Arend Reym AUTORIJLES Jixtde I Agenda voor Velsen Veranderingen, die verbeteringen zijn, brengen programma op hoger peil Kennemer antaarn \{Q*oqueb\ J. H. HAGEDOORN Abonnementen voor de concertserie en aantrekkelijke filmserie ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1956 6 BEVERWIJK 'autcA Duitse trawler ter zoute bij Groenland Nieuwe kotter KW 31 „Petronella" voor Katwijk Katwijkse logger naar Wieringen verkocht Wintercompetitie gleed vlot van stapel Waterloo—Stormvogels 2 CCB KONDIGT AAN: VGV met nieuwe moed aan de slag AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Seizoenopruiming TAXI NODIG? BEL 50 0 0 „Beklemmende uren" (vrijdag t/m. zondag, ThaliaTheater) De onverkwikkelijke situatie, waarin het gezin Hilliard terecht komt, als een drietal uit de gevangenis ontsnapte zware jon gens, die de pas her wonnen vrijheid tot elke prijs wenst te behouden en zich in hun huis nestelt, is door regisseur Wil liam Wyter met na druk getekend in deze perfecte thriller „Desperate Hours". Het is een gewoon Amerikaans gezin: twee kinderen en een rustig geluk, dat plotseling onderbro ken wordt door de drie aartsboeven, die zich verschuilen in hun huis en een pe riode van zware terreur beginnen. Vooral geestelijke terreur, die wellicht nog be klemmender is dan de lichamelijke bedrei gingen, die het drietal aanwendt, om ont dekking te voorkomen. Dochter Cinthy krijgt haar portie, het ouderpaar leeft in een voortdurende angst voor de directe toe komst, maar de tienjarige Ralph slaat zich met kinderlijke onbevangenheid het best door de moeilijkheden heen. De misdadi gers blijken echter ook mensen te zijn althans de jongste van hen gaat het tegen de borst stuiten en dan volgt het boeiende spel met de levens van de gezinsleden als inzet. Er „moeten" twee moorden gebeuren, omdat de aanwezigheid der ontsnapten in het huis van de Hilliards niet geheel ver borgen kan blijven en dan gaat het lot zich tegen deze drie meedogenloze kerels keren: voorzichtig weet de heer des huizes het net om het trio rond te trekken en de apotheose komt in zijn volle geladenheid los: de be legering door de FBI van het huis, waarin een deel van het gezin met de dan onge wapende schurken verblijft. Het is een knappe film geworden, in elk opzicht boeiend en dank zij de voortreffe lijke rolbezetting (Humphrey Bozart als de ruwe, meedogenloze Glenn Griffin, Fre deric March als de bedreigde pater fami- lias Dan Hilliard) een aaneenschakeling van indringende scènes, die door Wyler met meesterhand aaneengeregen werden tot dit verhaal. j.F, Zondagmiddag draait „Duivelsgebroed" in Thalia, een Western met Peggy Ste wart en Sterling Holloway. „Bü ons op Hawaii" (Thalia, maandag t/m. woensdag) is het wat vlakke verhaal tje van het romantische eiland, de overle venden van een getorpedeerd schip en een valstrik, die hun een vliegtuig bezorgt. Kennelijk routinewerk, maar toch wel met zoveel vaart gefilmd, dat men zijn ple zier zal beleven aan de avonturen van het drietal schipbreukelingen, dat tenslotte op een eiland vol mooie meisjes belandt en daar in allerlei hartsaangelegenheden ver wikkeld raakt. „Rob Roy" (W.B.-Theater, vrijdag-zater dag). In deze uitermate fraaie rolprent kan men Richard Todd bewonderen als held en hoofd van een „clan" in Schotland, die zich tegen de overheersende Engelsen verzet. Onder aanvoering van Rob Roy rollen zij van het ene gevecht in het andere, hierbij zelfs een geheel fort op een troep soldaten veroverend. De Engelse regering in Londen verklaart de aanvoerder tenslotte tot land verrader en tracht hem, overigens vruch teloos, gevangen te nemen, terwijl de fiere naam van de clan nietig verklaard wordt. Door zijn jonge, charmante vrouw (Gly- nis Johns) wordt de heethoofdige er toch ADVERTENTIE J J MOOT ZO* KEMNEMERLAAtt Sö ZATERDAG 15 SEPTEMBER fJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Beklemmende uren". