„Cunard Line" startte in 1840 met een schip van 1135 ton Havenberichten Ook uit Heemskerk vertegen woordigers voor IJmond-adviescollege Kennemer antaarn OP NAAR NIJEMIRDUM THALIA Visserij -varia Thans de maatschappij met 's werelds grootste schepen i*9/ "Brieven aan de redactie Subsidie voor avond-mulo te Beverwijk Old Clothes New 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS U KIJKT ER MAAR NIET 1 Tentoonstelling in de Beverwijkse Huishoud school RAAD HEEMSKERK Koningin Wilhelminafonds trok maar weinig mensen „Toch is kankerbestrijding gemeenschapszaak" f>1 DRY CLEANING ONLY VAN DEZE ZATERDAG WOENSDAG 16 MEI 1956 DE BEKENDSTE Britse scheepvaartmaatschappij is zonder twijfel de Cunard-White Star Line waartoe 's werelds grootste passagiersschepen behoren: de 83.673 reg. ton bruto metende „Queen Elizabeth" en de 4438 ton kleinere „Queen Mary". De naam van de maatschappij dateert uit het jaar 1934, toen er een fusie tot stand kwam tus sen de Cunard- en de White Star Line, twee grote rederijen, die toen al een hele geschiedenis achter de rug hadden. Zo dankt de Cunard Line haar naam aan één der oprichters, de heer Samuel Cunard, die een kapitaal van 270.000 pond sterling bij een wist te brengen om te komen tot oprichting van de British North American Royal Mail Steam Packet Company. Cunard was de voornaamste aandeelhouder met 55.000 pond en. misschien komt het daardoor wel, dat de lange rederijnaam bijna nooit gebruikt werd en kortweg als Cunard Line bekend stond. Dit was in 1840. In 1878 werd de naam officieel veranderd in de Cunard Steam Ship Company Limited. ADVERTENTIE Bij het zien van de grote passagiers schepen, die tegenwoordig dienst doen op de noordatlantische route is het onbegrij pelijk dat iets langer dan een eeuw geleden op dit traject schepen voeren, die maai net één duizend ton groot waren. De Cumard Line ving de dienst aan met het houten raderstoomschip „Britannia", groot 1135 bruto reg. ton. Op 4 juli 1840 vertrok dit schip met een accommodatie voor 115 passagiers van Liverpool via Hall fax naar Boston. Het tweede schip, de „Acadia", aanvaardde op 4 augustus de eerste reis. Op 1 september werd de „Ca ledonia" aan de vloot toegevoegd en de verdere uitbreiding van het aantal schepen volgde vlak na elkaar. In 1841 kwam de „Columbia" er bij, in 1843 de „Hibernia", in 1845 de „Cambria" en in 1848 vier tege lijk: de „America", „Niagara", „Europa" en de „Canada". De vier laatstgenoemde sche pen hadden al een bruto inhoud van ruim 1800 ton. In de daarop volgende jaren zijn de schepen geleidelijk groter geworden al ging het langzaam. De bruto inhoud van 10.000 ton werd pas overschreden aan het einde van de negentiende eeuw en de „Cam pania" was met 12950 ton in 1893 het eerste schip van dergelijke grootte. Maar de ont wikkeling stond niet stil en de Cunard Line had haast geregeld schepen in bestelling. De „Caronia" Een foto van één der grootste passagiers schepen van het begin dezer eeuw, de „Ca ronia", die heeft toebehoord aan de Cunard Line, is hierbij afgedrukt. Dit schip had een bruto inhoud van 19594 ton bij een lengte van 198,11 m en een breedte van 21,94 m. De maiden trip ving aan op 25 februari 1905 op de route Liverpool- New York. Het schip had accommodatie voor 1750 passa giers en wel 300 in de eerste klasse, 350 in de tweede klasse en 1100 in de derde klasse. In hetzelfde jaar kwam het zuster schip „Carmania" gereed en dit is het eerste schip op de noordatlantische