Visserijtentoonstelling te Kiel ontwikkeling van Duits bedrijf laat zien Olga uit Riga en de witte duif Mullens? paardenspul maar ook een uitstekend variété Nieuwbouw vloot afgesloten; fabrieks schepen en afzet nu aan de beurt lÉöri. WINTERS Havenberichten Visserij-varia Agenda voor Velsen Rooswijk-handballers verloren opnieuw „Suomi"-meisjes waren zondag in Zaandam Medaille van Prins Bernhard voor het koor van „Vox Humana" Een KINDERWAGEN voor de halve prijs!! bij BABY-SERVICE Holland-beker-toernooi DINSDAG 19 JUNI 1956 (Van een speciale verslaggever) IN DE VIER GROTE VISSERIJHAVENS van Duitsland heeft de krachtige ontwikkeling van de naoorlogse economie de veranderingen in de consumptie en de daarmee gepaard gaande modernisering en rationalisatie van het bedrijf aan zich ook doen voelen in het Duitse trawlvisserijbedrijf. De trawlvloot, die uit twee honderd en twaalf eenheden bestaat, behoort thans tot de modernste ter wereld en de vernieuwing van deze vloot kan als afgesloten worden beschouwd nu dit jaar door de Duitse werven nog achttien nieuwbouw- schepen in de vaart zullen komen. De productie van de vloot uit de vooroorlogse jaren is in 1955 overschreden er werd 850.000 ton vis aangevoerd en het Duitse bedrijf zet zich thans volop aan de ontwikkeling van een vloot van Duitse vis- en fabrieksschepen, de uitbreiding van de afzet, de wal. Om deze vooruitgang aan te tonen en de huidige stand van de ontwikkeling van het Duitse bedrijf aan de openbaarheid prijs te geven, wordt deze week te Kiel een visserijtenstoonstelling gehouden, die de enige weken ge leden in Kopenhagen geopende internationale beurs verre in oppervlakte, opzet en uitvoering overtreft. Minister-presi dent Von Hassel heeft de tentoonstelling zaterdagmiddag geopend en tijdens de rondgang kon een ieder zich er van overtuigen, dat deze expositie in de Ostseehalle en het erbij behorende terrein zich niet alleen richt tot de personen, die rechtstreeks betrokken zijn bij het bedrijf, maar ook tot de verbruiker van vis, die recht heeft op kennisname van het economische gebeuren van de laatste elf jaar in het Duitse visserijbedrijf. Het moderne visserijbedrijf van de Bondsrepubliek West-Duitsland grijpt op initiatief van het propagandabureau uit Bremerhaven elke gelegenheid aan om propaganda te maken voor het verbruik van vis. De consument ontmoette op deze tentoonstelling te Kiel een vier en twintig meter lange „glazen keuken", waarin sma kelijke visgerechten voor de bezoeker wer den klaar gemaakt en als tweede pronk stuk van het propagandabureau kwam hij er de demonstratiekeuken tegen, waarin zestig huisvrouwen tegelijk onder leiding van deskundige koks de visgerechten kun nen bereiden. Naar de visgronden Het zestig meter brede en honderd meter diepe gebouw in Kiel, dat Ostseehalle heet geopend in 1951 en voor tentoonstel lingen, sportdemonstraties en uitvoeringen al door 2.000.000 personen bezocht is de gehele week aan de voorgevel van twee uitgespannen forse trawlnetten voorzien. Boven het gebouw zweeft de roodbaars- ballon en er in hebben zich ruim honderd en veertig firma's en organisaties beijverd met de fraaiste stands, die elk terrein van het visserijbedrijf beslaan, uit te komen. Direct na het binnengaan van het ge bouw werd ieders aandacht getrokken door de grote inzending van het „Verband der deutschen Hochseefischerei". Hier werd aanschouwelijk onderwijs gegeven in het opzoeken van de rijke visgronden. Een groot model van de kaart der noordeuro- pese wateren, vervaardigd van plastic en gevuld met water, werd omzoomd met toe schouwers. Kleine