Schatkamer der knutselaars in Hoogovens9 Vrijgezellenhuis Remington-Travel Filmliga zette programma vol afwisseling ineen Arend Reym Aanplant van papierhout in Suriname voor Van Gelder Warmte drukte direct de groente- en bloemenprijzen Havenberichten Wellicht een Groningse molen naar de Keukenhof Eerste herfststorm bracht veel vernielingen mee Tógfrt/zgtteK/, WITTE hRLIS Een proefneming die kan bijdragen tot de welvaart van dit rijksdeel CENTRIFUGES J. H. HAGEDOORN ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 13 CHR. VISMAN TAXI NODIG? - BEL 5000 Brit ramt spoorbrug tussen Zuid- en Noord-Jutland ONDANKS ENIGE MOEILIJKHEDEN Plannen voor studiegroepen en jeugdfilmvoorstellingen Wat de tuinders kregen B. DE VILDER EN ZN. De elf van CSV Opstelling Vitesse '22 „Pastorie van Hinton" voor Ghr. Filmactie Agenda voor Beverwijk VRIJE TIJD IS EEN KOSTBAAR GOED, vooral voor degenen, die hem weten te besteden, als in het Vrijgezellenhuis van Hoogovens sinds gistermiddag te zien is. Althans de vruchten ervan, samengebracht in een tentoonstelling van werkstukken, voortgekomen uit het Hoogovenpersoneel en de gepensioneerden van dit bedrijf. In een grote verscheidenheid is daar te bewonderen, wat er met eenvoudige hulpmiddelen en een meestal niet ruime beurs te bereiken is, wanneer het geduld en de liefde op te brengen zijn, die onmisbaar zijn voor een goede vrijetijdsbesteding. Of, om met ir. F. W. E. Spies, de bedrijfsdirecteur te spreken, die de expositie gisteren opende „actieve vrijetijdsbesteding is waar devol, een verdoen van de vrije tijd zinloos". In dat Vrijgezellenhuis, gemarkeerd door de KNHS-vlag, is dan de zinvolle manier te zien. Het is niet allemaal kunst, wat hier aan de muren hangt, maar het werd ook niet als zodanig bedoeld en de knutselarijen zijn niet allemaal even geslaagd in artistiek opzicht, maar alles ademt wel de aandacht en de volledige liefde, waarmee het geschilderd, getimmerd of gehandwerkt werd. Aldus is deze tentoonstelling „Wie doet wat en wat doet wie" niet slechts een boeiende uitstalling van scheeps- en treinmodellen, fineerwerk en foto's, geworden, maar vooral de exponent van de menselijke geest, die niet ten onder wenste te gaan in een vervlakkend radiogeruis of een mager televisiegekijk. De heer Spies heeft ondanks het vreem de uur van de ope ning de klok wees half één, maar dat kwam, omdat ook deze opening „vrije tijdsbesteding" moest blijven een rede afgestoken, waarmee men het onder het auditorium meerma len lachend en van harte eens was. Hij was ingeleid door de heer Stoel als voorzitter van de commissie, die „Wie doet wat en wat doet wie" bijeenbracht en voorbereidde en be gon met er op te wij zen, dat slechts een kleine sector der vrije tijdsbesteding met deze expositie wordt belicht: die dingen, die met wat simpel gereeascnap tnuis te maken zijn. Al horen tuinieren, de hengel en de watersport natuurlijk ook onder die menselijke liefhebberijen, men moest zich beperkingen opleggen. Alleen personeel Bewuste beperkingen zelfs, want alleen leden van het K.N.H.S.-personeel en de ge pensioneerden konden „meedoen" en bo vendien moest men zich wat de afmetingen betreft, beperken, zodat deze expositie minder veelzijdig werd dan haar voorgan ger van verleden jaar. Handschoen Ir. Spies kwam daarna als vanzelf op „de vrije tijdsbesteding" als pro bleem: de steun, die de overheid geeft aan vormen van ontspanning, die dat nauwelijks waard zijn naar zijn smaak. In dat opzicht slingerde hij radio en televisie de handschoen toe, die al te zeer de passieve ontspanning beogen en „over de mens heen spoelen". En voor de commercialiteit in beeld- en geluidsradio had hij' heel weinig