Toernooi in drie ronden tussen Spoorwegen en Maarse en Kroon Groene Draeck" - harte wens van de kroonprinses in mei vervuld Dansschool KWEKKEBOpM -.Parklaan 6A Velsens raadslid besprak het IJmondvraagstuk uityoerig Rechtstreekse busdiensten Amsterdam-Leiden en Amsterdam-Den Haag in het geding Lemster aak als verjaardagscadeau van de hele bevolking DE MOOISTE ZOMER SINDS JAREN Oostenrijks bouwsysteem in Nederland ingeleid VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 7 Publiek vraagt er naar „Niet langer weerstand" Verzending van zeepost Voor de N.Z.H. CONGRES VOOR GEMEENTEBELANGEN Auto tegen boomtwee doden, twee gewonden Jaarvergadering Broeder schap der notarissen Bouwtijd per woning: tien tot veertien dagen Van een redacteur) De verkeerscoördinatie-expert van de Nederlandse Spoorwegen ,drs. C. G. van Leeuwen, moet donderdagmiddag na afloop van de openbare zitting van de Commissie Vergunningen Personenvervoer in het tjokvolle Minervapaviljoen te Amsterdam met een voldaan gevoel naar huis zijn gegaan. Want het laatste van zijn drie betogen over de busverbindingen tussen Amsterdam, Leiden en Den Haag liet een zeer sterke indruk na, welke nog aan kracht won doordat zijn tegenpleiter, mr. M. van Vugt als raadsman van Maarse en Kroon, briljanter was begonnen dan hij eindigde en van repliek afzag. Dat werd algemeen betreurd om dat er in de volgorde der behandelde concessie-aanvragen een zekere climax zat: eerst de door Maarse en Kroon gevraagde rechtstreekse dienst Amsterdam-Lei den, vervolgens de aanvraag van de Nederlandse Spoorwegen om verlenging van de bestaande nonstop-busdienst Amsterdaiu-den Haag, vervolgens de aan vraag van Maarse en Kroon om bediening van nagenoeg hetzelfde traject, maar dan met de mogelijkheid om ook de tussengelegen plaatsen te bedienen. De zaak was van voldoende gewicht om de diepgaande betogen te rechtvaar digen, die werden gehouden en waarbij men zich soms aan het vertrekpunt van de huidige vervoerswetgeving kon wanen in plaats van aan een formele stop plaats op een rit welke al meer dan vijftien jaar duurde. De aanvraag van Maarse en Kroon om I de vergunning voor een autobusdienst een rechtstreekse busdienst te mogen on- AmsterdamDen Haag, nog een groot aan- derhouden tussen Amsterdam en Leiden j tal jaren van kracht zullen blijven, via de rijkswegen 4 en 4a had een kort j Dat deze bestaande autobusdienst ook voorspel in een aanvraag om van rijks- economisch volkomen verantwoord is, de- weg 4 ook het traject AbbenesBurger- monstreerde spreker met de volgende ge- veen te mogen bedienen. Dat betekende, j gevens: zo stelde drs. Van Leeuwen, het terug- j Deze dienst neemt thans 20 a 25"/» van komen op een beschikking welke de Kroon het totale vervoer tussen Amsterdam en nog pas in mei van dit jaar had genomen Den Haa. voor zijn rekening en vervoert en waarbij .de bediening van dat traject thans circa 1600 a 1700 reizigers per dag. was afgewezen, omdat dit het eindpunten- Het vervoer vertoont een nog steeds stij- vervoer AmsterdamLeiden in de hand i gende tendenz. zou werken. i Het aantal reizigers per rit is gemiddeld De aanvraag van Maarse en Kroon meer dan 25; het gemiddelde bezettings voor een lijn via de rijkswegen 4 en 4a percentage gedurende het le halfjaar 1956 windt trouwens om dat voornemen geen bedroeg 40"/« (in juli 1956 zelfs 51"/o). doekjes, maar wat dat betrof beriep drs. Intussen vroeg drs. Van Leeuwen zich Van Leeuwen zich op de richtlijnen voor af of Maarse en Kroon wel als belangheb- de Commissie en op de meergenoemde be- benden in de zin van de Wet Autovervoer schikking van de Kroon, waarin uitdruk- Personen zouden kunnen worden be- kelijk wordt vastgesteld, „dat de Neder- schouwd en dus bezwaar zouden kunnen landse Spoorwegen in het eindpuntenver- maken tegen de NS-dienst. De NS-buslijn voer AmsterdamLeiden voldoende kun- immers schaadt Maarse en Kroon in het nen voorzien, zodat