„Beeldenstorm" in Vondelpark H Het beroep van opvoeder is maken van mensen Mollet versterkt zijn positie in eigen gelederen Protest tegen verwijdering beeld ,Het Paar" van Lipchitz RENAULTFRéGATE GARAGEDEN HOUT U met vakantie flitslamp aan 't werk! Schilderijen en plastiek van Couwenberg Overweldigende meerderheid voor de Algerijnse politiek in partijbestuur MAANDAG 11 JUNI 1956 6 Opstandelingen gedood in Zuid-Atjeh liEA-vliegtuig had moeilijkheden Regeringsbrochure over de mogelijkheden van een loopbaan bij het onderwijs Ongelukken tijdens het weekeinde Twee jongens bekneld tassen bus en overweghek S.E.R.-advies gevraagd over nieuwe wet op huisarbeid Kerkelijk Nieuws „Olympische" première van NVV-jubileumspel Examens Jongen om het leven gekomen bij aanrijding West-Atjeh geteisterd door overstromingen D. P. Spierenburg: Hoge kolenprijzen niet de schuld der K.S.G. Sukarno gefêteerd door de Italiaanse regering Agenda voor Haarlem In Amsterdam is een rel ontstaan over een beslissing van burgemeester mr. A. J. d'Ailly, die dezer dagen het beeld „Le Couple" (het paar) van de Frans-Ameri kaanse beeldhouwer Lipchitz uit het gras veld bij het Leidsebosje liet verwijderen. Uit protest hebben zes kunstenaars, van wie de vorige week door de stadsversie- ringscommissie werken in het Vondelpark waren opgesteld, deze zaterdagmiddag in een geslaagde bliksem-operatie wegge haald. Zo zijn thans dus van hun voetstuk ken verdwenen „Jacob en de Engel" van B. Gruntenaar, „Kind" van C. Kneulman, „Portret van Wendela" van P. P. Koning, „Job" van mevrouw Pearl Couzijn-Perl- muter, een metaalplastiek van André Vol- ten en drie bloembakken van de Bergense kunstenaar D. Hubers. Het groepje beeldhouwers had een kleine bestelauto gehuurd, die hen trouw in de eerste versnelling over de voor gemotori seerde voertuigen verboden paden van het Vondelpark volgde, van het ene beeld naar het andere. Er waren veel fietsers en wan delaars in het park, doch niemand keek vreemd op. Toch zijn de kunstenaars er zich van bewust, dat men hun misschien het plegen van contractbreuk voor de voe ten zal werpen, want zij hebben hun wer ken voor de tijd van drie maanden aan het gemeentebestuur afgestaan. „Daar staat te genover, dat de Amsterdamse beeldhouwer Wessel Couzijn door B. en W. was aange steld de keuze der ten toon te stellen beel den te maken", zeggen zij. „Hij had ook het beeld van Lipchitz, afkomstig uit het rijksbezit in de collectie Kröller-Müller gekozen, Dit is nu uit puriteinse overwe gingen verwijderd tegen de zin van Cou zijn in". De betrokken kunstenaars menen dat B. en W. zich dus hunnerzijds niet aan het contract hebben gehouden. Het beeld „Le Couple" heet een „ab stracte" voorstelling te geven van een lief despaar. De meningen hierover lopen, zo als meestal, uiteen. Sommigen zijn van oor deel dat het beeld aan duidelijkheid niets en aan abstractheid veel te wensen laat, anderen meenden, dat het een kikker moest voorstellen. Arnhem had geen bezwaar Als bijzonderheid kan over het beeld, dat thans op last van de burgemeester van Amsterdam is verwijderd, nog worden ge meld, dat men er in Arnhem blijkbaar wei nig aanstoot aan heeft genomen. Daar heeft het op de laatste tentoonstelling drie maan den lang in Park Sonsbeek gestaan. Aanleiding tot het optreden is waarschijn lijk een uitlating in .een Haags weekblad geweest, waarin gesuggereerd werd, dat B. en W. zich er niet van bewust waren wat het beeld voorstelde. „Zelfs in de meest lichtzinnige landen pleegt men dat soort uitbeeldingen niet aan de openbare weg te plaatsen", stond er in. De schrijver was tenslotte van mening, dat iemand met het gemeentebestuur „een obscene grap" had uitgehaald. De