I AUTORIJLES I Een huis van het Gebr. van Bugnum en Zoon Öeek Kennemer Lantaarn Jeme Meilof bouwde zijn eigen huisorgel Old Clothes New e Graven en geluk hebben Beverwijk 9 Huisnijverheid met culturele achtergrond S.G. Santpoort wacht op beslissing DEM tegen Kennemers BDC-bestuurslid G. v. d. Waal ging heen i AUTORIJSCHOOL „IJMOND" j Bethlehem-kleuterschool op eigen wieken DRY CLEANING ONLY V oorlichtingspavil joen EGKS ook morgen open Veertig jaren in de papieren TAXI NODIG? BEL 5 000 ZATERDAG 21 APRIL 1956 NIET IEDEREEN zal be kend zijn met het feit dat het moderne orgel, zoals wij dat nu in de kerken en concertzalen kennen, zijn voorloper vindt in de Pans fluit. Wellicht herinnert ge u uit de Griekse mythologie verhalen over dit komieke kleine kereltje, dat, met hoorntjes en bokspoten uit gerust, door de zonnige landstreken van de oude wereld trok, spelend op zijn fluitje. Later speelden ook herdersknapen op een der gelijk fluitje, waarbij de tonen werden veroorzaakt door een luchtstroom, voort gebracht door menselijke, dan wel mythologische longen. De mens is echter niet tevreden, voordat hij een hulpmiddel heeft ont dekt, waarbij eigen inspan ning door een mechaniekje kan worden overgenomen en zodoende is men waar schijnlijk op het denkbeeld gekomen, kunstmatig lucht te blazen door pijpen, die elk een éigen toon kunnen voortbrengen. Dit denkbeeld was het prille begin van de orgel bouwkunst, waarbij moet worden opgemerkt dat lang na dit begin de gewenste lucht door blaasbalgen werd aangevoerd, die ook door menselijke kracht moesten worden bewogen. En met de orgels kwa men de mensen, die muziek voor deze instrumenten componeerden. De oude Europese cultuur van vóór de veertiende en vijftiende eeuw kent vele van deze componisten, wier orgel muziek ook thans nog wordt uitgevoerd en die voor de kenners een bij zondere bekoring heeft van wege de ongecompliceerde en pure opbouw van deze werken. Eén van deze kenners, de heer Jene Meilof uit IJmui- den, organist aan de Bethel- kerk aan de Zeeweg, be treurde het al geruime tijd dat hij, als hij de heerlijke muziek van Sweelinck, Or- lasso, Frescobaldi of Hein- rich Schütz wilde spelen, naar de kerk moest gaan om op het kerkorgel te gaan spelen. Thuis was het on mogelijk deze muziekbe oefening toe te passen, om dat hiervoor geen geschikte instrumenten bestonden. Wel is er voor de huis muziek het harmonium, maar de klank hiervan kon de heer Meilof niet bekoren en hij zocht dan ook al ge ruime tijd naar een ander instrument, dat een betere, meer met die van het orgel overeenkomende klank zou kunnen geven. Zo werd de gedachte aan een huis-pijp orgel geboren, waarbij de heer Meilof aanvankelijk van een klein portatief (dus draagbaar) pijporgel uit ging, dat gemakkelijk op tafel gezet zou kunnen wor den. Het laten bouwen van een dergelijk orgel door een orgelbouwer zou een nogal kostbare geschiedenis wor den en daarom rijpte bij de heer Meilof het plan om het zelf te doen. Allereerst moest toen de vraag beant woord worden, hoe groot het orgel zou moeten wor den en welk register ge kozen zou moeten worden. Hierbij wilde de heer Mei lof ook rekening houden met het feit dat het pijp werk in de huiskamer moest klinken: dus de tonen kon den niet te zwaar en te dreunend zijn. Uiteindelijk werd besloten tot een roer fluit en een manuaal-om vang van drie octaven, van klein c tot en met c3 met in totaal dus 37 toetsen. Hierna moesten de mate rialen verzameld worden: de pijpen werden omdat een tweede-hands aankoop niet mogelijk bleek, ver vaardigd door een bekend» orgelbouwfirma te Alkmaar. De naar buiten stekende roeren verfraaiden het uiterlijk niet en dus werd besloten deze roeren bin nenin te bouwen, in de zo genaamde