deelneming van i geheel niet, want zij voorziet in. vervoer Maarse en Kroon aan dit vervoer slechts j tussen twee plaatsen welke niet door kan worden toegestaan wanneer het ver- voerbelang daartoe noopt en dat dit laatste niet het geval is". Mr. Van Vugt stelde namens Maarse en Kroon hier tegenover, dat de streekver voerder de plicht heeft tot concessie-aan vragen over te gaan telkens als hem van een bij het reizend publiek bestaande be hoefte blijkt en dat was met deze verbin dingen zeker, het geval. Als sterkste argu ment meende mr. Van Vugt de stelling te moeten poneren, dat het gevaar voor af roming van vervoer van de spoorwegen in het geheel niet zo groot is als door drs. Van. Leeuwen wordt gevreesd. Een analoog geval heeft zich voorgedaan bij de bus dienst HaarlemUtrecht. Welnu: het is gebleken, dat slechts twee percent van de reizigers op deze lijn doorgaande reizigers zijn over het gehele traject. In feite zal de opening van een buslijn AmsterdamLei den nieuw vervoer scheppen, met name van mensen die vroeger weinig of in het geheel niet van de trein gebruik maakten. Vervolgens kwam mr. Van Vugt in het geweer tegen de door NS gevraagde ver lenging van de concessie voor haar non- stopbusdienst AmsterdamDen Haag en tegen het uitbreiden van het aantal halte plaatsen in Den Haag. Dat Maarse en j Kroon in 1953 geen bezwaar tegen deze lijn hadden gemaakt vond zijn oorzaak erin, aldus spreker, dat men in Aalsmeer 1 dacht, dat het accent zou liggen op een dienstregeling voor de uren, dat de treinen het reizigersaanbod niet zouden kunnen verwerken, zoals ook in de formulering der vergunningverlening tot uitdrukking kwam. Maar in de praktijk is daarvan niets te- recht gekomen. Men is onmiddellijk "begon- nen met een starre half-uursdienst en de argumentatie omtrent de behoefte daar aan, zo goed als aan het overvol zijn der treinen „verliest zich in de nevelen der ambtsberichten", aldus mr. Van Vugt, die voorts stelde dat de busdienst in zijn oor spronkelijke opzet een volslagen fiasco was geworden. Door het toestaan van meer halteplaatsen in Amsterdam en nu in Den Haag wordt de concessie voor deze dienst steeds meer van haar oorspronkelijke be doeling verwijderd. Daarom vroeg spreker de Commissie een einde te maken aan deze toestand en een normale busdienst moge lijk te maken. On zijn beurt voerde drs. Van Leeuwen aan, dat het hier gaat. om de verlenging; van een vergunning en niet om de ver- j lening daarvan, waartegen Maarse en Kroon indertijd geen bezwaar heeft ge maakt. De totale vervoersomvang, in de relaties van dit drukke en steeds drukker worden de gedeelte van ons land is echter dermate gestegen, dat het vervoer op de „oude lijn" zelve sinds eind 1953 niettemin niet on aanzienlijk is toegenomen. De kern van het vraagstuk is, dat het vervoer op de „oude lijn", de hoofdslag ader van het NS-vervoer welke een aan zienlijk gedeelte bijdraagt in de revenuen, die nodig zijn om elders in den lande ver liesgevende spoorwegverbindingen te on derhouden, de grens van de capaciteit van deze spoorweg heeft bereikt. Frequentie-opvoering stuit n.l. op zeer grote moeilijkheden, welke slechts ten koste van grote werken en investeringen kunnen worden overwonnen. Het zal daar om toch nog een reeks van jaren duren, alvorens de vervoersvoorziening over de rail geheel kan worden afgestemd op de steeds stijgende vervoersbehoefte. Omdat deze onbevredigende situatie niet kan worden bestendigd, zijn er plannen om de gehele spoorvvegsituatie te Den Haag ingrijpend te wijzigen en te komen tot een nieuw station bij bet Bezuidenhout. Deze plannen, die voorzien in één of meer verbindingen met de oude lijn zijn nog niet in een definitief stadium en voor 1962 zal waarschijnlijk wel niet met de uitvoering worden begonnen. Het zal dus nog zeer geruime tijd duren voor de capaciteits moeilijkheden op de oude lijn tot het ver leden zullen behoren en de vervoersvoor