De Duitse trawlervisser heeft in loon, voeding en arbeidstijd veel op de Nederlander voor Berichtendienst belangrijke schakel tussen gespreide aanvoer en de afzet „De Hoop" vanmorgen terug van eerste reis in nieuwe teelt Naar versnelde lossing in koelhallen In IJmuidpn binnengelopen In vijf weken 168 patiënten behandeld Porcellana Scheepvaart Aarsbesteding bouw R.-K, Kleuterschool Dronkeman maakte een dolle rit door Den Haag DINSDAG 26 JUNI 1956 EEN VERGELIJKING TUSSEN het Westduitse en Nederlandse visserijbedrijf moet telkens weer, of het nu in Hamburg Altona, in Kiel, in Cuxhaven of Bremerhaven is, uitvallen in het voordeel van de buren. Met afgunst zal de trawlervisser van Egmond, Noordwijk of IJmuiden vernemen, dat de dekbezetting van de Duitse schepen minstens uit twaalf man bestaat, waarbij twee stuurlieden. De kok en koksmaat horen daar nog niet eens bij en voorts vindt men dan nog een aan Neder land gelijkwaardige machinekamerbezetting en een kapitein, eerste stuurman en marconist op de brug. Zodat het koppenaantal op elke Duitse trawler minstens twintig man bedraagt en het leven en werken op deze schepen menselijker is dan op vrijwel elke Nederlandse trawler, die met twaalf tot zestien man naar zee gaat. De vaste gage voor de Duitse trawlervisser ligt iets lager dan in Nederland en ook het besommingspercentage is wat minder, maar de verdiensten liggen uiteindelijk toch hoger doordat de besommingen tussen DM. 750.000 en DM. 1.600.000 liggen. Een matroos van een kleine trawler kan toch altijd op een inkomen van gemiddeld DM. 8000 rekenen (1 DM f 0,90). Het voedsel wordt in ruimere hoeveelheid aan boord gebracht en het is bovendien gevarieerd, wat er op de Duitse tafel verschijnt. Overuren, die op zee worden gemaakt, worden de Duitse visser uitbetaald; er is een ruime vergoeding voor het gebruik van werkkleding en ook het werk op zon- en feestdagen wordt extra gehonoreerd. Ook aan de wal is men verder dan in Neder land. Met de mechanische lossing wordt evenals in IJmuiden nog steeds geëxperi menteerd, maar de volautomatische kistenreinigingsmachine, die de 60.000 viskisten van Bremerhaven van vuil en bacteriën bevrijdt doet de Nederlander toch wel even de ogen uitwrijven. De uitstekend werkende berichtendienst met vangst meldingen van zee, aanvoerverwachtingen in de Duitse visserijhavens en de prijzen op de verschillende markten bevordert de gespreide aanvoer en regelmatige afzet en bovendien wordt er thans hard aan plannen gewerkt om tot een verandering te komen van het systeem van markten op de Duitse visafslagen. Een gesprek met vakbondsbestuurders van de O.T.V. in Bremerhaven en opvaren den van Duitse trawlers leert, dat ook in het Westduitse visserijbedrijf nog wel het een en ander voor de bemanningen van de schepen is te verbeteren; het pensioenfonds blijft de voornaamste wens, al hebben enige grote rederijen dit fonds al ingesteld. De vloot blijft echter goed bevolkt; men heeft niet met personeelsschaarste voor de 212 trawlers te kampen, maar aan de wal is het wel eens moeilijker om voor de lossing, de handel en de verwerkende industrieën de benodigde mensen aan te trekken. De voedingslijst voor de Duitse schepen is gelijk aan die op de Duitse koopvaardij en de kustvaart. Volgens de wettelijke voorschriften komt er voor iedere opvaren de van de trawler voor een week het vol gende aan boord: 2.8 kg vlees, 7 ons boter, 8 ons viswaren, 3.5 kg brood, 1.05 kg meel, 3.5 ons suiker, 5 ons jam en kunsthoning, 2.5 ons gesneden vlees als broodbelegging, 2.5 ons kaas, 2 eieren, 8 kg aardappelen, een pond peulvruchten, 1 pond maïzena, 3 veel veranderd. Alles bevindt zich nog In een experimenteel stadium en hier en daar wordt slechts een losband gebruikt. Tot nu toe bleek de lossing met man kracht sneller te gaan dan met toegepaste