waar dering, omdat de vrije tijdsbesteding op die manier een gevoel van grote leegte achterlaat. Wijzend op de grote verantwoordelijk heid die de toenemende vrije tijd als ge volg van de voortschrijdende efficiency des levens op de schouders dergenen legt, die de recreatie moeten richten, hield de kostelijk appliquétje dat onder de handen van A. v. Wolferen uit de centrale ont stond. Dit is bepaald een van de geslaagd- ste werkstukjes van deze tentoonstelling: geestig en gedurfd van kleur opgezet, ter wijl de maker gebruik maakte van zeer voor de hand liggende attributen om een negermoeder met haar kinderen zo echt mogelijk „op het- doek" te krijgen. Aller aandacht waard Er is prachtig fotowerk, zowel van vak mensen als amateurs, er is geduldig-ge- maakt fineerwerk en er zijn geduldig-ge- construeerde modellen van zeilschepen, zoals een compleet ingerichte Tholense schouw, die zelfs van een routekaart en een toilet voorzien werd. De artistieke pogingen van een hout snijder vonden gestalte in een serie fijne sculptuurtjes en een collega leefde zich ge heel uit in tekeningen en zelfs een moder ne houtsnede; het model van een tanker met „alles er aan" en andere, vaak be wonderenswaardige staaltjes van geduld en vernuft maken deze verzameling werk stukken tot een bezienswaardigheid op het Hoogoventerrein, die veler aandacht ten volle verdient. F. ADVERTENTIE ADVERTENTIE heer bp.es een oratie over de geest, die steeds verder ontbloot raakt van oorspron kelijkheid. Met dank aan de commissieleden en de hoop op een druk bezoek aan de tentoon stelling besloot hij zijn rede, om vervolgens met een sleutel, aangedragen op een (hand geknoopt) kussen de deur naar de expositie te openen. Daar bleek zich een kleine schatkamer der liefhebberijen achter te bevinden: niet alleen een compleet spoorwegemplacement, dat bij de maker, de heer J. Gieliam van de Walserij West tegen het plafond van de slaapkamer wordt opgeborgen en dat een ingewikkeld sporennet met een model van het station van Putten en enige zelfge- maate treinstellen toont, maar ook de UK 16 van de ovenbouwer J. Heyst en een Portable schrijfmachine 269. Thans ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Marktplein 22 - Tel. 4619 - IJmuiden ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA AALBORG. - De Britse tankboot Astra- lity uit Londen heeft gisteren de spoor brug tussen Aalborg en Norresundby op Jutland geramd. Twee bogen kwam in het water terecht en het spoorwegverkeer met de streken ten noorden van de Limfjord werd geheel gestremd. De Astrality liep enige schade aan de boeg op en keerde terug naar de tanks waar zij haar lading gelost had. De bruggewachter was in het water geslingerd door de schok, doch liep geen letsel op. De Astrality was juist de grote brug voor het wegverkeer gepasseerd toen van de spoorbrug, die honderd meter verder ligt het sein kwam dat het schip moest stoppen omdat een express-trein verwacht werd. Het Britse schip dat een Deense loods aan boord had werd getrokken door een sleepboot en bleef om onbekende re denen doorvaren. Pas op vijftig meter van de brug werd de machine op achteruit gezet, het anker uitgeworpen en kwam de sleepboot in actie. Bruggewachter Chris- tensen was een platform opgerend nabij 't draaiend deel van de brug en schreeuw de waarschuwingen naar het schip, dat echter de twee bogen naast het draaiend deel ramde. De twee bogen werden losge scheurd en vielen in het water. Christensen viel met het platform in de fjord. Hij slaagde er in de kant te bereiken. Treinpassagiers voor Noord-Jutland moeten per bus reizen over de gewone brug en van Norresundby af per trein ver der gaan. Deskundigen schatten