ziening over de rail aan de vervoersbe hoefte zal kunnen worden ongepast. Daarom kwam drs. Van ;euwen tot de conclusie, dat de redenen, die destijds ge leid hebben tot het verlenen aan NS van Maarse en Kroon worden bediend, terwijl er geen enkele stopplaats ligt in het streek- vervoergebied van Maarse en Kroon. Mr. Van Vugt opende tenslotte de derde ronde met zijn pleidooi voor een door Maarse en Kroon te exploiteren buslijn van Amsterdam naar Den Haag via Am stelveen, Schiphol, Sassenheim en Wasse naar. „Naar deze aanvraag is lang uitge zien, er is sterke aandrang op Maarse en Kroon uitgeoefend en tenslotte hebben zij aan deze wensen van het reizend publiek niet langer weerstand kunnen bieden", al dus begon hij. Spreker legde er de nadruk op, „dat de gevraagde voorziening, vooral bedoeld is om de tussengelegen plaatsen te gerieven, inzonderheid de relaties Amstel veenDen Haag en WassenaarAmster dam en hij produceerde natuurlijk een aantal adhaesiebetuigingen van gemeente besturen en particulieren. De bezwaren van de NZH tegen deze aanvraag kon mr. Van Vugt niet begrijpen, omdat Maarse en Kroon slechts vervoer uit het eigen gebied naar dat van de NZH zou verzorgen en omgekeerd. Niemand verricht dit vervoer op dit ogenblik, hoewel er toch behoefte aan is. Maarse en Kroon heeft de NZH herhaaldelijk tevergeefs aangeboden deze lijn gezamenlijk te exploiteren: „de doch ter mocht misschien niet van de moeder" en hij besloot: „Als Maarse en Kroon maar een dochter was, ja, dan", maar hij, voegde er aanstonds aan toe natuurlijk niet te twijfelen aan de objectieve beoordeling door de Commissie. De Commissie behield echter zowel bij deze als bij andere trou vailles van de pleiters de haar reeds zo veel jaren eigen uitdrukkingsloze gelijk moedigheid. Na mr. Van Vugt beijverde drs. Van Leeuwen zich „de war? bedoelingen ach ter de rookgordijnen te ontsluieren". En die bedoeling is, aldus de vertegenwoordi ger van de spoorwegen, een rechtstreeks vervoer tussen Amsterdam en Den Haag mogelijk te maken, als ware men terug in het tijdperk van de „wilde" bussen. Dat het Maarse en Kroon niet in de eerste plaats om het tussenvervoer te doen is, blijkt wel uit het feit, dat Hoofddorp en Aalsmeer niet in de geprojecteerde bus dienst zijn opgenomen, dat het gemeente bestuur van Voorschoten ten antwoord kreeg, dat de lijn niet door die plaats kon gaan „omdat dat acht kilometer om was" Maarse en Kroon heeft de taak om met haar streekvervoerlijnen de plaatsen bin nen haar gebied verbinding te geven met de hoekpunten, die tevens de aanrakings punten zijn met de andere vervoerdiensten. Wat er dan als tussenvervoer voor deze sneldienst overblijft is alleen het vervoer in de relaties WassenaarAmsterdam en Schiphol—Den' Haag. In beide relaties wordt reeds op redelijke wijze door de be staande openbare middelen van vervoer voorzien, waarbij nog komt dat tussen Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Paraguay Star, 18 september; Australië; s.s. Heria, 19 septem ber; Brazilië: m.s. Paraguay Star, 18 septem ber; Canada: s.s. Groote Beer, 19 september en s.s. Rijndam, 20 september; Chili: via New York, 20 september; Indonesië: m.s. Weltevreden, 20 september; Nederlandse Antillen: m.s. Artemis, 17 september; Ne derlands Nieuw-Guinea: m.s. Weltevreden, 20 september; Nieuw-Zeeland: via Engeland, 22 'september; Suriname: rms. Hersilia, 17 september; Unie van Zuid-Afrika: m.s. Ja gersfontein, 19 september; Zuidwest-Afrika: m.s. Carnarvon Castle, 22 september. gunning heeft voor het vervoer van lucht reizigers, begeleiders daarvan, personeel en bezoekers van de luchthaven. De door Maarse en Kroon aangevraagde dienst heeft geen zin voor het eindpunten- vervoer, noch voor het tussenvervoer en biedt slechts doublures, die tot schade van het gehele vervoersapparaat zullen leiden, zo besloot drs. Van Leeuwen. Mr. N. J. Polak trad in dit geval ook voor de NZH in