hoed. Hierna werden de andere onderdelen als toetsen, kleppen, veren en ventielen aangeschaft. Nu moest de kast nog gemaakt worden en hiervoor heeft de heer Meilof de onontbeerlijke steun gehad van zijn vader, die hem in alles heeft ge adviseerd en de kast heeft ontworpen. Op advies ook van zijn vader besloot de heer Meilof af te zien van het oorspronkelijk gedachte portatief en werd een posi tief, dus een staand, orgel gebouwd. Hiermede is het door de heer Meilof gebouwde in strument één van de zeer weinig zelfgebouwde posi- tieforgels in Nederland ge worden. Het pijpwerk is a- symmetrisch opgesteld: de hoge pijpen links en ver volgens aflopend tot de lage pijpen rechts, de kast is uitgevoerd in eikenhout, de windlade in mahonie. De pijpen zijn van een legering, waarin veel tin voorkomt. De windvoorzie- ning wordt gewaarborgd door een kleine elektro motor, die vrijwel geruis loos werkt. De bijpassende muzieklessenaar, tenslotte, is vervaardigd uit geel koper. De gehele bouw, die uiteraard in de vrije tijd moest worden tot stand ge bracht, vergde de beide he ren Meilof ongeveer zeven maanden, maar het grootste gedeelte van het werk be stond uit het makep van de plannen en daarmee is heel wat méér tijd gemoeid ge weest. En nu kan dan de heer Meilof thuis de muziek van zijn geliefde componisten spelen, zonder dat het huis gezin hoofdpijn krijgt van het dreunende lawaai en zonder dat hem zelf de klank van zijn instrument mishaagt. Het is best mo gelijk dat met dergelijke positieforgels de huismu- ziekbeoefening gestimuleerd kan worden. Want het is tegenwoordig toch over het algemeen zo, dat met de uitvinding van radio en gramofoon, de oude zelf be oefende huismuziek van het toneel dreigt te verdwij nen. En van een goede huismuziek uit, kan een bloeiende kerkmuziek ont staan. De heer Meilof schat te dat een positieforgel als door hem gebouwd onge veer vijftienhonderd gul den zou moeten gaan kos ten, hetgeen niet wil zeg gen dat iedereen nu voor zulk een bedrag een der gelijk orgel kan gaan kopen. Eerst zal men moeten af wachten of er voldoende belangstelling voor een der gelijk project bestaat en zelfs dan zal het de vraag zijn, of er een fabrikant te vinden zal zijn, die zich op het bouwen van positief orgels voor de huismuziek- beoefening zal gaan toe leggen. Inmiddels kan men in de huize Meilof de klanken horen van de prachtige orgelmuziek van een Swee linck of een Frescobaldi, een muziek waar de latere groten als Bach en Handel op aansluiten. Voor het uit voeren van deze laatste muziek heeft men echter een groter orgel met meer dan één klavier nodig en die zijn voor huiskamer gebruik net weer iets te groot en tedreunend. D. Kon onlangs gemeld worden, dat de afge broken partijen in de promotie-wedstrijd van de S.C.-Santpoort tegen „De Uil" er gunstig voorstonden, thans is beslist, dat alle vier partijen voor „Santpoort" gewon, nen zijn, waardoor de definitieve uitslag 6'A-Z'/2 voor de Santpoorters werd. Er was echter één tegenslag: de eerste wedstrijd tegen Hillegom werd arbitrair bYi-^Yi voor „de Uil" beslist, hoewel Sant poort op minstens IA punt voor de afge broken stellingen had gerekend, waardoor de uitslag 5.5 geworden zou zijn en promotie naar de eerste klasse een feit zou zijn. Sant. poort" heeft nu beroep aangetekend tegen voormelde beslissing en nu is het wachten op het resultaat daarvan. Wordt het beroep afgewezen, dan zal „Santpoort" minstens een gelijk spel uit een eventuele derde wed strijd moeten halen om zich definitief kam pioen te noemen. Promoveren blijkt dus geen gemakkelijke taak te zijn! Santpoort 2 gaat het maandag 23 april tegen Pat Mat 4 proberen om ook in een hogere klasse te komen. Dat zal spannen. De eerste ontmoe ting eindigde 