PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG Als hij geslaagd is Wereldnieuws Eisenhower in staat geacht zich herkiesbaar te stellen Bouwbedrijf voldoet niet meer aan eisen der samenleving President mocht zondag tien minuten in een armstoel zitten De radio geeft dinsdag Critiek in NVV-jubileumcongres op minister Witte's beleid 't Silver Stoepke ocli ió het zo r MILT J 2 Luchtvaartbesprekingen met V.S. nog steeds niet hervat OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Neutrale commissie uit Zuid-Korea vertrokken Nieuwe regering met oude eisen in Singapore Sovjet-Unie wil ruimere culturele betrekkingen met Nederland Ouderdomsuitkering omhoog naarmate lonen stijgen Tienjarig bestaan N.R.U. wordt wellicht herdacht Wrijf Kou en Pijn weg met DAHPO MAANDAG 11 JUNI 1956 WASHINGTON (Reuter) Nu de berichten over de toestand van president Eisen hower gunstig blijven, ontbrandt de Amerikaanse verkiezingscampagne met volle hevigheid. De republikeinen leggen er de nadruk op dat Eisenhower volgens de dok ters in staat zal zijn zich herkiesbaar te stellen. De democraten daarentegen zeggen dat Eisenhower niet in staat geacht kan worden de last van het presidentschap te dragen. Het ligt niet in de verwachting dat de president zich voorlopig uit zal laten over zijn al of niet herkiesbaar zijn. Hij zal hierover eerst met zijn staf en zijn poli tieke adviseurs moeten spreken. Men gelooft dat vice-president Nixon de plaats van Eisenhower zal innemen op de conferentie van de presidenten der landen van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, die eind juni in Panama zal worden gehouden. De toestand van de president blijft „uitstekend," zo heeft James Hagerty, perschef van het Witte Huis zondag mee gedeeld. In een medisch bulletin is ver klaard, dat de president in de nacht van zaterdag op zondag redelijk goed had ge slapen. Er zullen dagelijks drie bulletins worden uitgegeven. Dr. White, de hart specialist uit Boston, die de president het vorig jaar na zijn hartaanval heeft behan deld, is naar huis gegaan. Hij was voor de operatie ontboden, omdat men op alles voorbereid wilde zijn. In een tweede bulle tin is meegedeeld, dat de president van zijn bed naar een armstoel is gelopen, gesteund door twee ziekenbroeders. De president deed in de stoel ademhalingsoefeningen. Hij bleef ongeveer tien minuten zitten en liep vervolgens, opnieuw ondersteund, naar zijn bed terug. De president slaapt veel en is opgewekt. Vier tot zes weken De behandelende geneesheren hebhen zaterdag negen uur na de spoedoperatie verklaard, dat de president, als alles goed gaat, zijn werkzaamheden binnen vier tot zes weken volledig zal kunnen her vatten. Vandaag of morgen zal de presi dent reeds leden van de regering en van zijn staf kunnen ontvangen. Generaal- majoor Heaton, die de operatie verrichtte, verklaarde, dat voorzover het de huidige ziekte van de president betreft, er geen reden is waarom Eisenhower niet in staat zou zijn zich herkiesbaar te stellen. In de officiële verklaring werd voorts gezegd, dat de dokters die de operatie verrichtten, het er over eens zijn dat er geen verband be staat tussen de huidige ziekte van de pre sident en de toestand van zijn hart en dat er geen sporen van kanker gevonden zijn. Generaal-majoor Heaton schetste zater dag voor de televisie op een schoolbord hoe de operatie verricht is. Hij zei dat tot de operatie besloten was nadat de artsen twaalf uur lang geprobeerd hadden de stoornis te verlichten door een buis die van Eisenhowers neus naar zijn maag leidde. De president wordt de eerste dagen na de operatie gevoed met glucose en water, dat in zijn bloedsomloop wordt gebracht. Ha gerty heeft verklaard: „Natuurlijk heeft de president, wanneer hij niet slaapt, pijn. De dokters verwachten dat dit nog wel verscheidene dagen zo zal blijven." De operatie