Dulles geeft geen steun aan forceren van het Suezkanaal Nieuwe socialistische partij in Italië zal tot stand komen Elektronica-tentoonstelling „FIRATO" in het R.A.I.-gebouw Scotland Yard onderzoekt een griezelig „weduwenmysterie" Luidsprekers Wie om de Kaap wil varen kan op de Amerikaanse financiële hulp rekenen Christen-democraten hopen dat fusie zal leiden tot democratisch front Van 1 tot en met 8 oktober: Spanning in badplaats Eastbourne Tientallen testamenten vlak voor dood gewijzigd ten gunste van één man ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 15 Bevolkingsonderzoek in Elburg Parijs en Bonn beraden zicb over hun olievoorziening Bijstand verwacht van de Verenigde Staten Lacoste over nieuwe plannen voor Algerije Britse economie rekent op Amerikaanse bijstand Buitengewone begroting in november? Ds. H. Hasper zeventig jaar Hongaarse componist Paul Gyongy naar Nederland Schildpad met een elektronisch brein Opnieuw verlenging van Wederopbouwwet gevraagd Mr. Wendelaar verlaat de Eerste Kamer (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren een persconferentie gehouden die aan duide lijkheid niets te wensen over liet. Hij speel de open kaart zowel tegenover de pers, als tegenover Groot-Brittannië en Egypte. Dit laatste zal men in Londen weinig waarderen omdat hierdoor veel van de in druk is weggenomen die Sir Anthony Eden in het Lagerhuis vestigde om pressie op Egypte uit te oefenen. President Nasser kan thans weten dat de Verenigde Staten geen geweld zullen aanwenden indien Egypte medewerking weigert aan het nieu we genootschap van kanaalgebruikers. In geval van zulk een weigering zullen de Amerikaanse schepen rond de Kaap varen. Voor Egypte moet het geruststellend zijn dat Dulles, zo mogelijk nog uitdrukkelij ker dan president Eisenhower op zijn laat ste persconferentie, het gebruik van ge weld in de huidige omstandigheden onge rechtvaardigd noemde. Het Westerse front is hierdoor minder indrukwekkend ge worden, maar Washington wil Londen en Parijs beslist niet stijven in de waan dat de Verenigde Staten bereid zouden zijn de doorvaart door het Suezkanaal eventueel met geweld te forceren. Het plan van de nieuwe vereniging van kanaalgebruikers wordt in Washington aan Dulles toegeschreven, al legde hij er gis teren zelf de nadruk op dat het plan ge groeid is in overleg tussen de Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers. Op bijna huiselijke wijze zette Dulles uit een hoe hij zich de werking van dit plan voorstelt. Men beoogt een voorlopige op lossing niet op diplomatiek niveau, waar geschermd wordt met leuzen, doch op lou ter technisch terrein waar deskundigen wellicht ter plaatse, informeel, een tijde lijk compromis zouden kunnen bereiken. De Egyptische reactie voorspelt overigens niet veel goeds voor dit nieuwe plan. Dul les zei wel te hopen dat Egypte tot an dere gedachten" zal komen, doch hij beseft kennelijk dat daar weinig kans op be staat. De Verenigde Staten halen reeds opge legde tankschepen uit de mottenballen. Zij zijn bovendien bereid andere landen, die hun schepen om de Kaap willen sturen, fi nancieel bij te staan. Dulles ging echter niet zover aan andere staten een gedrags lijn voor te schrijven. De Republikeinen willen de verkiezin gen in november winnen met de leuze „vrede en voorspoed". Het zou daarmee niet stroken als de vrede niet gehand haafd zou kunnen blijven. Toch is het niet juist de huidige Amerikaanse houding toe te schrijven aan het partijbelang in dit ver kiezingsjaar. De politiek van de Republi keinse regering is tengevolge van de bin nenlandse politiek wellicht wat nadrukke lijker, maar ook indien er geen verkiezin gen op handen zouden zijn geweest, zou den Eisenhower en de zijnen waarschijn lijk een zelfde gedragslijn gevolgd heb ben. Dulles heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten niet van plan zijn zich schie tend een weg te banen door het Suezka naal, als Egypte zou proberen de doorvaart te blokkeren van schepen van de voorge stelde vereniging van kanaalgebruikers. Hij zei overigens uit de rede van Eden niet de indruk te hebben gekregen, dat de Britse premier beloofd had dat