakeld zou dienen te worden van centraal geleide woning bouw naar een vrijere ontplooiing van de particuliere bouwnijverheid. Het is ondenkbaar dat de centrale over heid particuliere opdrachtgevers ongelimi teerd zou subsidiëren. Dit zou in strijd zijn met de verantwoordelijkheid, die de overheid heeft voor een goede volkshuis vesting en voor het geld, dat zij uitgeeft. Over het inlopen op het woningtekort zegt de minister dat feitelijk in de laatste jaren, niettegenstaande tegenwerkende fac toren als de repatriëring op grote schaal uit Indonesië en de vertragende tendenzen ten aanzien van de emigratie, op de wo ningnood wel degelijk is ingelopen. Ge hoopt mag worden, dat de woningproduk tie nog aanmerkelijk zal stijgen. Dat deze vooruitgang in de grootste drie steden en in enkele andere belangrijke dicht bevolkte gebieden minder was dan in een aantal andere gewesten en streken, is wel waar schijnlijk. Daar de arbeidscapaciteit in het bijzonder in de drie grote steden weinig ruimte liet voor opvoering van de woning bouw, heeft hij in deze drie gemeenten de bouw in arbeidsbesparende systemen bij zonder gestimuleerd. WENEN (United Press) Prof. Karl Böhm is afgetreden als leider van de Woense staatsopera, aldus een officieel com. muniqué van het Oostenrijkse ministerie van Opvoeding. Een communiqué van het ministerie behelst, dat de leiding van de staatstheaters, waartoe de opera behoort, en prof. Böhm overeengekomen zijn, de overeenkomst te beëindigen op 31 augustus 1956. Als reden geeft het ministerie op, dat geen overeenstemming te bereiken was over het voorstel van het ministerie, dat Böhm tenminste zeven maanden per jaar uitsluitend ter beschikking van de Weense staatsopera zou staan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft er in een brief aan de gemeentebesturen de aandacht op gevestigd, dat voor het welslagen van de binnen kort te houden woningtelling de volledige medewerking van de bevolking van het grootste belang is. De minister is ervan overtuigd, dat deze medewerking allerwege gaarne zal worden gegeven, mits evenwel de zekerheid bestaat, dat de bij de telling te verkrijgen gegevens uitsluitend worden gebezigd voor het statistische doei, dat met de telling wordt beoogd. Het is daarom noodzakelijk, dat alle maatregelen worden genomen die nodig zijn om te voorkomen, dat enige ter gelegenheid van d» telling verkregen kennis voor een ander doel wordt gebruikt. In het bijzonder dient buiten iedere twijfel te zijn, dat op het beleid betreffende de verdeling van woonruimte binnen de gemeente de te verkrijgen gegevens van geen invloed zullen zijn. De mi nister doet een beroep op de gemeentebesturen hieraan nauwgezet de hand te houden. De minister acht het gewenst de tel- werkzaamheden zodanig uit te voeren, dat de bevolking niet meer overlast wordt be zorgd dan nodig is. Hoewel voor die werk zaamheden dagelijks de tijd tussen 8 uur 's morgens en 9 uur 's avonds beschikbaar zal zijn, kan het niettemin voorkomen dat, om binnen de persoonlijke sfeer van de bevolking gelegen redenen, bepaalde uren voor een bezoek van de teller minder ge schikt zijn. Voor onderscheiden plaatsen en ouurten zullen de omstandigheden in deze zeer verschillend zijn. Het verdient daarom aanbeveling het programma van de tel- werkzaamheden zoveel mogelijk aan te passen aan de levensgewoonten van de te bezoeken gezinnen. Voor enkele gemeenten is om redenen van praktische aard goedgevonden, dat de met de woningtelling belaste enquêteurs tevens een beperkt aantal vragen stellen, welke buiten het kader van de woningtel ling vallen. Deze omstandigheid mag er echter niet toe leiden, dat voor het ver krijgen van deze nadere gegevens op eni gerlei wijze gebruik wordt gemaakt van bevoegdheden, die voor de woningtelling worden verleend. Uitdrukkelijk zullen der halve de tellers, wanneer zij tot het stellen van de hier bedoelde vragen overgaan, op het afwijkende karakter van deze vragen dienen te wijzen. Tenslotte brengt de minister onder de aandacht, dat de wettelijke voorschriften ter zake van de woningtelling op dit ogen blik nog niet zijn tot stand gekomen. Voor zover derhalve teneinde op het gestelde tijdschema niet ten achter te raken Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Engels: mej. A. O. Reesink en de heer M. Stam beiden te Amsterdam. Kan didaatsexamen Rechten: H. E. Gewin, Am sterdam. Doctoraal