IN IDE KENTERING OUD-IJMUIDEN DE HAVENKANT - EEN COMPROMIS Een handdruk WIE BRENGT DE WERKERS NAAR HUN ARBEID? VRUCHTBARE SAMENWERKING Het verkavelingsplan Eindelijk woningen VROEGER DE RUIGHEID, NU DE VLAKTE, STRAKS DE HUIZEN Toets uw kennis van de bedrijvigheid en let vooral op de kleine details En nu de derde vlieg: Waar werken zij WiIKO veehus (Van een redacteur) WAT gaat er gebeuren met Oud-IJmui den het vroeger zo gezellige haven plaatsje, waaruit de stad Velsen is voort gekomen? Moet het verdwijnen, of is er nog kans dat het, in een nieuwe gedaante, kan blijven voortbestaan? Die vraag houdt de gemoederen nu al jaren bezig, maar af doende beantwoord is zij nog niet. Trou wens, verschillende andere gemeenten aan de kust zitten met een dergelijk probleem. Het probleem, dat de havenkant met zijn kleurrijke vertier plaats moet maken voor andere belangen, voor handelszaken en fa brieken vooral. Alleen: vrijwel nergens is het zo urgent als hier aan de IJmond, waar het oorlogs geweld die ontwikkeling nog verhaast heeft. Hoe dat drama zich aan IJmuiden voltrok, weten wij allen. Eerst de evacua tie, daarna de bombardementen en ten slotte, als de klap op de vuurpijl, de syste matische afbraak van de oude kern door de Duitsers. Hitiers generaals verwachtten namelijk, dat de Geallieerde invasie op on ze kust zou komen en braken daarom alles af, wat hun schootsveld in de weg stond. Zo ook in Oud-IJmuiden. Bombardemen ten hadden het Willemsplein, waar vroeger het vrolijke hart van de havenplaats klop te, al veranderd in een troosteloze puin- vlakte; de Duitse slopershamers deden de rest. En al ging de invasie gelukkig aan Ne derland voorbij, het lot van IJmuiden was in feite bezegeld. Zo grondig hadden die vernietigingsploegen namelijk hun werk gedaan, dat al meteen na de Bevrijding de vraag rees, of het nog wel zin had, dit al les weer op te bouwen.. LANG is er gewikt en gewogen, wat er met het trieste overschot van het plaatsje gebeuren moest: herstellen of radicaal af breken om ruimte te maken voor de naar uitbreiding snakkende industrieën. Men weet hoe tenslotte tot dit laatste be sloten werd. Maar men herinnert zich ook, hoeveel verzet er tegen dit besluit gere zen is, en niet alleen van de Oud-IJmuide- naars zelf. Ook van elders in Velsen en van ver daarbuiten regende het protesten en ingezonden stukken. Er kwam zelfs een „comité Oud-IJmuiden", dat zich met hand en tand tegen de verkavelingsplan,nen verzette. Dat comité had een paar sterke argumenten. In de eerste plaats voerde het aan, dat vele honderden, die in het plaatsje hun werk hebben de employés van Rijkswaterstaat en Vissershavenbe drijf, van de talrijke visverwerkende fa brieken en handelsondernemingen er nu geen woonplaats meer kunnen vinden. Zij zijn dus gedwongen forens te worden, hetgeen door de uitzonderlijke werktijden in vrijwel al deze bedrijven tot grote be zwaren aanleiding geeft. Een ander argument was dat Oud-IJmui den, ingekneld op een smalle strook tussen vissershaven en Noordzeekanaal, zelfs bij radicale afbraak maar zeer weinig grond voor de industrie zal kunnen verschaffen. Onder de druk van deze en andere ar gumenten werd het verkavelingsplan ten slotte geruchtloos onthoofd. Ervoor in de plaats kwam nu een compromis, dat, naar men hoopt, op den duur alle partijen zal kunnen bevredigen. Ten westen van het Willemsplein, tussen Kanaalstraat en Bik en Arnoldkade, wordt nu door sloping van diverse oude panden ruimte gemaakt vóór fabrieksuitbreidingen, maar aan de oostkant is men, voor het eerst sinds de oorlogsjaren, weer op flinke schaal wonin gen gaan bouwen. De eerst rij flats in drie woonlagen aan de ontluisterde Oranjestraat nadert reeds zijn voltooiing en als de voor tekenen niet bedriegen, zullen er spoedig andere volgen. Betekent dit een gedeelte lijk herstel van Oud-IJmuiden als woon- en winkelcentrum? ALS dat zo is, dan zullen velen er dank baar voor zijn. Jarenlang hebben de nog resterende bewoners van het plaatsje hoofdschuddend uitgezien over de kale zandvlakten van wat eens hun centrum was, in de hoop dat er iets gebeuren zou. En toen dat iets maar steeds uitbleef, zijn ze weggetrokken, de een na de ander, met de winkeliers voorop. Voor hen immers was er geen nering meer in het ontvolkte plaatsje. Velen hebben nu een nieuwe, wel varende zaak in de Kennemerlaan of el ders in „de oost". ANDERS is het met de caféhouders, die niet zo gemakkelijk verkassen kunnen, Waar immers krijgen zij een andere zaak, om van bouwvergunning voor een nieuwe „tent" maar te zwijgen? Dus zijn er, net als voor de oorlog, nog altijd een twintig tal café's in Oud-IJmuiden, maar waar die allemaal van bestaan, mag de hemel weten. Etablissementen