VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Agenda voor Velsen Stuk voor stemmen van Dylan Thomas op Londens toneel BEVERWIJK ANWB propaganda-avond Jeugdverkeersbrigade komt ook in Castricum in actie Kortzichtigheid van tomatenkwekers kost geld Exportkwaliteit ontbrak ter veiling 3 Subsidies in Beverwijk Burgerlijke Stand Velsen Voor „Fairtry"-rederij Engeland bestelt twee fabrieksschepen Biljarten om de Lamers- beker Uitgevaren visserijvaartuigen Gabaretavond voor bejaarden Scheepvaart ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 15 „Artists and mo dels" (Thalia, vrij dag tot en met zon dag). Deze vlotte, pre tentieloze filmcome- die behandelt op luch tige wijze de pro bleempjes en proble men van de semi- kunstenaarswereld, die der reclameschil ders in de stad New York. Rick Todd en Eugene Fullstack zijn twee gezworen vrien den in dit métier, die elkaar ook wel eens dwars kunnen zitten en daaraan een aan tal vreemde situaties ontlenen, welke dank zij de spelers Dean Martin en Jerry Le wis de milde lach ontlokken aan zelfs de grootste nurks in de zaal. Want deze beide heren kunnen er wat mee in het pension, dat zij bewonen en onveilig ma ken doordat een hunner zich te buiten gaat aan beeldromans en daar vreemde dromen van krijgt, die het ganse pension op stelten zetten. De manier, waarop de beeldroman hier en daar op de hak wordt genomen, doet weldadig aan en al is bet verhaaltje achter deze film dan ook een klucht zon der meer, het rolt allemaal zó gezellig voort, dat men er zich geen moment bij verveelt. Temeer niet, omdat Dorothy Ma- lone en Shirley MacLaine de vrouwelijke hoofdrollen op allercharmantste wijze voor hun rekening nemen. „Oproer in cel 11". De van tijd tot tijd terugkerende opstanden in Amerikaanse gevangenissen hebben uiteraard genoeg stof opgeleverd, om er een boeiende film van te maken en wanneer men een regis seur als Don Siegel op dit onderwerp los laat, kan er een wrang en veelzeggend ge heel uitkomen, dat als „Opstand in cel 11" inderdaad die problematiek bevat, die ver wacht mag wordèn van de Amerikaanse filmmakers, die met vaak ontstellende eer lijkheid misstanden in eigen land aansnij den. Het is een beklemmende film geworden, die aan alle kanten „echt" aandoet en ner gens doekjes om windt. Juist daarom is zij zo sympathiek, maar dank zij het strakke spel van Neville Brand is het bovendien een menselijk document van waarde ge worden, dat de toeschouwer in gedachten achterlaat. En hier en daar ademloos, want het is vakwerk geworden met alle raffine ment van dien. Tot een der parels aan de kroon van de na-oorlogse Italiaanse filmproduktie mag zeker „Het goud van Napels" worden ge rekend, dit viertal korte, op zichzelf los van elkaar staande verhalen, die stuk voor stuk de meesterhand van Vittorio de Sica verraden. Silvana Mangano als Thérèsa in de voortreffelijke film L'oro di Napoli. Het zijn korte belevenissen uit de stad Napels, zo oorspronkelijk van visie en der mate knap gefilmd, dat zij een eerbiedig publiek vragen een publiek, dat deze filmkunst weet te waarderen. Naar onze smaak wordt het hoogtepunt in deze serie gevormd door „De spelers", het simpele verhaal van een jongetje, dat gedwongen wordt tegen een oude zonder ling te kaarten, hoewel hij veel liever bui ten zou spelen met zijn vriendjes. Maar „Pizza's op de Pof", met Sophia Loren als de verleidelijke echtgenote, die al te graag een slippertje maakt en „De geweldenaar" met de ontroerend-dwaze reclame-agent en „Therèsa" met Silvana Mangano zijn even eens meesterstukjes, die ge niet licht zult vergeten. (Donderdagavond als extra-voor stelling in Thalia). J. F. „Angst", Lux or (dinsdag, woensdag en donderdag) Deze film, naar een novelle van Stefan Zweig vervaardigd, is als ge heel een mislukking, maar heeft enkele zo voortreffelijke momenten dat men be reid is het geheel er voor uit het oog te verliezen. Ingrid Bergman speelt de rol van een vrouwelijke fabrikant, die haar man bedriegt. Deze echtgenoot laat zijn vrouw chanteren door een vroeger vriendinnetje van de minnaar. De vrouw (Ingrid Berg man) wordt door die chantage gedwongen haar man steeds voor te liegen in zaken, die hij zelf tegen haar heeft „opgebouwd". Zij leeft in angst, een angst die tot een dramatische ontknoping zou moeten leiden, als zij merkt dat haar man de chantage heeft georganiseerd. Zij tracht zelfmoord te plegen, maar haar man voorkomt dat en