EiiIJieizer Zeiderzeeïumseem toont glorie van verloren visserij theedoeken NEERLAND DE SAME! 1ERDERS Bunno op zoek naar Luilekkerland Russen bliezen vrolijke noot in het vissersbestaan Old Clothes New Boeier als huwelijksboot ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 4 Marktplein DRY CLEANING ONLY „Hercules" begint nieuw seizoen goed Uitbreiding accomodatie SVIJ-toernooi op bij velden „Schoonenberg" Kinheim verloor van CSV (2-0) Agenda voor Beverwijk CVER VOLGVERHAAL 1 door Friedrich Bruegel Agenda voor Haarlem HET IS EEN MENS niet euvel te duiden, dat hij terug komt in Enkhuizen, het stadje aan de Zuiderzee, die daar in de oksel van de groene dijkarm nog zee is en niet lijkt te willen geloven aan inpolderingen en ander nieuwmodisch gedoe met baggermolens en zinkstukken. Enkhuizen is in dat opzicht als Parijs: wie zich eenmaal heeft verliefd, is verloren voor nog vele malen rendez-vous. Daarmee houdt de vergelijking dan ook heel duidelijk op, want de gezapige rust rond de Dromedaris is bepaald niet gelijk de stilte van het Place Victor Hugo en de steentjes van het havenhoofd hebben weinig gemeen met die langs de Seine. Maar de schaarse zomerzon van dit jaar is nergens mooier in dit Noordholland, dan op de geveltjes langs Het Peperhuis is allang geen koopmans residentie meer, maar ge kunt u gemakke lijk voorstellen, dat daar in de Gouden Eeuw welgedane en welgestelde lieden zich tehuis voelden onder de eiken balken der lage zolderingen. Het oog, dat het Zuiderzeemuseum op deze schone panden liet vallen, toen zijn groeiende verzameling in 1950 om een onderdak verlegen was, is dan ook scherp te noemen. WANT NERGENS anders in Enkhuizen, dat voorwaar niet arm is aan fraaie ge vels, had dit museum zich zo voortreffelijk kunnen installeren als juist aan de Wier- dijk, in het Peoerhuis de oude zeekant vlakbij en de herinneringen aan verlorer eeuwen nog tastbaar besloten binnen de eeuwenoude muren. Er is een stenen haringbuis te vinden in de fries van de trapgevel, die het mu seum aan de ene kant siert. En daarmee is een stuk van de oude his torie dezer binnenzee al aan de bezoeker opgedrongen: haring en ansjovis, buizen onder vol zeil tot aan de einder, waar Staveren moet liggenHet is geen wonder, dat die visserij zich telkens weer manifesteert tijdens de rondgang door het gebouw. De visserij is eens een allerbe-f langrijkste bron van inkomsten voor de Enkhuizers geweest, die toen nog geen Ontwikkelingsplannen van node hadden om hun toekomst verzekerd te zien. NIET ALLEEN de kleine visserij heeft, de stad gestalte helpen geven, ook de grotere vaart naar de woelige verten van Noord zee en Atlantische Oceaan bewaart haar reliquieën hier: een stokanker i een wal visvaarder op de museum-b;nnenplaats kan daarvan getuigen, zoals een kanon op een „rolpaard" ernaast doet weten, dat er wel eens gevochten is ook op de Zuiderzee. DE ZEEVAART laat u niet los bij een bezoek aan het museum. Want in de taveerne, die er sfeervol is ingericht op de gelijkvloerse verdieping, hangen verscheidene oude masten tussen de aalkubben en het andere visserijwant. dat hier al vertelt van de grote verschei denheid van schepen, waarmee op de vroe gere Zuiderzee werd geoogst. Gaand want en staand want onder grote vitrines geven het beeld van de vroegere technieken, zoals die zegen, die aan de ene kant aan de zeedijk werd vastgemaakt en waarvan het andere einde meegenomen werd het water op, om daarna terug te komen en een stuk water af te sluiten in de hoop, dat zich een school vissen had la ten verrassen. Of het „kamerwant" voor-de-haring Enkhuizen's waterkant, die ge eigenlijk van „zee" uit moet bekijken, spelevarend op een tjalk of een boeier het huizenfront van deze oude Hanzestad bleef de eeuwen