Nederlandse zwemploeg voor Spelen verder voorbereid Nederlands elftal oefende in Boxtel tegen het B-elftal Operette van voor Velser Franz Lehar Kunstkring Voorzichtig spel aan beide kanten Waterpoloërs oefenden tegen Amerikaanse legerploeg Toch nog genieten bij Jacobus van Looy Kort en bondig WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956 5 Nieuw wereldrecord van Kutz op de 10.000 m Vijf Nederlandse atleten gaan naar Boekarest Vier Nederlandse scheids rechters op FIFA-lijst Ellis leidt de wedstrijd DuitslandRusland Nederlandse officials voor ZwitserlandNederland Voorlopig Oranje-team tegen London Combination Oud-internationals weer tegen de Rode Duivels De wereldkampioen schappen volleybal Koersen in Hilversum Rietvinkprijs was voor Rosa Signal Nederlandse schakers versloegen Finland H. J. Clarke overleden Sport in 't kort Minder koffie - meer genot, dank zij BUISMAN. Faillissementen Loopjongen haast onder de trein Britse schrijver uitgewezen uit Bulgarije Het Nederlands elftal heeft op het terrein van de Boxtelse derdeklasser ODC, vóór het vertrek naar Lausanne een laatste oefenwedstrijd tegen het B-elftal gespeeld. Wedstrijd is misschien teveel gezegd, om dat het er helemaal niet op aan kwam wie er won. Dit was veel meer een laatste po ging om de homogeniteit van de Oranje- ploeg te bevorderen. In dat opzicht heeft deze ontmoeting enig nut gehad, maar we mogen toch geen conclusies uit de overwin ning trekken. Trouwens ook niet uit het vertoonde spel. Het was over beide linies een zeer voorzichtige kamp. Lenstra, vir tuoos in de balbehandeling en meester in het afgeven van passes, waagde zich niet in enig gedrang bij het doel van Feyt, waarvoor Walhout, Van Bun en Boskamp het niet cadeau gaven. Dat bleek eenmaal toen Wilkes een kansje had op een door braak, maar zijn rush zag verijdelen door Boskamp. De nationale rechtsbinnen keek toen minuten lang bezorgd naar een pijn lijk getroffen been, waarna hij het nóg voorzichtiger ging doen.' De aanval van „A" maakte geen grootse indruk. Alleen Koopal werkte een enkele maal op volle toeren. Maar Bosselaar kwam De Russische atleet Vladimir Kutz heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de 10.000 meter door deze afstand af te leggen in 28 minuten 30.4 seconden. Dit is een ver betering met 12.4 sec. van de prestatie van de Hongaar Iharos, die op 15 juli van dit jaar in Boedapest de 10.000 meter liep in 28 min. 42.8 sec. Deze prestaties was echter nog niet als wereldrecord erkend. Het officiële record staat op naam-van de Tsjech Emil Zatopek met 28 min. 54.2 sec., gemaakt op 1 juni 1954 in Brussel. Vladimir Kutz. Kutz, die vroeger bij de marine diende en die het wereldrecord op de 5000 meter op zijn naam heeft gehad, heeft door zijn ver rassende prestatie opnieuw de aandacht op zich gevestigd als favoriet voor de Olympi sche 10.000 meter in Melbourne. Zijn groot ste rivalen zullen daar waarschijnlijk de Hongaar Iharos en de Brit Gordon Pirie zijn. Kutz verraste reeds tijdens de onlangs in Moskou gehouden Olympische selectiewed strijden door op het zelfde nummer het Rus sische record met 1.4 sec. te verbeteren en te brengen op 28 min. 57.8 sec., waarmede hij zich als derde op de wereldranglijst plaatste achter Iharos en Zatopek. Kutz is kort geleden nog in Londen ge weest, waar hij zou meedoen aan de landen- edstrijd Groot-BrittanniëRusland, welke ontmoeting echter tengevolge van het inci dent Nina Ponomareva werd geannuleerd. Kutz gebruikte toch zijn tijd in Engeland, door tezamen met Pirie stevig te trainen. Tijdens de wedstrijden werden, naast de wereldrecordverbetering van Vladimir Kutz, nog enkele goede prestaties geleverd. Sucha- nov noteerde op de 