zal geen blijvend verlies van het spijsverteringsvermogen tot gevolg hebben. Dr. Milton Eisenhower, de broer van de president, verklaarde zaterdagmiddag, dat hijT reeds een „riormaal gesprek" met de patiënt gevoerd heeft. Men verwacht niet dat Eisenhower voldoende hersteld zal zijn om met de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer die dinsdag en woensdag in Washington zal zijn 1te kunnen beraad slagen. Een nieuwe datum voor de hervatting der Nederlands-Amerikaanse besprekingen in Washington inzake de burgerluchtvaart is nog niet vastgesteld, noch kon men van Amerikaanse zijde daaromtrent enige voor spelling doen, aldus wordt van de zijde van het Amerikaanse ministerie voor Economi sche Zaken vernomen. De Nederlandse luchtvaartmissie vertoeft nu reeds geruime tijd in Washington en wacht al 3 weken op de bepaling van een nieuw tijdstip van samenkomst. De reden, waarom 't verdere overleg steeds wordt uit gesteld is, dat het ministerie tot dusverre geen overeenstemming heeft kunnen be reiken met de andere betrokken instanties zoals de Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart. (United Press). ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 WATERPROOF SCHUURPAPIER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Bariton en piano. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Sohéten- concert. 14.30 Metropole-orkest en solist. 15.00 Platen. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen Overzee: Nieuw Guinea's rijkdom aan vissen, door dr. L. D. Brongers- ma. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Verkiezingstoespraak. 19.25 Platen. 20.20 Ac tualiteiten. 20.35 Platen. 20.40 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. (21.20-21.40 Por tret van Romme). 22.10 Platen. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen met commentaar. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Mandoline ensemble. 11.30 Bas en piano. 11.50 Platen. 12.00 Tiroler muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Ne derlandse lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Sopraan en piano. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Klaver vier, hoorspel. 21.35 Allemans ga ding. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten en New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30-24.00 El Bar- quillero, zarzuela (platen). TELEVISIE (NTS). 20.30 Journaal en weeroverzicht. 20.45-22.15 Filmprogramma. 22.15-22.35 Eurovisie: Olym pische ruiterspelen 1956. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19,40 Platen. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Pla- tij. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. Een ziekenauto van het leger rijdt de zuid-westelijke poort van het „Witte Huis" binnen om president Eisenhower over te brengen naar het Walter Reed hospitaal, waar de president aan een darmaandoening is geopereerd. Bondskanselier Adenauer verklaarde zaterdag bij aankomst te New York: „De eerste woorden, die ik op Amerikaanse bodem spreek, wil ik wijden aan een wens tot spoedig en algeheel herstel van presi dent Eisenhower." President Coty van Frankrijk en premier Mollet zonden tele grammen. Ook de leiders van de Sovjet- Unie hebben Eisenhower een spoedig her stel toegewenst. Het telegram was onder tekend: Vorosjilov, Boelganin, Kroesj- tsjev. De Oost-Duitse radio heeft Eisen hower „oprecht en volledig herstel" toe gewenst. Ook Paus Pius XII en Koningin Elizabeth van Engeland, die op het ogen blik in Stockholm is, zonden hun beste wensen. In de Amerikaanse kerken is zon dag gebeden voor een spoedig herstel van de president. Goedaardige kwaal Vice-president Nixon verklaarde zater dag dat niet besproken is of anderen een gedeelte van Eisenhowers normale werk zaamheden moeten overnemen, zoals ook in. september, na de hartaanval van de president, "'gebeurd