Groot-Brit- tannië dit wel zou doen. Dulles, die kort voor zijn persconferentie van de Egypti sche ambassadeur in Washington, Ahmed Hoessein, te horen had gekregen, dat uit voering van het plan voor een gebruikers organisatie „oorlog" zal betekenen, ver klaarde, dat de eerste Egyptische reactie de Verenigde Staten er niet van weerhoudt met het plan verder te gaan. Dulles zei te geloven dat de Egyptische regering het plan niet helemaal begrepen had. Hij zei te hopen dat de Egyptenaren zouden in zien, dat het plan een oprechte poging is om op praktische wijze een oplossing te vinden voor het vraagstuk hoe de scheep vaart door het kanaal gehandhaafd moet worden. Dulles zei ook, dat via de Ameri kaanse bank voor in- en uitvoer dollars beschikbaar kunnen worden gesteld als de olievoorziening van Europa en andere ge bieden tengevolge van de Suezkwestie vertraging zou ondervinden en uit andere bronnen zou moeten worden aangevuld. De Amerikaanse regering is bereid te overwegen dollarleningen te verstrekken aan bevriende landen die de extra-onkos- ten van de vaart om de Kaap niet kunnen dragen. De Stichting voor Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders zal ook in Elburg een onderzoek instellen, dat geleid wordt door prof. H. D. de Vries Rei lingh, hoogleraar aan de Amsterdamse ge meentelijke universiteit. Men wil onderzoeken welke uitwerking de afsluiting en gedeeltelijke inpoldering van de Zuiderzee op de Elburgse bevolking heeft. Het gaat hierbij niet alleen om de bevolking van het ingepolderde gebied zelf, maar evenzeer die van zijn randgebieden. Burgemeester Folkerts van Elburg is niet pessimistisch over de invloed die de inpolderingen hebben op zijn gemeente. Het verlies van de visserij zal, naar hij vertrouwt, gecompenseerd worden door an dere positieve werkgelegenheden, die zich in de toekomst zullen uitbreiden. Het eerste onderzoek wordt een „mo mentopname" van de toestand thans, die over enige jaren kan worden herhaald en waardoor dan de groei van de oude naar de nieuwe toestand kan worden nagegaan, dus een herhaald statistisch onderzoek met conclusies door vergelijking. (Van onze correspondent in Rome) Het zou van gering inzicht getuigen indien men verwachten zou, dat de hereniging der beide socialistische partijen in Italië een kwestie van weken of enkele maanden was. Negen jaar lang hebben zij elkaar fel bestreden en ernstige misverstanden waarbij dan nog persoonlijke veten komen, worden niet opgelost door een gesprek der kopstukken. Dat de nieuwe socialistische partij er komt en dat zij behalve de Nenni-socialisten en de sociaal-democraten waarschijnlijk nog andere groepen (Cucchi en Magnani, volkseenheid van Ferruccio Parri en professor Calamandrei) en enkele „onafhankelijken" in zich zal opnemen, kan men wel zeker achten. De Franse senator Commin wist wat hij zei, toen hij werkelijke resultaten voorspelde tegen einde 1957 of bij de verkiezingen in 1958. Beide partijen hebben hun standpunt uiteengezet, de Nenni-socialisten vrij scherp en duidelijk, de Saragat-socialisten, zo als te verwachten was, wat vager. Beiden hebben erkend, dat die standpunten niet onverenigbaar zijn en een grondslag vormen voor verder overleg. Dit is reeds veel. Het gaat om d e zaak waarvan de toekomst der democratie in Italië afhangt de terugkeer van de socialistische partij van Nenni tot democratische methoden. Waar zoveel op het spel staat, moet men er zich bij neerleggen, dat het tijd vergt. verbreden". Hij wees er verder op dat de PARIJS (Reuter/AFP). De Franse re gering bestudeert de voorziening van olie- produkten voor het geval het Suezkanaal zou worden gesloten. Men overweegt ver hoging van de raffinagekosten van ruwe olieprodukten en het huren van_ 0l^e" schepen in enkele andere landen, in het bijzonder de Verenigde Staten. De Westduitse regering heeft de Ver enigde Staten gevraagd of West-Duitsland Amerikaanse olie kan krijgen in geval de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten zou worden afgesneden. West-Duitsland moet ongeveer tweederde van zijn jaar lijkse oliebehoeften van ongeveer tien mil joen ton invoeren uit het Midden-Oosten. Uit