Midden 1957 zal een vloot van grote trawlloggers de trawlervloot overheersen Cor Holleman prolongeerde zijn SSH-kampioenschap Rederij „Medan-Batavia" bestelt twee trawlers met tonnenruim Status van het Panamakanaal ECHTPAAR STRIJBOS TERUG UIT SPITSBERGEN Chr. Visman varia NOG SLECHTS ACHT STOOMTRA WLERS Visserij- Spannende strijd onder jeugdige gymnasten naaimachines VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 13 Jazz-show in Haarlem gaat niet door Organisatoren bevreesd voor ongeregeldheden „Rembrandt" geveild voor 4500 gulden OBK opent het seizoen Haarlemse rechtbank Vijf mille verduisterd door incasseerder Ongemeen boeiend Prijs voor luxe brood te Haarlem verhoogd Burgerlijke Stand van Haarlem PFAFF MET DE OPBOUW VAN de Nederlandse visserijvloot blijkt het in Nederland de richting op te gaan, die in het jaar 1952 werd aangegeven door de onlangs overleden directeur van de N.V. Visserijmaatschappij Corn. Vrolijk, de heer Corn. Vrolijk, toen hij opdracht gaf bij de scheepswerf De In dustrie van D. en Joh. Boot te Alphen aan de Bijn voor de bouw van een trawl- logger, die uitsluitend met de trawl ter visserij kon gaan, maar was ingericht om zowel verse vis en haring, als zoute haring aan te voeren. De rederij Corn. Vrolijk bouwde de vloot met de SCH 135 „Cornelia Maria" als voorloper uit en thans zijn en met succes schepen als de SCH 117, SCH 153 en SCH 171 in de vaart. Van de twintig schepen voor Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden, die voor visserijmaatschappijen in aanbouw zijn en die groter zijn dan veertig meter, blijken er slechts twee als werkelijke trawler in aanbouw te zijn. De andere achttien zullen nog voor augustus van volgend jaar als trawl- logger in de vaart zijn, hetgeen wel duidelijk tekent waarom de vakorganisaties in Nederland woensdag berichtten we reeds over de mening van de Centrale van Zeevarenden wensen, dat hetgeen in de historie ten aanzien van de CAO is gegroeid radikaal dient te worden doorbroken. Nederland zal dan eind vol gend jaar al een vloot van ongeveer dertig trawlloggers tellen, die in feite traw lers zijn, maar op loggercondities varen. Het aantal schepen, dat thans nog op de CAO-trawlvisserij zee kiest, is vierentwintig, waarbij een Vlaardingse, twee Botterdamse, een Katwijkse en twintig IJmuidense trawlers. Ter visserij gaan nog slechts acht stoomtrawlers. De rederij „Medan-Batavia", die tot nu toe met het type schepen als de „Medan" en „Soerabaia" heeft gevaren en die on langs de trawler Curacao" In de vaart heeft gebracht, heeft thans, zo vernemen we, ook opdracht gegeven voor de bouw van twee schepen, die de haring zowel vers als gezouten kunnen aanvoeren. De sche pen worden ongeveer zo groot als de „Cu racao" en zullen eveneens de namen krij gen van eilanden in West-Indië. Verwacht wordt dat beide schepen in het midden van volgend jaar afgeleverd zullen worden. De scheepswerven „De Dageraad" te Woubrugge en „De Industrie" van D. en J. Boot te Alphen aan de Rijn heb ben elk opdracht gekregen een dergelijk schip te bouwen. Te Woubrugge Bij de seheepsbouwwerf „De Dageraad" v.h. de Wed. J. Boot zijn thans twee sche pen in aanbouw en wachten er twee op de tekentafels tot de bouw kan beginnen. De trawler voor de B.V. Visserijmaatschappij „Kennemerland" zal