losinstallaties, maar binnenkort hoopt men toch de mechanische lossing voor alle hal len door te voeren. Groot gemak onder vindt Bremerhaven daarbij van de altijd gelijke waterstand in het havengebied, daar de visserijhaven achter sluizen is gelegen. Aanzienlijk versnellen Het tempo van de lossing zal in de komende jaren versneld moeten worden, is een van de conclusies der Duitse zeevis- markten bij het opmaken van plannen voor uitbreidingen en moderniseringen. Gezien het voortschrijden van de techniek moet het mogelijk zijn bij het bouwen van doel matige visruimen en luiken een mechanisch lossysteem te ontwerpen, waarbij de kwali teit van de vis beslist niet zal worden ge schaad. Mechanisatie van de lossing zou tenslotte ook de rationalisatie van het Duit se visserijbedrijf ten goede komen. In ieder geval wordt er naar gestreefd r!e lostijden tot een minimum te beperken. Verder zijn de marktdirecties het er over eens, dat de vis niet meer zo lang zonder ijs in de hallen mag blijven staan. Ook hier moet snelheid een eerste vereiste zijn. Daarbij komt nog, dat de viskisten in de toekomst uit materiaal zullen worden ver vaardigd, die de bacteriën geen levens mogelijkheid bieden en die zonder bezwaar gedesinfecteerd kunnen worden Men is thans al enige jaren in Duitsland overge gaan to.t de opstapeling van kisten vis in de hallen. Tot twee, drie hoog, staan de kisten roodbaars, schelvis en kabeljauw beijsd op elkaar, hetgeen het behoud van kg verse groente, 1 pond fruit, half ons koffie en 1.5 ons surrogaat-koffie, 30 gram thee, 2.5 ons melk in blik, 0.1 liter vruch tensap en verder uien, bieten, zuurkool, komkommers en specerijen en keuken-in grediënten naar behoefte. De lijst van de Nederlandse trawlers be hoeft hier niet naast te staan. Voldoende is, wanneer men weet, dat de Nederlandse visser, die door de geringere personeelsbe zetting nog zwaardere arbeid moet verzet ten, veel van wat de Duitse rederijen aan boord laten bezorgen, zelf moet kopen en meebrengen. Minstens elf man aan dek Het aantal opvarenden op de Duitse trawler is voorgeschreven. Een schip, dat 2800 tot 3800 kisten vis kan laden, moet een dekbezetting hebben van minstens elf man, waarbij twee stuurlieden, acht matrozen en nettenboeters en een jongste. De traw lers, die 3800 tot 4400 kisten in het ruim bergen, moeten een dekbezetting hebben van twaalf man, waarbij twee stuurlieden, negen matrozen en een jongste en de traw lers, die meer dan 4400 kisten laden, dienen veertien man aan dek te hebben, waarbij twee stuurlieden (een aan dek en een in het visruim), negen matrozen en drie jong- sten. Gages en percentages D° schalen van gage en percentage voor invarenden van de Duitse vloot ver- --vnfcn in niet geringe mate met die van di Nederlandse vloot. Ze liggen over het plee-neen iets lager, maar brengen tenslotte een betere arbeidsprestatie en een grotere nobrengst met zich mee. Voor de schepen, die na 1936 zijn gebouwd, geldt de volgende schaal: vaste percentage gage besomming kapitein bij benoeming 4 kapitein na zes maanden 5 kapitein na een jaar 6 eerste stuurman DM 251 1 tweede stuurman 218 0.7 derde stuurman 200 0.7 nettenboeter 200 0.6 matroos 195 0.5 lichtmatroos 117 0.1 jongste 94 kok 200 0.6 koksmaat 120 0.1 koksjongste 94 eerste machinist 267 1 tweede machinist 234 0.7 derde machinist 200 0.5 stoker 200 0.5 tremmer 175 0.2 marconist le jaar 205 0.4 marconist 2e jaar 205 0.5 marconist 3e jaar 205 0.6 Vijfentwintighonderd ton meten de Russische fabrieksschepen, waarvan er 24 zijn gebouwd door de Kieler Howaldtwerke in Duitsland. Honderd tot honderdveertig man zullen op deze schepen werken. Een van de vierentwintig is hier gefotogra feerd in het npttte dok van de scheepswerf. Twee dagen later werd het schip opge leverd en zette koers naar Moermansk. Uitbetaling overuren Wordt het