1500/neter 3 min. 4a sec., wat tevens een nieuw Russisch record op dit nummer betekende. Winnaar op de 100 meter werd Tokarjev in lO.o sec. De nu meter horden was voor Bulantschik, die 14.5 sec. voor zich liet afdrukken. Ignatjev no teerde over de 400 meter 47 sec. Het is thans zeker, dat ook Fekkes (DOS) zal deelnemen aan de internationale atletiek- wedstrijden, van 15 tot 17 september in Boekarest worden gehouden. dijbeenblessure is genezen en Fekkes heeft al weer geheel zonder meoilijkheden kunnen trainen. De Tbor-man Roovers, die zondag het Nederlands record op de lO km ver- bpfpvdp is alsnog aari de Nederlandss af vaardiging toegevoegd. De vijf Nederlandse deelnemers zullen op de volgen dammers uitkomen: Henk Visser (AA "H, Fekkes (DOS) 5000 en 10.000 f tw? (Sprint) 5000 en 10.000 meter, Roovers Thor) 15Eef^er^kr(PSV) 110 meter horden, kogelstoten, discuswerpen en speerwerpen en misschien nog op een vijfde nummer. Een tienkamp wordt in Boekarest niet gehouden. Het Oranje-team voor de aanvang van de oefenwedstrijd. Zittend v.l.n.r. Bos selaar, Wilkes, Cor v. d. Gijp, Abe Lenstra en Koopal en staande v.l.n.r. v. d. Hart, Schaap, Wiersma, De Munck, Notermans en Kuys. er nauwelijks aan te pas. En Cor van der Gijp bleef ook al angstvallig uit de buurt van zijn tegenstander. Het beste spel kwam het eerste half uur nog van de B-linker vleugel, TimmermansClavan. De Hage naars hebben Wiersma met hun vlotte com binaties herhaaldelijk hopeloos uit positie gespeeld. De rechtervleugel SchoutenSchenkel was van veel minder gehalte en daar mid denvoor Rutten nauwelijks in het spel werd betrokken, hadden Van der Hart en Kuys het vrij gemakkelijk. De Munck kreeg vrij wel helemaal niets te doen. Goals Het doelpunt waarmede Timmermans in de 24ste minuut de score opende, was on houdbaar. De Hagenaar pikte in de open ruimte, midden voor het doel, een verre pass van de prima spelende De Wit op en liet toen de uitlopende De Munck kansloos. De vleugelspelers in het Nederlands elf tal, die tot nu toe door De Wit en De Rub ber vrij gemakkelijk in bedwang waren ge houden, verhoogden toen het tempo. Twee minuten na de goal van Timmermans, werd de B-verdediging verrast door een snelle combinatie, afgesloten met een treffer van Cor van der Gijp (11). Lenstra maakte nog voor de rust uit een scrimmage een fraai doelpunt (21). Pas tien minuten voor het einde van de tweede helft bracht Cor van der Gijp de stand op 31. Opstelling De oranjeploeg verscheen in de opstel ling, zoals die ook Jtaterdag in -Lausanne zal zijn. De reserves Landman, Kerkum en Van der Kuil speelden enige tijd mee in het B-elftal, dat oorspronkelijk in de volgende formatie het veld betrad: Doel: Feyt (Willem II). Achter: Walhout (NOAD) en Boskamp (Amsterdam). Midden: De Wit (Willem II), Van Bun (MW) en De Kubber (Amsterdam). Voor: Timmermans en Clavan (beiden ADO), Rutten (MW), Schouten (Feijen- oord) en Schenkel (Volewijckers). Vier Nederlandse scheidsrechters staan vermeld op de jaarlijkse lijst van interna tionale arbiters, samengesteld door de FIFA. In alfabetische volgorde zijn het de heren J. Bronkhorst (Velp), L. Horn (Bentveld), P. P. Roomer (Rotterdam) en K. Schipper (Groningen). De landenwedstrijd tussen Duitsland en Rusland, die zaterdag in Hannover wordt gespeeld, wordt door vrijwel alle Europese T.V.