route geweest dat door stoomturbines werd voort bewogen. De „Caronia" was nog met een zuigerstoommaohine uitgerust. Zowel de „Caronia" als de „Carmania" heeft tijdens de eerste wereldoorlog dienst gedaan als hulpkruiser en daarna weer als passagiersschip voor de Cunard Line tot 1932. De „Carmania" werd meteen afge voerd, terwijl de „Caronia" nog een jaar ADVERTENTIE Een matras is een echt vertrouwensartikel. .5 Wij kunnen U alles vertellen over vering, afdekking, levens duur" en wat U nog meer weten wilt. «r - 7; Vraag eens advies bij (Verkort weergegeven) In memoriam R. W. P. Peereboom. Met leedwezen zullen velen het nog zo plotse linge overlijden van deze grote mensen vriend hebben vernomen. Het was een mens die ontelbare stille vrienden in zijn leven heeft gemaakt, alleen al om zijn menszijn zelf. Uit zijn vele begaaftheden spraken altijd weer, de waarden van het leven zelf en vormde deze de diepe en warme ondergrond bij al zijn uiten. Zij die de vrede oprecht zoeken te be houden missen in hem een voorvechter, die al pioniersarbeid verrichtte voor een betere wereld, lang voordat de verschrikkelijke ramp van een oorlog ons zelf overviel. Met een zuivere en oprechte pen schreef hij diep in menige mensenziel diens taak en plicht om tot een wereldvrede te komen. In deze zo bewogen eeuw is deze mens nooit afgeweken van dit hoge ideaal, het welk hem bezielde. Juist omdat hij de waarden van het leven zo diep doorvoelde, was hij innerlijk be wogen bij gewelddaden hiertegen. Aan de geestkracht die van hem uitging heeft menigeen zich kunnen verkwikken. Aan dit rijke en begaafde leven is thans een vroegtijdig einde gekomen, maar niet aan zijn geest, want deze zal bij velen blij ven voortleven. En moge het dan zijn met hetzelfde richtsnoer welke deze mens zichzelf stelde. Het zou de kroon zijn op het werk van deze edele mens. Moge dit de nabestaan den en zijn medewerkers tot troost zijn. Dat hij ruste in vrede. C. SPOOR, Velsen heeft gevaren als „Taiseiyo Maru" onder Japanse Vlag. Een nieuwe „Caronia" is ge komen in 1949, een passagiersschip van 34183 ton. De naam „Carmania" is tot nu toe nog niet bij de Cunard White Star Line teruggekeerd. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). B. KRAAY STEPHENSONSTRAAT 61 IJMUIDEN - TELEF. 4325 Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Wibold Böhmer van Kopenhagen. Tepulan van Otterbacken, Ruhr van Oxelosund, Hafentor van Rotterdam. Fenja van Alden. Ciudad de Neiva van Antwerpen. Pearlstone van Philadelphia. Berkelstroom van Londen. Olcxnetz van Klaipeda, Bolbec van Swansea. Algenib van Antwerpen. Pallas City van Las Palmas. Westereems van Mariestadt. Vertrokken zijn: Fosdyke Trader naar Rot terdam. Ton S naar Rotterdam. Luna naar Rotterdam. Borkum naar Hamburg. Hakn- stadt naar Oxelosund. Tosno naar Antwer pen. Frans Atlanta naar Kirkeness. Bali naar Hamburg Spaarnestroom naar Fowey. Gerd naar Scheveningen. Donate naar Rotterdam. Amasius Fluvius naar Landskrona. Kaap St. Vincent naar Antwerpen. Karin Boften naar Mantyluoto. Tuco naar Ystadt. Kroon- borg naar Rotterdam. Amstelstroom naar Huil. Saint Andree naar Duinkerken. Heriot naar Leith. Falcon naar Londen, Margriet L naar Londen. Bittern naar Rotterdam. Linge- stroom naar Londen. Zanzibar naar Ant werpen. Maria Bibohni naar Rotterdam. Otto Porr naar Hamburg. Mutua Phidis naar Stockholm. Gronitas naar Goole. m M - i 1 f Dinsdagmiddag heeft de Gemeentelijke Huishoudschool aan de