was. De omstandig heden zijn nu geheel, anders, zo. zei hij. Dr. EwrriH Cron, ffe ,7.2-jarig.e .ontdekker van de ileitisziekte, waaraan Eisenhower lijdt, heeft verklaard dat de vooruitzichten voor een volledig herstel in de komende weken zeer goed zijn. Hij zei dat het ziek tegeval van Eisenhower „een van de meest voorkomende en onschuldigste is, dat het gemakkelijk door chirurgisch ingrijpen kan v/orden verholpen." Hij voegde hieraan toe dat ongeveer een derde van de patiënten, die eenmaal ileitis hebben gehad, dit op ongeregelde tijdstip pen terug krijgen. „In de vorm, waarin deze ziekte zich bij de president heeft ge openbaard, zouden nieuwe aanvallen nogal goedaardig zijn," zo verklaarde hij. PAMOENJOM (Reuter-AFP) De leden van de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het bestand in Korea zijn uit Zuid-Korea naar de gedemilitariseerde zone overgebracht, ingevolge het UNO- besluit om het werk van de commissie op te schorten. De waarnemers, zes Tsjecho- slowaken, drie Zwitsers, vier Zweden en drie Polen,werden met Amerikaanse vlieg tuigen van de vliegvelden Poesan, Intsjon en Koensan vervoerd. Over de plannen van de waarnemers in Noord-Korea is nog niets bekend. De UNO-maatregel is bedoeld als protest tegen het optreden van de communistische leden van de commissie, die oogluikend zouden hebben toegestaan, dat Noord- Korea zich in strijd met de bestandsbepa lingen versterkt. ADVERTENTIE TRICOT COLBERTS Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem SINGAPORE (Reuter-AFP) Gouver neur Sir Robert Black van Singapore heeft de nieuwe regering beëdigd die is samen gesteld door Lim Jew Hock, leider van het arbeidsfront. De regering is, evenals de vorige, een coalitie van het Arbeidsfront en de Chinees-Maleise alliantie. Lee Jew Hock is behalve premier ook minister van Arbeid en Sociale Zaken, welke functie hij ook in de oude regering had. Lim Jew Hock verklaarde, dat hij even tuele nieuwe onderhandelingen met Groot- Brittannië „op een nieuwe wijze" zal aan pakken. Zijn regering zal streven naar on afhankelijkheid en vereniging van Singa pore met de federatie Malakka. De nieuwe premier deelde voorts mede, dat hij slechts aan het bewind zal blijven als de Britse minister van Koloniën zijn huidige stand punt ten aanzien van onafhankelijkheid voor Singapore wijzigt. Er zijn aanwijzin gen, dat'het Britse ministerie de onderhan delingen wil hervatten, zo zei hij. De belangstelling, die men in de Sovjet- Unie heeft voor een uitbreiding der cul turele betrekkingen met ons land, is on langs opnieuw tot uitdrukking gebracht in een onderhoud, dat de minister voor Cul tuur, N. A. Michailov, met de Nederlandse ambassadeur, de heer D. J. von Balluseck, in Moskou had. In een daarna door de minister aan genoemde ambassadeur ge richte brief, zo vernemen wij uit Moskou, is belangstelling tot uitdrukking gebracht voor de komst van Eduard van Beinum, dirigent van het Concertgebouw-orkest, het gezelschap „Alma Musiea" en enige Neder landse zangers en musici. Men zou daar voor gaarne concrete voorstellen van Ne derlandse organisaties ontvangen. Ander zijds zou men gaarne Sovjet-musici nog dit jaar in Nederland laten optreden. Genoemd worden de dirigent K. Iwanov, de solist I. Petrov van het Bolsjoi-Theater, de violist A. Gorotsjov, de pianist D. Basjkirov en anderen. Bovendien wordt voorgesteld een directe radio-uitzending van één van de opera's uit het Bolsjoi-Theater naar Nederland te doen verzorgen. Men heeft ook de wens geuit in de herfst in de Sovjet-Unie een Nederland se filmweek en in Nederland een Sovjet- filmweek te houden. Verder wil men ook andere voorstellen onder het oog zien, die het culturele contact met ons land kunnen bevorderen. TROUW AAN MAKARIOS Alle Cyprische burgemeesters en leden van gemeenteraden hebben de verbannen aartsbisschop Makarios een gezamenlijke boodschap gezonden, waarin zij verkla ren trouw te zullen blijven aan zijn poli tieke beginselen. De boodschap wordt als een antwoord beschouwd op de verklaring van de Britse gouverneur van Cyprus, ADVERTENTIE Op de slotzitting van het jubileumcongres van het NW in Amsterdam heeft het P. v. d. A.