„Arend Reijm" Kerkdiensten Voetbal in Kennemerland 3b.g*bitlff Kayter Een Pfaff is af! Visserij- varia Kennemer t, Lantaarn Fluit weg Blaffers zaterdag bijeen voor een „hondenparade" Wachtende moeders en drukke ooievaar <3 rieven aan de redactie ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 11 Kabel zegeviert over Hagenaar Onderlinge strijd van „Kijk Uit" yfökarite AUTOÏÏAJIEKNAL Westduits schip gestrand in de Botnische Golf Brit redde 79 opvarenden van brandende Braziliaan VSV-programma Rossenstal Warboel bij de Friezen Zondagsscholen De strijd om de punten wordt zondag weer voortgezet. Er staan zowel in 3 A en B als in 4 E weer een aantal interessante ontmoetingen op het programma, zodat het maar te hopen is, dat alle wedstrijden doorgang zullen vinden. We denken in dit verband aan Vitesse-HSV, waarin behalve de punten ook de plaatselijke hegemonie een woordje meespreekt, aan ADO-Always Forward, ZVV-Wijk aan Zee, DIO-Half- werg en AGS-Waterloo. Laatstgenoemde vereniging zette de competitie al verrassend goed in door met twee-nul van NAS te winnen en de zege van Wijk aan Zee op Zilvermeeuwen zou er op kunnen wijzen, dat de badmensen hun kampioenschap wensen te prolongeren. In Castricum zullen Vitesse en HSV el kaar de punten zeker niet cadeau doen. We verwachten een spannende strijd tus sen deze rivalen met als resultaat een ver deling der punten. De andere Castricumse derdeklasser, CSV, die de vorige week tegen Helder zo'n goede start had, geven we in de uitwed strijd tegen EVC opnieuw een goede kans op beide punten. ADO krijgt een oude bekende tegen partij op bezoek, namelijk Always Forward uit Hoorn. Op een overwinning voor de Heemskerkers durven we niet te rekenen, maar een gelijkspel zit er voor hen toch wel in. Verder worden voor deze afdeling nog gespeeld Helder-Egmondia en Purmer- steyn-ZAP. In 3 B krijgt Wijk aan Zee het wederom met een Zaanse tegenpartij aan de stok, namelijk ZVV. Het komt ons voor, dat de Wijk aan Zeeërs wederom voor een moei lijke opgave staan. Toch keren zij ons in ziens niet met lege handen naar de bad plaats terug. Terrasvogels speelt thuis tegen ETHS. In hun eerste wedstrijd hebben de Santpoor ters niet bepaald een beste beurt gemaakt, zodat we ook nu weer op een nederlaag rekenen. Velsen trekt naar QSC. De Velsenaren hebben na het minder goede begin tegen Assendelft, hun elftal nogal grondig gewij zigd. Brengt dit elftal, wat men er van verwacht, dan moet de reis naar Wormer- veer ten minste één punt opleveren. Verder worden nog gespeeld Zilvermeeuwen-KVV en IVV-Assendelft. In 4E viel zondag j.l. de overwinning van Waterloo tegen NAS op. En aangezien de overwinning op deze sterke Halfwegse vierde klasser een goed begin, dus ook het ADVERTENTIE uij vernieuwen «et, vullen het bu en overtrekken aet mooie tijk V 'S-MORGEHS GEHAALD 'S-AVOmS VEER THUIS Marktplein 50 Trompstraat 35 BDC'Competitie In het „Statenhuis" hebben de Bever- wijkse dammers de wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. In afde ling A, heeft J. Kabel na achtereenvolgend drie partijen te hebben verloren, deze week van zich afgebeten en op fraaie wijze zijn partij tegen voorzitter Hagenaar tot winst weten te brengen. In een goed gespeelde opening kreeg Kabel enig overwicht, hij wist dit uit te buiten tot schijfwinst waarna Hagenaar in het eindspel ten onder ging. H. Diederiks en P. Smit zetten hun over winningen voort, thans waren het respec tievelijk L. Haver en C. Snel die in hen hun meerdere moesten erkenen. De volledige uitslagen waren in deze afdeling: G. v. d. Outenaar-C. Nijman 2-0, R. Conradi-S. D. Hoogvorst 2-0, Chr. Bak- ker-E. Reinhout afgebroken, J. G. H. Ha- genaar-J. Kabel 2-0, C. Snel-P. J. Smit 0-2, H. Diederiks-L. Haver 2-0, K. Kikke- H. L.' Nijman 2-0. De topstand in deze afdeling is: gesp. gew. rem. verl. pnt H. Diederiks 5 3 117 Chr. Bakker 3 3 B P. J. Smit 4 3—16 W. H. de Graaf 4 3—16 R. Conradi 5 2 2 1 6 Nic. Adelaar 5 2 2 1 6 In afdeling B viel het goede spel van E. Andrea (jr.) op. Hij