ongeveer vijftien cm lange trawlers en haringloggers verlieten op eigen kracht de havens van Kiel, Ham burg, Bremerhaven en Cuxhaven en zetten koers naar de visgronden bij IJsland, Groenland, de Barentszee en de noordwest kust van Noorwegen. Op de visgronden flitsten de lampjes aan; roodbaars, schel vis, kabeljauw en de haring. Zonder in aanvaring te komen zochten de vloten hun weg over de Noordzee en de Oceaan om in een vijftal minuten de weg af te leggen, die anders vier tot vijf dagen duurt. Spe lenderwijs, terwijl de jeugd de knoppen van de vangstgronden bediende, werd de Duitser hier op de hoogte gebracht van de Duitse trawlvisserij. IJs, glas en diepvries Hetgeen trouwens op vele plaatsen van deze tentoonstelling geschiedde. In de meeste stands was een installatie in wer king of werd getoond, hoe een bepaald product tot stand komt. Vol-automatische ijsmachines, die een plaats hebben ge kregen op de 24 in Duitsland gebouwde Russische visfabrieksschepen, spuiden de brokjes ijs op de vloer van het gebouw en fileermachines voor haring, voor schelvis, kabeljauw en zelfs ook voor roodbaars brachten de vakman tot enthousiasme en de huisvrouw en meegekomen echtgenoot tot verbazing. De conservenfabrieken waren met „vis in gelatine en in glas" naar Kiel gekomen „Glas verbergt niets" de nettenfabrie- ken lieten de meisjes, in rood en wit gekleed, de zware kuilen voor de trawlnetten breien en intussen kon men zich verdiepen in de werking van een grote verstelbare schroef of de ontwikkeling van de visserij. Een zestal diorama's in de wanden vertelde van de trawlvisserij van Duitsland, van de visserij met kleine scheepjes in Afrika, met een haak via een in het ijs gehakt gat bij de eskimo's en de visserij, zoals men die op de binnenmeren in Duitsland kent. Tien aquaria in de wanden bevatten de meest bekende zeevissoorten. De vakbonden waren er met een ge zamenlijke stand en deelden mee, waarom het trawlvisserijbedrijf van Duitsland be slist niet met een tekort aan ervaren per soneel heeft te kampen en er naast hadden de Duitse spoorwegen hun „Transthermos" koelwagens opgesteld. Op een rangeer terrein reden de model-locomotieven met de „Seefische-wagens" af en aan. Ook het diepvriesbedrijf was met enige stands vertegenwoordigd en gaf de oplos sing aan van het grootste probleem, waar mee het Duitse visserijbedrijf thans wor stelt. Door gebruik te maken van diep- vriesvis kan de vis in prima kwaliteit tot aan de laatste verbruiker in het verste hoekje van Duitsland worden gebracht. Hiermee gepaard dient echter te gaan een ruime sortering vissoorten en geringe prijsschommelingen; problemen, die op een ander terrein ligen en in een van de volgende artikelen over het Duitse visse rijbedrijf aan de orde komen. De glazen keuken De glazen keuken van de Duitse vispro- paganda, bemand met een twintigtal koks, werd in Kiel voor de zesde maal in haar bestaan gebruikt. Ook hier bleek weer welke grote aantrekkingskracht van deze Xkeuken uitgaat. Opgetogen was het pu bliek om bij al deze koks in de pannen te kunnen kijken en daarna te genieten van de gerechten. De bezigheden van het file ren tot het opdienen van de vis konden precies worden gevolgd. In het visrestau rant- dat ron^ «lazen keuken la" kun XXXXKXXXiCOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOC men de juist onder eigen ogen bereide vis gerechten nuttigen. De spijskaart bood voor ieder iets passends en smakelijks. Er waren warme gerechten, zoals roodbaars- soep en gestoofde heilbot, en koude hapjes. Terwijl het grootste gedeelte van de gla zen keuken werd gebruikt