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, opea van 9.30-12 en 14-16.30 uur. „Felison", 16 uur: Opening tentoonstel ling in de expositiezaal Heidestraat te IJmuiden-Oost. Toneelver. Advendo, 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, cabaretavond. Stichting De Velser Gemeenschap, sectie zang, 14.30 uur:Schapenweide, Van östa- destraat, openluchtconcert door jeugd- en kinderkoren. Sichting De Velser Gemeenschap, sectie muziek, 20 uur: Stationsplein IJmuiden, taptoe door IJmuider Harmonie. ZONDAG 16 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Duivelsgebroed", 19 en 21.15 uur: „Beklemmende uren". Rex, geen opgave. „Felison", 14-17 uur: Expositie als zater dag. MAANDAG 17 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Bij ons op Hawaï". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. „Felison", 19-21 uur: Als zaterdag. VELSEN Raadhuis, geen spreekuur burgemeester; 15-17 uur: Spreekuur wethouder van onderwijs. ADVERTENTIE DAMES- EN HERENKAPSALON REGGESTRAAT 86 hoek Rijnstraat Telefoon 4546 midden in de Rivierenbuurt DE ZAAK VAN VERTROUWEN Het bedreigde gezin bijeen - moeder, vader, de dochter Cynthia en de dap pere kleine Ralphie (Desperate Hours). (Thalia). van overtuigd dat de stam enkel bezig is, zichzelf, al vechtend te vernietigen en gaat hij naar de koning om pardon voor de zij nen te vragen. Dit wordt hem genadiglijk gegeven en dan keert de rust weer. Een kleurrijk product uit de studio's van Walt Disney, waarin verschillende karakteris tieke typeringen van oude, vechtjasserige Schotten gegeven worden. Ook de weer gave van haast folkloristische gebruiken is zeker de moeite waard. H.S. „Love me or leave me" (Luxor- Theater, maandag, dinsdag en woensdag). Een showfilm in kleuren en in cinemas cope, die het verhaal in beeld brengt van een eenvoudig dansmeisje (Doris Day), dat door keiharde zakenmansmanipulaties van een eigenaar van een wasserij in Chicago als zangeres opklimt tot de hoogste roem in de „showbusiness" in Amerika en via de Ziegfield Follies uiteindelijk in Hollywood belandt. Daar komt het tot een breuk met de zakenman, met wie zij inmiddels ge trouwd was en hervindt zij een vroegere pianist-vriend, die inmiddels ook tot hoge roem gestegen is. Een beslist niet origineel gegeven, op zeker niet oorspronkelijke wijze door regis seur Charles Vidor uitgewerkt. Het geheel moet gedragen worden door de twaalf lied jes, die mejuffrouw Day zingt en dit zin gen vormt, naar mijn smaak, nu niet direct een dwingende reden de film te gaan zien. Haar spel is evenmin indrukwekkend. De aardigste momenten worden nog veroor zaakt door James Cagney, die de driftige, heetgebakerde zakenman uit Chicago met zijn minderwaardigheidscomplex en gang stermanieren verbeeldt. En voor diegenen, die ervan houden, de liedjes en de achter grond van de Amerikaanse amusements wereld. F.D. „Duivelsspel (Luxor Theater, vrijdag, zaterdag en zondag). Dit keer weer eens een film, waarvan er toch eigenlijk wel ietwat te veel gemaakt worden. De strijd tussen dieven en moordenaars aan de ene kant tegenover een enkele dappere cow boy is namelijk niet zo origineel en ook de oplossing van het verhaal munt nu niet bepaald uit door vindingrijkheid. Tony Curtis is dit keer de dappere jon gen die 't met behulp van een vriend (Arthur Kennedy) en een vriendinnetje (Colleen Miller) een heel eind brengt. Dat wordt echter aan het slot van de film pas duide lijk, wanneer alle dieven ingerekend zijn. Voordat het echter zover is wordt er braaf geschoten en gemoord, geslagen en ge vochten, hetgeen voor een keertje mis schien wel aardig is maar wat op de duur toch wel gaat vervelen. Gelukkig loopt er in deze film een man rond die af en toe werkelijk grappige opmerkingen plaatst, dat is voor dit genre rolprenten in feite al een bijzonder grote aanbeveling. H. de G. „Ik vecht niet voor geld" (W.B.