Moensstraat de kinderen van andere scholen ontvangen, die eens kennis konden nemen van het werk dat op de huishoudschool dagelijks wordt vervaardigd. Er was tamelijk veel belangstelling en overal in de lokalen stonden de leraressen en de leerlingen gereed1 om alle mogelijke inlichtingen te geven aan de meisjes, wat zich 's avonds herhaalde voor de oudere bezoekers. De meeste leslokalen waren aan alle kan ten voorzien van stellages, waarop de ge maakte goederen voor een ieder te zien waren. Met zekere trots lieten de leerlinge- tjes van juffrouw Zadel de ingezette stuk jes stof zien, of de keurig afgewerkte knoopsgaten en de vele „werklappen". Bij de oudere leerlingen kreeg het werk meer vorm en kon men de mooie kledingstuk ken bewonderen, waarvan er donderdag tijdens een show veel zullen worden ge dragen. Veel kinderen hadden met succes het stofvereieren ter hand genomen en ook het handtekenen van kleding en versiering trok veel bekijks. De huishoudelijke afde lingen als koken en wassen waren nog volop in bedrijf en ook de Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting had een plaatsje ingenomen om het werk te tonen, dat door oudere dames wordt gemaakt, waarbij lampekappen en pitrietwerk de boventoon voerden. Voor het gemeentebestuur was de heer Huisman, chef van de 2e afdeling van de secretarie aanwezig, terwijl ook van diver se andere zijden belangstelling werd ge toond voor deze tentoonstelling. Vergeetachtig Castricuin Op het politiebureau aan de Dorpstraat la te Castricum, zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en ver loren voorwerpen. Gevonden: zakmes, vingerhoed, wieldop Volkswagen, konijn, 2 portemonnaies met inhoud. Verloren: armband, damesportefeuille, gouden damesarmband, zwart lederen j handschoen, rijwieltas. OOK DE GEMEENTERAAD VAN HEEMSKERK heeft gisteravond zijn ver tegenwoordigers benoemd voor het in te stellen Advies-college voor hét IJmond gebied. Benoemd werden hier de heren R. Beentjes en J. Duin (K.V.P.); P. de Graaf en R. W. A. Muyen (P.v.d.A.); en T. Wen tink (C.H.U.). De beide wethouders de heren H. v. d. Kolk en P. Koopman zullen, zoals bekend, ambtshalve lid van dit col lege zijn. Bij de opening deelde de voorzitter, bur gemeester H. Nielen, mede dat het nieuwe raadslid, de heer T. N. Bruin (K.V.P.) had verzocht zijn beëdiging te mogen uitstellen in verband met het feit dat hij juist zijn vijfentwintigjarig huwelijksfeest vierde en daarom niet aanwezig kon zijn. Snel afgewerkt De twaalf punten tellende agenda werd uitermate snel afgewerkt en in nauwelijks drie kwartier was de vergadering ten einde. Vastgesteld werd een reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeente raad. Hierin is een bepaling opgenomen dat deze zittingen bij voorkeur op donder dag zullen paatsvinden. In verband met de stichting van een gebouw voor openbare werken zal meer ruimte komen in het gemeentehuis, welke zal worden gebruikt voor de huisvesting van de administratie van de secretarie, welke tot nu toe in één lokaal was gehuis vest. Deze zal dan over drie lokalen wor den verdeeld. Dit is noodzakelijk in ver band met de sterke uitbreiding der werk zaamheden. De administratie zal worden gesplitst in enkele afdelingen, zoals b.v. afdeling financiën, bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken, afdeling alge mene zaken. Ook het aantal personeelsleden dient te worden uitgebreid. De bestaande meubilering is absoluut on voldoende, terwijl de