Natuurlijke lijn in de Londense mode BRUIDS TOILET VAN VILT Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Waardevermindering van het geld en verzekering op aandelenbasis Effecten- en Geldmarkt ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Rudbeckia's mooie tuinbloemen Poeder, dat alle voedsel vervangt Kerkelijk Nieuws Expositie bij de Hoogovens EGKS belegt conferentie over veiligheid in mijnen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 <V oor JteFÜ rouw DE LONDENSE MODE-ONTWERPERS hebben zich unaniem afgekeerd van onnatuurlijke, gewilde effecten en zijn teruggekeerd tot een vrouwelijke lijn, die draagbaar en flatteus is. De stengel-dunne rokken handhaven zich, maar worden dikwijls verzacht door losse panden aan de achterkant, of door diepe plooien, die zo gerangschikt zijn, dat zij op een apart pand lijken. Bij sommige avondjaponnen en de meer geklede namiddagjaponnen is deze nauwsluitend heid van voren blijven bestaan, maar van achteren is er dan een ingenieuze ruimte gevonden. In de meer extreme exemplaren is deze ruimte-van-achteren verwerkt met een duidelijk zichtbare queue, geaccentueerd doon enorme strikken of ingewikkelde, aangerimpelde panden, die als een waterval van stof vanaf de heupen naar beneden vallen. zijn japonnen, welk pand op tal van plaatsen tussen iets boven de taille tot laag aan de heupen, losgelaten werd om vrij af te hangen. Vele mantelpakjes hier waren gecompleteerd door een extra jasje, dat „drie maten te groot" was en gevoerd met bont of doorgestikt satijn. De „Prow Line" van Victor Stiebel komt het best tot zijn recht in korte avondjaponnen, waarvan het nauwslui tende bovenstuk sterk constrasteert met de zeer wijde rok, aangerimpeld of diep geplooid. Hij verwerkt veel „dik en dun" tweeds voor ensembles van man tel en japon. Bij Hardy Amies is het wachtwoord „Relax". Hij heeft de Empire lijn ver zacht tot een zachte drapering op het lijfje en een iets verhoogde tailielijn op de rokken. Zijn mantels, speciaal die met bijpassende mantelpakken, zijn los en recht, en er is een overvloed van bontgarnering met zwart Persianer overheersend. „Slanke nonchalance" is de vertaling van John Cavanaghs „Slasual" (samen stelling van slender slank en casual ongedwongen) Line, geaccentueerd door wijdere kimonoschouders en mou wen, wijd afgerond van boven. Deze wijdte is naar de taille toe in lichte plooien samengetrokken en gaat over in een zeer nauwe rok. Een verrassende afwijking in de alge mene indruk van deze collecties was het gebruik door Mattli van brillant blaüw en groen voor zijn kleding voor overdag, die de geest van de Régence opriep. De hoge bustelijn was dikwijls nog geaccentueerd door draperieën en ging via een slanke, doch niet aanslui tende taille over in soepel golvende klokrokken. Creed gebruikte bij elkaar passende stoffen voor ensembles van japon en mantel: een zwaar weefsel met kleurige ADVERTENTIE Een prachtig cocktail-japonnetje van muisgrijze wol, met sierlijke en decoratieve borduursels. vlekken voor de mantel, een dunnere stof met gedekter dessin voor de japon. Een fiks geruite tweed verwerkte hij tot een rechte mantel, met knopen van hals tot knie en een bijpassende lange cape. Dit ensemble, waar ook nog een fijngeplisseerde wollen crêpe japon bij hoorde, was zeer toepasselijk „Dear Watson" genoemd. De taille Is aangeduid, maar als er al ceintuurs gedragen worden, zijn deze zeer smal, van leer of van dezelfde stof als de japon. De rokken zijn vrij kort 38 tot 40 cm van de grond en vele geklede avondjaponnen geven een on gelijke roklengte te zien; van voren zijn deze 38 cm van de grond, langer aan de zijkanten en achter met een klein sleepje. Dezelfde lijn treft men bij de mantelpakjasjes aan, die dikwijls van voren kort en van achteren tot 10 of 12 cm onder de taille uitlopen. De ja ponnen voor overdag, in zachte wol of lichte tweeds, accentueren ook de na tuurlijke lijnen met blousende boven stukken, waardoor het effect van de nauwe rokken verhoogd wordt. Er zijn vele ruime, aangeknipte mouwen. Michael Sherard introduceerde de „Svelte Line", een zacht golvende curve