-Theater vrijdag en zaterdag) zegt Robert Mitchum, de hoofdpersoon in deze „Western", wan neer hij verzeild raakt in een meedogen loze strijd tussen twee groepen rauwe mannen, die elkaar het bezit van uitge strekte landerijen met daarop grazende, kostbare runderen betwisten. Inderdaad gaat hij slechts éénmaal „op de vuist", maar dan ook op zeer spectaculaire wijze, want hij heeft als plaats van handeling een verlaten cafézaal uitgekozen, waar dan ook de snel achter elkaar sneuvelende glaasjes, flessen en spiegels een waardige achtergrond vormen voor zijn geduchte rechtse. Dit alles neemt niet weg, dat hij tegen het eind van de film, wanneer een diepe snijwond hem voor lange tijd aan het ziekbed lijkt te hebben gekluisterd, tóch nog even zijn revolver laat spreken in een avondlijk gevecht, waarvan de af loop voor hem zo fortuinlijk is, dat hij tenslotte zijn verdere lief en leed kan gaan delen met de rijke dochter van een ge lukkige landeigenaar. Een film, zoals er dertien in een dozijn gaan, mét spanning, maar zonder enige originaliteit. Van maandag af draait „Het licht scheen in de duisternis". N. R. K. Voor het eerst hebben Duitse trawlers deelgenomen aan de gezouten kabeljauw visserij in de omgeving van Groenland. In Bremerhaven is totaal 1365 ton gezouten kabeljauw aan wal gebracht, dat naar. Ita lië is geëxporteerd, terwijl in Kiel één trawler 245 ton aanvoerde voor export naar Zuideuropese landen. Van eind april tot begin augustus hebben de motortrawlers „Gustav Dahrendorf", „Henry Everling" en „Hugo Homann" elk twee reizen van 44 dagen naar Groenland gemaakt. Deze drie schepen behoren thuis in Bremerha ven. De trawler „Laboe" uit Kiel onder nam slechts één reis. De schepen hadden zouters aan boord afkomstig van de Fa- Donderdag is voor de eerste reis ter vis serij vertrokken de motorkotter Petronella KW. 31, toebehorende aan schipper J. van der Plas. Deze kotter is gebouwd bij de Scheepswerf Hakvoort te Monninckendam en meet 91 reg. ton bruto bij een lengte van 24 m, breedte van 6 m en een holte van 2,80 m. Het vaartuig is uitgerust met 1 De motortrawllogger Jan KW. 84, die het eigendom was van de heer J. van Duijn is verkocht aan de heer S. Veerdig te Hippolytushoef. Het schip is in de vaart gebracht onder de naam Anna Suzanna WR. 88 en vaart vanuit IJmuiden. Binnenkort zal er nog een kotter van Wieringen in bedrijf komen. -Het is een zo genaamde voorpostenkotter, die in gereed heid wordt gebracht. De kotter zal worden beheerd door de heer P. de Graaf te Hip polytushoef zoals dit reeds het geval is met de Okko Bosker WR. 25, Internos WR. 49, Flevo WR. 50 en Stella Maris WR. 51, welke vaartuigen in IJmuiden worden vertegenwoordigd door de heer W. Goos. Het vijfde schip heeft de naam Spes Nostra WR. 56 verkregen en er wordt een 180 pk Bohn Kahler motor in geplaatst. Visafslag Urk. Donderdag werd door 40 vaartuigen op Urk aangevoerd: 4720 pond kuilpaling, prijs f 0,395f 1,07; 152 pond snoekbaars, prijs f 0,94; 220 pond rode baars, prijs f 0,81f0,83; 240 pond blei, prijs f 0.04, alles per pond en 564 bak nest, prijs f 2,60 f2,65 per bak van 3714 kg. ADVERTENTIE Dit is