kunstenaar Wessel Couzijn, die op voorstel van de Amsterdamse Kunstraad van B. en W. de opdracht had de keuze der beelden te maken, was bij de „beelden storm" niet aanwezig. Wel echter zijn van origine Amerikaanse vrouw, van wie het beeldje „Job" in het Vondelpark stond. Het groepje kunstenaars rukten telkens de beelden van de vierkante voetstukken, waarop zij vastgemetseld waren, los en droegen hun werken dan naar de bestel auto. Een bewaker van het Vondelpark, die de bedoeling blijkbaar niet begreep, richtte zich tot de kunstenaars met een welge meende waarschuwing: „U moet er eens op wijzen, dat de bordjes in het gras niet ste vig genoeg zijn. De kinderen vernielen ze veel te gemakkelijk". Een kwartier later verscheen op de fiets de gewaarschuwde opzichter, die geen direct antwoord kreeg op zijn vraag, wie de leiding had. „Weet meneer Couzijn hiervan?" vroeg hij. „Neen", antwoordde men in koor. „Meneer Swart dan?" (Bedoeld werd de heer H. L. Swart, directeur van de Neder landse Kunststichting). „Ook niet", riepen de beeldhouwers. „Wij halen alleen maar onze eigen beelden weg". „Waarom zegt u dat dan niet meteen?" riep opgelucht de opzichter uit. „Ik moet toch poolshoogte nemen als men beelden weghaalt!" Daarop reed hij weg. Een agent van politie, die per rijwiel de vreemde stoet passeerde, keek wel nieuws gierig om, doch reed ook door. Om kwart over twaalf ging het eerste beeld van zijn voetstuk, om kwart voor één laadden de kunstenaars de laatste der drie bloembak ken van Hubers bij het Leidsebosje onge hinderd op de bestelwagen. Die was toen zo vol, dat de beeldhouwer Kneulman zijn kleine beeldje „Kind" maar onder de arm nam en er zo mee over de Stadhouders kade naar huis wandelde. ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM DJAKARTA (ANP) Speciale poli tie troepen hebben een „groot aantal" opstan delingen van de Darul Islam gedood bij een onverwachtse aanval op een schuilplaats in Zuid-Atjeh, aldus heeft het hoofdkwartier van politie heden medegedeeld. De politietroepen omsingelden honderd opstandelingen in het district Tjalang en openden het vuur, waardoor veel opstande lingen werden gedood en anderen in paniek vluchtten. LONDEN (United Press) Een BE A „Viscount" vliegtuig van de dienst op Am sterdam seinde vanmorgen om' elf uur kort na het opstijgen van London Airport, dat er storing was en dat de piloot wenste terug te keren. Onmiddelijk werden de brandweer-auto's en ambulances gealar meerd in afwachting van de noodlanding. Men zag rook uit een vleugelpunt van het vliegtuig komen. Het vliegtuig heeft 45 passagiers aan boord. Kort daarop sein de de piloot dat hij zijn vlucht zou ver volgen en dat er geen noodtoestand bestond. Brief van beeldhouwer Cozjjn aan B. en W. In een brief aan B. en W. van Amster dam heeft de beeldhouwer W. Couzijn medegedeeld, ontslag te hebben genomen als lid van de commissie versiering en ver lichting van de stad Amsterdam. Hij zegt „het te betreuren, dat hij deze stap moet nemen, maar dat hem geen andere weg overblijft, nu de burgemeester het beeld van Lipchitz, „Het paar", heeft doen ver wijderen uit het Leidsebosje op gronden, die de heer Couzijn „geenszins kan aan vaarden". „Het arrangement van de tentoonstelling, die hij op verzoek van B. en W. heeft in gericht, kan hij niet langer als het zijne beschouwen, nu dit beeld is verwijderd en hij kan dan ook voor de tentoonstelling geen verantwoordelijkheid meer dragen". Tenslotte deelt hij mede, dat hij zijn eigen beeld „schuld en opstand" graag uit het Vondelpark wil weghalen, „omdat hij er geen prijs op stelt deel te nemen aan een gecensureerde tentoonstelling". ADVERTENTIE Vakantie... gezellige momenten bij