VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Problemen op de honderd velden J Kort en bondig y DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1956 13 Oud-illegaal legde eed af: geld ging naar het verzet Eisenhower gaf startsein voor de Republikeinen Staking op Nederlandse bedrijven aangekondigd Vuurpijlen brachten scheepvaart in opschudding Regeling Sumatraanse olieconcessies in zicht? Nationalisatie wordt onwaarschijnlijker Zweed Ericsson bekent spionage voor Rusland Burns maant Jordanië en Israel vrede te bewaren Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken Televisie-oproep redde mensenlevens in Israel Russische invitatie ligt al maanden in Bonn Japan stelt Rusland voor overleg te hervatten Gevaarlijk vooronderzoek tegen onderwereld (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) wt%>. ?iM. WB. wm. Scheepvaart 4 Wie er vandaag waren Van de trawlervloot was vandaag bin nen de „Deining" (van 1 sept.) met 950 kisten, waarvan 530 kisten haring, 50 ma kreel, 30 kleine makreel, 80 kabeljauw, gul en koolvis, 100 wijting, 40 stuks stijve kabeljauwen; de „Annie" met 380 kisten, waarvan 300 schelvis, 25 wijting, 20 kabel jauw en gul, 35 diversen; de „Wiron 4" met 400 kisten, waarvan 240 schelvis, 120 kool- vis, 35 kabeljauw en gul, 5 wijting, 200 stuks stijve kabeljauwen; de KW 178 met 150 kisten schelvis, 50 varia, 150 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart was er met 7000 kg tongen en 400 kisten schol. Voor de export Grote kabeljauw in regels haalde van morgen f70f84, kleine f43f51, kisten grote kabeljauw f90f 110, kleine f 100 f 120. De export kocht verder grote schel vis voor f 21f 36, grootmiddel voor f 18 f 32. Grote, middel en zetschol noteerden f 48f 55, schol I f 43f 45. De grote tong ging van de hand voor f 4.80f 5, groot middel voor f 3.90—f 4, kleinmiddel voor f 3.40—f 3.70, tong I voor f 3.30—f 3.40 en slips voor f 2.60f 2.70. Kisten grote zwarte koolvis gingen naar Duitsland voor f 60 f70. Binnenland in De haring leverde vanmorgen weer f 25 f 30 op, makreel f 22f 30. Grote gul ging weg voor f 35f 48, middel voor f 28f 34, torgullen voor f 16f 23. Grote gullenmaat bij zwarte koolvis haalde f 19f 25, kleine gullenmaat f 13f 16, kleinmiddel schelvis f 18f 26, pennen f 15f 26 en braad f 13 f23. Wijting deed f 15f 18 en schol 2 f 35—f 43 en schol 3 f 19—f 33. Haringvangsten Vleet: KW 16 2 k., 47 2, 140 2, 168 17, 170 12, 50 17, 20 2, 41 8, 49 5, 78 16, 2 4, 9 3, 138 1, 147 35, 45 47, 127 7, 129 3, 67 10, 86 25. 130 7. Geen vangst: KW 15, 110, 14, 38, 22. Trawl: KW 70 10, 122 30, 123 17, 80 50, 7 24, 159 20, 37 25. Gemiddelde vangsten: 19 kantjes. Binnengekomen schepen IJM 209 Wiron 4, 14 Annie, 4; KW 95 Toenadering, 48 Cornelis Marinus, 32 Sa- kina, 52 Prinses Margriet, 17 Arie Nico, 94, 178; SCH 117 Onderneming 3; UK 1, 34, 244, 91, 86, 126, 24; RO 2 Dolfijn; VO I W. Beukelszoon. Vertrokken schepen IJM 211 Wiron 2, 283 Martenshoek, 75 Gorredijk; KW 18 Hollandia, 39 Helena, 141 Willie, 76 Excelsior 3, 74 Nette Marga- retha, 29 Margarietha Maria, 73 Maria Ja cobs, 135 Emma Wilhelmina, 32 Sakina; TX 37, 49, 32, 4, 5. Voor vrijdag Voor de vrijdag zijn geen boten bekend. De HD 79 is thuisvarende met een nog on bekende vangst. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 2 kg en 5 m. Anne Ma rie, 5 m, geen tong. Tiny, 2 m, geen tong en netten stuk. Stern, 1 kg en. 6 m. Alice, 5 m, geen tong. Willy Alida, niets te mel den. Arend Cornelis, 12 kg en 5 m. Arend je Jacoba, 2 m, geen. tong, van twee trek ken, Johanna Cornelia, 7 m,- geen tong. Nico, 6 m, geen tong. Arendje, y2 kg en 4 m. Jacoba, 10 m, geen tong. Kon, Juliana, 6 m, geen tong. Vrouw Alida, 7 m, geen tong. Pieter Jacob, thuisvarende. Nehim 1, 6 m, geen tong. Nehim 2, 6 m, geen tong. Nehim 3, 6 m, geen tong. Nehim 4, 4 m en een trek kwijt. Klaas Jr, 3 m en een trek kwijt; Hoop 2, weinig te melden. Alice, 4 m, geen tong. Arend Willem, 5 m, geen Bunkerbouwerszaak De Rijswijkse accountant H. W. S. heeft vanmorgen voor de civiele kamer van het Haagse gerechtshof de eed afgelegd in het proces, dat door de ex-bunkerbouwers R. en 's-G. tegen hem gevoerd werd. De ac countant, een ex-verzetsman, heeft gezwo ren dat hfj alle gelden, die hjj van eisers na dolle