het nobele hoofd van de heer JUNIUS DE BROCKENMAECKER direkteur van een bloeiend bedrijf in poets en lapmiddelen, waarin hij door het gebruik van zijn zeer oude familienaam en een dubbel stel ellebogen een vooraanstaande positie bereikte. Zijn hobby's: peerden, een 6-liter renwagen en Louise de Landérich, een meisje uit bijna even hoge familie als de De Brocken- maeckers. Hij rijdt sinds zijn zevende auto in de afdankertjes van papa, die daarna ijlings naar het autokerkhof moesten worden ge bracht, al dan niet met de indrukken van de esdoorns van het landgoed der Brocken- maeckers in het lakwerk. Maar GOED autorijden heeft hij nog nimmer gedaan, want daar is meer voor nodig, dan een rijbewijs en een welgevulde portefeuille mitsgaders een redelijk privé-inkomen uit de verkoop van poets- en lapmiddelen. Hij heeft natuurlijk dom gedaan Hij had bij moeten komen. Gediplomeerd auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Telefoon 8930 De schaakclub Kij'k Uit heeft haar win tercompetitie aangevangen in het club lokaal aan het Moerbergplantsoen in het Cultureel Gebouw. De belangstelling van de zijde der leden was groot, bijna allen doen mee aan dit voor een schaakclub be langrijke gebeuren. Een aantal oud-leden, dat door verschil lende omstandigheden verleden jaar niet meespeelde, waren ditmaal wederom van de partij en dit kan alleen maar de span ning ten goede komen. Omdat verscheidene oud-leden tot de sterkste schakers van Kijk Uit behoorden, baarde de indeling der wintercompetitie wedstrijdleider De Haas enige zorgen, maar door het instellen van parallelgroepen is hij er in geslaagd een voor allen zo goed mogelijke oplossing te vinden. Er wordt nu in parallelgroepen gespeeld met twee groepen van tien deelnemers, met als bepaling, dat de bovenste vijf spelers uit elke groep het volgend seizoen groep I gaan vormen en de onderste vijf spelers worden dan in groep II geplaatst. Alle spelers zijn er op gebrand, een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken en dit culmineerde reeds in de eerste ronde, waar men elkaar niets toegaf en de echte wedstrijdsfeer reeds aanwezig was. In groep I A wist de kampioen van Kijk Uit, Blok zijn eerste partij te winnen, dit maal tegen Kraaienoord, en Gordijn gaf blijk het nog niet verleerd te zijn, daar de pas gepromoveerde Heidenreich niet tegen hem op kon. Ook A. Kistemaker speelde een goed partijtje tegen Doornenbal met als beloning een punt. Voor een verrassing zorgde het nieuwe lid Reinhout, door van Wijdoogen te winnen en dit betekent altijd nog een bijzondere prestatie! In groep Ib ook al een verrassing, n.l. de remise van Kok tegen 't Hart was niet voorzien; Walda rekende af met de pas ge promoveerde Hölscher en de eindspelcom ponist Mees wist van Stals te winnen, die na een afwezigheid van twee jaar weer tot zijn oude liefde teruggekeerd is. v. d. Plas en Rijke maakten het elkaar wel moeilijk op het schaakbord, maar het werd toch remise. In groep II speelde men zeer voorzichtig en als resultaat kwamen er allemaal remi ses uit de bus. Alleen Boer wist een vol punt te scoren tegen Plugboer; Kistemaker en v. d. Plas maakten remise, evenals Dek ker en Plugboer, die geen positieve winst konden behalen, M. Lanser en v. Nieuwen- huizen konden evenmin winst vinden, waardoor ook hier een verdeling van het punt kwam. Tenslotte begon ook de pas gepromoveerde Verlaak met een zeer ver dienstelijke remise tegen Boer. Groep III vertoonde meer strijdlust met als resultaat enige dwingende uitslagen; zo wist Boerrigter na een enerverende partij van v. Niekerken te winnen, evenzo ging het met de veteraan Abspoel, die in