in gebruik zijnde houten bureaus en tafels voor zeker 50 'Vo zijn versleten. Het is dan ook noodzakelijk dat het benodigde meubilair wordt aange schaft. In verband met de duurzaamheid is het wenselijk om stalen meubelen aan te kopen. Voor bureaus, stoelen, ladenkast enz. is een bedrag gemoeid van 3500, welk bedrag door de raad als krediet werd toe gestaan. Dat grootscheepse propaganda en bespre kingen met diverse organisaties niet vol doende zijn om belangstelling voor een be paald onderwerp te wekken, bleek gister avond overduidelijk, ioen de Beverwijkse afdeling van het Koningin Wilhelmina- 'fond>s ter bestrijding van de kanker een propaganda-avond in,$e„grote .?,aal van het Kenne-mer Theater organiseerde. Er was slechts een handjevol belangstellenden. Notaris T. C. A. Bölger heette hen welkom en gaf het woord aan dr. M. H. A. Melchior. Spreker was geen voorstander van popula risering van de medische wetenschap, doch voor enkele gevallen achtte hij een uitzon dering noodzakelijk: de T.B. bestrijding en thans vooral de kankerbestrijding. Juist het vroegtijdig onderkennen van deze ge vaarlijke ziekte is een eerste vereiste aldus spreker en om die reden is het d'an ook noodzakelijk, dat het grote publiek nader met de symptomen hiervan geconfronteerd' wordt. Volgens hem moet de oorzaak van de snelle verbreiding van de kanker ook gezocht worden in de uitbreiding van de bevolking, en het ouder worden van de mens. De meeste kankergevallen ontstaan na het 40ste levensjaar en nu de gemiddel de leeftijd om en nabij de 75 jaar l'igt is het begrijpelijk, dat deze ziekte meer bekend heid heeft gekregen. Vervolgens besprak dr. Melchior de verschillende bestrijdings methoden, zoals röntgen- en radiurn-bestra- ling. Spreker besloot zijn lezing, met de toehoorders op het hart te drukken, zich tijdig te laten onderzoeken en als gemeen schapsmens de vereniging ter bevordering van de Kankerbestrijding daadwerkelijk te steunen. Na de lezing van dir. Melchior volgde een filmvoorstelling over de diverse methoden van de kankerbestrijding. Voor de pauze sprak de propa-ganda-leider de heer H. van Wijk die enige getallen de re vue liet passeren, waaruit bleek, hoeveel er nodig is om deze kwaadaardige ziekte doeltreffend te kunnen bestrijden. Niet alleen de jaarlijkse grote collecte die o.a. verleden ja-ar 640.000.opleverde is een van de bronnen van inkomsten, doch ook het spontaan afstaan door de werkers in de fabrieken van 1 cent per dag van het loon levert van de 250 aangesloten fabrie ken een inkomste van 200.000.-- per jaar op. Het zijn enorme bedragen zo zei de heer Van Wijk, doch desondanks komt men elk jaar tekort. Hij wekte zijn toehoorders op zich spontaan op te geven als lid en zijn vrienden en kennissen aan te sporen hetzelfde te doen; slechts dan is het moge lijk met de gehele steun van het Neder landse volk, de middelen te vinden om deze ziekte de baas te worden zo besloot spreker zijn oproep. Tot slot werd de propa-gianda-film van het Koningin Wilhelminafonds vertoond. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Bouwvergunningen Door de B. en W. van Castricuim zijn de afgelopen weken bouwverguni-ngen ver leend aan: Prov. Ziekenhuis Duinenbosch voor de bouw van een kleed- en schaft lokaal en een transformatorhuisje. S. Poel voor de bouw van een vijzelberg nabij zijn bedrijf aan de Breedeweg. G. Hemels voor de bouw van een garage nabij zijn woonhuis aan de Brederodestraat. Ouden van dagen gaan uit voor de 25e keer De autotocht van de Castricumse ouden van dagen is vastgesteld op dinsdag 29 mei. Daar het dit keer de 25ste tocht is, zal alles een bijzonder karakter dragen. Waar de reis naar toe gaat, blijft echter nog een verrassing. Inhalen mag, maar kan niet Wanneer gij weet, dat het nogmaals gaat om de nieuwe brug in de weg tussen Haar lem en Velsen dan zoudt gij mij kunnen toeroepen, dat ik wat tegen Rijkswaterstaat heb. Neen, driewerf neen vrinden, in het geheel niets, nul komma nul repetent. Maar die brug is zonder ste viger afscherming in de bocht aan de zuidkant nog steeds ge vaarlijk en er is een tweede gevaar aan verbonden ook nog, ik blijf dat manmoedig staan de houden. Want hoort, melieven: indien gij van de pont komt en de brug over zijt, u naar beneden begeeft en de bocht voornoemd door gesneld bent, dan ver schijnt daar plotseling op de helling (en nog vóór de vol gende bocht naar de oude Rijksweg) een vriendelijk bordje met „einde inhaalver- bod". Daar mag dus rechtens in gehaald worden, maar wie het doet loopt een dot van een kans ooggetuige te worden van zijn eigen aanrijding. Want het kan daar nog niet, al was het alleen maar om de boompjes ter linkerzijde, die het uitzicht over de weg naar de zuidkant beletten. Vreem delingen echter gaan met een gerust hart inhalen tot zij een harde klap horen van zeer dichtbij en zich verwonderd in een proper bed en een aan zienlijke hoeveelheid gips af vragen, waar die klap toch wel vandaan mocht zijn gekomen. Eén witkwast s.v.p. Het zijn de kleine dingen des levens, die hetzelve kun nen veraangenamen of niet natuurlijk. Voor degenen, die per auto, de taxirijders inclu sief, het station IJmuiden-Oost bezoeken teneinde daar mense lijke vrachtjes aan de Ooste lijke ingang af te geven of te halen zou het prettig zijn, als de directie van NS een krediet toestond voor één kwast witte verf, waarmee dan een ambte naar tweede of derde klasse met de rang van kommies een heldere streep zou kunnen aanbrengen op de hoek van de houten keet, die aan het station voornoemd is vastge- bouwd bij wijze van fietsen stalling. Overigens: dat keetje staat daar niet voor altoos, want er zijn nu tenslotte toch plannen om een mooie permanente fietsenstalling achter dit sta tion op te trekken, ter voor koming van het vroeger zo aanstotelijke zwerven van rij wielen door stationstunnels. Tot zolang zou evenwel dat kwastje witte verf geen kwaad kunnen, want er zijn er al ver scheidene bij het terugdraaien met de achterbumper tegen aan getornd. En als het hele keetje ineen wordt gereden zijn we weer net zo ver als waar we waren toen de fietsen onbeheerd en onverveerd door de gang huppelden. Toe, N.S., schiet eens royaal uit de slof. Rode-Kruishridge De Kennemer bridgers kun nen maandag 28 mei hun slag slaan, down gaan of sans spe len, alles voor het mooist- denkbare doel. Want dan houdt het Rode Kruis in het Cultureel Centrum, samen met de bridgeclub „De Jump" een knaap van een drive. Het wordt een Howell- systeem-wedstrijd met acht paren in iedere lijn als u be grijpt wat dat betekent en als u het niet begrijpt, moest u maar niet verder lezen, want het is alleen voor bridgers. Hoewel óók de huis-tuin- en keuken-kaarters hartelijk wel kom zijn. Voor de f 1,50 per persoon, die deze drive moet kosten kunt u zich nog op geven. Ze zullen eerst wel een mondjevol Fries moeten leren, willen ze tussen 21 juli en 11 augustus terecht kunnen in Nijemirdum, de