door een schilderij gelijk in zachtgeel en bruin met het rose van de daken daarboven, dat dan weer terug te zien is in het dooreenlopende spiegelbeeld onderaan de dijk. Daar tussen is ook het dak te vinden van het Peperhuis. Daar waar in de muur gegrift staat „De cost gaet voor de baet uyt". Een spreuk, die Pieter van Beeresteyn er in 1625 in liet aanbrengen, omdat hij het waarschijnlijk een waardig filosofietje vond in de tijd, dat de schepen van de Oost- indische compagnie naar verre gewesten zeilden en ook wel eens niét met specerijen terugkwamen langs Kaap de Goede Hoop. De pakhuizen van de VOC, waarin het „Zuiderzeemuseum" zijn sfeervol onderkomen zocht. ADVERTENTIE Om u het leven te veraangenamen, speciale aanbieding in in diverse frisse kleuren: le. ZWARE HALFLINNEN THEEDOEK normale waarde 1.55, nu 1.20 2e. SNELDROGENDE KATOENEN THEEDOEK normale waarde 1.20, nu 0.95 Tel. 5332 een ingewikkeld nettensamenstelsel, com pleet met een „keuken" en kamers vanghokken dus, waarin de haring terecht kwam. Haast wreed zijn de „elgers", spie sen, waarmee de vissers vroeger de aal te pakken namen en die ook wel als een egge achter de schepen werden meegetrok ken om met een bos kronkelende aal tus sen de slagtanden van dit gereedschap weer boven te komen. Als in de winter de zee dichtvroor, ging de spieringslede het ijs op om spie ring of hot te „kloppen". Tussen twee in het ijs gehakte bijten werd een net ge spannen en door „kloppen" poogden de vissers hun buit er dan in te jagen. Klaas Bording uit Dubbeldam heeft dam in 1894 met een oudste zoon het leven aan verloren, toen zij op een ijsschots afdreven en na veertien dagen uitgeput werden teruggevonden HET MOOIST zijn hier de diorama's platte vitrines, waarop en waaronder de visserij in miniatuur is nagebootst op het glazen vlak van een kalme zee en men de netten op de zanderige bodem in actie kan zien. Daar is een Lemster schouw met de garnalenkor'bezig en een roeiboot met een kruisnet, een Staverse jol haalt er de net ten in op „De Kreupel", want dat was vroeger, ongeveer op de lijn Hoorn-Urk- Gaasterland het geijkte terrein voor de staandnetvissers. De kuilvissers hielden zich op in de „kom", zijnde de rest van het viswater. Ge kunt uren kijken in deze diorama's en er veel van leren. Een dwarskuil zou voor velen een scheldwoord voor een tegenstre vende huisbaas kunnen zijn, maar hier is het een kleine trawl gebonden achter een Lemster aak. Of een kwakkuil? Een net dat achter een voor de wind varende Volendammer kwak wordt gesleept waarbij het net bevestigd werd aan twee over het schip gekruiste bomen die aan weerskanten in het water steken. Of de wonderkuiltussen twee schepen in. WANDEL MAAR DOOR, ge zult nog meer te zien krijgen in dit sfeervolle mu seum in het Peperhuis. Daar ligt ook een „wyldsjitter" uit Friesland, waarmee de jagers achter de ganzen aantrokken: een platboomd scheepje, goed voor de onder gelopen Friese landen, dat op de plecht een omvangrijk vuurroer vertoont, waarmee in één klap een half pond hagel naar de hemel te schieten was en waarmee dan ook wel eens een gans werd geraakt. Soms zelfs twintig tot dertig uit een overkomen de vlucht. De roeier moest wél goed kunnen manoeuvreren, want als dat zware schietding eenmaal afging, stoof het boot je een aanzienlijk eind achteruit. DE SCHEEPSMODELLEN geven dit museum zo langzamerhand een onmisken bare vermaardheid. Een onder volle be wapening varend schip van de Oostindi- sche Compagnie, een haringbuis in vol or naat en wat er meer rondvoer op en om de Zuiderzee in haar glorietijden. Maar voor wie van échte schepen houdt is in de Oosterhaven, aan de achterkant van het gebouwencomplex een vlootje neergelegd om van te watertanden: daar ligt een schokker van Urk en