het nieuwe lid Wal zijn meerdere moest erken nen. Verder wist v. d. Tuin van het oud lid Bakker te winnen. In de laagste groep is het meestal zo, dat wie de laatste blunder maakt de partij ver liest, maar nu waren ook deze heren zeer voorzichtig en gaven elkaar geen kans, zo dat het hier ook al remise was, wat de klok sloeg. Blok en Vis, twee oude rivalen, be reikten „egp gelijk spel, Buys wist, te£ep, het nieuwe lid Prins ook al niet verder te komen dan JAen tenslotte boekte de blinde schaker Cleeren een succes door tegen de sterk geachte Peek ook remise te maken. Donderdag worden de wedstrijden voort gezet. Het eerste elftal van Waterloo speelt zon dag de laatste oefenwedstrijd voor de aan vang van de competitiewedstrijden. Deze wedstrijd spelen de IJmuidenaren tegen Stormvogels 2 op eigen terrein om 10 uur. Het volledige programma voor Waterloo luidt: Waterloo 1Stormvogels 2, 10 uur; Beverwijk 4Waterloo 2, 10 uur; Terrasvo gels 4—Waterloo 3, 10 uur; Spaarndam jun. Waterloo jun. 12 uur; VSV asp. aWater loo a 2.30 uur (zat.); VSV asp. cWaterloo b 2.30 uur (zat.). Waterloo 1 komt uit met W. Kok; N. N. en P. v. d. Klooster; L. N. Schaap, J. Schaap en J. v. d. Bos; J. Schol, J. Buding, G. Post, J. van Sikkelerus en J. L. v. Leeuwen. Deze maand begint ook voor de Commis sie Cultureel Beverwijc het winterseizoen 19561957. Het wordt een seizoen waar over enkele mededelingen vooraf zeker op hun plaats zijn, temeer daar er vergeleken met voorgaande jaren enkele veranderin gen hebben plaatsgevonden. In de eerste plaats zullen de concerten worden gegeven in de grote zaal van het Kennemer Theater, die na de verbouwing een dusdanige verandering heeft onder gaan, dat niet alleen de muziek hier goed tot zijn recht zal komen, maar dat ook de concertbezoeker er het comfort zal aan treffen waarop hij recht kan doen gelden. In de tweede plaats is de commissie er toe overgegaan abonnementen voor de con certserie in omloop te brengen. Hierdoor kon de prijs per concert, indien men zich in het bezit stelt van een abonnement op f 1 blijven gehandhaafd. Er zal ook een aantal losse kaarten in de verkoop worden gebracht, die dan f 1.25 per concert kosten. Alle concerten worden op woensdagavon den gehouden en vangen precies om acht uur aan. Over de concerten door het Noordhol lands Philharmondsch Orkest het volgen- Na kleine depressie In zijn jongste vergadering heeft het bestuur van de Velser Gymnastiek Vereni ging zich beraden op de werkzaamheden voor het nieuwe winterseizoen. Nadat in verband met het vertrek van de technisch leider, de heer Van Zomeren, naar elders en de daarmede gepaard gaan de leiderswisseling, enige terugslag viel te bespeuren, is thans gebleken, dat de jonge vereniging haar eerste storm weer staan heeft. Onder leiding van mejuffrouw Wajer en de heren De Wolf wordt door de leden hard gewerkt aan de opbouw van de organisatie, welke stevig is aangepakt en waarvan van de resultaten duidelijk zichtbaar beginnen te worden. Met name het meisjeskeurkorps je kwam reeds enkele malen met éclatant succes voor de dag, terwijl ook andere groepen een uitstekende indruk achterlieten. Op alle afdelingen worden in een gezellige sfeer resultaten in opgaande lijn geboekt. Besloten werd dan ook om dit seizoen weer een openbare uitvoering ten beste te geven in een serie nummers, welke in de algemene lijn een frisse afwijking zal be tekenen van het geijkte klassikaal optre den zonder overigens de medewerkenden tekort te doen. Daar V.G.V. in staat was zich een even- wichtsbalk te verschaffen, zal aan dit toe stel, dat steeds meer ingang vindt, worden gedemonstreerd, welke mogelijkheden