-Tweede Kamerlid de heer J. Bommer in een inleiding 'het woningvraagstuk be handeld. Hij begon met de opmerking, dat per persoon elk gezin twee keer zoveel woonruimte ter beschikking heeft als een halve eeuw geleden. De oorzaak van het verschil in de situatie voor en na de oorlog is niet alleen gelegen in het verlies aan de woningvoorraad tengevolge van de oorlogs handelingen, maar ook in de verbetering der maatschappelijke omstandigheden, het feit, dat verhoudingsgewijs het aantal hu welijken na '45 tien percent hoger ligt dan voor de oorlog en het sterftecijfer met 14 percent daalde. Voorts neemt de emigratie geleidelijk af. Deze factoren zijn niet vol doende verdisconteerd in de woningbouw- plannen. In 1948 bedroeg het woningtekort 276.000. Dit was eind vorig jaar gedaald to 210.000 woningen. Het tempo van de bouw is de laatste tijd, met name in 1955, uitermate langzaam geweest. Hiervóór zijn volgens de spreker twee bijzondere oorzaken. Ten eerste on derging het aantal voltooide woningen 8000 minder dan in 1954 (68.000) een inzinking. Men moet bij het bezien van de woningproduktie niet alleen rekening hou_ ADVERTENTIE moet u ook nog slagen bij het kopen van een geschenk dat uw waardering uitdrukt voor zijn ploeteren. Een GESLAAGD geschenk is een POLSHORLOGE maar dan een goed van de VAKMAN b.v. een PONTIAC een PRISMA, een REMOVA een INDUS. een UNION v.a. 55.— v.a. 49.75 v.a. 59.50 v.a. 54.50 v.a. 59.50 Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 De kleine zaak me\ de grootste keuze Minister Suurhof De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in een radio-toespraak via Hilversumt 2 een uitvoerige toelichting gegeven over de zogenaamde aanpassing van de uitkeringen volgens de nieuwe ouderdomswet. Hij deelde mede, dat de uitkeringen ge lijke tred zullen houden met de ontwikke ling van de lonen. Ook de dit jaar tot stand gekomen loonsverhogingen zullen hun in vloed op de ouderdomsuitkeringen niet missen. Het bedrag van deze verhoging zal echter nog berekend moeten worden. Het aantal leden van de NCRV is het afgelopen jaar met bijna 21.000 gestegen. Eind 1955 bedroeg het ledental 361.779. Dit deelde mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, op een te Utrecht gehouden vergadering van de verenigingsraad van die vereniging mede. In zijn openingsrede deelde mr. Roosjen mede, dat op 15 februari 1947 waarschijn lijk het tienjarig jubileum van de Neder landse Radio Unie zal worden gevierd. Mr. Roosjen achtte het niet denkbaar, dat de NRU voor die datum een gedaante verwisseling zal ondergaan, daar de om roepwet nog altijd „toeft te komen". Afgewacht zal moeten worden, zo merkte mr. Roosjen vervolgens op, of de televisie straks uit de kijkgelden zal kunnen wor den gefinancierd. Het aantal kijkers neemt sterk toe. Op 1 mei waren ruim 55.000 toe stellen geregistreerd. Mr. Roosjen noemde verder de finan ciële toestand van de Radio Unie zorgwek kend, ofschoon het aantal luisteraars per jaar met ruim 100.000 toeneemt. 