dinsdag ontving, heeft afgedragen aan de illegaliteit. Na het afleggen van deze eed verklaarde de president van de civiele kamer, mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, zijn op 27 juli gewezen vonnis van kracht gewor den, hetgeen inhoudt, dat de ex-bunker bouwers geen enkel recht meer kunnen doen gelden op financiële giften, die zij de accountant gedurende de bezetting voor de illegaliteit hebben gedaan. Met dit vonnis is deze geruchtmakende zaak tenslotte af gesloten, tenzij de ex-bunkerbouwers cas satie zouden aantekenen. De ex-bunkerbouwers eisten dat de ac countant huri het geld zou terug betalen, dat zij hem tijdens de bezetting voor het verzet hadden gegeven, althans voorzover hij niet kon aantonen, dat hij dit geld in derdaad aan de illegaliteit afgedragen had. De rechtbank veroordeelde de accountant toen tot terugbetaling van 48.000 gulden. MUNTGASMETERS EN LEIDINGEN Het raadsvoorstel aangaande de munt gasmeters en -leidingen, is in zoverre ver keerd door ons geïnterpreteerd, dat de lei dingen in de woningen, die muntigas krij gen, voor rekening van de huiseigenaren komen, terwijl de meters zelf eigendom blijven van de overheid. GETTYSBURG (Reuter/AFP) Presi dent Eisenhower heeft woensdag op een bijeenkomst van ongeveer vijfhonderd re publikeinse leiders op zijn boerderij in Gettysburg officieel de Republikeinse ver kiezingscampagne geopend. Hij verklaarde, dat de Republikeinen de kiezers moeten overtuigen van hun verantwoordelijk heid om de Verenigde Staten op de weg van welvaart, vooruitgang en vrede te houden. Ook moeten de kiezers ervan overtuigd worden, dat de Republikeinse partij het best in staat is de regering te leiden. De verkiezingscampagne moet een „kruistocht" worden, zo betoogde Eisen hower. De president waarschuwde de Re publikeinen tegen pessimisme. Men mag nooit van te voren een verkiezing als ver loren beschouwen, zo zei hij. Hertelling Ten gevolge van een telfout in de bere kening van de uitslagen der verkiezingen ;n de staat Maine, zal men tot een hertel ling moeten overgaan om te controleren of de Democratische partij daar al dan niet recht heeft op een of twee van de drie ze tels van deze staat in het Huis van afge vaardigden. tong. Corry, 4 m, geen tong. Magda, 5 m, geen tong. Vier Gebroeders, 10 m, geen tong. Tiny Dieuw, 5 m, geen tong. Prinses Beatrix, 4 m, geen tong. Okko Bosker, niets gevangen, pech gehad. Stella Maris, niets te melden. Internos, 7 m hoops. Nachtvangsten van de kotters Stern, 40 kg tong en 12 m vis. Leendert Jacoba, 45 kg en 10 m. Anne Marie, 25 kg en 14 m. Arend Cornelis, 40 kg en 4 m en 1 m tarbot. Alice, 40 kg en 6 m, een trek kwijt. Prinses Beatrix, 5 kg en 8 m. Zee arend, 13 m hoops. Johanna Cornelia, 12 m, geen tong. Nico, 40 kg en 17 m. Arendje, 20 kg en 10 m, laatste trek buik er uit. Jacoba, 20 kg en 13 m. Kon. Juliana, 40 kg en 14 m. Cornelia Adriana, 10 m hoops. Jana, 50 kg en 6 m. Alida Jacoba, 20 kg en 12 m. Vrouw Alida, 25 kg en 14 m. Ne him 3, 20 kg en 10 m. Hoop 1, 30 m hoops. Nehim 2, 20 kg; en 10 m. Willy Alida, 10 kg en 8 m. Nehim 4, 80 kg en 10 m. Klaas Jr, 10 kg en 12 m. Hoop 2, 10 kg en 5 m. Emisel, 25 kg en 8 m. Arend Willem, 25 kg en 10 m. Tiny, 10 kg en 5 m. en een keer vastgelopen. Corry, 20 kg en 10 m. Magda, weinig te melden, netten stuk. Vier Gebroeders, 40 kg en 12 m. Tiny Dieuw, 20 kg en 12 m. Okko Bosker, weinig te melden. Flevo, 30 m. hoops. Internos, thuisvarende, Wiron 5, 20 kg en 10 m, een trek kwijt. Uit zee Van de westkustvisserij komen slecht- weer-berichten: de trawlers hebben daar gisteren niet kunnen vissen. Vanmorgen was het er weer mooi zonnig. Op de Noord zee hebben twee Duitse trawlers gisteren op 54.21 N.B. en 1.48 o.l. flink haring bin nengehaald: 80 tot 70 manden per uur- trek. Om de noord meldden de trawlers dagvangsten van 10050 manden haring. Op 't Zand was 'het slecht weer; de loggers meldden hier dagvangsten van 30 a 40 manden hoops. Indonesische communisten actief DJAKARTA (United Press). Een door communisten geleide vakbond van onder nemingsarbeiders heeft voor 25 sept. een algemene staking aangekondigd op alle on dernemingen, die het eigendom zijn van drie Nederlandse syndicaten in Indonesië. De vakbond, de Sarbupri, deelde de Cen trale Raad