5-5. Voor de onderlinge competitie werden dinsdag de volgende partijen gespeeld: groep A, Schuurman-Hos, remise, Tuning-Blans- jaar 1.0, Sterk-Pieterse, remise, Brugman- Labouchere 0-1; parallelgroep A, Rietveld- Vos remise, Vosman-Haanappel 1.0; B, Leijs. ma-de Jong 1-0, van Duin-Winters remise, Oosterling-Baljet 1-0; C, Hoogzaad-Louwers 1-0, AJtena-de Kruijff 0.1, de Kruijff J>ut 1-0. Deze voor de komende zondag vastge stelde plaatselijke ontmoeting wordt met goedvinden van de beide betrokken clubs zaterdagavond gespeeld. De wedstrijd be gint om zes uur. De Kennemers houdt feestavond De voetbalvereniging „De Kennemers" houd op donderdag 3 mei in het Kenne- mer mater de jaarlijkse feestavond. Me- dewc.king wordt verleend door het beken de gezelschap van Kees Manders. ADVERTENTIE AL WAS HET alleen al om de veiligheid. Minder goede ligging staat gelijk aan slechte remmen! Misschien heeft u zich dat nooit gerealiseerd, maar veiligheid begint bij ligging. Wij zouden haast durven beweren, dat bromfietsen met goede wegligging in mindere mate bij ongevallen worden be trokken. SOLEX- en RAP-bromfietsen kleven aan de weg en voor hen die dit niet geloven staan wij met een proefrit gereed. Solex- en Rap Service-Station Meervlietstraat 69 Velsen-Zuid. Betaling in overleg. ,,'T BEDRIJF MET „DE" SERVICE" Haver verspeelde kans op de top in de competitie In het „Statenhuis" te Beverwijk heeft de Beverwijkse damclub voor de aanvang van de wedstrijden afscheid genomen van het bestuurslid de heer G. v. dl Waal, die naar Nieuw-Zeeland gaat emigreren. De voorzitter bedankte de scheidende functionaris met enkele treffende woor den voor alles wat hij voor de damsport, en in het bijzonder voor BDC heeft gedaan. Hij sprak de hoop uit dat hij in zijn nieuwe vaderland de damschijven niet zal laten rusten en overhandigde hem als herinne ring een boekwerk, voorzien van de hand tekening van alle leden. In zijn afscheidswoord richtte de heer v. d. Waal zich tot de leden met een aan sporing om de BDC groot en sterk te ma ken, zodat het bij het komende 30-jarig jubileum mogelijk zal zijn dat het eerste tiental zijn plaats in de hoofdklasse zal heroveren. Onderlinge competitie Nadat alle leden met een laatste hand druk afscheid hadden genomen konden de onderlinge competitiewedstrijden een aan vang nemen. In afdeling A. heeft L. Haver van Chr. Bakker verloren. Hierdoor heeft hij zijn laatste kans op de bovenste plaats ver speeld. In de staartgroep gaat het nu ook spannen: G. v. d. Outenaar en E. Reinhout zijn nog in degradatiegevaar, terwijl J. Broersma wel de rode lantaarn-drager zal worden. De uitslagen van deze week zijn: J. BroersmaP. Smit 02; D. v. AsJ. G. Hagenaar 11; H. DiederiksS. Hoog- vorst 20; L. HaverChr. Bakker 02: K. KikkeJ. Broersma 20; C. SnelW. Hoogeboom 20. In afdeling B heeft de standi in de kop groep geen verandering ondergaan. K. Nij- man was deze week vrij, terwijl de par tijen van W. de Graaf en A. Aibers d'oor het late uur werden afgebroken. De uitslagen waren hier: L. Klein.C. Ploeger 02; J. Komen-G v. d. Waal 02; E. AndreaW. de Graaf aflgeibr.; D. Wil'lemsA. Aibers afgebr.; A. v. Son' A. Roemeling 20; A. RomijnG. Bakker 20; A. RoemelingJ. Verhaar 11. Kampioenschap van Kennemerland lste klas Bij BDC werd gespeeld de wedstrijd N. AdelaarH. Schuringa, deze partij werd1 op fraaie wijze door N. Adelaar gewonnen, die hierdoor thans de bovenste plaats be zet. De stand aan de kop is: 1. N. Adelaar 6 uit 3; 2. J. v. Harick 5 uit 3; 3. W. Per soon 3 uit 3. ADVERTENTIE j CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- j 1 reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden. Door de vereniging voor christelijk on derwijs te IJmuiden is aan de gemeente de medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet verzocht voor de stichting van een vierklassige kleuterschool aan het Gijzenveltplantsoen te IJmuiden. De school is thans tijdelijk gehuisvest in de Bethlehemschool. De bouw van deze school is door de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen op de urgentielijst voor 1956 ge plaatst. Door de vereniging voor lager en meer uitgebreid lager schoolonderwijs op gere formeerde grondslag te IJmuiden is de medewerking ingevolge artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 verzocht voor de aanschaffing van enig materiaal voor het onderwijs in de lichamelijke oefening. UITSLAGEN BRIDGECLUB „DE JUMP" De resultaten der promotie- en degra datie in de zomercompetitie zijn: Groep C: 1. De Haas-Koudijs 43 p. 2. echtp. Rem 35 p. 3. Stam-v. d. Gaag 34 p. 4. Schadé-Wittebrood Z2'/i p. 5. echtp. Broe- ren 31'/2 p. 6. Tol-Warmerdam 29V2 p. 7. mevr. Ouwerkerk-Vlotman 17!'! p. Groep D: 1. Reyendam-Sival 399 p. 2. dames Hamers-Schol 37 p. 3. Floor-Porck Jr. 36 p. 4. De Vries-v. d. Starre 31V2 p. 5. Dryver-Veldman 31 p. 6. dames De Haas- Stam 29 p. 7. dames Laman-Maas 27'/2 p. 8. dames Zwerver-Koningstein 21 p. Schevenlngse drive N.Z.: 1. mevr. Prins-Jonker 67 p. 2. echtp. Seydel 53'/2 p. 3. Prins-Porck 5OV2 p. 4. Laman-Middelkoop 471/* p. 5. v. d. Burg- Kramer 3U/2 p. O.W.: 1. Snoek-De Groot 68 p. 2. dames Elzerman-Rolloos 499 p. 3. v. d. Vis-v. d. Steen 47 p. 4. Wey-De Winter 461/» p. 5. dames Kramer-Snoen 39'/2 p. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 „Tweemaal begeerd" (Thalia, vrijdag tot en met maandag). In deze zware, moeilijk lopende film wordt op pakkende wijze het levensverhaal opgedist van de eenvoudige dienstmaagd Rosalie, die zich in een aanvechtbaar avontuur begeeft met de knecht van boer Jacob, welke knecht Marko voorts de voorkeur geeft aan een vurige zigeunerin, met wie hij er dan ook prompt tussenuit trekt. Rosalie voornoemd schenkt de voortvluchtige vader evenwel een zoon en dit kind komt als eën Little Lord Fauntleroy de bejaarde boer Jacob troosten in zijn levensavond. Welaan ge weet, hoe het in zulke histories gaat: de oude baas ziet tenslotte wat in de nijvere Rosalie en het wordt allemaal zelfs lichtelijk naar, als Rosalie na de ene nakomeling geen kinderen meer blijkt te kunnen krijgen. De film, die onder de titel „Am anfang war es Sünde" nogal duidelijk met allerlei levensproblemen om springt en daarbij de sensatie bij tijd en wijle niet uit de weg gaat, komt bepaald niet boven de ietwat keukenmeiderige sfeer van sommige Duitse produkten uit. Ze is er zelfs een geslaagd voorbeeld van. Hoe wel de camera voortreffelijk werk heeft gedaan en het talent van Ruth Niehaus als Rosalie en Viktor Staal als de oude boer er voor zorgt, dat het allemaal niet zo draderig wordt als men zou kunnen be vroeden na het weinig opwekkende ver haal, dat Guy de Maupassant wel heeft geschreven, maar net iets anders heeft bedoeld. In de zondagmatinee knalt „De zwarte zweep van Zorro" over Thalia's linnen venster. Maandag tot en met woensdag verschijnt Ciske de Rat nog drie dagen in IJmuiden, een Nederlandse film, die wij reeds meer malen prijzend bespraken en die dus ten overvloede geen krans meer behoeft. En voor de „liefhebbers": in de extra voorstelling van donderdag zal De Santis' film „Bittere Rijst" nog eenmaal in reprise gaan. Met de attracties van Silvana Mag- nano en de aanvechtbare romantiek der slechtere Italianen. Kan men aan deze Duitse film een be paalde melodramatiek niet ontzeggen, daar staan echter enige opvallende kwaliteiten tegenover, zoals een voortreffelijke camera voering en een strakke regie, die veel van wat het vrij zwakke scenario had kunnen afzwakken, goedmaakte. Helaas