van schouder tot taille, die in de gehele collectie doorgevoerd was. Af en toe gebruikte hij in zijn nauwe rokken plooien tot kniehoogte en er waren enige rokken met een groot aantal in gezette punten, welke hetzelfde „trom pet" effect gaven. Sterk accent op de achterzijde van de rokken, van kleine waaiervormige plissé's tot wijduitlopen- de „zeemeerminstaarten", zeer laag aangezet, bij avondjaponnen. Norman Hartnell toonde nauwe ja ponnen voor overdag, meestal zonder ceintuur, maar met wijd-blousende bo venstukken. Zijn mantels waren groot, van vierkante snit, geaccentueerd met vele zakkleppen of met „zwervende" ceintuurs, die de tailielijn eerder om- ramen dan duidelijk aangeven. Het be roemde Hartnell borduurwerk was overvloedig aanwezig op korte avond japonnen. Bij Worth lag het accent duidelijk op de Directoire periode, vooral omdat er veel gebruik gemaakt was van coupe naden, om het van onder de buste dooi- lopende effect te onderbreken. In deze collectie vooral veel zwart, dat trou wens in alle collecties een favoriet bleek te zijn, en veel naar zwart nei gende kleuren: zeer donker cedar groen, het rood van zwarte bessen en diep PaDis'was voor overdag, voor de avond daarentegen overheersten levendige kleuren: rood, blauw, saffraan-geel. Digby Morton heeft dit seizoen het motto: „Geef de vrouw wat zij hebben wil". Hiermede bedoelt hij een flat teuze en aangenaam te dragen bedek king van de vorm, die de natuur haar gegeven heeft. Maar omdat de natuur zoveel variaties heeft, omvat zijn col lectie ook een grote verscheidenheid van lijnen, van de allersimpelste tot de voyante, van het kloksilhouet tot de ^DefoUectie van Michael weerspiegelt een revolutie tegen „X, IJ, Z" lijnen: Ik heb het gevoel, dat de mode met l'anger gebonden kan zijn aan een Look" Vooral interessant waren hier de kragen. Bij japonnen en jasjes waren zij afstaand van de nek en smal genoeg om goed onder een mantel gedragen te kunnen worden. Veel aandacht was be steed aan de achterzijde, met losse en geplooide panden, van de rokken. Lachasse heeft de „Scarab Line", de Egyptisch heilige kever, als thema voor zijn collectie gekozen, en daaruit ook weer een accent op de achterzijde ge destilleerd, dus blousende en gedrapeer de ruggen. Klassieke mantelpakjasjes bijvoorbeeld hadden gedrapeerde ruim te vanuit de schouder, in de taille bij elkaar gehouden zodat er een brede „V" ontstond. Ronald Patterson speelde veel met een extra pand aan de aahterzijde van Dit bruidspaar draagt een japon en jacquet van vilt. Vilt is een modern materiaal, waarvan reeds vele mantels en "an h*okken gemaakt zijn. Vilt kan zo wel 's zomers als 's winters gedra gen worden, omdat het in de winter warmte geeft en in de zomer warm te weert. Goed vilt wordt vervaardigd van schapenwol; doch een schaap heeft lange en korte haren. Het vilt van langharige schapenwol is het beste omdat het de meeste weer stand biedt. Last but not least: vilt is verkrijgbaar in 140 verschillende kleuren. Rudbeckia's staan nu in vele bloe- menborders in volle bloei. Het zijn zeer rijk bloeiende vaste planten waarvan men jarenlang plezier kan hebben. Rud- beckia nitida herbstsonne kan wel een hoogte van twee meter bereiken en is dus ideaal om op de achtergrond in de border gepoot te worden. De mooie gele bloemen komen zo prachtig uit in de herfst tegen al dat rood en bruin van boom en struik. De donkere harten ge ven nog extra tekening aan deze schone bloemen, die niet alleen als tuinplanten voldoen, doch waarvan men ook veel plezier als snijbloemen kan hebben. Deze overblijvende tuinplant is vol komen winterhard en het is dus niet nodig haar nog eens extra tegen de vorst af te dekken; kwalijk zal ze het u echter niet nemen indien u alle risico De fraai bloeiende Rudbeckia's komen goed tot hun recht. vermijdt en haar toch tegen het inval len van strenge vorst met een beetje turfmolm afdekt. Er zijn ook andere Rudbeckiasoorten die slechts een halve meter hoog worden en die dus meer geschikt zijn om in kleine tuintjes ge poot te worden; in de middenrijen van een grote border zullen deze laagblij- vende soorten