dat met de reparatie van de spoorbrug maanden gemoeid zullen zijn. In februari 1955 werd deze brug ook door een schip beschadigd. Het treinver keer werd toen vier weken gestaakt. De schade was toen veel geringer. De hoge groenteprijzen der laatste weken hebben zich bij een ruimer aanbod in de afgelopen week niet kunnen handhaven. Toch kon men ook weer niet zeggen, dat de groente goedkoop was: de andijvie werd altijd nog verkocht voor f 0,23 tot f 0,35 per kilo, terwijl de sla tot f 0,15 per krop ging. Bloemkool, waarvan een ruim aanbod kwam daalde in prijs tot rond de f 0,40 per stuk. Bij de bonen zijn het hoofdzake lijk de pronkers, die nog in ruime mate werden aangevoerd en tot f 0,55 per kilo kwamen. Het nieuwe seizoen van de jonge Filmliga V'elsen begint in oktober dinsdagavond de negende in het Rex-theater met de vertoning van de fameuze Engelse film- comcdie „The Maggie", en het zal verder weer elke maand tot en met april, een voorstelling opleveren, die de bedoeling van deze filmlievende organisatie en haar thans 450 a 500 leden waardig is. De Liga zal echter, indien de nog vage plannen vaster omlijnd raken, de vleugels ook verder gaan uitslaan, want niet alleen wil zij zich op den duur bezig houden met de vorming van een of meer kleine groepen „filmstudiekringen" zo men wil die de abstracte en de werkelijke avant-garde rol prenten op 16 millimeter zullen kunnen zien, maar er bestaan ook aanwijzingen, dat men de jeugd nauwer in het werk wil betrekken door inschakeling van de organisa ties, die zich met de vorming van school- en bedrjjfsjeugd bezig houden. Bovendien komt de gelegenheid nu, een abonnement op de zes voorstellingen ineens te nemen. Wij weten niet of juffrouw Druivendans al weer over de schrik en de verhoogde bloed druk heen is maar wij vermoeden van niet. Zij liep gisteren namelijk de schrik heurs levens op toen zij de oversteekplaats nabij dp I.anee Nipuwstraat wilde gebruiken en de heer JUNIUS DE BROCKENMAECKER van de Zeeweg afkwam. De heer Junius is, zoals ge weet, de direkteur van een bedrijf in poets— en lapmiddelen en heeft daar een slechte reputatie, enige snelle automobielen en Mejuffrouw Louise de Lan- dérich aan overgehouden, alsmede een begin van embonpoint. Maar goed' mejuffrouw Druivendans werd oo de oversteekplaats bijna het weldoorvoede slachtoffer van de heer Junius de Brocken- maecker die de bocht te snel nam en de i dame te laat opmerkte. Door over het trottoir te riiden voorkwam hij een gemengd bericht, maar hij' had alles, ook de verhoogde bloed druk van mejuffrouw Druivendans, kunnen voorkomen door autorijles te nemen bij Gediplomeerd auto- cn motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Telefoon 8930 „Vriendenkring" klaverjaste weer De uitslagen in de onderlinge competitie van de Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" waren: 1. C. Zoon 4680 pnt, 2. D v Duin 4584 pnt, 3. M. Huider 4495 pnt, 4 mevr Pirovans 4487 pnt, 5. H. Daemen 4477 pnt 6. P. Appeldoorn 4476 pnt, 7. J. v d Ham 4422 pnt, 8. mevr. v. d. Ham 4415 nnt'q mevr. Daemen 4378 pnt, 10. B. Schel vis 4355 pnt, 11. mevr. Maenhout 4318 pnt, 17 W Deugd 4221 pnt, 13. C. Teeling sr. 4196 pnt 14. R. v. d. Kooy 4038 pnt, 15. mevr Huider 3844 pnt, 16. B. v. de Mey oono nnt 17 J. Mook 3734 pnt, 18. mevr. Groenevéld 3677 pnt, 19. J. Maenhout 3571 pnt 20. mevr. Mosk 3434 pnt. Is dit reeds een veelbelovende ontwikke ling van een organisatie, die zich in één jaar tijds een plaats wist te veroveren te midden der culturele verenigingen in dit gewest, het programma voor de komende maanden maakt waar, dat deze Liga de goede film onder de aandacht van een breed publiek wil brengen. Bont allerlei