voor de berei ding van warme gerechten op vier fornui zen, in een grote oven en in braadpannen, werden aan de tegenover liggende smalle kant de koude visspijzen, belegde brood jes en salades opgediend. In de keuken, waarmee het propaganda bureau in de komende maanden door Duitsland trekt, werkt men ondanks de grote hoeveelheid glas prettig bij een koele temperatuur. Meer dan honderd neonlam pen verlichten de keuken tot in alle hoe ken. De keuken wordt afgesloten door een glazen dak, terwijl een ventilator zorgt voor het wegzuigen van de etensgeuren en de toevoer van frisse lucht. De koks in de glazen keuken, die uit al lerlei delen van de bondsrepubliek en uit Berlijn komen, staan onder leiding van de internationaal bekende demonstratie-kok van de Duitse vispropaganda Dammes Boer. Niet alleen voor de huisvrouw was hier veel op te steken, ook de hoteleige naar kon tal van wenken voor het eigen bedrijf meenemen, daar de vraag naar vis in restaurants en hotels en viskeukens be langrijk toeneemt. Alleen Hamburg telt thans al vijf speciale viskeukens; grote za ken, waar uitsluitend visgerechten worden bereid. Veelzijdigheid aantrekkelijk In een speciale keuken op het terrein van de tentoonstelling konden bovendien ruim zestig vrouwen tegelijk tussen de zee groene wanden luisteren en kijken naar de leerkrachten van het propagandabureau. Juist die kleine kneepjes, waarmee ieder visgerecht tot een geslaagde en smakelijke maaltijd wordt, lieten zij zien en daarna konden de huisvrouwen zelf aan de slag om visgerechten te bereiden. De recepten, die werden verstrekt, stel len de huisvrouw ih de "gelegenheid het geleerde thuis toe te passen. Het propa gandabureau van het Duitse visserijbedrijf gaat er vanuit, dat juist in de veelzijdig heid bij de bereidingsmogelijkheden van vis de bijzondere aantrekkingskracht voor de huisvrouw schuilt. Hierdoor is het voor haar mogelijk ook meermalen in een week vis op tafel te brengen, zonder dat dit spoedig eentonig wordt. Bezoek aan fabrieksschip Na een bezoek aan de 225 vierkante me ter grote stand van de walvisvaart trok ken de meeste bezoekers aan de expositie naar de haven van Kiel, waar een van de trawlers van de Hochseefischerei Kiel G.m.b.H. en de onderzoekingskotter ,.Sud- fall" bezichtigd konden worden. Het diep vriesbedrijf van „Kielfrost" G.m.b.H. Co. had de deuren openstaan voor iedere be langstellende en ook een vismeelfabriek en een conservenfabriek konden worden bezocht. Een van de voor Rusland bestem- OOCXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCC 8 8 8 Een van onze verslaggevers heeft dezer 8 dagen een bezoek gebracht aan de jij „Bundesfischerei Fachausstellung" te Kiel, die wordt gehouden onder het 8 motto „Fortschrittliche Fischwirt- h schaft". In nevenstaand artikel neemt o hij deze expositie in beschouwing; in 8 de komende dagen zal hij de ontwikke- 8 ling van het Duitse visserijbedrijf in 8 enigre reportages belichten. ooooooooooooc<x>ooooocxx>ooooooooooooooooooooooooooooooooo de visfabrieksschepen, die het net over het achterschip in zee laten zakken en van daar voortslepen, lag bij het droogdok van de Kieler Howaldtswerke A.G. ook toegan kelijk voor het publiek. Maandagmiddag zou het schip een van de vierentwintig met fileer-, ijs- en diepvriesmachines aan boord koers zetten naar Moermansk. Ook het Duitse visserijbedrijf zoekt naar de weg, om met fabrieksschepen ter visse rij te gaan. Vele moeilijkheden houden de start van deze onderneming echter nog te gen en het is op dit punt, dat Duitsland niet gaarne de Russen een te grote voor sprong gunt. Aan