echter ook heel goed vol doen. Ze verlangen wel een voedzame grond en het is dus nuttig wat oude stalmest onder te spitten. Bij gebrek daaraan kan men ook een beetje van de bekende roze korrelmest gebruiken. Geef ze dan volgend voorjaar ook maar een lichte overbemesting; ze zullen u er erg dankbaar voor zijn. G. KROMDIJK De „Glaxo" laboratoria, een Britse chemische industrie, hebben in Welling ton, Nieuw Zeeland, aangekondigd, dat zij een preparaat hebben uitgevonden, dat de plaats inneemt van het gehele dagelijkse menu van normale stervelin gen, zo meldt United Press. Het nieuwe produkt heet „complan"; het is een poe der, dat verpakt wordt in pondsblikken. Een blik van een pond bevat 2000 calo rieën, genoeg voor één persoon geduren de vierentwintig uur. Voor zwaar licha melijk werk is dus anderhalf blik per dag voldoende. Volgens de firma „Glaxo" wordt het nieuwe preparaat op het ogenblik ge bruikt in ziekenhuizen in Nieuw Zee land om patiënten op krachten te bren gen. Ook de Britse Zuidpool-expeditie is ermee uitgerust. Men kan op „com plan" onbepaalde tijd leven, aldus de firma. De vooruitzichten, die deze nieuwe uitvinding voor de toekomst biedt, zijn fascinerend. Boodschappen doen lijkt eerstdaags een verouderde liefhebberij. Eens per jaar komt de tankwagen met „complan" en laadt uw zolder vol. Vooruitstrevende huisvrouwen zullen naast de kolensilo voor de centrale ver warming een complan-silo laten bou wen, die boven de eetkamertafel uit mondt. Voor gemakzuchtigen kan een monding boven het nachtkastje worden aangesloten. Minder vooruitzichten lijkt het be roep van restauranthouder op den duur te bieden, want naast benzinepompen zullen complan-automaten oprijzen, zo dat restaurants overbodig zullen wor den. Of zullen er altijd conservatieve zielen blijven, die, zoals ook hun vader en grootvader deden, zullen roepen: „Ober, een dubbele biefstuk met dansles Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf 10 september 's avonds van 7 tot 9 uur Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis prospectus. Tel. 13525 - Haarlem Het wekt geen verwondering dat men in onze tijd voortdurend bezig is voor de be legger waarborgen te zoeken tegen de waardevermindering van het geld, welke vooral na de eerste en de tweede wereld oorlog is opgetreden, maar die ook over een langer tijdvak valt te constateren. Een Amerikaanse professor heeft becijferd dat de koopkracht van de dollar aan het einde van de periode 18801955 nog slechts een derde was van die aan het be gin van dat tijdvak. Ook in andere lan den en in ons land heeft zich eenzelfde verschijnsel voorgedaan. Dit heeft er toe geleid dat men tegenover de belegging in obligaties, welke laatste een geldeenheid vertegenwoordigen, de voordelen van een belegging in aandelen heeft gesteld, om dat deze een deel van het actief der be trokken onderneming zijn en bij een stij gende geldswaarde van dit actief dus meer waard worden. Blijkens een studie van de U.S. and World Report is het werkelijk in komen, in koopkracht gemeten, van de aandeelhouders, sinds 1939 met 63 percent gestegen, dat van de obligatiehouders met 49 percent gedaald. Er zijn gedurende de laatste decennia dan ook tal van beleg gingsmaatschappijen opgericht, welke de hun ter beschikking gestelde gelden geheel of gedeeltelijk in aandelen beleggen en zo als men zich herinnert, heeft minister Van de Kieft enige tijd geleden ook voor de Rijksfondsen belegging in aandelen mo gelijk gemaakt, ook al werd dit niet uit sluitend met de mogelijkheid van een ver dere waardevermindering van het geld ge motiveerd. Vooral de scherpe koersstijging voor de aandelen, welke de laatste jaren zowel in ons land als in andere landen heeft plaats gehad, heeft naar veler me ning de voordelen van een belegging in aandelen weer aan de dag gebracht. Zo berekent de Amsterdamsche Bank in een harer weekberichten dat de waarde van 25 Amerikaanse aandelen sinds ultimo de cember 1949 met 216 percent is toegeno men en van 25 Nederlandse bandelen sinds ultimo december 1953 met 88 percent. Hier staat dan tegenover dat de koopkracht van de obligaties is