Na Mackendrick's „The Maggie", het veroverende verhaal van het oude vracht- vaardertje, dat de inzet wordt van een felle strijd tussen zijn vier bemannings leden en 'n steenrijke Amerikaan, volgt op 20 november een voor stelling van de semi- documentaire „The back of beyond", een kleuren- rolprent over de Austra lische woestijn. De 11e december wordt een oude vertrouwde film van stal gehaald: Greta Garbo's onvergetelijke creatie in het dwaze spionageverhaal „Ni- notchka". In de maand januari wordt door de Liga een Franse avond georganiseerd met als hoofdfilm Jean Vigo's „Zéro de conduite" (Een nul voor gedrag) en in februari volgt de Spaanse satire „Benvenido, mr. Marshall". Maart brengt de beroemde film „A matter of life and death" en het seizoen sluit in april met de frisse Engelse kolder van „Passport tot Pimlico". De bjjf'lms De voorprogramma's zien er al even veelbelovend uit. Wij noemen als inleiding tot de eerste avond „The Waverley-steps", een prachtig filmpje» over het Saddler Wells ballet. Voorts komen „Panta Rei" van Bert Haanstra, „Finis Terre" van Jean Epstein en (bij „Zéro de conduite") „Rien quie les heures" met „Sondeurs d'abime" aan bod. Het bestuur heeft voorts keus gemaakt uit „A message from Genieva", l'Apprenti sorcier" en de oude draak „Vergiffenis van grootvader", welke „Passport to Pim lico" zal vergezellen. Toenemende kosten Inmiddels is het pad der Liga, hoe zon nig ook, niet geheel over rozen gegaan, want men moest bij het ingaan van het ljjk maakte de oude toegangsprijzen te handhaven. Het lidmaatschap voor nieuwe leden wordt daardoor f 3 per jaar, maar een abonnement op alle zes voorstellingen komt op f 6, terwijl per voorstelling voor de leden f 1,20 wordt berekencPen voor de introducé's f 1,60. Dit laatste alleen, als er plaats is. Men heeft echter het aanbrengen van nieuwe leden aantrekkelijk willen maken, door f 1 korting op een abonnement of op een leden-toegangsbewijs uit te loven voor de aanbrenger. Inmiddels wordt er gezocht naar de juis te juridische vorm voor de Liga, wier sta tus tot nu toe nog niet vaststond. ADVERTENTIE POEDERS-TABLETTEN-CACHETS Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Karl Julius van Lulea. Thames van Rotter dam. Wulp van Manchester. Dina van New castle. Atlantic van Fowey. Trajanus van Antwerpen. Congokust van Antwerpen. Eemstroom van Leith. Gaasterkerk van Ant- werpne. Bruisser van Swansea. Study van Karlstadt. Kanella van Swansea. Amstelland van Zuid Amerika. Flamingo van Antwer pen. Spurt van Hull. Krautsand van Rot terdam. Vertrokken zijn: Keizer naar Rotterdam. Cnosa naar Hampton Roads. Harlingen naar Hamina. Ivan Kondrup naar Kopenhagen. Clytaneus naar Port Said. Celebes naar Ham burg. Penhir naar Rotterdam. Wulp naar Manchester. Rodenbeck naar Hamburg. MARKTBERICHT 28 september Andijvie f 0,18f 0,35; sla f0,05—f0,14; bloemkool f 0,12f0,44: bospeen f 0,28 f 0,45; waspeen f 0,27f 0,44; sperciebonen f 0,76f 1,45; snijbonen f 0,65—f 1,26; pronk- bonen f0,27—f0,58; tomaten f0,20—f0,55; komkommer f 0,17f 0,40; prei f 0,16f0,30; groene kool f 0,16f 0,24; rode kool f0,12 nieuwe seizoen het hoofd bieden aan een f 0,22; spinazie f 0,06f 0,48; postelein f 0,22 plotselinge kostenstijging, die het onmoge- f 0,44; uien f 0,09f 0,18; druiven f 1,—f 1,40. De aanvoer van spercie- en snijbonen neemt met elke marktdag af, de goede kwaliteit ging tot f 1,35 per kilo. Bospeen is nog steeds schaars en daardoor duur; er werd tot f 0,48 per bos betaald, waspeen ging tot f 0,46 per kilo. Spinazie varieerde van f 0,10 tot f 0,50 per kilo, postelein bracht het tot f 0,42 per kilo. Er is veel vraag geweest naar goede komkommers; hiervoor werd tot