Grootse Hoogoven-uitbreiding zal de staalfabricage op nieuwe leest schoeien O Groen Co „Armac", snelste elektronische rekenmachine, thans gereed Panda en de Meesteivma OVERGORDIJNSTOF r Oxyd-staal vergt hoge fabriek en veel zuurstof De radio geeft zaterdag Mens blijft onmisbaar Wereldnieuws ió Uet zo N. 'N -J VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 Niet meer Martinovens IJzer in de „peer' Hazenberg Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Nederlandse geleerden ontwierpen en construeerden „super-kunstbrein" Machinist veroorzaakte in vriesnacht treinbotsing „Spookkamp Helden" weer door woonwagenbewoners betrokken West-Duitsland ducht een strategische herziening Vermakelijk heid IN DE REUSACHTIGE Siemens-Martin ovens van de IJmuidense Hoogovens moe ten de grondstoffen voor staal acht tot tien uur „sudderen" als dit woord gebruikt mag worden voor de helse temperaturen onder de vuurvaste stenen koepels der zes bestaande ovens voor de lading er in een verblindende straal wordt uitgestoten. Dan is er 180 ton staal aan de industriële behoefte toegevoegd. Als echter het nieuwe procédé van oxyd-staalbereiding, waartoe de directie van Hoogovens zojuist heeft besloten, kan worden verwezenlijkt, is er niet meer dan drie kwartier nodig voor de vervaardiging van 60 ton hoogwaardig staal. Noordelijk van de bestaande Staalfa briek en bewesten de lange Breedbandhallen wordt daartoe in het Kennemerduin straks een begin gemaakt met een nieuwe uitbreiding van de K.N.H.S., wier jaar capaciteit daardoor in begin 1958 met 300.000 ton staal zal zijn uitgebreid: 300.000 ton in blokken, naast de 800.000 ton staal volgens het Siemens Martin-principe, dat ook al tot vernieuwingen leidde binnen het fabriekscomplex langs de Noordoever van het Noordzeekanaal. De grote uitbreidingsplannen van Hoog ovens en Breedband kregen hun beslag op 20 december 1955, toen besloten werd de staalproduktie van 700.000 tot 1.100.000 ton per jaar op te voeren. De zesde Martin oven, die sindsdien aan de staalfabriek is toegevoegd, hielp deze capaciteitsvergroting inmiddels al realiseren en het zou voor de hand hebben gelegen, er nog meer Martin ovens bij te zetten. Maar de techniek bood inmiddels andere mogelijkheden. Er zijn er eigenlijk drie: het Martinproces, het Thomasproces en het .elektrostaalproces Van Martinstaai weten de Hoogovens alles af, voor Thomasstaai voelen zij daaren tegen weinig, omdat de kwaliteit niet altijd geheel naar wens is en het elektrostaal proces wordt in een land zonder „witte steenkool" (stroom uit waterkracht) wat duur. Daarnaast is echter in de laatste jaren een nieuw procédé ontwikkeld, dat 'n kwa liteit staal oplevert, die gelijkwaardig is aan of misschien soms zelfs wel beter dan Martinstaai. Zoals het meer gaat, was dit procédé al oud. Zelfs Henry Bessemer, de ADVERTENTIE ZONECHTE WASECHTE LICHTECHTE MODERNE 120 breed 5.^ Kruisstraat Haarlem - Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Drents programma. 14.25 Mannen koor. 14.50 Bereidt de school voor op het leven in de maatschappij?, causerie. 15.05 Platen. 15.35 Boekbespreking. 15.50 Strijk orkest. 16.30 Voetbalreportage. 18.20 Nieuws en commentaar. 18.40 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 De Bij bel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Koorzang. 20.25 Cabaret. 20.55 Orkestconcert. 22.00 Sol cialistisch commentaar. 2.15 Orgel en zang. 22.35 Schimmenspel op zee, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking, 14.10 Lichte muziek. 14.20 Platen. 14.40 Amateurprogram ma. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Amateurprogramma. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette-orkest. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Philharmo- nisch orkest. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actuali teiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.00 De resoluties van he t Internationaal Katholiek artsencongres te Scheveningen. causerie. 21.10 Belevenissen van een missio naris in het centrale bergland van Nieuw Guinea, causerie. 21.30 Platen. 21.50 Metro- pole-orkest en solist. 22.30 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S., N.C.R.V. 15.45 Voor de kinderen. 16.2518.15 Euro visie: Voetbalwedstrijd ZwitserlandNeder land. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 TV-encyclopedie. 20.20 Vragen aan voorbij gangers. 20.35 Platen. 20.50 Filmprogramma. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Muziek- almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.30 en 15.45 Platen. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital (ver volg). 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws.. 17.10 Koora^pg. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Koorazng. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 20.00 Orkestconcert. 20.30 Platen. 20.45 Orkestconcert. 21.15 Platen, 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. uitvinder van het Bessemer-staalprocédé noemt het al in zijn oudste oetrooigeschrif- ten, maar daar er zuivere zuurstof voor nodig is, was het allemaal op papier erg mooi, maar voor de praktijk te duur. De zuurstofbereiding heeft echter sinds dien een enorme vlucht genomen: men bouwt thans installaties, waarmee grote hoeveelheden zuivere zuurstof zijn te ma ken tegen een economisch-aanvaard.bare prijs. In andere landen werden dan ook in de afgelopen vijf jaar reeds vier staalfa brieken opgetrokken, die oxyd-staal ver vaardigen. De naam zegt het al: de zuurstof speelt de hoofdrol. In Oostenrijk, waar na de oor log moeilijkheden kwamen wegens gebrek aan schroot en aan brandstof, is naarstig verder gezocht naar een mogelijkheid om de zuurstof als brandstof te bezigen en Hoogovens heeft deze research nauwlettend gevolgd, omdat er uit bleek, dat oxydstaal wel eens beter en rendabeler zou zijn dan de uitbreiding van de Martin-staal- produktie. Men zou er echter een geheel nieuwe staalfabriek voor moeten bouwen: de outillage is geheel anders dan die voor de Martin-staalfabricage. Er wordt uitgegaan van vloeibaar ijzer ruwijzer dus, zoals het uit de Hoogovens komt. Daar ruwijzer nogal wat verontreinigingen bevat als kool stof, silicium, mangaan, fosfor en zwavel, die in deze hoeveelheden niet in de han delskwaliteit staal mogen voorkomen, moet er uit de grondstof nog al het een en ander verwijderd worden. Nu zou men de „bijmengsels" kunnen verbranden en op die manier staal overhou den, maar dat is niet zo eenvoudig als het in theorie lijkt. Niettemin komt het nieuwe staalprocédé daar in grote trekken op neer. In een stalen vat dat de vorm van een peer heeft, een converter genaamd, brengt men na 1 kalk en de schrot 'n hoeveelheid vloeibaar ruw ijzer en daarna wordt door middel van een blaaspijp met kracht zuur stof ingevoerd. Tijdens de felle reactie ver branden de „ongerechtigheden" tot verbin dingen, die of als zeer brandbaar-gas ont wijken of als slak op het staalbad gaan drijven. Dit in wezep simpele grapjp. levert grote hoeveelheden warmte op en die is wel nodig ook, want 't smeltpunt van staal ligt met 1600 graden C. ongeveer 350 gra den hoger dan dat van ijzer. Zijn de bij- mengselen eenmaal voldoende uit het ruw ijzer verwijderd, dan is het zuivere staal overgebleven en kan er volgens het reeds beproefde systeem gegoten worden: in de bestaande staalfabriek is dat in de giethal op bepaalde momenten in een zee van een lichtrood vonkenspel te zien. Er komen twee converters in de nieuwe staalfabriek. Er boven zullen bunkers gebouwd worden voor kalk, erts en verschillende toeslag stoffen, terwijl daar ook de beweegbare zuurstof-lans wordt ondergebracht. Door dat dit onmisbare apparaat een grote lengte heeft, wordt de