vanmiddag tewater worden gelaten. De doopplechtigheid van deze 240 ton grote en met een 500 pk. Bronsmotor uit geruste trawllogger KW 82 zal worden verricht door mevrouw J. L. Admiraal Van den Bor, de echtgenote van de burge meester van Enkhuizen. Het nieuwe schip krijgt als naam „Stadt Enckhuysen". Bij „De Dageraad" werkt men op de helling verder aan bouwnummer 487, een schip van 160 ton met een 300 pk Brons motor, die is bestemd voor de rederij M. Kuyt te Katwijk aan Zee. En te Alphen Te Alphen aan de Rijn bij de Scheeps werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot liggen thans twee schepen te wa ter, waarop men met de afbouw bezig is. Binnenkort kunnen deze schepen in IJmuiden worden verwacht: de 27 meter lange kotter KW 46 „Wilhelmina" en de 43 meter lange KW 87 „Albatros". Om met de kleinste te beginnen: op de helling staat thans in aanbouw een 22 me ter lange kotter voor de rederij W. van Bee- len te Katwijk aan Zee. Dit scheepje, dat 5.75 meter breed en 2.70 hol is en een motor krijgt van 200 pk., zal in december in de vaart worden gebracht. Het hoort thuis in een serie van drie kotters, waartoe ook de SCH 34 van Fr. Hoefnagel in Sche veningen en de enige weken geleden in IJmuiden aangekomen KW 160 van Nico v. d. Plas behoren, In de serie schepen, die 27 meter lang zijn, 6.30 meter breed en 3.20 meter diep en die uitgerust worden met een 300 pk. Industriemotor, is voor de Wed. v. Duijn Rovers onlangs al de KW 33 afgeleverd. Dit schip wordt nu gevolgd door de KW 46 „Wilhelmina" voor de combinatie Ouwe- hand, Van Dijk en Haasnoot te Katwijk aan Zee. Het schip zal in October in de vaart komen. Het visruim heeft een capaciteit van ongeveer 750 kisten. De voor zondagavond 9 september aan gekondigde „formidabele jazz-sbow in het gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem, waaraan onder meer medewerking zou worden verleend door de Dutch Swing College Band en de wasbordbespeelster Beryl Bryden, zal niet doorgaan. De orga nisatoren, het Nederlands Theaterbureau te Den Haag, heeft namelijk besloten de aan vrage voor een vergunning tot het houden van een openbare vermakelijkheid, die no dig is volgens de Algemene Politieverorde ning, in te trekken. Aan dit besluit zijn besprekingen voor afgegaan met de burgemeester van Haar lem, die de bevoegdheid heeft bovenbe doelde vergunning al dan niet te verlenen. Daarbij is ter sprake gebracht hetgeen zich zondagavond 2 september bij hetzelfde programma in „Tivoli" te Utrecht heeft afgespeeld. Een politiecharge met gummi knuppels heeft toen een einde moeten ma ken aan door het overwegend jeugdige publiek veroorzaakte ongeregeldheden. Het vorig jaar zijn enkele van dergelijke programma's in Haarlem uitgevoerd. Wan ordelijkheden hebben zich daarbij niet voorgedaan. Deskundigen van de politie zijn van mening dat de ten gehore ge brachte muziek het publiek echter dusda nig in extase kan brengen, dat baldadig heden soms moeilijk te vermijden zijn. Deze waren in dit geval vooral te vrezen na heteeen zich onlangs met Haarlemse jongeren in Zandvoort heeft voorgedaan. De op onze voorpagina van donderdag be schreven „swing-oorlog" in Haarlem heeft bii de organisator de doorslag gegeven tot intrekken der aanvrage van een vergun ning. Men heeft te Alphen aan de Rijn