f 0,50 per stuk betaald. Prei noteerde bij een matig aanbod van f 0,14 tot f 0,29 per kilo. De aanvoer van druiven is nog maar klein, de goede kwali teit kwam tot f 1,40 per kilo. Bloemenovervloed Door het warme weer zijn de aanvoeren op de bloemenveiling zeker eens zo groot als de voorgaande weken het gevolg laat zich wel raden: de prijzen daalden aanmerkelijk. In grote partijen komen nu de chrysanten aan de markt, de „tros" va rieerde van f 0,21 tot f 0,75 per bos, de grootbloemigen draaiden rond de f 0,15 per stuk. Dahlia's zijn nu van prima kwali teit en soorten als Bachus, Gerri Hoek en Glory van Heemstede kwamen tot f 0,40 per bos. De heliantus draaide rond de f 0,35 per bos. De aanvoer van asters wordt alweer kleiner: daarentegen ziet men in grote partijen blauwe herfstasters aan de markt komen. Freesia, cyclames en anjers liepen ook iets in prijs terug. De aanvoer van potten was bescheiden. Stormschade De eerste najaarsstorm heeft vrijdag al danig huis gehouden in de tuinbouwge- wassen en vooral ook in de nog buiten staande bloemen. De laatste bonen zijn grotendeels ge plukt, vooral de pronkbonen die nog een laat beschot te zien gaven, hebben erg ge leden. De op het veld staande dahlia's, chrysanten en heliantussen zijn grotendeels verwaaid. Zo eindigde dus de september maand al heel slecht voor de tuinders, die een deplorabel^ zomer achter de rug hebben. Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders in Castricum vrijdag de volgende prijzen: peterselie 1142 per bakje; soepgroenten 3037 per bakje; augurken 52; komkommers 10,528; snij bonen 63110; sperciebonen 50132; sprui ten 3166; pronkbonen 3243; stokprin- cessebonen 127—131; winterwortelen 11; sla 11,5; andijvie 11,5—28; bloemkool 25—46; aardbeien 69; tomaten 22—66; groene kool 17,5; spinazie 48—50; peren 7—16; appelen 4. De Staten van Suriname hebben, zoals bericht is, een landsverordening goedge keurd, die de Surinaamse regering machtigt met de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. een overeenkomst aan te gaan, die in de toekomst zal kunnen leiden tot de stichting en exploitatie van paplerhoutleverende aanplant in da Sa vanne-gebieden van Suriname. De naaldhoutsoort, die zal worden aangeplant, vraagt bepaald geen rijke bodem. Waarschijnlijk is deze hiervoor zelfs ongewenst. De aan trekkelijkheid van het project ligt daarom mede in het feit dat de Savanne-gebieden, die tot dusverre nog voor geen ander doel bruikbaar zijn gebleken, doch goed met de kust zijn verbonden door brede bevaarbare rivieren, bij het slagen van de plannen ook zullen kunnen bijdragen tot de welvaart van het aan welvaartsbronnen nog niet rijke land. De overal uitbreidende cellulose- en pa pierindustrie een gevolg van een voort durend toenemende consumptie harer pro- dukten veroorzaakt een steeds toe nemende behoefte aan grondstoffen, waar van nog steeds het naaldhout de belang rijkste is. De meeste natuurlijke groeige- bieden van naaldhout bevinden zich in ge matigd klimaat en overwegend in de noor delijke streken. Er, zijn echter ook ver schillende naaldhoutsoorten, die, indien op de juiste wijze aangeplant, zich in sub tropische en tropische gebieden goed ont wikkelen. In deze gebieden is ten gevolge van de zoveel langere jaarlijkse vegetatie- periode de gemiddelde jaarproduktie aan hout per oppervlakte-eenheid van het bos aanmerkelijk groter dan die in de gematig de klimaten. Men zou kunnen zeggen dat naar mate meer zonneschijn beschikbaar is ook de boomgroei sneller is en hierdoor ook de jaarlijkse houtproduktie per opper vlakte-eenheid groter. In de subtropische gebieden van de Verenigde Staten is de exploitatie van aangeplante