een garnalen- ADVERTENT1E KONINGSPLEIN 10 TELEFOON »88f bom van Katwijk, een Vollenhovense schuit uit Elburg, die daar een „bons" heette en een mooie blazer van Tessel, die de Waddenzee en de Noordzee wist te weerstaan, een Wieringer aak en een Herfstjol uit Staveren, een Bolletje uit Vollenhove en een pracht van een Hoog aars uit de Zeeuwse wateren. Daarnaast een hengst voor de oestervisserij en zelfs een Harlinger fuikenboot. ZO GE TIJD HEBT, moet ge de ple- zierscheepjes niet overslaan, want waar is een evenbeeld van de boeier „Hilda" nog zo gauw te vinden? Het is de oud ste van Nederland en het schip iverd in 1843 gebouwd door de grootvader van de beroemde Jourese boeienbouwer Eel- tje Holtrop, die er een markante roer leeuw op liet uitsteken en op de tien meter lengte van dit edele schip veel snijwerk liet aanbrengen. Er naast ligt een andere boeier: de „Sperwer", die nog eens een jong paar op de huwelijksreis door heel Europa heeft gedragen: de Engelse schrijver Minshall en diens vrouw. Het schip heette toen „Haw- ke". Er ligt ook een bekende hardzeiler te pronk een middenzwaardjacht met een zeiloppervlak van liefst honderd vier kante meter, dat „Wilhelmina" heet en een overgang vormde van de platbodems naar de scherpere jachten. Dan is er het toerschip „Bato", een boterschip van origi ne, dat later echter op de Zuiderzee en de Friese meren vele passagiers heeft ver voerd. Er zijn tjotters en zelfs een Zaanse gondel te vinden, ijsvletten en een sier- ijstjotter en zo werd dit stukje Enkhuizens binnenwater een openluchtmuseum van COOCOOCC<XXNXXXOCXXXXX>3COOOCOOCOCOCCCOCOC ODOOOOCOOOOOCOC xooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooo schepen, wier namen en typen al lang ver geten zijn, maar die een blijvend compli ment vormen voor de aandacht, waarmee vroegere generaties bouwden. Want aluminium en staal mogen sterke materialen zijn, het hout bewijst hier zijn karakter en noblesse. Zoals verloren eeuwen in het hele Zui derzeemuseum hun waarde hebben neer gelegd als een stemmige opdracht aan deze rumoerige tijden. Het is goed, dat er zulke plaatsen zijn als het Zuiderzeemu seum, om even terug te vluchten naar de verloren gezapigheid van gestorven gene raties. J. F. Eindelijk, na allerlei moeilijkheden op de zware weg, kwam Bunno bij een kruis punt, waar vier wegen bij elkaar kwamen. Dit moest dan de viersprong zijn, waar over reus Grimoldanus het had gehad. En jawelBunno keek verheugd naar de paal, die bij het kruispunt was geplant; want op die paal stond een houten vogel! „Hier is het!", zuchtte Bunno opgelucht. „Nu moet ik hier dus wachten!" Hij ging zitten op een grote steen, die naast de paal lag, en keek afwachtend rond. Als over enige weken de voetbalcompe titie gaat beginnen heeft de afdeling voet bal van de Christelijke Sportvereniging „Hercules" in Beverwijk de beschikking over een nieuw modern kleedlokaal op haar sportveld aan de Zeestraat. Dit kon de voorzitter de, heer C. de Geus op de vrijdagavond gehouden jaarvergade ring mededelen. De leden besteden hun vrije tijd aan de verzorging van het speel veld, zodat men de beschikking krijgt over een mooi sportpark. Men gaat met twee senioren- en drie jeugdelftallen deelnemen aan de zaterdag middagcompetitie van de afdeling Haarlem van de KNVB. In het bestuur werden gekozen de heren A. Cuperus, B. van Doorn, M. Verbeek Jr., G. Termaten en G. Koffeman. Op deze vergadering werd tevens de elftalcommis sie gekozen. Het jaarlijkse SVIJ-toernooi zal dit jaar wederom plaats vinden op de bijvelden van het Sportp; Schoonenberg (ingang Driehuizerkerkweg). Voor dit jaar hebben ingeschreven de verenigingen WD, DSB en Spaarnevogels. De wedstijden beginnen om 10 30 uur. Er zal een halve competitie worden gespeeld. Het