Uitgaan in Haarlem ^"Hoe is het ontstaan?^. v: Bruno Walter tachtig jaar Vijftig jaar geleden EDEN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1956 3 Goede kansen voor onze export in Mexico UIT ANDERE BLADEN Nederlandse landaanwinning als voorbeeld voor Engeland Twee jaar geëist in Haagse „sigarettenaffaire" REGENJASSEN Dit woord: GEWIEKST Kort nieuws Prof. Vegting overleden Kerkelijk Nieuws Ziekenhuisplannen van Amsterdam Raadslid dr. Sajet bepleit zijn tegenvoorstel „Jöhan v. Oldënbarnevelt" vaart ook via de Kaap Bruno Walter repeteert V oedselvergif tiging op Hr. Ms. „Steenwijk" Schip in IJmuiden binnen Uit Haarlems Dagblad van vrijdag 14 september 1906 De onbehaaglijke sfeer, waarin de in ternationale verhoudingen zijn geraakt ten gevolge van de schokkende ontwikke lingen rondom het Suezkanaal, heeft zich reeds buiten de diplomatieke kringen ver breid en zijn naargeestige onheilsstemming medegedeeld aan „het gesprek van de dag". Deze onheilsstemming, merkbaar in het dagelijkse vertier, is waarschijnlijk aanzienlijk versterkt door het gebrek aan vertrouwen, dat in korte tijd de plaats heeft ingenomen van een zekere stabiliteit in de wisselwerking tussen volk en. staats lieden in het westen, Deze stabiliteit was in niet geringe mate versterkt door de schijn van standvastig en ernstig vredes- streven, dat de westelijke politiek van de laatste maanden kenmerkte en dat de vol ken het vertrouwen gaf van een enigszins gegarandeerde toekomst. Het is vooral aan de Engelse en Franse politici van dit mo ment te wijten, dat dit vertrouwen aan zienlijk is ondermijnd. Over de bezigheden van dictator Nasser van Egypte zou heel wat te zeggen zijn dat een beeld zou geven van de wisselval lige, wankele en gevaarlijke mentaliteit, waarmede Egypte op het ogenblik bestuurd wordt en die een groot gevaar voor het gehele Midden-Oosten betekent. Doch deze Egyptische invloed in de schepping van de gevaarlijke situatie zou met dezelfde standvastigheid door de westelijke mo gendheden moeten 'zijn opgevangen, als waarmee zij de eertijds zo prikkelende Sovjet-Russische machinaties hebben weerstaan. De wijze, waarop Engeland en Frankrijk hebben gereageerd op de Egyp tische eigengereidheid, heeft het vertrou wen op de stevigheid van hun beleid sterk verminderd. Men weet thans niet meer ze ker, dat de westelijke politieke leiders het hoofd koel zullen houden in kritieke si tuaties en. men kan met reden twijfelen aan de soliditeit van hun. vredesinzichten. Engeland, dat thans zo driest en dreigend met de wapenen rammelt en. telkens weer appelleert aan. de solidariteit van de Suez- kanaalgebruikende landen, wil een inter nationalisatie van deze waterweg doordrij ven onder leuzen, die het ten. aanzien van de Europese solidariteit altijd verworpen heeft. Van een nuttige economische samen werking onder opoffering van soevereini teit heeft Engeland nooit iets willen weten, doch thans eist het vari Egypte afstand van het soevereiniteitsbeginsel ten bate van een groep landen, waarvan Egypte nooit bijzonder veel vriendschap heeft on dervonden, De manier waarop premier Eden dit alles heeft voorgedragen, wekt weinig vertrouwen in de mogelijkheid dat deze staatsman doordrongen is van de mo derne denkbeelden der herordening, die Europa en de wereld zozeer behoeven om hun problemen te liquideren. Het is een ouderwetse staatsmanskunst, die Eden de monstreert en ofschoon hiermede de Egyp-' tische lei allerminst is schoongeveegd, de Engelse lei van kortzichtige internationale manipulaties wordt er mee aangevuld te gen de verwachting in, dat ook het Britse standpunt in 1956 niet op 1856 zou zijn af gestemd. Wat de Fransen betreft, het lijkt er veel of> dat de Suezkanaalkwestie hun als een geschenk des hemels is toegevallen in een periode, die het Franse prestige tot een zeer kleine afmeting had doen ineen schrompelen, Wie praat er nog over Noord- Afrika? Suez is als een milde nevel