voor Arbeidsbemiddeling mede, dat gestaakt zal worden op de onderne mingen van de Nederlandse syndicaten A.L.S., B.S.S. en B.E.B.T.T vanwege een impasse in de besprekingen over uitbe taling van gratificaties over 1955 aan de arbeiders. Intussen heeft de grootste vakbond, de Sobsi met 2,6 miljoen leden, op alle ar- beidsgroepen aangedrongen zich klaar te houden voor actie tegen Britse en Franse maatschappijen in Indonesië, ingeval „het plan-Dulles aan Egypte wordt opgedron gen". Tegelijkertijd verzocht de vakbond, die ook onder communistische leiding staat, alle arbeidsgroepen om alle verschepingen van wapens, munitie en troepen, die ge zonden worden voor gebruik „tegen het volk van Egypte" te boycotten. De coaster „Crescendo" heeft gisteravond omstreeks tien uur de melding via Scheve- ningen Radio doorgegeven, dat er voor Noordwijk vuurpijlen waren waargenomen, die ook door het radarstation „Wave Guide" waren gezien. Nadat de sleepboot Titan zich eveneens op de hoogte had laten stellen van eventuele noodseinen op zee, bleek Scheveningen Radio dat de marine luchtvaartdienst met oefeningen bezig was. DJAKARTA (ANP). - De Indonesische minister van Economische Zaken, Burha- nuddin, heeft medegedeeld, dat het kabinet een speciale commissie heeft ingesteld, die tot taak heeft de bestudering van alle vraagstukken, verband houdend met de toekomst van de Noord-Sumatraanse olie terreinen. De B.P.M. (Koninklijke Shell-groep) is concessiehoudster van deze terreinen, wel ke echter na de souvereiniteitsoverdracht einde 1949 niet aan haar werden terugge geven. De status van deze olieterreinen hangt tot dusver nog steeds in de lucht. Zij zijn in de afgelopen jaren tweemaal een der nevenoorzaken van een kabinets crisis geweest. Minister Burhanuddin weigerde in te gaan op de vraag of het waar was, dat zijn ministerie voornemens is de olieter reinen over te dragen aan de Nederlands- Indonesische Aardolie Maatschappij, de NIAM, een onderneming waarin de Ko ninklijke Shell-groep en de Indonesische regering aandeelhoudster zijn. Hij zeide, dat de ministeriële commissie, welke onder voorzitterschap van de eerste vice-premier mr. Mohammed Rum zal staan, het vraag stuk van alle gezichtspunten zorgvuldig zai bestuderen. De communistische en nationalistische partijen hebben zich krachtig uitgesproken voor nationalisatie van deze, vermoedelijk rijke olievelden. De meer gematigde par tijen, waaronder de Masjumi van vice- premier Mohammed Rum, hebben van tijd tot tijd te kennen gegeven er voor te zijn, de olievelden aan de concessiehoudster te rug te geven. Kort geleden is de mogelijk heid van een gezamenlijke onderneming tussen de Indonesische regering en de Shell om de terreinen te exploreren, te berde gebracht. De noodzaak om tot een beslis sing te komen is de laatste tijd meer aan de dag getreden als gevolg van een ver klaring van oliedeskundigen, dat binnen twee jaar het binnenlandse verbruik van petroleum de binnenlandse produktie zal overtreffen, als de regering mocht weige ren nieuwe concessies te verlenen aan de maatschappijen, die thans in Indonesië werkzaam zijn. Deze maatschappijen zijn de Standard Vacuum, de Koninklijke Shell-groep en de Caltex. De vice-voorzitter van de nationalisti sche partij, de PNI, Mangunsarkoro, die tot dusver zich tegen het verlenen van nieuwe concessies aan buitenlandse ondernemin gen heeft verzet, verklaarde kortgeleden dat nieuwe concessies zullen moeten wor den verleend, indien dit noodzakelijk is om in de behoeften van het land te voor zien. STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse instrumentmaker Ericsson heeft dinsdag bij de opening van het proces tegen hem, bekend voor de Sovjet-Unie te hebben ge spioneerd. Ericsson wordt ten laste gelegd het bespioneren van Sovjet-vluchtelingen en „ernstige spionage" van militaire aard Hij zou gegevens, foto's en tekeningen van geheime radar-apparatuur, die hij in zijn betrekking bij een instrumentenfabriek kon bemachtigen, uitgeleverd hebben. Volgens de openbare aanklager heeft Ericsson reeds in 1936, toen hij in de Sov jet-Unie woonde, voor de Russen gespio neerd. Hij zette de spionage in 1938 in Stock holm voort toen hij daarheen verhuisde. (Ericsson is in Leningrad geboren. Hij heelt een