Weinig hoop voor ingeslotenen in Belgische kolenmijn Bunno op zoek naar Luilekkerland^) A 1 Zie Boven: Zestig meteoren per uur MOCCONA Mbkir MOCCONA „De tweede oorbel" Reddingsactie vordert traag CK 'l FEUILLETON DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 4 Communisten in de coalitieregering van Koninkrijk Laos Dietrich en Lippert voor Beiers gerecht gedaagd Eisenhower liet zich niet uit over Indonesische actie I I V K.L.M. geeft aan het rijk f 15 miljoen terug Twee dagen stroomloos nu ook in busjes van Douwe Egberts oplosbare koffie door Hans Martineit Overzicht van het blussingswerk op het terrein van de Belgische mijn „Bois du Cazier" te Marcinelle in België, waar door een brand driehonderd mensen van de buitenwereld waren afgesloten. Op de voorgrond staan leden van de reddingsbrigade klaaf voor de afdaling. Een grote menigte was bij de ingang van de mijn samengestroomd. Slechts degenen, die praktisch hulp konden bieden, werden toegelaten. Vrouwen en collega's van de ingesloten mijnwerkers wachten voor het door een gendarme bewaakte hek van het terrein op de laatstg berichten over de ramp LONDEN, (Reuter) Komingsgezinden, communisten en andere politieke groepe ringen zullen in het Indochinese koninkrijk Laos een coalitieregering vormen. Verte genwoordigers van de koninklijke regering en van de communistische gevechtsgroepen die de noordelijke provincies bezet houden, zijn tot een overeenkomst gekomen. Er zullen vrije verkiezingen worden gehou den, waarin leden van de Pathet Lao en andere verzetsstrijders zich verkiesbaar mogen stellen. De noordelijke provincies Phong Saly en Sam Neua zullen zich onder het gezag van de centrale regering stelen. Ook de mili taire eenheden van de Pathet Lao" zullen dit gezag erkenen. De centrale rege ring verplicht zich op haar beurt, niet toe te treden tot een militair bondgenootschap of de vestiging van buitenlandse bases op het grondgebied van Laos toe te staan, ter wijl zij ook de vijf beginselen voor een vreedzaam naast elkaar bestaan onder schrijft. Voorts worden aan de communis ten het recht op vrije meningsuiting en het recht van vergadering toegekend. Tenslotte zijn beide partijen overeengekomen, voor taan elke vijandige daad tegenover elkaar achterwege te laten. Er zullen geen alge mene verkiezingen, doch gedeeltelijke ver kiezingen worden gehouden, nadat de kies wet zal zijn gewijzigd. Daarna kan de re gering overeenkomstig de uitslag worden gewijzigd. (Van onze correspondent in Brussel De mijnramp in Marcinelle, een voorstad van Charleroi, lukt de meest dramatische te worden, welke België ooit heeft gekend. Koning Boudewijn, premier Van Acker, de gouverneur van Henegouwen en drie ministers inspecteerden gisteravond de red dingswerken. De Italiaanse minister van Arbeid en een Italiaanse staatssecretaris worden hedenochtend te Charleroi ver wacht, evenals de Italiaanse ambassadeur in België, die zijn vakantie heeft onder broken. Onder de ongeveer 275 mijnwer kers, die nog in de mijn zitten ingesloten door de vuurzee, bevinden zich namelijk ongeveer honderdveertig Italianen: De oorzaak van de brand blijkt kort sluiting te zijn, veroorzaakt door een kolen- wagentje, dat in een 765 meter diepe ga lerij ontspoorde en een elektrische kabel raakte. De mijn is gebouwd in 1880 en 1899. Zij is dus zeer oud. Bovendien behoort zij tot de zogenaamde derde categorie, dat wil zeggen de meest gevaarlijke op het gebied van het .mijngas. Werd de uitge broken brand gevoed door mijngas? Zo ja, dan zullen de reddingspogingen niet tot resultaten leiden. Gisteravond verklaarde de directeur-generaal van het mijnwezen, de heer Van den Heuvel, aan koning Bou dewijn, dat het mijngas volgens de eerste