geval len over het Franse falen overzee en. de krachtige woorden van de Franse regering aan het adres van Nasser overstemmen de twijfel, waarmee zij zich over de situatie in Noord-Afrika moest uiten. Maar dat al les helpt de wereld weinig. Het helpt de Franse regering misschien even en het helpt Eden om de legendarische grootheid van zijn voorganger die een andere dic tator ten val bracht te benaderen. Weet Eden geen andere oplossingen om dictatoren te doen vallen dan oorlog? Blijft hij dus trouw aan het grote misver stand, dat oorlogen, tegen dictatoren een zegen voor het dictatoriaal geregeerde volk zijn? Oorlogen liggen in de program ma's van mensen als Nasser besloten, Een reden temeer om ze te vermijden door hem de grond onder de voeten weg te halen en de problemen te liquideren, waaraan hij zich vastklampt. De UNO kan in de Egyp tische kwestie een taak vervullen die eer tijds een man als Hitier zijn kracht had kunnen ontnemen; de oplossing van de Suezkanaalkwestie langs de weg van. recht en redelijkheid op basis van internationa le jurisdictie zou voor Nasser een jam merlijk verlies van zijn voetstuk zijn, Een ordening van zaken in het Midden-Oosten volgens deze richtlijnen maar dan ook zonder de specifiek-Engelse belangen op de voorgrond zal op den duur toch niet kunnen uitblijven. Zij zal nog evenzeer noodzakelijk blijven na het geweld, dat Eden wil doen losbranden. Omdat geweld nooit oplossingen brengt. J. L. „Mexico biedt voor het Nederlandse be drijfsleven veel mogelijkheden. Het han delsverkeer tussen beide landen breidt zich langzaam maar zeker uit", aldus de heer G. M. Kruissink, directeur van de Neder landse Kamer van Koophandel in Mexico tijdens een bezoek aan de Utrechtse Jaar beurs. Hij vond het daarom jammer dat de Nederlandse zakenman zich in het alge meen niet veel gelegen laat liggen aan de markten over zee. Politieke onrust en de betalingsmoeilijkheden, in het bijzonder in de Latijns-Amerikaanse landen, weerhou den velen ervan, ernstige pogingen te wa gen vaste voet in landen als Mexico te krijgen. Het Europese handelsverkeer is veel gemakkelijker te overzien en voltrekt zich in veel gunstiger zin, maar de heer Kruissink was van mening dat het uiterste noodzaak is, onze export -te spreiden en op zijn minst vooral met het oog op mo gelijk minder vette jaren in overzeese gebieden „openingen" te zoeken. Nu be staat er nog een kans om in Mexico goede vertegenwoordigers te vinden, hoewel dit al moeilijk is geworden. Mexico heeft op het ogenblik 30 miljoen inwoners en de bevolking groeit per jaar nog met gemiddeld 3 procent. Sinds enkele jaren gaat het levenspeil omhoog, onder meer door de uitbreiding van het industriële apparaat. Voor Nederland is het van belang Mexico te zien als een land, waar kapitaalsgoede ren afgezet kunnen worden, zoals ten be hoeve van de industrialisatie, de mecha nisatie van de landbouw en de verbetering van het verkeerswezen. Hij zei een groot voorstander te zijn van Nederlandse vestigingen in Mexico. Philips, K.L.M. en Arganon zijn in Mexico gevestigd als een gecombineerde Nederlands-Mexicaanse onderneming; de Verenigde Machinefabrieken Stork-Werk- spoor en de Chem sche fabr.ek „Naarden en andere Nederlandse bedrijven hebben eveneens kantoren in Mexico. Het Britse blad „Daily Telegraph" schrijft in. zijn nummer van heden, dat er in de landaanwinning in Nederland „een van verbeeldingskracht getuigende prik kel" voor GrootrBrittanndë is. Volgens het blad zijn de Nederlanders nog altijd „de erkende deskundigen in de kunst van de landaanwinning, die zij reeds waren toen Vermuyden 300 jaar geleden onze moeras sen heeft drooggelegd". Na een verslag over de sluiting van de dijk om Oostelijk Flevoland zegt het blad in. zijn commentaar, dat de zeewering en de landwinning op de zee voor Groot-Brit- tannië niet zo'n groot probleem zijn als voor Nederland. Het blad vraagt zich af of de Neder landse