het krijt. Dat deze onder neming geen bereidverklaring had inge diend om ook dit traject te verzorgen, zo als mr, van Vugt blijkbaar had verwacht, was uitsluitend een gevolg van het feit, dat men bij de NZH een dergelijke aan vrage even zin- als kansloos vindt. Bovendien gaat het toch niet aan, dat Maarse en Kroon maar liefst twintig kilo meter in het vervoergebied van een ander binnendringt. Op die manier kan de NZH wel een dienst IJmuidenSchiphol aan vragen. Daaraan is ook wel behoefte, maar dan zet men het gehele streekvervoer over boord. Had mr. Van Vugt een indertijd afgewezen aanvrage van een buitenstaan der voor een dienst Noordw'ijkAmster dam aangegrepen om te demonstreren, dat Maarse en Kroon op dit vervoer recht heb ben, mr. Polak citeerde de beschikking volledig; de Kroon heeft toen immers overwogen, dat het algemeen vervoer- belang meer geschaad wordt dan dat het belang van een kleine groep belangheb benden met een dergelijke verbinding zou worden gediend. Nadat ook nog een vertegenwoordiger van de Haagse Tramwegmaatschappij be zwaren had ingediend, sloot prof. ir. H. van Breen, de voorzitter van de CVP, de bijeenkomst. Het zal nog wel even duren voor de Commissie haar beslissing gereed Schiphol en Den Haag de KLM een ver- heeft. ADVERTENTIE INSCHRIJVING elke avond van 7 tot 9 uur Aparte lessen voor beginners en gevorderden aanvang vanaf 22 sept. Cursussen in: Foxtrot - Engelse Wals - Tango, Mambo - Rumba en Style-Swing. - Medal-Test Telefoon 13525 Haarlem BS ff TOEN KROONPRINSES BEATRIX op haar achttiende ver jaardag van het comité „Varend Nederland" ten paleize hoorde, dat haar een Lemster aak zou worden aangeboden namens het Nederlandse volk, sloeg zij de handen ineen van blijdschap. De prinses is een verwoed zeilster, die op de Loosdrechtse plassen met haar valkjachtje „De rode duivel" tot de gevreesde tegen standsters gerekend kan worden en toen zij de afgelopen zomer tijdens een zwerftocht door het Friese merengebied op het Sta- tenjacht van de Commissaris van de Koningin der provincie overnachtte is er al eens een gesprek opgezet in de gezellige roef over dit gedegen scheepstype, dat zich bij uitstek voor kam peren en zwerven leent. Degenen, die direct of indi rect met de Nederlandse scheep vaart te maken hebben, waar deren deze liefde van de prin ses voor water en schepen ten zeerste en mede daaruit werd het plan geboren, om haar ter gelegenheid van haar verja- ring, een cadeau aan te bie den, dat de verbondenheid van Nederland met het water en de wind tot uitdrukking zou brengen. Scheepstekenaar Arie de Boer uit Lemmer heeft inmid dels de lijntekeningen klaar hij staat er op dit als zijn ■aandeel in het geschenk te be schouwen en op de werf van G. de Vries Lentsch jr. aan de Grasweg in Amster dam-Noord wordt op de span- tenvloer al hard gewerkt aan de „Groene Draeck". Deze naam koos de prinses voor haar jacht het is de naam van het admiraalschip van Piet Hein, wiens naam al voortleeft in het motorjacht van de Koninklijke familie, dat haar eveneens door de be volking ten geschenke is gege ven. In mei-juni van het vol gend jaar kan de prinses haar eigen schip hebben: niet om mee hard te zeilen, niet om in gala mee te reizen, maar om „onder ons" mee te zwerven. Het moest een niet al te zwaar schip worden, deze „Groene Draeck", want de jongelui, waarmee de prinses het wil gaan gebruiken, zullen het zelf moeten kunnen zeilen. Vijftien meter „over alles" met een zeiloppervlak van 128 meter in-totaal-aan-de-wind werd derhave het ontwerp, dat genoeg ruimte biedt voor een gerieflijk onderkomen (niet tè veel luxe, heeft de prinses nadrukkelijk gevraagd het moet een kampeerschip blijven) en dank zij de platte bodem van het oud-Hollandse rondjachttype overal kan ko men. De indeling van het scheep je, zoals die in overleg met het comité is vastgesteld, laat ruimte voor twee bemannings leden schipper en helper en achter