Interessante pennestrijd over wenselijkheid en toekomst van een tweede Velsense ULO „Arend Reijm" Nederlands Economisch Instituut kreeg schoolhoofd tegen zich, kwam met verweer, kreeg gelijk van B en W Een Pfaff is af! Velsens Cultureel leven in de komende week Zet en tegenzet rond een nieuwe school ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 6 Werkmast bij Katwijk boven water A. C. Eist vandaag 25 jaar bij het PEN TAXI NODIG? - BEL 5000 Weer een plaatselijke match in Beverwijk AUTOJT Sportfilms van IJmuider Courant Aan het Nederlandsch Economisch Instituut is indertyd de opdracht verstrekt een onderzoek in te stellen naar het te ver wachten aantal leerlingen van de Willem de Zwggerschool. Deze school had in de laatste jaren te kampen met een ruimtetekort, waarin werd voorzien door de bouw van noodlokalen. Deze si tuatie deed de noodzaak voelen een indruk te krijgen van het aantal te verwachten leerlingen aan de Willem de Zwjjgerschool. Bij de prognose van het aantal leerlingen moest rekening wor den gehouden met een eventueel te bouwen openbare ULO- school, waartoe het college van B. en W. inmiddels een voorstel by de raad heeft ingediend. Inzicht zou op deze wyze even eens worden verkregen in de grootte, die deze school zou moeten hebben. De prognose van het aantal leerlingen moest zich uit strekken over twee perioden, namelijk de periode waarin de hoge geboortecijfers van de eerste na-oorlogse jaren merkbaar zou zyn in het aantal ULO-leerlingen en een periode, waarin de invloed van deze hoge geboortecijfers zou zijn uitgewerkt. Het rapport van het NEI verscheen en werd, zoals wij gisteren al summier meldden; gevolgd door een „tegenzet": opmer kingen van de heer Wiedemeijer, hoofd van de bestaande ULO, die de bestaansgrond voor een nieuwe ULO in „West" (Duin- wgk) ontkende en alle voorwaarden voor uitbreiding van zijn school wel aanwezig achtte. Daarop kwam het Economisch Insti tuut terug met een tweede rapport, dat het eerste steunde en tenslotte verscheen gisteren het voorstel aan de gemeenteraad. Aan de samenvatting van het eerste rapport over de ULO ontlenen wij het vol gende: In de gemeente Velsen is de belangstelling voor uitgebreid lager onderwijs zeer groot in vergelijking tot Nederland. In 1953 bezocht 11,3 percent van de 12 tot en met 20-jarigen in Nederland een ULO-school, terwijl de gemeente Velsen een percen tage van 15,0 bereikte. De belangstelling voor dit onderwijs blijkt in de verschillende wijken van de gemeente Velsen sterk uiteen te lopen. Uit Santpoort-dorp gaat 30 percent van de 12 tot en met 16-jarigen naar een ULO-school, terwijl uit Velsen-dorp slechts 17 percent van de 1*2 tot en met 16-jarigen uitgebreid lager onderwijs ontvangt Ongeveer 1/3 van de ULO-leerlingen in de gemeente Velsen ontvangt buiten de ge meente het onderwijs, namelijk in Beverwijk, Bloemendaal en Haarlem. Vooral uit Santpoort-station, Santpoort-dorp en Velsen-Noord gaan veel leerlingen naar een andere gemeente, namelijk respectievelijk 92, 61 en 63 percent van het aantal ULO- leerlingen uit deze wijken. Deze cijfers doen duidelijk uitkomen, dat de afstand, die de kinderen naar een ULO-school moeten afleggen een belangrijke factor is in de beslissing van de ouders naar welke ULO-school zij hun kinderen zullen sturen. Niet alleen de afstand, doch ook de reli gieuze gezindte van de ouders is hierbij van belang. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de houding, die de ouders aannemen tegen over openbaar onderwijs. Vooral de ge reformeerden en rooms-katholieken tonen een zeer grote voorkeur voor bijzonder on derwijs. Van de rooms-katholieke ULO- leerlingen gaat tien percent naar een open bare school, terwijl van de gereformeerde leerlingen slechts zes percent een open bare school bezoekt. Minder geneigdheid De r.k. ouders tonen over het algemeen minder geneigdheid om hun kinderen uit gebreid lager onderwijs te doen volgen dan de overigen. Slechts zeventien percent van de r.k. 12 tot en met 16-jarigen volgt dit onderwijs, terwijl bijvoorbeeld van de ge reformeerde kinderen van 16 tot en met 16 jaar bijna 35 percent een ULO-school bezoekt. Van het totale aantal ULO-leerlingen uit de gemeente Velsen gaat circa 1/3 naar de Willem de Zwijgerschool. Ongeveer de helft van de leerlingen van deze school is niet bij een kerkgenootschap ingeschreven, ter wijl circa 1/4 van de leerlingen hervormd is. Er zijn slechts zeer weinig leerlingen van gereformeerde en r.k. huize, namelijk respectievelijk 2 en 4 percent. Bij de prognose van het leerlingenaantal is rekening gehouden met de volgende feiten: 1. Veel leerlingen ontvangen uitgebreid lager onderwijs aan scholen, die buiten de gemeente Velsen zijn gelegen. 2. De ouders houden in hun beslissing naar welke ULO-school zij hun kinderen zullen sturen in belangrijke mate rekening met de religieuze grondslag van de school. 3. De afstand, die de kinderen moeten afleggen naar een ULO-school is een fac tor, die bij de overwegingen van de ouders een rol speelt. 4. De belangstelling voor uitgebreid la ger onderwijs loopt in de verschillende wijken van de gemeente Velsen uiteen. 5. De belangstelling voor uitgebreid lager onderwijs loopt voor de verschillende reli gieuze gezindten in de gemeente uiteen. Het toekomstig aantal ULO-leerlingen is in twee stadia berekend, namelijk: 1. Het betrekking tot de op 31 december 1955 aanwezige bevolking. 2. Met betrekking tot de bevolkingsaan was na genoemde datum. Overbevolkt De berekeningen wijzen uit, dat in 1961 (het jaar waarin de invloed van de hoge geboortecijfers van de eerste na-oorlogse jaren het meest merkbaar zal zijn op de ULO-scholen) en in 1967 circa 670 leer lingen de Willem de Zwijgerschool zullen bezoeken. Indien in IJmuiden-West een nieuwe open bare ULO-school wordt opgericht, dan zal deze school in 1961 en 1967 worden bezocht door respectievelijk 260 en 300 leer lingen. In 1975 zal het aantal leerlingen van deze school zijn 'toegenomen tot circa 360. Het aantal leerlingen van deze school zou aanmerkelijk boven het gemiddelde van de ULO-scholen in Nederland uit steken. Het laatstgenoemde gemiddelde be draagt namelijk 160. De eventueel te bouwen openbare ULO- school zal in 1961 9 a 10 klassen moeten onderbrengen, welk aantal in 1967 zal zijn gestegen tot 10 a 11, terwijl in 1975 dit aan tal 13 zal bedragen. Antwoord „uit de school" Hierop antwoordde de heer Wiedemeijer, sinds 1 oktober 1916 hoofd van de Willem de Zwgger U.L.O. onder meer: „Hoewel mijn opinie over dit rapport niet wordt gevraagd, meen ik, dat de nauwe samenhang tussen mij en de W. de Zwijgerschool mij wel het recht geeft enige opmerkingen over dit rapport te maken. In de eerste plaats schijnt mij de op dracht, die aan het N.E.I. gegeven is, heel erg beperkt te zijn. Ze komt hierop neer: 1. Hoeveel leerlingen zal de W. de Zwij gerschool in de toekomst hebben; 2. Waar moet de nieuwe U.L.O.-school gesticht worden. Terecht heeft de rapporteur zich, behou dens een kleine uitglijding, prompt aan deze opdracht gehouden en bleven dus de volgende vragen buiten bgeschouwing: 1. Welke zijn de economische en finan ciële voor- en nadelen die verbonden zijn aan de oprichting van een nieuwe U.L.O.-school, voor de gemeente Velsen. 2. Welke zijn de pedagogische voor- en nadelen voor het onderwijs. Toch zijn deze vragen van overwegend be lang. Maar eerst moet het rapport zelf aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Bij het opstellen van het rapport heeft de rapporteur zich laten leiden door de volgende feiten: 1. Het aantal U.L.O.-leerlingen in de ge meente Velsen is boven het gemiddelde in het land; 2. Het aantal U.L.O.