converter-hal een hoog ge bouw van vijf verdiepingen dat 37 meter boven het maaiveld zal uitrijzen. Elke con verter kan 55 ton ruwijzer en 25 ton schrot en erts bevatten en daar blijft dan na het blazen 60 ton staal van over staal, dat uit de kantelende converter in de gietpan vloeit, die er verderop in de giethal wel raad mee weet. Uiteraard zijn voor dit procédé grote voorraden zuurstof nodig en er zal dan ook een zuurstoffabriek worden gebouwd, die ADVERTENTIE 99,5 percent zuivere zuurstof gaat maken. Dit onderdeel van het nieuwe bedrijf pro duceert constant, maar de oxyd-staalfa- briek neemt in stoten af, zodat er grote zuurstofbuffers nodig zullen zijn, die onder 20 atmosfeer druk deze grondstof zullen vasthouden. Tenslotte moet aan de fabriek een ontstoffingsinstallatie worden gemaakt om de zeer fijne ijzerdeeltjes die in de ver brandingsgassen voorkomen af te scheiden. Deed men dit niet dan zou het ontsnappen de gas met zijn „ijzervijlsel" bepaald hin derlijk zijn voor de omgeving. XXXXXXXXXXXXDOOOOOOO<X5COOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOC>OOOOOOOC" ADVERTENTIE I Tweehonderd dragers van de naam Hazenberg hebben in Groningen, in i vergadering bijeen, besloten tot op- richting van een familievereniging. De uit vele provincies van ons land en zelfs uit Madeira toegestroomde Hazenbergs kregen uit de mond van de j genealoog W. T. Vleer uit Hardegarijp de geschiedenis van hun geslacht te ho- 8 ren. De oudste Hazenberg, van wie de archiefstukken verhalen, was Willem Wiebe geheten en leefde omstreeks 1620,8 zo deelde hij mee. Elf nazaten van Wil- 8 lem Wiebe werden gekozen in het voor- B lopig bestuur der nieuwe vereniging, 8 met als voorzitter mr. dr. J. Hazenberg g uit Wassenaar, die ook deze eerste ver- 8 gadering leidde. Een door mr. dr. J. 8 Hazenberg samen met de heer Vleer en i-j de heer Padhuis uit Groningen ontwor- pen familiewapen werd door de verga- g dering goed bevonden. Aan deze beslui- g ten ging een inleiding door een andere y Hazenberg, mr. A. J. uit Leeuwarden, vooraf. OOOOOOOOOCKXX>OOCXDO(XXXXXXXXXXXXXXX)OCOOOOCOOOOOOOOCXXXX>OC BLOEMENDAAL Feestavond esperantisten. In tegenstel ling tot het bericht in ons blad van dinsdag zal de feestavond van de bond van arbeiders esperantisten ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van de bond, niet op 17, maar op 18 september in „De Leeuwerik" worden TELEFOON 22143 gehouden. Het „mathematisch centrum" in Amsterdam heeft een nieuwe elektronische rekenmachine in gebruik genomen. Deze machine, „Armac geheten en geheel in het mathematisch centrum gebouwd overeenkomstig het ontwerp van eigen medewerkers, is op haar gebied de snelste in Nederland. Ilaar capaciteit is twin tigmaal zo groot als die van de „Arra", de eerste door genoemd centrum ont worpen rekenmachine. Een zusje van deze „Arra is de eveneens door het mathematisch centrum vervaardigde „Ferta", die in bedrijf bij de Fokkerfa brieken is en daar onder meer uitstekende diensten heeft bewezen bij de be rekeningen voor de constructie van het „Friendship"-vliegtuig. p Er zijn plannen voor de bouw van een derde elektronische rekenmachine, die weer in menig opzicht een verbetering van de „Armac" zal zijn. Voorlopig echter kan met de „Armac", die onder meer opdrachten uitwerkt voor het nationaal planbureau, in de bestaande behoeften worden voorzien. Hoewel de elektronische rekenmachines fantastische resultaten geven zij maken in korte tijd berekeningen, waarmee dui zend rekenaars hun gehele leven bezig zou den zijn vormen zij toch maar een on derdeel van „het rekenbedrijf" en zij scha kelen de mens geenszins uit. De resultaten, die de machines geven, moeten namelijk voortdurend door de mens worden gecon troleerd, en de opdrachten, welke de ma chines krijgen uit te werken, vereisen een speciale bewerking, die in de zogenaamde programmeerafdeling geschiedt. 