55. Vrolijk zwaaide verzamelaar van Ek ster met de beide revolvers, die hij met zo'n verbazingwekkende vingervlugheid aan de inspecteur had ontfutseld. „Kijk eens jongens!", riep hij, „hier valt wat te verzamelen!" Dit klonk de verzamelaars als klaroengeschal in de oren. Als één ver zamelaar stortten alle leden van de club zich op de onthutste agenten en begonnen te verzamelen; uniformen, petten, wapens, politiefluitjes, alles wat ze maar te pak ken konden krijgen. Er ontstond een wilde warreling van agenten en verzamelaars, waarbij de politiemannen er nogal kaal vanaf kwamen. Volgens hun gewoonte be taalden de verzamelaars voor alles, wat zij zich toeeigenden, maar omdat de agen ten weldra niet meer beschikten over broek- of jaszakken waarin zij het hun toegestopte geld konden opbergen, dwar relden de bankbiljetten los in het rond. Hier kwam Joris, als verzamelaar van bankbiljetten in actie. Al gauw had hij een aardige hoeveelheid van de kostbare bil jetjes verzameld. „Oei, oei", mompelde Panda, die dit alles bezorgd aanzag, „hier komen vast moeilijkheden van!" den met de cijfers van de nieuwbouw doch anderzijds ook met wat er afgaat door krotopruiming. Deze heeft men aanvanke lijk laten rusten, doch de laatste jaren moest de opruiming van krotwoningen ter hand genomen worden. Het afgelopen jaar is de bouwactiviteit in het algemeen niet minder geweest, maar integendeel hoger dan was voorzien in het nationaal bouwprogramma 1955. De wer kelijke activiteit was elf procent hoger dan geraamd, doch het aantal voltooide woningen gaf een terugval te zien. De wo ningbouwsector bleef met 2 percent bene den het programma en bij de scholenbouw was dit 19 percent. Daarentegen was de bouw in de industriële sector 64 percent boven het regeringsprogramma en in de sector handel en verkeer 34 pet. Dit ging ten koste van de woningvoorziening. „Aan het nationaal bouwprogramma is niet de hand gehouden", aldus de heer Bommer. „De vrijheid, die de minister gegeven heeft aan de genoemde sectoren, heeft geleid tot een tekort van woningen. Mede hierdoor werd een prijsstijging veroorzaakt op de overspannen bouwmarkt." Ten aanzien van de woningproduktie zelf heeft zich eén verschuiving voorgedaan van de sector arbeiderswoningen naar die van de bouw in de particuliere sector (de bouw van duurdere woningen). De heer Bommer zeide geen bezwaar te hebben tegen het bouwen in de vrije sector op voorwaarde, dat dit binnen redelijke gren zen blijft en niet ten koste van de woning bouw voor die arbeidersmassa. Het aantal woningwetwoningen daalde in 1955 met 10.000 en in de vrije sector steeg het aan tal van 1.500 tot 2.300. Als gevolg van de slechte bouw in de twintiger en volgende jaren is er een pro ces van versnelde „ver-krotting" gaande. Daarbij komt nog de kern-vernieuwing in de grote steden in verband met het ver- keersvraagstuk en tenslotte zijn er nog de talloze uitgestelde bouwplannen. Volgens de heer Bommer voldoet het bouwbedrijf niet aan de eisen, die de moderne samenleving stelt. Moderni sering is nodig, waaraan een eenheid van overheidsvoorschriften vooraf zal dienen te gaan. Een eerste vereiste van modernisering iis: bundeling van op drachten aan het bouwbedrijf, waarbij een redelijke omzet moet worden ge garandeerd. „Bij de vele instellingen, lichamen., commissies en dengelijken voor het bouwbedrijf zijn wij bezig het vraagstuk „dood te praten". Wij heb ben het over efficiency, maar daar zal in de eerste plaais„,eificiency.-moeten worden betracht." De heer Bommer stelde dat in het alge meen gesproken de subsidies op de woning bouw moeten verdwijnen omdat zij een kunstmatig element in de loonvorming zijn en voorts een verder gaande ambtelijke bemoeiing in de hand werken. De grote kloof tussen de huren van oude en nieuwe woningen moet verdwijnen. De hogere huuropbrengst voor de oude woningen zal door middel van een bestemmingsheffing moeten worden aangewend voor verbete ring en vernieuwing der oude woningen, aldus de heer Bommer. Resolutie Het congres nam vervolgens een resolutie aan over de huidige volkshuisvestingpro blemen, waarin onder meer gezegd wordt dat: de woningproduktie nadeel heeft on dervonden van de verhoogde activiteit in andere sectoren van de bouwbedrijvigheid en dat: „met alle macht gestreefd moet worden naar opvoering der woningpro duktie door: modernisering van het bouw bedrijf, bevordering van