wist een fraai suc ces te boeken door van E. Stam te winnen, hiermee behaalde Andrea zijn vierde ach tereenvolgende overwinning. De veteranen Verhaar en Willems speel den tegen elkaar zonder een fout te maken, zodat zij elk een punt rijker werden. De verdere uitslagen waren hier: J. W. van Zutphen-W. Waarts 2-0, A. v. d. Heij- den-R Schutter 0-2, G. P. Hoogland-Andr. Diemeer 2-0, G. Bakker-Chr. C. Dijcks 2-0, J P Komen-Ph. N. Geerling 0-2, P. Nij- man-L. Klein 2-0, J. Broersma-A. van Son 2-0 J. Verhaar-D. Willems 1-1, E. Andrea- E. Stam 2-0. Prijsuitreiking Door het districtsbestuur zijn aan de Beverwijkse dammers de prijzen uitgereikt, welke zij hadden behaald in de competitie om het persoonlijk kampioenschap van Kennemerland. De tweede prijs in de eerste klas ont ving Nic. Adelaar. De eerste prijs in de tweede klas ontving D. van As. Bondscompetitie Voor de volgende week staat als eerste bondswedstrijd voor BDC I, de uitwed strijd tegen „Sportief' uit IJmuiden op het programma. Voor H. Diederiks betekent dit dat hij tegen de ex-voorzitter van BDC de strijd zal moeten aanbinden. Daar zij geen onbekenden voor elkaar zijn belooft dit een mooie strijd te worden. BDC komt met het volgende tiental uit: 1. H. Diede riks 2 R Conradi, 3. J. Kabel, 4. A. Peekei, 5 Chr Bakker, 6. K. Kikke, 7. J. G. H. Hagenaar, 8. P. J. Smit, 9. L. Haver, 10. S. D. Hoogvorst. halve werk genoemd kan worden, ver wachten we dit seizoen wel iets van Wa terloo. De IJmuidenaren spelen zondag a.s. uit tegen AGS, dat de vorige week met een 20 nederlaag in haar nieuwe omgeving debuteerde. We geven Waterloo een goede kans op de 2 punten. Op het programma staan voorts nog: NAS Onze Gezellen, Bl'daalGeel Wit, DIO Halfweg en WH-ASV. ADVERTENTIE CHR. VISMAN. Marktplein 22, telefoon 4619 Prijzen van vrijdag. Heilbot 2,70; gr. tong 4,903,50; grm. tong 3,703,30; kim. tong 3,403,00; kl. tong I 3,002,50; kl. tong II 2,362,12; tarbot I 2,101,65, per kg. Tong schar 7364; kl. tongschar 51—45; schartong 17; gr. schol 55; grm. schol 54; kim. schol 6550; kl. schol I 5545; kl. schol II 38—14; schar 2412; v. haring 21,5014; makreel 41,5032,50; gr. schelvis 4228; grm. schel vis 4030; kim. schelvis 4224; kl. schelvis I 40—19; kl. schelvis II 2417; wijting 1910; gr. gul 40; midd. gul 3026; kl. gul 208, per 50 kg. Gr. kabeljauw 256100; gr. kool- vis zw. 8674, per 125 kg. Aanvoer van vrjjdag. 500 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 10 kisten tongschar en schartong, 1745 kisten schol, 105 kisten schar, 3020 kisten haring, 45 kisten makreel, 525 kisten schelvis, 475 kisten wijting, 156 kisten kabeljauw en gul, 24 kisten diversen. Totaal 6600 kisten. Besommingen van vrijdag. SCH 135 f6730; KW 51 f6860; KW 33 f 11.560; KW 21 f1170; KW 35 f610; UK 3 f3870; KW 92 f200, KW 128 f 1030; KW 60 f 1360; KW 71 f1610; KW 77 f117; KW 56 f 1320; KW 30 f2310; KW 94 f 1360; KW 88 f 920; RO 29 f2270; IJM 3 f1660; IJM 59 f370. Deze week werden de wedstrijden voor de onderlinge competitie weer voortgezet met een aantal interessante partijen. In Groep I a wist Kistemaker een halt te te roepen aan Reinhout, die hiermee zijn eerste verliespunt boekte. Verder werd in deze groep de partij De HaasWijdoogen afgebroken in een on overzichtelijke stelling, waarbij Wijdoogen een pion meer heeft, maar De Haas daar entegen een aanvalsstelling op de vijande lijke koning heeft. In groep Ib heeft Mees nu de leiding met drie punten uit drie partijen, nu was Hölscher het slachtoffer. Lanser boekte zijn eerste winstpunt ten koste van Kok. De overige partijen werden uitgesteld. In groep II kwamen twee partijen tot een beslissing, zo wist Verlaak van Kistemaker te winnen en ook Deelder verrichtte een goede prestatie door van v. d. Plas te winnen. De belangrijke partij tussen Wal en Boer- rigter in groep III werd in verband met het late uur afgebroken in gunstige stand voor Wal; ook de partij tussen v. d. Berg en Gra- vemaker kon niet tot een einde komen en zal nog een speelavond eisen. Bakker snoep te de