-lerlingen op de ver schillende soholen hangt samen met de godsdienstige richting der ouders. Het rapport gaat daarna van de stelling uit dat de ontwikkeling van deze gods dienstige richtingen in het verleden zich in de toekomst op dezelfde wijze zal voortzetten. Niet gebeurd. Als men op wetenschappelijke gronden een blik in de toekomst wil slaan, dan moet men zich natuurlijk baseren op verhoudin gen en toestanden uit het verleden en op de verdere ontwikkeling van die verhou dingen en toestanden tot op het tegenwoor dig ogenblik. Men kan echter nooit klak keloos aannemen,, dat deze pntwikkeling. zich in de toekomst op dezelfde voet zal voortzetten en men moet nauwkëyfigihfb gaan, of in de huidige maatschappelijke structuur factoren aanwezig zijn, die deze ontwikkeling kunnen remmen, bevorderen, of op zijpaden kunnen leiden. En dit laat ste is in het rapport niet gebeurd. Bovendien is mij altijd geleerd dat, wil een rapport aanspraak kunnen maken op de naam wetenschappelijk, dit moet berus ten op een reële en niet op een ideële basis. Een ideële grondslag kan men alleen ge bruiken om de uitkomsten, verkregen door andere grondslagen, te controleren. Ideële grondslagen zijn zo wankel. Hoe vaak heeft in de geschiedenis de ene godsdienstige richting de andere niet weggevaagd, ja hoe vaak heeft niet een enkel mens een nieuwe godsdienst doen ontstaan of vernietigd. In dit rapport is alles gebaseerd op één ideële grondslag en er is zelfs niet getracht de uitkomst door middel van andere grond slagen te controleren. En toch zijn er andere reële grondslagen genoeg, bijvoor beeld: 1. Van welke lagere scholen betrekken de U.L.O.-scholen hun leerlingen en hoe zal dit lager onderwijs zich ont wikkelen. En omdat men, in verband met de leerplichtwet, kan vaststellen, hoe groot het aantal leerlingen op de lagere scholen, ook bij uitbreiding der gemeentebevolking, zal worden, is deze grondslag veel steviger; 2. Uit welke kringen betrekt de U.L.O.- school zijn leerlingen. Daaraan zou vooraf moeten gaan een indeling van de bevolking in welstandsgroepen en een, door de toenemende industriali satie te verwachten wijziging in deze welstandsgroepen. Zo zijn er nog veel meer reële grondslagen te noemen, bijvoorbeeld: Hoe zal de ont wikkeling van het U.L.O. zijn, in verband met de IJmond-gedachte. Maar geen enkele van al deze grond slagen wordt door de rapporteur gebruikt. Zelfs niet om zijn uitkomst te controleren. Waarom is er bijvoorbeeld geen grafiek gemaakt van de verhouding tussen de totale bevolking der gemeente en het aantal leerlingen van de W. de Zwijgerschool. Dergelijke grafieken geven.vaak een prach tig beeld van de toekomst. Want, als het rapport langs meer wegen tot dezelfde uitkomst was gekomen, dan kreeg het een meer wetenschappelijk tintje ëh dan was de opbouw niet zo wankel. Scheve vergelijking Hef rappoft' vergelijkt in dé êéïkte pïkats dus de belangstelling voor het U.L.O. in Velsen (15 percent van de 12- tot en met 20-jarigen) met de belangstelling in geheel Nederland (11,3 percent). Het is twijfel achtig, of men, wetenschappelijk gespro ken, deze percentages mag vergelijken. Als men Nederland verdeelt in plattelandsge meenten, middelgrote en grote plaatsen en In de vergadering der Tweede Kamer van donderdagmiddag heeft mr. L. G. Kortenhorst opnieuw het voorzitterschap aanvaard. Tijdens de rede van de president werd deze foto genomen. Men ziet v.l.n.r. mr. W. Koops, commies griffier derde klas, mr. A. C. de Ruiter, commies-griffier eerste klas, mr. Korten horst, mr. A. F. Schepel, griffier en mr. G. M. A. M. van Huigen, commies-griffier tweede klas. II. men berekent hiervan de percentages U.L.O.-leerlingen, dan krijgt men verge lijkbare grootheden. En dan kon het wel eens blijken, dat Velsen nog lang niet uit steekt boven gelijksoortige gemeenten en dat Velsen alleen pogingen doet deze ge meenten in te halen. Men zou bijvoorbeeld Hilversum of Dordrecht met Velsen kunnen vergelijken. Afstand en bevolkingsaccrès En zo zijn meent de heer Wiedemeijer op de ene na de andere bladzij bewerin gen en zogenaamde gevolgtrekkingen te vinden, die stuk voor stuk aan te vallen zijn. Maar ik wil me wat het rapport be treft nog bepalen tot twee motieven „af stand" en „toename bevolking in IJmuiden- West", die moeten dienen om aan te tonen, dat er een nieuwe U.L.O.