Venezuela wordt ongeveer een hair miljoen ton ingevoerd. Een tijdelijke slui ting van het Suezkanaal zou de west duitse industrie niet zeer zwaar treffen omdat slechts 20 tot 24 percent van de olie uit het Midden-Oosten door het Suez kanaal wordt aangevoerd. Indien deze olie via de Kaap zou moeten worden vervoerd zou West-Duitsland mogelijk een tijdelijk tekort krijgen, aangezien de voorraden slechts voor twee tot drie weken voldoen de zijn. De benzinëvoorraden zijn vol doende voor ongeveer twee maanden. Men verwacht dat de Verenigde Staten enige tankschepen aan de reservevloot kunnen onttrekken indien dit noodzakelijk zou zijn. ALGIERS (Reuter) De Franse minister resident in Algerije Lacoste heeft vrijdag op een persconferentie te Algiers meege deeld, dat de Franse regering nieuwe voor stellen bestudeert voor een toekomstige sta tus van Algerije. Deze nieuwe plannen hou den ondermeer een gemeenschappelijke kie zerslijst voor Europese en Mohammedaanse Algerijnen in, aldus minister Lacoste. Er zou een bestuursraad moeten komen, waarvan het hoofd door de Franse regering wordt benoemr, zo zei hij. De plannen zullen aan de Algerijnse bevolking worden voorgesteld en haar reactie erop zal spoedig bekend zijn, aldus minister Lacoste. De sociaal-democraten., die jarenlang als klein groepje in de bres hebben gestaan voor de burgerlijke vrijheden in westerse zin, vormen een voldoende waarborg te gen een terugkeer tot de toestand van 1947 toen alle Italiaanse socialisten achter de communisten aanliepen. „Er is geen spra ke van dat zij zich door de Nenni-partij zullen laten verzwelgen, ook al is Saragat beslist niet opgewassen tegen een politicus van het uitzonderlijk formaat van Nenni. Dit feit en de veel grotere aanhang van Nenni, wiens partij ook veel beter georga niseerd is, zal echter wel tengevolge heb ben dat het uiteindelijk resultaat linkser zal zijn dan de overeenkomstige partijen in Groot-Brittannië of Nederland. Ongedeeld Nenni heeft daarop in de ..Avanti" reeds gezinspeeld en tevens de Christen demo craten er op gewezen dat men de wantoe standen en schandalen niet- tot in lengte, van dagen achter een vrome glimlach ver bergen kan. „De druk die de massa's op onze beide partijen uitoefenen komt voort uit ongeduld en uit een soort wanhoop, waarmee de Christen-democraten goed zul len doen rekening te houden bij hun aan staande congres. Het volk is zich bewust van de ernst van de toestand en voelt welk gevaar er verbonden is aan de kloof tus sen de natie en de staat. Er is een lucht ledig ontstaan waarin vrij spel wordt ge geven aan de in Italië nooit stervende conservatieve en clericale machten, die er destijds in geslaagd zijn de liberale staat van Cavour en Garibaldi uit zijn koers te drijven en die nu proberen, ten dele met succes, de republikeinse staat, welke ge boren werd uit de verzetsbeweging te doen ineenschrompelen tot een aartsva derlijk conformisme, waarbij de overge leverde, grotendeels nog middeleeuwse structuur der Italiaanse maatschappij on aangetast blijft". „Het is mogelijk en waarschijnlijk dat een tot eenheid gebrach te socialistische partij heel veel stemmen op zich zou verenigen. Maar een partij met een groot aantal kiezers, die niet in staat is de vraagstukken onder de ogen te zien en op te lossen, welke opgelost moe ten worden om van Italië een modern land te maken, wat wij niet zijn, ook al hebben, wij een moderne grondwet, zou van weinig nut zijn". Eerbied Belangwekkend is een toespeling in dat artikel op de Sovjet-Unie en het commu nisme. „Aanvaarding van de methoden en de doelstellingen der democratische poli tiek opent voor ons een toekomst van vrede en vooruitgang. Veelsoortigheid van poli tieke partijen, die elkaar afwisselen in de leiding der publieke zaak vloeit onafschei delijk voort uit de grondwet, waarvoor wij hebben gestreden, en die wij wensen ge ëerbiedigd te zien en te eerbiedigen in elk van zijn onderdelen, Bovenal omdat het voor ons steeds duidelijk is geweest dat democratie en liberalisme onafscheidelijk behoren te zijn van het socialisme ook daar, waar uitzonderlijke historische om standigheden het proletariaat genoopt