-stations uitgezonden. De ontmoeting wordt geleid door de bekende Engelse scheidsrechter Ellis. Toen Duitsland op 21 augustus van het vorig jaar in Moskou met 32 van Rusland verloor arbitreerde Ling deze ontmoeting. Hoofd van de delegatie die de K.N.V.B. zal vertegenwoordigen bij de wedstrijd tegen Zwitserland in Lausanne is de heer A. H. Martens (Den Haag). Verder vertegenwoor digen de heer G. Kruyver (Zaandam) en J. J. Egberts (Arnhem) het bestuur. Voor de keuzecommissie zullen aanwezig zijn de heren H. P. Hoolboom en H. A. Pellikaan. De secretaris, de heer L. Brunt, zal de reis meemaken alsmede de Oostenrijkse trainer Wudi Müller. De reis wordt per vliegtuig gemaakt. Men arriveert donderdagavond in Lausanne, via Genève. In de eerste avond uren van zondag 16 september is men op Schiphol terug. Met het oog op de wedstrijd tegen Dene marken, die op 4 november in Kopenhagen wordt gespeeld, is voor woensdag 24 oktober een oefenwedstrijd vastgesteld, die in Am sterdam wordt gespeeld. Tegenstander zal zijn de bekende ploeg van de London Foot ball Combination. Voor de wedstrijd België Nederland, die voor 14 oktober is vast gesteld in Antwerpen, zal geen oefenwed strijd worden gehouden. Zaterdag 6 oktober zal op het Beerschot terrein in Antwerpen de voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de oud-internationals van België en Nederland. Dit is de revanche wedstrijd van NederlandBelgië (oud-inter nationals) die op 21 april in Amsterdam werd gehouden en toen met 43 door onzk landgenoten is gewonnen. De wedstrijd zal om vier uur beginnen. In het toernooi om het wereldkampioen schap volleybal dames heeft Rusland met 154, 915, 156, 156 van Polen gewon nen. Nu er in de finalepoule acht wedstrij den zijn gespeeld, staat Rusland bovenaan met 16 punten, tweede is Roemenië met 15 punten en derde Tsjechoslowakije met 14 punten. De Nederlandse dames bezetten de tiende en laatste plaats door uit 8 wedstrij den 8 punten te verzamelen. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld om het wereldkampioenschap volleybal, luiden: Dames. Finalepoule: RoemeniëChina 158, 158, 11—15, 15—7; Korea—Verenigde Staten 15*-13, 15—3, 7—15, 14—16, 15-^0*. Heren. Finalepoule: RoemeniëChina 15—4, 15—10, 15—11; Frankrijk—Joegosla vië 15—9, 4—15, 15—13, 17—15; Bulgarije— Hongarije 15—5, 15—9, 15—12; Tsjechoslowa kije—Ver. St. 15—4, 15- -8, 15—10. Heren. Ie kwalificatiepoule: Oost-Duits- landItalië 1416, 154, 915, 159, 15- 9; BraziliëKorea 158, 15—4. 159. De verdere uitslagen luidden: Eerste kwalificatiepoule heren: Nederland —Portugal 15—11, 15—7, 15—7; Israël—Cuba 15—13, 15—12, 15—12; België—Oostenrijk 15—12, 10—15, 15—0, 15—4. Dinsdagavond zijn in Hilversum koersen gehouden. De uitslagen luiden; Roerdompprijs: (1960 m.): 1. Uranus 1.3.7; 2. Uranle Duluth 1.34.5; 3. Tapuit S 1.36.9. W. f 1,50, PL f 1,20, en fl,50, Cova f2,90, K. f5,10. Rietvinkprijs (1900 m.): 1. Queenly Bar- tha 1.27.7; 2. Rosa Signal 1.28.6; 3. Quick Boy 1.30.4. W. f 12,PI. f2,90, f2,90 en f4,80, Cov. f6,20, K. f56,70. Rietvinkprijs, tweede serie: 1. Reine Neosho 1.31.6; 2. Rita Bond 1.30.8; 3. Reyland 1.31.3. W. f7,20, PI. f3,10, f2,80 en f3,60, Cov. f7,60, K. f9,60. Lepelaarprijs (2360 m 1. Siera Hanover 1.35.3; 2. Red Star W. 1.36.4; 3. Sylvia Hano ver 1.37.9. W. f5,70, PI. f3,10 en f3,90, Cov. f7,50, K. f32,10. Ooievaarprijs (2360 m.): 1. Qui Saint 1.31.8; 2. Prince Maire 1.3.1; 3. Olga Axworthy 1.33.7. W. f4,30, PI. f2.60 en f2,20, Cov. f5,10, K. f 14,90. Pelikaanprijs (2360 m.): 1. Olympia B. 1.29.9; 2. Our Volann 1.30.1; 3. Romeo Spen cer 1.30.4. Finale Rietvinkprijs: 1. Rosa Signal 1.32.7; 2. Rita Bond 1.32.E7; 3. Reine Neosho 1.31.6. W. f 4,60, PI. f 1,40, f 2,10 en f 1,70, Cov. f 4,90, K. f 9,20. Totalisatoromzet was f 59,924. Het FIDE-landentoernooi Na de ochtendzitting, waarin afgebroken partijen werden gespeeld, is de situatie als volgt: Eindtoernooi: IsraëlWest-Duitsland 114 214; Rusland—Engeland 30, Keres staat op winst tegen Penrose; HongarijeRoemenië 21 plus 1 afgebroken partij; Argentinië— Joegoslavië 22; BulgarijeDenemarken 