schip voor reparatie of iets dergelijks opgelegd, dan zijn de lonen maandelijks: eerste machinist DM 468, stuurman DM 448. marconist DM 389, sto ker DM 383, kok DM 383. nettenboeter DM 383, matroos DM 376, lichtmatroos en jong ste DM 282. Voorts bestaat een speciaal vakantietarief en krijgt men reiskosten naar de plaats van inwoning vergoed en DM 12 wanneer men langer dan 12 uur moet reizen om thuis te komen na een reis. Ook overuren aan boord van de Duitse schepen worden uitbetaald. Stuurlieden en machinisten wordt DM 2.20 per uur be taald. de matrozen DM 1.70 per uur. Op de vloot geldt voorts een toelageregeling voor verrichte arbeid op zondag, feestdagen en voor nachtarbeid. Lever- en traangeld wordt voor 50 percent aan de bemanning uitgekeerd, terwijl een apart artikel in de C.A.O. de overuren omschrijft. Deze uren worden berekend, wanneer het aantal werkuren boven het gemiddelde van acht per reisdag uitkomt. De bemanning is ver der verplicht zes van de vierentwintig uur te rusten, waarvan drie uur ononderbroken. Voor de schepen, die vóór 1926 en ook voor de trawlers, die tussen 1927 en 1936 zijn gebouwd, bestaan speciale arbeidsovereen komsten, die echter niet veel afwijken van het voorbeeld voor de trawlers, die ge bouwd zijn na 1936. Actieve berichtendienst Ook in bet Duitse visserijbedrijf wordt de laatste trek door de trawler in de vis- hallen gedaan. De Duitse berichtendienst helpt er evenwel in niet geringe mate aan mee, dat een betere spreiding van de aan voer wordt verkregen dan in Nederland. Tweemaal per dag verschijnt van „Nach- richtendienst" een overzichtelijk en goed verzorgd gedrukt blaadje met de jongste meldingen van de Duitse trawlervloot op de Noordzee, bij IJsland, in het Kanaal of hij Groenland en bovendien bevat het blaadje 's morgens de te verwachten aan voer voor de volgende zeven dagen. Van elke trawler wordt de datum van vertrek vermeld, de visgrond van deze reis. de plaats van de trawler aan de vishallen, de totaalvangst en de vangst gespecificeerd Openheid in bedrijf Pagina een vermeldt alle gegevens van Bremerhaven, pagina twee van Cuxhaven en Kiel en pagina drie van Hamburg Alto na. De schepen, die tijdelijk stilliggen voor vakanties of onderhoudsbeurten krijgen elke dag een plaatsje, de prijzen van Grimsby van de vorige dag worden opge nomen, het weerbericht voor de Noordzee met de rapporten is op pagina vier aan te treffen en voor de handel is er tenslotte een kaart van Duitsland met de tempera turen van dezelfde ochtend in de belang rijkste Duitse steden. Deze laatste dienst verlening is speciaal van belang voor het transport van vis naar bet binnenland. Over bet algemeen bestaat er in het Duitse bedrijf een grote openheid. Deze is on ontbeerlijk voor een modern geleid visserij bedrijf en dat de Duitse schipper er af en toe bij de opgave van de dagvangsten ook wel eens om jokt en een mand of hon derd te weinig opgeeft om aan het eind van de reis een vangstmelding door te geven, die doet vermoeden, dat hij op de laatste dag ruim 1000 kisten heeft gevan gen, is nog wel te verklaren. Inspectie en lossing Elke kist vis, die in de Duitse vishallen voor de verkoop wordt klaar gezet, is de weegschaal gepasseerd en is 's nachts door doktoren van de Duitse inspectiedienst ge controleerd. De kop op elke kist, waardoor velden vis worden verkregen, kent men in de Duitse hallen niet. Een kist vis is 50 kg en niet zoals in IJmuiden vaak 56 kg, wat tenslotte van de opbrengst voor de rederij, de opvarenden èn de havenarbeiders af gaat. Nauwlettend wordt op de hygiëne toegezien en bij de keuring van de vis in de nachtelijke uren, worden de afgekeurde partijen onmiddellijk met rode verf be spoten en in de ochtend afgevoerd naar de vismeelfabriek. Het is daarna dus onmoge lijk deze vis in de handel te brengen. De lossing