IJselmeerplannen Engeland er niet toe zullen brengen de sedert lang ver waarloosde plannen tot landaanwinning in de Wash aan de Engelse oostkust weer te overwegen. Door het leggen van een dijk in de Wash volgens de thans 117 jaar ge leden door Sir John Rennie gemaakte plannen zou Groot-Brittannië een stuk land winnen, dat bijna even groot zou zijn als Oostelijk Flevoland, aldus het blad. De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. dr. J. C. Ma- ris, heeft twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 54-jarige schilder J. P. uit 's-Gravenhage; hij achtte hem schuldig aan diefstal in vereniging, ge pleegd in juni, bij een groothandel aan de Koninginnegracht in Den Haag. Hier werd voor een waarde van f 21.000 aan sigaret ten gestolen. P. ontkende, maar de officier meende uit diverse verklaringen het bewijs te kunnen leveren, dat P. heel kort na de in braak in het bezit was van goederen, waarvan, hij de herkomst niet kon verkla ren. De schilder zelf vertelde dat hem door de Rotterdamse zigeuner B. was gevraagd of hij iemand wist die interesse had voor een zwarte handel. P. wist iemand en vijf tien dozen sigaretten werden gebracht bij S. in de Jacob Catsstraat. Deze belde ech ter de volgende dag op dat hij ze niet wil de hebben. Hierop vond de schilder een an dere gegadigde, de 42-jarige kelner N. J. J. L. uit Den Haag, die samen met de 45- jarige chauffeur P. B. uit Den Haag de si garetten in ontvangst nam. P. kreeg f 3000. De raadsman van P., mr. dr. K. W. P. Klaassen, betoogde dat het evengoed een andere partij sigaretten kon zijn geweest en niet de gestolen rokertjes. Dit waren minder sigaretten dan er gestolen waren. Tegen L. en B. elk werd tien maanden gevangenisstraf geëist wegens heling. Een zwager van B., de 52-jarige koopman W. G. uit Den Haag, hoorde vijf maanden te gen zich eisen. Ook hij had enkele dozen sigaretten gekocht en ze evenals L. en B. niet geretourneerd. De rechtbank doet uit spraak op 27 september. ADVERTENTIE LANGE en KORTE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem ADVERTENTIE Wanneer men iemand „een gladde jon gen" noemt, wil men daarmee uitdruk ken, dat hij handig is, slim naar de sluwe kant. Precies hetzelfde begrip geeft het woord gewiekst weer. Het is rvergenomen uit het Duits, in welke taal het werkwoord wichsen betekent: met was inwrijven, poetsen. Het voltooide deelwoord wordt als bijvoeglijk naam woord gebruikt en geeft de hoedanig heid aan van het zelfstandig naamwoord vaarbij het hoort. In verschillende delen des land wordt gewiekst in enigermate van elkaar afwijkende betekenissen ge bruikt. Hier betekent het: flink van lichaam, krachtig, elders: niet licht te bedriegen, bij de hand, glad, slim, door trapt. Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... „Margrief' is véél gezelliger! Muur ingestort. Op de hoek van de Hobbemastraat en de Jan Steenstraat in Den Haag is een twee meter hoge muur, waar mee een opslagterrein van lompen en oude metalen was afgesloten, over een lengte van ongeveer zeventien meter ingestort. De stuk ken vielen over de trottoirs en de rijweg. Gelukkig werden geen voorbijgangers ge raakt. De muur is waarschijnlijk aneenge- drukt door een te zware belasting door de materialen, die erachter lagen opgestapeld. Te Utrecht, waar hij in de kliniek van prof. dr. J. F. Nuboer verbleef voor een borstoperatie, is overleden prof. mr. dr. W. G. Vegting, hoogleraar aan, en secretaris van de senaat der Gemeente Universiteit van Amsterdam. Prof. Vegting werd 3 Maart 1902 te Am sterdam geboren. Na zijn rechtenstudie al daar promoveerde hij in 1941 tot doctor in de rechten op het proefschrift „De gemeen telijke verordeningsbevoegdheid en het burgerlijk recht". Intussen was de thans overledene van 1917 tot 1930 in verscheidene rangen werk zaam ter secretarie van de hoofdstad; van 19301945 als secretaris van de dienst der handelsinrichtingen, van 19451946 als