sterke v. d. Doel het volle punt af en v. Niekerken kon het ditmaal niet bolwerken tegen Abspoel. Roseboom rekende af met v. d. Tuin, die hiermee zijn eerste nederlaag leed. Tenslotte moest ook de partij tussen Wolthuizen en Cleeren verdaagd worden naar een volgende avond, en het nieuwe lid Warnez deed van zich spreken door van Peek te winnen. De kampioen van Kijk Uit, Blok, speelde mee in de eregroep B van de Heemsteedse schaakclub. De eerste partij eindigde in re mise. ADVERTENTIE KENNEMERLAAh <95 ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560 - 8930 STOCKHOLM, (Reuter) In een dich te mist is het Westduitse kolenschip „Ca- nopus" (229 ton) vrijdagochtend nabij de Zweedse havenstad Umea aan de Botnische Golf aan de grond gelopen. Twee beman ningsleden zijn met een sloep naar de Zweedse kust gevaren. Vier andere opva renden, onder wie de schipper, werden door een Zweedse kotter aan land gebracht. Men vreest, dat de „Canopus", die slagzij maakt, in de heersende storm zal vergaan. LONDEN (Reuter) Het Britse kabel schip „Norseman" heeft 79 opvarenden overgenomen van het Braziliaanse schip „Carl Hoepcke" (1249 ton), dat voor de kust van Brazilië in brand is geraakt. Van per soonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. VSV 1Volewijckers, VSV 2ONA 2, Hagelingerweg, aanvang 12.30 uur, WB 3 —VSV 3, 14.30 uur. VSV 4—DCO 2, 10 uur. VSV 5—DEM 4, 12 uur. DEM 8—VSV 7, 12 uur. Wanneer ge over een maand of wat nog eens langs „Schoo- nenberg" wandelt, het Velsen se stadion, dan zult ge u de ogen uitwrijven vooropge steld natuurlijk, dat ge niet elke zondag vaste klant zijt op zit- of staantribune. Want er gaat het een en ander gebeu ren in de nabijheid dezer Ely- sese voetbalvelden. Ook al als gevolg van de nieuwe weg, die tussen Von dellaan en Waterloolaan komt te lopen naar de Ver Loren van Themaatlaan, maar dat is een zaak van later zorg. Ja zeker, zórg, want daar mee zal een nobel stuk ge boomte uit deze bomen-arme gemeente moeten worden ge kapt en het is bijzonder pijn lijk, de sierlijke reuzen bij Kriemhilde en aan de rand van Schoonenberg's park straks te zien sneven voor het uitbreidingsgeweld der stede Velsen. Zo, dat heb ik dan maar even gezegd, al kappen ze tóch wel. Daar kan ik met mijn conservatiefste gelaat weinig aandoen, zodat ik er met u alleen maar bij kan treuren. Maar goed, laat ons flink zijn. Is die weg er eenmaal, be zijden de spoorbaan, dan wordt het parkeerterrein bij het sta dion in één moeite mee-uitge- breid, maar voordien zullen er al aanzienlijke verbeteringen aan de bestaande fietsenstal ling worden aangebracht. Want de noodstal voldeed lang niet met zijn houten hekjes in het gras en daar komt nu beton voor in de plaats, betonnen sleufblokken wel te verstaan, die een duizend fietsen kunnen bergen. Moet u wel op uw velgen letten, voetbalvrinden, want dat wil wel eens heer lijk buigen als de fiets er niet recht inschuift. Dat van die ten offer vallen de woudreuzen kan ik nog niet helemaal verkroppen. Zou het echt allemaal moeten? Het wordt op dinsdagavond 9 oktober maar een tizeboel bij de Velsense Friezen, want op die dinsdag gaat in het Hervormd Jeugdgebouw het kostelijk verhaal van fabri kant Fedde Bouma en Hiltsje, de dochter van Geart Sloep over het voetlicht en „In Tize boel"", dat is in het Hoog- haarlemmerdijks „Een war boel". Het stuk speelt in het Oran jewoud eens het lustoord der Oranjes, als zij in Friesland verpozing zochten, nu nog al tijd een beminde trekpleister voor hun onderdanen, die zich in de bossen bij Beetsterzwaag willen vermeien. Het is dan meteen maar het begin van het seizoen voor „Fryske Trou", dat zo lang zamerhand heel wat Heite- lanners in deze IJmond ver zameld ziet en zou ik zo zeggen een aardig werk terrein begint te ontplooien. Een trawler zonder fluit wordt een gevaarlijk stuk staal op zee, dat wil er bij mij wel in en ik kan mij dus ook wel indenken, dat de schipper van de „Medan" deze zomer bij het vertrek uit IJmuidens haven de beverd kreeg, toen hij