is ook in Duitsland nog niet de kwaliteit der verse vis zeer bevordert. Kostbare halruimte wordt hierdoor uitge spaard. Gezocht wordt naar een doorlopend arbeidsproces in de Duitse hallen om los sing, verwerkipg, verpakking en verzen ding van de vis met een minimum aan tijd te bewerkstelligen. Lage temperaturen in hallen Voorts bestaan er plannen ondermeer voor de bouw van de nieuwe vishallen te Hamburg om te komen tot een constante lage temperatuur in de hallen. De vergroting van de afzet kan slechts worden bereikt door kwaliteitsverbetering, aldus redeneert de directie. De vis moet ook gedurende de lossing, de afslag en de verwerking zo koel mogelijk worden ge houden en waarom dan niet daarheen wer ken, dat in de vishallen en fileerinrichtin gen voortaan een temperatuur van plus twee tot min vier graden .Celsius is af te lezen. Voorts worden de mogelijkheden onderzocht of de vis in, de hallen kan wor den opgeslagen onder de vereisten, zoals die op de trawler gelden. Lossing levens middelencontrole, bezichtiging door de handel en afslag zullen hierin echter mee moeten gaan, aldus luidt de conclusie, zo dat een geheel nieuwe marktmethode tot ontwikkeling zal moeten komen. Alles machinaal t In de versnelling van het marktproces zal de machine ongetwijfeld binnenkort al een grote rol gaan spelen, zo menen Duitse deskundigen. Trouwens, die machine speelt al een grotere rol in het Duitse bedrijf dan in Nederland. De viskisten van Bremer haven worden machinaal schoongemaakt. De enige automatische kistenreiniger ter wereld staat daar opgesteld. Duizend kis ten per uur kan het lange apparaat ver werken; vuil en met visslijn besmeurd gaan ze er aan de voorkant in, schoon en gezui verd komen ze er van achter weer uit om opgevangen te worden op speciale wa gens. Alle aangevoerde vis gaat ook door de machine; ze wordt gefileerd, want niet minder dan tachtig percent van de aanvoer gaat gefileerd het binnenland in. De vis wordt ook automatisch gebakken en ge conserveerd en in de fabrieken, die aan de diepvriesfilets werken is de schakel ook al bijna volledig. De techniek is met open armen in dit Westduitse bedrijf binnenge haald en voor elke nieuwe ontwikkeling staan de haldeuren al open. W. N. Uitslagen van U.T.D. De bridgeclub UTD speelde deze week voor de zomercompetitie. De uitslag in pro centen luidde: Groep A: 1. Klinkenberg-Korver 57.93; 2. Mevr. Pieterse-Groot 56.34; 3. Muis en echtg. 54.76; 4. Prins en echtg. 50; 5. Van Burk-Visser 47.61; 6. en 7. Grentzius- Roelofs en dames Klinkenberg-Verhoef 46.82; 8. Ten Broeke-Handgraaf 39.68. Groep B: 1. Kuipers-Schoen 69.44; 2. Westerop-Pieterse 55.55; 3. Muller-Van Olst 52.77; 4. Mevr. Slaats-Böhm 47.22; 5. dames Schoen-Koelemey 44.44; 6. Groen- Ponte 41.66; 7. Gomes-Leenders 38.88. Tot in de wateren bij IJsland, Groenland en visserijwachtschip „Meerkatze" de trawlers is de vriend en helper van elke trawlervisser, de Bondsrepubliek West-Duitsland en is het landse „De Hoop". De Westduitse regering visserijwachtschip besteld, dat 1000 ton zal wordt bij indienststelling van de nieuwe de Barendszee begeleidt het Duitse op de visgronden. De „Meerkatze" wordt in de vaart gehouden door beste te vergelijken met de Neder- heeft eind vorig jaar een tweede meten. De verouderde „Frithjoff" eenheid uit de vaart genomen. NA VIJF WEKEN OP DE NOORDZEE te hebben doorgebracht is het hospitaal kerkschip „De Hoop" vanmorgen te IJmuiden binnengelopen. Het schip stoomde daarna op naar Amsterdam waar het aan de Ruyterkade meerde. Dinsdag 22 mei vertrok „De Hoop" om 8.00 uur 's morgens tegelijk met haringloggers uit Vlaardingen. Het weer werkte mee om dit vertrek een feestelijk aanzien te geven. De meeste schepen waren nog gepavoiseerd en vele honderden toeschouwers op de kaden te Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland wuifden de vloot enthousiast ten af scheid. Tegen 11 uur liet kapitein Rog het anker vallen voor de haven van Scheve- ningen waar een uur later een vloot van meer dan 60 loggers uitvoer. Langs de kust qnder Katwijk stomende werd IJmuiden tegen 2.30 bereikt. Hier vertrokken toen juist de laatste Katwijkse loggers op weg naar de visgronden. Nadat te IJmuiden de gasten die De Hoop te Vlaardingen aan boord had geno men, waren ontscheept, vertrok het hospi taalkerkschip luide toegejuicht door de talloze aanwezigen van de Vissershaven. Diezelfde avond, terwijl De Hoop met de grote vloot schepen naar de visgronden stoomde, werd de eerste kerkdienst, voor gegaan door ds. Th. Swen, gereformeerd predikant te Vlaardingen, aan boord ge houden en per radio uitgezonden. Van een zeer groot aantal schippers kwam bericht van een goede ontvangst binnen. Niet lang heeft de bemanning van De Hoop op werk behoeven te wachten. Reeds op de tweede dag, terwijl de eerste haringjagers met hun vangsten op weg naar Holland waren, werd 's morgens vroeg de hulp van de marconist ingeroepen voor een defecte radiozender. Ook dokter Ouderkerk's advies werd ge vraagd voor een aantal patiënten, waarvan er één in het hospitaal moest worden op genomen; Ook voor de Duitsers Doordat de Duitsers, in verband met de verbouwing van de Fridjof, geen hospitaal schip in zee hadden, werd door de marco nist van De Hoop via de Duitse golflengte twee maal daags ook de Duitse vissersvloot aangeroepen. De vierde dag nam De Hoop twee patiën ten over van een Katwijkse logger, waar van er één op advies van de scheepsarts in een inrichting in Holland ter verdere verpleging moest worden opgenomen. Dank zij de aanwezigheid van de politiekruister H. M. Fret kon De Hoop het visterrein ver laten om deze patiënt zo spoedig mogelijk naar IJmuiden te brengen. Op weg naar Holland ving de marconist zaterdagmorgen om 4 uur een dringend verzoek om doktersadvies op van de schip per van een Scheveningse logger, die op ruim 60° n.b. trawlde. Hier kon de Fret hulp bieden. Als resultaat van uitstekend teamwork tussen De Hoop en H.M. Fret kon op zondagmorgen door de Fret te Sta- vanger een Hollandse visserman aan wal worden gebracht. Enige uren later werd de man in het hospitaal geopereerd. Intussen bracht De Hoop zaterdagmiddag (26 mei) te IJmuiden vier patiënten aan wal. Maandagmorgen vroeg vertrok het schin weer naar zijn bestemming. Geduren de deze eerste reis was de medische staf versterkt met een tandheelkundig student, omdat gebleken is dat vooral in de eerste maanden van de haringteelt onder de vis sersbevolking veel gevallen van tandheel kundige behandeling nodig is. Woensdagmorgen 25 juli zal in het Pa tronaatsgebouw te IJmuiden-Oost de bouw worden aanbesteed van een nieuwe r.k. kleuterschool, die is ontworpen door de heer Hb. Martens, architect b.n.a. te Am sterdam. Het r.k. schoolbestuur te IJmui- den-Oost heeft eind vorige week bericht ontvangen, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van deze school is verkregen. De kleuterschool zal bestaan uit drie klassen en een achthoekig speellokaal en komt in de plaats van de houten keet, die al ruim dertig jaar dienst heeft gedaan als school. Het ligt in de bedoeling van het schoolbestuur om gebruik te maken van de 1 percent-regeling voor het aanbrengen van een kunstwerk in of bij de kleuter school. Eerste industrie-aardbeien geveild in Zeeland In Kapelle-Biezelinge is maandag de eerste veiling gehouden van aardbeien zonder dop, geschikt voor de industrie. Er was deze eerste aanvoerdag voor dit doel nog slechts een gering aanbod. Het kwan tum Jucunda, eerste kwaliteit, beliep slechts 1500 kg. Hiervoor werd f 147,50 per 100 kg betaald. Voor de tweede kwaliteit van dit ras werd f 114 betaald. Het aan bod van Madame Moutot was nog geringer en