214114; TsjechoslowakijeZwitserland 114—214. Eerste kwalificatietoernooi: PolenBelgië 114114 plus 1 afgebr. partij; Frankrijk Noorwegen 30 plus 1 afgebr. partij; Oosten rijkZweden 04; FinlandNederland 114214; ColumbiaChili 22; Oost-Duits- landIJsland 14314. Tweede kwalificatietoernooi: Philippijnen Griekenland 31; India—Luxemburg 22; SchotlandMongolië 22; IerlandIran 13; Porto Rico—Saarland 22. De vroegere president van de Internatio nal Skating Union, H. J. Clarke, is in Londen overleden. Van 1925 tot 1946 was hij be stuurslid van de ISU. Van 1946 tot 1953 nam hij het presidentschap waar. In verband met zijn hoge leeftijd is hij toen afgetreden. Hij werd tot ere-president benoemd. Vooral het kunstrijden had zijn speciale aandacht, aan gezien hij zelf in deze tak van sport voor treffelijke prestaties heeft verricht. HANDBAL. Onder slechte weersom standigheden is in het Oosterpark in Gronin gen een handbalwedstrijd gespeeld tussen Olympia (Groningen) en een Israëlische ploeg, bestaande uit spelers van de kam- pioensploeg Maccabi en sportclub Hapoel. fte, we4?trijd eindigde in een gelijkspel (6—6). ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar d© bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Dezer dagen heeft het dagelijks bestuur van de sportcommissie van de KNZB een bespreking gevoerd met de trainsters en trainers van de clubs, waarvan zwemsters en zwemmers in aanmerking komen voor de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg voor Melbourne of reeds definitief gekozen zijn voor uitzending naar de Olympische Spelen. Aanwezig waren de dames Wil van Breukelen (Gooi), mevrouw Storm-Lande- weer (Y) en mevrouw Armbrust-Molenaar (ZAR) alsmede Jan Stender (Robben), Pe ter van der Heuvel (HZC) en bondstrainer Dries Peute. Verder waren op deze bijeen komst aanwezig de directeur van het Kol- pa-bad, de heer Traas alsmede een dele gatie van de Vlaardingse zwemclub. Een schema voor de eerstkomende we ken werd in gezamenlijk overleg opgesteld. Het is thans namelijk zeker dat de leden van de zwem- en waterpoloploeg en de genen, die er eventueel nog voor in aan merking komen, onder leiding van hun res pectieve trainsters en trainers in het Kolpa-bad zich verder kunnen voorberei den. Het bad zal kunnen worden ver warmd tot 18 a 20 graden. Er staan riet matten omheen en er is een tent met een luifel over de startblokken heen, waardoor de leden van de ploeg beschermd worden tegen wind en koude. Mocht de tempera tuur in oktober of begin november sterk dalen, bijvoorbeeld door koude winden of zelfs nachtvorst, dan zal het oefenschema met de indeling van de trainingsuren om technische redenen enigszins gewijzigd moeten worden. In ieder geval is de situatie zo, dat voor lopig tot eind september de leden van de ploeg, die in Rotterdam en Schiedam woonachtig zijn, iedere dag tussen de mid dag onder leiding van Dries Peute kunnen trainen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Vlaardingen hebben het bad ten behoeve van de Olympische zwem- en waterpoloploeg gratis ter beschikking ge steld en ook in menig ander opzicht onder vindt de KNZB een bijzondere prettige medewerking van die zijde. Wil van Breu kelen zal des zondagsmiddags laat met haar discipelen van het bad gebruik ma ken, alsmede maandagsmorgens, mevrouw Armbrust verschijnt dinsdagavond en woensdagmorgen en ook met Jan Stender en diens pupillen is een nadere regeling getroffen. De polospelers zijn voor de zaterdag avonden gerequireerd alsmede de zondag ochtenden en ook op woensdagavond ko men deze spelers bij elkaar onder leiding van Frans Kuiper. Geen wedstrijden meer De leden van de zwemploeg zullen niet meer in wedstrijden uitkomen. De