elftal van SVIJ, dat enkele nieuwe spelers zal opstellen, wordt na de wed strijd tegen WIJ, die vanmiddag zou wor den gespeeld, samengesteld. Dat de Russen niet alleen maar aanvaringen veroor zaken op de visgronden, hebben zij deze week ge noegzaam bewezen. Want zij tracteerden de beman ning van de trawler „Me- dan" IJM 57 in volle zee op de visgronden van het Farndeep aan de westkust van Engeland op een prach tig concert van Russische liederen en muziek. Een concert, waarvan de opva renden van de „Medan" hebben genoten. De mannen van de „Me dan" IJM 57 waren bezig met het scheephalen van het net, toen zij plotseling met gemengde gevoelens een Russische trawler met grote snelheid zagen nade ren. De bemanning van de Medan" IJM 57 was im- ners het vreemde gedrag van de Russen, die met hun trawler de „Herman" IJM 2 aanvoeren en daarop snel hun weg vervolgden, niet vergeten. Het Russische vaartuig kwam vlakbij de „Medan" IJM 57 en meerde bijna langszij het Nederlandse schip. Vijandelijkheden ble ven echter achterwege. Want de Russen, die volgens de opvarenden van de „Me dan" IJM 57 prima waren utgerust en prachtige Noor se truien droegen, begon nen enthousiast hun Hol landse collega's te begroe ten. Daarna bepaalden zij zich bij het kijken naar het binnenhalen van het net door de Hollanders. Een paar minuten later begon het concert. Een grote luidspreker aan dek van de Rus kwam luid keels op toeren. En weldra klonken nu eens weemoe dige en dan weer onstui mige Russische liederen over de Noordzee. De Hol landers vonden het prach tig. Of dit een onderdeel was van een vriendschaps offensief van de Russen tegen de vissers, vertelt de Geschiedenis niet. W ijkertorentoernooi In de vaak wegens blessures van spelers onderbroken en daarom minder prettige wedstrijd, die Kinheim donderdagavond in Castricum tegen CSV speelde voor het Wijkertorentoernooi is de uitslag een 2-0 overwinning voor de thuisclub geworden. Dit had niet zo hoeven te zijn, want reeds na enkele minuten miste Kinheim een strafschop wegens hands. Hierdoor aange moedigd en met beter spelontwikkeling opereerde de CSV-aanval verdienstelijk. Na vijf minuten had Kossen succes (1-0). De Velsense ploeg speelde teveel op de man inplaats van de bal, doch dit verhin derde het actieve opdringen van CSV niet, dat na een kwartier een mooie kans miste. Nadat een CSV'er wegens spijkers in zijn schoenen een Kinheimer had verwond en de Castricummer terug kwam, vervie len beide ploegen in hard spel. De CSV- doelman, die na een zweefduik wat onge lukkig terecht kwam, moest zich laten ver vangen. Na deze interrupties was Kinheim weer wat sterker en kreeg de invaller- doelman veel werk. Maar hij versaagde niet. Zelfs een uitval van de thuisclub was bijna noodlottig toen de bal tegen de Kin- heimpaal werd geschoten. Zonder rusten werd de strijd hervat, hetgeen het spel en het uithoudingsvermo gen sterk beïnvloedde. De Kinhefm-verde- diging hield tegen CSV-aanvallen flink stand, doch Kinheim kreeg onverwacht de kans aan de andere kant toen bij een uit val een speler hands maakte. Ook nu werd de strafschop gemist Dit was voor de thuisclub de kans, nu Kinheim de gelijk maker miste, om nog eens extra haar best te doen en zowaar had Stolk tien minuten voor het einde succes na een Kinheimer en de doelman te hebben omspeeld (2-0). De betere ploeg had gewonnen. ADVERTENTIE ZATERDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Da vid Crockett". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Wien bleibt Wien". W.B. Theater, 20 uur: „De overval op de Woudexpresse". Openbare Leeszaal, geopend van 10-12 en 15-17 uur. Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 en 15-17 uur; lees- en studieclub van 10-13 en 15-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. ZONDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 uur: „De ge heime tunnel"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „David Crockett". Luxor Theater, 14.30 uur: „De over loper"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Wien bleibt Wien". W.B. Theater, 14.30 uur: „De dans om de galg"; 16.30 en 20 uur: „De ge- t aIcpi' rjip1" MAANDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „On sterfelijke muziek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur. „Wien bleibt Wien". W.B. Theater, 20 uur: „De overloper". Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; lees- en studiezaal van 15-18 en 19-21 uur. Q Hij had gelukkig geen wapen meer bij zich, maar wel een distributiekaart, zodat hij, zonder zich een moment te bedenken, naar binnen ging en een maaltijd bestelde. Na de eerste happen was zijn honger echter reeds geheel en al verdwenen. Hij at echter door, omdat hij er geen notie van had wanneer hij weer zou kunnen eten en uitrusten. Het café Siavia was nog steeds in trek, men kwam er graag. Het was er op dit uur van de dag zelfs vrij druk. Men lachte, praatte en fluisterde. Zie ik er soms vreemd uit? vroeg Jan zich af. Waarom zit die dikke man me anders zo aan te staren? Hij zei zelfs iets: Natuurlijk, mijnheer, neemt u gerust de Ge- illustreerde. Jan nam het blad en deed alsof hij er in ging lezen. Toen ik in het leger zat, peinsde Jan, was ik heel anders, ik was tégen al dat militaire gedoe. Maar dat blééf niet zo. Mijn bataljon was gelegerd in de Georg von Pod'ie- brady-kazerne. Ik ging toen om met Milka. Niet dat het nu een diepe liefde was. Maar ze was een aardig meisje. Vaak heb ik haar meegenomen naar Siavia. Maar we vonden het beiden toch prettiger de avonden op haar fiat door te brengen, dan in een café. Het duurde van februari tot mei '38 en iedere keer, dat we samen uit gingen, vroeg ze me angstig: Jan, denk je, dat er oor log komt? Ik vraag me af wat er van haar geworden is. In die maanden veranderde ik en toen ik tot luitenant bevorderd werd, vond ik het bepaald niet prettig, dat ik mijn geweer voor een revolver moest inruilen. In die dagen meende ik, dat revolvers speelgoed waren en geen wapen voor volwassen mannen. Maar nu weet ik wel beter. Zo bleef hij enige tijd piekeren over verschillende gebeurtenissen uit zijn militaire leven, die hij vergeleek met episodes uit het illegale leven, dat hij thans leidde. Als hij niet toevallig gediend had in het fatale jaar van Mün-chen, ais zijn eerste operationele plicht als onder officier niet geweest was het overgeven van een bepaalde sector van de frontlinie aan de vijand, zonder slag of stoot, zou hij de dingen dan thans anders gezien hebben? Toen hij weer opkeek, was de dikke man druk in ge sprek met iemand die naast hem zat. Jan bestelde tenslotte nog een kop koffie, échte koffie, tegen de officieel toegelaten buitensporig hoge prijs. HOOFDSTUK Vn Franta Vymetal was van één ding héél zeker: hij was een lafaard, die het ongeluk had steeds in zaken ver wikkeld te zijn, welke moed vereisten. Dit was zijn hele leven nu al zo geweest en Franta, die vijfenvijftig was, vond zich al een heel oud man. Vóór de oorlog van de keizer was hij een anti-Oostenrijkse agitator geweest, terwijl hij in de oorlog met het Praagse Huis Regiment aan het oostfront had gestreden. Dit regiment, zoals zo vele Tsjechische eenheden, was tenslotte overgelopen, zodat Franta al spoedig daarna in het Tsjechische legioen aan geallieerde zijde vocht. Later, toen een afdeling van het legioen gevormd werd om aan het westelijk front in gezet te worden, meldde Franta zich hiervoor aan. Hij werd toen overgeplaatst naar Frankrijk. Midden oktober 1918 werd hij krijgsgevangen gemaakt