het bemanningsver- blijf in de piek bevinden zich twee gezamenlijke hutten aan weerskanten van een gang. In de meisjeshut zal plaats komen voor vier bedden, want de kroonprinses wilde beslist niet alleen beschikken over een hut. Aan de andere zijde van de gang komt een gasten- hut voor twee personen. Twee toiletten en douches sluiten met een keukentje het mid denschip af en in het achter schip bevindt zich dwars scheeps een salon met een klein buffet, terwijl daar ach ter de roerkuip de liefhebbers van frisse lucht alle kans biedt. De voortstuwing zal geschie den door een motor van onge veer 65 paardekrachten, bijge staan door een hulpmotor van 2 pk. Dit vorstelijk geschenk zal echter alleen dan namens het Nederlandse volk kunnen ADVERTENTIE Voor de Heer B. te A. is het de mooiste zomer sinds jaren geweest. Gehandicapt door een steeds toenemende slechthorendheid, vermeed hij zoveel moge lijk het gezelschap van anderen. Toen bracht de „Aditone"-hoorbril uitkomst. Hij voelt zich nu in gezelschap weer op zijn gemak. Hij hoort en verstaat weer alles, zonder dat zelfs iemand aan het strand bemerkt, dat hij een hoortoestel draagt. ONZICHTBAAR BETER HOREN. Eindelijk is het dus mogelijk, zowel voor dames als voor heren, een hoortoestel on zichtbaar te dragen. In de oorhaken vèn de „Aditone"-hoorbril is namelijk een perfect hoortoestel, compleet met geluidsversterker (voorzien van 4 transistors!), microfoon, tele foon en bat'terij, verborgen. Geen enkel snoer is meer zichtbaar, geen telefoon in het oor en geen hoortoestel op het lichaam. De „Aditone"-hoorbril kan worden voorzien van de door uw oogarts voorgeschreven of van onwerkzame (plano) glazen. Het montuur wordt in verschillende kleuren en uitvoe ringen gemaakt. Het is de bekende specialist op het gebied van hoortoestellen, de N.V. v.h. Fa. P. Geervliet, Keizersgracht 411 te Amsterdam, telefoon 37728, die als eerste de „Aditone"-hoorbril in Nederland introduceer de. Duizenden slechthorenden zijn er enthou siast over. Een demonstratie zal u ervan overtuigen, dat de „Aditone"-hoorbril ook de oplossing is voor uw slechthorendheid. Filiaal te Haarlem: Koningstr. 11, Tel. 16171 Het congres van de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen werd donder dagmiddag in het Concertgebouw te Haarlem voortgezet met een referaat over het IJmondprobleem door de heer J. van Os van den Abeelen, lid van de gemeenteraad van Velsen en voorzitter van de Velser Gemeenschap. De heer Van Os van den Abee len begon met de sociografische ontwikkeling van het gebied, dat wij nu kennen onder de naam „IJmond" en dat de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk omvat, te schetsen. Zo gaf hij in korte trekken de opkomst van de zware en lichte industrie weer, nadat het Noordzeekanaal gegraven was en de verbindingen met overzee en het achterland verzekerd waren. Deze ontwikkeling had ook uitbreiding van de bevol king ten gevolge en hier werd het gehoor Van de heer Van Os van den Abeelen voor de eerste keer geconfronteerd met wat men gen probleem zou kunnen noemen. De bevolking van het gehele gebied vormde een uiterst kwetsbare gemeenschap en men wilde daar vooral na de jongste oorlog verandering in brengen. worden aangeboden, indien uit alle lagen der bevolking wordt bijgedragen tot dit doel in geld of natura. Er is al een aanloopbedrag binnen op de giro van het comité, die on der nummer 1818 de herinne ring bewaart aan de achttien de verjaardag van de prinses en er kwamen geschenken in stoffelijke vorm bij. Het leeu wendeel moet echter nog wor den bijeengebracht en het co mité hoopt ën verwacht, dat de garantiesom, die enige gro te bedrijven deponeerden om reeds met de bouw te kunnen beginnen, niet nodig zal zijn. Giften kunnen eventueel ook via de Nederlandse Handel maatschappij in Amsterdam worden overgemaakt,' maar het is de bedoeling de prin ses bij het schip een boek met de namen der schenkers