gedaald. Reeds geruime tijd is ook in het levens verzekeringsbedrijf aan dit verschijnsel aandacht geschonken. Het valt niet te ont kennen dat zij, die in de vorm van levens verzekering of van een lijfrente tegen de oude dag voorzieningen hebben getroffen in vele gevallen de dupe zijn geworden van de waardevermindering van het geld. Een levensverzekeringsmaatschappij ont vangt haar premies in geld en neemt daar tegenover geldelijke verplichtingen op zich, zodat zij, om aan haar verplichtingen te «f kunnen voldoen, ook met de belegging in geldswaarden kan volstaan. Welke de waarde, de koopkracht, van een gulden op een bepaald moment is, regardeert haar niet en als niettemin een deel van de be leggingen in aandelen geschiedt, heeft zulks alleen betekenis voor de reservepo sitie van de instelling en voor de financie ring van de kapitaalsuitgaven der indu striële bedrijven in de risicodragende sector. In de Verenigde Staten is echter in 1955 de Variable Annuity Life Insurance Cy opgericht, welke zich niet verplicht een zeker bedrag in dollars aan de verzekerden uit te keren, maar een deel van de effec tenportefeuille, welke uit aandelen bestaat en ook de Prudential Insurance Cy of America heeft bij de regering van New Jersey toestemming gevraagd om verzeke ringen te mogen afsluiten, gebaseerd op variërende premiebetalingen en uitkerin gen naar gelang van de waarde van het aandelenbezit, waarin de gelden zijn be legd. Heel vlot loopt het met deze levens verzekering op aandelenbasis in de Ver enigde Staten nog niet, omdat er naast voorstanders ook vele tegenstanders zijn, mede wegens de fiscale voordelen, welke de verzekerden zouden genieten boven hen, die op de gewone manier hun geld in aandelen beleggen. Het hier genoemde denkbeeld heeft ech ter ook in ons land ingang gevonden en ge leid tot de oprichting van „De Waerdye" n.v. Maatschappij van, levensverzekering op basis van belegging in aandelen te Rot terdam, waarvoor dezer dagen de ministe riële verklaring van geen bezwaar is af gekomen. Het is de bedoeling dat de pre mies, welke door de verzekerden worden betaald, geheel in aandelen worden belegd via het Rotterdamsch Beleggings Consor tium, een beleggingsmaatschappij van grote omvang, die onder deskundige lei ding staat. De premie kan worden betaald in geld, waarvoor men dan voor een zeker aantal Waerdye-fracties wordt ingeschre ven, men kan ook omgekeerd telkens een aantal van die fracties kopen, waarvan de prijs dan afhankelijk is van de koers der aandelen Rotterdamsch Beleggings Con sortium. Wordt een levensverzekering ge sloten, dan krijgt men op het overeenge- ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. ^Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540^ Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ter Aa A. G. Haring te Loon op Zand. Geref. Kerken Beroepen te Sibculo P. van der Veen, kand. te Ede. Ghr. Geref. Kerken Bedankt voor Red Deer (Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. de Joode te Ede. komen tijdstip of bij vroeger overlijden, geen recht op een zeker bedrag in guldens, maar op een zeker aantal Waerdye-frac ties, wordt een lijfrente gesloten, dan ont vangt men na een zeker aantal jaren zijn periodieke uitkering in de vorm van een te voren bepaald aantal Waerdye-fracties. De reële waarde van de uitkeringen gaat dus op en neer met de geldswaarde van de Waerdye-fracties, welke men ontvangt en welke weer wordt bepaald door de koers van de aandelen Rotterdamsch Beleg gings Consortium. Naarmate de koersen van de aandelen stijgen, krijgt men dus een uitkering met een grotere, naarmate de koersen dalen, een uitkering met een kleinere geldswaarde. Het zal belangwekkend zijn te zien of deze wijze van verzekering in ons land op gang zal maken. Zoals reeds opgemerkt, is men het in deskundige kringen in de Ver enigde Staten over de wenselijkheid van dergelijke verzekeringen niet eens. De voorstanders wijzen uiteraard op de afne mende koopkracht van het geld, de tegen standers, waaronder de President van de New Yorkse Stock Exchange, zijn van mening dat de risico's, welke men met zul ke