het kent, terwijl hieraan ook in de turnzaal met enthousiasme wordt gewerkt. Er kon worden vastgesteld, dat het le dental zich na het zomerseizoen weer in stijgende lijn bevindt, zodat een gezonde groei in allerlei opzichten aanwezig is. Gezien de resultaten bij de deelname aan verschillende wedstrijden werd beslo ten op deze weg voort te gaan, omdat meer wedstrijdervaring het turnpeil en de geest drift zullen beïnvloeden. Ook zal getracht worden de ritmische afdeling, welke zich reeds eerder in een goede belangstelling mocht verheugen, nieuwe vorm te geven en uit te breiden. Verschillende plannen konden in het afgelopen seizoen, wegens eerdergenoemde oorzaak, helaas niet verwezenlijkt worden. Nu zich echter wederom gunstige pers pectieven openen, is de verwachting ge rechtvaardigd, dat het komende seizoen nieuwe resultaten zal opleveren. de: het eerste concert is op 10 oktober en staat onder leiding van Toon Verhey. Als soliste werkt mede de Franse violiste Ma rie Claude Theuveny, die het vioolcon cert in a van Vivaldi en de Tzigane van Raval ten, gehore zal brengen. Op het pro gramma staat voorts nog de symfonie met de paukenslag van Haydn en Ma mère l'oye (de sprookjes van Moeder de Gans) van Ravel. Het tweede concert, dat op 21 november onder leiding van Marinus Adam wordt gegeven, geeft werken van Wagenaar, van Beethoven en het tweede pianoconcert van Rachmaninoff, dat uitgevoerd wordt door de Engelse pianist Peter Smith. Aan het derde concert, op 23 januari, werkt de hoboïst Haakon Stotijn mede met een hoboconeert van Mozart. Onder leiding van de jonge dirigent Bernard .Haitink voert op 27 februari de pianist George van Renesse het tweede pianoconcert van Liszt uit. Het slotconcert dat op 20 maart wordt gegeven is het jaarlijks Beethoven- concert, waarbij als solist de violist Jo Juda optreedt. De films De films worden evenals in voorgaande jaren gegeven in het Luxor Theater op donderdagavonden. De eerste voorstel ling vangt om 7 uur aan, de tweede om 9 uur. Op 20 september vindt de eerste film avond plaats, waarbij „The juggler" met in de hoofdrol Kirk Douglas wordt gedraaid. Op 25 oktober komt de Engelse film „Mor gen ben ik rijk" (The Lavender Hill mob) op het witte doek. Op 13 december wordt „De 5000 vingers van dr. T." gedraaid. De volgende voorstellingen vinden plaats op 7 februari met „Het wonder van Milaan" en 4 april. Er wordt dit seizoen ook weer een pro gramma voor de schooljeugd gegeven. Voor het eerst werkt hieraan ook het Noordhollands Philharmonisch Orkest mede, dat op maandagmiddag 17 septem ber in het Kennemer Theater optreedt, on der leiding van Marinus Adam, die ook de uitleg bij het concert verzorgt. De Commissie Cultureel Beverwijc meent er wat de programmakeuze betreft, in ge slaagd te zijn een bijzonder seizoen aan te bieden, dank zij de steun en de mede werking van velen. Een programma dat in onze steeds groter wordende gemeenten aanspraak mag maken op ieders belang stelling. ADVERTENTIE CELSIUS STRAAT 52 (achter Culto- reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden. Dinsdagavond komt er dan een seizoenopruiming van na een seizoen, dat aan luchtig textiel weinig op te ruimen had, want het is allemaal nieuw de kast weer ingegaan moet u denken. Benny Vreden en de zijnen durven het niettemin aan, in het Hervormd Jeugdgebouw van IJmuiden. Daar gaan zij in een pittig revuetje de zaken eens goed op hun kop zetten als onderdeel van de tournee van de VPRO-er komt een kijkje in het hoofdkantoor van de Verenigde Weerbedrijven, dus wie alvast wat overrijpe tomaten wil inzamelen.... En dan is Pieter Ekel er met zijn