aan te bieden, zodat het comité het op prijs zou stellen, als elke gift vergezeld ging van de naam van de betrokkene. In de gemeente Velsen, die in de oorlog gedeeltelijk verwoest was, was het betrek kelijk gemakkelijk een nieuwe gemeen schap op te bouwen en men is daar dan ook voor een belangrijk deel in geslaagd. De toestand in Beverwijk was moeilijker, omdat het karakter van de bevolking daar altijd erg homogeen geweest was en deze bestond uit de tuinders en dé mensen die in het stadje woonden. Tussen deze groepen was altijd weinig verschil van mening ge weest. Een probleem vormt ook het gewel dige bedrijf der Koninklijke Hoogovens, dat nu reeds 10.000 mensen in dienst heeft en moet zorgen dat er voor deze mensen .woongelegenheid komt. In een periode van vijfentwintig jaar zal het aantal werk- aiemers van de UoogovwiK vermoedelijk echtër aangegroeid zijn tot 20.000. Deze mensen moeten in het IJmondgebied kun nen leven: er zullen dus verzorgingsbe- drijven moe'ten komen. Het gehele gebied telt nu reeds bijna honderdduizend in woners. Velsen heeft er momenteel 60.000, Beverwijk bijna .30.000 en Heemskerk 6.000. Het totale aantal mensen in het gebied zal in een kwarteeuw waarschijnlijk aan groeien tot 180.000. Over het algemeen be staat er nu nog eerï aversie tegen het ge bied benoorden het Noordzeekanaal als woongebied: men woont liever ten zuiden van het kanaal. Hier verandering in te brengen vormt een belangrijke opgave en de oplossing van dit vraagstuk zal voor een belangrijk deel kunnen bijdragen tot een definitieve oplossing van het probleem dat met het gehele IJmondgebied samenhangt. De heer Van Os van den Abeelen schets te vervolgens de situatie in de drie ge meenten. In Velsen is langzamerhand iets als een nieuwe gemeenschap aan het groeien. In dit verband sprak de spreker van de activiteiten van de Velser Gemeen schap, een vereniging, waarvan het be stuur is samengesteld uit "mensen van di verse schakering en die reeds belangrijk werk heeft gedaan op het gebied van de aanpassing van nieuwe bewoners aan de omstandigheden van Velsen. In Beverwijk staat de bevolking nog wat onwennig tegenover het nieuwe, waarbij ook de vrees voor mogelijke veranderingen een rol speelt. Spreker noemde het IJmondvraagstuk een nationaal belang en gaf enige voor beelden van wat voor een evenwichtige ontwikkeling nodig zou zijn, waarbij be halve de aanwezigheid van industrie- en woonwijken ook de nodige plaats voor De indeling van „De Groene Draeck", de Lemster aak, die Prinses Beatrix tegen het nieuwe zeilseizoen van het Neder landse volk ten geschenke zal krijgengetuigt van de goede smaak van ontwerper Arie de Boer uit Lemmer. Salon en nachtverblijven zullen een houtbetimmering naar keuze van de eigenares krijgen en in de cockpit (op de platte grond links) zal houtsnijwerk de rand van de kuip en de kop van het roer sieren - dit laatste met een draak. In België op de weg tussen Veldwezelt en Vroenhoven is een Nederlandse, uit Maastricht komende, auto tegen een boom gereden en geheel vernield. Een der inzittenden werd op slag gedood. In de auto, die bestuurd werd door de Maastrichtse schilder W., zaten voorts de 28-jarige radio-technicus T. H. uit Maastricht en twee Belgische dames, de ge zusters R. uit Tongeren. Naast de bestuur der zat verder de Maastrichtse kunstschil der J. H. Deze is des avonds in een zieken huis in Maastricht overleden. De auto is met zo grote vaart tegen een langs de weg staande boom gebotst, dat hij zich als het ware om de boom vouwde en de achterin zittende H. op slag werd ge dood. De beide naast hem zittende vrou wen werden ernstig gewond, De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Een gedeelte van het gezel schap schijnt onder invloed van sterke drank te hebben verkeerd. In Arnhem is donderdag de jaarverga dering van de Broederschap der notarissen in Nederland gehouden. Zij werd bijge woond door de demissionaire minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, en een aantal buitenlandse afgevaardigden. Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd gekozen mr. G. J. H. Kuijk uit Geldermal- sen .en tot leden J. C. Stuart, notaris te Haarlem en P. Zwart, notaris te Dokkum. tuinbouwgronden en recreatiegebieden niet vergeten zouden moeten worden. Tenslotte besprak de heer Van Os van den Abeelen nog in het kort de bestuurlijke zijde van het probleem, waarbij de oprich ting van de IJmondraad, waar wij het in ons blad al uitvoerig over hebben gehad, aan de orde kwam. Na de zeer boeiende inleiding werden er door enige congressisten nog vragen ge steld, die alle door de inleider beantwoord konden worden. Om half zes werd het gezelschap, waar bij zich inmiddels ook de dames gevoegd hadden, die 's middags op bezoek in het Frans Halsmuseum geweest waren, ont vangen in de ridderzaal van het Stadhuis door het gemeentebestuur van Haarlem. De burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, sprak in zijn welkomstwoord over de vol doening, die gevoeld' werd, dat Haarlem als congresstad was uitgekozen, en wenste de congressisten alle mogelijke succes toe. De voorzitter van het congres, de heer P. Sikkes, beantwoordde de toespraak van de burgemeester, waarbij hij dank bracht voor de gastvrije ontvangst, die het con gres in Haarlem bereid was. Het bouwen van meer woningen in kor-, ter tijd met minder vakarbeiders, is het doel waarnaar de Oostenrijkse ingenieur H. Morawetz jarenlang heeft gestreefd met een door hem ontworpen systeem. De re sultaten van zijn systeembouw zijn nu ook tot Nederland doorgedrongen, na een be zoek dat een achttal burgemeesters van Gelderse gemeenten onlangs heeft ge bracht aan bouwobjecten in Oostenrijk. De eerste planning, van ruim 500 woningen, bestemd voor de gemeenten Bergh, Bor- culo, Cuyk, Didam, Ede, Harderwijk, Och- ten en Wageningen, is nagenoeg voltooid. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting voor de financiële opzet van deze bouw. De coöperatieve vereniging „Bouw- belang" te Amsterdam, die de licentie- rechtgn voor dit systeem in Nederland ver wierf; heeft het systeem-Morawetz in het Amstelhotel te Amsterdam geïntroduceerd bij bestuurders en technici van enkele ge meenten en bij andere belanghebbenden. Ir. Morawetz zelf gaf een technische uit eenzetting van zijn systeem, dat bestaat uit in de fabriek vervaardigde elementen, die op betrekkelijk eenvoudige wijze kunnen worden samenvoegd. De elementen voor de buitenwanden bestaan uit houten regel werk, uitwendig bekleed met onder, hoge druk geperste asbestcementplaten en in wendig bekleed met asbestboard. Deze platen worden onder druk over een laag duplex gelijmd. Binnen in het element be vindt zich een in kunsthars gedrenkte glas- woldeken voor isolatie. De bouw levert een besparingop van 60 a 70 procent bouwvakarbeiders. Volgens de ontwerper is het.mogelijk in de komen de ja^en tienduizend woningen 'sjaars vol gens'dit systeem in Nederland te doen bou wen. De woningen moeten voldoen aan de eisen van de traditionele woningwetwonin gen, dus ook wat betreft de prijs, zo deel de de voorzitter van de coöperatie, de heer P. F. Henneman, mede. Hoewel op de bij eenkomst geen prijs werd genoemd, werd verklaard dat de prijs der aannemers vol gens verklaringen „een redelijke kans van slagen" heeft. Uit de ervaringen in Oostenrijk is komen vast te staan dat dit systeem het mogelijk maakt om woningen in een dermate snel tempo op te trekken, dat binnen tien a veertien dagen een complete woning kan worden opgeleverd. Met het Nederlandse bedrijfsleven zijn reeds onderhandelingen aan de gang over de vervaardiging van de bouwelementen. De onderdelen voor de eerste vijfhonderd woningen zullen uit Oostenrijk komen, als de minister goedkeuring voor de bouw van dit soort woningen geeft.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3