continuïteit in de woningbouw, standaardisatie, meer een heid van bouwvoorschriften, aanwending van nieuwe bouwmethoden en materialen en opvoering der produktie van traditio nele materialen. De overheid mag niet schromen om ter bevordering der genoemde factoren en tevens om ongemotiveerde prijsstijgingen te matigen daadwerkelijk aan de produktie deel te nemen." Maasbrug. Koning Boudewijn heeft zater dagmiddag de nieuwe brug over de Maas bij Hoei voor het verkeer open gesteld. Leer om leer. De Hamburger Hans Wien- ken, goot vrijdag een emmer water leeg in de brievenbus van zijn bovenbuur man met op een kort briefje de ver duidelijking: „Dit is het water dat door mijn plafond drupte terwijl u de vloer van uw appartement schrobde." Vers. De Schotse visserij experimenteert met ijs, waarin antibiotica zijn ver werkt: vis die in zulk ijs bewaard wordt zou veel langer vers blijven. Vluchtig. Ivan Tsjarikov, een voormalig onderofficier van het rode leger die in 1946 naar West-Duitsland vluchtte, doch vorige maand besloot naar het oosten terug te keren, heeft na zijn eerste con tact met de Russische autoriteiten in Oost-Berlijn opnieuw de wijk naar het westen genomen. De Russen zouden van hem geëist hebben, dat hij in de bonds republiek een spionage-opdracht uit voerde om zich geheel te rehabiliteren. Akkoord. Polen en Cambodja hebben een akkoord gesloten dat gebaseerd is op de beginselen van vreedzame samenleving op ideologisch, economisch en politiek gebied. Het akkoord is in Warschau ge sloten na besprekingen waaraan prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft deelgenomen. Onweer. Zondagochtend heeft zich langs de Belgische kust- een hevig onweer voorgedaan. Te Knokke stond het water in de straten en kelders zijn onder wa ter gelopen. De brandweer moest op verscheidene plaatsen optreden. Vakantie. De Oostduitse vice-premier en partijsecretaris Walter Ulbricht heeft voor het eerst sinds vele jaren zijn vakantie niet in de Sovjet-Unie, doch in Tsjechoslowakije doorgebracht. Gemakkelijker. Het middelbare en hogere technische onderwijs in de Sovjet-Unie zal met ingang van 1 september koste loos zijn, zo meldt het Russische pers bureau Tass. De ministerraad heeft dit besluit genomen om het volgen van middelbaar en hoger onderwijs gemak kelijker te maken. Retour. Radio-Warschau heeft bekendge maakt, dat Stanislaw Mackiewicz, oud premier van de Poolse regering in bal lingschap in Londen, besloten heeft binnenkort naar Polen terug te keren. Geruisloos. De Parijse politie zet de strijd tegen het lawaai voort. Na het toeter verbod voor automobilisten worden nu maatregelen overwogen „geruisloze" vuilnisemmers verplicht te stellen. De Parijse prefectuur heeft een model van een „geruisloze" vuilnisemmer goedge keurd. Arbeid. De Latijnse spreuk op het wapen van Earl Attlee, de vroegere Britse Labourleider, zal luiden „Labor omnia vincit": Arbeid overwint alles. Doodvonnissen. Op een proces in Sofia, de Bulgaarse hoofdstad, tegen 106 voor malige ambtenaren van staatsbedrijven voor handel in vlees, zijn vier beklaag den wegens verduistering van grote sommen gelds ter dood veroordeeld. Zij zullen gefusilleerd worden. De andere beklaagden kregen gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twintig jaar. Het proces heeft een maand ge duurd. Belofte. De vroegere aanhanger van Hit- Ier, Otto Strasser, die in het begin der jaren dertig echter met de dictator brak, zal de volgende week een nieuwe partij in West-Duitsland oprichten en mee doen aan de verkiezingen in 1957. De „Duitse Sociale Unie" belooft de Duit sers een spoedige hereniging van het vaderland en vervolgens neutraliteit. Legende. „De legende van Hitier en zijn nazi's is morsdood in de Westduitse bondsrepubliek", aldus heeft de Ameri kaanse ambassadeur te Bonn, dr. Con- nant te Columbus in de Amerikaanse staat