hebben zijn toevlucht te nemen tot op stand en burgeroorlog, precies zoals soort gelijke omstandigheden eenmaal de bur gerij hebben genoopt daartoe in haar strijd tegen de feodale wereld". Nenni meent, dat er voor de toekomstige socialistische eenheidspartij ook geen moei lijkheden zullen rijzen wat de buitenland se politiek betreft, mits aan de term „Wes terse wereld" de geografische, historische, economische, culturele zin worde gegeven, die hem toekomt en niet de beperkte zin. die hij in de laatste zes. zeven jaar heeft gekregen onder de invloed van de koude oorlog tussen Americanisme en Sovjetisme. Hij meent dat het niet moeilijk is hier over met de sociaal-democraten tot een vergelijk te komen, maar het werkelijke doel is het vormen van een partij, die eventueel een democratisch alternatief kan zijn voor de christendemocratische par tij, zodat men niet langer beducht hoeft te zijn dat elke verzwakking der christen democraten Italië dichter bij een rechts of links extremisme en de dictatuur brengt. Bezinning Geleidelijk aan beginnen de christende mocraten meer aandacht te schenken aan wat er in het socialistische kamp omgaat. De partijsecretaris Fanfani heeft gespro ken over „te waarderen, zij het ook niet steeds heldere, pogingen om de democrati sche grondslag van ons politieke leven te christen-democraten in de verstreken tien jaren steeds die bondgenoten hebben we ten te kiezen wier programma en. wier voornemens het best geschikt leken om sa men te werken aan de wederopbouw van het land en dat zij ook in de toekomst hun keuze zullen weten te doen, Wie tot onze inzichten en doelstellingen nadert kan op onze hulp rekenen (men. neemt aan dat dit tot Nerani was gericht) ,wie zich daar van afkeert (een waarschuwing aan Sara gat), rekene niet op ons, evenmin rekene op ons (wederom tot Nenni), wie zou vein zen nader tot onze inzichten te zijn geko men met het verheimelijkte doel des te be ter krachten en denkbeelden te ondersteu nen die wij vinnig hebben bestreden en zullen voortgaan te bestrijden tot de uit eindelijke overwinning". Hier wordt voor het eerst duidelijk gezegd dat de christen democraten zich aan de zijde van de nieu we socialistische partij zullen scharen, wanneer zij deze een werkelijke democrati sche partij achten. De ontwikkeling ver loopt dus niet ongunstig. LONDEN (Reuter/AFP) De Suezkanaal- crisis kan tot zulke fundamentele veran deringen in de Britse economie leiden, dat de Britse regering in november een buiten gewone begroting zou moeten indienen, al dus „Financial Times". Als de crisis voort duurt zal zij een weerslag hebben op de kosten van levensonderhoud, de nationale begroting en op de reserves, die 2.276 mil joen dollar bedragen, 181 miljoen dollar minder dan op het overeenkomstige tijd stip van het vorige jaar, toen het besluit genomen werd een buitengewone begroting in te dienen. Deskundigen schatten, dat een omvang van 2 miljard dollar een noodzakelijk minimum voor het sterlingge- bied is, maar officiële kringen zeggen dat deze reserves er zijn om in geval van crisis te worden aangesproken en dat Groot- Brittannië de kosten best kan dragen. In economische kringen twijfelt men er echter niet aan, of het vraagstuk van een bijzon dere hulp van de Verenigde, Staten is op het ogenblik een van de dingen, waar de Britse regering zich ernstig mee bezig houdt. Olievoorziening Het noodcomité van Amerikaanse olie maatschappijen heeft plannen uitgewerkt voor de olievoorziening van West-Europa. Men acht het mogelijk de olieproduktie in de gebieden van de Golf van Mexico en de Caraibische zee met 1.1 miljoen tot 1.3 miljoen vaten per dag te verhogen. Deze grotere produktie kan met de bestaande vervoerscapaciteit aan Europa worden ge leverd ter aanvulling van de leveranties uit het Midden-Oosten, indien deze om Kaap de Goede Hoop zouden moeten wor den verscheept in plaats van door het Suezkanaal. Indien de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten naar de Middellandse Zee lopende buis ei dingen ook zou komen stil te liggen, zal men volgens Amerikaanse functionarissen in Europa waarschijnlijk tot rantsoenering van olieprodukten