vraagt vergeving voor zijn vuig gedrag, bekennend dat hij te ver is gegaan. Zij ant woordt met te bekennen, dat zij hem en hem alleen bemint. Roberto Rossellim, de regisseur, heeft de film zo eenzijdig op het acteren van zijn vrouw Ingrid Bergman geconcentreerd, dat deze wel moest falen de angst der vrouw filmisch waar te maken. Zij haalt een vervelende overspannenheid, maar geen angst. Rossellini dacht ook aan zich zelf en geeft enkele sublieme staaltjes van puur filmen, die echter te zeer opvallen temidden van het overige. Dat de Duitse taal gesproken wordt en de acteurs en overige actrices kennelijk een Germaans sentiment in de botten zit, maakt het In- „rid Bergman nog moeilijker zich op het peil te handhaven, dat men van haar ge wend is Het verhaal, dét een indringende pvchologische typering vergt om niet «oedkoop te worden, kreeg filmisch geen diepte Het verhaal is met waar gemaakt in de film die desondanks soms een sterke sfeer heeft door knap camerawerk en ar tistieke regie. Maar een Ingrid Bergman Dit zijn de vier hoofdrolspelers in de filmklucht „Artists and models". De dames Dorothy Malone en Shirley Machaine en de heren Dean Martin en Jerry Lewis. waardige film is het niet geworden. De regie was daar tè volstrekt op uit. N. „Pete Kelly's blues", Kennemertheater (maandag, dinsdag en woensdag) Er komt heel wat aan te pas om de muziek noten te laten opklinken, wanneer het gaat om de geschiedenis van een jazz-band in Kansas City. In het wilde verleden van de „old time-jazz", de zogenaamde life-music, die als een golf over het Amerika van de twintiger jaren sloeg, heeft men die ge put. Kansas City was een van de steun punten, samen met New Orleans en Chi cago van deze even fel verguisde als devoot aanbeden nieuwe muziekvorm. Pete Kelly was een van de bekendste bandleaders uit die tijd. Jack Webb wekt hem in deze film tot leven. Het verhaal wordt gelardeerd door vele temperamentvolle gebeurtenissen, die tijdens Amerika's drooglegging vooral het clandestiene nachtleven en de onder wereld beroerden. Voor de liefhebbers: Peggy Lee vertolkt het nachtzangeres je. Zij slaagt er wonder wel in de morbide sfeer van deze „twenties" op te roepen. J. Fr. „Die drei von der Tankstelle", Luxor, (vrijdag, zaterdag, zondag en maandag) Een nieuwe vertolking van de gelijknamige „kasmagneet" uit de dertiger jaren, welke film toenmaals grote bekendheid kreeg door het spel van Willi Fritsch en Lilian Harvey. Zij vertelt de vrolijke geschiedenis van drie onafscheidelijke vrijgezellen, die, na in vrijwel alle beroepen mislukt te zijn, tenslotte de hoofden boven water weten te houden dank zij een verlopen benzine pomp, die zij nieuw leven inblazen. In hoe verre deze nieuwe versie de oude evenaart, kan ik niet beoordelen, omdat ik de oude nimmer gezien heb. Wel liggen enkele zij het niet fundamentele verschillen voor de hand. Zo zullen de sleeën-van wagens, die thans over het witte doek glij den, er in de oorspronkelijke film vrij wat hoekiger hebben uitgezien, zo zal het droomballet, dat een der drie van het pompstation zich voor ogen haalt een ballet met een twintigtal rose elfjes op glanzende, geruisloos lopende scooters kennelijk zijn voorganger onthouden zijn! In ieder geval staat vast, dat ook de moderne „Die drei von der Tankstelle" ruim een uur gezellige ontspanning garan deert. N.R.K. „Ontsnapt uit Chiku Shan" (Kennemer theater (vrijdag, zaterdag, zondag) John Wayne heeft weer een hem passende, rauwe maar nobele rol toegemeten gekre gen in een cinemascopiseh verfilmde ro man over de nasleep van de Chinese re volutie. Het gaat over de exodus van een nationalistisch gezinde dorpsbevolking uit de kustplaats Chiku Shan op een oude stoompont naar Hongkong. Het is een op zich zelf reeds hachelijke onderneming, die bovendien uit de aard der zaak nogal wordt tegengewerkt door de communistische auto riteiten. Maar daar is in voorzien. Door jarenlang stenen in zee werpen zijn de achtervolgingsmogelijkheden voor pa trouilleboten afgesneden, deze stranden na melijk in ondiepten. En zo zakt men langs de kust af, nu weer onder vuur genomen door kruisers, die overigens wegens hun diepgang afstand moeten bewaren, dan weer geranseld door stormen en onweders. Bovendien dreigen er gevaren aan boord zelf, want men heeft uit vriendelijke mo tieven èn om de spanning van de film op te voeren een felrode familie meege nomen die vergeefs een aanslag doet op de