'Wanneer men zo'n machine bepaalde be rekeningen wil laten maken, dan dienen de bijna altijd ingewikkelde formules tot ele mentaire bewerkingen te worden herleid, daar het „elektronische brein" alleen maar kan optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen. Met andere woorden: het op te lossen probleem wordt in verschillende stukken verdeeld, in „blokschema's" en daarna „vertaald" in de taal der machine, een werk dat grote nauwgezetheid vereist. Dit programmeren, zo zeiden de hoog leraren, is een zeer gespecialiseerde arbeid, waarvoor men lang niet iedereen gebrui ken kan. Het vereist „netheid van brein" en een zorgvuldige manier van denken. Is het programma (de vertaling van het op te lossen probleem in machinetaal) eenmaal gereed en nauwkeurig op fouten gecontro leerd hetgeen vrij veel tijd vergt dan wordt het op een ponsband aan de machi ne „gevoerd", die daarop de gewenste be rekeningen maakt. Het mathematisch centrum werd in fe bruari 1946 opgericht, nadat reeds tijdens de tweede wereldoorlog enige Nederlandse wis- en natuurkundigen de wenselijkheid hadden onderkend, zulk een instituut in het leven te roepen voor de systematische beoefening van de zuivere en de toegepaste wiskunde. Na de' bevrijding wisten genoem de mathematici en fysici de Nederlandse regering, het gemeentebestuur van Amster dam en een aantal industrieën voor dit plan te interesseren. De belangstelling uit in dustriële kringen wordt duidelijk als men bedenkt dat de voortschrijdende industria lisatie van ons land wetenschappelijk on derzoek vereist, dat weer voor een groot gedeelte afhankelijk is van wiskundige be rekeningen. Verdere opdrachten De problemen, die het centrum worden voorgelegd, zijn vele en velerlei. Zo heeft de afdeling mathematische statistiek het vorige jaar onder andere besprekingen ge voerd en adviezen gegeven over onderwer pen als: „De invloed van het doubleren van klassen op de studieresultaten van m.o.-leerlingen", „De vorderingen van schoolkinderen in relatie tot milieu-facto ren", „De toonhoogte-variaties in de spreektaal", „Roulette-problemen", „Caries bij ratten", „Storingen van telefoonkie zers", „Wachttijden van treinen op enkel- sporige baanvakken", „Periodiciteit in de dikte van garens", en „Persistentie van de dagelijkse hoeveelheid neerslag". De afdeling toegepaste wiskunde hield zich in 1955 vooral bezig met de belang rijke onderzoekingen voor de Deltacommis sie inzake het hydrodynamische Noordzee- probleem. De opdrachten, die aan de rekenafdeling in 1955 werden verleend, hadden onder meer betrekking op: getijden-berekeningen voor de beneden-rivieren; berekeningen met betrekking tot eën veld van radiozen ders'ten aanzien'van de voortplanting van radiogolven om de aarde; berekening met betrekking tot eer) uniform maatsysteem, in de confectie-industrie; berekeningen be treffende zonsverduisteringen; periodici- teitsonderzoekingen in de rustige gang van een spoorwegwagon en berekeningen inzake een stofbesparingsonderzoek voor de con fectie-industrie. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de 37-jarige machinist bij de Nederlandse Spoorwegen J. A. V. uit Rotterdam, verdacht van het door onoplet tendheid veroorzaken van een botsing tus sen twee goederentreinen op 14 februari nabij het station Hemmen-Dodewaard. De officier van Justitie mr. F. O. Leusink eiste honderd gulden boete of dertig dagen hechtenis tegen de machinist. Volgens de machinist, die in de bewuste nacht een goederentrein bestuurde komend uit de richting Dordrecht, was het bar koud; het had gesneeuwd en het mistte. Door het hapgen uit de cabine in de felle koude was er een tranenfloers voor zijn ogen gekomen, waardoor hij een voorsein moet hebben gemist. Hij had zich even naar binnen gewend om zijn ogen af te wissen. De officier ging van het standpunt uit, dat de