meisjes weten nu aan welke nummers zq deel nemen en elke trainster of trainer kan op haar of zijn wijze de oefeningen verder lei den, waarbij natuurlijk op de achtergrond steeds de nummers, waarop men in Mel bourne zal starten, een rol spelen. De KNZB heeft besloten om aan het NOC geen voordracht in te zenden voor een tweede schoolslagzwemster, zodat al leen Ada den Haan op dit nummer zal star ten. Over Jans Koster zal te zijner tijd een beslissing vallen, indien de diverse in entingen een gunstig verloop hebben ge had. Naar bekend is moet nog een vierde zwemster worden aangewezen voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette. Hiervoor ko men in aanmerking Loes Zandvliet (Golf brekers, Leiden), Lotty Heniger (RDZ, Rot terdam) en Greet je Kraan (Robben, Hilver sum). Ook deze drie meisjes zijn dus in de verdere voorbereiding in het Kolpa-bad te Vlaardingen opgenomen. Er is een voordracht ingediend door de KNZB bij het Nederlands Olympisch Co mité om onder zekere voorwaarden vier heren aan de Olympische zwemwedstrijden in Melbourne te laten deelnemen. Men denkt hier aan de 19-jarige Gerrit Zeven boom, een jongen, die enige jaren geleden met zijn familie naar Australië is geëmi greerd en verleden jaar met een tijd van 18 min. 57 sec. op de 1500 meter voor de dag kwam. Hij wordt nu getraind door Annie Timmermans, de bekende zwemster van de RDZ uit de jaren van de Olympische Spe len in Berlijn (1936), die in Australië woon achtig is. De kwestie De Vreng, die op het ogen blik in Australië vertoeft, ligt anders. Ook van hem verwacht men, maar in ieder ge val voor de sluiting van de inschrijvingen voor de zwemwedstrijden in oktober, een officiële opgave van tijden op de 100 en 400 meter vrije slag. Tenslotte zijn er Pe ter Swijghuisen (Y) en Herman Willemse (Robben), die door de Zwembond aan het NOC zijn voorgedragen voor respectievelijk de rugslag en de vrije slag. Een dezer da gen zal het NOC over deze voordracht een beslissing nemen. De waterpoloërs Naar bekend mogen de spelers van de waterpoloploeg niet aan de competitie deelnemen. Het ligt in de bedoeling om op de woensdagavonden in Vlaardingen sterke clubteams tegen het Nederlands zevental te laten spelen, te weten voor de rust tegen het ene clubteam en na de rust tegen een ander verenigingszevental. Voorts ver schijnt op 23 september In het Kolpabad een Amerikaans legerteam om tegen de Nederlandse waterpoloploeg te oefenen. In al deze ontmoetingen zal men telkens spelers kunnen verwisselen, omdat het hier zuiver een training betreft. De mogelijk heid is groot dat dit Amerikaanse leger team op 25 september in Den Haag een wedstrijd speelt en misschien een dag daarvoor in Amsterdam. De laatste polo training is bepaald op woensdag 7 novem ber. Uit alles blijkt dus, dat de verdere voor bereiding van de zwem- en waterpolo ploeg in Vlaardingen een volkomen be sloten karakter heeft, maar doelbewust is gericht om de Nederlandse vertegenwoor digsters en vertegenwoordigers in Mel bourne in topvorm aan de start te laten komen. De Velser Kunstkring heeft dinsdag het nieuwe seizoen al vroegtijdig ingezet met een avond in het Rex-Theater, die door de Hofstad-Operette werd verzorgd. Na het grote succes, dat het gezelschap verleden jaar met de opvoering van „Hör' mein Lied, Violetta" heeft gehad, was het begrijpelijk dat een nieuw optreden zou volgen. „Die lustige Witwe" van Franz Lehar heeft de Velsenaren, IJmuidenaren en andere be woners van het drukbevolkte gebied rond de monding van het Noordzeekanaal doen genieten van een avond van opgewekte, pretentieloze amusementskunst, die klonk als een klok. De voorzitter van de Kunstkring, de heer A. H. Holtslag, sprak voor de