meent een deel van het jongere publiek tijdens twee ontroerende momenten in het verhaal vlak na de geboorte van Rosalie's zoon en bij de geboorte van het Het voorlichtkigspaviljoen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal aan d:e Wenckebachstraat is ook zondag geopend, des middags van 12.3017.30 en des avonds van 20.30—23 uur. Het is zeer zeker aan te bevelen, deze instructieve tentoonstelling, die ook voor de stadgenoten kosteloos toegankelijk is, te bezoeken. Men zal daardoor een beter beeld krijgen van de organisatie van een instituut, dat geboren is uit het verlangen naar beter begrip tussen de volken van Europa. Voor het weer woensdag avond zal zjjn hebben tien kleine IJmuidenaren een harte- wens in vervulling zien gaan en is er één „grote" IJmuide- naar het niet te versmaden speldegeldje van f 125 rijker. Woensdagmiddag opent na melijk als laatste winkel in de Centrum Galerij aan de Lange Nieuwstraat Jamin. En Jamin gaat dat nu eens anders doen dan met een receptie en een zoet glas voor de relaties, want m het terreintje naast de win kel zullen tién kistjes begra ven worden, waarin een bon voor een paar mooie rolschaat sen is gebed. Zodat ik grote graafpartijen voorzie in deze woensdagmiddag en onherken bare handen aan het avond eten en een groots debiet voor groene zeep, puimsteen en schuurpoeders. De ouderen mogen meedoen aan een loterijtje, dat eigen lijk geen loterijtje is, want een iegelijk krijgt zolang de voor raad strekt een enveloppe, waarin een bonnetje zit. En in de voormiddag kan men deze bonnetjes aan een be paalde bewerking onderwer pen, waardoor te zien zal zijn, of het een „niet" was of een „wél". Die „wel" zal dan f 250,- in contanten doen vloeien, maar luister nu even: daar krijgt ge slechts de helft van. Want de andere helft is voor de IJmuider Reddingbrigade, omdat de bazen van Jamin eerlijk alles wilden delen vol gens het systeem van het sui kergoed en de marsepein, waar zij tenslotte hele bazen in zijn geworden. Woensdag niet dringen.... en veel geluk! En de IJmuider Reddingbrigade alvast gefeli citeerd, want die is de enige, die niet bang hoeft te zijn voor een niet. Dat gebeurt haar niet alle dagen, niet dan? Geschrokken Vele maanden geleden heb ik u als mijn mening te ken nen gegeven, dat het meren deel der Nederlandse verkeer- ders, of zij nu tot de chroom rijders of de pantoffelpara- deurs behoren, slechts is op te voeden met de verkeersknoet. Daar hebben enige uwer toen lichtelijk tegen geprotesteerd, maar ik heb u gezegd „Wacht- maareseffeaf'. En nu is het nog geen door slaand bewijs van de waar achtigheid der in aanhef dezes vermelde stelling, maar het zégt toch wel wat, dat de Vel- sense politie bij haar controle op vrachtwagens, die woens dag weer eens plotseling werd gehouden, niet meer dan drie processen verbaal hoefde op te maken wegens ondeugdelijk materiaal. De schrik zit er dus kennelijk in. En het is jammer dat het zó moet en niet anders kan, maar drie bekeuringen zijn altoos nog beter dan drie doden. Weest gewaarschuwd, ouders! Ik zal het nu niet en detail verhalen, want dat lust m\j niet, maar de goede verstaan der onder mijn lezers zal aan dit halve woord voldoende hebben, dunkt me zo. Welaan er is een vent in de kraag gevat in Santpoort, die zich geruime tijd met een aantal kinderen ophield en die daarbij door een opmerkzame automan met een scheef oog werd gadegeslagen. Deze auto bestuurder waarschuwde ten slotte de politie en de politie trok de vent achterna, die op zijn beurt aan zijn kuierlatten trok, op de fiets sprong en zich in de richting Haarlem afzon derde. Maar de politie greep hem toch en toen bleek, dat er al een heleboel op het geweten van deze vent rustte, dat ik u