waarnemingen geen rol speelde. Het vuur vernield slechts een gedeelte van de mijngalerij. Tot hedenochtend wer den met een geïmproviseerde kabellift zes gewonde mijnwerkers naar boven gehaald. Ook negen doden zeven Belgen en twee Italianen werden aan de oppervlakte ge bracht. MÜNCHEN (Reuter/U.P). De voor malige commandant van Hitiers lijfwacht, Sepp Dietrich, en een voormalige leider van het concentratiekamp Dachau, Michael Lippert, zijn door de procureur-generaal van de staat Beieren beschuldigd van me deplichtigheid aan de moord op Ernst Röhm, de leider van de SA, en zes van diens medewerkers in de „nacht der lange messen" op 20 juni 1934. Volgens het Beierse ministerie van Justi tie is de aanklacht het resultaat van een in 1949 begonnen onderzoek, waarbij acht honderd getuigen zijn gehoord. Er zouden in de zaak Röhm 115 tot 160 tegenstanders van Hitier om het leven zijn gebracht. In de aanklacht wordt gezegd, dat Dietrich, de toenmalige bevelhebber van de „Leib- standarte Adolf Hitler", indertijd zeven mannen, die in een gevangenis te München waren opgesloten, het door Hitier gevelde doodvonnis heeft aangezegd en opdracht gegeven tot de executie. Zowel Dietrich als Lippert bevinden zich op vrije voeten. Eerstgenoemde is op ere woord uit een Amerikaanse gevangenis voor oorlogsmisdadigers vrijgelaten, waar hij een vonnis van levenslang uitzat. Lip pert. die in Nederland wegens oorlogsmis daden werd veroordeeld is kortgeleden op vrije voeten gesteld. Dietrich was bevelhebber van het zesde SS pantzerleger gedurende het Ardennen offensief in december 1944. Hij werd ver oordeeld wegens moord op zestig Ameri kaanse krijgsgevangenen te Malmedy ge durende deze slag. Het Beierse ministerie van Justitie stelt ook aanklachten op tegen veldmaarschalk Ferdinand Schörner, die er door Duitse oudstrijders van beschuldigd is soldaten en burgers geëxecuteerd te heb ben, die zich poogden over te geven aan Russische of Amerikaanse strijdkrachten in Tjechoslowakije in 1945 Men heeft nog geen enkel levensteken opgevangen van de ingesloten mijnwer kers, die zich op een diepte van ongeveer 1035 meter moeten bevinden. Een vage hoop leeft dat een hondertal arbeiders erin geslaagd is naar een veilig deel van de mijnen te ontkomen. De reddingsactie vordert traag en zal waarschijnlijk nog de gehele week in be slag nemen. Daarom is de wanhoop in Mar cinelle, de dichtbevolkte voorstad van Char leroi, waar twee kolenmijnen en het be langrijke electrotechnische bedrijf Avec gevestigd zijn, groot. Honderden vrouwen staan voor de enorme ijzeren, gesloten, hek ken van de kolenmijn. Hierachter ontwaart men de gewapende gendarmen. De Itali aanse vrouwen huilen en jammeren luid en hartverscheurend, de Waalse vrouwen en meisjes kijken wezenloos voor zich uit. Nu de brand niet meer zo'n grote schade aanricht, is de hoofdzorg van de redders de ingeslotenen van zuurstof te voorzien. De brand wordt niet meer, zoals gisteren, door massa's in de schachten gestort water geblust, maar door, in allerijl aangevoerde, dubbelkoolzure soda. Van overal in België, tot van het grote vliegveld van Meisbroek toe, werden gisteren koolzuur-blusappara- ten in allerijl naar Marcinelle gevoerd. Italiaanse verklaring De Italiaanse minister van Arbeid, Vi- gorelli, die hedenochtend in Charleroi wordt verwacht, heeft te Parijs een ver klaring afgelegd. Hij zei dat het „Italiaanse offer in België lang genoeg heeft geduurd". Men vreest, dat dit betekent dat de Ita liaanse regering thans zeker niet meer bereid zal worden gevonden om de werving van Italiaanse arbeiders voor de Belgische kolenmijnen goed te keuren. Sedert drie maanden hebben de Italiaanse autoriteiten deze werving geschorst. Maar