de vleet. Houd uw camera dus „flitsgereed"In de tent, op een terrasje, in boot of trein... met Philips „Photoflux"flitslampjes behoeft geen enkel moment verloren te gaan. Zowel overdag als 's avonds kunt u kieken naar hartelust. Neem de zon mee op reis: zorg voor voldoende Philips „Photoflux"lampjes! Ze geven veel licht, zijn klein en... maar 25 cent. Waarom hier niet geflitst? Met Philips Photo- flux?' altijd rake foto'si Met de vraag „Wat denk je van een baan bij het onderwijs?", wendt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zich tot de jongelui die in deze zomer een diploma zullen behalen, dat hun de mogelijkheid opent een opleiding voor een of andere functie bij het onderwijs te gaan volgen. Nu onze hoogste onderwijsautoriteiten - eindelijk! mogen we wel zeggen - gaan inzien, hoe groot het tekort aan onder wijskrachten in ons land is, lieten ze bij de Staatsuitgeverij een boekje verschijnen dat de titel „Mensen maken" draagt. Hoe merkwaardig die aanduiding ook is, ze geeft inderdaad een gemeenschappelijk element weer van de activiteit van een ieder die in het onderwijs werkzaam is. In het bijzonder denken de samenstellers aan hen die straks in het bezit zullen zijn van een einddiploma gymnasium; hogere burgerschool of middelbare school voor meisjes. Zij kunnen onder meer - en wel zonder toelatingsexamen - ingeschreven worden voor de derde klasse van een kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, waar ze in twee jaar de be voegdheid kunnen behalen voor het les geven in een gewone lagere school (begin salaris op 21-jarige leeftijd in een eerste klas gemeente per maand f 296 bruto, stij gend tot maximaal f 486,50). Indien ze de studie nog één jaar voortzetten, kunnen ze de akte van bekwaamheid als volledig bevoegde onderwijzer(es) behalen. Deze geeft hun dezelfde rechten als voorheen het bezit van de hoofdakte gaf en ze is vereist voor een benoeming als onderwij zer alsboven (salaris van f 338 tot f 567,50) of als hoofd van een lagere school (salaris van f 405,50 tot f 662) of (na bijzondere studie) onderwijzer aan een school voor Ulo (salaris f 432,50-f 732,50) en hoofd van een school voor Ulo (salaris f 567,50-f 834). Ook voor benoeming tot onderwijzeres) of hoofd van een school voor voortgezet lager onderwijs, voor buitengewoon lager onder wijs en voor sommige functies bij het nij verheidsonderwijs is de volledige bevoegd heid vereist. Ook daaromtrent geeft deze officiële publikatie vele inlichtingen. De autoriteiten wenden zich ook tot de jongens en meisjes die deze zomer over gaan van klass III naar klasse IV van bo vengenoemde scholen voor middelbaar onderwijs en tot hen die in het bezit zijn of komen van een volledig Mulo-diploma. Zij kunnen een opleiding volgen voor kleu terleidster (in Haarlem zijn opleidingsin richtingen voor openbaar, zowel als voor bijzonder onderwijs). De brochure geeft als laagste en hoogste salaris voor een kleu terleidster f190 en f265 aan. Voor iemand in het bezit van de akte als hoofdleidster zijn de bedoelde bedragen f 235 tot onge veer f360. Het hoofd van een dergelijke school kan tot een maximum van f425 komen, alles volgens de vele tabellen in „Mensen maken" vermeld. De opleiding voor kleuterleidster duurt twee jaar, die voor hoofdleidster vier jaar. Studietoelagen Deze zelfde groep (bezitters van volledig mulo-diploma en zij die overgegaan zijn van klasse III tot IV in een middelbare school) kunnen zonder examen worden toegelaten tot de eerste klasse van een kweekschool. De opleiding tot onderwij- zer(es) duurt dan vier jaar (salaris zie bo ven) of vijf jaar, indien men de volledige bevoegdheid wenst te behalen. In Haarlem en omstreken zijn