moeten overgaan. In de Verenigde Staten zal het verbruik echter niet behoeven te worden beperkt. Wol duurder Makelaars in Melbourne (Australië) ver wachten, dat maandag bij de openinge van de eerste serie wolveilingen van het ver koopseizoen 1956/57 de markt vast en le vendig zal zijn. De aangeboden wol be vindt zich in zeer goed? conditie. Make laars te East London (Zuid-Afrika) zeg gen dat de stijging van de wolprijzen op de Zuidafrikaanse veiling waarschijnlijk het gevolg is van de Suezkanaalcrisis. Zij me nen, dat enkele landen voorraden vormen, om gedekt te zijn, wanneer de aanvoer afgesneden mocht worden. Onder belangstelling uit het gehele land heeft ds. H. Hasper, emeritus predikant te 's-Gravenhage, de man van de psalmbe rijming en van de „geestelijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen", zijn zeventigste verjaardag gevierd. Ds. Hasper ontving vele geschenken en een grote hoe veelheid telegrammen uit binnen- en bui tenland. De loco-burgemeester van 'sGravenhage, wethouder Van den Oever, bood hem de gelftkwensen van het gemeentebestuur aan en deed beril namens' de koningin mede deling van zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De Engelse hadplaats Eastbourne heeft sinds half augustus van dit jaar nauwe lijks meer aandacht gehad voor het slechte weer, omdat er zich nu al een maand lang andere dingen afspelen, die de gemoederen sterk bezig houden en zelfs voor een zeker toerisme naar dit oord hebben gezorgd. Scotland Yard is er namelijk nog steeds met man en macht bezig het zogenaamde weduwenmysterie" uit te zoeken, een om vangrijke zaak met moord- en fraudelucht jes, die aan het rollen werd gebracht door een grote verzameling anonieme brieven, gericht aan de plaatselijke politie. Het gaat om „een aantal" zeer bemiddelde oude we duwen, wier levensavond in deze bad plaats op listige wijze zou zijn bekort door een man, die zich bovendien tevoren van een flink gedeelte harer erfenissen zou hebben verzekerd. De aanduiding „een aantal" blijkt voors hands de enig mogelijke in deze zeer in gewikkelde zaak, want haar omvang blijkt nog moeilijk vast te stellen. Toen Scotland Yard de zaak aanvatte deden de wildste geruchten de ronde waarin zelfs van 300 vermoorde weduwen werd gesproken maar de beroemde detective Herbert Hannam verdiepte zich begrijpelijkerwijs eerst maar eens in vier gevallen die de meeste aandacht hadden getrokken, nadat zijn mannen talrijke testamenten hadden onderzocht. In deze vier gevallen was na melijk gebleken dat de testamenten door één en dezelfde persoon waren onderte kend. De rechercheurs weigerden deze naam te noemen, maar het persbureau AFP waaraan wij, evenals aan United Press, deze gegevens ontlenen gewaagde van een zekere Verdoux. De laatste be richten omtrent het onderzoek gewagen reeds van meer dan twintig overleden we duwen in wier testamenten één en dezelf de per ,i genoemd wordt. Sommige daarvan zijn vervalst en van andere is het opvallend, dat zij vlak voor de dood van de erflaatsters zijn gewijzigd. In verschei dene gevallen betreft die wijziging onder meer een verandering van de wens om begraven te worden in het verlangen om gecremeerd te worden, hetgeen uiteraard de detectives zeer verdacht voorkomt. Het aantal detectives dat met deze zaak werd belast is in de loop van de laatste weken belangrijk uitgebreid, gezien het enorme aantal verhoren van mensen, die met de thans overledenen in contact zijn geweest. Daaronder bevindt zich een zeer groot aantal verpleegsters. Zelfmoord na hypnose? Uit het feit dat in de verhoren ook ver scheidene apothekers en drogisten zijn be trokken wordt afgeleid dat in vele geval len de dood is ingetreden door vergiftiging. De stand van het onderzoek geeft trou wens al vele redenen om aan te nemen dat het einde van een aantal der weduwen is bespoedigd, doordat zij zichzelf in een neerslachtige toestand teveel slaapmidde len hebben toegediend. Reeds in het begin van de bemoeienissen van Scotland Yard hebben detectives het vermoeden doen blijken dat een bepaalde figuur (waarbij dan uiteraard gedacht wordt aan de man die in zoveel testamenten tegelijk genoemd wordt) de