-school in West- IJmuiden gebouwd moet worden. Het argument „afstand" aldus de critiek schijnt alleen te gelden voor de W. de Zwijgerschool. Op de zelfde plaats staan een H.B.S. en een Lagere Technische School voor jongens en een Huishoudschool voor meisjes, en nog iets verder het Gym nasium. Voor deze scholen geJdt dit argu ment niet, hoewel de leeftijden van de leerlingen dezelfde zijn. Toen het grote krediet voor uitbreiding van de Lagere T. S. in behandeling kwam, heeft niemand betoogd, dat vanwege de afstand beter een nieuwe schóól in IJmuiden-West gebouwd kon worden. Ik kan me begrijpen, dat ouders van Ge reformeerde leerlingen in Velsen-Noord liever, al is het tegen hun principe, hun kinderen naar de Hervormde Duinwijk- school op de grens van Beverwijk sturen dan naar de Groen van Prinsterer-U.L.O.- schóol op het Koningsplein in IJmuiden- West. Dit geldt ook voor de Santpoorters. Eigenaardig is het ..echter, dat zo goed als geen enkele ouder van de Openbare scho De bergingsvaartuigen^ „Zeeleeuw" en „Bruinvis" en de hulpboè „Bato" zijn de Scheveningse haven binnengelopen met de ongeveer 30 meter lange werkpaal, welke enige maanden geleden bij Katwijk in zee was geplaatst. De werkpaal wordt gebruikt bij de werkzaamheden voor het oprichten van een tientallen meters lange mast, be stemd voor het doen van waarnemingen op het gebied van de golf- en getijbewegin gen langs de Nederlandse kust. In het najaar van 1955 werd met deze werkzaamheden begonnen. Men kreeg ech ter tegenslag, doordat het eerste gedeelte van de paal scheef zakte en moest worden verwijderd. Enkele maanden geleden werd de werkpaal opnieuw in zee geplaatst, met de bedoeling, de werkzaamheden voort te zetten. Het slechte weer van de afgelopen zomer maakte het werken echter onmoge lijk. Tot overmaat van ramp viel de werk mast om en verhuisde naar de zeebodem. Na enkele vergeefse pogingen om de mast te bergen, is men er met gebruikmaking van groot materiaal in geslaagd, de werk mast boven water te brengen. Hangend in de takels van de hulpbok „Bato" werd zij in Scheveningen binnengebracht. De mast was bedekt met een centimeters dikke laag aangroeisel. Wanneer zij zal zijn schoongeschrapt, zullen de werkzaamheden weer van voren af aan beginnen. Uiteraard hopen de mannen van Van den Tak's Bergingsbedrijf, die het werk in opdracht van Rijkswaterstaat uitvoeren, nog op een periode van goed weer, om dit karwei nog dit seizoen tot een goed einde te kunnen brengen. Als „uitgesteld feestgeschenk" wordt aan Eduard van Beinum, die op 1 sep tember een kwart eeuw dirigent van het Concertgebouw-Orkest te Amster dam was, een borstbeeld aangeboden. De onthulling zal begin december plaats hebben, zoals wij reeds eerder konden berichten. Op de foto ziet men, hoe Van Beinum poseert voor de ma ker van de buste, de beeldhouwer Mari Andriessen, in diens atelier aan de Wagenweg te Haarlem. ADVERTENTIE CHR. VISMAN, Marktplein 22, telefoon 4619 Hedenmorgen is de heer A. C. Eist, tech nisch opzichter-B bij het PEN te Bloemen daal, wonende Regulierstraat 40 te Bever wijk ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverband bij dit bedrijf door de direc tie ontvangen en gefeliciteerd door de eco nomisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek, die hem een gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Hedenmiddag zal de heer Eist te zijnen huize, namens het jubileumfonds gecom plimenteerd worden door de heer M. O. W. van Geytenbeek. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CH A HFFFl'R DE NIEUWE FORD ANGLIA len in Velsen-Noord hun kinderen naar de Openbare U.L.O. in Beverwijk stuurt. Zij geven blijkbaar aan de langere weg over de pont naar de W. de Zwijgerschool de voorkeur. Zou misschien ook de invloed van de Hoofden van de Lagere Scholen groter zijn dan de afstand? Het argument „toename bevolking" is juist één der argumenten geweest voor de verplaatsing van de U.L.O.-school naar IJmuiden-Oost. In 1907 werd de pas ge stichte U.L.O.-school ondergebracht in het schoolgebouw op het Willemspléin, dat toen het centrum van IJmuiden was. Maar de jongere bevolking begon zich naar het Oosten, naar Nieuw-IJmuiden te verplaat sen. En daarmee verplaatste zich tevens de schoolgaande jeugd. De U.L.O.-school werd eerst naar het gebouw in de Kerk straat en daarna naar IJmuiden-Oost ver plaatst. Beter aanbouwen Het bouwen van een nieuwe moderne U.L.O.-school brengt zo leidt het school hoofd zijn aanval op de financiel-economi- sche motivering van het N.E.I. in veel meer kosten met zich mee dan de aanbouw van lokalen aan een bestaande school. Bij uitbreiding zou het onnodig zijn om een gymnastiekzaal, een natuurkunde- en een tekenlokaal te bouwen. Is uitbreiding van de bestaande school mogelijk? Volgens een architect, die de bouw van heel wat scholen heeft geleid, is deze mogelijkheid onbeperkt. Aan de West zijde kunnen nog zes lokalen worden bij gebouwd en aan de Oostzijde minstens zes. Als de plannen van de - opeenvolgende Ministers van Onderwijs tot uitvoering komen, zal het U.L.O. waarschijnlijk een groot deel van haar leerlingen verliezen aan andere schooltypen. De U.L.O.-school zal dan mijns inziens in tweeën worden gesplitst, namelijk een school voor handels onderwijs en een voor een meer algemene richting. En als men dan een U.L.O.-school ver in het westen heeft gebouwd, komt deze school, die dan waarschijnlijk voor één van de richtingen zal moeten dienen, wel heel verkeerd te liggen en dan herhaalt zich de fout, die in het verleden bij het oprichten van scholen is gemaakt. Een verbouwde U.L.O.school daaren tegen zou gemakkelijk in twee afzonderlijke scholen gesplitst kunnen worden. W eerlegging Het slot-antwoord van het N.E.I. weer legt deze critiek met onder meer te con stateren, dat het aanvangsrapport in deze serie door de heer Wiedemeijer op vele punten is misverstaan en dat de opdracht van Velsens college zich niet richtte op een opinie van het N.E.I. over de wense lijkheid ener nieuwe U.L.O. (hetgeen ten slotte een beleidskwestie is), maar op de vraag, waar de nieuwe U.L.O. moet komen en hoeveel leerlingen de bestaande U.L.O. in de toekomst zal tellen. Uitgaande van de gedachtengang van het College, dat er een nieuwe openbare U.L.O.sehool moet worden opgericht, heeft het N.E.I. op grond van de afstand en de toeneming van de bevolking in IJmuiden- West gesteld, dat deze nieuwe school dan in IJmuiden-West moet worden opgericht, wil deze school het grootste maatschappe lijke nut afwerpen. De oprichting van een U.L.O.-school in IJmuiden-West zou betekenen, dat de Wil lem de Zwijgerschool het meest zou wor den ontlast, indien, zoals in het rapport vermeld staat: „Het niveau van het onder wijs niet zal onderdoen voor dat van de Willem de Zwijgerschool". Indien een nieuwe openbare U.L.O.- school wordt opgericht om de Willem de Zwijgerschool in de toekomst te ontlasten, dan dient deze school op enige afstand van de Willem de Zwijgerschool te worden ge plaatst en wel in een kinderrijke wijk, om de voorwaarden te scheppen voor een ge wenste verdeling van het leerlingenaantal. De heer Wiedemeijer heeft zo meent men in Rotterdam de genoemde argu menten gerukt uit het kader waarin deze zijn gebruikt, om ze te plaatsen in een kader namelijk of een nieuwe openbare U.L.O.-school moet worden opgericht dat buiten de opdracht van het college aan het N.E.I. was gelegen. Bij deze aanval wordt dan ook de vraag gesteld: Hoe kan de heer Wiedemeijer enerzijds aanhalen, dat de opdracht onder andere luidde: Waar moet een nieuwe U.L.O.