kinders van de IJmuidense Hervormde kerk. Na het succes met de zomerkampen in Putten, waar in regen en zonneschijn uitbundig plezier genoteerd wérd op en rond het heem van een beroemd kampeerboerderijtje is er een nieuw plan geboren ditmaal met als basis de plaats Nijemirdum in het Hoge Noorden. Daar, waar Friesland niet alleen koeien en plassen be vat, maar aan de oever van het IJsselmeer ook nog een stukje zand heeft overgehou den en het schoon van Gaas- terland in de wereld ligt gebed met Balk en Harich, het Rode Klif en ettelijke andere onver getelijke plekjes. Het vriendelijke prikje in de zaterdagse editie dezer lantaarn over de geringe originaliteit rond de viering van IJmuidens vlaggetjesdag op 19 mei heeft niet nagelaten enige eveneens vriendelijke reacties op te wekken bij degenen, die zich een hele uitslaande brand uit de pantoffels hebben gelopen en daar nu van mij, die lekker niks doet, nog een meewarig schouder klopje toe krijgen ook. Zodat alles wel geheel vol gens de opzet is verlopen, want ik neem er geen woord van terug en de organisatoren heb ben mij verklaard, waarom het allemaal zo is gegaan en niet anders. Dat had ik overigens wel uit het programma begre pen, dat komende zaterejag de drie vissteden langs Neêrlands blonde kust in opschudding gaat brengen: dit jaar heeft Vlaardingen de nadruk en moest IJmuiden wat piano-aan doen. Hetgeen wil zeggen, dat er op vlaggetjesdag 1957 te IJmuiden een klinkende klap op de sorteertafel gegeven zal worden, want dan is het IJ muiden met Katwijk natuur lijk, dat het zwaartepunt dezer viering te dragen krijgt. NU HUIZEN er onder u, meen ik uit acht jaar aan stekerservaring te mogen op merken, vele inventieve gees ten, die zaterdag, als het feest in IJmuiden zich voltrekt (en het wórdt natuurlijk toch een feest, daar gaat geen halfje af) plotseling ideeën in het ach terhoofd voelen opwellen. La ten zij deze opbouwende ge dachten dan onverwijld in schoonschrift aan mij toestu ren; ik zal subiet zorgen, dat de organisatoren ze dóór krij gen en mocht er wat uitvoer baars bij zijn, dan is de organi satie altijd bereid er de koppen over bijeen te buigen. Kijk dan zal Vlaggetjesdag-1957- IJmuiden een beste kans ma ken het mooiste feest van ha ring, zee en visserij te worden, dat sinds deze traditie in het grijs verleden aanving werd opgetuigd. Zet u maar in de hoek van de envelop, waarin uw geesteskinderen gebed wor den: „Vlaggetjesdag". Want dit is het aardige van dat Vlaggetjesdagcomité: het staat open voor nieuwe plan nen en het is verre van eigen wijs of pedant. Het wordt het zesde zomer kamp van de Hervormde jeugd en het plaatje hierbij roept de juichende pret van verleden jaar nog weer eens even bo ven, toen dominéé De Roest zo verdiend op de handen werd gedragen in Putten. Wacht eens als ik het goed heb is dees' predikant een geboren Fries.... zou dat wellicht de reden zijn, dat men het zo ver zoekt dit keer? Is er tenminste eentje, die niet als ongewenste vreemdeling over de afsluit dijk wordt gezet en die in voorkomende gevallen als tolk kan dienen. Er zijn twee kampeerboerde rijen afgehuurd en iedereen is welkom, schrijft de commissie mij: ook voor buitenkerkelijke kinders. Er wordt wekelijks voor gespaard en meneer K. Overvliet (oom Klaas meen ik), Merwedestraat 76 neemt graag nieuwe klantjes aan, terwijl ook aan het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, des maandags tussen vier en vijf de boekin gen voor een