merkte dat het onmisbare toeter-apparaat kapot was. Terug gaan en laten repareren zou tijd en dus geld hebben gekost en omdat een bevriende trawler, in dit geval de „An- tje" tóch al enige tijd uit de circulatie was genomen en aan de kant op betere tijden lag te wachten, werd besloten de fluit van dit schip te lenen. Aldus geschiedde met be hulp van 'n Engelse sleutel en de Medan kon, tevreden flui tend ter visserij vertrekken, met in het achterhoofd des schippers de vaste bedoeling, de reder van de Antje bij thuiskomst beleefd orn excuus te vragen en de geleende fluit in zilverpapier verpakt terug te bezorgen. Maar hoe gaat dat in het leven: er stranden meer goede voornemens dan er ten uit voer worden gebracht en zo verging het ook dit: er kwa men vakanties tussen en de fluitaffaire dribbelde het grote vergeetboek binnen. Tot na tien dagen de baas van de Antje ontsteld moest merken, dat zijn schip geen fluit meer bezat. Hij begreep er uiteraard geen fluit van en verdacht in den beginne een naastliggende Urker van de snoodheid des fluitens. Die ont kende natuurlijk met klem. En Voorts bleek de rederij Gouda de fluitrover te zijn,,' maar ondanks alle nobele plannen te hebben vergeten het geval en de fluit even recht te zet ten. Dat is natuurlijk wel ge beurd met een viendelijke brief, maar het is toch niet geheel uitgesloten, dat straks de reder van de Medan voor de kadi wordt geroepen en zich moet verantwoorden voor het stelen eens scheepsfluitg. „Wat hebt u daarop te zeggen verdachte?"* vraagt zo'n rech ter dan droef en de verdachte (snikkend): „Ik had het zo niet bedoe-oe-oeld". Volgende week om deze tijd is het jaarlijkse festijn der Velsense blaffers weer in volle gang achter het asiel aan de zoom der Heerenduinen: te twee ure vangt de grote keuring aan, die zal uitmaken welke Kees, Trix of Teddy de best- verzorgde hond van deze stad genoemd kan worden en des wege trots als dertien pauwen er naast zijn schoenen van verwaandheid kan gaan rondtrippelen. Het gaat dus nog maals niet over de mooiste rashond of om de nobelste kop nee, het gaat echt om de straatjongetjes en -meisjes, die soms nog liever kunnen zijn dan de Barzoi van mevqoi ginds of de poedel van monneer. De ventilatietorens van de Velsense autotunnels zullen straks als twee „bosjes" pijpen de onderdoorgang van het kanaal markeren. Aan de zuidkant is het werk al ver heen en daar is ook reeds het model van de schoorstenen met hun betonnen roosters uit de steigers gekomen. Dat wil niet zeggen, dat Bar zoi en poedel niet welkom zijn, maar hun zuivere bloed zal de jury niet verleiden tot het toe kennen van extra-punten: er wordt uitsluitend op de liefde gelet waarmee de Fikken ver zorgd zijn en niet op de stam bomen, hoewel het natuurlijk ook weer niet uitgesloten mag worden geacht, dat een wel verzorgde rashond met een prijs gaat strijken. Het wordt al met al een fraai feest. Met koekjes voor de kinderen en leverworst voor de hondjes en muziek voor allemaal. Nu wilt u natuurlijk graag weten, waar ge hondebeest en kind kunt opgeven om mee te doen aan deze „hondenparade 1956". Welaan: tot zaterdag 12 uur en daarna beslist niet meer inschrijven bij; mevrouw v. Dijk, Tuindersstraat 19, IJ- muiden-Oost; mevrouw v. d. Wall, Wenckebachstraat 74, Velsen-Noord; de heer A. Kruiswijk, dierenasiel Heeren duinen; mevrouw C. Stuut, Jacob v. Heemskerkstraat 16, IJmuiden; de heer J. Folkerts- ma, Meervlietstraat 80, Velsen; mej. A. E. Rosendahl, Jacob Catslaan 14, Driehuis; sigaren magazijn Tellier, Koningin Wilhelminakade 77, IJmuiden en d eheer W. Boerlage, Sta tionsweg 88, Velsen. Er is gerekend op 400 hond jes de voorraad kaarten is beperkt. Rept u! Het wordt zo langzamerhand moeilijk met de kraamver- zorging in dit Velsen van ons; de ooievaar maakt zich zo drukdat alle verpleegsters van het Witte Kruis, die dit gedierte plegen bij te staan, nadat hij zijn kraaiend vrachtje heeft afgeleverd, tot de halsboord vol werk zitten en er zelfs een wachtlijst moet worden aangelegd, al schuiven