Zweedse vader en een Russische moe der. Deze laatste woont in de Sovjet-Unie) De openbare aanklager deelde het hof mede, dat Ericsson brieven, geschreven met onzichtbare inkt, uit Stockholm naar Mos kou zond en ook mondeling gegevens ver strekte aan vreemdelingen in Zweden. TEL AVIV (Reuter). Generaal-majoor Burns, het hoofd van de UNO-commissie voor toezicht in Palestina, heeft een be roep gedaan op Jordanië en Israel om het bestand in acht te nemen. Zijn oproep volgt op botsingen waarbij deze week negentien Jordaniërs en acht Israëliërs zijn gesneu veld. Volgens berichten uit Amman, de Jor daanse hoofdstad, hebben Israëlische mi litairen woensdag in het gebied van He- bron een politiepost en een school aange vallen en verwoest. Vijf Jordaanse politie mannen en tien burgers kwamen om het leven. Vier soldaten van het Arabische le gioen, die te hulp snelden, liepen in een Israëlische hinderlaag. De UNO-commissie voor toezicht heeft in Jeruzalem verklaard, dat de Israëlische aanval een afkeurens waardige „vergeldingsactie was". Een Israëlische woordvoerder heeft mee gedeeld, dat Jordaniërs woensdag bij een aanval in de Negeb twee Israëlische wach ters hebben gedood. Een derde wordt ver mist. Van Libanese zijde is geschoten op een Israëlische patrouille nabij de Libanees- Israelische grens, zo heeft een Israëlische woordvoerder bekend gemaakt. Een Israë lische soldaat werd gewond. WASHINGTON (AFP). Op het depar tement van Buitenlandse Zaken te Wash ington is maandag de functie van plaats vervangend onderminister van Buitenland se Zaken, belast met Afrikaanse zaken, in het leven geroepen. In deze functie is be noemd Joseph Palmer, die sinds 1953 direc teur van de afdeling voor Europese zaken van het departement is geweest. De instel ling van de nieuwe functie is, volgens een communiqué, een weerspiegeling van „groeiende betekenis van Afrika op inter nationaal terrein en de dwingende nood zaak om de regeringsdiensten van de Ver enigde Staten, die de betrekkingen met Afrika onderhouden, te versterken met het oog op de snelle ontwikkeling van dit con tinent. Het bureau voor Afrikaanse zaken bestaat uit twee afdelingen: een voor aan gelegenheden die betrekking hebben op het noordelijke en een voor die van het zui delijke deel van Afrika. PARIJS (Reuter) Een Londens zieken huis, een Parijse krant en de Franse tele visie hebben een „wedloop" met tijd en afstand gehouden om door het zenden van een zeldzaam geneesmiddel de levens van verscheidene slachtoffers van vergif in Israel te redden. Het vliegtuig met de ge neesmiddelen is dinsdagmorgen vroeg in Tel-Aviv aangekomen. De Franse arts Elie Braun in Reims had maandagmiddag uit Tel Aviv van een be vriende collega een ijltelegram ontvangen waarin deze vroeg om een zeldzaam ge neesmiddel dat hij binnen 24 uur nodig had voor een uitgebreid vergiftigingsgeval. Braun reed daarop in volle vaart naar Parijs en rende het bureau van het dag blad „France-Soir" binnen. „Wat moet ik doen", vroeg hij, „ik bezit het middel niet. Het is in héél Frankrijk niet te vinden!" Een redacteur van de „France-Soir" nam hem mee naar een collega-journalist die een kwartier voor de televisie zou spreken. Deze las het telegram in de uitzending voor en binnen enkele minuten overstelp ten telefonische raadgevingen de telefonis tes van de televisiestudio en de krant. Een kwartier later deed een dokter uit een Engelse provincieplaats de verlossende mededeling dat een bepaald Londens zie kenhuis het geneesmiddel in voorraad had en twee uur later kon een Engels vliegtuig met een kostbare lading „Daptazole Megi- cide" van het Londense vliegveld naar Tel Aviv vertrekken. Adenauer is tegen uitstapje van Bondsdagleden naar Moskou (Van onze correspondent in Bonn) Onder de politieke partijen in Bonn heerst nog steeds verdeeldheid over de vraag of men een Russische uitnodiging voor een bezoek van een aantal Bondsdag- afgevaardigden aan Moskou moet aan nemen of niet. De uitnodiging is enkele maanden geleden ontvangen, maar het antwoord werd tot na de zomervakantie uitgesteld. De meeste partijen zijn er voor, ook de Duitse partij die tot de regerings coalitie behoort. De nieuwe vrije volks partij het overgebleven gedeelte van de vrije democratische partij, dat bondskan selier Adenauer na de splitsing in deze partij trouw gebleven is aarzelt. De fractie van de grootste partij, de C.D.U.