kapitein, maar er wel in slaagt al het voed sel te vergiftigen. Hoe ze er dan toch ko men is een raadsel, dat alleen de film kan oplossen. En laat men John Wayne, die als een blanke halfgod tussen de Chinezen doorwandelt, vooral ook niet onderschatten. H.B. Op woensdag 3 oktober zal de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. in de zaal van hotel „De Rustende Jager" te Castricum, een propaganda-avond or ganiseren, welke avond zowel voor leden als voor niet-leden vrij toegankelijk is. Door middel van een gezellig praatje en de vertoning van enkele interessante reis- en verkeersfilms, zal op prettige wijze doel en werk van de ANWB en de zo populaire wegenwacht nader worden toegelicht. Te beginnen met de volgende week, zul len bij de school aan de Dorpsstraat te Cas tricum, de „Klaar-overtjes" ook in Castri cum hun werk gaan doen. Hoewel dit voorlopig nog onder het wa kend oog van de rijkspolitie en het onder wijzend personeel gaat, is nu dan toch te constateren, dat er schot zit in de reeds lang uitgesproken wenselijkheid hiertoe. Al enige weken heeft de Castricumse rijkspolitie een 15-tal knapen in de leeftijd van 12 tot 15 jaar in opleiding voor dit werk en de volgende week zullen ze dus uitgerust met een „spiegelei" hun mede leerlingen en leerlingetjes veilig over laten steken. Kath. Vrouwengilde houdt jaarvergadering De Beverwijkse afdeling van het Katho liek Vrouwengilde houdt dinsdag 2 oktober in zaal Timmer aan de Meerstraat de jaar vergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing. De Kennemer tomatenkwekers hebben het vrjjdag grotendeels aan zichzelf te wij ten gehad, dat zij geen betere prijzen voor hun tomaten maakten. De veiling Ken- nemerland heeft sinds enige weken de ge legenheid opengesteld om de tomaten voor export te veilen. Aan deze oproep werd enige malen gevolg gegeven, maar vorige week liep het met de export even mis en bood de binnenlandse handel de helpende hand. Het gevolg hiervan was dat men direct maar geen tomaten in exportkwali teit meer aanbood. Door het warmere weer was de aanvoer gisteren alleen aan Kennemerland ruim 10.000 kilo. Deze aanvoer was nu in zijn geheel voor de binnenlandse handel, de prijzen lagen in den beginne nog rond#de f 0,50 per kilo, maar liepen later terug naar ongeveer f 0,40 per kilo, voor zover het de eerste kwaliteit betrof. De B-sortering lag beduidend lager en de C-sortering kon meermalen de minimumprijs van f 0,20 per kilo niet opbrengen en draaide door, later gingen deze tomaten naar de fabriek. Had men nu ongeveer de helft voor export ge veild dan had men voor de A-kwaliteit zeker f 0,55 tot f 0,63 per kilo gekregen, bovendien was dan de binnenlandse markt ook belangrijk ontlast en had men ook hier een betere prijs ontvangen. XXX)OOOC)OOOOOOOOOC)OCXXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC< De volgende Beverwijkse verenigin- gen en instellingen ontvangen over 1957 'i een subsidie volgens de gemeentebegro- 8 ting: Rode Kruis-ziekenhuis 25.000,S 8 Het Witte Kruis (badhuis) 7800,-— 8 Openbare en Rooms-Katholieke leeszaal s (totaal) 28.000,jeugdverenigingen 12.000,Wijk aan Zeeër Redding^ 3 Brigade 600,Kon. N.Z.H. Redding Maatschappij 100,Rode Kruis Transportcolonne, r.-k. E.H.B.O., en E. H.B.O.-vereniging Beverwijk-Hoog ovens ieder 25,reclasseringsvereni- gingen 1000,kruisverenigingen i 32.600,Kon. Wilbelminafonds 150,: Beverwijks Drankweer Comité 50,- verenigingen voor vakantiebezigheden i 6500,Het Wit-gele Kruis (voor Wijkgebouw) 3200,—, Commissie Cul- tureel Beverwijk 1000,Noordhol- lands Philharmonisoh Orkest 5500,j Beverwijkse Harmoniekapel 1000,- idem uniformen 500,Muziekver- eniging Arion 600,G. J. Moed, (zo-; meravondeoncerten) 200,Toonkunst 450,bijdragen militaire tehuizen 400,Speeltuincentrale 12.000, (v. j. 10.000,Vereniging Koningin nedag 2135,Comité dorpsfeesten te! Wijk aan Zee 200,Comité Viering j Bevrijdingsdag 2500,Hoogoven- schaaktoernooi 600,stichtingen ka- raktervormend onderwijs voor meisjes 6000,pla'atselij'ke organisaties voor j jeugdzorgwerk 9000,(v. j. 5000),! Floraliavereniging 50,verenigingen voor gezinszorg 25.000,ontspanning ouden van dagen 600,oommissie 8 huishoudelijke an gezinsvoorliohting f 400,preventieve jeugdzorg 1000,- een -nieuwe post is de subsidie voor de r.