de ontwikkeling van het eerste Duitse fabrieksschip wordt op de tekentafels thans met man en macht ge werkt. De regen van het afgelopen weekeinde was er oorzaak van, dat de competitiewed strijden voor de honkbalvereniging „Roos- wijk" zich beperkten tot de wedstrijd van het eerste negental in de ontmoeting tegen De Spartaan op „Watervliet". De strijd beïnvloed door de abnormale koude en vochtige temperatuur, kreeg maar een matig karakter; geen van beide teams had er blijkbaar veel zin in. Dit werd echter het meest in het nadeel van Roos- wijk uitgespeeld, waardoor de Velsense ploeg na de eerste drie achtereenvolgende overwinningen nu de vierde nederlaag in successie te incasseren kreeg. Het slagwerk van de thuisclub was maar matig verzorgd en bij kritieke momenten faalde het binnenveld. Dit viel vooral waar te nemen in de tweede en vierde innings, die voor De Spartaan respectievelijk vier en twee opleverden. Enige zwakke ogen blikken van de gasten, die door de gast heren konden worden uitgebuit in de laat ste innings brachten Rooswijk I voor aar dige kansen, doch meer dan drie punten konden er niet worden uitgehaald. De Spartaan daarentegen wist in de laatste innings met twee uitstekende honkslagen op fraaie wijze nog een punt aan de score toe te voegen (37). Werpersresultaten: Rooswijk: 9 maal drieslag, 5 maal vierwijd, 6 honkslagen tegen; De Spartaan: 11 maal drieslag, een maal vierwijd, 5 honkslagen tegen; Veld- fouten: Rooswijk 7, De Spartaan 8 fouten. „Weenink" in de zomercompetitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de zomercompetitie voortgezet met de 90 minuten partijen. De uitslagen wa ren: Muyen-v. Versseveld K'/s; Piët- Bakker 01; Tervoortv. 't Hoff 10; Duinmeyer-v. d. Does 10; Nijman-J. Meyer 10; Hoogvorst-Verdult 01. De atletiekwedstrijden voor de meisjes competitie van het district Noordholland- Zuid van de KNAU, die zondag in Zaan dam op het terrein van en georganiseerd door de AV „Zaanland" zijn gehouden, werden wegens de weersomstandigheden geen onverdeeld succes. Ook niet voor een aantal meisjes van de Kennemerstaten At letiekvereniging „Suomi", die desondanks op de uiterst zware grasbaan en -mat toch nog enige goede verrichtingen presteerden. Bij de meisjes A kon E. v. d. Ploeg, die in haar series op de 80 m achtereenvolgens 11,2 sec. en 11,3 sec. nodig had, hetgeen al wees op de moeilijke baan, met 11,5 sec. een tweede plaats bezetten in de tweede eindstrijd. Dank zij een harde vechtlust bereikte op hetzelfde nummer het A-meisje K. Zwaan in haar serie een tijd van 11,6 sec., maar had rond 12 sec. nodig om als tweede finaliste te eindigen. M. Bakker bleek bij de B-meisjes aan merkelijk sterker te zijn, ondanks of mis schien juist wegens veel sterkere tegen standsters op de 80 m. In haar serie en de halve finale plaatste zij zich eerste in 10,8 sec., maar wist deze tijd nog te reduceren in de eindstrijd tot 10,7 sec. waar zij fraai als eerste eindigde. De beginneling A. Woortman in de B- klasse liet veelbelovende strijd zien op de 80 m. In haar serie werd zij eerste in 11,6 sec., in de halve finale tweede in 11,5 sec., maar had tegenslag in de eindstrijd, die zij als vierde eindigde met 12,4 sec., terwijl Th. Driessen (B) evenzeer aardig op dreef was in haar serie met een eerste plaats in 12,1 sec. Wat voor de loopsters gold, gold even zeer voor de technische nummers met de zware afzetten tijdens de gestage motregen op het natte gras. Toch was dit voor E. v. d. Ploeg (A) geen bezwaar het hoogspringen met 1,40 m te winnen. Zij werd door haar clubgenote M. Bakker (B) zelfs nog voor