zonnige week kunnen worden voltrokken. ^=OOOOOOOOOC)OOOOOOOOOOOOCXXXXXXXIOOOOOOOC Vanavond het huisje De Nederlandse aan nemers- en patroonsbond, 8 afdeling IJmuiden kan bij 3 mij geen kwaad meer doen, f 3 sinds ik weet, dat uit deze 3 hoek een prachtige gave 3 loskwam voor het Velsense Rode Kruis. Dit is namelijk de milde j- gever van het strandhuisje, 3 dat uw melkboer u ver- kocht heeft voor één simpel 8 8 kwartje en dat straks op J het Marktplein te pronk 8 komt te staan, om daarna 8 8 te worden verloot onder de popelende eigenaren van die loten. Het Rode Kruis krijgt het huisje officieel op 16 mei, vanavond dus, in handen. En wel in „Slingermuur" 8 de boerderij, waar het Rode Kruis doorlopend oefent om veler anderer kruis te hel- jpen dragen. 3OOC*?OOOOOOOC»O(X)(XIOC)OOOOOOO0OOOOC)oaxXX Autoped terecht! Wanneer gij met evenveel medeleven hebt vernomen dat de autoped van Wim de Jong uit de Celsiusstraat terecht is als waarmee ik u opriep er griet 52; tongschar YsU 171 wege de bijzondere omstandig Het voorstel tot waarborging van rente en aflossing van een geldlening ten be hoeve van de bouw van een woning door de heer R. Stokman, werd zonder discussie door de raad goedgekeurd. Subsidie voor avond-Mulo Van de Stichting Studie- en Vormingscen trum voor de Katholieke jeugd van Bever wijk is bij B. en W. een verzoek binnen gekomen om een bijdrage in de kosten van de 7 oktober 1955 geopende avond-mulo. Deze avond-mulo is bestemd voor die per sonen, die niet in staat zijn geweest U.L.O. te ontvangen. De lessen worden op drie avonden in de week gegeven in de R.K. U.L.O. te Beverwijk, welke lessen worden gedoceerd door U.L.O.-bevoegde leer krachten. Aan deze cursus wordt door één ingezetene uit Heemskerk deelgenomen. Aangezien de verwezenlijking van de op zet der stichting mogelijk is geworden door subsidie van de zijde der gemeente Bever wijk voor de uit die gemeente deelnemen de ingezetenen en verdere uitbouw moge lijk dient te blijven, verzoekt de stichting voor de uit de gemeente Heemskerk deel nemende leerling een subsidie zowel voor dit cursusjaar als voor de komende jaren. Dit onderwijs is niet gebaseerd op de Lager Onderwijswet 1920, zodat de ver goeding der kosten niet kan geschieden aan de hand van deze wet. Uit de aanvrage blijkt dat een bedrag van 0.40 per leer ling-lesuur benodigd is om de begroting sluitend te krijgen. Voor dit studiejaar wordt een tekort per leerling van 122 ge raamd. Het voorstel van B. en W. om dit bedrag beschikbaar te stellen, ontmoette van de zijde der gemeenteraadsleden geen bezwa ren. Zo verging het ook de overige reeds gepubliceerde voorstellen. Deburgemeester deelde tenslotte mede dat een rechtsgeding inzake onteigening van gronden nodig zal blijken te zijn en hij verzoekt machtiging van de raadsleden om dit te gaan voeren, hetgeen zonder bezwaar werd goedgekeurd. De kampschool gestart Maandag is in het C.S.V.-clubhuis aan de Zeeweg te Bakkum, de kampschool weer gestart met 19 leerlingen. De school staat onder leiding van mevr. Streutgers. Het ziet er naar uit dat er gauw een tweede leerkracht bij zal moeten komen, daar er met de dag meer vakantiegangers zich op het kampeerterrein vestigen. Zezen stembureaus voor de verkiezingen Voor de aanstaande verkiezingen zullen in Castricum zeven stembureaus worden opgesteld: I. hotel De Rustende Jager; 2. Zaal Roozendaal; 3. Gymlokaal van de R.K. school in de Dorpstraat; 4. hotel Arnme- raal; 5. Gymlokaal C.O.L.