- C.S.U. (Christelijk Democratische Unie- Christelijk Sociale Unie), heeft nog geen beslissing genomen, omdat Adenauer tegen het uitstapje naar Moskou is. Adenauer's regeringspartij wil de aangelegenheid uit voerig met vertegenwoordigers van de an dere fracties bespreken. De Russen moeten nog maar even op antwoord wachten. Het duurde verleden jaar ook vrij lang voor Adenauer de uit nodiging naar Moskou te reizen aannam. In politieke kringen is men van oordeel dat een tocht van Westduitse parlementsleden naar Moskou geen kwaad kan, omdat men elkaar beter leert begrijpen en er tevens gelegenheid wordt geboden belangrijke vraagstukken die nog niet zijn geregeld in persoonlijke gesprekken aan te snijden. TOKIO (Reuter/AFP) De Japanse re gering heeft besloten de Sovjet-Unie voor te stellen de besprekingen over een vredes verdrag, die waren opgeschort omdat men geen overeenstemming kon bereiken, te her vatten. Dit besluit werd genomen, nadat de Japanners via de Russische ambassadeur te Londen de toezegging hadden gekregen, dat de Sovjet-Unie bereid is territoriale kwes ties buiten de besprekingen te houden en deze te beperken tot kwesties als beëindi ging van de technische staat van oorlog, die nog tussen beide landen bestaat, de terug keer van Japanse gevangenen, uitwisseling van ambassadeurs, steun voor Japanse kan didatuur voor de UNO en een visserij-over eenkomst. Volgens AFP keurde het Japanse kabinet in principe goed, dat premier Hato- jama naar Moskou zal gaan om te onder handelen. De onderhandelingen zijn tot heden op niets uitgelopen, omdat Japan aanspraak maakt op de zuidelijke Koerillen, die sedert de oorlog in Russische handen zijn, en de Sovjet-Unie weigert deze aanspraken te er kennen. De minister van Buitenlandse Za ken Sjigemitsoe heeft meegedeeld, dat Washington de Japanse aanspraken op de zuidelijke Koerillen steunt. Volgens Sjige mitsoe heeft de Amerikaanse ambassadeur de Japanners aangeraden te volharden in hun aanspraken. Dit is de eerste maal, dat de Amerikaanse regering openlijk de door de Sovjet-Unie afgewezen Japanse aanspra ken steunt. NEW YORK (United Press) Een fe derale „Grand Jury" heeft de onderwereld figuur Johnny met nóg zes man in staat, van beschuldiging gesteld. Hij zou zich aan een gerechtelijke vervolging hebben willen onttrekken door de vakbondsjournalist Rie sel blind te maken. De jury stelde dat de beklaagden hebben samengezworen om Riesel een zuur in het gelaat te werpen, teneinde getuigen zó bang te maken dat zij geen verklaringen zouden afleggen. Zij deden dit met het oog op het onderzoek dat door een Grand Jury wordt ingesteld naar onderwereldmethoden bij de vakbe weging. Dammen is nu eenmaal geen kijkspel. Het biedt de niet-kenners geen spanningen en geen sensatie die de „massa" met het voetbal worden geboden. De ware liefheb bers genieten echter volledig van het spel, zoals het door kundige spelers wordt gespeeld. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe damseizoen 1956-1957 organiseerde het DClJ-bestuur op 29 augustus een „strand"-wedstrijd in het IJmond- Paviljoen. Tegenstander was de nieuwe clubkampioene van Nederland Jozeph Blankenaar uit Amsterdam. Het resultaat werd een gelijk spel, maar opvallend was het resultaat aan de DCIJ-kop. Roozenburg, Daros en Vooys wisten allen te winnen, terwijl schrijver dezes en P. v. d. Berg tegen de Amsterdammers Prooyen en v. d. Sluis belangrijk voordeel behaalden. De kop won met 8-2, zodat DCIJ aantoonde, dat de IJmuider top voor elke club een moeilijke en sterke tegenstander is. In grootse vorm waren Roozenburg en Laros. De Amsterdammers moesten met een bord vol stukken na een twintigtal zetten opgeven. Op verzoek van de vele dam mers uit de IJmond laten wij hieronder de twee partijen volgen. Wit, P. Roozenburg; zwart, R. Berk. 1. 33—28 18—22; 2. 38—33 12—18; 3. 31—26 7—12; 4. 37—31 1—7: 5. 42—38 20—25. In dit openingspel is wit's speelvrijheid groter dan van zwart. Zwart kan met 1923 naar 23 ruilen doch dan kan wit met 3228 de hekstellingpartij spelen. 6. 47—42 14—20; 7. 41—37 10—14; 8. 46—41 510; 9. 