bedroeg slechts pl.m. 200 kg. Hiervoor werd f 115 per 100 kg betaald. Het vorig jaar werd de eerste veiling van industrie-aardbeien in Kapelle ge houden op 23 juni. Toen werd zowel voor de Jucunda als voor de Madame Moutot f 88 per 100 kg betaald. Het aantal patiënten bleef steeds groot, talloze malen ging de rubberboot over boord om patiënten af te halen, terwijl ook de hulp van de radiomonteur, soms meer dere malen per dag, werd ingeroepen. Ds Swen had hierbij volop gelegenheid zich aan boord van de loggers te begeven. Doordat de Anton Dohrn, het Duitse hos pitaalschip, dat doorgaans in de buurt van Groenland opereert, alvorens naar de thuishaven te stomen, nog enige tijd op de Noordzee dienst kwam doen, werd het werk van De Hoop enigszins verlicht. Van de Anton Dohrn werd een Hollandse pa tiënt overgenomen en een Duitser, die op De Hoop verpleegd werd, kon naar dit schip worden overgebracht. Medische dienst Het aantal behandelde patiënten op deze reis bedroeg 168; aantal opgenomen patiën ten 22; aantal verpleegdagen 127; aantal afgegeven recepten 80; aantal radio-telefo nische medische adviezen 62; aantal patiën ten aan de wal gebracht 11. Geestelijke verzorging Ds. Swen bezocht 37 loggers. Van de kerkdiensten, aan boord gehouden, werden 16 diensten per radio uitgezonden, waarvan 8 op zondagen. Radiotechnische dienst Het aantal uitgevoerde reparaties aan boord van de loggers bedroeg 35; het aantal radio-telefonisch verstrekte adviezen 64. Weerrapportendienst Naar het K.N.M.I. te De Bilt werden 240 weerrapporten (O.B.S.-telegrammen) ver zonden. Na een rustperiode van een week zal het hospitaalkerkschip De Hoop op 4 juli van Amsterdam naar de Noordzee vertrekken ADVERTENTIE „F R I S"-S E R V I E Z E N Alle onderdelen steeds los verkrijgbaar. Ontvangen nieuwe collectie schilderijen. Kunsthandel levert u iets aparts KENNEMERLAAN 55 Een 24-jarige smid, P. J. M., die dron ken was heeft zaterdagavond met een auto van een vriend een dolle rit door Den Haag gemaakt. De rit begon in de Wagen straat, waar M. eerst een geparkeerd staan de auto ramde. Hierna reed hij de Ge dempte Burgwal op, maar aan het einde hiervan zag hij blijkbaar niet, dat deze weg zich splitst. Hij reed rechtuit dwars door een schutting. Achteruit rijdende nam hij een stuk schutting mee. Daarna ging het met een vaartje van 50 kilometer de Pa viljoensgracht op. Het inmiddels toege stroomde publiek wilde M. daar uit de wa gen sleuren, maar hij was de verontwaarl digde menigte vlug af. Op de Paviljoens gracht reed de smid een bromfietser aan, die er zonder kleerscheuren afkwam. Ver volgens raakte M. een auto. die links ge parkeerd stond. Desondanks zag M. nog kans over de brug, die de Paviljoensgracht met de Spinozastraat verbindt, te rijden. Op het Oranjeplein moest hij stoppen want er was een bumper van de wagen losge raakt, die over de straat sleepte en boven dien was door de botsingen de radiateur lek geworden. Het publiek wilde M. hard handig ontnuchteren, maar inmiddels was de politie gearriveerd en daardoor ont kwam de dronken smid aan een aframme ling. M. kreeg in een politiebureau gele genheid zijn roes uit te slapen. M. beweert dat hij de auto van een vriend te leen heeft gekregen, maar deze ontkent dit ten stel ligste en beweert dat M. de wagen zonder zijn toestemming heeft rr^eegenomen. Alamak, 25 v. Abadan n, Khorramshar. Aldabi, 24 te Ilheos. Almkerk, 24 v. Hongkong n. Shanghai. Arnedijk, 24 v. Galveston n. Corpus Christi. Askot, pass. 24 Kp. Vincent n. Casablanca. Attis, 24 v. Georgetown n. Amsterdam. Amstelbrug, 23 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Abbekerk, 25 te Aden. Aludra, 25 v. Muscat n. Dubai. Alwaki, 26 te Port Sudan. Ampenan, 25 v. Surabaja n. Pladju. Aagtedijk, 24 800 m. z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Aalsdijk, 24 