verdachte grove schuld aan de bot sing heeft, omdat hij op het moment van het passeren van het voorsein niet uit zijn cabine leunde, zoals is voorgeschreven. Mr. Leusink wilde rekening houden met de slechte weersomstandigheden. De raadsman mr. K. Witlox vestigde de aandacht op de zware taak van een ma chinist op een open machine in een barre winternacht, terwijl het zicht wordt be moeilijkt door stoom van de verouderde locomotief. De pleiter meende, dat de ver dachte reeds voldoende disciplinair is ge straft (schriftelijke berisping en een half jaar rangeerdienst) en dat van grove schuld geen sprake was onder deze omstandig heden. De uitspraak volgt over veertien dagen. 5. Geruisloos en snel gleed het geheim zinnige bootje door de golven, naar een onbekende bestemming. „W-waar zouden we heenvaren?", vroeg Panda angstig. „Dat zou ik u niet kunnen zeggen, meneer Pan da", antwoordde Jolliepop, die zijn waar dige kalmte weer had hervonden. „M-maar dat rare bootje ontvoert ons!", stotterde Panda. „Dat is niet gewoon!" „Inderdaad een ongewone handelwijze voor een boot", gaf Jolliepop toe. „Ik vraag mij echter af „Maak je toch geen zorgen", klonk, opeens een rammelend stemmetje uit de hut. „Drink een kopje koffie. Ik ben nog warm!" Panda kroop bibberend in de gor dijnen. „Z-zei jij dat, Jolliepop?", vroeg hij hoopvol. „Nee, meneer Panda", ant woordde de onverstoorbare knecht. „Deze uitnodiging kwam van de ehkoffie pot". Nadat sinds vorig jaar, toen wilde ge ruchten de ronde deden dat het spookte in het Woonwagenkamp te Helden, het be trokken terrein tussen de bossen angstval lig door woonwagenbewoners gemeden is, hebben er zich thans weer enige gezinnen in hun rijdende behuizingen gestationeerd. In tegenstelling tot de panische vlucht, waartoe men vorig jaar overging, schijnt men thans vastbesloten te zijn om alle in timidatiepogingen van de zijde der spoken het hoofd te bieden. Deze laatsten hebben zich ook nu weer niet onbetuigd gelaten. De families Lemmens, Van Moorsel en Westheim hoorden in een van de eerste nachten na hun aankomst het geronk van een auto, die uit de richting Kessel het kamp naderde. In de duisternis maakten enige mannelijke bewoners van het kamp een speurtocht naar de auto, die echter onvindbaar bleek. Plotseling werd er een aantal vuurpijlen afgeschoten, in het schijnsel waarvan men drie vluchtende ge stalten zag. Een achtervolging werd inge zet, maar de „spoken" wisten tijdig met de gereedstaan ie auto te ontkomen» In ieder geval constateerden de woonwagen bewoners met een zekere opluchting, dat althans deze keer wel zeer duidelijk „aard se geesten" aan het werk waren geweest. Nadien heeft men op een nacht nog eens geruime tijd een licht in de bossen zien rondwaren, maar er gebeurde verder niets tot teleurstelling van de kampbewoners, die hopen -ie spoken nog eens een warme ontvangst te bereiden. Het peil der spookseances is wel aan merkelijk ge/akt vergeleken bij vorig jaar, toen de kampbewoners geluiden als van door de lucht zwevende piano's en watergekabbel als van een plotsehng ont stane beek meenden te horen. Ministerraad van Westeuropese Unie komt zaterdag in Parijs bijeen LONDEN (Reuter/AFP). De organisatie van de Westeuropese Unie heeft bekend gemaakt, dat de ministers van Buitenland se Zaken van de zeven WEU-landen (Groot- Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxemburg) Za terdag in Parijs bijeen zullen komen op verzoek van de Westduitse bondsrepubliek. In Londen meent men te weten, dat op Westduits verzoek gesproken zal worden over „een algemene strategische herzie ning". Volgens de bondsregering mag men niet ten koste van de gewone bewapening voorrang geven aan de atoomwapens. Bonn vreest, dat de Westelijke mogendheden zo veel belang aan de afschrikwekkende kracht van atoomwapens hechten, dat zij hun troepensterkte op het Europese vaste