nog een schip in deze serie-opdracht, die bestemd zal zijn voor de rederij M. v. d. Plas. No vember 1957 kan dit schip in IJmuiden worden verwacht. Een vergrote uitgave van de KW 101 „Nestor" zal binnenkort worden afgele verd: de KW 87 „Albatros", die 42.80 meter lang is, 7.20 meter breed en 3.80 meter diep. Het schip is bestemd voor de rederij Gebr. Den Duik te Katwijk aan Zee en zal eind september naar IJmuiden komen. Inmiddels is op de hellingen bij De Industrie de kiel gelegd voor de Vlaar dingse trawllogger „Liesje en Rutger", de VL 153, die wordt gebouwd voor G. Kor- naats Handelmaatschappij. Dit 41 meter lange schip wordt een zuster van de SCH 117 „Onderneming 3" van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij te IJmuiden. Er zal echter een 450 pk Industriemotor in komen te staan. Dit jaar nog zal de „Liesje en Rutger" van IJmuiden uit ter visserij gaan. Wanneer een bergingsvaartuig voor v. d. Tak is gebouwd, zal met de nieuwe trawler voor de rederij Medan Batavia worden be gonnen. Deze „Aruba" zal worden uitge rust met een 600 of 800 pk motor. De andere wenen De N.V. Scheepswerf „De Hoop" van de Gebr. Boot te Leiden werkt aan de bouw van vijf trawlloggers. Dit zijn de Marie Theresia KW 99 voor de rederij Haasnoot te Katwijk aan Zee, twee schepen voor Kwakkelstein te Vlaardingen, een voor de Jong in Scheveningen en een voor Verboon te Vlaardingen. De rederij Roelofs te Rotterdam heeft een trawler besteld' bij de scheepswerf Zorg en Vlijt van De Haas te Maassluis. De trawler krijgt een 450 pk. motor. De Scheepswerf A. de Jong N.V. te Vlaardingen heeft twee trawlloggers in aanbouw, die bestemd zijn voor de Visserij- maatschappij Insulinde te Katwijk en voor de Visserijmaatschappij Vlaardingen te Vlaardingen. De combinatie Kramer, Booy en Ver haren heeft de 36 meter lange „Ariadne" voor H. Gomes in afbouw te IJmuiden. Voor de rederij „De Marezaten" is de ma chinefabriek Hera met de grootste na de oorlog voor Nederlandse rekening gebouw de trawler „Emma" bezig. De N.V. Sleephellmg Maatschappij „Scheveningen" te Scheveningen heeft vier trawlloggers in bestelling of aanbouw. Zij zijn voor Scheveningse rederijen; een schip met een 100 pk MWM-motor voor de Verre Visserij Maatschappij; een trawllogger met een 750 pk MWM voor dezelfde rederij; de trawllogger „Johanna Maria" met een 600 pk. Industriemotor voor de rederij Jac- son en nog een trawllogger van 750 pk MWM voor een Scheveningse rederij. De gymnastiekvereniging „SSH", die donderdagavond in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool haar onderlinge wedstrijden voor de jeugd, nu van twaalf tot vijftien jaar, voortzette, trok opnieuw een flinke publieke belangstelling van vele ouders, doch daarentegen was de opkomst van de leden minder dan dinsdagavond. Dit deed aan het karakter van de wedstrij den niets af; integendeel, juist wegens de rustige sfeer werden de verschillende oefe ningen met vaak intense nauwkeurigheid uitgevoerd. Dit werkte bovendien mee om de spanning te verhogen nu de kampioen van 1955, Cor Holleman, in de persoon van een aantal meisjes, onder wie de twaalf jarige Hannie Haver, jeugdkampioene van 1954 en 1955, ernstige concurrenten wist. Er werd met élan aan de verschillende toestellen gewerkt, zodat de juryleden vaak voor een