hier echt niet zal navertellen, maar dat erg genoeg is om de rillingen over uw en mijn rug gen te jagen. Dit droeve gebeurtenisje leert twee dingen: ten eerste, dat ge de kinders niet vol doende op het hart kunt bin den zich niet met onbekende manspersonen af te geven en bovendien dat ge, bij aantref fen van verdachte individuen het wijste doet direct de politie te alarmeren, opdat de samen leving en het kind vooral van zulke schobberds wordt verlost. Het postzegeltje, dat gij elke keer achteloos op uw brief kleeft, is vaak een stukje grafisch vernuft ook dat hele gewone Koninginnekopje, waarmee gij de berichten aan de ouders in Scheemda of het lief in Kloostertille beplakt. Maar wel zeer fraai zijn dit jaar de zomerzegels vrinden en zij zijn zeker meer dan een plakplaatje of een vrijgeleide voor uw intiemste ge dachten. Ter gelegenheid van het Re' ibrandtjaar Is er een magnifieke serie postzegels uitgegeven, die niet alleen tot de papieren kleinoden van deze wereld behoren, maar tevens de goede werken steunen zoals het erefonds voor oud-verpleeg sters, het Nationaal fonds voor bijzondere noden en het Koningin Julianafonds, om er voor de vuist weg drie te noemen uit de reeks, die louter menslievendheid en werk-achter-de schermen bevat. Wanneer gij straks weer postzegels gaat inslaan bedenk dan, wat ge met die paar cen ten toeslag niet alleen een schoon stukje papier in handen kunt krijgen, maar ook welk een goede daad g(j ermee ver richt. Velsens dames van de UW verkopen van 23 tot 27 april, van 14 tot 18 mei en van 18 tot Kijk, kijk een kijker Vorige week dinsdagavond heeft een tweetal leden van het gilde der langvingerigen een bezoek gebracht aan de reeks automobielen, die eens per maand het Rex-theater omzomen, omdat daar dan de filmliga haar programma toont. Eén auto bleek open te zijn gelaten en toen de knapen de radio hadden aangepeuterd en de cultuur van de Bonte Dins- dagavondtrein hadden inge dronken, zijn zij verdwenen. Echter mét een dwiekwart me ter lange zeekijker, die in zijn kostbaarheid achteloos over de achterbank der niet-vergren- delde limousine zwierf. De da ders zijn, zoals ge uit deze bij zonderheden zult kunnen af leiden, gevangen, maar nu weet niemand van wie die kij ker was. Even bellen naar 6444 en kijker en kijkerheer zullen weer verenigd zijn. 22 juni deze zegels in het post kantoor aan de Houtmanstraat, zodat ge daar uw slag kunt slaan. Niet meer over de kop Door de winter is de witte streep, die de vreemdelingen in het Sluisweg-Jeruzalem wegwijs maakt daar waar op de Hoflaan bij de PEN-centra- le een vaak onbegrijpelijke si tuatie bestaat, weggesleten. Rijkswaterstaat zal er evenwel een nieuw lijntje trekken en dan slaan er vermoedelijk ook geen auto's meer over de kop zoals woensdagmiddag gebeurd is als gevolg van een vergis sing. Volgende week donderdag gaat papiermachinist Jan Meurs zijn één-en-veertigste jaargang in. In buckram ge bonden liggen er op dat mo ment veertig jaren achter hem en als oud-raadslid van Bever wijk heeft hij buiten het VGZ- papier óók nog wel een paar velletjes van het leven be schreven. Jan Meurs is vast verre fa milie van ene Baartels, want op 19 januari 1897 zag hij het levenslicht in de schaduw van de Utrechtse domMaar als negenjarige Meursje werd hij reeds in het Velsense geïmpor teerd en dat schijnt best te bevallen. De papierfabriek zag hem voor het eerst als jong maatje in 1916 en dat werd ook werkelijk „papier"fabriek, want de prille kwant kwam aan een van de snijmachines terecht in de formaatafdeling. De papiermachine zelf kreeg hem luttele tijd later onder heur discipelen en daar kreeg Meurs een diepgaande interes se voor de technische gehei men van de machine. Dat heette dan vroeger wel „smeerder", maar er kwam wel wat meer voor kijken dan een dot poetskatoen en een smeer lap zogezegd, want zo'n pa piermachine is om de drommel geen draaimolen met paarde- kracht. „Papiermachinist" zal u, leek, meer zeggen en dat is dan ook de moderne benaming voor deze verantwoordelijke taak. En als ik u nu nog even vertel, dat de jubilaris buiten zijn raadslidmaatschap vele ja ren secretaris is geweest van de R.K. fabrieksarbeidersbond, dan zult ge kunnen voorzien hoe groot de belangstelling bij dit feest gaat worden. Alvast dezerzijds van harte! Naarmate de dag nadert, waarop een gelukkige Velsenaar of misschien is het wel net als op de feestmarkt een juffrouw uit Hulshorst, die met de prijs gaat strijken in 't fortuneuze bezit zal komen van het strandhuisje van het Rode Kruis als hoofd prijs uit de loterij voor dit kruis, kan ik u meer vertellen om trent de goede gaven welke na de trekking over een aantal gelukkigen zullen worden uitgestort. En omdat ik eigenlijk het liefst zag, dat de loten als de weerga uitverkocht zouden zijn (ge weet toch, dat uw melkboer ze heeft?) maak ik u gaarne een tikkeltje warm met: een koelkast, een radio, een was machine, een stofzuiger, een keukenuitzet, een zilver-cassette, een fototoestel, een 24-delig tafelservies en een armbandhorloge plus allerhand andere verleidelijkheden als glas-, ontbijt- en theeserviezen, autopeds (met zitje, vrinden, net zitje!), vul pennen en elektrische scheerapparaten en weet ik veel wat al nog meer. Wanneer ge dan goed belust zijt op deze doos van Pandora welaan, dan zal dat kwartje morgen zeker "bij uw melkventer terecht komen. LAMPENIER veulen van boer Jakob met ergerlijk gegrinnik zijn bijdrage te moeten leveren aan het geheel. J. F. „Chantage" (Lux or, vrijdag t/m. maandag) Deze Franse film is een van de zeer goede die het genre onderwereld film rechtvaardigen. Het thema is het con flict, waarin een der chantagebende-leden Jean Louis (Raymond Pellegrin) leeft als hij gaat houden van de dochter van een mede-chanteur, die door de politie gepakt is. Dit meisje (Magali Noel) was niet op de hoogte van de praktijken van haar va der en wil nu zij die kent, niets meer met de gevangen oude man te maken heb ben. De zuivere liefde die zij Jean-Louis toedraagt doet hem de bende verlaten. Het meisje dat op het laatst te veel van de bende wist uit de handen van de moor denaars reddend, sterft hij. Chantage is een uitmuntend geregisseer de film, met zeer goed spel van Magali Noel die een zeer expressief gelaat heeft en daarmee voortreffelijk acteert dank zij regisseur Lefranc en van Raymond Pellegrin. Het thema is niet realistischer gemaakt dan het in werkelijkheid zou kun nen zijn en de verderfelijke praktijken komen door die strakheid des te verderfe lijker naar voren. Chantage is een zeer goede zwart-wit film, die zeer harmonisch in elkaar zit. Het camerawerk levert behalve steeds goede beelden enkele dramatische close ups. N. Dinsdag tot en met donderdag draait L u x o r een aantrekkelijke muziekfilm „Verdi, de koning der melodieën", waarin de bel-canto liefhebber zijn hart kan op halen aan de mooiste gedeelten uit Verdi's omvangrijke oeuvre. De Zondagmatinée geeft „Wraak van een vader". „Operatie Tirpitz" (Kennemer Thea ter, vrijdag t/m. maandag). De „Tirpitz", het enorme Duitse slagschip dat tijdens de laatste wereldoorlog ergens op een strate gisch punt in de Scandinavische wateren de geallieerden in de weg lag, is het lijdend voorwerp van deze film. Een ploeg vrijwilligers wordt speciaal getraind om dit schip onschadelijk te ma ken. De eerste poging met tweemans-tor pedo's mislukt, maar de volgende met drie miniatuurduikboten, elk met een beman ning van vier koppen, slaagt wel. Tijdens dit