en naar Oostenrijk overgebracht. In die dagen was het nog gebruikelijk niet één, twee, drie een mens van zijn leven te beroven en Franta's leven werd dan ook gespaard als gevolg van de formaliteiten, de nasporingen en onderzoekingen, en de legale procedure van een krijgsraad. Maar hij had, bij wijze van spreken, de strop al rond zijn nek gevoeld. Lastig vond hij het later om weer te wennen aan het ge wone leven en het kostte hem heel wat moeite een be trekking te vinden. Hij was het liefst houtvester gewor den, maar hij was hiervoor te oud. Tenslotte kwam hij op een bank terecht. Franta had geen krijgshaftige eigenschappen. Hij was van middelmatige lengte en slank. Zag men hem van enige afstand, dan gaf hij de indruk een nog jonge man te zijn. Niemand gaf hem vijfenvijftig, zelfs niet als men vlak bij hem stond. Tijdens de eerste republiek was hij getrouwd en had twee dochters gekregen. Toen de Duitsers Tsjechoslowakije binnenvielen, vond hij zijn „roeping". Hij bood bescherming en onderdak aan mensen, die gezocht werden door de Duitsers. Mijn gasten, zoals hij hen noemde, sliepen steeds best, maar ik sliep nauwelijks, omdat ik steeds bang was. Ik beefde altijd van angst als ik iemand te logeren had. Ik ben zo mager omdat ik zo weinig slaap kreeg gedurende die jaren! De Duitsers kregen tenslotte natuurlijk de lucht van Franta's werk, zodat hij in Dachau belandde. Van de dag af dat hij terugkwam was hij in de op positie. Er was veel te veel politie en zij bemoeiden zich met alles en nog wat. En tegen de tijd, dat de politie onder het nieuwe regiem oppermachtig was geworden, was hij al tot de organisatie toegetreden en deed hij het werk, dat hij ook tijdens de Duitse overheersing had ge daan. Hij distribueerde nieuwsblaadjes en zorgde voor contacten. Hij leek geboren voor dit werk. Hij was zelfs zó onopvallend, zó wars van een uiterlijke samenzwe ringsmentaliteit, dat een vriend hem eens „de onzicht bare Franta" had genoemd. Hij kon komen en gaan zon der opgemerkt te worden en hij behoefde geen moeite te doen om onopgemerkt te blijven: want hij was van nature zo: hoe luidruchtiger zijn omgeving was, hoe kalmer hij zelf werd. In één opzicht hield hij zich niet aan de regels van de organisatie. Zijn dochters wisten steeds van tevoren wat voor werk hij voor de organisatie ter hand had genomen, zodat zij in geval van nood zouden kunnen voleinden wat hij begonnen was. Zijn beide dochters waren getrouwd, maar zij woonden in hetzelfde flatgebouw als hij, zodat er een nauw contact tusen hen bestond, waarbij de kans, dat zijn dochters ontdekt zouden worden, vrij gering was. Hierdoor was het mogelijk geweest Jan te waarschuwen. Klokslag zes uur waren heren op Franta's flat gekomen en hadden hem gezegd dat hij onder arrest stond, zonder hem te vertellen waar hij van verdacht werd. Franta had gevraagd om het bevel tot inhechtenisneming te mogen zien. Alleen maar voor de goede orde, heren, en om mij er van te overtuigen dat u niet een grapje met mij uithaalt. Hij sprak erg rustig en kalm. We heben geen bevel tot inhechtenisneming nodig. Dat zullen we straks wel opmaken, wierpen ze tegen. Dat is nu juist wat de wet verbiedt, heren. Frainta was blijven aandringen en hij glimlachte daarbij alsof hij hen 'n mop vertelde. De meest agressieve van de twee politiemannen maakte een wegvagende beweging met de hand en zei grommend: Pak uw pyama en tanden borstel en let verder goed op uw woorden. Franta haalde zijn portefeuille te voorschijn en liet de inhoud zien. Wilt u er goede nota van nemen, dat ik 180 kronen bij me heb? Waarom laat u ons dat geld zien? Het kan ons niets schelen, wat u bij zich heeft. Franta glimlachte beleefd. Een voorzorgsmaatregel omdat van alles kan gebeu ren. Ik heriner me