te Luxem burg werden in het kader van de Kolen- en Staalgemeenschap onderhandelingen gevoerd om opnieuw tot een emigratie van Italiaanse arbeiders naar België te komen. De catastrofe van Marcinelle zal ander zijds de kandidaat-mijnwerkers, die thans in Spanje worden geworven, wellicht af schrikken. Men hecht aan de werving van de Spaanse arbeiders het grootste belang, daar de reeds te werkgestelde Spanjaarden uiterst bevredigend werken. WASHINGTON (A.F.P./U.P.) Op een vraag tijdens zijn wekelijkse persconferen tie heeft president Eisenhower gezegd dat hij de inlichtingen waarover hij beschikt aangaande het niet-erkennen van de schul den van Indonesië aan Nederland, hem niet in staat stellen een mening te geven. De president kon alleen verklaren dat hij ge looft in de onschendbaarheid van interna tionale verdragen. De Indonesische ambassade in Washing ton heeft ontkend, dat de Indonesische actie verhaast zou zijn door de naasting van de Suezkanaalmaatschappij. In een verklaring wordt gezegd dat er naar aan leiding van onware veronderstellingen in de pers op gewezen moet worden, dat aan het besluit van de regering een voorbe reiding van vier maanden door de advi serende commissie is voorafgegaan en er daarom geen verband bestaat met de jong ste internationale politieke ontwikkelingen. (Men zou er op kunnen wijzen, dat het advies van die commissie anders luidde dan het besluit, dat de regering van In donesië heeft genomen.) „Ik heet Bunno", zei Bunno. „Bent u juffrouw Pintemala?'" „Jawel, dat ben ik", zei het vrouwtje. Even later zat Bunno op een stoeltje tegenover juffrouw Pintemala en hij vertelde, waarom baas Malba hem hierheen had gestuurd. „Dus jij wilt de weg weten naar Luilekkerland?", zei ze. „Nou, ik kan je wel ver tellen, hoe je daar komtmaar dan moet je daar eerst iets voor doen!" „O", zei Bunno. „En wat is dat, juffrouw Pintemala?" „Je zou eerst een week lang voor mij moeten werken", zei het vrouwtje. „Als je dat gedaan hebt, kan ik je de weg verder wijzen". We treffen het dit jaar met de avondhemel in de eerste weken van augustus: de maan laat verstek gaan en de he mel fungeert dus als een mooie, diep-donkere achtergrond voor het schouwspel dat elk jaar om deze tijd terugkeert: de vallende sterren van de zgn. Perseïden- zwerm. Er worden er dit jaar zestig per uur verwacht in de nacht van 12 op 13 augustus. Maar we hoeven niet tot die nacht te wachten; ook op de avonden ervoor zullen we waarschijnlijk al verscheidene kansen hebben, zo'n meteoor langs de hemel te zien flitsen. De beste camera voor het registreren van me teoren is nog altijd ons oog: het bestrijkt een groot veld, het is blik semsnel draaibaar en stelt automatisch in. Het levert alleen geen foto op en daarom neemt men daarvoar dan toch maar gewone toestellen, voorzien van een spe ciaal snufje. Het resultaat van dat snufje ziet u op bijgaan de foto, waarop het lichtspoor van een langs de hemel schietende me teoor in stukjes schijnt te zijn gesneden. Dat ef fect is bereikt door vlak voor de lens een kleine propeller te laten draai en, die bij elke omwen teling de lens even af dekte en zo de donkere onderbrekingen in het lichtspoor veroorzaakte. Men kan uit visuele waarnemingen.de plaats, de hoogte en de tijds duur van het verschenen lichtspoor bij benadering bepalen; met behulp van een foto als deze is dan naderhand ook de snel heid van de meteoor nauwkeurig te bereke nen. Kent men namelijk het aantal omwentelinr gen dat de propeller per seconde heeft gemaakt, dan is op de foto een voudig na te meten hoe snel de meteoor rijn baan heeft doorlopen. Overigens is het maken van fotos als deze geen eenvoudig karwei: men weet immers van tevo ren niet öf er in