opvoering een openingswoord. Tot grote voldoening van het bestuur, aldus spreker, is de abon nementenserie voor dit seizoen geheel uit verkocht. De belangstelling voor de avon den van de kunstkring is zo groot, dat niet alle liefhebbers tevreden gesteld konden worden. Het bestuur zal er naar blijven streven ook deze teleurgastelden te kunnen helpen. Buiten de opvoering van „Die lus tige Witwe" staan er nog twee toneelvoor stellingen op het programma alsmede een concert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, waarschijnlijk met fragmen ten uit opera's. De wijken Velsen-Noord en Santpoort zullen worden bedacht met een avond van voordrachtkunst, een vioolreci tal en een cabaretavond. Na deze inleiding van de voorzitter, welke getuigde van een loffelijke activiteit van het bestuur, kreeg de vrolijke weduwe Hanna Glawari voor de zoveelste keer haar kans om haar onbe twistbare charmes ten toon te spreiden en en passant haar vaderland Pontevedrino van een dreigende financiële ondergang te redden. Voor het earst deed zij dit in 1905 bij de première te Wenen en daarna nog duizenden keren met een nimmer falende Het is geen gemakkelijke opgave iedere keer weer een tentoonstelling samen te stellen uit het werk van Jacobus van Looy en boeiend te blijven hiermee in een tijd al deze, waarin moeilijk een figuur als de zijne te zien valt. Van Looy behoort toch ook niet tot de allergrootsten, wier werk over de tijd heen reikt. Alle lof dus voor de samensteller van de zevende jaarlijkse tentoonstelling van Van Looy's werk, die tot 8 oktober te zien is in het museum, dat zijn naam draagt. Want deze expositie boeide mij meer dan vorige en maakt direct al een sterkere indruk op de binnenkomende bezoeker. Dit komt mis- scMêft Tftrr daffnérrdirikeér de menselijke fjguur in Van. Looy's werk heeft laten do mineren. De schildér, 'dit? gewend is ge trouw naar de natuur te werken, krijgt al tijd iets toegevoegd van zijn model. Mocht de schilder uit zich zelf niet zo veel te ver tellen hebben, dan kan de persoonlijkheid van het model een schilderij nog interes sant maken. Nu had Van Looy wel iets te vertellen. Echter: de schilderkunst van zijn dagen berustte toch vooral op visuele er varingen. Aan geziene werd door de per soonlijkheid van de schilder weinig ver anderd. Voorts is het ook zo dat bij het schilderen van de mens er een confrontatie van persoonlijkheden plaats heeft, die de spanning in het realisme van een kunst werk kan verhogen. Van Looy blonk vooral uit als een ver tellend schilder. Mij ten minste was het een vreugde zo'n café-interieur terug te zien. Ook zo'n coupé in een trein is een onderwerp dat Van Looy goed lag. Het zijn echter toch vooral de schetsen waarin men van zijn vertelkunst geniet. Hoe knap zijn die drukbevolkte marktpleinen in Marokko gedaan! Hoe wist hij ook soms de sfeer te treffen van een stuk kaal Spaans land schap. Mooi ook van kleur zijn die schet sen in zwart, rood en witkrijt, gemaakt in een schouwburg. Het grote doek „Zomervioiieren" met dat gloeiende blauw was een van de eerste schilderijen in het Stedelijk Museum, waarvan ik echt mocht genieten. Sindsdien heb ik anderen leren kennen, persoonlijk heden die in deze tijd meer aanspreken dan Van Looy, maar toch heeft dit werk aan waarde voor mij niets verloren en mocht ik me er aan laven, gelijk dat tien tallen jaren geleden het geval was. BOB BUYS ADVERTENTIE s. v KZ? sz? sz? VR Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. C? C7 c? O C7 cwv SSj De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag in staat van faillissement ver klaard: J. Hagen, schilder, Leeuwerikstraat 46, te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits.' Curator: mr. P. J. Prinsen-Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van R. de Goede, eigenaar van het lasbedrijf „De Goede", te Haarlem, Korte Poellaan 7. Rechter-commis saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 7 september ge ëindigd het faillissement van H. Tollenaar, houder van een administratie en incasso bureau, te Overveen, Joan Mauritsplein 8. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbinden i worden van de tweede, tevens slotuitdelingslijst is op 9 september geëindigd het faillissement van A. C. M. Westenbroek, leraar, te Haarlem, Koninginneweg 47. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling "rouwer. Curator: mr. K. Hugen- holtz, te Haarlem. Wonderlijk goede afloop van ongeluk bij Casembrootstraat Een zestienjarige IJmuidense loopjongen is gisteravond op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt. De jongen, A. v. D. uit de Trompstraat, was namelijk op de halte Casembrootstraat uit de trein, die om 19.39 uur uit Velsen was vertrokken, ge stapt en zou via de overweg naar huis gaan. De bomen waren dicht, daar uit IJmuiden een goederentrein moest komen. De knaap heeft de trein blijkbaar niet zien aankomen, sprong met gevaarlijke voortva- renheid over de bomen heen en werd on middellijk daarop door de buffer van de lokomotief geraakt en tegen het hek ge smakt. Zijn broer, die het ongeluk zag gebeuren, trok A. op het perron en per ziekenauto werd de jongen naar het Antonius zieken huis gebracht: hij bleek slechts onbeteke nend hoofdletsel te hebben opgelopen en kon later op eigen gelegenheid naar huis gaan. jeugdige gratie en sprankelende levenslust. De opvoering door de Hoofdstad-Operette heeft opnieuw aangetoond, dat de vrolijke weduwe nog lang niet afgedaan heeft, al worden in de operette amoureuze sympa thieën anders verwerkt dan in deze objec tief-gerichte tijd. En zeker kunnen wij nog altijd bekoord worden door de warmklin- kende melodieën van Lehar en door de pakkende, pittige ritmen van zijn muziek. De hoofdrol werd bij deze opvoering ver vuld door Mizzi van der Lans, die zich wederom een voortreffelijk zangeres en een uitstekende actrice toonde met begrip voor typeripg. Rosy Parrish verraste bij haar uitbeelding van Valencienne eveneens door fraaie zang en bleef door pittig spel op een gewenst niveau. Jan Henderson blonk als graaf Danilo uit door zang en door natuurlijke actie. Leo Cordes Dermota, die als gast meewerkte, leek mij soms wat geremd, maar schonk, wanneer hij zich helemaal kon geven, toch voldoening. De baron Mirko, die Otto Aurich liet zien en horen, moest men maar met enige korreltjes zout nemen. Zijn waardigheid als Ponteve- drijns gezant kwam danig in het gedrang door de kluchtigheid in zijn spel. Met Fritz Steiner, die als de bode Nechledil voor ultradwaze intermezzi zorgde, vormde Aurich een uitgezocht stel, waarom onbe daarlijk gelachen werd. De meeste vertol kers van kleinere rollen wisten zich goed aan te passen bij de ontwikkeling van het spel. De vocale en gedanste prestaties wa ren goed voorbereid. Het Hoofdstad-Orkest begeleidde onder leiding van de dirigent Willem Rettich slagvaardig. De kostuums waren als gewoonlijk bijzonder fraai en de decors sober, maar doeltreffend. Kan er niet iets gedaan worden om de kale, alle fantasie fnuikende toneelvloer te camou fleren? Dat zou aan de sfeer van menig taf reel ten goede zijn gekomen. P. ZWAANSWIJK De Britse schrijver Eric Williams, die bekendheid verwierf met zijn boek „Het houten paard", waarin hij het relaas geeft van zijn ontsnapping uit een Duits krijgs gevangenenkamp in de oorlog, is met zijn echtgenote uitgewezen uit Bulgarije. Hij heeft aan een vriend een briefkaart ge