bijgestreefd met een fraaie sprong van 1,45 m en een prachtige zege. Bij het kogelstoten bereikte Thea Dries sen (B) een worp van 6,80 m en liet K. Zwaan (A) de discus 16,98 m zweven. MARKTBERICHT BEVERWIJK Asperges 0.752.10 per kilo, aard beien ƒ0.62ƒ0.98 per doos, ƒ5.00ƒ7.00 per slof, spinazie 0.210.53, postelein 0.38—0.45, sla 0.0350.06, bloemkool 0.370.88, bospeen 0.490.60, was- peen 0.580.63, bosuien 0.050.08, rabarber 0.060.23, peulen 0.851.55. - H«p *V4 Twee tijgers uit een circus te Rome zagen vrijdag hun kans schoon en ontsnap ten uit de kooien. Het gevolg van deze vrijheidsdrift was een grootscheepse actie van brandweer en politie, versterkt met mannen met netten. Anderhalf uur duurde de jacht. De persfotograaf, die haar meemaakte, knipte een vluchteling in de laatste minuten van zijn vrijheid. ADVERTENTIE Kerncollectie SERVIEZEN 49-delig ƒ94.50 KENNEMERLAAN 1 Atletiek-tweekampen in Haarlem afgelast Het buitengewoon regenachtige week einde was er oorzaak van, dat de voor genomen drie- en tweekampen met de atletiekverenigingen „Haarlem", „Gita" en „Suomi" voor dames en heren zondagmid dag niet zijn doorgegaan. Het atletiekterrein aan de Kleverlaan te Haarlem had zodanig van de weersgesteld heid te lijden gehad, dat de wedstrijden moesten worden afgelast. Olga Francheska, telg uit een artistengeslacht, geboren in Riga, Russin, twaalftalig en ondanks de onbestemde leeftijd uitermate charmant: dit is de vrouw achter het duivennummer, dat in de voorstellingen van curcus Mullens het hooggeëerd publiek elke keer weer vertederde „oooocch's" ontlokt. Terecht, want zij gaat met haar pauw staartjes en postduiven om als vertrouwden, die ook haar geheel vertrouwen en die in de kleine woonwagen van Olga vechten om het ereplaatsje op haar koperen krullen. Hoe komt een vrouw tot een dui vennummer in een circus? Ach dat gaat vanzelf meent Olga en zij vertelt, Duits en Frans door elkaar, hoe zij al vér voor de oorlog werkte in de grote Ita liaanse chapiteaux van Trutzi en Chiniselli, die in vroeger dagen het Russische publiek verder ver liefd maakten op het circus. In die liefde voor het paardespul heeftzij trouwens tijdens 'haar tournee door West-Europa met Mullens weinig verschil ontdekt. Het enige verschil ligt dan ook in de onderkomens: in elke Russi sche stad van enige importantie is een vast gebouw voor circus voorstellingen te vinden en dat kent het westen maar sporadisch. Sinds 11 mei van dit jaar reist zij mee met het Nationaal Neder lands Circus. Met haar duiven Maruscha, Wassia en Pedro. Dui ven zijn beste vriendjes. Ze blijven elkaar een leven lang trouw en ze zijn intelligent. Olga kent ze door en door, want het nummer vergt een volledige kennis van de „duivenpsychologie". Zelf is ze niet getrouwd, deze rijzige vrouw met haar Slavische gelaatstrekken, die haar nummer in het Russisch aankondigt en daarmee zegt, dat ze met zoveel plezier voor het Hollandse publiek optreedt. Waarom niet? Geen tijd.... zegt ze dromerig, viel zu beschaftigd immer. Over politiek weet ze helemaal niets of ze mag er niets over weten, maar het witte duifje, dat op een zilveren wereldbol gaat zitten temidden van de vlaggetjes van alle landen bewijst wel, dat ze er inderdaad ook niet om geeft. Zij kiest geen partij. „Want wij artiesten hebben de hele wereld nodig". Olga Francheska uit Riga is mis schien daarom zo uitermate sympathiek. F. CIRCUS IN ZIJN ONVERBLOEMDE GROOTHEID, maar ook in zijn typische knusheid het is drie dagen lang op het Umui- dense Marktplein te genieten, waar de viermaster van Mullens het zaagsel overspant en de