-school te Bak kum; 6. hotel Borst te Bakkum; 7. Johan na's hof aan de Zeeweg, speciaal ten be hoeve van de kampbewoners. ADVERTENTIE het theater met de beste jilms DONDERDAG a.s 8 uur in één speciale voorstelling EEN VROUW IN TWEESTRIJD met Micheline Presle en Massimo Girotti Kan een vrouwelijke dokter, die opgaat in haar werk, nooit normaal huwelijks geluk en moederweelde smaken? Een boeiende en prachtige film over een modern vraagstuk. Toegang 18 jaar IJselmeervisserij. De aanvoer van paling was vorige week gezien de tijd van het jaar bevredigend te noemen. De motorloze zeilvaartuigen hebben ongestoord kunnen vissen en brachten vangsten aan de markt tot 100 pond per etmaal. Met nestvangsten van 10 tot 20 bak per etmaal waren van deze vissers de weekbesommingen van f200 tot f400 De motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 200 pond. Van deze vissers lie pen de nestvan.gsten van 20 tot 40 bak per etmaal De besommingen varieerden van f 300 tot f 900 per motorvaartuig. De lijnaalvisserij nam ook in betekenis toe met vangsten van ■50 tot 300 pond per etmaal. De beug of lijn- aalvissers hebben de beug 2 tot 3 maal in zee kunnen brengen. De besommigen waren f 180 tot f600 per lijnaalvisser. Meer zorg baarde de prijs der paling. De kuilaal liep terug van f 1,08 tot f 0.72 per pond, de lijnaal van fl,20 tot f 0.69. In visserskringen wordt deze prijs daling toegeschreven aan de invoer van ?/ffnSe* ?™n'g' De prijs van de fuikaal was w- H.-per pon<1- De nestprijs bleef stabiel: f2,45 per bak van 37% kg. Door 1 vaartuig werd Noordzeevis aangevoerd De vorige week (7 tot en met 12 mei) werd aan Gern. Visafslag te Urk aangevoerd 27 205 pond kuilaal voor f 24.966,92; 4070 pond liin- M59V20nOr884m981' Ü33 pond fuikaal vpor f4o9,20 334.012 pond nest voor f 10.911,10 en lib pond Noordzeevis voor f 18,26. De totale omzet bedroeg f40 769,39. T fr'i*e" van dinsdag. Heilbot 3,00—2.25- tarbot I 1.70—1,30, per kg. Tarbot II 74- gr'. naarstig naar te speuren van- fchlrtW^lrm kim ^b^ tl' weae de hiiznndere nmnetnndin. n r „V- SCPol_ 77, kim. schol 66; heden, dan zult ge u met mij verheugen over de boodschap, dat Wim's step terecht is. Het voertuig werd, nadat onbevoegde handen er zich op de Lange Nieuwstraat aan hadden vergrepen ten koste van een héél ongelukkig jongetje, dinsdag teruggevon den in de poort naast het huis, zodat ik veronderstel, dat de „onbevoegde handen" berouw vol voor de retournering heb ben zorggedragen, gelezen hebbende, wie zij hadden ge dupeerd. Blij toe: ten halve gekeerd is altijd beter dan een hele dwaaltocht. LAMPENIER 19' 10h°hJ fa7'' ,akl' Slho1 11 48—28" schar \l~\n- r v' harln« 17—10; makreel iq "chelvis 1814; grm. schelvis "a schelvis 24—14; kl. schelvis I 28—14, kl. schelvis I 26—17; wijting 28—1fi- 23 ?v i2,8T21;. 01midd' gul 28—19; kl. gui tfes 98 is TW0lf 33—24: poon- vis wi7~97 1610,50; kl. kool- 252-^8. I ~u4' ,P-r n0 kg' Gr' kabeljauw w,r£ In 00l,V1S zw- 42-31,50; gr. koolvis pw 125kg' gr' g gr' W0lf 80~54 ^a"vo,er van dinsdag. 19 kisten tong en tarbot, 13 kisten heilbot, 2 kisten griet 15 kisten tongschar en schartong, 16 kisten schol, 21 kisten schar, 30 kisten bot, 408 kisten haring, 682 kisten makreel, 695 kisten schel vis, 180 kisten wijting, 305 kisten kabeljauw en gul, 45 kisten leng, 6 kisten haai, 85 kisten wolf, 13 kisten poon, 510 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 3070 kisten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11