de he melstreek in kwestie een meteoor zal verschijnen en zo ja op welk tijd stip terwijl verder maar moet worden afgewacht óf het lichtspoor, dat misschien voor het blote oog goed zichtbaar is, lichtsterk genoeg is om een spoor na te laten op de gevoelige plaat. Met het oog op al die onberekenbare factoren gaan de meteorenfoto- grafen dan ook als volgt te werk: zij zetten hun lens eenvoudig een tijd lang open, terwijl de camera gericht is op de hemelstreek waar mete oren worden verwacht. Als er geen storend stadslicht in de buurt is, kan dat wel een half uur duren zonder gevaar voor sluiering van de plaat. Zij moeten deze methode wel volgen omdat een andere onmogelijk is. Meteoren schieten met grote snelheid langs het firmament (de Perseïden bijvoorbeeld leggen per seconde 61 kilometer af) en zijn dus anders niet te betrappen. G. v. W. Het Tweede Kamerlid mr. Burger (PvdA) heeft onlangs aan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over de vermindering van de financiële deel neming van de staat in de KLM. De minister heeft thans geantwoord dat reeds bij de behandeling van het ontwerp, dat geleid heeft tot de wet van 21 augus tus 1950 waarbij de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën machti ging ontvingen tot een bepaald maximum in het kapitaal van de KLM deel te nemen, de regering zich bereid heeft verklaard te zijner tijd de deelneming van particuliere zijde in het kapitaal van de KLM te be vorderen, mede door de overdracht van een deel van de aandelen welke thans in het bezit van het rijk zijn. De KLM zal thans aan het rijk tegen afgifte van aandelen de 15 miljoen terug geven die de KLM in 1950 had ontvangen ten einde deel te nemen in het kapitaal van de Geruda Indonesian Airways, welke deelneming later is vervallen. Een statutenwijziging als de onderhavige neemt lange tijd van voorbereiding. De besprekingen daarover hebben zich, ook in het kabinet, over een langdurige periode uitgestrekt. Het is slechts het gevolg van toevallige omstandigheden geweest, dat de eindbeslissing op het voorstel der betrok ken ministers door het kabinet is genomen enkele dagen nadat dit demissionair was geworden. Ingevolge genoemde wet moeten statutenwijzigingen onverwijld aan de Sta- ten-Generaal worden medegedeeld. Zodra de onderhavige statutenwijziging dezer da gen haar beslag zal hebben gekregen, zal zulks uiteraard geschieden. De gemeente Zegveld in de provincie Utrecht is een paar dagen verstoken ge weest van elektrische stroom. Maandag avond raakte door blikseminslag op een bovengrondse hoogspanningsleiding een kabel defect die gedeeltelijk door een kanaal loopt. In deze waterrijke streek moest een nieuwe kabel per boot worden aangevoerd. Toen men deze door het ka naal had gelegd en aangesloten, bleek er nog geen stroom in Zegveld te zijn. Er moest toen per boot nogmaals een kabel worden gehaald en na urenlang hard wer ken wisten de monteurs ervoor te zorgen dat Zegveld woensdagmiddag om vier uur weer stroom had. De 1500 inwoners van Zegveld zijn ern stig gehandicapt geweest door de storing. De huisvrouwen konden niet stofzuigen en strijken, de 70 boeren die dagelijks hun koeien felektrisch melken moesten weer overgaan op handmelken. De plaatselijke kaasmakerij kon niet produceren, de bak kers moesten het deeg met de handen kneden en automobilisten konden in Zeg veld geen benzine krijgen, omdat de enige pomp aangewezen is op elektriciteit. De kinderen in Zegveld moesten hun ADVERTENTIE M 65 R ijsje missen want de machines van een ijsbereider waren buiten werking. s Avonds zat-men in de huizen bij een oliepitje of een kaarsje. Op straat was het aardedonker. 