moeilijke beslissing stonden. De verschillen in beoordeling waren dan ook zeer gering, wat wel bleek uit de cijfers voor de oefeningen. Zo behaalde Hannie Haver bij de vrije oefeningen 9,2 punt en op evenwichtsbalk 8 pt. Loes Koomen kreeg voor evenwichtsbalk een 9 en brug 8,6 pt. Cor Holleman echter nam met paard 9, vrije oefeningen 8,9, ringen 9 en rek 9,4 pt een geringe voorsprong, waarbij Fr. Tie- meyer niet ver beneden hem bleef. Nadat de leider, de heer H. van Wijnen, de ge middelden na vier toestellen bekend maak te werd de spanning nog groter. Van de meisjes waren L. Koomen, H. Haver, M. Rem en van de jongens P. Castricum, C. Hölleman, P. Noordhuis en Fr. Tiemeyer de gegadigden voor de titel, waarbij de jongens een oefening meer kregen te ver werken, zodat de einduitslag voor de kam pioenstitel door gemiddelden moest worden gevonden. Tenslotte ging de strijd tussen L. Koo men en H. Haver bij de meisjes en C. Hol leman en Fr. Tiemeyer bij de jongens, welke nauwlettend door de aanwezigen werd gevolgd, temeer ook omdat er zeer correct werd gewerkt. Uiteindelijk kon voorzitter-rekenmeester ir. W. Singer de heer Van Wijnen in staat stellen de met gespannen verwachting verbeide uitslag mede te delen, nadat deze in fracties van punten was vastgesteld. Van de twee grootste rivalen Cor Holle man en Hannie Haver, die naast elkaar stonden, kreeg eerstgenoemde van de leider in ruil voor do SSH-wisselbeker een kleine beker als herinnering aan zijn kampioen schap 1955. Vervolgens kon ir. Singer aan dezelfde jeugdige gymnast mededelen, dat hij zijn titel ook voor 1956 had geprolongeerd, onder overhandiging van de fraaie wissel beker, die hij volgend jaar echter niet meer kan verdedigen. Dan krijgt Hannie Haver een nieuwe kans, die haar wegens haar leeftijd in staat kan stellen binnen de ko mende vier jaar de zo begeerde trofee na driemaal achtereen winnen, definitief te bemachtigen. Hoe spannend deze onder linge SSH-strijd is geweest illustreren de cijfers voldoende. Meisjes 12-15 jaar: le gelid A: 1. H. Ha ver 38,1 pt. (1), gem. 8,47; 2. L. Koomen 37,6 pt. (1), gem, 8,35; 3. T. Winkel 34,3 pt. (1), gem. 7,62; 4. R. Wagenaar 32,3 pt. (2), gem. 7,18. le gelid B: 1. M. Rem 35,9 pt. (1), gem, 8; 2. R. Castricum 33,9 pt. (2), gem. 7,57; 3. A. v. Munster 33,6 pt. (2), gem. 7,34. 2e gelid: 1. R. Broeksma 36,1 pt (1), gem. 8,02; 2. J. Parent 31,5 pt. (3); 3. T. v. d. Est 30,2 pt. (3); 4. M. v. d. Kolk 30 pt. (3); 5. R. Persijn 27,4 pt.; 6. N. v. Dalsem 25,6 pt. 3e gelid: 1. H. Knippen 36,4 pt. (1), gem. 8,09; 2. P. Groot 31,6 pt. (2); 3. J. Minneboo 29,1 pt.; 4. R. Breedt 28,6 pt.; 5. F. Breedt 28,4 pt.; 6. C. Dekker 27,6 pt. Jongens 12-15 jaar: le gelid: 1. C. Holle man 49,6 pt. (1), gem. 9,02 (kampioen 1956). 2e gelid: 1. Fr. Tiemeyer 46,4 pt. (1), gem. 8,44; 2. P. Noordhuis 42,9 pt. (1), gem. 7,80; 3. H. v. Eerden 38,7 pt. (3), gem. 7,04; 4. B. Harmeyer 38,4 pt. (3), gem. 6,99. 