examen Indo-Iraanse Taal en Letterkunde: mevr. H. Soebadio Noto Soebagio, Amsterdam. Met lof voor het Kandidaatsexamen Indo-Iraanse Taal- en Letterkunde: O. W. Tichelaar, Amsterdam. reeds thans werkzaamheden worden ver richt, hebben deze uiteraard een voorlopig en zuiver vrijwillig karakter. Vermeden dient te worden, dat enigerlei wijze wordt vooruitgelopen op naar verwacht mag worden alsnog bij of krachtens de wet te geven voorschriften, zoals die betreffen de het binnentreden van woningen. De Indonesische politiek ten aanzien van buitenlands kapitaal moet worden geba seerd op de nationale wetgeving, de gebrui ken volgens internationaal recht en het In nig mogelijk geld voor uitgeven. Men deed toezeggingen, maar kwam ze niet na. Daar heeft het Sportweek-comité nu een eind aan gemaakt. Rijp beraad Zoals gezegd, niet dan na uitvoerig be raad. Men heeft de bonden in de gelegen heid gesteld haar goede wil te bewijzen en te tonen dat de Haarlemse Sportweek een festijn betekende dat men niet gaarne zou willen missen. Men heeft de bonden de kans gegeven met plannen te komen, die ervan zouden getuigen dat men niet was ingedommeld plannen, die de organi satoren van de Haarlemse Sportweek de overtuiging zouden moeten hergeven dat zij inderdaad de uitvoerders zijn van de wensen en plannen van de sportbonden in Haarlem. Maar ook die kans hebben de bonden voorbjj laten gaan. Het enige bewijs dat werd geleverd was het bewijs dat de be stuurders inderdaad zijn ingedommeld en dat zij inderdaad weinig geld en moeite over hebben voor achttien karaats pro paganda. Vandaar het besluit dat de Haar lemse Sportweek in de toekomst eens per twee jaar zal worden gehouden. Een be sluit, dat van harte is toe te juichen. Nu de kogel eindelijk door de kerk is. liggen er weer kansen te over om de Sport week van het volgende jaar op geheel nieuwe leest te schoeien. Er is tijd genoeg om de stand van zaken te bezien en de basis te leggen voor een nieuwe periode en een nieuwe serie van Sportweken in Haar. lem. Waarbij wij ervan overtuigd zijn dat als eenmaal een Sportweek-in-nieuwe- vorm haar beslag heeft gekregen, men niet zal schromen terug te komen op het nu genomen besluit en zo spoedig mogelijk de Sportweek weer eens per jaar zal gaan houden. Hetgeen dan niet anders dan in het belang kan zijn van de sporten en haar beoefenaren. Wij beschouwen het besluit van het uitvoercnd-comité dan ook niet an. iers dan een vingerwijzing voor die sport bonden zelf. Waarbij wij van harte hopen dat de bonden en haar bestuurders dat zullen begrijpen ener naar handelen. Hoewel als restant van de maandwisse- ling er op de verkorte balans van de Ne derlandse Bank nog een kleine verhoging van de biljettencirculatie valt te zien, waardoor deze gekomen is op 3879 mil joen, valt anderzijds uit de cijfers te lezen, dat er een merkbare ontspanning is inge treden. Zo zijn de banken bijvoorbeeld in staat geweest om van de dure voorschotten, waarvan de vorige week 3 miljoen werd afgelost, ditmaal niet minder dan ruim 8 miljoen in mindering te brengen, waardoor deze post is teruggebracht tot 26,9 mil joen. Tevens waren de banken in staat om van de Centrale Bank schatkistpapier af te nemen, nadat de animo de vorige week daartoe volkomen had ontbroken. Er is voor een bedrag van bijna 24 miljoen schat kistpapier door de bank geplaatst, waar door de post „papier overgenomen van de staat" tot 217 miljoen is gereduceerd. Wij constateren voorts, dat wederom valuta in goud is omgezet. De post gouden munt en materiaal is immers met 13 miljoen toe genomen en opgelopen tot 3.314,8 mil joen. Daarentegen is de zilvervoorraad weer met een kleine 3 miljoen vermin derd. Blijkbaar duurt de aanmunting van nieuwe zilveren guldens nog voort. In de deviezenreserve is geen wijziging van betekenis gekomen, maar aangezien het goud is aangegroeid, is toch de gecom bineerde post goud en deviezen op een hoger niveau gekomen, namelijk op 4.767 miljoen. Het rijk heeft blijkbaar, vermoe delijk in de vorm van rente en aflossingen, belangrijke betalingen moeten verrichten. Althans, het saldo van de schatkist is met 50 miljoen ingezakt tot 250,8 miljoen, waarmee een laagteniveau voor dit jaar is bereikt. In de bijzondere rekening kwam geen wijziging. De banken echter zijn er in geslaagd hun saldo bij de Centrale Bank weer iets omhoog te brengen, zodat zij iets meer armslag