er natuurlijk wel wat komende moeders op, die naar het zieken huis gaan en dus het Witte Kruis niet meer van node hebben. De oorzaak van deze situatie zou natuurlijk allereerst bij de joievaar gezocht kunnen wor den, maar praat dat dier nu maar eens aan het verstand, dat zijn witgeschorte hulpen het niet meer aan kunnen. Zal dat beest zeggen: „dan moeten ze maar meer kraamverzorg sters sturen". En daar hebt ge de wezen lijke knoop: er is een tekort aan meisjes, die dit vak willen leren. Ik weet wel, dat het een -beroep is, waarin de jonge vrouwen die het kiezen, nooit zeker van hun tijd zijn, maar toen de Lampeniertjes geboren werden, heb ik aan de andere kant duidelijk gemerkt, met welk een genoegen de verzorg sters hun taak doen en welk een bevrediging dit werk een vrouw kan geven. Mochten er onder mijn lezeressen vrouwen zijn, die nü zeggen: dat is net wat voor mij, dan kunnen ze rekenen op open armen aan de Kennemer- laan, waar het Witte Kruis ze graag alles vertelt over dit onmisbare werk. Met die ooievaar zal ik dan nog eens gaan praten. LAMPENIER' Nu de radio-telescoop bij Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire zijn voltooiing nadert, krijgt men een indruk van de afmetingen van deze stalen constructie. De koeien, die het gras eromheen weggrazen, lijken kleine insekten naast deze telescoop, die weldra de Nederlandse radio-telescoop te Dwingelo van zijn naam als grootste van Europa zal ontroven. Men hoopt het gevaarte volgend jaar zomer in gebruik te kunnen nemen. Naar verluidt zullen de bouw kosten dan tweemaal zo hoog zijn geworden als de aanvankelijk geraamde som van ruim f 3.360.000, voornamelijk als gevolg van wijzigingen, aangebracht in het ontwerp, nadat de bouw reeds was begonnen. Zondag 30 september IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 19 uur: ds. D. Broers van Amsterdam, jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 8.45 uur: ds. J. v. d. Berg, 10.30 uur: ds. H. Jonker van Amsterdam Wijkgebouw, 10 uur; mej. G. de Wilde, jongerenr dienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 8 en 15 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur, prof. H. J. Schilder van Kampen. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. A. J. v. d. Sluis van Alk maar. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur; Vespers woensdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur; Heiligings- samenkom§t 19 uur openluchtsamen komst Kennemerlaan 20 uur: Verlos singssamenkomst, leidster majoor mevr. Hovenierv. d. Ploeg. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 18.45 uur: ds. Drost van Aerttenhout. Geref. Kerk,, BetheJ^j^k, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Schouwink van Schie dam. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: J. J. van Capeileveen van Bennek om; woensdag 19.45 uur: Jb. Klein Haneveld van Bo degraven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. Evelein van Enkhuizen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 uur: ds. H. J. Huisman; 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, geen opgave. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Pera van Den Haag; woensdag 20 uur; de heer Besselaar van Amsterdam. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. A. Eekhof; 19 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Wil» lekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Wouda. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. v. Wijk van Alkmaar. Maranatha, 10 uur: de heer A. de Vries van Den Helder; 19 uur: de heer J. v. d. Schors van Amsterdam; vrijdag 20 uur: Jb. Klein Haneveld van Bodegraven. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur; zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. W. Oort'huys. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: de heer Geur- sen, godsdienstonderwijzer te Haarlem. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege; 19 uur: ds. A. Wildschut van Amsterdam. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk, 9 en 16 uur: ds. D. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uiur: ds. N. Bruin. Doopsgez. Gem., Remonstrantse Gem., 10.30 uur: drs. J. A. Schreuder. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, geen opgave. IJMUIDEN-WEST: Herv. zondagsschool, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. zondagsschool, Insingerschool, 10.30 uur. Herv. zondagsschool, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. Zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- sehool, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur, Ossendorpschool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge bouw, Torenstraat, leeftijd 5 en 6 jaar. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan, 8 t/m 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 12 uur, Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. Zondagsschool, 12 uur, C.V.O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. (Verkort weergegeven) Illusie Een ongeval als j.l. zaterdag te Eindhoven is geschied, stelt ons als volk en deel van de mensheid wederom voor de vraag of onze huidige beschermingspogingen wel juist zijn. Immers, militaire oefeningen en de daar bij behorende volksopofferingen beogen de veiligheid en vrijheid te doen behouden. Om dit doel te bereiken wordt èn door monsters als straaljagers èn door oefenin gen met atoomwapens de veiligheid steeds meer een illusie. Voorts wordt de vrijheid verdedigd door diezelfde vrijheid aan hon derdduizenden jonge mannen in hun be langrijke levensfaze te ontnemen! Wanneer wij hiertegenover dan beden ken dat door het verlaten van de huidige weg ons volk in een paar jaar van de wo ningnoodellende verlost kan worden, daar bij meer kan doen voor andere in nood zijnde volken, dan is dit toch wel een heel wat effectiever en gezonder manier ter be strijding van allerlei extreme stromingen! Natuurlijk is hier een risico aan ver bonden, hoewel dit wel eens minder groot kan blijken te zijn dan dat van de tot heden gevolgde weg. Hoe gevaarlijk een grote militaire macht voor de veiligheid kan zijn blijkt ook thans weer uit de Suezkwestie. Feitelijk is het hele geval terug te brengen tot een finan ciële aangelegenheid, die echter wordt op geschroefd tot een wereldprobleem. Wan neer men de geiden, nu reeds besteed aan de Suez-dreiging, aan Egypte had gegeven, hadden zij de Nijldam kunnen maken en was er geen SuezkwestieEchter, even min als men van slagers kan verwachten, dat zij het vegetarisme heilzaam achten, kan men van militaire machthebbers ver wachten dat zij hun methoden onjuist en pacifisme juist achten. Het zal de volkswil, geuit in de volksvertegenwoordiging moe ten zijn die deze militaire gezaghebbers en hun aanhang positieve opdrachten zal ge ven, hetgeen dus wil zeggen dat wij allen aan deze vertegenwoordigers duidelijk moe ten maken dat de huidige geweldsweg ver laten dient te worden. Gezien de publikaties van vele geleerden over de toenemende onveiligheid der aarde, veroorzaakt juist door hen die zeggen (en het ongetwijfeld menen) de veiligheid te verdedigen ,is er geen tijd te verliezen. Juist als klein volk kunnen wij zo prach tig het grote voorbeeld geven om het te wagen zonder militaire „bescherming", om dat we innerlijk overtuigd zijn dat de zachte krachten het zijn die zeker uitein delijk zullen winnen, maar ook omdat we bereid zijn als het zou moeten, onrecht te dragen, zonder het zelf te doen. Tenslotte praktisch gesproken: ieder die het in principe met het bovenstaande eens is, propagere zijn gedachten in eigen partij, kerk of groepering. dN. Ramp Eindhoven Inzenders van brie ven, waarin geprotesteerd werd tegen het vliegen van straaljagers boven bebouwde kommen en tegen voortgang van bewape ning in het algemeen, en tevens adhaesie- betuigingen bevatten met reeds gepubli ceerde uitlatingen en beschouwingen, ver melden wij hierbij „en masse". Opneming van ontboezemingen over dit onderwerp is niet mogelijk.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11