weduwen door een bijzonder vermogen tot wilsoverdracht en wellicht door hypnose zover zou hebben gebracht. Nog een aanwijzing in deze richting was een verklaring van de 72-jarige me vrouw Ethel Hunt, de moeder van de Mount Everestbeklimmer sir John Hunt, die op voorwaarde dat haar huis voortaan door de politie bewaakt zou worden, enige inlichtingen durfde te verschaffen. Zij ver telde onder meer benaderd te zijn door een onbekende, die had aangeboden haar in behandeling te nemen voor bepaalde gees telijke stoornissen. Inmiddels zijn bij Scotland Yard ver zoeken om opheldering binnengekomen van mensen wier familieleden in Eastham onder soortgelijke merkwaardige omstan digheden zijn gestorven. De testamenten blijken veelal te zijn veranderd zonder dat de familieleden ervan werden ingelicht. Hannam en de met hem samenwerkende rechercheurs hebben reeds vele tientallen personen verhoord en er volgen er deze week nog meer. Volgens United Press zal het niet lang meer duren voordat tot gerechtelijke ver volging van de verdachte wordt overge gaan. In de eerste weken van oktober zal zich op uitnodiging van de sectie Holland van het Internationaal Instituut voor heden daagse Muziek in samenwerking met het Genootschap van Nederlandse Componis ten en de stichting Donemus en met goed keuring van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Nederland, bevinden de Hongaarse componist Paul Gyongy, onder-directeur van het bureau voor Hongaarse muziek te Boedapest. Dit bureau verricht zijn taak in Hongarije op soortgelijke wijze als de stichting Donemus in Nederland. Paul Gyongy zal in enige bijeenkomsten een overzicht geven van de stand van de hedendaagse Hongaarse mu ziek in zijn verschillende uitingen en daar bij werken laten horen die voor dit doel door de beste Hongaarse orkesten, koren en solisten op de band zijn vastgelegd. Van maandag 8 tot en met maandag 15 oktober zal het R.A.I.-gebouw in de hoofd stad weer een dorado zij» voor fijnproevers op het uitgebreide terrein der elektronica. Dan wordt daar namelijk de zevende FIRATO gehouden onder auspiciën van de F.I.A.R., de Vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op Radiogebied. Door de FIRATO echter een radiotentoon stelling te noemen, zou men haar groot on recht aandoen, want hetgeen op deze ex positie te zien zal zijn, omvat vrijwel het gehele, zeer uitgestrekte gebied der elek tronica. De eerste FIRATO in 1950 was inderdaad een radiotentoonstelling, maar dan meer voor de mensen van het vak en voor de handel. Uit dit bescheiden begin (één zaal tje in Bellevue met 27 stands) is de grote tentoonstelling gegroeid, die ieder jaar steeds meer belangstelling trekt. Vorig jaar, toen Bellevue voor haar te klein was ge worden was en zij voor het eerst in het R.A.I.-gebouw werd gehouden, telde men in 6% dag ruim 91.000 bezoekers, een aan tal dat alleen nog door de jaarlijkse auto- Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verlenging, voor de derde maal sinds 1952, van de werkings duur van de Wederopbouwwet. Zoals men weet, houdt het tijdelijke karakter van deze wet verband met de omstandigheid, dat het in het voornemen lag, de daarin geregelde materie definitief te regelen door herziening van de woning wet. Hoewel de desbetreffende wetsontwerpen bij Koninklijke boodschap van 23 januari 1956 aan de Staten-Generaal ter over weging werden aangeboden, kan niet wor den verwacht, dat deze herziening voor 1 januari tot stand zal komen. Daar onder meer het premie- en bij- dragebesluit woningbouw, de besluiten voor alle uniforme bouwvoorschriften en bevordering eigen-woningbezit hun grond slag in de Wederopbouwwet vinden, is het gewenst de werkingsduur van deze wet opnieuw te verlengen. Minister Witte acht het niet nodig dit maal een eindtermijn voor de werkings duur van deze wet te stellen. Een regeling tot intrekking van de wet zal toch moeten worden getroffen bij de wettelijke rege ling tot invoering van de aanstaande wo ningwet en de wet op de ruimtelijke ordening. i i j 'f .0%' In het officiële orgaan van de V.V.D., „Vrijheid en Democratie" heeft het Eerste Kamerlid mr. W. C. Wendelaar meege deeld, dat hij