3e gelid: 1. P. Castricum 42,7 pt. (1), gem. 7,76; 2. J. van Dongen 39,5 pt. (2), gem. 7,18 punten. De tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven aan het behalen van een eerste, twee de of derde prijs diploma naar rato van de voor de gelederen vastgestelde gemiddelde cijfers. Op de kunstveiling, die in april 1954 op het kasteeltje in Wylre bij Maastricht door makelaar G. H. M. Hommes werd gehou den, bevond zich onder meer een schilder stuk, dat in de catalogus vermeld werd als „schilderij Rembrandt: bijbelse figuur". Het kwam voor de prijs van 4500 gulden in het bezit van de architect G. v. d. Vel den in Helmond en de aannemer B. La- mers in Valkenswaard. Nadien interesseer de de kunsthandel zich voor het schilderij, zonder het echter te erkennen als een werk van Rembrandt. Dit prikkelde de eigenaren om te weten te komen of het schilderstuk al of niet van de grote mees ter afkomstig was. Zij wendden zich tot professor Simone Bergmans van de Gent se universiteit, die een langdurig onder zoek instelde. Op een gistermiddag in Eindhoven ge houden persconferentie heeft de Belgische professor als conclusie van het onderzoek medegedeeld, dat het schilderij afkomstig is van Rembrandt. Zij grondde deze con clusie op materiële, esthetische en histori sche overwegingen. Uit de doorlichtingen met infra-rode en X-stralen, verricht door de Eindhovense politiedeskundige Garnier, is volgens prof. Bergmans gebleken, dat het schilderij afkomstig is uit de zeven tiende eeuw. De Beverwij'kse toneelvereniging „Oefe ning Baart Kunst" opent zaterdag 22 sep tember haar nieuwe toneelseizoen met een voorstelling in het Kennemer theater. Op gevoerd' wordt „Het testament van tante Christöbal", een blijspel in twee bedrijven door Ronald Jeans. De regie is weer van mevrouw Ruth Snel. Na afloop van deze voorstelling volgt er een bal onder leiding van de heer D. Heemskerk, waarbij de dansmuziek verzorgd wordt door het „IJ- mond Quintet". Een incasseerder uit Haarlem heeft in de periode van 1952 tot 1955 een gedeelte van het geld, dat hij geïnd had voor huur kooptransacties ten behoeve van een Haar lemse confectiehandel, in zijn eigen zak gestoken. In genoemde jaren zou hij op deze wijze een totaal bedrag van ongeveer vijfduizend gulden verduisterd hebben. Vanwege dit feit moest de incasseerder donderdag terecht staan voor de Haar lemse rechtbank. De president, mr. N. Reeling Brouwer, noemde het ten laste gelegde te meer bedroevend, omdat de verdachte failliet verklaard was en door de verduisteringen zijn schulden nog ver meerderd had. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, noemde het gedrag van de verdachte, met een toespeling op de naam van de firma, waar hij gewerkt had, wel „apart", maar niet „correct". Het rapport van de reclassering bood evenwel gunstige aanknopingspunten en mr. Van der Valk Bouman kenschetste de man meer als een zwakke broeder dan als een misdadiger, die meer aan zichzelf gedacht heeft, dan aan de gevolgen van zijn daad. Met het oog hierop en mede ter wille van het gezin van verdachte, eiste hij een ge vangenisstraf van twaalf maanden, waar van acht onvoorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, sloot zich, wat de karakterisering van de ver dachte betreft, geheel bij de officier van Justitie aan. Hij schetste de moeilijke omstandigheden, waarin de man geleefd heeft en noemde hem iemand, die persoon lijke nood niet kon weerstaan en die zich vaak geërgerd had getoond door de afwe zigheid van sociale voorzieningen bij zijn vorige werkkring. Mr. Van Wijk noemde het inkomen, dat verdachte ontving te klein om het gezin volledig te onderhou den. Zo