3227. Nu moet zwart met 1721 er uitgaan. Na gedwongen 28x17, 21x32, 37x28 moet 711 waarna wit geen mate riaal-, doch wel positievoordeel verovert. Kansrijk is echter, als zwart met de 9e zet 1924 speelt. Op 10. 3732 zijn verschillende damcombinaties na 2429 mogelijk. In de partij werd gespeeld: 9. - - - 1923; 10. 28x19 14x23; 11. 34—30 25x34. Wit krijgt de gelegenheid de hekstelling te spelen. Het is een der oudste speelvormen, welke zeer moeilijk zor.der fouten is te spelen. De wijze waarop Roozenburg de Jozeph Blan kenaar-kampioen tot overgave dwong was overrompelend en vooral kundig. 12. 40x29 23x34; 13. 39x30 20—25. Met de groep 26, 27, 31, 36 wordt de zwart- stelling met 22, 18, 17, 16, 13, 12, 11, 8, 7, 6 en 2 vastgehouden. 14. 44—39 25x34; 15. 39x30 10—14; 16. 30—25 14—19; 17. 35—30 9—14; 18. 45—40 19—23; 19. 40—35 23—28; 20. 49—44 28x39; 21. 44x33 14—19. Het mooie van het witspel is, dat de be langrijke 1319 zet niet kan worden ge speeld en daardoor de opgesloten groep bui ten spel blijft. 22. 373z. Het lijkt of zwart met 1924 moet verder spelen. Na 19—24, 30x19, 13x24, 25—20, 24—30, 35x222—28, 33x13, 8x30 gaat wit met 20—14 verder. Als zwart nu denkt 49 gelijk spel te veroveren dan komt 3228, 9x20, 2822 en 3833 met 4314. 22. - - - 3—9; 23. 41—37 4—10.; 24. 33—29. De stand na de 20ste zet van Roozenburg is: De Jozeph Blankenaar-kampioen gaf zich in deze stand gewonnen. Tijdnood en de w/. Ymm. fyvziï/. YYfY'/ 'tor#/. «oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooot Roozenburg bijna onhoudbare stand waren daarvan oorzaak. Maar toch had Berk als volgt nog verder kunnen spelen. 24.10—14; 25. 30—24 19x30; 26. 35x24 22—28; 27. 28x19 18—22; 28. 27x18 13x22; 29. 2419 913; 30. 19x10 15x4 en zwart wint het stuk terug. Laros won met zwart van A. den Doop op de volgende wijze: 1. 3328 1721; 2. 3127 21—26; 3. 39—33 18—23; 4. 44—39 11—17; 5 50—44 17—21; 6. 33—29 6—11; 7. 29x18 13x33; 8. 39x28 8—13; 9. 44—39 20—25; 10. 38—33 14—20; 11. 27—22 12—17. Zwart's elfde zet 12—17 is sterker dan de ruil 1318, 22x24, 20x27. Nu won zwart niet alleen een stuk doch snel de hele partij. Toch blijkt, dat de 11de zet v„., wit gelijk een blunder betekent, want ook de ruil 1318 levert stukwinst op, b.v.: 11. 2722? 13—18, 22x24, 20x27, 37—31, 26x37, 42x22, 913 en zwart kan met de stukken 1, 2, 3, 7, 12, vijf keer aanvallen en wit slechts met 41, 46, 47, 48 vier keer verdedigen, 12. 33—29 10—14; 13. 42—38 19—24; 14. 3833 1419. Wit zit gevangen en als de reserve tempi zijn uitgespeeld kan hij alleen maar opgeven. 15. 43—38 9—14; 16. 49—43 7—12; 17. 47—42 510. Wit moet met 2218, 13x22 stuk offeren. Een poging om met 2823, 19x28, 32x23 nog uit te vallen werd verhinderd door 12x18, 23x12, 17x8 met een gewonnen stand voor Laros. Problematisch Aan het derde bord speelden wij tegen de probleem-redacteur van het officieel bonds orgaan „Het Damspel", de heer v. Prooyen. Wij hadden met wit de probleemman in de knijpstelling weten te spelen. Op een mo ment meende wit dat deze op problemati sche wijze de winst kon forceren doch een toevallig optredend meerslag ontging de wit- speler en daardoor ook de winst. De stand was: v. Prooijen >00000C)0p000000CXXi0(XXX)00000q00000CXD0(X)900CO00(XXX)000000< ^777%/. OCXDCOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX5Coooooooooooooooooooooc wit, Dukel Zwart: 2, 6, 8, 14, 15, 16, 17, 18, 19, en 22. Wit: 27, 28, 30, 31, 32, 33, 36, 39, 45 en 49. V. Prooyen met zwart (aan zet) speelde 1520 waarna wit speculeerde met 4540 waarna 20—24 wordt belet door 28—23, 19x26, 30x10. Een tweede winst op 2024 is 4944 27—21 en 39—34. In de partij verliep het spel als volgt: 15—20; 2. 4540 20—25; 3. 27—21 16x29; 4. 4034 22x44 5. 34x3 25x34, waarna wit in de veronderstelling verkeerde met 49x29 te kun nen winnen. Maar door 25x34 trad de meer- slagregel met 3x25x39x50 in werking, waar door de partij in een eindspel van 3 stukken wederzijds nog juist remise werd. Een teleur stelling voor wit. Maar een uitstekend resul taat van de DCIJ-kop. Onze september-wedstrjjd Voor de september-wedstrijd plaatsen wij twee vraagstukken. De vorige rubriek heb ben wij reeds twee miniatuur-probleempjes geplaatst als eerste twee vraagstukken van onze nieuwe winterwedstrijd. De cijferstanden van de eerste twee ge plaatste vraagstukken in de rubriek van 7 september zijn als volgt: Zwart: 10, 22, 27, 28, 29 en 32. Wit: 25, 30, 31, 41, 46 en 48. Wit speelt en wint. No. 2 evenals de eerste ook van de heer J. Scheyen te Kerkrade. Zwart: 16, 17, 18, 19, 20, 24 en 38. Wit: 29, 31, 32, 35, 43, 46 en 48. Thans volgen voor de september-wedstrijd de nos. drie en vier. Auteur no. 3: O. Taillefer uit Frankrijk. Zwart: dam op 50, 7 stukken: 6, 11, 12. 