-school worden opgericht, en daarbij de opmerking plaatsen, dat men zich aan deze opdracht „behoudens een kleine uit- glijding" heeft gehouden, en anderzijds stellen, dat de genoemde argumenten zijn gebruikt voor de beantwoording van de vraag, öf een nieuwe U.L.O.-school moet worden opgericht? In het betoog van de heer Wiedemeijer wodt gezegd, dat in het rapport van het N.E.I. de volgende redenering voorkomt: „Gereformeerde ouders hebben bezwaar tegen de afstand van 10 km van Velsen- Noord naar IJmuiden-West. Dus: afstand is een bezwaar. Dus is ook de afstand van 3 a 4 km van IJmuiden-West naar IJmui den-Oost een bezwaar." Maar het Instituut daagt de heer Wiede meijer uit een dergelijke redenering in het rapport aan te wijzen, want deze is niet aanwezig. Tenslotte wordt op het volgende ge wezen: de ontwikkeling van de IJmond zal, voor de gehele IJmond gezien, een ontwik keling teweegbrengen, waarbij de grootste uitbreiding van de bevolking zal plaats hebben in Beverwijk en Heemskerk, dus inderdaad in het Oosten. Doch de heer Wiedemeijer dient toch te weten, dat bin nen IJmuiden de uitbreidingsplannen niet betrekking hebben op IJmuiden-Oost, doch op IJmuiden-West, namelijk Duinwijk. En de heer Wiedemeijer zal toch zegt het N.E.I. niet in ernst willen veronderstel len, dat Duinwijk na de opheffing van de woningnood, slechts door de ouderen zal worden bewoond, of onbewoond zal zijn. Bovendien wijzen de informaties die men heeft ingewonnen bij het Huisvestings bureau er op, dat de ideeën van de heer Wiedemeijer met betrekking tot de trek van de jongeren naar het Oosten foutief zijn. Bij deze dienst werd medegedeeld, dat de wensen van de woningzoekenden zich momenteel richten naar de mogelijk heden. Een statistiek van de woonwensen zou dus uitsluitsel geven over de mogelijk heden die aanwezig zijn ten aanzien van het betrekken van een woning. Voorzover deze dienst wensen verneemt, onafhanke lijk van de aanwezige mogelijkheden, wij zen deze er op, dat de jongeren geen voor keur hebben voor IJmuiden-Oost en Vel sen-Noord boven IJmuiden-West. Bij de ouderen schijnt daarentegen wel enige aversie tegen IJmuiden-West te bestaan. De ingewonnen informaties wijzen dus het tegendeel uit van datgene, wat de heer Wiedemeijer te dien aanzien meent. In het vervolg van het bezwaarschrift aldus het N.E.I. levert de heer Wiede meijer critiek op het beleid van het col lege met betrekking tot de oprichting van een nieuwe U.L.O.-school. Daar de op dracht van het college aan het N.E.I. geen betrekking had op de vraag, of het wense lijk is een nieuwe U.L.O.-school op te rich ten, gaat het Instituut dan ook niet in op de redenering van de heer Wiedemeijer dienaangaande. (Dat het college, uiteindelijk achter het N.E.I. staat, bewijst de voordracht een nieuwe U.L.O. in Duinwijk te stichten. Redactie). De drie Beverwijkse tweedeklassers zijn ook dit seizoen weer in één afdeling inge deeld. Dit kan niet anders dan zeer naar de zin zijn van de liefhebbers van plaatse lijke ontmoetingen en deze groep omvat ongetwijfeld verreweg het grootste percen tage van degenen, die zondag aan zondag langs de lijnen staan om hun favorieten aan te moedigen. De eerste „derby" is inmiddels al weer achter de rug: de vorige zondag ontmoet ten De Kennemers en Beverwijk elkaar en het resultaat was, dat de roodzwarten met 2-1 aan het kortste eind trokken. Wel poogde „de radio" te suggereren, dat de oudste tweede klasser met deze cijfers ge wonnen had wat nog al verwarring stichtte onder de deelnemers aan voet balpools maar daar trokken de volge lingen van voorzitter Grapendaal zich niets van aan en lieten rustig achter hun naam op de ranglijst twee punten plaat sen. Zondag a.s. volgt reeds de tweede plaat selijke ontmoeting. Dan ontvangt Bever wijk haar