-k. Ambachtschool, 1500,en voor! de stichting Beverwijkse Gemeenschap j is een post pro memorie geraamd. <XXXXXXXXXXXXXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa GEBOREN: J. Keijzervan den Berg, z., Schoonoortstraat 27, Velsen-N.; G. Bakker Zee, d., Diezestraat 16, IJmuiden; W. C. GoosDekker, z., Wijk aan Zeeërweg 62, IJmuiden-O.; E. HermansWeitjens, d., Wijkermeerweg 5, Velsen-N.; J. C. M. Holt Peeperkoorn, d., de Ruijterstraat 127, IJmuiden-O.; T. Scholtenvan der Wiele, d., Zeeweg 253, IJmuiden-O. OVERLEDEN: T. de Groot, 61 j., weduwe van J. Overkleeft, Helmstraat 20, IJmuiden; C. G. Schoo, 64 j., echtgenoot van W. K. Grapendaal, Rijksweg 136, Velsen; J. D. B. Hubers van Assenraad, 66 j., echtgenoot van H. J. Gerritsen Timmer, P. C. Hooftlaan 45, Driehuis; J. A. Klepper, 47 j., echtgenoot van D. F, Scheffer, Wijk aan Zeeërweg 174, IJmuiden; A. C. de Ruijter, 28 j„ ongehuwd, Snelliusstraat 29, IJmuiden; J. Buis, 67 j., echtgenoot van P. Versluis, de Ruijter straat 75, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: W. Zwart, Platanen- straat 21, IJmuiden-O. en J. C. Meijer, Ken- nemerlaan 165, IJmuiden; J. Suiker, J. v. Heemskerkstraat 40, IJmuiden en C. Noord zij, Stephensonplein 5, IJmuiden, t a.: Ste- phensonplein 5, IJmuiden; R. J. Sjoukes, Kanaalstraat 17, IJmuiden en M. E. Stevens, Rollandstraat 4, Haarlem; W. van dea Ende, Tulpenstraat 19, Santpoort en J. M. C. Kra mer, Hyacinthenstraat 19, Santpoort, t. a.: Hyacinthenstraat 19, Santpoort; Chr. Meijer, Zinneveltlaan 19, Santpoort en H. Hoender dos, Zandvoortselaan 269, Zandvoort; G. J. Brouwer, Geweerstraat 12, Haarlem en C. H. Eeken, Kennemerlaan 15, IJmuiden; J. H. van Vliet, Warmenhovenstraat 64, IJmuiden en G. van der Grijn, Bik en Arnoldkade 42, IJmuiden, t a.: Bik en Arnoldkade 42, IJmuiden; W. Guijt, Kanaalstraat 154, IJmui den en A. Modder, Kanaalstraat 154, IJmui den, t. a.: Kanaalstraat 154, IJmuiden. GEHUWD: H. Egter van Wissekerke en A. A. Neyman, Soerabaja; S. Zeijndam en C. M. Gozeling, Beukenstraat 5, IJmuiden-O.; J. Uijtendaal en A. A. V. van Gils, Velser- duinweg 304, IJmuiden-O.; G. H. Holthaus en A. de Groot, Kroonstraat 21, Beverwijk; W. Duin en M. A. M. Scheffers, Starrebos- straat 9, Velsen-N.; A. Dijkhuizen en E. C. Habich, de la Reijstraat 7, IJmuiden; J. A. Mengelder en C. C. Bruinzeel, Wijkeroog- straat 24, Velsen-N.; A. Bunders en E. J. Schreuder, Viinkenkrogtlaan 12, Velsen-N.; A. Broere en G. Visscher, Kastanjestraat 40, IJmuiden-O.; J. J. Groeneveld en J. R. S. de Valk, Tulpenstraat 26, Santpoort; G. van der Wal en W. F. Snel, Havenkade 25, IJmuiden; J. de Veen en J. Sandman, Wester Parallel straat 12, Velsen-N.; J. Langbroek en Th. J. de Krijger, Wijkeroogstraat 14, Velsen-N.; A. Lagendijk en H. Chr. F. Emeis, St. Mar tinstraat 14, Santpoort. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Castricum: Zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur: „The French Line". Maandag tot en met donderdag 8 uur: „La Strada". Zondagmiddag 3 uur: „Het Dodendal". Zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: Dr. H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 289. Zr. R. v. Beers, Koningin Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burgemees ter Lommenstraat 6, telefoon 500. De rederij Chr. Salvesen Co te Leith, Engeland, eigenaar van een van de eerste visfabrieksschepen, de „Fairtry", heeft twee nieuwe fabrieksschepen besteld bij William Simons Co. te Renfrew. De sche pen krijgen 'n diesel elektrische voortstu wing van 2000 pk., zullen 71.63 meter lang worden en 14.32 meter breed. De twee nieuwe schepen worden iets groter dan de „Fairtry", die 2500 ton meet. Het motorvermogen van de „Fairtry" is ook kleiner: 1900 pk. De nieuwbouw zal wat de inrichting betreft niet veel verschil len van de 24 Russische fabrieksschepen, die te Kiel werden gebouwd. De Russische schepen meten 2000 ton. Er bestaan in de Sovjet-Unie plannen om deze vloot van 24 schepen tot 100 eenheden uit te breiden. „Excelsior" won de eerste slag In het clubhuis van de biljartvereniging „Excelsior" is de strijd om de Lamersbeker weer ontbrand. De eerste wedstrijd tussen Excelsior en „Scheywijck" werd een 137 overwinning voor eerstgenoemde vereniging. De persoonlijke uitslagen waren: C. Grapendaal (E.) 76 55 31 9 F. Pleeging (S.) 73 73 31 9 C. Ooyevaar sr74 74 35 12 C. Tromp 101 101 35 12 C. Ooyevaar jr- 87 87 22 16 C. Koch 92 51 22 16 J. v. d. Maat 119 69 28 10 R. Bloemendaal 116 116 28 10 J. Lamers 400 187, 17 58 A. Dekker 200 200 17 58 J. Hartog 254 254 27 17 