bij de verkiezing van de nieuwe Eerste Kamer geen eventuele her benoeming zal aanvaarden. De heer Wen delaar is sinds 25 augustus 1948 lid van de Eerste Kamer. tentoonstelling wordt overtroffen. Toen be sloeg de FIRATO een oppervlakte van 11.000 vierkante meter, dit jaar zal dat 15.600 vierkante meter worden. Men ver wacht dat het aantal bezoekers thans boven de 100.000 zal komen. In tegenstelling tot de grote tentoon stellingen op elektronisch gebied in Londen en Diisseldorf, waar nagenoeg uitsluitend produkten van de nationale industrie ge toond worden, is de FIRATO internatio naal, want er zullen produkten uit vrijwel de gehele wereld, onder meer uit de Ver enigde Staten en uit Japan, te zien en. te horen zijn. „Stilteman" Dat laatste, het horen, schept voor de organisatoren van de expositie ieder jaar weer een probleem. Het is volkomen be grijpelijk dat de standhouders graag de prestaties van hun radiotoestellen, band recorders en platenspelers willen demon streren. Maar als zij dat allemaal tegelijk doen, wordt het een zodanige heksenketel, dat de bezoekers horen en zien vergaat. Allerlei maatregelen, die vorige jaren daar tegen waren genomen, bleken niet afdoende te zijn. Men heeft nu iets nieuws bedacht: in het R.A.I.-gebouw komt een zendertje dat grammofoonmuziek uitzendt en aan de exposanten zal gevraagd worden, hun radiotoestellen uitsluitend op dit zendertje af te stemmen als zij willen demonstreren. Door deze „koekoek-éénzang"-methode hoopt men de kermisachtige cacofonie van andere jaren te voorkomen. Als tenminste de bandrecorders en platenspelers geen roet in het eten gooien. Standhouders die teveel decibels produ ceren, worden op de vingers getikt door de „stilteman", een militair van de ver bindingsdienst der Koninklijke Landmacht, die via een „walkie-talkie" al te zware ge luidsexplosies rapporteert aan het tentoon- stellingsbestuur, dat de betrokken stand houder daarna aanspoort tot geluidsbeper king. Dit is niet de enige medewerking die de verbindingsdienst van onze krijgsmacht aan de FIRATO verleent. Hij zal ook zijn uit gebreide apparatuur op het gebied van radar voor de luchtmacht, zijn telexinstal laties en zijn radio-telefoonverbindingen demonstreren. Men zal er onder meer kun nen radiotelefoneren met een legerauto, die (waarschijnlijk) op de Dam komt te staan. Elektronische schildpad Een andere attractie zal de „elektronische schildpad" zijn, die op één van de stands zal rondwandelen. Dit merkwaardige „dier", dat niet draadloos bestuurd wordt, heeft een elektronisch „verstand", waar door het in staat is allerlei opzettelijk op zijn weg geplaatste hindernissen te ont wijken. Andere nieuwtjes van praktischer nut zijn de „Dust Bug", een apparaatje dat de vorm heeft van een pick-up en dat gram mofoonplaten afdoende van stof en slijpsel reinigt, een draagbaar televisietoestel, spe ciaal bestemd om televisie-antennes op de juiste plaats en in de juiste stand te zetten, een goedkope FM-voorzetapparaatje en een bandrecorder met een voortreffelijke mu- ziekweergave bij de zeer geringe band snelheid van 1% centimeter per seconde. In een afzonderlijke zaal zullen die in zenders een plaats vinden, die geen ge luidgevende artikelen exposeren. Evenals vorig jaar krijgt iedere duizend ste bezoeker een geschenk: 'n radiotoestel een bandrecorder of een platenwisselaar. De gelukkigen worden door de politie aan gewezen. Gevr. NET MEISJE v. huis houding en/of winkel. Fa. J. v. Dillewijn, Santpoort, Hoofdstraat 192. HANDIG MEISJE gevr. voor huish. en winkel. Aanm. tus sen 7 en 8 u. Wol en Handw. huis de Zonnebloem. A. van Pel, Snelliusstr. 