dravende paarden, de clowns en de trapeze het ganse klatergoud van deze kleine, hechte samen leving vertolken. Het beroert het hart van de ware liefhebbers, waarvan er zijn, die gedurende het verblijf van Mullens in onze omgeving geen voorstelling overslaan en die elke avond weer in de stallen te vinden zijn om de geur van leer en paardezweet op te snuiven de twee onmiskenbare voorwaarden van een echt circus. Een circus biedt de troep van Mullens ondanks alle concessies aan een tijd, die het paardespul in zijn simpelste vorm niet meer naar waarde weet te schatten en die een Ameri kaanse „parade" van alle artiesten voorschrijft tegelijk met sensationele nummers waarvoor het variété in vroeger dagen het alleenrecht leek te bezitten. Variété dus ook hier, maar dan van allure, zoals de buitelende dwazen aan een stalen rek, waar mee het programma al gauw trots op de proppen komt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. IOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOC oooooooooooooooooo Het circus is echter gebleven en wellicht mooier en grootser geworden, ondanks de lar dering met acrobaten-op-fiet- sen en acrobaten-op-spring- planken. Daar is Mullens zelf een te groot liefhebber voor. Hij zal dan ook geen avond overslaan, zelfs niet als de tent pas om 1 uur van de dag der voorstel ling enigszins overeind gaat komen en er des avonds nog geen licht is, zodat hij voor het derde etmaal achtereenvolgens zijn nachtrust ziet vliegen. CIRCUS EN PAARDEN. Ze zullen eeuwig bij elkaar horen en bij Mullens blijven ze bij elkaar, want de kinderen en de aangetrouwde kinderen zijn weer op de paarden terugge vallen, waarvan hun voorge slacht leefde en droomde. Ge zult Willy bezig moeten zien met zijn twaalf ponies en zijn zes Kaukasiërs, in volmaakte vrijheid gedresseerd en ge zult Henri op 't ongezadelde paard moeten zien jongleren met oallen en knotsen, zelfs met arandende toortsen om te er kennen, dat het bij de Mullens geen aangewaaide maar een aangeboren kunst is, die van de deinende paardenrug en de voltige. José, de telg uit het geslacht Strassburger, die haar leven aan de familie Mullens koppel de, zal er ook zijn als een droom in wit en in blauw, maar vooral als een volleerde amazone, die aan het paard gegoten is en een kleine faux- pas opvangt met de gratie van haar aangeboren talent. DAAROMHEEN rollen de grappen en de sensatietjes. Grappen van een drietal clowns, die voor de pauze een slecht en daarna een bijzonder goed nummer maken. Het eerste zij hier verzwegen, van het tweede kan gezegd worden, dat het ei en het bord en de neerstortende aardappelenla wine onweerstaanbaar komisch zijn - van die treffende kolder, waaraan een clown zijn be vrijdende zotternij ontlenen moet, wil hij waarlijk clown zijn. Dit drietal uit het Cirque i'Hiver in Parijs bewees het te zijn. GELACHEN wordt er ook om een ezel met name Napo leon, die niemand op zijn rug duldt behalve het circusperso- neel en waaraan dan een paar IJmuidenaren natuurlijk de bewondering van hun meisje of een gebroken been wagen. De circusdirectie verklaart zich nadrukkelijk niet verantwoor delijk en als er meisjes moch ten zijn, die het aandurven, dan zullen ze wel even rap als gisteravond de benen nemen bij de valse aanvallen van dit halsstarrige grauwtje. En dan is er acrobatiek van hoog gehalte. Om te beginnen met het beste het perfecte parterrenummer van een Rus sische groep - ja Mullens heeft Russen in dienst deze zomer - die met een springplank de wonderlijkste aanvallen op de zwaartekracht ondernemen en met succes - met zoveel succes zelfs, dat