200 m. o.z.o. Pt Sudan n Suez. Adonis, 25 te Pto. Cabello. Amsteldiep, 24 450 m. n.w. Azoren n. Nederland. Amstelkroon, 24 765 m. z.z.w. Panama n. Curasao. Amstelvaart, 24 480 m. n.w. Flores Az. n. N. York. Arkeldijk, 24 600 m. z. Kp. Race n. New Orleans. Artemis, 24 v. Ciudad Trujillo n. Maracaibo. Ameland, 24 375 m. w.n.w. Kp. Finisterre naar Kopenhagen. Alwaki, 25 v. Massawah n. Suez. Amstelland, 25 te Amsterdam. Bonaire, 25 te Paramaribo. Boschi'ontein, 24 v. Genua n. Port Said. Bali, pass. 25 Aden n. Belawan. Bantam, 25 v. Abadan n. Bombay. Bawean,, 25 v. Singapore n. Manilla. Bagan, 24 90 m. n.n.o. Poelau Laut n. T;j. Priok. Banda, 24 120 m. w. Beyrouth n. Beyrouth. Banka, 24 te Belawan. Barito, 24 te Singapore. Barumun, 27 te Merauke verw. Bontekoe, 26 te Menado verw. Caltex Delft, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 24 Barbados n. Dakar. Cinulia, 24 v. Rotterdam n. Curasao. Caltex Leiden, 25 te Bandarmashur. Camerounkust, 25 v. Lagos n. Pt. Harcourt. Camphuys, 25 te Semarang. Castor, 27 te Barbados verw. Ceronia, 25 te Stanlow. Cradle of Liberty, 24 280 m. o.z.o. Malta naar Philadelphia. Dorestad, 24 te Rotterdam. Eemland, 25 te R-io de Janeiro. Esso Rotterdam, pass. 25 Gibralt. n. Band.mashur. Eenhoorn. 25 te Algiers. Erinna, 25 v. Singapore n. Calcutta. Eendracht, 26 te Thasos verw. Ena, 25 v. Thameshaven n. Stanlow. Esso Den Haag, pass. 25 Kp. Bougaroni n. Antw. Grootekerk, 26 te Kaapstad verw. Gabonkust, 25 v. Lagos n. Freetown. Gaasterland, 25 te Amsterdam. Hathor, pass. 24 Gibraltar n. Amsterdam. Hermes, 25 te Rotterdam. Hilversum, 24 te Aden. Haarlem, 23 te Amsterdam. Hispania, pass. 25 Ouessant n. IJmuiden. Hydra, 24 300 m. n.w. Haiti n. Pt. Au Prince. Hector, 25 te Izmir. Hera, 22 v. Pto. Ordaz n. Brighton. Ittersum, 24 v. Lagos n. Takoradi. Iberia, pass. 25 Ouessant. n. Rotterdam. Indrapoera, 26 te Marseille. Jupiter, 25 te Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 25 te Amsterdam. Kabylia, 23 v. Rotterdam, pass. 24 Beachyhead n. Old Kil Patrick, Koratia, 24 te Le Havre. Kota Baroe, 26 te Balikpapan. Kylix, pass. 25 Sabang n. d. Perzische Golf. Kopenhogen. Kara, 25 630 m. n.o. Cairns n. Suva. Kaloekoe, 26 te Hollandia verw. Karsik, 25 te Pt. Swettenham. Lekhaven, pass. 25 Kaapverd. eil. n. Rio de Jan. Lekkerkerk. 24 te Amsterdam. Laurenskerk, 25 v. Port Said n. Bahrein. Lissekerk, 25 te Khorramshar. Maasland, pass. 24 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Molenkerk, 24 v. Marseille n. Antwerpen. Moordrecht, 25 te Aruba. Muiderkerk.-25 v. Marseille te Genua. Macuba, 26 te Tj. Priok. Manoeran, pass. 25 Lissabon n. Amsterdam. Metula, 26 te Miri. Modjokerto, 26 te Semarang. Mentor, 24 130 m. w. Lissabon n. Madeira. Minjak, 25 te Gorontalo. Musi, 25 te Tj. Priok. Maureen, 25 v. Philadelphia n. New York. Meliskerk, 25 v. Penang n. Pt. Swettenham. Nigerstroom, 24 v. Takoradi n. Freetown. Notos, 24 100 m. z.z.w. Dardanellen n. Kalamata. Orion, 24 te Rotterdam. Oberon, 23 te Amsterdam. Orestes, 23 v. Amsterdam n. Bremen. Ouwerkerk, 24 v. Marseille n. Casablanca. Omala, 25 te Beyrouth. Ovula, 25 v. Singapore n. Saigon. Ophir, 25 te Makassar. Ootmarsum, 25 te Hamburg v. Bremen. Oranjefontein, 23 te East-Londen. Pieter S, 24. v. Swansea te Rotterdam. Poelau Laut, 25 te Singapore. Pendrecht, 25 v. Rastanura n. Napels. Plancius, 25 te Belawan. Prins Willem 4, 25 te Bremerhaven. Pr. Willem 5, 25 550 m. n.o. Kp. Race n. Le Havre. Phrontis, 25 te Brunsbüttel n. Kopenhagen. Peperkust, 23 v. Funchal n. Dakar. Radja, 25 te Damman. Rondo, 26 te Tj. Priok. Roebiah, 25 t, Massawa. Schiedijk, 24 v. Antwerpen n. New York. Stad Breda, 24 v. Seven eil. n. Engeland. Stentor, 24 v. Paramaribo n. Amsterdam. Stad Amsterdam, 24 te Vlaardingen. Stentor, 24 v. Paramaribo n. Amsterdam. Sarangan, pass. 25 Gibraltar