hebben gekregen. Hun saldo's bij de Centrale Bank bedragen nu 576 miljoen. De versterking van de post „andere saldo's" met f 7 miljoen valt zon der nadere toelichting moeilijk te verkla ren. Op de geldmarkt blijft de situatie ruim. Het ziet er nog niet naar uit, dat er enige wijziging komt in de notering van 1 percent voor daggeld. Tot welke ongewenste gevolgen het con courswezen leiden kan bleek woensdag avond bij de finale van het „Toonkunst"- concours, toen na een vinnige strijd tussen ruim tachtig jeugdige deelnemers, waarbij er jonger dan acht jaar waren, eindelijk te middernacht het moment gekomen was, dat de jury de zilveren wisselbeker kon uitreiken. Siem Sllngis, een pienter acht jarig knaapje uit Wijk aan Zee, ontving deze welverdiende beloning, waar duchtig om gestreden was in een wedstrijd, die vooral wat de laatste avond betreft, tekort komingen in de opzet ervan te zien gaf. Afgezien van de vraag of men pedago gisch op de juiste weg is met een dergelijk wedstrijdwezen voor kinderen te propage ren, was nu men dit concours eenmaal begonnen was de voorselectie nog niet scherp genoeg geweest, zodat er in de finale nog veel te veel kandidaten moesten ver schijnen. Voor de jury betekende dit ge ruime tijd, meer dan een uur, delibereren over de uitslag, en voor de kinderen een veel te laat naar bed gaan. Dit verdient geenszins een herhaling bij een volgende wedstrijd. De derde avond van het door de afdeling Beverwijk van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst georganiseerde jeugdconcours bracht de winnaars uit de klassen A tot en met D in d'e eindstrijd. Zoals gebruikelijk was de zaal, ditmaal het Nederlands Hervormd Jeugdlgebouw, weer geheel bezet toen de eerste kandidaat de pianokruk beklom. In totaal hebben bijna 90 deelnemers en deeelneemsters aan deze tweede wedstrijd deelgenomen. Niet minder dan zesenveertig kandidaten moesten zich ditmaal laten horen, begaaf den en minder begaafden, met een ware rijstebrijberg van ingestudeerde nummers. Er waren deelnemers bij, die met hoofd en schouders boven de anderen uitstaken. Ik denk daarbij aan Tom Demmers (Allegro uit een sonate van Haydn), Rob van der Ploeg („De Elfjes" van Van den Sigten- horst Meyer), de achtjarige Siem Slings In het benedenzaaltje van 't Centrum te Beverwijk hebben de bijenhouders uit de verre omtrek geluisterd naar de heer J. G. Koning uit Velsen, die ervan overtuigd is een methode te hebben gevonden, om in een bepaalde periode meer honing te halen uit een bijenzwerm. Hij vertelde bij wijze van inleiding dat het verzamelen van honing van de bijen al heel oud is. Zelfs in de Bijbel kan men lezen van „een land, overvloeiende van melk en honing." In die jaren meende de heer Koning, was men geheel aangewezen donesische belang. Het tot stand brengen °P het zoetmiddel honing, daar men de de suiker nog niet kende. In het verzamelen van honing en de de huisvesting van de bijen is wel het een en ander veranderd, meende de heer Ko ning, doch het stond reeds lang bij hem vast, dat er een methode moest zijn om de voorraad honing per periode op te voeren. Hij meende hierin geslaagd te zijn en uit voerig heeft hij de imkers hieromentrent ingelicht: na de bloeitijd van het koolzaad moet een natuurzwerm tegen gegaan wor den en daarvoor wordt een kunstzwerm in het leven geroepen, die sterker is en onder meer door rangschikking van de korven is zulks te bereiken, meende de heer Koning. Uit de discussie welke hierop volgde bleek wel, dat men over het algemeen niet dacht dat deze methode een wet van Meden en Perzen zou zijn, daar men ook bij de bijen afhankelijk is van het weer en de natuur van het bijenvolk. De heer Koning meende dat men het zo moest zien: Die goed kan schaken, kan vaak winnen en zo is het ook met het bijenhouden; die het vak goed onder de knie heeft, zal er vaak veel profijt uit trek ken. Tot slot heeft de heer Koning nog medegedeeld, dat hij bereid is om na de bloeitijd van het koolzaad in Beverwijk een demonstratie te geven met de zogenaamde „Aalster-methode," welk voorstel met in stemming werd ontvangen. van een nationale wet betreffende buiten lands kapitaal zal dan ook tot de eerste taken moeten behoren van het nieuwe ka binet, aldus dr. Saroso, die als financieei- economisch adviseur de onderhandelingen te Genève heeft bijgewoond, in een onder houd met P.I.A. Hij gaf al zijn mening te