een door mankracht in de hoogte geslingerde ge blinddoekte jongeman na vier salto's precies in een leunstoel wordt gemikt. Dit hele nummer bezit een tempo, dat alleen al de moeite van het aankijken waard is. Zoals trouwens ook het fiets- geval charmant is in hoge mate, omdat het zo „af" ge bracht wordt met af en toe een clownerietje en een schater lach: geleend van Circus „Bar- lay" uit Oost-Berlijn. De vliegende trapéze werd bediend door een drietal, dat eveneens uit Moskou is komen overwippen en boven het Marktplein een paar boeiende nummers weggeeft, waarbij wellicht de man vanavond weer haast zal vallen, zoals listeravond gebeurde. Maar er zit een net onder en ge hoeft u lus niet al te ongerust te voe- en. Zo wervelt dit uitstekende programma voorbij, van acht tot over elven, met kleur en vaart, bombast en lichaamsbe- heersing. Die van het meisje en de jongen op de tafel mag dan niet zo smakelijk zijn, om dat het nog zulke kinderen lijken, die allang op bed had den moeten liggen, maar voor iet overige is er met plezier naar te kijken. De paarden zijn echter on danks alles het belangrijkste. Zo'n ravenzwarte hengst van hogeschoolrijder Spruyt, die in afgemeten passen de bayon en de wals danst, is een lust voor het oog - een klassiek paard haast, waarop de goden vroe ger naar de Olympos moeten zijn gevlogen en die zij Pega sus noemden. Als tegenhanger een zebra vol met mannetjes, die onder weg ruzie krijgen en daardoor de van ouds bekende, maar altijd toch weer heel gekke situaties scheppen en bij wijze van charmante afwisseling een uitstekend duivennummer van een Russische uit Riga, over wier opvallende persoonlijk heid wij elders in deze editie iets meer willen vertellen. J. F. Op Zondag 10 en 17 juni organiseerde de koninklijke zangvereniging „Helders Man nenkoor" onder leiding van de dirigent Henk Arisz een concours waaraan ook de gemengde zangvereniging „Vox Humana" onder leiding van Anton de Beer heeft deelgenomen. „Vox Humana" heeft in de ere-afdeling de eerste prijs behaald en wel met 358 punten. Hierdoor ontvangt het koor tevens de zilveren medaille welke Prins Bernhard beschikbaar heeft gesteld voor het koor dat op één na het hoogste aantal punten over het gehele concours heeft behaald. Renners van Kennemerland boekten succes Enige leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan verschillende wegwed strijden. In de ronde van Papendrecht be zette Chr. Jong de zevende plaats. Fr. Klardie en C. Lute eindigden bij de adspi- ranten in de ronde van Uitgeest respectie velijk op de eerste en derde plaats. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Fred Christensen van Archangel, Spaarne- stroom van Swansea, Waal van Bremen, Bomma van Kristiansand, Trito van Dublin, Pavo van Domsö, Sigvard van Helsingborg, Sigbritt van Stockholm, Prins Willem van Oranje van Rotterdam. Julia Anna van Borga, Strabo van Kopenhagen, Albert L van Udiksval, W irld Enterprise van Fo- wey, Bill S van Swansea, Study van Abö, Sigyn van Londen, Grebbestroom van Li verpool, Cnosa van Norfolk, Falcon van Londen, Laguna van Baltimore, Clangula van Liverlool, Herm van Fargon, Maasborg van Swansea, Quator van Liverpool, Frey van Stockholm, Cimbria van Skutskar. Vertrokken zijn: Barbaros naar Canada, Glenbeck naar Londen, Alouette naar Har- lingen, Oranje naar Londen, Netherlands Coast naar Rotterdam, Atreus naar Ham burg, Otto Blumenfeld naar Vlissingen, Betty Anny S naar Sunderland, Hendrik Fischer naar Hamburg, Vanessa naar Dom sö, Candetty naar Norrköping, Sirius naar Antwerpen, Anita Schulte naar Rotterdam, Lotus naai