land zullen verminderen. De „drie wijzen mannen" van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie hebben in Parijs hun onderzoek naar de mogelijkhe den om de NAVO uit te breiden tot samen werking op economisch en politiek gebied, voortgezet. Deze commissie moet nagaan op welke manier het Westen het beste kan antwoorden op de Russische ommezwaai van militaire naar economische en politieke druk. Deze en volgende week zal de com missie vertegenwoordigers van alle vijftien NAVO-landen ontvangen. ADVERTENTIE De vormhoudendc knag Vtbno-bkwiÉ Ion open en gesloten gedragen worden en op venchilleo- de wijzen gemodelleerd Hoogver- edeide poplin, krimpvrij. kreukher- atellend. was- en üchcecht ia 14 Verkrijgbaar bij: Barteljorisstraat 5 - Haarlem Telefoon 19004 Bedwongen. Een olie-ingenieur uit Texas, Myron Kinley, is er eindelijk in ge slaagd om de omhoogspuitende nieuwe oliebron, een van de machtigste van de aarde, bij Ghom in Perzië te stuiten. Met behulp van ingenieurs ter plaatse heeft hij de geiser met behulp van een afsluiter van zeven ton gewicht be dwongen. Overstromingen. Voor de tweede maal dit jaar is de Oostenrijkse provincie, Tirol, door zware overstromingen geteisterd. Dorpen en wegen zijn door het water geblokkeerd en bomen ontworteld. Po litie en noodploegen baanden zich don derdag een weg naar geïsoleerde boer derijen in de Ziller-vallei en het dorp Rum, drie kilometer van Innsbruck verwijderd. Rehabilitatie. Volgens radio-Boedapest heeft generaal-majoor Jenoe Hazai van het Hongaarse leger woensdag bekend gemaakt, dat de Hongaarsê leger-offi- cieren, die „tijdens het regiem van Ra- kosi zonder enige schuld werden ge- executeerd" thans gerehabiliteerd zijn. „Hun gezinnen krijgen thans pen sioenen", zo deelde Hazai mede. Toeneming. Volgens een mededeling van de Amerikaanse nationale Raad van Ker ken bedraagt het aantal leden van kerk genootschappen op het vasteland der Verenigde Staten thans 100.162.529, dat is 2.679.918 meer dan verleden jaar. In dit jaar nam het aantal leden toe met 2,8 percent en de bevolking met 1,8 percent. De protestanten vormen 35,5 percent van de bevolking, de rooms- katholieken 20,3 percent. Niet apart. Op een van de grootste massa bijeenkomsten, die ooit aan de universi teit van Witwatersrand (Johannesburg) is gehouden, hebben de studenten met overgrote meerderheid het plan van de regering om ook op de universiteiten het apartheidsbeginsel in toepassing te brengen, afgewezen. Eenvoudiger. In een toespraak tot de in dustriële vereniging voor de Nationale Veiligheid, heeft de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twi ning, verklaard dat de luchtmacht ge dwongen zou kunnen worden, gebruik te maken van eenvoudiger plannen en wapens, die „minder doeltreffend" zou den zijn, als de huidige tendentie naar een tekort aan technici zou voortduren. Vergelijking. Expedities van twaalf landen zullen in november naar het Zuidpool gebied gaan om 94 stations in te richten voor waarnemingen van het zuiderlicht. Het doel is een vergelijking te maken tussen het noorder- en zuiderlicht, on der meer wat betreft de graad van mag netisme en radio-activiteit. Vadermoord. Drie jongens in Norwalk in Californië, van wie de oudste tien jaar is, hebben bekend hun vader vermoord te hebben „om het huis over te nemen en de zaken te laten marcheren zoals wij dat willen". Zij zijn respectievelijk 10 jaar, 9 jaar en 7 jaar. Zij waren door )iup vader, ^en 31-jarige arbeider op een staalfabriek in hun kamer opgesloten. Diepgaand. Het Amerikaanse weekblad „Life" bevat een kleurenfotoreportage van het wrak van het Italiaanse passa giersschip „Andrea Doria", dat na een aanvaring met het Zweedse schip „Stockholm" op 29 juli bij de Ameri kaanse Oostkust is gezonken. Het wrak bevindt zich op een diepte van 73 meter. Opgeheven. Een Duitser, die beschuldigd wordt