29) Dan kunnen we zien, of het inderdaad zo ernstig is en of er, zo nodig, nog wat aan te doen valt.Hij keek nu naar de inspec teur op en vervolgde kalmer: „U heeft juffrouw Van Galen niet gekend. Anders zou u weten, dat ze zich alles bovenmatig aantrok en begrijpen wat het me voor moeite moet hebben gekost om haar tegen te houden. Radeloos vertelde ze me dat ze die avond voor mijnheer Loman poeders had klaargemaakt Van Akkeren voelde de vraag in de blik van de inspecteur. Hij knikte en ging verder: „Ja, het was dezelfde Loman, Dick Lo man, met wie ik laatst.op die zaterdag avond. „Dat weet ik," zei inspecteur Beels. „Vertelt u verder." „Door mij kende juffrouw Van Galen de familie Loman. Daarom wist ze precies voor wie die poeders bestemd waren. Lo- mans vrouw lag zwaar ziek, de arts had haar al opgegeven. Hoe ik het heb klaarge speeld, zal ik nooit vatten, maar ik kreeg Nel zover, dat ze beloofde te wachten, tot dat ik van de Lomans terug zou zijn. Er was niets vreemds aan, dat ik zo vroeg in de ochtend bij hen kwam oplopen. Ik was er immers kind aan huis. En vooral toen was het niet vreemd, daar ik wist, dat het zijn vrouw slechter ging. Even informeren kon dus niet opvallen. En weer schenen Adriaan van Akkeren de herinneringen te machtig te worden. Hij wreef met beverige hand over zijn voor hoofd, bedekte een ogenblik zijn ogen en vervolgde dan: „Ik rende de deur uit, riep Nel nog toe, dat ze, ingeval de baas mocht komen, hem maar moest vertellen, dat ik had opge beld, van de kiespijn verging en daarom wat later zou zijn. Onverschillig wat kon ze hem zeggen.Een paar minuten daar na belde ik bij de Lomans aan. Bij het zien van het gezicht van de nachtzuster wist ik al, dat het afgelopen was. Ik vond mijn vriend Dick wanhopig in de woonkamer zitten. Hij was door zijn groot verdriet volkomen overweldigd. Troostende woor den liet ik achterwege, ik drukte alleen zijn hand. Na een poos fluisterde ik, dat ik de overledene nog eens wilde zien en ging naar de sterfkamer. Mijn blik zocht het gevaarlijke doosje. Ik vond het onmiddel lijk tussen een heleboel andere medicijnen staan. Nadat ik me van de datum had ver gewist, liet ik het in mijn zak glijden. Het risico, dat de nachtzuster het zou missen, was heel gering. Hoe ook, er zat niets anders op. Ik moest het wel nemen. Dade lijk hierna verliet ik het vertrek. Zover was er weliswaar niets opvallends aan mijn gedrag geweest, maar ik wilde het niet te lang maken. U kunt het geloven of niet, de dode had me met het doosje gezien. Ze tuurde me naU merkt wel, inspecteur, hoe ik overstuur moet zijn geweest. Maar een apotheker of zijn assistent kan ook niet erger overkQmen, dan een dergelijke ver gissing. Je bent voor je leven genekt.... Zo gauw ik gevoeglijk weg kon, nam ik afscheid van mijn gebroken vriend. Hij begreep, dat ik naar mijn werk moest. Ik holde terug. Gelukkig was de baas er nog niet. Nel liep als gekooid op en neer. Ik wist, dat nu pas het moeilijkste kwam. Ik moest er haar van overtuigen, dat die on gelukkige poeders geen invloed op het ver loop konden hebben gehad. Jane Loman zou toch zijn gestorven. Haar toestand was immers al twee dagen volmaakt hopeloos. In hoge graad leukaemie, een niet te stuiten proces. Ik kon op dat ogenblik niet méér bereiken, dan dat ze zou wachten, totdat de doodsoorzaak door de behande lende geneesheer was vastgesteld. Wan neer er vermoedens zouden rijzen, wilde ze zich terstond aangeven. Het klinkt ach teraf allemaal heel eenvoudig," onderbrak Van Akkeren zichzelf, „maar dat was het allesbehalve toentertijd. In de ingetreden stilte zei inspecteur Beels: „En u had er zich natuurlijk onderweg reeds van overtuigd, of er een of meer van de bewuste poeders waren gebruikt?" Van Akkeren keek hem verbaasd