J. Sakkers 221 187 37 22 R. de Haas 162 162 37 16 E. Koopman 159 158 37 22 P. Appeldoorn 74 74 29 10 C. Tromp 101 69 29 16 N. Vessies 113 113 39 10 Toffoli 101 78 39 11 J. Waterdrinker 58 58 37 18 Toffoli 101 97 ?7 16 Lezing over gezinsverzorging Dinsdag 2 oktober houdt mejuffrouw C. v. d. Ploeg, taspectrice van de Katholieke Gezinsverzorging in het KSA gebouw te Beverwijk een lezing met film over het veelzijdige beroep van gezinsverzorgster en gezinshulp. Dinsdag 11 september: ml. Everard Christina KW 40. Woensdag 12 september: ml. Gorredijk ÏJM 75, Martenshoek IJM 283. Vrijdag 14 september: ml. Toenadering KW 95. Maandag 17 september: mt. Amsterdam IJM 28, Medan IJM 57, Beatrice IJM 72, ml. Java KW 159. Woensdag 19 september.: st. Bergen IJM. 16, Eve line IJM 116, Dirk Maria KW 80, ml. Nederland VI KW 37, Onderneming II SCH 27, Onderne ming IV SCH 153. Donderdag 20 september: mt. Deining KW 8, Claesje RO 46, Burgemeester Heusdens VL 27, mk. Swift IJM 54. Vrijdag 21 september: st. Haarlem IJM 9, mt. Thorina IJM 33, ml. Cornelis KW 24, Willy SCH 7. Zaterdag 22 september: st. Norma Maria IJM 6, Vios I IJM 24 (27 sept. binnen), Klaas Wijker IJM 85, mt. Johannes Polderman, IJM 20, Caro line IJM 26, ml. Gezina Geertrui KW 176. Maandag 24 september: st. Herman IJM 2, mt. Post Boy IJM 35, Soerabaia IJM 79, Dirkje RO 53, Albertha Hendrika KW 81. ml. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Eli zabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Saturnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Doggersbank KW 75, Willempje KW 89, Alida KW 91, Nestor KW 101, Jacoba KW 107, Avontuur KW 114, Petro- nella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Dolfijn RO 2, mk. De Twee Ge broeders IJM 3 (27 sept. binnen), Dageraad IJM 4, Texel IJM 5 (28 sept. binnen), Zuiderkruis IJM 7 (27 sept. binnen), Maart je IJM 8 (26 sept. binnen), Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27, Emisel IJM 31 (28 sept. binnen), Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45 (28 sept. binnen). De Hoop II IJM 59 (27 sept. binnen), Wiron V IJM 208, Neeltie IJM 240, Mag- da IJM 272 (28 sept. binnen), Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21 (28 sept. binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (27 sept. binnen), Petronella KW 31, Stern KW 36. Hermina IV KW 53 (28 sept. bin nen), Dine Marie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62 (28 sept. binnen), Gerda Marian ne KW 71 (27 sept. binnen), Prinses Beatrix KW 72 (28 sept. binnen), Zeearend KW 79, Adriaana Catharina KW 92 (27 sept. binnen), Willem KW 94 (28 sept. binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, De Vrouw Alida KW 160 (28 sept. binnen), Jana KW 210, Pietertje HD 87, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33 (28 sept. binnen), Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Vier Gebroe ders TX 14, Coen Bot UK 3. Dinsdag 25 september: st. Viking Bank IJM 183, mt. Arie Ouwehand KW 122, Emma Wilhelmina KW 135, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171, ml. De Arend KW 7, De Vrouw Anna KW 52, Hette Margaretha KW 74, De Vrouw Dirkje KW 104, Willy KW 141, Drie Gebroeders HD 79, mk. Cor- rie IJM 78, Stella Maris WR 51, Tiny KW 34, Albert Cornelis KW 68 (27 sept. binnen), Twee Gezusters KW 77 (27 sept. binnen), Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178. Woensdag 26 september: mt. Maria van Hat- tem IJM 10, Wiron II IJM 211, ml. Wiron III IJM 221, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Anna Suzanna WR 88, mk. Johanna Cornelia KW 88. Donderdag 27 september: mt. Allan Water IJM 34, ml. Onderneming III SCH 117, mk. De Hoop II IJM 59 (28 sept. binnen), Twee Gezus ters KW 77, Adriana Catharina KW 92. Haringdrijfnetvisserij Maandag 3 september: ml. Hubertha Gerarda KW 9. Dinsdag 4 september: ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Willem Cornelis KW 16, Voor waarts KW 140. Woensdag 5 september: ml. Neptunus KW 45, Noordster KW 67, Onderneming KW 175. Donderdag 6 september: ml. Bali KW 129. Vrijdag 7 september: ml. Anna en Cornelia KW 14. Zaterdag 8 september: ml. Orion KW 22, Aafke Jacoba KW 41, Borneo KW 127. Maandag 10 september: ml. Ella Christina KW 97, Rijnmond V KW 110, Vooruit KW 151. Dinsdag 11 september: ml. Fierman Eduard KW 5, Rijnmond IV KW 15, Rijnmond II KW 43, Noordzee KW 47, Annie KW 54, Janna KW 163. Woensdag 12 september: ml. Hollandia KW 