Britse stoute stukje gaan alle duikbootjes verloren, waarvan een met de gehele bemanning, maar het doel is bereikt. Een film zonder pathos of sentimentali teit. Sober en sterk is hier de heldhaftig heid uitgebeeld van vier mensen in een kleine ruimte onder het oppervlak van een grauwe zee. Een spannende, goede film. H.S. „Warenhuis op stelten" (Zondagmatinée), Arthur Rank bracht deze heerlijke kol derfilm uit, om een nieuwe komiek, Nor man Wisdom de kans te geven zijn wijs heden uit te kramen, want de achternaam van deze meneer is beslist niet toevallig: hij kent af en toe het geheim van de knap perige Engelse humor en maakt daar ruim schoots gebruik van als étaleur in een groot warenhuis, wiens toekomst geblok keerd wordt door de meest onwaarschijn lijke situaties. Zelfs de misdaad krijgt de stuntelende jongeman in haar greep maar het komt allemaal goed. Een opgeruimd geval. Dinsdag en woensdag draait het Kenne mer Theater „Svengale", een film, die nog onlangs in deze kolommen besproken is. „Inspecteur Ripley slaat toe" (W.B. Theater, vrijdag t/m. maandag). Een Ame rikaanse inspecteur wordt binnen vieren twintig uur betrokken bij niet minder dan drie misdaden, waarbij hij behalve twee moorden en een autodiefstal ook een chan tagepoging moet trachten op te helderen. Wanneer men weet, dat alle foefjes waar over zowel de misdadigers als de politie mannen beschikken met gulle hand over deze film zijn uitgestrooid hetgeen men rustig aan een Amerikaanse regisseur kan overlaten dan zal men van ons willen aannemen, dat men zich gedurende bijna anderhalf uur zeker niet behoeft te ver velen. Alle facetten van de jachten van de politie op vluchtende boeven zijn aanwe zig, hardrijdende auto's, schietpartijen, af geluisterde telefoongesprekken en sluippar- tijen op een kerkhof, des nachts om 12 uur. Dit alles wordt in zulk een vaart opge diend, dat de meeste bezoekers na de ver rassende ontknoping wellicht doodmoe de bioscoop zullen verlaten. Maar zij zullen het er gaarne voor over hebben. H. de G. „Barbarossa, de zeeschuimer" (WB, zondagmiddag). Het beroep van zeeschui mer schijnt in de zeventiende eeuw gans geen oneerbaar vak te zijn geweest, wan neer men tenminste deze boeiende kleuren film mag geloven. Barbarossa (John Pay ne) zag kans om van gewoon slaaf op te klimmen tot piraat no. 1 en met toestem ming van het Franse gouvernement tot er kend „zeeschuimer". Vele bonte avonturen beleeft hij, viel uit wraak (hij was van adellijke bloede) een stad of een heel land aan, roofde alles wat van zijn gading was, doch bevrijdde ook slaven. Bij ontstentenis van de Gouverneur-Generaal van de Ca- raibische eilanden nam hij diens zeer scho ne dochter (Donna Reed) mee, die hem het leven op allerwijze zuur maakte. Alweer door wraak gedreven en verleid door ja- louzie tracht haar eerzuchtige, maar ietwat zelfzuchtige verloofde zijn liefje terug te winnen. Hij moet het echter tegen de ro- buste Barbarossa grandioos afleggen. Wraak, haat en liefde, moord en doodslag worden dan vakkundig door elkaar ge klutst en opzienbarende gevechten zijn er het gevolg van. Het is te begrijpen, dat bij een dergelijke romantische film de slechte verloofde zijn verdiende straf krijgt en Barbarossa de gouverneursdochter in de armen sluit op een eerlijk geroofd Caraibisch zeekasteel, koers: de vrije wereld: Amerika. Het was echt mooi. „Commando des doods". (W.B. Zondag middag) is een behoorlijk verfilmd verhaal van de aanval van de Geallieerden op het Duitse dok bij St. Nazaire en als zodanig het bezien waard. Geen overmatige helden verering, maar zuiver een documentaire, in overeenstemming dus met de waarheid. Trevor Howard vervult de hoofdrol. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3