secretaris-waarnemend directeur voor de zeehaven, in 1946 als directeur van de af deling onderwijs. In dat zelfde jaar werd dr. Vegting buitengewoon, in 1949 gewoon, hoogleraar in administratief recht aan de hoofdstedelijke universiteit. Sinds 1947 was hij tevens secretaris van de senaat. Verscheidene publicaties deed hij ver schijnen. In 1954 kwam het eerste deel uit van zijn algemeen Nederlands administra tief re£ht. Geref. Kerken Bedankt voor Ter Apel B. van Oeveren te Vries (Dr.). Examens. De Classis Alkmaar heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. van Breugel, Geuzen- kade 48 (II), Amsterdam-West. Kandidaat Van Breugel kan echter voorlopig geen be roep in overweging nemen. Geref. Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk P. van der Veen, kand. te Ede. Examen. De Classis Rotterdam heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. C. van Veen, kandi daat, Bergpolderplein 13a, Rotterdam-N., die een eventueel 'beroep gaarne in over weging zal nemen. ZATERDAG wordt Bruno Walter tach tig jaar. Er zullen ook in ons land maar weinig concertbezoekers zijn, wie deze naam niets zegt. Alleen aan de jongsten misschien, want de laatste jaren was de grote dirigent maar zelden hier. Voor de ouderen echter is Walter de verpersoon lijking van een zeer eigen, zeer bijzondere dirigeerkunst, die het hart der muziek altijd geraakt heeft zonder omwegen van gewich- tigdoen en zonder zucht tot inponeren. Men zou het verwon derlijk kunnen noe men, dat de schuch tere jonge Bruno Walter Schlesinger, die zelf spreekt over zijn niet te overwinnen schuwheid, op zekere levensdag tot het inzicht kwam, dat hij. dirigent moest worden. Hij studeerde piano aan het Sternsohe Conservatorium in zijn vaderstad Berlijn en was veertien of vijftien jaar, toen hij ëen concert in de Filharmonie onder leiding van Hans von Bülow bijwoonde. In de levensherinnerin gen, die hij in 1947 onder de titel „Thema mit Variationen" heeft gepubliceerd, ver telt Waiter, hoe de dwingende kracht van Von Bülow's gebaar, de opmerkzaamheid en toewijding, de uitdrukkingskracht en uiterste nauwkeurigheid van het orkest- spel hem deden beseffen, dat het deze éne man was, die musiceerde, die de honderd spelers tot zijn instrument had gemaakt, waarop hij speelde zoals de pianist op zijn klavier. „Deze avond besliste over mijn toekomst nu wist ik, waarvoor ik be stemd was. Geen andere muzikale werk kring kon voor mij nog in aanmerking ko men dan die van dirigent...." Levens ervaringen als deze zullen overigens ontel bare muzikale jongelieden van zijn leeftijd hebben moeten verwerken, zonder dat de toekomst bracht, wat ze hoopten en ver wachtten. Zo had het ook Walter kunnen gaan, want zijn innerlijk was kwetsbaar en gevoelig, eigenschappen die niet buiten gewoon meewerken tot de ontplooiing van veel dwingende kracht en gezag. Zijn licha melijke constitutie was bovendien daarmee in overeenstemming. En tóch is Walter een wereldberoemde dirigent geworden. Hij is Berlijner van geboorte. Maar zou niet iedereen, die dit niet weet, een Wener of althans een Oostenrijker vermoeden in de man, die Mozarts tederheden, Mozarts diemonie en rococogratie weet op te roepen als een magiër? En de man, die de grote vriend van en de vurige apostel voör Mahler werd? Doch Walter stamt uit een ander, het Joodse Berlijn, dat wij kennen uit de romans Jettchen Gebert en Henriette Jacoby, de meesterlijke milieuschilderin gen van Georg Hermann, waarin de innig- heid van het Joodse gezinsleven met de- I zelfde warmte wordt weergegeven, waar mee Bruno Walter die naar het leven be schrijft in de herinneringen aan zijn ouder lijk huis. En deze afkomst verklaart veel van zijn innerlijke houding tegenover de muziek en de kunst in het algemeen. Hij is nooit belast geweest met de zwaarwich tigheid van het geborenzijn in het noorden, hij heeft opengestaan voor de schoonheid, van waar en hoe die ook tot hem kwam. Zijn