daarvoor de opleidings inrichtingen de volgende: voor het open baar onderwijs de Rijkskweekschool, Leid- sevaart 220, voor het protestants-christelijk onderwijs de Da Costa-kweekschool, Hoe pellaan 8 te Bloemendaal, voor het rooms- katholiek onderwijs te Beverwijk, Romer- kerkweg 10 en te Amsterdam, Laurier gracht 41-49. Dit alles staat vermeld in de brochure. Ook omtrent studietoelagen en studie kosten, pensioen, wachtgelden, bevorde ringskansen, overgang naar andere school typen en omtrent mogelijkheden voor ver dere studie geeft het zeer overzichtelijk ingerichte werkje alle gewenste inlichtin gen. Zo vermeldt het in een vijftiental bladzijden al dergelijke gegevens voor de opleiding tot leraar (lerares) bij het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs, in een zestigtal bladzijden voor het nij verheidsonderwijs en verder zijn er nog vele pagina's gewijd aan het tuinbouw- onderwijs, de scholen voor maatschappe lijk werk en de opleiding voor het sport leidersdiploma. Uiteraard laat het bestek van een artikel in een dagblad niet toe, nog meer grepen uit het rijke materiaal te doen. Uit het hierboven vermelde kun nen de belangstellende jonge mensen en ouders reeds opmaken, dat er vele moge lijkheden liggen voor het verkrijgen van een functie bij een der vele takken van ons onderwijs van de kleuterschool tot aan het vhmo. De brochure, die we hier zeer beknopt bespraken, richt zich in de inleiding geheel tot de jongeren zelf. Daaruit halen we de volgende woorden aan: „Een beroep mag echter niet uitsluitend naar zijn materiële kant worden beoordeeld. De aantrekke lijkheid ervan is voor een zeer belangrijk deel afhankelijk van de geestelijke vrijheid waarin je je werk kunt doen, van de kans jezelf te zijn. Een functie bij het onder wijs biedt je daartoe volop de gelegen heid. Zij opent de mogelijkheid je op veler lei gebied - cultureel en maatschappelijk - verdienstelijk te maken en een eervolle en invloedrijke positie in het leven in te nemen. Het beroep van opvoeder stelt daarom als eerste eis: het zijn van een persoonlijkheid. Van de eigen persoonlijk heid uit zal de opvoeder persoonlijkheden moeten vormen, van zijn eigen menszijn uit moet hij mensen maken". De publikatie is uitgegeven door Staats drukkerij en Uitgeversbedrijf te 's Gra- venhage en ook via de boekhandel voor een luttel bedrag verkrijgbaar. Zondagmiddag iets na half vier is op een door knipperlichten beveiligde overweg bij het station Boskoop de trein uit Gouda naar Alphen in de flank aangereden door een autobus. Twee jongens van negen jaar en twee buspassagiers werden hierbij ge wond. De jongens, L. van K. en H. de R. uit Boskoop, die bij de overweg stonden te wachten, raakten tussen de bus en het „schrikhek" van de overweg, bekneld, Zij werden, ernstig gewond, naar een zieken huis overgebracht. De twee buspassagiers konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keren. De beschadigde trein is met vertraging doorgereden naar Alphen, waar hij uit de dienst is genomen. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Auto tegen trailer In Sittard is zaterdagmiddag de 45-jari- ge S. uit Echt op de Heerlenerweg te Sit tard om het leven gekomen toen de door hem bestuurde personenauto in volle vaart tegen een trailer reed. Fietser verongelukt Bij Rosmalen is een fietser, G. de K. uit 's-Hertogenbosch, zaterdagavond levensge vaarlijk gewond bij een aanrijding met een personenauto op de Rijksweg 's-Hertogen- bosch-Nijmegen. De K. wilde achter een autobus de rijweg oversteken, doch werd geschept door de personenauto. Hij liep ernstige verwondingen op en is in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De inzittenden van de auto kre gen schaafwonden. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over het ontwerp van een nieuwe Huisarbeidwet. Deze wet dient ter vervanging van de bestaande Huisarbeid wet van 1933, welke in de praktijk onbe vredigend werkt omdat zij pas van toe passing is op bepaalde werkzaamheden na dat deze bij algemene maatregel van be stuur als huisarbeid zijn aangewezen. Het ontwerp heeft als uitgangspunt een verbod van alle huisarbeid, tenzij daartoe vergunning is verleend. De wet opent voorts de mogelijkheid om bij algemene maatregel van bestuur voorschriften in het belang van de veiligheid en gezond heid vast te stellen, welke bij alle soorten huisarbeid, waarvoor vergunning is ver leend, zullen moeten worden in acht geno men. Verder voorziet het ontwerp in de inschakeling van bedrijfschappen door aan hen belangrijke taken en bevoegdheden te geven. Deze zullen niet alleen kunnen ad viseren, maar ook bepalingen kunnen vast stellen betreffende de beloning en andere arbeidsvoorwaarden voor het verrichten van geoorloofde huisarbeid. Ned .Herv. Kerk Beroepen te Veenendaal (5e pred.pl.) B. Eysinga te Barneveld. Benoemd tot geestelijk verzorger van het vluchtelingenkamp te Berlijn: J. T. Haverman te Muntendam. Aangenomen naar Kollum (voor bizon- dere werkzaamheden) H. J. Smalbrugge, legerpred. te Deventer; naar Noorden A. v. d. Kooij te Zuilichem. Bedankt voor San Nicolas en Piedra Plat (Ned. Antillen) H. Hoekema, luchtmacht- pred. te Arnhem. Geref. Kerken (ond. art. 31 K.O.) Bedankt voor Neede-Eibergen H. J. Meyerink te Aduard. Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Rottevalle D. Woelinga te Hollum op Ameland. Het N.V.V.-jubileumspel „Leer de aarde te bewonen", geschreven door ds. Jan Wit (de blinde predikant der Waalse Gemeente in Nijmegen) is zaterdagavond voor de eerste keer in het Olympisch Stadion te Amsterdam opgevoerd. De zin van dit spel, waaraan ruim duizend personen meewerk ten, is, dat alleen door een alzijdige har monie, niet alleen tussen de mensen on derling, maar ook in de menselijke per soonlijkheid zelve, vrede, vrijheid, wel vaart en geluk dichterbij kunnen komen. De twee hoofdpersonen in dit stadionspel in sprookjesvorm zijn „rederijk", het ver stand en „hartsgeheim", het gevoel. De te genstelling tussen bezit en bezitloosheid worden in het spel voorgesteld door twee groepen: de kleine groep der „almeeriers" en de veel grotere van de „minorauten". Ben Groeneveld maakte het spelontwerp en voerde de regie, Cor Lemaire compo neerde de muziek. Het spel zal ook in Rotterdam, Gronin gen en Nijmegen worden opgevoerd. Leiden: Geslaagd voor het artsexamen 2de deel mej. J. van Engelen, Breda, mej. P. E. Keers, Wassenaar, mej. O. Kok, Den Haag en de heren C. de Hoog, Den Haag en A. M. Tornow, Verenigde Staten. Geslaagd voor het semi-artsexamen mej. M. F. Meurs, Alk maar en de heren G. T. van Beusekom te Leiden, E. B. van Hasselt, Soest, H. J. Schreurs, Heemstede en Tjioe Swie Gwan, Leiden. Geslaagd voor het artsexamen mej. S. M. Swartenberg, Rotterdam en de heren F. J. Cleton, Brasschaat (België), P. Rabino- witz (V.S.), A. Turtel (V.S.) en A. C. M. Westendorp, Den Haag. Haarlem: Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het examen nut tige handwerken, de dames: M. Bol te Aals meer; F. G. Carstens te Haarlem; G. Eck stein te Haarlem; H. Keerssen te Aalsmeer; Tr. v. d. Kuylen te Aalsmeer; R. Laauw te Terschelling; S. Lippe te Heemstede; W. Marsman te Aalsmeer; Ria van Til te Benne- broek; D. Bregonje te Haarlem; L. Burghout te Haarlem. Amsterdam: Mej. Nelly Groenevelt is ge slaagd aan het Amsterdams conservatorium voor solozang C II. De schilderijen, die Stephaan Couwen berg tot 