Ohio, in een toespraak verklaard. Oproep. De vroegere Britse atoomgeleerde prof. Bruno Pontecorvo, die destijds naar de Sovjet-Unie is overgelopen, heeft tezamen met twee andere voor aanstaande Russische natuurkundigen opgeroepen tot nauwer persoonlijk con- tacst tussen geleerden over de hele wereld. De oproep verscheen in het partijblad „Pravda". De drie geleerden zeggen hierin dat er ook buiten de Sovjet-Unie zeer belangrijk werk wordt gedaan op het gebied van de kern energie, vooral in de Verenigde Staten en dat Russische geleerden iets kunnen leren van hun buitenlandse collega's. ADVERTENTIE HET IS merkwaardig, dat zo'n groot orgaan als de milt, die bij normale vol wassenen 100 tot 200 gram weegt, voor het leven niet onmisbaar is. Na bepaalde ver wondingen van de milt of in gevallen van bepaalde ziekten, wordt de milt soms weg genomen, waarna blijkt dat het gemis van dit orgaan geen duidelijke gevolgen heeft. Zeker, zware inspanningen worden vaak minder goed verdragen door mensen zonder milt, dan door normale mensen, maar daar blijft het dan ook in den regel bij. (Het feit dat miltloze men sen minder goed tegen ver moeienissen bestand zijn, pleit ten sterkste tegen de verhalen over riksjakoelies die hun milt lieten wegnemen om hun bedrijf beter te kunnen uitoefenen). Het feit dat het wegnemen van de milt geen duidelijk waarneembare schade be tekent, wil echter geenszins zeggen, dat dit orgaan geen functie heeft. Om te be ginnen worden tijdens het embryonale le ven in de milt rode bloedcellen gevormd. Later ontstaan hier alleen lymphocyten, een vorm van witte bloedlichaampjes die een rol spelen bij de bestrijding van infec ties. Voorts heeft de milt zeer zeker een be langrijke taak bij het vernietigen van rode bloedcellen die te oud zijn geworden en doet zij dienst als depot. De milt bevat n.l. een hoeveelheid bloed die niet voortdurend aan de bloedcirculatie deelneemt. Dreigt onder bepaalde omstandigheden gebrek aan zuurstof in het organisme op te treden, dan wordt de milt in zekere mate leeg- geknepen, waardoor het miltbloed in cir culatie komt, zodat het aantal rode cellen per volume-eenheid stijgt. Aangezien het aantal zuurstof-overbrengers dus sterk vermeerdert, kan het dreigende zuurstof- gebrek (terwille waarvan het milt-depot werd leeggeknepen) beter worden bestre den. Deze depotfunctie, die tevens ver klaart waarom miltloze mensen minder goed zware inspanning kunnen verdragen, is overigens bij de mens van veel minder belang dan bij verschillende dieren, zoals honden, katten, konijnen, e.d. Daarom is het misschien niet eens zo vermetel te veronderstellen dat de mens in de natuurstaat inderdaad de milt hard nodig heeft om zich als jager (en gejaagde) te kun nen handhaven, maar dat dit orgaan, door de levenswijze van de tegenwoordige beschavin gen, zijn onmisbaarheid in dit opzicht niet kan bewijzen. Er zijn nog andere goede kwaliteiten van de milt te vermelden, zoals bijvoor beeld het feit dat dit orgaan iets te ma ken heeft met afweer tegen infecties. De lymphocyten, waarvan wij hierboven spraken, zullen dit vermoeden reeds in u gewekt hebben, doch de productie van deze bloedlichaampjes in de milt is in dit opzicht niet overtuigend, omdat ook op andere plaatsen van het lichaam lympho cyten worden aangemaakt. Een doorslag gevender argument voor de werkzaamheid van de milt bij infecties zijn de miltzwel lingen die veelal ontstaan. Ook zijn er aan wijzingen dat de milt een remmende in vloed heeft op het beenmerg, omdat ver groting van de milt nogal eens aanleiding geeft tot een geringere productie van rode en witte bloedlichaampjes. Maar hoe die invloed wordt uitgeoefend, is onbekend. Beland bij de infecties, moeten we ook nog iets merkwaardigs over jodoform ver tellen, zij het dan via een lange inleiding. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2