aan, alsof hij van een andere planeet kwam vallen. Met afwezige stem antwoordde hij: „Ja. Eén ontbrak er in het doosje." Beels schoof dit voorlopig ter zijde. „Kwam al dadelijk de gedachte bij u op van andermans vreselijke, maar menselijke vergissing een pressiemiddel te maken?" Zijn stem trilde van onderdrukte veront waardiging. „Nee. Ik zweer het!" Adriaan van Ak keren liet het hoofd zinken. „Dat is pas later in me opgekomen. Mijn eerste, eer lijke gedachte was, Nel te helpen en tegen de gevolgen van haar abuis te bescher men." „Dus achteraf veranderde die goede, of eigenlijk normale reactie in chantage," vertolkte inspecteur Beels zijn gedachten hardop. „Zodra u wist, dat ze u afwees. „Maar niet om geld," kwam het zwakke verweer. „Maar om liefde! Ik weet niet wat erger is," liet de inspecteur zich ontvallen. „En, mijnheer Van Akkeren, verzette juffrouw Van Galen zich nooit tegen uw opdringe righeden? Heeft ze er nooit een eind aan willen maken, doordat ze zelf aan de zaak ruchtbaarheid gaf?" „Ze had het tot nog toe niet gedaan, of schoon ze vaak genoeg tegen me heeft ge zegd, dat ze liever de schande wilde dra gen, dan verder naar mijn liefdesverkla ringen te moeten luisteren. Alleen de angst haar verloofde te verliezen, heeft haar uiteindelijk van deze stap weerhouden. In haar hart was ze er namelijk van over tuigd, dat hij zich bij een openlijk schan daal zou terugtrekken." Adrie van Akkeren probeerde te peilen wat voor indruk zijn verhaal op de inspec teur had gemaakt. Een niet al te beste, dat lag er dik op. Bij nader inzien was zijn houding ook door en door misselijk ge weest, maar over deze kant van de zaak had hij zo min mogelijk nagedacht. Hij was door zijn liefde voor Nel bezeten geweest en nog razender had hem haar afwijzing gemaakt. Die had hij niet kunnen ver kroppen, hoe voorzichtig ze hem ook had bijgebracht, dat ze zijn gevoelens niet kon beantwoorden. Opnieuw schoot hem haar laatste brief te binnen. Duidelijk zag hij de zinnen weer een voor een voor zich. Ze had hem voor de zoveelste keer gesmeekt haar eindelijk met rust te laten. Al die tijd had ze onder de dood van die arme Jane Loman ge leden, hoewel te harer laste niets was komen vast te staan. Hij moest toch be grijpen, had ze geschreven, dat haar ge weten er desondanks niet gerust op was. En dat ze hieraan al genoeg had te torsen Van Akkeren voelde, dat hem het koude zweet uitbrak. Verstolen veegde hij met de hand langs het voorhoofd. Ja, klam tot de haarwortels toe. Hij moest die brief onmiddellijk vernietigen. Dadelijk, nadat de inspecteur weg was. „Heeft u iemand van dit gezamenlijk ge heim deelgenoot gemaakt?" Beels' gedachten werden door deze on verwachte onthullingen alle mogelijke kanten uitgestuurd. „Nee, niemand." Van Akkerens stem klonk vast en oprecht. „Dan zou ik dan had ik.Hij stokte. Hij voelde zelf de laagheid van zijn conclusie. dan zou u uw wapen uit de hand hebben gegeven, niet waar?" voltooide de inspecteur de zin. „Ja. En dat was natuurlijk niet mijn be doeling." „Ook tegenover uw vriend Loman heeft u gezwegen?" „Tegen hem in de eerste plaats uiteraard. Hij zou het aan de grote klok hebben ge hangen. Wat begrijpelijk zou zijn geweest. Wie weet, of hij niet opgraving zou heb ben aangevraagd! En dat kon ik in geen geval gebruiken." Inspecteur Beels zag de redelijkheid van deze verklaring in. Van Akkeren zou bij het prijsgeven van zijn wetenschap niets hebben kunnen winnen. Maar kon er niet ergens toch een lek zijn geweest? En juist met deze vriend Loman had Van Akkeren die bewuste zaterdagavond doorgebracht. Rechercheur Molenaar had bij Loman zelf de bevestiging van het alibi gekregen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6