innerlijk is im muun gebleken voor de gevaren der diri geerkunst, gevaren die tot gewilde held haftigheid en dicta tuur kunnen leiden. Zijn kunstenaarschap heeft in de loop .der jaren ongereptheid, zuiverheid, fijnzin nigheid en gevoelig heid behouden, eigenschappen die bij velen van zijn beroemde kunstbroeders onder hun virtuoze kunnen in de verdrukking ge raken of afsterven. Wanneer de toehoorder op een orkestcon cert meer geniet van het zien dan van het horen, als de zichtbare tekenen van 's di rigenten meesterschap teveel worden be licht, dan wordt het doel voorbijgestreefd en de muziek geschaad. Bruno Walter be hoort tot degenen, die bewezen, dat het ook anders kan. Dat de dwingende kracht, die hij als kind bij Hans von Bülow be wonderde, kan verkregen worden zonder uiterlijke opmaak en imponeerkunst. Dit vereist zelfbeheersing en zelfverloochening, maar de morele kracht, die ervan uitgaat, laat geen ensemble onberoerd, als de be tekens van de persoonlijkheid uit zijn werk blijkt. En die is in dit lange, aan de schoonheid gewijde leven voortdurend ge bleken. Van muziek vervuld, zó hebben zijn operavoorstellingen en zijn orkestconcerten geklonken. En dat hebben degenen, die het voorrecht hadden, Walters musiceren te horen, als een lafenis gevoeld en als een weldaad ontvangen. De dirigent was zeventien jaar, toen hij tot repetitior aan de Opera te Keulen werd benoemd. Te jong, maar hij wist zich te handhaven. Daar was hij trots op, maar „ik geloof te mogen zeggen, dat ik nooit ern stig aan ij delheid heb geleden, dat altijd een zachte innerlijke stem van onbevre digdheid mij kwelde met de vraag, of ik nog wel voeling met mijzelf had behouden." Aan het eind van zijn boek staat het vol gende; „Mij is de genade ten deel gevallen de muziek te dienen, zij heeft mij de weg gewezen en mij de richting doen behouden, die ik al in mijn jeugd vaag, later bewust, voor mij zag. Daarheen gaan mijn hoop en vertrouwen non confundar in aeter- num." Bruno Walter moge zich op deze dag verzekerd voelen van de bewondering en sympathie van allen, wie de muziek waar lijk ter harte gaat. WILLEM ANDRIESSEN Het Amsterdamse gemeenteraadslid dr. B. B. Sajet (PvdA) heeft de raad een uit voerige nota doen toekomen ter toelichting van zijn voorstel tot de stichting van een medisch academisch centrum te Amster dam. Reeds in 1925 besloot de raad, het groot ste ziekenhuis van Nederland, het Wilhel- mina gasthuis, te bestemmen tot acade misch ziekenhuis. In 1939 nam de raad bovendien het besluit om het verouderde Binnengasthuis (naast de Nederlandsche Bank) op te heffen en daarvoor in de plaats elders een nieuw algemeen zieken huis te doen verrijzen. In een recente nota onderstrepen B. en W. deze besluiten, waarbij het college vooral de noodzaak tot oprichting van een universitair centrum bepleit in de omge ving van het Wilhelmina gasthuis, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat een niet onbe langrijk deel van de woonhuizen in de zo genaamde Kinkerbuurt moet worden af gebroken. Het nieuwe algemene ziekenhuis zou in Slotervaart kunnen verrijzen. Dr. Sajet heeft zeer onlangs evenwel een voorstel bij de raad ingediend tot het in trekken van de raadsbesluiten van 1925 en 1938 en te bepalen, dat het WG tot alge meen ziekenhuis zal worden bestemd en dat een nieuw academisch ziekenhuis zal worden gebouwd op een terrein in het Westen van de stad, waar dan ook alle medisch-academische instituten en labora toria kunnen worden gevestigd, zodat al daar een volledig medisch academisch cen trum tot stand komt. In de 120 pagina's tellende nota verge lijkt dr. Sajet de plannen van B. en W. en zijn voorstel op sociaal-medische, univer sitaire, architectonische, stedebouwkundige en andere gronden. Hij komt tot de con clusie, dat zijn plan vele voordelen biedt boven dat van B. en W„ welks bouwtijd langer is en waarvan de kosten aanmerke lijk meer zouden bedragen. De directie