naaldhoutbos- sen sedert 25 a 30 jaren uitgegroeid tot een der belangrijkste grondslagen voor de wel vaart van grote gebieden. Van Gelder Zonen heeft het plan ont wikkeld tot de stichting van dergelijke bosplantsoenen in Suriname. Een derge lijk project vraagt echter dusdanig grote investeringen dat het niet verantwoord moet worden geacht hiertoe over te gaan, voordat door uitgebreide experimenten ge durende 5 a 10 jaren zal zijn uitgemaakt of een goede groei en een lonende exploi tatie ook daar mogelijk zullen zijn. De proefaanplantingen zullen tot 3000 hectare gaan. Zij worden uitgevoerd in nauw over leg met het Surinaamse landsbosbeheer. Van Gelder Zonen heeft hierbij op zich genomen dit voorafgaande experimentele stadium geheel voor haar rekening te doen geschieden. Men neemt aan dat de hier voor benodigde investeringen een miljoen Nederlandse guldens niet zullen over schrijden. Naast de juiste bosbouwkundige opzet is een der criteria een zo geperfectioneerd mogelijke gemechaniseerde uitvoering. Ar beidskrachten zijn het zwakke punt van Suriname en het blijkt bij bestudering van soortgelijke projecten elders, onder andere in de Verenigde Staten, dat deze geperfec tioneerde, gemechaniseerde vorm mogelijk is, daar wordt toegepast en zelfs nood zakelijk is voor een lonende exploitatie. Dit past volkomen bij het in Suriname naar verhouding geringe aantal beschik bare arbeidskrachten. Later ook een fabriek De recente goedkeuring maakt het nu mogelijk dat de regering van Suriname en Van Gelder Zonen een overeenkomst aan gaan, waarbij de plannen grondig zullen worden aangepakt en waarbij uiteindelijk de stichting van uitgebreide papierhout le- ADVERTENTIE Grote sortering Vrijblijvende demonstratie Betaling in overleg. VELSERD.UINWEG 173 - TEL. 4402 CSV uit Castricum gaat bij EVC te Edam op bezoek. Het team is als volgt samen gesteld: doel: G. de Heer; achter A. Kees man en H. Altena; midden: H. Beiersbergen, H. Jacobs en H. Hartog; voor: E. de Vries, H. v. Diggelen, B. Kossen, H. Stolk en P. v. Voor de thuiswedstrijd tegen HSV uit Heiloo verschijnt het Castricumse Vitesse '22 met het volgende team in het veld: doel: K. Zonneveld; achter: N. Lute en P. Beentjes; midden: A. Groot, J. Borst en F. Res; voor: J. de Zeeuw, A. v. d. Valk, H. Borst, H. Zonneveld en P. Duin. De in 1892 gebouwde watermolen in de Rozenburgpolder te Scharmer gemeente Slochteren) wordt wellicht door de Holland-Amerikalijn aangekocht en aan de Keukenhof te Lisse aangeboden. Wanneer de onderhandelingen, die gaande zijnmet succes worden bekroond en de betrokken autoriteiten hun toestem ming geven zal de molen worden afgebroken en in Lisse herbouwd, waarbij nieuwe wieken zullen worden aange bracht. Een foto van de molen huidige omgeving. Zl]T\ verende naaldbossen door een bepaalde vorm van onderlinge samenwerking voor ogen staat. De opperhoutvester van Suri name vertoeft op het ogenblik in Neder land en zal binnenkort na besprekingen met de directie van Van Gelder Zonen naar Suriname terugkeren. Reeds in ok tober hoopt men met de eerste werkzaam heden te beginnen. Hoe groot bij welslagen van het experiment de latere aanplant zal worden, staat nog niet vast. Wel heeft men zich een grens gesteld van 40.000 hectaren. Het ligt in de bedoeling vooralsnog het hout uit Suriname naar Nederland te ver schepen en het hier te verwerken. In de overeenkomst is voorzien, dat bij het slagen van de proeven over 5 a 10 jaar een Surinaamse vennootschap zal worden opgericht voor de stichting en exploitatie van grotere complexen naaldbos, waarin zowel Suriname als Van Gelder Zonen zul len deelnemeS. De gedachten gaan verder uit naar het oprichten van een papierhout