zou de man in 1954 ongeveer f 3300 hebben ontvangen. Tegen de benaming „dienstbetrekking" in de dagvaarding maakte mr. Van Wijk bezwaar. De werk gever van verdachte beschouwde hem niet als in zijn dienst. Verder is de man licha melijk zwak, waardoor hij verscheidene vorige betrekkingen heeft moeten opgeven. Met de motivering van de strafmaat van de officier van Justitie kon de verdediger het eens zijn. Hij vroeg slechts een gun stiger verhouding van de gecombineerde straf ten behoeve van zijn cliënt. De presi dent informeerde nog op welke voorwaar den de man in dienst van de confectiehan del geweest was, waarop bleek, dat het op provisiebasis was, waarbij de verdachte Een fraaie opname van de kust van Spitsbergen, deze zomer gemaakt door de heer Strijbos. BALBOA. De °anamese minis ter van Buiten landse Zaken, Al berto Boyd, heeft naar aanleiding van een recente verklaring van zijn Amerikaanse zollega, Dulles, verklaard, dat het Panamakanaal nooit een Ameri kaans kanaal zal kunnen zijn, om- iat het op Pana- mees gebied aan gelegd is. De uitlating van Dulles, enige tijd geleden tijdens 'n p ersconferentie, behelsde dat men het Suezkanaal niet met het Pa namakanaal kon vergelijken, om- ddt rï€t SU6ZrC(17lO.Cll T66Q.S uOOT d6 COTLVQTltlQ VCL71 COTlStCL7ltiTlO'P€l Q€Ï7lt€T7lCltiOTlCLli- seerd is, terwijl het Panamakanaal een nationale waterweg is, waarover de Ver enigde Staten met uitsluiting van alle andere regeringen het recht hebben, de soevereiniteit uit te oefenen. Het verdrag van 1903 geeft aan de Verenigde Staten geen soevereine rechten over de zone van het Panamakanaal, aldus de minister. Het geeft de Verenigde Staten slechts bepaalde rechten voor de exploitatie van het kanaal en bepaalt, dat de Verenigde Staten en Panama gemeenschappelijke belangen bij het kanaal hebben. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken hebben meegedeeld, dat Panama de Amerikaanse interpretatie van het verdrag al enige tijd bestrijdt en voorts dat er geen aanwijzing is, dat de Verenigde Staten van plan zijn in te stemmen met herziening van het verdrag van 1903, waardoor de soevereiniteit aan Panama zou worden overgedragen. Gebruind door de zon zijn de bekende ornitholoog Jan P. Strijbos en diens echtgenote Aje na een behouden vaart en een zwerversbestaan op Spitsbergen vrijdag in hun woning te Heemstede teruggekeerd. Gastvrij als dit echtpaar is, stond het ons enige dagen na zijn terugkomst een bezoek toe, waarbij de reizigers hun enthousiasme over de belevenissen en de resultaten van deze reis naar het barre noorden geenszins onder stoelen of banken staken. Juist toen wij er waren, werd er een kop van een ijsbeer gehaald om geprepa reerd te worden. Honderden foto's, vele kleurenfoto's en een film, waarvan hij over een maand pas het resultaat kan zien, heeft Jan Strijbos daar aan de Westkust gemaakt. Mevrouw Strijbos beaamde volkomen het enthousiasme van haar echtgenoot over deze eilandengroep in de noordelijke IJs zee, met haar arctisch klimaat van lange winters zonder zon (van oktober tot fe bruari). „Het is een fascinerend land" zegt mevrouw Strijbos, „en ik geloof dat dit komt omdat het nog zo volkomen ongerept is, waar heel weinig mensen wonen, wat een verademing kan betekenen, als men gewend is in een druk bevolkt land