zonden, waarop hij schreef; „De veilig heidspolitie heeft ons een week geleden uit Bulgarije geleid". Williams maakt een reis door Europa om materiaal te ver zamelen voor een nieuw boek. binnenland Van étage gevallen. De 68-jarige O. H. W. uit Rotterdam is van de tweede étage van zijn huis aan de Van Diestraat te Rotterdam in de acht meter lager gelegen tuin gevallen. Hij was op slag dood. Men neemt aan dat hij zijn evenwicht verloren heeft, toen hij de veranda aan het schilderen was, en daarbij over de balustrade leunde. Kunstmarkt. De stichting „Beeldende kunstententoonstellingen" te Maastricht zal in samenwerking met een twintigtal kunste naars, een kunstmarkt houden, namelijk op zaterdag 22 en zondag 23 september op het Vrijthof. De opening geschiedt zaterdag 22 september om vier uur in de namiddag. Post „Willem Ruys". Wegens de gewij- izgde route van de „Willem Ruys" zijn de tijdstippen waarop de luchtpostcorrespon dentie aan de opvarenden kan worden ver zonden als volgt gewijzigd: Kaapstad (14 sept.), Colombo (23 sept.), Belawan (25 sept.), Singapore (27 sept.), Djakarta (29 sept.). Voorzitter Eerste Kamer. Bij K. B. is mr. J. A. Jonkman voor de op 18 september aanvangende zitting benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer. Nederlandse ballon in Italië. De Neder landse ballon Chr. Nell is opgestegen ter gelegenheid van de jaarbeurs te Portogruaro bij Venetië. Mimi Boesman zou opstijgen .met de Italiaanse minister van Financiën, maar deze maakte de ballon te zwaar. Bij blauwe lucht en warm weer werd toen een vaart ondernomen met een Romeinse jour nalist, tot bij Treviso werd geland in het suikerriet. Berghotel. Het lang-uitgestelde „hotel op de heuvel" te Slenaken in Zuid-Limburg zal binnenkort worden afgebouwd. Het hotel ligt op een der mooiste plekjes van Zuid- Limburg, in „Klein Zwitserland", waar men een schitterend vergezicht heeft over het dal en tot ver in België. Met de bouw werd reeds in 1950 begonnen, doch de toenmalige initiatiefnemer moest wegens het uitblijven van Marshall-gelden, een jaar later het werk stilleggen. Het onvoltooide gebouw dat jarenlang aan weer en wind was prijsgege ven, werd vorig jaar door een inwoner van Vinkeveen gekocht. Twee architecten kregen opdracht, ontwerpen voor de afwerking te maken. Het hotel krijgt 30 slaapkamers, een restaurant, een grote en twee kleine eet zalen. In het souterrain worden garages ge bouwd. Het complex kan voor het volgend zomerseizoen gereed zijn. Vergissing. De Alkmaarse politierechter heeft twee neven uit Egmond-Binnen, die tijdens de kermis in het dorp Rinnegom na het drinken van een stevige borrel een an dere kermisganger hadden aangevallen en bewusteloos geslagen, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Achteraf bleek, dat de neven zich hadden vergist. Ze had den een ander willen molesteren. Hospitaal. Een landarbeider uit Lin- schoten is door de Alkmaarse politierechter bij verstek veroordeeld, overeenkomstig de eis, tot drie maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van zijn hospita. Op een avond in juli, na een uitgebreid café-bezoek, werd de man de toegang tot zijn kosthuis gewei gerd. Hij heeft toen de deur ingetrapt en zijn hospita zo ernstig mishandeld, dat zij zich in een ziekenhuis moest laten behan delen. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. J. H. Thiel, ondervoorzitter van de afdeling letterkunde van de Koninklijke Nederlandse Akademia van wetenschappen, wonende te Utrecht. De onderscheiding werd hem maandagmiddag door mr. dr. F. L. Rutgers, plaatsvervangend chef van de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, uitgereikt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7