18, 19, 23 en 25. Wit, dam op 38, 7 stukken op 30, 31, 32, 40, 41, 42 en 49. Auteur.no. 4, J. H. H. Scheyen. 000000000000000°OOOOC>OOCOOOOOOOOCO<X)OOOOOOOOC)OOOOOOOOOOC Zwart: 10, 19, 22, 26 en 33. Wit: 29, 37, 38, 41 en 43. "''oor beide vraagstukken geldt „Wit speelt en wint". Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. binnenland Minister Beyen naar Parijs. Minister Beyen is naar Parijs vertrokken teneinde zaterdag deel te nemen aan een bijeenkomst van de raad van ministers der West-Euro- pese Unie. Hij zal voorts Nederland verte genwoordigen bij besprekingen, die dezer dagen in Parijs gehouden worden met de „drie wijzen" van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. Minister Beyen is voor nemens zondag naar Nederland terug te keren. haarlem en omgeving Spreekuur verzet. Maandag 17 en vrij dag 21 september is de burgemeester van Heemstede verhinderd, zijn gewone spreek uur te houden. Inplaats daarvan kan men hem nu zaterdag 22 september tussen 10 en 12 uur voormiddags te spreken vragen. Aagtedijk, 11 v. Aden n. Karachi. Amstelland, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Astrid Naess, 11 v. Suez n. Rastanura. Abbekerk, 13 te Penang. Alcyone, 12 te St. Vincent. Alderamin, pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Almkerk, 1 2te Casablanca. Ameland, 12 te Port Said. Amstelstad, pass. 12 Gibraltar n. Marseille. Abbekerk, pass. 12 Sabang n. Penang. Alcyone, 13 te Sao Vincent. Alkaid, 13 te Rio de Janeiro. Annenkerk, 12 te Mombasa. Arnedijk, 11 530 m. z.o. Cp. Race n. Brownsville. Aagetkerk, 12 te East-London. Abbedijk, 12 te Antwerpen. Alamak, verm. 12 v. Antwerpen n. Rotterdam. Algenib, 12 te Hamburg. Alioth, 11 v. Montevideo n. Santos. Almkerk, 11 v. Cadiz n. Casablanca. Artemis, 11 te Bremen. Billiton, pass. 11 Vlissingen n. Southampton. Breda, 12 te Paita. Bawean, 12 te Singapore. Bontekoe, 12 te Surabaja. Both, 13 te Palembang. Caltex Pernis, 12 v. Isle of Grain n. Curasao. Castor, 11 v. Funchall n. Barbados. Cottica, 13 te Paramari.bo. Cradle of Liberty, 12 te Port Said. Camerounkust, 11 v. Lagos n. Douala. Concepcion, 11 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ceronia, 11 265 m. n.n.w. Paramaribo na B. Airgs. Charis, 11 v. Barranquilla n. Miragoana. Caltex Utrecht, pass. 12 Ras Al Hadd n. Suez. Celebes, 12 185 m. z.o. Cp. Spartivento n. Napels. Doris, 12 te Guanta. Dorestad, 11 670 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Geelong. Daphnis, 12 te Mobile. Diemerdijk, 12 te Hamburg. Doris, 12 te Guanta. Dordrecht, 12 v. Antwerpen n. Rotterdam. Etrema, 12 te Liverpool. Elizabeth B, 11 630 m. z.w. Kp. S. Lukas n. Osaka. Esso Den Haag, 12 70 m. n. Tobruk n. Rastanura. Friesland SSM, 11 v. Rotterdam n. Gdansk. Felipes, 12 te Pladju v. Telok Anson. Gordias, 12 op rede Limasol. Grootekerk, 12 900 m. noordw. Fremantle naar Fremantle. Gabonkust, 13 te Amsterdam verw. Guineekust, 12 v. Freetown n. Dakar. Garoet, 14 te Djakarta. Hispania, 11 v. Rotterdam n. Bilbao. Hector, 11 te Antwerpen. Hydra, 12 te Trinidad. Hilversum, 12 te Suez. Hoogkerk, pass. 12 Gibraltar n. Genua. Houtman, 12 v. Shanghai n. Kobe. Hera, 11 115 m. z.o. Cape Hatteras n. Morrisville. Helder, 12 v. Arica n. Antofagasta. Isis, 11 v. Crumpano n. Philadelphia. Jason, 12 te Port Au Prince. Kinderdijk, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Korovina, 12 te Bullenbay n. Curagao. Kota Gede, 12 te Port Sudan v. Cochin. Kalianda, 12 te Makassar. Karimun, 12 te Bahrein. Kota Inten, 12 te Singapore v. Penang. Kabylia, 12 v. Mena Al Ahmadi n. Singapore. Katelysia, 11 v. Curagao n. Piraeus. Loosdrecht, 11 v. Rotterdam n. Port Said. Leuvekerk, 12 te Port Sudan. Kota Agoeng, pass. 12 Straat Messina n. Genua. Linge, 12 v. Royatta n. Delfzijl. Lutterkerk, pass. 12 Str. Ormoes n. Suez. Langkoeas, 12 te Belawan. Leuvekerk, 12 te Port