n. Port Said. Schie, 25 te Izmir. Stad Schiedam, 26 te Gibraltar. Siaoe, 26 te Durban verw. Sibigo, 25 te Singapore. Statue of Liberty, 24 250 m. n. Bermudas n. Cadiz. Stad Haarlem, pass. 25 Malinhead n. Glasgow. Teucer, 26 te Singapore. Tiberius, 24 290 m. n.o. Cartagena n. Pto. Limon. Trajanus, 24 te Hamburg. Utrecht, 25 te New York. Vasum, 25 te Mena Al Ahmadi. Van Noort, pass. 24 Shantung n. Tientsin. Wieldrecht, 25 v. Banias n. Rotterdam. Willemstad, 25 v. Plymouth n. Amsterdam. Wonosobo, 25 te Bombay. Waal, pass. 25 Ouessant n. Algiers. Weltevreden, 26 te Semarang. Waibalong, 25 te Tj. Priok. Waikelo, 25 te Ambon. Wonorato, 25 280 m. z.o. Yokohama n. Manilla. KLEINE VAART Amyntas, 25 v. Kopenhagen te Amsterdam. Arctic, 25 v. Rotterdam te Londen. Atlantic, 25 v. Fowey te Amsterdam. Atlantis, 25 v. Liverpool, te Rotterdam. Antilope, 25 v. Grangemouth te Rotterdam. Antonie, 25 v. IJstad te Rotterdam. Audacia, 25 v. Liverpool n. Newport M. Arienoldus G, 25 v. Karlsvik te Rotterdam. Alcetas, 23 v. La Pallice n. Amsterdam. Amyntas, 25 te Amsterdam n. Rotterdam. Bab T, 23 v. Stocka te Amsterdam. Claes Compaen, 25 v. Garston te Whitehaven. Cornelia B 3, 25 v. Liverpool te Rotterdam. Crescendo, 25 v. Hamburg te Rotterdam. Consul Arlt, 25 v. Kingston n. Santiago de Cuba. Deni, 25 v. Londen n. Oostende. Diligentia, 25 v. Agadir te Lissabon. Driebergen, 25 v. Horsens te Rafso. Draco, 24 v. Messina n. Malta. Egaa, 25 te Amsterdam n. Rotterdam. Eems, 25 v. Antwerpen n. Rotterdam. Express, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Eljo, 23 te Amsterdam. Flevo, 23 te Gdynia te Amsterdam. Fraternite. 25 v. Middlesboro te Korsor. Ferocia, 25 v. Safi te Les Sables d' Olonne. Fiducia, 25 v. Boston n. Maassluis. Flevo, ?3 te Amsterdam n. Kopenhagen. Gerry S, 29 v. Pt. Talbot te Amsterdam verw. Henrica B, 25 v. Brest n. Teugnmouth. Haaksbergen, 25 v. Randers te Stugsund. Hermes, 25 te Rotterdam n. Pto. Limon. Ida D, 25 v. Teignmouth n. Amsterdam. Ida Pieter, 25 v. Newport n. Rotterdam. Ilias, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Jaba, 25 v. Sodertelje te IJmuiden. Julia Mary, 22 v. Oporto n. Belfast. Joost, 22 v*Domsjo te Docksta. Jupiter. 25 te Amsterdam n. Rotterdam. Karl Christian. 25 te Antwerpen n Amsterdam. Kenitra, 26 v. Rotterdam te Santos verw. Kaap St. Vincent, 19 v. WTaya te Skutskaer. Kaap Falga, pass. 21 Kiel n. Waya. Leuvehaven, 25 v. Rotterdam *e Malmö. Lindesingel, pass. 29 Holtenau n. Gefle. Larix, 21 v. Rotterdam te Domsjo. Marietje Böhmer, 26 v. Patras n. Ceuta. Martha, 25 v. Hamburg te Zeebrugge. Mirach N, 25 v. Mazagan te Pt. Lyautey. Mercurius H, 29 v. Oran te Sunderland verw. Maartje, 25 v. Aalborg te Skagen. Matthew, 25 v. Southampton te Billingham verw. Marie Christine, 25 v. Swansea te Rotterdam. Midas, 24 v. Mostaganem n. Malaga. Nieuwehaven, 25 v. Varberg te Dordrecht. Notos, 23 v. Istanbul n. Calamata. Oosterburgh, pass. 25 Kiel n. Stockholm. Pavo, 18 v. Domsjo te Zaandam. Ponza, 23 v. Amsterdam n. Ostrand. Pieter S, 26 v. Rotterdam n. Bristolkanaal. Santa Lucia, 25 v. Moi Rana te Hull. Stientje Mensinga, 26 v. Whitehaven te Genua. verwacht. Santa Lucia, 25 te Hull v. Bergen. Stella Maris, 25 v. Middlesboro n. Oslo. Silvaplana, 25 v. Kopenhagen te Rotterdam. Tilly, 19 v. Domsjo te Zaandam. Vindicat Atque Polit, 26 v. Stockholm n. Hamina. Wuta, 25 v. Amsterdam n. Harlingen. SLEEPVAART Ebro, 24 v. New Orleans n. La Pallice. Gele Zee, 23 70 m. n. Kp. La Vela n. Maracaibo. Goeree, 23 te Rouaan en 24 v. Rouaan n. R'dam. Hudson, 23 v. New Orleans n. La Pallice. Humber, 23 120 m. o. Malta n. Rotterdam. Loide, 23 v. Maassluis n. Reykjavik. Poolzee, 23 v. IJmuiden te Maassluis Zwarte Zee. 24 v. Savona n. Gibraltar. Cycloop, 24 140 m. n.w. Azoren n. St. Nazaire.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9