kennen, dat de unilaterale opheffing van de financieel- economische overeenkomsten in de praktijk nog niet veel verandering heeft gebracht. Een gevolg hiervan is echter wel, dat thans waarschijnlijk de totrtandkoming van een nationale wet* inzake buitenlands kapitaal wordt bespoedigd, Dr. Saroso zei desge vraagd, dat de opheffing van de FINEC- overeenkomsten voor Nederland slechts verandering brengt in de concessies aan Nederlandse bedrijven. Deze concessies zul len in beschouwing worden genomen en kunnen, indien nodig, worden herzien. De kwestie wordt echter nog bestudeerd en alvorens een desbetreffende nationale wet is afgekondigd, kunnen nog geen concrete maatregelen worden genomen. Zoals de toe stand nu is, brengt de eenzijdige opheffing van de FINEC-overeenkomsten slechts met zich mede, dat wij duidelijk hebben gesteld, dat wij thans de nationale wetgeving laten prevaleren, met inachtneming van de ge bruiken van het internationaal recht, aldus dr. Saroso. (met eon eigen compositie-: „Poppencama- val"), de winnaar van het concours 1954/55 Harry Vooren (die ons vergastte op het briljant gespeelde Italiaanse Concert van Joh. Seb. Bach), Ria Wissenborg met haar capricieus maar daarom niet minder be wonderenswaardig spel, Rob de Groot (Rondo Capricio van Mendelssohn) en Fok de Hoop (met een voortreffelijk voorge dragen fluitsolo: „Landelijke miniaturen" van B. van den Sigtenhorst Meijer). Behalve pianisten waren er ook bespe lers van blaasinstrumenten: klarinet, alt- hoorn, hoorn, altsaxofoon, dwarsfluit en blokfluit, trompet en blaasbas, waarbij Lenie Korting zich als enige violiste voegde. De jury, bestaande uit de heren J. P. Vincent, Fr. Althuis en R. Otto, gaf punten voor techniek, muzikaliteit en voordracht met het cijfer tien als maximale waar dering. Ze had vermoedelijk een zware taak, want er moest veel en langdurig overleg gepleegd worden, maar toen kwam dan toch eindelijk de lang verbeide uit spraak en het oordeel over het gehoorde: Het muziekonderwijs in deze omgeving is prima, het verschil in cijfer waardering vrij miniem, de keuze van het repertoire ver rassend beter geworden. Nummer één werd Siem Slings uit Wijk aan Zee, die ditmaal de beker won. De tweede prijzen ^gingen naar Rob de Groot, Ria Wissenburg en Tom Demmers. Daarna volgden Anneke Maréchal, Ria de Groot, Fok de Hoop, Jan Vrugt, Betsy de Mol, Aad van Dijk, Harry Vooren en Ria Buijs. Namens het bestuur van „Toonkunst" had de organisator van deze wedstrijd, de heer J. de Roos, een sympathieke hulde betuiging in ontvangst te nemen. Hij heeft, geheel alleen, het concours geregeld en dit is een zeer inspannende en veeleisende arbeid geweest, die aller waardering ver dient. Voor amateur-muziekbeoefenaars van achttien jaar en ouder bestaat thans ge legenheid zich in te schrijven voor de Amateursmanifestatie 1956, welke in mei wordit gehouden. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Voor de aquarium- en terrariumvereni ging „Kennemerland" sprak gisteravond in het Statenhuis aan de Beverwijkse Zee straat de heer C. A. Spoelstra over het importeren en het verzorgen van exotische vissen. Het kleine zaaltje was geheel ge vuld met aquarium-liefhebbers toen de voorzitter, de heer J. Klaver, de spreker met enkele woorden inleidde. Er zijn verschillende methoden ten dien ste om vissen uit vreemde en verre landen in de aquaria te krijgen, zo begon spreker zijn lezing. Tegenwoordig wordt het vlieg tuig veelal ingeschakeld, doch dit heeft vele nadelen om gewicht te besparen worden de visser in speciaal voor dat doel vervaardigde plasticzakjes verpakt en ver der 'in dozen in het vliegtuig geladen. Daar de temperatuur in de laadruimten, mede door de grote hoogte waarop gevlogen wordt, zeer laag is, wordt de reis voor vele vissen fataal. Daarom wordt slechts in uiterste gevallen per vliegtuig verzonden. Het schip is en blijft de aangewezen weg om de kostbare visjes thuis te krijgen. Deze schepen hebben in hun ruimen speciale plaatsen waar aquaria zijn ingericht en waar door liefhebbers onder het varend personeel gezorgd wordt, dat de vis goed overkomt. Vervolgens besprak de heer Spoelstra enkele soorten vissen uit tropi sche landen afkomstig, die met veel zorg en toewijding hier verder gekweekt worden. Na de pauze liet hij enkele fraaie dia's van tropische vissen zien.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3