van de Stoomvaart Maat schappij Nederland deelt mede, dat het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, varende in charter voor de Nederlandse regering, onderweg naar Amsterdam met ongeveer 1050 repatriërenden uit Indonesië aan boord, via de Kaap naar Amsterdam zal worden gedirigeerd. Het schip wordt in verband met het ge wijzigde vaarplan op 25 september te Kaapstad, op 7 oktober te Las Palmas en op 12 oktober te Amsterdam verwacht. Het m.s. „Oranje", zo deelt de directie voorts mede, volgt voorlopig de oude route. Aan de concerten, die men via de radio beluistert, gaan uiteraard vele repetities vooraf, repetities, die in de voor de luis teraar niet toegankelijke studio of concert zaal plaatsvinden. Maar juist gedurende die uren waarin de dirigent met zijn musici de uitvoering voorbereidt, leert men de dirigent kennen en beluistert men hoe be zielend en beslissend voor de wijze van uit voering zijn leiding kan zijn. Ter gelegenheid van de tachtigste ver jaardag van dr. Bruno Walter op de daar aan voorafgaande dag geeft de Avro zon dagmiddag 16 september een programma, waarin men vóór de uitvoering van de ge hele compositie, de repetitie van het eerste en laatste deel van Mozart's Linzer Sym fonie kan beluisteren. Met het Columbia Symphony Orchestre maakte dr. Bruno Walter in het voorjaar van 1955 een op name van deze symfonie, waaraan twee repetities vooraf gingen. Buiten weten van dirigent en musici werden ook de repetities op de plaat opgenomen. Hierdoor kan men horen met hoeveel finesse en élan de grote maestro musiceert. De akoestiek gedurende de repetities is minder gunstig daar alleen de microfoon is ingeschakeld die in de nabijheid van de dirigent staat. MUZIEK Vrijdag 14 september, Grote Kerk, 11.30— 13.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Pe ters. Het programma vermeldt onder meer werken van Bach, Scarlatti, Chopin en Grieg. Maandag speelt Arie Peters van 15.30—16.30 uur. Zondag 16 september, Linnaeushof, 1517 uur: Muziek. Dinsdag 18 september, Concertgebouw, 20.15 uur: Noordhollands Philharmonisch Orkest speelt onder leiding van Marinus Adam de ouverture „Oberon" van Weber, het derde pianoconcert van Beethoven en een sere nade voor strijkorkest van Tsjaikovski. Solist in het pianoconcert is Marinus Flipse. Dinsdag 18 september, Grote Kerk, 2021 uur: Orgelconcert. Jacob Bijster speelt werken van Buxtehude, Joh. Seb. Bach, César Franck, Hendrik Andriessen en van de uitvoerder zelf. Donderdag 20 september, Grote Kerk, 1516 uur: Orgelconcert. Piet Kee speelt werken van Sicher, Sweelink, Buxtehude, Joh. Seb. Bach, Anton v. d. Horst en J. N. David. TONEEL EN DANS Zaterdag 15 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep „Puck" geeft een voor stelling van het blijspel „Elke lente brengt een belofte" van A. Casona. Regie Guus Verstraeten. De voornaamste rollen wor den gespeeld door Nel Knoop, Dini Spronk, Karin Haagen, Pirn Mallan en Wim van der Heuvel. Zondag 16 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Van de brug af gezien" van Arthur Mil ler, mét Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Sigrid Koetse, Henk Rigters, Frans van 't Hoen en Ramses Shaffy. Regie Henk Rigters. Maandag 17 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De moppenverteller Max Tailleur treedt op met zijn gezelschap bestaande uit Wissje Bouwmeester, de Engelse caba retière Pauline Johnson en de pianist Jelle de Vries. Woensdag 19 september, Minervatheater, 14 uur: Martin Vinjee's kindertoneel geeft: „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Woensdag 19 september, Stadsschouwburg, 20 uur: De amateurtoneelvereniging „De verenigde spelers" geeft een voorstelling van „Het lied van alle tijden" van D. H. Scheffer onder regie van Elise Hoomans. Donderdag 20 september, Stadsschouwburg, 20 uur: „Nederlandse Theater Bureau" met „Boefje", toneelstuk van J. M. Brusse, met Charmy Reynen, Louise Ruys, André van Dijk, Hans Pauwman en Emmy van Swoll. DIVERSEN Vrijdag 14 september, Concertgebouw, 19 en en 21.30 uur: Filmvoorstelling onder meer over de „Tour de France", te geven door Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant. Zondag 16 september, Concertgebouw, 20. 