Lentekriebels. Waar hij ze vandaan haalt is mij niet be kend, maar ze slaan wel in en een professor met een raket voor een ruimtevaart is ook op dit appèl, want het wordt tenslotte straks het Geofysisch jaar met kunstmanen en an der heelal-gesnor. Dit te uwer herinnering. - Het zal u gebeuren Het is een Beverwijkse me neer overkomen, dat h(j als directeur van een rijschooltje, waar het mensdom geacht wordt door betrouwbare han den en voeten te worden op geleid tot veilig en verant woordelijk weggebruiker, voor een kleine aanrijding door de Haarlemse politie moest wor den gehoord. Dat kan voorkomen, want de meeste andere automannen denken er niet aan, ver ge noeg achter elke lesauto te blijven met het gevolg, dat een plotseling remmende beginne ling (en dan gaat zo'n beginne ling ook echt even op de rem staan) vaak van achteren wordt aangereden. de directeur bleek geen rij bewijs te bezitten. En daarom zou ik toch nog eens het klemmende verwijt jegens de organisatie van het autorijschoolwezen willen ver binden over het feit, dat elke koekhakker, wanneer hij zijn rijbewijs heeft (en zelfs als hij het niet heeft blijkbaar) maar met een L op zijn automobiel kan toeren om onschuldige mensen in zak, as en onkosten te storten: Een geval als dit zou er eigenlijk toe moeten leiden, dat er een fikse schoonmaak onder de rijschoolexploitanten wordt georganiseerd. Dat zou niet alleen het lessend publiek te stade komen, maar vooral ook de bona-fide rijscholen, die zelf met lede ogen de enorme verdeeldheid in hun vak en de vaak tomeloze beun hazerij aanschouwen en we nend uitroepen: „Waar mot dat heen?" Tegen een boom misschien? Bloemen op school De kinderen van de Jan Campertschool in Driehuis hebben zich deze zomer best gehouden met de potplanten. Want nu de „oogst" te overzien is, viel op, dat de tradescanta's het zo mooi hadden gedaan dwars tegen de verdrukking van de mislukte zomer in. Niet dat ik dat vind, maar de heren Beskers en Brassinga van de plantsoendienst, die het veel beter kunnen weten. Er waren zeventig inzendin gen, die voor een bekroning in aanmerking kwamen en daar naast regende het „extra". Niet dat het extra regende, want dat wist u, maar het regende extra-vermeldingen. En dat is dan maar weer bevredigend voor de kleine en grote Jan Campertjes. Een wichtnotaschrijver is iets anders dan de ambtenaar van de burgerlijke stand, want daar wordt van nieuw geboren wicht jes nu eenmaal geen nota gefabriceerd. Men kan er ook nauwe lijks de huisdokter onder verstaan nee, nee, dat gaat niet aan. Om ulieden uit de droom te helpen: deze lieden vindt men bij Van Gelder, waar het papier in de expeditie gewogen moet wor den en dan een nota meekrijgt op zijn verdere reis door de wereld. Meneer J. H. Stam is zulk een wichtnotaschrijver en maandag is hij al veertig lange jaren bij de papierfabriek in dienst, hetgeen een streep aan de balk betekent. een Bohn Kahler motor van 200 pk. i Maar nu komt het: meneer Niet alleen in het leven van de jubilaris zelve, maar ook voor het bedrijf, dat deze dag zeker niet als een schaduw zal laten heenvlieden. Hij kwam van oorsprong uit Schoten, Haarlems noordelijke deel, dat vroeger nog een écht dorp was. Maar de trek naar Velsen, waar nieuwe indu strieën zich ontwikkelden, greep ook zijn ouders, zodat de zesjarige Stam met de oude Stammen naar het noorden emigreerde en vader bij VGZ ging werken. Omdat er heel wat monden open te houden waren moest junior al jong meehelpen geld verdienen en op twee vrije schoolmiddagen begon het knaapje met een krantenwijk, waarmee ik maar zeggen wil, dat het papier hem blijkbaar ingeschapen werd. Als prille