verzekeringen loopt velen er van zal terughouden. Bij variabele uitkeringen, zo zegt men, bestaat het gevaar dat, als een scherpe koersdaling intreedt, de verzeker den minder terugontvangen dan ze hebben betaald. Stel u voor, zo zegt de heer Fun- ston, de president van de New Yorkse beurs, wat er gebeurt als iemand komt te overlijden in een periode van lage beurs koersen. Want deze beurskoersen zijn ze ker niet altijd een juiste afspiegeling van de gestegen of gedaalde kosten van le vensonderhoud. Andere factoren, zoals nu weer bij het conflict rondom het Suez- kanaal is gebleken, kunnen op het koers verloop van de aandelen van invloed zijn» Voor degene, die een lijfrente sluit, is dit van minder belang, omdat hij gedurende een zékere periode zijn uitkering in een heden van aandelen ontvangt en dus, als zijn lijfrente ingaat op een moment dat de koersen laag staan, ook weer van een daaropvolgende koersstijging profiteert. Bij een verzekering, welke de uitkering van een bepaald aantal aandeel-eenheden op een vooraf vastgesteld moment bedoelt of welke bij overlijden afloopt, is men, wat de reële waarde (koopkracht) van zijn uit kering betreft, echter afhankelijk van de koersstand op het tijdstip, waarop de uit kering plaats vindt. Heeft men tijdens een opgaande markt premie betaald en loopt de polis af op een moment dat de aande lenkoersen zijn gedaald, dan heeft de ver zekerde van zijn verzekering op aandelen basis mogelijk meer nadeel dan voordeel gehad. Als bezwaar tegen deze vorm van verzekering wordt ook nog ingebracht dat het publiek, algemeen gesproken, daar over weinig begrip heeft en de acquisiteurs voor deze vorm van verzekering niet zo ge makkelijk zullen kunnen worden getraind. Er zijn dus, zoals bij de meeste dingen, ook aan deze vorm van verzekering voor- en nadelen en of zij een belangrijke mede dingster zal worden van de gewone ver zekering staat nog te bezien. Een feit is dat zij, die zich voor de toekomst willen dekken, merendeels een bepaald bedrag aan geld in handen willen krijgen, zij het ineens, zij het periodiek en dat tot dus ver de waardevermindering van het geld op de ontwikkeling van het verzekerings bedrijf niet van enige invloed is geweest. In 1955 werd voor niet minder dan f 3 mil jard aan nieuwe verzekeringen gesloten en in het eerste kwartaal van 1956 voor een bedrag van f 911 miljoen, zijnde f 300 miljoen, of 28 percent meer dan in hetzelf de trimester van 1955. Aan premies en koopsommen werd ditmaal in het vierde kwartaal f 213 miljoen ontvangen tegen f 181 miljoen in het vierde kwartaal van 1955 en deze cijfers wijzen er dus wel op dat men in ons land, ondanks de waarde vermindering van het geld, van het sparen via de levensverzekeringsmaatschappijen nog niet afkerig is. Dit neemt niet weg dat de pogingen om ook de verzekerden tegen de waardever mindering van het geld te vrijwaren, waar dering verdient en de ontwikkeling van de nieuwe vennootschap met belangstel ling zal worden gevolgd. Werk van Louis Schrikkel Zondag 9 september is tussen twee en vijf uur een expositie van werken van Louis Schrikkel voor het publiek geopend in de Walserij-Oost. De in Amsterda-m geboren schilder Louis Schrikkel is een kunstenaar, die vele tech nieken op het gebied der beeldende kunsten heeft beproefd. Zijn laatste werken zijn schilderijen in mozaïek. Zij zijn prachtige combinaties van kleur en vlakverdeling. Voor het vervaardigen van deze kunstwer ken heeft hij onder andere een veelomvat tende verzameling van stukjes en scherven van porselein, aardewerk en ander soort ceramisch materiaal van verschillende kleur aangelegd. LUXEMBURG, (United Press) De raad van ministers van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal heeft op een bijzondere zitting te Luxemburg be sloten op 24 september een internationale conferentie bijeen te roepen over de veilig heid in de mijnen. De conferentie zou tegen 31 januari 1957 gereed moeten zijn. In een paar manaden zal het mogelijk zijn defini tieve maatregelen te nemen ter verbetering van de toestanden in de mijnen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9