18, Helena KW 39. Vrijdag 14 september: ml. Sakina KW 32. Maandag 17 september: ml. Wilhelmina I KW 25, Nelly Maria KW 70. Woensdag 19 september: ml. Dirk KW 19, Grietje KW 20, Bertha KW 38. Donderdag 20 september: ml. Nederland VII KW 130, Zeemeeuw KW 170. Maandag 24 september: ml. Wilhelmina III KW 147. Dinsdag 25 september: ml. Sumatra KW 86, Wilhelmina II KW 138, Eendracht KW 168. Woensdag 26 september: ml. Rijnmond III KW 44, Excelsior II KW 78. Vandaag: haring Er was een flinke haringaanvoer: ruim 4500 kisten, waarbij veel van slechte kwali teit. De haring van de „Claesje", „Deining" en „Bergen" behoorde hiertoe. Aan de afslag waren de „Amsterdam" met 1325 kisten haring en 60 stuks stijve kabeljauwen; de „Bergen" met 800 haring; de „Beatrice" met 550 haring en 50 diver sen; de „Deining" met 600 haring en 15 diversen en de „Claesje" met 665 haring en 35 diversen. Van de logger- en kottervloot losten de „Swift" 250 kisten haring, de KW. 40 300 haring en de IJM. 283 150 haring. Negen loggers en drieëntwintig kotters zorgden verder voor 15.000 kg tong en 750 kisten schol. Voor export De regels kabeljauw waren duur: grote kabeljauw van f 92 tot f 118, kleine f 59. Kisten kabeljauw maakten f 122f 140. De export kocht verder grote en middel schol voor f 60f 65, zetschol voor f 55 f 60, schol 1 voor f 49f 54 en schol 2 voor f 30f 35. Grote tong ging van de hand voor f 4f 4,30, grootmiddel voor f 3,60 f 4, kleinmiddel voor f 3,40—f 3,50, tong 1 voor f 2,80f 2,75 en tong 2 voor f 2,30 f 2,40. Het binnenland in De binnenlandse handel en industrie kocht de haring vanmorgen voor f 12f.21 en makreel voor f 36f 45. De haring van de „Amsterdam" noteerde f 17,50f 21. Grote gul haalde vandaag f 38f 36, middel f 34, torgullen f 15—f 20, wijting haalde f 15f 23, grote schelvis f 42, groot- Visafslag Urk. Vrijdag werd door 20 vaartuigen op Urk aange.voerd: 870 pond kuilpaling, prijs f 1,00f 1,22; 307 pond snoekbaars, prijs f0,98—f 1,02; 127 pond rode baars, prijs f 0,66; 254 pond voorn, prijs f 0,07 per pond en 128 bak nest, prijs f2,60f2,65 per bak van 3714 kg. Wegens het storm achtige weer kon vandaag niet gevist worden. Het Londense theaterpubliek, dat de af gelopen maand heeft gelezen over de voor stellingen in het festival vn Edinburgh, heeft met veel genoegen vernomen dat het stuk dat de grootste belangstelling heeft gewekt Dylan Thomas' „Under Milk Wood" -weldra naar Londen zal komen. De groei van de populaire legende over deze dichter uit Wales, die in 1953 op 39- jarige leeftijd overleed, heeft zijn weerga niet in de moderne letterkundige geschie denis. Sinds zijn bewogen korte leven ten einde is gekomen is hij een symbolische figuur geworden. Hieraan hebben zijn rijke gaven, zijn talloze vrienden en zijn oncon ventionele en vaak wanordelijke leven alle bijgedragen. Hij is het symbool geworden van de individuele vrijgevochten dichter in de eeuw van georganiseerde massa-ver enigingen. Vaak is Thomas' prachtige taal op zijn mooist tot uitdrukking gekomen via de microfoons van de B.B.C.. „Under Milk Wood" is een spel dat hij voor de radio schreef en waarin hij een meesterlijk ge bruik wist te maken van de techniek. Dit stuk op het toneel neer te zetten hield een risico in. Het is een „spel van stemmen" waarin de luisteraar de inwoners van een klein dorp hoort denken, praten, grappen maken en zondigen, waarbij hun gedach ten op de voet worden gevolgd. Een der gelijk stuk had gemakkelijk houterig of traag kunnen worden wanneer de figuren op het toneel gestalte was gegeven. Maar de critici zijn het erover eens dat het de moeite waard was om het risico te nemen. Een van hen, Harold Hobson van de Sunday Times, schreef dat het in dra matisch opzicht het festival van Edinburgh een van de drie gedenkwaardigste heeft ge maakt die tot dusverre gehouden zijn. Met de andere twee wordt bedoeld de festivals waarop T. S. Eliot's „The Cocktail Party" en „The Confidential Clerk" werden op gevoerd. Maar ook deed deze toneelgebeur tenis voelen welk verlies men geleden heeft met de dood van Dylan. Thomas. Zijn laatste jaar richtte hij zijn creatieve energie al meer en meer op het toneel en wie weet wat hij voor het Engelse toneel nog had kunnen doen. Er is nog een tweede attractie van Edin burgh, welke weldra naar Londen verhuist, namelijk de overzichtstentoonstelling van werken van Georges Braque. De voor naamste kunsttentoonstelling van het fes tival is gewoonlijk niet gewijd aan het werk van een levende schilder, maar deze tentoonstelling heeft toch algemene in stemming gevonden. De sub-commissie voor het sociaal cul tureel ontspanningswerk voor bejaarden in Velsen is er in geslaagd voor de bejaarden van Velsen-Noord een cabaretavond te arrangeren met het cabaretgezelschap „IJmond", dat donderdagavond in het Sint Josephhuis aan de Banjaertstraat een op voering geeft van de revue „Allen voor u 'n pret-menu". Aan het programma werken mede Nico Out, Joke Rutte, André Joosten, Piet de Reuver en Cees Eijking. ZATERDAG 29 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Artists and mo dels". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van- 9.3012 en 14—16.30 uur. Felison, 1417 uur, expositiezaal Heide- straat, expositie van schilderijen van Suze Robertson. Ned. Ver. v. TBC-bestrijding, 20 uur, Pa tronaatsgebouw, cabaret. SANTPOORT Jeugdverenigingen, 19.30 uur, Jeugdge- bouw, appèl. ZONDAG 30 SEPTEMBER IJMUIDEN Thalia, 15 uur, „Verraad op de prairie" 19 en 21.15 uur, „Artists and models". Rex, geen opgave. „Felison", als zaterdag. MAANDAG 1 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Oproer in cel 11". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Aquariumver. „Velsen", 20 uur, Cultu reel Centrum, bijeenkomst. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van Onderwijs. middel f 35f 45, kleinmiddel f 33f 44, pennen f 25f 40 en braadschelvis f 25 f 30. Schol 3 noteerde f 16—f 25. Niet gevist De vleet- en trawlloggers hebben van nacht niet gevist wegens het slechte weer. Binnengekomen schepen IJM. 16 Bergen, 28 Amsterdam, 72 Bea trice, 54 Swift, 283 Martenshoek, 208 Wiron 5, 53 Heemstede, 204 Verwachting, 5, 31, 78, 11, 40, 22, 4, 8, 27, 240; KW. 166 Ge broeders, 8 Deining, 65 Willy Alida, 17 Arie Nico, 107 Jacoba, 24 Cornelis, 125 Petro nella, 40 Everhard Christina, 126 Agatha Arie, 16 Willem Cornelis, 169 Aleida, 123 Robert William, 53, 72, 34, 27, 31, 36, 96, 210, 12, 98, 79; RO. 46 Claesje; UK. 1, 222, 68; WR. 33, 49, 34, 50; AM. 16, 17, 18, 26; HD. 125 Samenwerking. Vertrokken schepen UK. 35, 5, 91, 104, 22, 119, 53, 85, 194, 31, 136, 141, 44, 59, 14, 118, 69, 18, 61, 24, 81, 126, 90, 73, 176, 52, 164, 174, 16, 243, 79. Voor maandag Voor de maandag komt de „Medan" (van 17 september) met 1050 kisten vis, waarvan 1000 k. haring en 50 diversen. Ook de „Eveline" (van 19 september) komt voor de maandagmarkt met 710 kisten vis, waarvan 680 haring, 15 makreel, 15 wijting. De Robert William is blijven liggen met 550 kisten vis, waarvan 500 haring en 50 diversen. Adonis, 27 v, Amsterdam n. West-Indië. Amor, 28 te Dordrecht. Annenkerk, 27 te Genua. Aalsdijk, 29 te Priok. Alwaki, 28 te Mtwara n. Rangoon. Alnati, 28 t, Bremen. Amsteldiep, 27 geankerd te Sta. Cruz n. H. Roads. Agamemnon, 28 te Carupano. Arkeldijk, 28 te Norfolk v. Charleston. Averdijk, 28 te Brownsville. Aalsum, 28 rede Basrah. Ameland, 28 270 m. n.n.o. Socotra n. Lourmarpes. Boissevain, 30 te Belawan verw. Billiton, pass. 28 Bizerta n. Port Said. Batoela, 29 te Surabaja verwè. Britsum, 27 30 m. z. Wight n. Key West. Baarn, 27 v. Puerto Ordaz n. Trinidad. Batang, 27 v. Surabaja n. Semarang. Bonaire, 28 975 m. n.o. Barbados n. Barbados. Boskoop, 28 in Panamakanaal n. Cristobal. Banka,, 28 v. Singapore n. Priok. Congokust, 28 te Amsterdam. Ceronia, 27 te Buenos Aires. Castor, 27 v. St. Lucia n. Fort de France. Crania, 27 250 m. n.n.o. Curagao n. Stanlow. Calt. Nederland, 27 80 m. w. St. Lucia n. Curasao. Camitia, 28 v. Panamakanaal n. Brisbane. Ceronia, 28 te Baires v. Curasao. Caltex Pernis, 8/10 te Rotterdam verw. Cinulia, verw. pass. 1/10 Panamakan. n. Curagao. Clavella, 30 te Mombasa verw. Crania, 10/10 te Stanlow verw. Caltex Leiden, 14/10 te Rotterdam verw. Diemerdijk, 28 v. Londen n. Cristobal. Dorestad, 27 330 m. w.z.w. Sharksbaai n. Colombo. Drente, 29 te Singapore verw. v. Surabaja. Delfshaven, 29 te Narvik verw. Delft, 28 120 m. n.o. Flores n. Rotterdam. Eos, pass. 27 Finisterre n. Tunis. Etrema, 28 v. Rotetrdam n. Gothenburg. Eenhoorn, 28 v. Wismar n. Hamburg. Ena, 28 v. Punta Cardon n. Bahia. Esso Amsterdam, 29 te Rastanura. Esso Den Haag, pass. 28 Aden n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 28 120 m. n.n.o. Pt. Sudan naar Rastanura. Felipes, 29 te Singapore. Gaasterkerk, 28 te Amsterdam. Guineekust, 27 te Rotterdam. Gadila, 27 te Port Darwin verw. Gooiland, 27 v. Porto Alegre n. Itajai. Gaasterkerk, 28 te Amsterdam v. Antwerpen. Groote Beer, pass. 28 Belle Isle n. Montreal. Hector, 28 te Rotterdam. Hestia. 