37. tel. 5614. NAAISTERS voor hand- en machinewerk, alsmede leer lingen, hoog loon. Aanmel den ook 's avonds tuss. 68 Miezérus, Zijlweg 55 Haarl.. tel. 10815. Kruidenierszaak zoekt voor donderdag, vrijdag en zater dag bekwame VERKOOP STER. Aanb. Br. L 6117. Direct gevr.: DAMES KAP STER of KAPPER. J. H. Ha- gedoorn, Reggestraat 86. Te lefoon 4546, IJmuiden. Ervaren TYPISTE zkt type werk aan huis. Br. L 6119. Exportkantoor te IJmuiden vraagt BEDIENDE (mnl. of vrl.) in bezit prakt. dipl. boekhouden, kunnende ty pen. Bekendh. met mod talen strekt tot aanbeveling. Br. met opg. verl. salaris en voll. inl. L 6109. Biedt zich aan, NET PER SOON voor concierge, con troleur, wachtsman of iets dergelijks, v.g.g.v. Br. L 6120 BIJVERDIENSTE aangeb. v. man die over veel vrije tijd beschikt. Br. L 6122. WIE HEEFT breiwerk ge vonden, kleur oud rose. Gaarne terug te bezorgen: Reinier Claeszensstraat 5, IJmuiden. Vrijstaande WONING te kp gevr. Moet binnen plm. 10 maanden leeg te aanv. zijn. Br. L 6118. WONINGRUIL. Vrij huis, 1 huisk., gr. woonk., 3 sl.kam., badk., zolder, schuur. Voor dito huis in IJmuiden-Óost. Huur f 8.75. Geelvinckstr. 92, Velsen-N. Het beste corset is een „ETERNA" CORSET Wijk aan Zeeërweg 4. WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, bestek, elektr. geluidsinstall. en platen, luchtbedden, toneel decoraties. Eerste IJmuider Verhuurinrichting, Tromp straat 35, IJmuiden-Oost. TE KOOP vulkachel, gesch. voor keuken of kleine werk plaats. Prijs f 10. Wijk aan Zeeërweg 146. Te koop pr. RADIO-PICK- UP-KAST zonder radio. Lan ge Nieuwstraat 784. TE KOOP wegens overcom pleet huiskamertafel met 6 stoelen. De Jong, Stations weg 97, Velsen. RALSTON PLASTIC VERF. Het merk waar u op kunt vertrouwen. Off. Ralston dea ler Rasch, Huygensstraat 59. Telefoon 4209. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2. Tel. 5852. Voor alle HUISHOUDEL. ART. natuurlijk even naar de Winkel van Sinkel, Ka naalstraat 64. tel. 4787. VERHUUR z. CHAUFFEUR Citroën Sport. Kennemer- laan 130, Telefoon 6186. POPPENDOKTER. Alle voorkomende reparaties wor den aangenomen. Alexander Bellstraat 5, IJmuiden. Aangeb. prima KOSTHUIS voor 2 a 3 pers. Omtr. Lange Nieuwstr. Event, ook voor echtpaar m. gebr. van keu ken. Br. L 6125. Net pers. mnl. zoekt GEM. ZIT-SLAAPKAMER m. ver warm. en voll. pension. Br. met prijs L 6124. SLAAPKAMER aangeboden, met voll. pension voor 2 net te heren. Br. L 6123. WONINGRUIL Amsterdam- Oost. 1 étage: 4 kamers, keu ken, zolder en groot plat. Voor vrij ben. plus 3 slaap kamers in IJmuiden Oost. Br. Stokmanplantsoen no. 1. Wenst u te ruilen met een WONING in de Bilt voor woning in IJm. (Oost)? Inl. bemidd. bur. „The Third Man", Rein. Claezsensstr. 5, IJm. 's avonds 6.30 uur. KOUSEN REPARATIE. Mevr Visser, Tasmanstraat 4 vb Dirk Hartoghdwarsstr., IJm STOFZUIGERS. Gunstige betalingsvoorwaarden. Har tendorp, Gen. Cronjéstraat 43 H'lem. Kruidbergerweg 51. Santpoort Dorp. TE KOOP GEVR. Hutkoffer en gashaard. Jan Kostelijk- laan 30, Velsen. TE KOOP BSA damesfiets (kl. model), hondenmand, boxkleed, reiswieg. Alles pri ma. Heerenduinweg 147, na 7 uur. Te koop z.g.a.n. 2 pers. SPI RAAL. Gijzenveltplants. 177. TE KOOP z.g.a.n. Heren win terjas m. 48/50. Wassenaer- straat 6. PETROLEUMKACHEL te koop. Nieuw. Zegstroo, Rui- terstraat 122. TE KOOP gasfornuis f 70. Ook wel ruilen voor een goede naaimachine. 2 schuif deuren in goede conditie en 2 ramen. Tegen billijke prijs. Br. L 6126. Te koop z. g. a. n. 12 els VLOERKLEED. Adres Vlier straat 4, IJmuiden. Aang. CITROëN 11 SPORT. In prima staat f 1100. Lange Nieuwstraat 314, IJmuiden. Tel. 5461. TE KOOP AANGEB. mooie schrijfmachine, 2 leren voet ballen, nieuw. Zeeweg 230. Aangeb. JAARSMA HAARD. Prima staat. Grote cap. Ge vraagd: Kinderfietsje. Tele foon 6404, IJmuiden. Te koop van partic.: FIAT 1100, m. open dak, in pr. st. L. Bangma, Bosbeeklaan 22, Santpoort. Prima mooie HAARD met grond en achterplaat f 50. Hoofdstraat 27, Santpoort-D. WASMACHINEFABRIEK heeft regelmatig wasmachi nes met lichte emaille-besch. Gloednieuw. Met garantie. Van f 206.— voor f 145.—. Desgewenst afbetaling. Fa- brieksdepot: Anna v. Buren- laan 44. Tel. 39204. Haarlem. Te koop: Z.g.a.n. z.w. beige AUTOCOAT. Leeft. 16—18 j. f 25. Adr. Kerkerinklaan 2, Santpoort-Dorp. Tweeling KINDERWAGEN te koop i. z. g. st. f 100. Reg gestraat 17, IJmuiden. Te koop enige laken WA- TERSTAATSKLEDING, nw., en gedragen, maat 52 a 54. Rembrandtlaan 11. TROUWJAPON te koop. Br. L 6121. Te koop ROYAL ENFIELD 250 cc. 250 gld. Oosterduin- plein 17. Te kfcop aang.: TRAPNAAI- MACHINE in salonkast. Te gen elk aann. bod. Fahren- heitstraat 25, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13