uit de tijd van het protectoraat, dat twee heren Sobotka, de aannemer van legerbouwwerken, kwamen opzoeken. Zij hadden óók geen bevel tot inhechtenisneming bij zich en zij hadden hem niet hun legitimatiebewijs laten zien. Toch namen ze hem mee naar het politiebureau. Toen ze op straat waren, zei Sobotka dat het voor iedereen pijnlijk zou zijn om hem onder arrest te zien en dat hij graag een taxi wilde be talen. Daarop vroegen de politiemannen of hij genoeg geld bij zich had. Hij liet toen een dikke portefeuille zien. De politiemannen voelden toen ook veel voor een taxi. Toen Sobotka wilde betalen, was zijn portefeuille echter verdwenen, doch één der politiemannen betaalde de chauffeur. Vreemd genoeg met geld uit een portefeuille, die precies op die van Sobotka leek. Sobotka ging het politiebureau binnen en daar bleek al heel gauw dat alles op een misverstand berustte, maar hij kreeg zijn porte feuille niet terug. Tot op de dag van vandaag weet Sobotka nog niet of die twee mannen nu echte politie mannen waren of niet. Allemaal onzin, zei één der mannen, maar omdat hij met belangstelling had geluisterd, voelde hij zioh ge drongen te zeggen: Dat gebeurde onder de Duitsers, maar tegenwoordig komt zoiets niet meer voor! Natuurlijk niet, zei Franta, we hebben tegenwoordig zelfs geen politie meer, alleen leden van de nationale veiligheidsdienst. Als alles, wat u gezegd had, niet zulk een nonsens was, zou ik denken dat u ons voor het lapje wilde houden. Maar omdat ik zie, dat u groen van angst ben, zal ik maar doen alsof ik niets gehoord heb. (Wordt vervolgd). I ZATERDAG 25 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.1 uur. Luxor: „Twintigduizend mij len onder zee", 15 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Picnic", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?", alle leeft., 7 en 9.1'5 uur. „Vergeef mij", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Halsmuseum: 8.30—10.30 uur, Bij zondere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek. ZONDAG 26 SEPTEMBER Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 11 uur, „Het grote avontuur", alle leeft., „Sissi', alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Twintig duizend mijlen onder zee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De parel van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge van de wilde brigade", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30 uur, lm weissen Röss'l, alle leeft., „Vrouwen - bungalow". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studie: 10.30 uur, Vakantieprogramma. „Picnic", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, 11 uur: „Rose-Marie", alle leeft., Lido: „Heb je jm door?", alle lc ;ft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 10, 5 en 8 uur: Dienst o. 1. v. J. Klein Haneveld, 8 uur: Jeugdsamenkomst. Concertgebouw: 8 uur, Bont programma m. m. v. onder meer Tobi Rix en Cees de Lange. MAANDAG 27 AUGUSTUS Minerva: „Korporaal Wanhoop", alle leeft., 2.30 uur. „Ich tanze mit dir in den Himmel hinein" 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 U"r T.nxor: ..Twintig duizend mijlen onder zee". 14 iaar, 2, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De pare van de Stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Roxy: „Helden zonder glorie", 14 jaar, 2.30, 7 en 915 uur. Palace: „Vrouwenbungalow", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma „Picnic", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Heb je 'm door?",' alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openlucht theater, Bloemendaal: 8 uur, Hoofdstad operette met „Hör' mein Lied Violetta". Begijnhofkapel: 3 uur, Interkerkelijke sa menkomst. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6