28 v. Rotterdam n. Bremen. Hera, 27 v. Ciudad Trujillo n. Carupano. Hydra, 27 60 m. w.z.w. Grenada n. Morrisville. Hilversum, 28 90 m. w.z.w. Casablanca n. Mena. Iberia, 27 v. Rotterdam n. Onton. Isis, 28 te La Guaira v. Aruba. Joh. v. Oldenbarnev., 27 v. Kaapst. n. L. Palmas. Jason, 28 dw. Cape Hatteras n. Philadelphia. Kalinga, 28 te Thameshaven, 30 te R'dam verw. Kota Agoeng, 27 te Rotterdam. Kylix, 27 v. Curagao n. Isle of Grain. Karimun, 28 v. Cochin n. Calcutta. Kalianda, 28 te Ambon. Karimata, 27 v. Penang n. Belawan. Kalydon, 29 te Lake Charles verw. v. Rotterdam. Kieldrecht, 27 40 m. v. Kp. Bougaroni n. R'dam. Krebsia, 28 te Le Havre. Kenia, 3/10 te Buenos Aires verw. Kopionella, 5/10 te Texas City verw. Korenia, 6/10 te Rotterdam verw. Kalinga, 28 te Thameshaven. Kara, 28 v. Sydney n. Balikpapan. Linge, 27 v. Delfzijl n. Toppila. Laertes, 28 v. Port Said n. Le Havre. Lekkerkerk, pass. 28 Aden n. Port Sudan. Lombok, 28 te East-London v. Port Elizabeth. Leuvekerk, 27 50 m. o.z.o. St. Vine. n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 27 v. Suez n. Aden. Meliskerk, 28 te Genua. Maasland, 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Madoera, 29 te Amsterdam verw. Mal^ina, 30 te Yokohama verw. Molenkerk, 28 te Chiy;agong. Murena,, 28 te Pladju v. Pulaubukom. Mapia, 27 v. Norfolk n. Rotterdam. Maureen, 27 350 m. w. Madeira n. New York. Meliskerk, 28 te Genua v. Alexandrië. Maashaven, 27 55 m. o.z.o. Kp. Frio n. L. Palmas. Meerkerk, 27 v. Port Said n. Rotterdam. Marpessa, 28 te Las Palmas verw. Markelo, 27 te Hull verw. Maetsuycker, 28 210 m. Sharksbay n. Singapore. Nestor, 27 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Noordzee, 28 170 m. z.z.w. Tokyo n. Kobe. Omala, 27 te Marseille (doken). Ondina, 27 te Hamburg (doken). Orion, 28 te Aruba v. Curagao. Omala, 27 te Marseille v. Tunis. Oranjestad, 27 v. IJmuiden n. Dover. Oranje, 28 v. Southampton n. Amsterdam. Prins Willem II, 29 te Le Havre verw. Parkhaven, 27 v. Santos n. Buenos Aires. Prins Willem IV, 27 v. Cleveland n. Detroit. Poseidon, 28 v. Cap Haitien n. Cd. Trujillo. Peperkust, 28 325 m. n. Dakar v. Bordeaux. Pr. Will. George Freder., 28 v. Antw. n. Bremen. Parkhaven, 27 v. Santos n. Buenos Aires. Rempang, 29 te Fremantle. Rotti, 28 v. Bahrein n. Bombay. Raki, 27 180 m. o. Ceylon n. Belawan. Riouw, 27 te Port Said. Salatiga, 28 te Colombo. Sarpedon, 27 te Rotterdam. Samarinda, 27 v. Mombasa n. Kaapstad. Sibajak, 28 te Kaapstd. Stad Amsterdam, 28 te Wabana. Stad Schiedam, 27 v. Bona n. Rotterdam. Straat Soenda, 27 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Stad Vlaardingen, 1/10 te Vlaardingen verw. Stat, of Liberty, 27 150 m. n.o. R. Fartak n. Suez. Sunetta, 30 te Abadan verw. Sibajak, 28 te Kaapstad v. Las Palmas. Schie, 28 te Lattakia v. Beyrouth. 4 Stad Breda, pass. 28 Kp. Finisterre n. Monrovia. Sarangan, 28 te Belawan v. Penang. Stan vac Djirak, 28 te Sungeiger. v. Tandj. Uban. Stanv. Pendopo, 28 te Tandj. Uban v. Sungeiger. Schouten, 28 v. Beira n. Mozambique. Theobaldius, 28 v. Rotterdam n. Fao. Trajanus, 28 te Amsterdam. Teucer, 29 te Penang. Tankhaven, 29 te Tj. Priok verw v. S.geigerong. Ternate, 28 te Bintang. Trajanus, 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Tero, 28 te Necochea v. Buenos Aires. Titus, 27 660 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Tomocyclus, 30 te Rotterdam verw. Tjisadane, 28 v. Santos n. Capetown. Tiba, verm. 28 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Van Heuts, 28 te Belawan. Van Riebeek, 29 te Djakarta. Waterland, 27 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Willem Ruys, 28 te Colombo. Waal, 28 te Kalamata. Witmarsum, 27 200 m. n.n.w. Flores n Le Havre Willemstad, 27 v. La Guaira n. Port ol Spain- W. Alton Jones, 28 te Mena. Weltevreden, pass. 28 Kp. Bon n. Port Said. Wonosobo, pass. 27 Midway n. Manilla Zijpenberg, 27 te Melilla. Zonnewijk, pass. 28 Ouessant n. Balbao. Zuiderzee, 27 700 m. o. Aden n. Aden. Zeeland, 28 te Biak. SLEEPVAART Humber, 27 80 m. o. Gibraltar n. Tivat. Oostzee, pass. 27 Finisterre n. Karachi. Thames, 27 50 m. z. Lissabon n. Tripoli. Tyne, 27 100 m. w. Colombo n. Oran. Witte Zee, 27 180 m. n. Finisterre n. Takoradi.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13