verwerkende fabriek in Suriname, doch de plannen hieromtrent zijn nog zeer vaag, daar dit pas over 25 a 30 jaar aan de orde kan komen. De christelijke filmactie, afdeling Bever wijk heeft onder leiding van haar voort varende voorzitter de heer C. Maree, het wederom aangedurfd dit seizoen een serie films te brengen, die normaal niet in de Nederlandse bioscopen worden vertoond en dat ondanks de teleurstellende resultaten van verleden jaar. Het nieuwe seizoen werd gisteren geopend met de film „De pastorie van Hinton", met in de hoofdrol Robert Donat als de predikant William Thorne. Hebt ge wel eens een dominee ge zien, die op de kansel zijn zorgvuldig ge formuleerde preek verscheurt? Ds. William Thorne doet dat en nog wel, wanneer hij in de kathedraal van Chicester op de jaar lijkse schooldag (zonder het zelf te weten) „op proef" zal preken. Hij doet dat, wan neer hij ziet hoe een van de jongens naar een detectiveromannetje grijpt om tijdens de kerk-corvee „onder de pannen" te zijn. Even later zit die jongen gespannen te luisteren, wanneer de dominee „de preek van zijn leven", nee, de preek van „het leven" houdt. De benoeming tot school- predikant ontgaat hem echter en daarmee de mogelijkheid om uit de financiële zor gen te komen. Dit geeft in het gezin grote verwikkelingen. Maar dan pas toont Wil liam Thorne wat het betekent van het leven te getuigen in het aangezicht van de ellende. De pastorie van Hinton is inmiddels geen sombere film. De Engelse humor is er rijk in vertegenwoordigd en er wordt heerlijk de draak gestoken met wat „kan" en „niet kan" in een gehucht in Yorkshire. Het is bovenal een film die toespreekt zonder te „preken". Juist dóór de preek. Met deze openingsfilm heeft de C.F.A. te Beverwijk een zeer goede keus gedaan. Helaas zal men de bovenzaal van het Vei linggebouw aan de Breestraat niet meer kunnen gebruiken, daar deze door de ge meente zal worden gebruikt voor kantoor ruimte, waarmee het zalenprobleem echter weer groter wordt. In zijn openingswoord, memoreerde spre ker de doelstellingen van de Christelijke Filmactie en hij drong er bij de leden en donateurs op aan, om te zorgen, dat het aantal nog groter zal worden, dan het nu is. Hij was zeer verheugd, dat de opkomst zo overweldigend groot was, hetgeen het bestuur een hart onder de riem heeft ge stoken. Ook de overige films die binnen kort zullen worden vertoond getuigen van de goede smaak en keuze van het hoofd bestuur van de Christelijke Filmactie en zijn alle het aankijken ten volle waard. ADVERTENTIE DAMES- en HERENKAPSALON REGGESTRAAT 86 heek Rijnstraat - Telefoon 454é midden in de Rivierenbuurt DE ZAAK VAN VERTROUWEN ZATERDAG 29 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ontsnapt uit Chiku Shan". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Die drei von der Tankstelle". W.B. Theater, 20 uur: „De schat der vuuraanbidders". 't Centrum, 14 uur: Floralia-tentoonstel- ling. Openbare Leeszaal, geopend van 10-12 en 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, geopend van 10-13 en 15- 18 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. ZONDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Ontsnapt uit Chiku Shan". Luxor Theater, 14.30 uur: „Diligence oorlog"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Die drei von der Tankstelle". W.B. Theater, 14.30 uur: Jack Mc Call desperado"; 16.30 en 20 uur: „De dokter van New Orleans". Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-21 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15-18 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. K.S.A., 20 uur: K.A.B., klaverjasclub.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19