Sudan. Lawak, 11 v. Cristobal n. Los Angeles. Limburg, 11 te Port Said. Maas, 11 v. Mostaganem n. Rotterdam. Maasland, 12 te Amsterdam. Mapia, 11 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Mataram, 13 te Singapore. Moordrecht, pass. 12 Malta n. Mena Al Ahmadi. Maaskerk, 12 te Vizagapatam. Musi, 14 te Singapore v. Sampit. Nieuw Amsterdam, 12 te Rotterdam. Nanusa, 12 te Cebu. Nias, 12 te Rastanura. Nias, 12 rede Rastanura. Nestor, 11 180 m. o.z.o. Kp. S. Antonio n. Mobile Oldekerk, 12 v. Barcelona n. Antwerpen. Ouwerkerk, 13 te Manilla. Oberon, 13 te Maracaibo. Oranje, 13 te Colombo. Oostkerk, 11 te Genua. Poelau Laut, 12 v. Port Said n. Marseille. Prins Willem II, 11 v. Detroit n. Cleveland. Poelau Laut, 12 v. Port Said n. Marseille. Prins Maurits, 11 620 m. o.n.o. Belle Isle naar Montreal. Peperkust, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Parkhaven, 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Phrontis, 12 v. Penang n. Singapore. Polyphemus, 12 v. Belawan n. Colombo. Rijnkerk, 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Rempang, 12 v. Suez n. Aden. Rotula, 11 v. Trinidad n. Stanlow. Raki, 12 te Algiers. Schelpwijk, 11 te Bachaquero. Sibajak, 11 v. Rotterdam n. Sydney. Sloterdijk, 11 te Philadelphia. Stad Alkmaar, 11 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Arnhem, 12 te Emden. Schouten, 13 te Mombasa. Slamat, 12 v. Dover n. Port Said. Sliedrecht, 13 te Suez. Stad Schiedam, pass. 12 Kp. St. Vincent n. Cl- vita Vecchia. Stad Dordrecht, 12 te Ceuta. Stanvac Pendopo, 12 te Singapore. Saidja, 12 te Djakarta. Siberoet, 12 te Bengkulen. Sibigo, 12 te Bangkok. Soestdijk, 11 200 m. w. Scillys n. New York. Scherpendrecht, 12 te Covenas. Stad Arnhem, 12 te Emden. Solon, 11 te Willemstad. Stad Breda, 11 v. Newport Mon n. Narvik. Sloterdijk, 12 te Philadelphia. Straat Banka, 180 m. n.w. Cairns n. Brisbane. Sarpedon, 11 te Trinidad. Theobaldius, 12 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Tibia, pass. 12 Landsend n. Rotterdam. Tero, 12 verm. v. Santos n. Montevideo. Tjibantjet, 12 te Nagoya. Tjitjalengka, 12 te Hongkong. Tiberius, 11 te Bremen v. Hamburg. Triton, 12 t, Pta. Gorda. Teucer, pass. 11 Algiers n. Port Said. Theobaldius, 12 v. Cardon n. Rotterdam. Titus, 12 v. Conaives n. Puerto Plata. Van Noort, 11 v.. Luzon eil. n. Shanghai. W. Alton Jones, 11 v. R'dam n. Mena A1 Ahmadi. Waterman, 11 te Rotterdam. Willemstad, 12 te Port of Spain. Wonorato, 13 te San Francisco. Wieldrecht, 12 150 m. z.o. Kp. Padaran n. Abadan. Zijpenberg, 11 v. Melilla n. IJmuiden. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 11 rede Shoreham. Aeneas, pass. 11 Casquets n. Rotterdam. Alice, 12 te Liverpool verw. Alpha, 10 v. IJmuiden. Breezand, 11 80 m. o. Humber n. Gdynia. Brem, pass. 11 Gt. Yarmouth n. Grangemouth. Citadel, 11 v. Londen te Rotterdam. Dido, 12 te Amsterdam verw. Duurt, 11 v. Kingslynn te Vlaardingen. Esperance, 10 v. Harlingen n. Grouw. Flamingo, pass. 11 Borkum n. Hamina. Flevo, pass. 11 Borkum n. Hamburg. Havik, 11 v. Greenock te Terneuzen verw. Hydra, 11 v. Amsterdam n. IJmuiden. Insp. Mellema, 11 v. Oxelosund te Kotka verw. John, pass. 11 Tyboron n. Malmö. Keyser, pass. 11 Ameland n. Workington. Koningin Emma, 11 v. Hoek v. Holl. n. Harwich. Koningin Juliana, 11 v. Aarhus te Londen. Lean S, pass. 11 Beachyhead n. Cardiff. Lucas Bols I, 11 v. La Paluto n. Amsterdam. Lyra, pass. 11 Kp. Dantifer n. Parijs. Maris Stella, 9 v. Harlingen n. Leerdam. Merwehaven, pass. 11 Kp. Finisterre n. Rouaan. Michel Swenden, pass. 11 Hk. v. Holl. n. P.mouth. Oostzee, 11 v. Delfzijl n. Casablanca. Pavonis, 11 v. Vlaardingen n. Kolding. Phidias, pass. 11 Dungeness n. Sevilla. Reliable, pass. 11 Royalsovereign n. Kristiansand. Rose Marie, pass. 11 Startpoint n. Gent. Schippersgracht, pass. 11 Oland n. Helsinki. Tine, 11 v. Korsnas te Harlingen verw. Trude K. 11 v. Halmstad te Rotterdam. Walenburgh, pass. 11 Beachyhead n. Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee, 11 180 m. o.n.o. Madeira n. Uk. Oceaan, 11 v. Maracaibo n. Curagao. Thames, 11 100 m. w.z.w. Liverpool n. Liverpool Tyne, 11 160 m. z.o. Aden n. Trinconialee. Zeeland, 11 500 m. w.z.w. Landsend n Sf N.-iraire.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3