15 juni te Amsterdam exposeert in het charmante tuinhuis van de kunst handel Santee Landweer, waarvan hij eens medewerker was, passen daar goed. Ze hebben iets van fragmenten van oude muurschilderingen door de vorm en de kleur, herinneren aan verf op kalk, heb ben ook iets van stukjes décor. Een bij zo'n tuinhuis wel passende beminnelijke naïve teit lijkt ook uit dit werk te spreken, een naïveteit, die slordigheden toelaat, waarop bij een critischer instelling dan de mijne in dit geval de maker direct terechtgewe zen zou kunnen worden. Het zal bezoekers mischien ook moeilijk vallen Amsterdam, in twee doekjes in andere dingen te her kennen dan in de vorm van overbekende gebouwen. Toch is er een verschil in kleur tussen die van deze twee werkjes en bij voorbeeld die van het gezicht op de Seine, een schilderijtje elders uit Frankrijk en één uit Zuid-Afrika. Er is iets in de materie van dit werk, met name in de eenvoudige stilleventjes, dat me bevalt. Mede om herinneringen aan werk van andere Hollandse Parijzenaars, waartoe Couwenberg behoorde. Dit werk geeft mij een nostalgie naar een tijd die voorbij is. Waarom zou men zich niet ver meien in herinneringen aan iets dat goed was? Moeilijker is het zich over te geven aan' Couwenbergs plastiek, die hij pas later ging beoefenen. Als men in een portret een bekende herkent en zich er, zoals mij gebeurde, door laat ontroeren, dan zet men eigen opvattingen opzij. Dan gaat men voe len voor die kop van een Toscaanse boer en gelooft men in een kinderportretje be loften te zien. De plastieken zijn wel zeer alleen „en face" bekeken en daardoor wat te zeer passend in een kubus. De details zijn er meer ip getekend dan geboetseerd. Al het werk heeft echter zo'n eigen en in deze tijd uitzonderlijk gezicht. BOB BUYS Fruitoogstverwachtingen. Het laat zich aanzien, dat Zeeland dit jaar een redelijk goede fruitoogst zal hebben. De aardbeien en de frambozenoogst zullen vermoedelijk lager zijn dan normaal. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Guy Mollet heeft in het afge lopen weekeinde een vertrouwensvotum in de wacht gesleept, dat zijn positie aanzien lijk versterkt. Op de bijeenkomst van de nationale raad van de Franse socialistische partij heeft het Algerijnse beleid van de socialistische ministers een niets aan dui delijkheid te wensen overlatende meerder heid verworven. Het kreeg 3138 mandaat- stemmen voor, 212 tegen en 125 onthoudin gen. Het verwachte offensief van Mollets tegenstanders in eigen partij, die aange voerd worden door Daniel Mayer, mislukte volkomen, al is daarmee niet gezegd, dat op het partijcongres, dat aan het eind van deze maand in Rijssel zal worden gehou den, een soortgelijk offensief niet met gro ter kracht zal worden ingezet. De achter docht tegen de Algerijnse politiek wortelt vooral in de basis van de partij. De overwinning van Mollet en Lacoste is zowel te danken aan de krachtige taal van deze twee ministers als ook het feit dat Daniel Mayer en de leden van zijn groep met hun critiek te ver gingen naar de smaak van de andere partijvertegenwoor digers. Mayer, die nog steeds niet vergeten is, dat Mollet hem indertijd uit de partij zette, omdat hij tegen de Europese Ver- dedigings Gemeenschap stemde, eiste on derhandelingen met de rebellenleider?. Enige van zijn medestanders beschuldigden de regering van een politiek van blinde onderdrukking. Mollet verklaarde met nadruk, dat de regering niet in de val zal lopen, die de rechtervleugel in het parlement voor haar heeft opgezet. Als die rechtervleugel denkt, dat men de beloofde hervormingen in Al gerije na de pacificatie achterwege kan laten, dan zal zij merken, dat de regering een weg is