broodbezorger heeft hij daarna ook nog heel wat droge en natte dagen langs 's Heren wegen gezwor ven en vervolgens kwam er een belangrijke post bij de „koffiemolen" van Haarlem naar Alkmaar vrij, het stoom trammet je, dat van het Soen- daplein vele jaren de weiden tegemoet slingerde en dan met de pont overvoer naar Velsen hij was de besteller van het trammetje. Na een blauwe maandag op de tuin werd het op 17 sep tember 1916 het papier. Als rollenpoetser begon zijn Van Gelder-educatie, die een langdurige werkenstijd van soms wel twaalf uren vergde. Moetunouesomkomme. Het deerde de knaap toen niet en hij bleef zijn afdeling trouw. Niet alleen omdat ze hem graag mochten, maar ook omdat ze hem nódig hadden. Want Stam stond wijd en zijd bekend om een geheugen als een ijzeren pot, waar nooit wat uit verdween als het om de papiervoorraden ging. Zo in de twintiger jaren kwam hij dan ook bij de pa pieradministratie terecht, waar dat geheugen en zijn stiptheid hem best van pas bleven ko men. Mijn felicitaties en als u een stukje geheugen kwijt kunt tegen een aannemelijke prijs LAMPENIER j (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Vijf mannequins, waarbij een met een grotere maat tot grote voldoening van tal van bezoeksters, hebben donderdagmiddag en -avond in café-restaurant „Dreefzicht" getoond welke modellen het „Modehuis Stoutenbeek" zijn klanten deze herfst en winter te bieden heeft. De nieuwe mode brengt aardige ideeën voor de vrouw, die modieus gekleed wil gaan. En welke vrouw wil dat nu niet? De firma Stoutenbeek heeft deze middag en avond bewezen dat dit ook kan en zelfs voor niet al te veel geld, want de getoonde cocktail- en avondtoiletten waren in de meeste gevallen betaalbaar en toch bij zonder elegant en modieus. Op de drempel van de herfst zijn korte suède-jasjes in diverse warme tinten in zwang, waaronder een pull-over van Ita liaans makelij of een twinset in een bij passende pasteltint het bijzonder goed doen. De nieuwe mode wordt gekenmerkt door de typisch vrouwelijke lijn. De rok ken zijn wijd met veel plooien, de lijfjes nauwsluitend met een hogere taille, de zgn. „ligne-princesse" met draperie, die deze lijn nog accentueert. Herfst- en win termantels, wijdvallend, korte en lange bontjassen, waaronder een opvallend mooi bontjasje in de nieuwe modekleur (grijs bruin) „Moonstone" geheten, fantasie man telpakjes, enige zeer mooie gebreide ja ponnen van uitstekende snit, ietwat meer geklede japonnen en tenslotte een hele serie cocktail- en avondtoiletten hebben het oog van de vrouw, die graag goed ge kleed wil gaan, deze middag en avond in bonte afwisseling bekoord. De cocktail- en avondtoiletten van de firma Stoutenbeek hebben allure en cachet. Zo zagen wij op een zwart fluwelen avondtoilet een zwarte avondmantel dragen met wit satijn ge voerd, want avondmantels hebben toch altijd een aparte bekoring. Bijous zullen niet meer zo overvloedig opgeld doen; met een enkel fraai bijou kan in de meeste gevallen volstaan worden. Zijden organza en fluweel zijn al bijzonder mooie stoffen voor avondkleding. Tot slot was er de traditionele bruid en hiermede kwam een einde aan een uit stekend geslaagde modeshow, die geken merkt werd door een vlot tempo en een voortreffelijke „lady-speaker", die altijd het hare bijdraagt tot het welslagen daar van. De getoonde modellen, bijna zonder uitzondering fraai van lijn en coupe en zeer origineel, maar altijd gedistingeerd, hebben het oog van de bezoeksters onge meen geboeid en dat is wel het beste com pliment dat wij de organisatoren van deze show kunnen geven. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8