van moord en uit de gevangenis was ontsnapt, is woensdag met behulp van een hefschroefvliegtuig weer ge arresteerd. De man hield zich in de omgeving van een schietterrein bezig met het verzamelen van patroophulzen. Mensen uit de omgeving waarschuwden de Amerikaanse autoriteiten, die de man onmiddellijk lieten opsporen met een hefschroefvliegtuig. Laag op de gronds. De Zweed Allan Lund- berg is donderdag Europees kampioen koorddansen geworden, nadat hij 21 uur en 25 minuten zonder eten of drinken „boven" was gebleven. Toen hij op de grond stond, ontdekte hij dat zijn porte feuille met inhoud was gestolen. Noodtoestand. Zeven transporttoestellen van de Britse luchtmacht zijn donder dag begonnen met het vervoer van voor het grootste deel Afrikaanse troepen naar Noord-Rhodesia, waar de noodtoestand is afgekondigd met het oog op een grote staking in de koper mijnen aldaar. WE MOGEN ons volk, dat zich in het verleden eveneens aan de nodige misslagen heeft schuldig gemaakt, zeker geen zacht zinnigheid toeschrijven, maar we kunnen er trots op zijn, dat ten aanzien van de rechtspleging ons land zich zeer gunstig heeft onderscheiden van vrijwel alle an dere landen. Veel van de onmenselijke straffen en justitieële wreedheden die el ders schering en inslag waren en waarvan men niet, dan met ontzetting kan kennis nemen, ontbraken bij ons. Waarmee echter geenszins gezegd wil zijn, dat ook hier geen wreed heden zijn bedreven! Wie dit zou veronderstellen, moet maar eens terugdenken aan de gru welijke manier waarop Balthasar Gerard (of Gerarts), de moordenaar van Willem van Oranje werd terechtgesteld, of aan de folterinstrumenten die in ieder oudheid kundig museum de belangstellende toerist kan overtuigen van de afschuwelijke lijf straffen die hier werden toegepast en juist tot doel hadden door wreedheid af te schrikken. Dit verandert desondanks niets aan het feit, dat in het algemeen de recht spraak en de straffen hier te lande gunstig afstaken bij hetgeen zich in omringende landen afspeelde. Men staat overigens verstomd van het gemak waarmee de mensen enige eeuwen geleden de strafrechtpleging konden aan zien. Sterker nog, tijdens de Republiek waren de terechtstellingen meestal publie ke vermakelijkheden, openbare, kosteloos toegankelijke feestelijkheden, waarheen zich jong en oud, arm en rijk in allerijl spoedden om van het schouwspel getuige te zyn en niets hiervan te missen. Het plein, waar de terechtstelling zou plaats hebben, vulde zich reeds vroeg met toe schouwers, die soms zelfs op de daken van omringende huizen kropen om toch vooral goed te kunnen zien. Wanneer we de studies en verslagen hierover lezen, krijgen we de indruk eerder met de ope ning van de Staten-Generaal te doen te hebben, dan met een gelegenheid, waarbij een weerloos mens ondrage lijke folteringen kreeg te ver duren en zijn leven voor be gane misstappen op afschuwe lijke wijze moest boeten. En het was werkelijk niet alleen het janhagel dat deze misdrijven van de overheid (we kunnen het werkelijk niet an ders noemen) als een opwekkend kijkspel beschouwde, maar ook aanzienlijke dames en heren gaven de beulen bij hun werk luide aanmoedigingen. Geheel zonder medelijden waren die dametjes echter niet, toant zij konden nog dagen na de terecht stelling met deernis spreken over die arme, zwoegende paarden die zoveel moeite had den gehad het lichaam van de veroordeel de te vierendelen! Hier staat ons verstand werkelijk stil, en de enige conclusie, waar toe we na de nodige huiveringen kunnen komen luidt, dat het ons werkelijk onmo gelijk is de roerselen van de mensen uit die tijd te doorgronden. Nu we toch in deze richting zijn beland, kunnen we ook wel eens spreken over de dactyloscopie, die in tegenstelling tot veler mening geen jonge, maar een zeer oude wetenschap is. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2