gegaan, waarop geen terugkeer mogelijk is. Robert Lacoste had eerder een overzicht gegeven van de hervormingen, die in Algerije worden uitgevoerd. In de streken waar de rust is weergekeerd zal binnen veertien dagen aan de mohamme daanse bevolking plaatselijk zelfbestuur worden verleend. In de nabije toekomst zullen 400.000 hectare land onder de kleine Algerijnse boeren worden verdeeld. Zowel in de leiding van de politie als in het Al gerijnse gouvernement is een zuivering aan de gang en er zijn al vele hoofden geval len. Lacoste's betoog, dat voor deze ge legenheid een uitgesproken linkser toon droeg, dan vele van zijn recente redevoe ringen, werd besloten met een verwijzing naar de arrestatie van de journaliste Clau de Gérard die in Parijs werd opgepakt, omdat zij voor het schrijven van enkele reportages enige tiid bij de Fellahga had vertoefd. Lacoste zei, dat hij zal aftreden als men haar in Algerije zal berechten. Formeel zou dat moeten gebeuren want haar delict is daar gepleegd. Het feit, dat een in Algiers residerende minister moet aanduiden, dat het met een eerlijke en objectieve rechtspleging in Algerije maar magertjes is gesteld, doet nochtans enige twijfel rijzen aan de werkelijke diepgang van de hervormingen. 150 dodetj In het weekeinde zijn bij operaties in drie gebieden van Algerije meer dan 150 opstandelingen gedood en een veel groter aantal gewond en gevangen genomen. Volgens te Algiers ontvangen berichten hebben opstandelingen zaterdagavond brand gesticht in de kantoren van de bur gemeester van Orléansville, een stad van 32.000 inwoners. Een gedeelte van het complex werd verwoest. In het gebied van Bougie (Oost-Algerije) hebben elf dorpen de zijde van de Fransen gekozen. Delega ties, die dit meldden, leverden achttien rebellen uit, die zich hadden overgegeven. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft zich op de kruising Kruisweg-Sloterweg te Hoofddorp een aanrijding voorgedaan, die aan de zevenjarige Jan Tamerus uit Hoofd dorp het leven kostte. De jongen was met enige vriendjes daar aan het spelen, toen hij de straat overstak om een bal te pakken, waarbij hij niet op het verkeer lette. Hij is aangereden door een uit de richting Hoofddorp komende auto. De bestuurder trachtte nog door krachtig remmen een ongeluk te voorko men, maar slaagde hier niet in. De jongen werd levensgevaarlijk gewond en is naar het Grote Gasthuis te Haarlem overge bracht, waar hij een half uur later is over leden. DJAKARTA (ANP) Overstromingen in West-Atjeh hebben veertig huizen weg gespoeld en de oogst van honderden hecta ren vernield. Tot op heden zijn er geen slachtoffers gemeld, maar gevreesd wordt, dat een aantal personen in Djeuram en twee nabijgelegen dorpen, die het meest van de overstromingen te lijden hadden, zijn verdronken. De totale schade wordt geschat op een half millioen rupiahs. De overstroming werd veroorzaakt door zware tropische regens, waardoor de rivieren in dit gebied buiten hun oevers traden. De heer D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, heeft te Tilburg een rede gehouden ter gelegen heid van de hogeschooldag van de Katho lieke Economische Hogeschool. Hij zei onder meer, dat de sterke stijging van de kolenprijs sinds 1939 geen verband houdt met de openstelling van de gemeen schappelijke markt. Het indexcijfer van de groothandelsprijzen van steenkolen bedroeg in 1955 meer dan het zesvoudige van 1939. In dezelfde periode werden de algemene kosten van levensonderhoud ruim twee en een half maal zo hoog. Van 1953 tot 1955 liep het indexcijfer van de groothandels- prijzen voor steenkolen 6 punten op, terwijl het cijfer voor de algemene kosten van levensonderhoud in dezelfde