Londen, Heintje Jansen naar Emden, Wiros naar Rotterdam. IJMUIDEN, 18 juni 1956 Prijzen: per 1 kg. Heilbot 2.902.50, gr. tong 2.462.30, grm. tong 2.30— 2.14, kim. tong f 2.46—2.48, kl. tong I 2.95—2.42, kl. tong II 2.26—2.04, tar bot I 1.60—1.20, zalm 10.50—7. Per 50 kg: tarbot II 7161, tarbot III 56, tarbot IV 4235, tongschar 64 60, gr. schol 52—48, grm. schol 50 f 44, kim. schol 4840, kl. schol I 45 31, kl. schol II ƒ32—ƒ16, schar ƒ34—ƒ19, v. haring 2010, makreel 1510, gr. schelvis 2814, grm. schelvis 30 14, kim, schelvis 3011, kl. schelvis I 309, kl. schelvis II 2510, wijting 2410, gr. gul 3018, mid. gul 25 16, kl. gul 18—13, kl. leng 24—22, kl. haai" 2620. kl. wolf 4630, poon tjes 208, pieterman 6562, hors- makree! 8.308, kl. kool vis zw 31 13, kl. koolvis wit 2824, muilen 76 65, kl. rode poon II 20—10. Per 125 kg: Gr. kabeljauw 23658, gr. koolvis zw. 6348. gr. koolvis wit ƒ6863, gr. leng 65ƒ46, gr. wolf ƒ70 60. Aanvoer 10.000 kisten totaal. BESOMMINGEN KW 8 Deining 19.600. 1 trawler 14.600. HD 87 5980, SCH 117 11.480, IJM 211 16.640, RO 2 2380, IJM 204 2020, KW 162 3850, KW 91 2810, KW 126 2920, KW 95 5630, KW 74 9410, KW 76 5260, KW 141 f 3710, KW 107 2800, KW 84 2680, KW 166 2140, KW 155 2500, KW 19 ƒ2530, KW 17 ƒ2450, KW 59 ƒ1850, KW 51 2630, KW 19 4000, KW 147 2850, KW 9 4210. KW 47 2800, KW 178 4150, KW 80 1610, KW 21 1540, KW 53 1680, KW 72 2500, KW 210 3750, KW 79 3450, KW 27 3020, KW 58 2370, KW 133 2890, KW 165 3020, KW 96 2920, KW 68 1960, IJM 59 3660, IJM 6 1910. IJM 78 3200, IJM 22 3300, IJM 31 f 2600, IJM 40 2270. IJM 5 2010. AM 26 3960, AM 18 2530, HD 125 3110, WR 34 3280, WR 33 2700. ADVERTENTIE (b.v. van 150.— voor 75.—.) EDISONSTRAAT 9 Keuze uit VOORRAAD van 40 der aller nieuwste KOELSTRA en 'T GULDEN SPAN modellen In het Holland beker-toernooi begint in de afdeling voetbal enige tekening te ko men en in de tweede ronde der A-groep komen nu de sterkeren naar voren. Gister avond werden Altijd Raak en Dynamo's voor de volgende ronde gewipt, waardoor HKW en ONI zich in de volgende ronde plaatsten. De uitslagen luiden HKW— Altijd Raak 31, ONIDynamo's 10. B- groep: Hollen TrappenLabor 2 31, Transportwezen—Staalboys 4—0. De uitslagen van de zaterdag gespeelde wedstrijden waren Condex SuperLabor 1 01, MekogNieuwbouw 24, Schuintrek- kers—Spartax 4—0, Centraal Magazijn- Hoogovens 11. Centraal Magazijn won met strafschoppen. Natuurvrienden vieren feest in Tuindorp Oostzaan Het bestuur van de afdeling Beverwijk- Velsen van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en de Natuurvrienden, heeft haar leden opgeroepen om deel te nemen aan het gewestelijk zomerfeest, dat dit jaar op zondag 24 juni zal worden gehouden in Tuindorp Oostzaan, te Amsterdam-Noord. Het programma ziet er aantrekkelijk uit. Er zijn lekenspelen o.l.v. Ger Brouwer en Mieke en Adri van Oorschot, Justus Je- sayes en Tine van Leer stellen een cabaret programma samen. DINSDAG 19 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Barricade". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.3012 en 14—16.30 uur in het Cultu reel Centrum. Circus Mullens, Marktplein, 20 uur, voorstelling. Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. WOENSDAG 20 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Barricade". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Circus Mullens, als dinsdag. NCVB IJmuiden, 20 uur, Cultureel Cen trum, G. den Duik spreekt over zijn werk op Nieuw Guinea. SANTPOORT Sectie Zang Velser Gemeenschap, 19.30 uur, Burg. Rijkerspark, openl.concert.. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8