als Nederland te wonen. Wegen zijn er niet, zodat alle afstanden per boot of te voet moeten worden afgelegd. Wij hebben heel wat moeten sjouwen, maar het heeft ons geen kwaad gedaan", zei ze lachend. Haar echtgenoot vervolgt met: „Wij heb ben heel dikwijls in de hutten van de pels jagers overnacht, een enkele keer hebben wij ook gekampeerd. De pelsjagers sterven langzamerhand uit, zij leiden daar een primitief en hard leven." Houthandel en de steenkolenmijnen vormen thans bronnen van bestaan. Spits bergen is Noors bezit, maar de Russen heb ben er concessies in het steenkolenmijnen- gebied. „Voorjaar, zomer en herfst hebben wij er in die paar maanden meegemaakt", vertelt mevrouw Strijbos. „Dat was een ware belevenis. Met al die bloemenpracht en vele vogels." De poolzomer in dit onherbergzame land met zijn kale bergen die vaak onheilspel lend aandoen, zijn sneeuwvelden, ontel bare gletsjers en schier eindeloze toen dra's, is ongemeen boeiend. In het weste lijk deel van Spitsbergen, dat uitsluitend door het ondernemende echtpaar werd be zocht en dat onder invloed staat van de warme golfstroom, kan men 's zomers ook veel toeristen aantreffen. Het binnenland is echter totaal vergletsjerd en voor men sen vrijwel niet toegankelijk. Door de warme golfstroom kunnen plan ten en dieren zich hier handhaven. Men treft er 150 hogere plantensoorten aan en Jan Strijbos was er trots op ook een Mer- tensia gevonden te hebben, een soort zout- plantje dat alleen aan het strand voor komt. Opgetogen was hij ook over het vin den van een nest met eieren van de bont- bekplevier, een vogel die alleen op Spits bergen voorkomt en waar nog nooit eerder een nest van was gevonden. Drie weken kostte het deze vogel te fotograferen. Hoe wel er maar dertig soorten vogels op Spits bergen bekend zijn, zijn zij in aantal wel groot: men treft er miljoenen aan. Vooral de eidereend komt er veelvuldig voor. Het dons van deze vogels die in grote getale in de vogelholmen nestelen, wordt verzameld. Verder komen er ganzen- soorten voor o.a. de witbuik rotgans, de kleine rietgans en de brandgans. Bomen zijn er vrijwel niet meer, of zij zijn heel klein en nietig, zodat zij de naam van „bomen" nauwelijks waard zijn. De heer Strijbos noemde twee soorten Poolwilgen en een dwergberk. De toendra's, die 's zomers prachtig in bloei staan, blijven ook dan drassig, zodat de heer en mevrouw Strijbos steeds rub ber waterlaarzen moesten dragen, hetgeen bij lange' tochten te voet wel eens moei lijkheden opleverde. „Een wonderlijke, aparte wereld, dat Spitsbergen", is de conclusie van mevrouw Strijbos, „en ik kan mij nu voorstellen, dat mijn man na zijn eerste bezoek in 1939 er altijd weer naar heeft terugverlangd". De heer Strijbos vertelde eveneens van de zoogdieren op Spitsbergen. Men vindt er de ijsbeer, die zich 's zomers terug trekt in het pakijs, het rendier, de pool vos, hpt sneeuwhaas uit Finmarken en de uit Groenland met succes geïmporteerde muskusos. Van de zeezoogdieren treft men er grote en kleine soorten zeehonden aan, soms ook nog vrij veelvuldig de witte walvis. Door de jacht die er op hen en op de vinvissen wordt gemaakt, worden zij steeds zeldzamer. „Zijn er al weer nieuwe plannen?" vroe gen we. „Ja", was het prompte antwoord van de heer Strijbos. „In 1957 gaan wjj