periode 14 punten opliep. In deze periode stegen de kolenprijzen dus minder dan die van de meeste andere verbruiksgoederen. Men kan dus zeggen, aldus de heer Spierenburg, dat na de openstelling van de gemeenschappe lijke markt de prijsstijging voor kolen werd afgeremd. Toch zal menigeen de indruk hebben dat ook na de openstelling van de gemeenschap pelijke markt de kolen duurder zijn ge worden. Dit komt in de eerste plaats om dat de vrachtkosten gestegen zijn, in het bijzonder voor Amerikaanse kolen. Deze vrachtenstijging komt in de verkoopprijs van deze kolen tot uitdrukking. Een andere belangrijke factor is dat wel iswaar de gemiddelde prijzen van de kolen, afkomstig uit de voor ons land belangrijk ste bekkens, niet of nauwelijks stegen, maar dat de prijzen voor anthraciet wel opliepen. De heer Spierenburg concludeerde dat de Nederlandse kolenverbruikers er slech ter aan toe zouden zijn geweest zonder het bestaan van de gemeenschappelijke markt. Nederland zou er dan immers niet op kunnen rekenen dat er een Hoge Autoriteit zou zijn die er op toe zou zien dat Duitsland ons redelijke hoeveelheden ter beschikking stelde, zodat dan meer dure Amerikaanse kolen zouden moeten worden geïmporteerd. Er zou dan ook geen Hoge Autoriteit zijn, die bijvoorbeeld de Belgische kolenprodu- centen kon verhinderen dubbele prijzen toe te passen voor hun export naar Neder land. ROME (United Press) President Su karno van Indonesië is gisteravond de ere gast geweest op een officieel banket, dat door de Italiaanse president Gronchd in het Quirinaal te Rome werd aangeboden. Het banket werd gegeven in de historische „spiegelzaal" enkele uren na aankomst van de Indonesische gasten met een spe ciaal vliegtuig van de Pan American Air ways uit Montreal in Canada. Van het Italiaanse kabinet namen de volgende ministers aan het banket deel: vice-premier Saragat, de minister van Bui tenlandse Zaken Martino, de minister van Binnenlandse Zaken Tambroni, en de mi nister van Buitenlandse Handel Mattarella. Sukarno en zijn gezelschap van zeventien personen logeren gedurende het officiële bezoek van twee dagen in de „keizerlijke vertrekken" van het Quirinaal. Sukarno was onder meer vergezeld door de minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani, de vice-voorzitters van het Indo nesische parlement Zainul Arifin en Ardji Kartawinata, de president van het hoogge rechtshof Wirjono Prodjodikoro, alsmede een aantal hoge officieren. Ter ere van de bezoekers woei naast de Italiaanse drie kleur de roodwitte vlag van de Indonesische republiek boven het paleis. Morgen zal Sukarno een serie officiële besprekingen voeren, met een bezoek aan president Gronehi en premier Segni. Hij zal woens dagmorgen door Paus Pius XII in audiëntie wordien ontvangen. MAANDAG 11 JUNI Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zon dares?", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 6.45 en 9.15 uur. Lid „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 u- Roxy: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Inter kerkelijke samenkomst. Evangelist H. van den Brink spreekt over „De enige weg naar de blijdschap". Zangdienst van 7.30 af. Ge bouw Zang en Vriendschap, 8 uur: Slottoe spraak voor het geestelijk centrum „De gro tere wereld", DINSDAG 12 JUNI Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Ke' y's blues", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Concert gebouw, 7.30 uur: Muziekschooluitvoering va" leerlingen van Haarlems Muziekinsti tuut. Kapel der Volle Evangeliegemeente, 3 en 8 uur: Pastor W. Hacking uit Engeland spreekt over „De kracht der H. Geesten in de gemeente.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8