20 uur: Bonte avond met medewerking van Johnny Jordaan, Eddy Christian!, Johnny Meyer, Willy Alberti, Jan Tromp en „de Mounties". Zondag 16 september, „De Leeuwerik", 20 uur. Dansavond met „The Ballroon Players" met zang van Annie Palmen. Zondag 16 september, gebouw St. Bavo, 13.30 en 15.00 uur: Het kindercircus „Lamber- tha" geeft twee middagvoorstellingen. Woensdag 19 september, „De Leeuwerik", 20 uur: Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Bond van Arbeiders Espe rantisten F. L. E. wordt een feestavond gegeven waaraan medewerking wordt ver leend door het muziekgezelschap „De gong", de goochelaar „mr. Jack" en de heer K. do Hernandes met een voordracht over Spanje. Woensdag 19 september, Minervatheater, 20 uur: Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het N.V.V. wordt een bonte avond gegeven waaraan medewerken Rita Reys, Thom Kelling, „De spelbrekers", Koos Schekkerman en Wessel Ilcken met muziek van deze tijd. Progirammasamen- steller Gabri de Wagt. Vrijdag 14 september, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Operette Gezelschap geeft een uitvoering van „De Graaf van Luxemburg". Vrijdag 14 september hotel Boekenrode 20 uur: dr. J. C. Mollerus spreekt over de Libanon, Syrië en Israël voor de Oud-leer lingen Vereniging der HBS-b in Haarlem „De Garde". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Zweedse film over die ren „Het grote avontuur". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van de film „La fille dangereuse" met Jean Gabin en Sylvana Pampanini. Zon dagochtend 11 uur vertoning van de operettefilm „Rose Marie'. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de kleurenfilm „In het jachtge bied der haaien". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van een film over Afrika „Ge vaarlijk paradijs". Woensdag 19 september, Grote Kerk, 20 uur: Samenkomst ter gelegenheid van de reclasseringsdag. Sprekers ds. A. J. van Rhyn, Pater L. Coumans, Kapitein P. Vons en drs. N. Boeken. Medewerking verlenen: muziekkorps Leger des Heils, dirigent Berend Schut, R.K. mannenkoor, leider Jan Laanveld en Klaas Bolt, orgel. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.30— 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien per sonen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3017 uur. Huis Van Looy: Zevende jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Tot 7 oktober geopend. Vishal: Schilderijen, gouaches, tekeningen beeldhouwwerk van Karei Appel, Willy Baumeister, Corneille, Maurice Estève, Henri Moore, Vieira Da Silva, Joseph Zaritsky, Lynn Chadwick, Marini, Ger- maine Richier, Zadkine en anderen. ADVERTENTIE De mijnenveger „Steenwijk" van de Koninklijke Marine is donderdagavond de Vissershaven te IJmuiden binnengelopen om twee opvarenden, die aan voedselver giftiging leden, aan land te brengen. Een ambulance-auto van de Marine heeft het tweetal overgebracht naar het maripe- hospitaal te Overveen. De „Steenwijk" is omstreeks kwart over twaalf weer vertrok ken om deel te nemen aan de oefeningen in de zuidelijke Noordzee. De nieuwe één-paards-slangenwagen is van het politiebureau Smedestraat overgebracht naar het magazijn van brandbluschmiddelen in het Pand, al waar deze wordt nagezien en eenige kleine wijzigingen worden aangebracht. Zodra men hiermede klaar is wordt hij weder overgebracht naar het politiebu reau en zal, vóór dat hij in gebruik wordt gesteld, aan het politiepersoneel worden getoond opdat het vertrouwd zal kunnen geraken met de bediening ervan. Op den wagen kunnen, behalve de koetsier, zeven personen worden ver voerd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5