vier maanden naar Spanje. Maar voorlopig staat er veel werk op stapel voor de lezin gen die ik over dit merkwaardige land, geïllustreerd met lichtbeelden en films ga houden." De gezamenlijke broodbakkers in Haar lem en omgeving delen ons mee, dat zij zich genoodzaakt hebben gezien door het stijgen van de prijzen der grondstoffen en kosten met ingang van maandag 10 sep tember de prijs van het luxe brood met een cent verhogen. Het betreft het witbrood en bij sommige bakkers de luxe broodjes. De prijzen van bruinbrood en het z.g. re geringsbrood blijven onveranderd. Haarlem heeft geruime tijd met drie andere gemeenten behoord tot plaatsen, waar het brood tegen de laagste prijs van het land verkocht werd. Haarlem is thans afgevallen, maar in vele plaatsen van ons land is de prijs hoger dan in Haarlem wordt ingevoerd. HAARLEM, 6 september 1956 ONDERTROUWD: 6 sept.: J. Chr. W. Vis ser en W. van Dijk; H. J. Dieben en K. A. E. Pliester. GEHUWD: 6 sept.: J. Th. G. Spronk en G. Plas; L. Bosch en F. W. Tuitel; W. Evers en J. A. Meijer; E. W. J. Millingen en J. M. A. de Ruyter; W. Braam en H. Verhoef; A. A. J. Kluijskens en P. van Veldhuyzen; J. J. Voogel en G. Koel. BEVALLEN van een zoon: 3 sept.: A. Schelvis-Heeres; 4 sept.: W. J. M. Mathot- Bakker; 5 sept.: L. M. J. van Fraeijenhove- Michels; G. van de Velden-De Wild; J. M. Heeres-Mul; A. H. Berkhout-Bluijs; N. de Jong-Beek; M. V. Kruithof-Pijcke; E. P. Leemans-Pool: 6 sept.: J. R. Brands-Van der Geest; M. M. Koster-Moonen. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: N. M. Forma-Rot; 6 sept.: E. M. Croese- Dekker. OVERLEDEN: 4 sept.: J. van der Aar, 77 j., Nachtegaalstraat; J. D. Wessels-Smith, 39 j., Kamperlaan; H. J. de Vries-Van der Klooster, 82 j., Grote Houtstraat; 5 sept.: H. H. Spolders, 76 j., Achterweg; L. M. Mut- saers, 4 d., Nieuwe Raamstraat; P. G. Alber- ding-Jager, 41 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE vol-automatisch, geen schabionen, onbeperkt aantal siernaden, dus geen verdere onkosten. Zelfs de draad gaat automatisch in de naald. Stand 26 op de BIMIJ bewijst u dat Pfaff-naaimachines onovertrefbaar zijn. Doorlopend demonstratie Marktplein 22 - Tel. 4619 IJmuiden zelf het werk regelde. Deze gang van za ken ontlokte mr. Van Wijk de opmerking, dat het hier ging om „een mengsel van goedaardigheid en winstbejag, dat men 'handel noemt". De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. Prijzen van donderdag. Gr. tong 4,70- 4,10; grm. tong 3,90-3,30; kim. tong 3,80-3,40; kl. tong I 3,70-3,30; kl. tong II 2,70-2,40; tar bot I 3,10-2,50; zalm 7,50. Alles per 1 kg. Tarbot II 96,—; tarbot IV 66,—; kim. schol 51,—, kl. schol I 49-43, kl. schol II 35-14; schar 28-14, bot 24-15, v. haring 28, makreel 29-23, gr. schelvis 40-37, grm. schelvis 40-36, kim. schelvis 40-32, kl. schelvis I 38-30, kl. schelvis II 30-20, wijting 22-13, gr. gul 40-34, mid. gul 36-28, kl. gul 23-12 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 180-98 per 125 kilo. Aanvoer van donderdag. 300 kisten tong en tarbot; 1200 kisten schol; 80 kisten schar; 55 kisten bot; 7 kisten haring; 210 kisten makreel; 480 kisten schelvis; 188 kisten wij ting; 145 kisten kabeljauw en gul; 15 kisten diversen. Totaal 2680 kisten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15