zustervereniging DEM. Dat dit treffen de nodige spanning zal opleveren en de voetbalgemoederen in beweging zal brengen, staat reeds bij voorbaat vast. Beverwijk is met haar verjongde ploeg inderdaad goed gestart, maar ook in DEM- kringen heeft men vertrouwen in het elfal dat uit vrijwel dezelfde spelers bestaat als het vorige jaar. Aan een voorspelling wagen we ons niet. In de eerste plaats is het nog wat vroeg in het seizoen, zodat van de wer kelijke sterkte te weinig bekend is en bovendien kan in een plaatselijke ont moeting de bal al bijzonder raar rollen. ADVERTENTIE KENHEMERLAAM 6S Maandag- en donderdagavond hadden in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden twee voorstellingen plaats van een aantal belangrijke sportfilms van de IJmuider Courant. Vele honderden toeschouwers heb ben daarbij kunnen genieten van de voet balfilm „Van Parijs tot Düsseldorf", een film met een vertoningsduur van ongeveer veertig minuten, waarbij men flitsen ziet uit de laatste vijf jaar van het Nederlandse voetbal, van de roemruchte wedstrijd tus sen de Nederlandse en Franse profs in 1953 te Parijs; bovendien van de finales der laat ste wereldkampioenschappen in Bern. Tonny Bock verzorgt op uitstekende wijze het commentaar bij deze wedstrijden, waar bij men behalve een groot aantal doelpun ten, diverse spelmomenten van onze beste Nederlandse spelers ziet. Na de korte pauze volgde de wielersport film „Tour de France 1956" welke een vol ledig beeld geeft van de belangrijkste wie lerwedstrijd van dit jaar. Men volgt, door het oog van de camera, de renners op elke etappe, men ziet de activiteit van journa listen, verzorgers en organisators en boven dien kan men de prachtige landschappen van Frankrijk, de Alpen en de Pyreneeën bewonderen. Al met al een film die de toeschouwers, en dan natuurlijk in de eerste plaats de liefhebbers van de wielersport, gedurende meer dan een uur boeit en die de kijkers als het ware dit grote sportevenement zelf laat meebeleven. Een programma dus dat, mede door de bijzonder deskundige commentaren, elke sportliefhebber enthousiast naar huis heeft laten terugkeren. ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560- 8930 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 22 tot en met zaterdag 29 september. ZATERDAG 22 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Toneelver. Advendo, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdigebouw, cabaretavond. „Felison", 1417 uur, tentoonstelling werken van Suze Robertson in de expo sitiezaal Heidestraat te IJmuiden-Oost. ZONDAG 23 SEPTEMBER IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cultu reel Gebouw, lezing door ds. V. Schenk over „Doodsangst en levensmoed". Felison, 1417 uur, als zaterdag. MAANDAG 24 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Felison, 1921 uur, als zaterdag. Velser Gemeenschap-Middenstandscen trale, 20 uur, Cultureel Gebouw, bespre king intocht St. Nicolaas. DINSDAG 25 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Felison, 1921 uur, als zaterdag. WOENSDAG 26 SEPTEMBER IJMUIDEN Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, 14 uur, Patronaatsgebouw, lezing over Israel door de heer en mevr. HinlopenNanninga. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Felison, 14—17 uur, als zaterdag. Gemeente Velsen, 20 uur, Rex. bespre king t.b.c.-onderzoek. DONDERDAG 27, VRIJDAG 28 en ZATERDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week zaterdag. Felison, donderdag en vrijdag van 19 21 uur en zaterdag 1417 uur, als vorige week zaterdag. BIOSCOPEN Thalia, vrydag 20 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur, „De vluch teling van Guatura" zondag 15 uur, „King Kong en de Arabieren" maan dag, dinsdag en woensdag 20 uur, „Texas onder terreur" donderdag 20 uur, „Het gestolen gelaat". Rex, geen opgave.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8