zoals De Zeepost, de Bruinvis en de Willem Barends om er maar lukraak enkele op te noemen, waar vroeger de klanten uitpuilden, zijn nu oor den van trieste verlatenheid. Niek List, de exploitant van de „Willem Barends" heeft ons verteld van dat roem rijk verleden toen hij, op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Visseringstraat, nog het fameuze schouwburgtheater annex dancing en café „De Cycloop" dreef, be kend bij de zeelieden van drie wereldde len. De gelagkamer zat altijd stampvol va rensgasten, Nederlanders, Noren en Zwe den van de houtboten voor Van Gelder, Italianen, Engelsen en Fransen van de erts schepen voor de Hoogovens en wilde vaar- ders van overal ter wereld. „De Noren zopen het hardste", herinnerde Niek zich, „maar het waren ook felle vechtersbazen, die om het minste of geringste op de vuist gingen. Dikwijls genoeg moesten we er een paar naar buiten slaan, want dronke lappen konden we hier niet hebben". En hij heeft gelijk, want De Cycloop was behalve zeemanscafé ook zo'n beetje het culturele centrum van Oud-IJmuiden. Sam Vlessings Kunstkring-orkest en Con cordia, de operettevereniging Apollo en de amateur-toneelclubs Vriendenkring en Varia gaven er hun uitvoeringen, die zon der uitzondering besloten werden door het „bal na". Zulke feesten duurden onveranderlijk tot DE SNEL groeiende betekenis van Velsen als centrum van veelzijdige bedrijvigheid zal binnen afzienbare tijd een stevige sti mulans temeer krijgen door verbeterde verbindingen tussen het noorden en zuiden van Noordholland via de tunnel onder het Noordzeekanaal. Terwijl de kop van onze provincie wacht op zijn betere contact met de rest van Nederland, wachten de be drijven niet. Zij ontwikkelen activiteit, breiden uit, trekken mensen aan, prepa reren zich op de toekomst en trachten met vooruitziende blik en progressieve plan nen de ontwikkeling vóór te blijven, om niet achter te raken op het moment dat de energiestroom vrij baan gegeven wordt door de passagepoorten van de tunnel. En niet alleen de bedrijven, doch ook de bestuurderen van het openbare leven span nen zich in om „bij de tijd" te blijven en de ontwikkeling van dit woon- en werk gebied op te vangen in hun projecten. Huizenbouw, bewerking van industrieter reinen, aanleg van verbindingen en transportwegen, stadsbouw en velerlei an dere taken worden met meer of minder moeilijkheden kordaat aanvaard en zo is het beeld van Velsen in al zijn aspecten er een geworden van gonzend leven, van vooruitgang en veelbelovende groei. Daarbij kan een krant niet achterblijven. Sterker, daarbij dient een plaatselijk blad vóór te gaan, opdat het zijn eigen, aparte taak vervult: een band te leggen tussen de mensen en het leven, tussen alle men sen en alle facetten van het leven in zijn verschijningsgebied en tegelijk dit gebied te doen deelhebben in het grote nationale en internationale geheel. Dat is niet zijn enige taak. Het plaatselijke blad heeft daarnaast zeer zeker de opdracht olie te gieten op het vuur van de vooruitgang door de mogelijkheden, moeilijkheden en resul taten van de activiteit der gemeenschap te belichten en de lezende mens in zijn huis kamer voldoening te schenken door een duidelijke schildering van de vruchten zijner inspanningen. Een krant, die niet tegelijk ook zelf in zijn verschijningsvorm, zijn stijl, zijn opmaak, zijn dienstbetoon en zijn huisves ting de frisse trant weet te evenaren, die het hele leven in de groeiende stad Velsen kenmerkt, schiet tekort. Vandaar, dat wij met grote inspanning maar ook met grote toewijding ons blad aan Velsen waardig trachten te maken. Met grote voldoening constateren wij daarbij telkenmale de weerklank, die deze pogingen in de zich steeds uitbreidende kring onzer lezers mo gen ondervinden. Vandaar ook, dat wij de zich aandienende mogelijkheden niet ver zaken en de mogelijkheid tot huisvesting in een nieuw pand met dankbaarheid aan grepen. Thans is het zover, dat die nieuwe huis vesting in kannen en kruiken is. Om onze voldoening daarover niet onder de koren maat te houden en samen met Velsen dit feit als een symptoom van algemene voor uitgang te gedenken, bieden wij onze lezers en allen in Velsen dit extra-nummer aan, waarin wij platgetreden paden vermij dend een flits geven van de veelzijdige betekenis onze stad. Het is niet meer dan een flits. Een krant is een dagelijks terugkerende flits van wat zich afspeelt buiten de beslotenheid onzer kleinste gemeenschap, het gezin. Doch als er in dat dagelijks terugkeren een element van vriendschap en vertrouwelijkheid ligt, zoals dat in de verhouding tussen stad en stadskrant het geval moet zijn, dan ligt er in deze speciale krant van vandaag een extra-handdruk, een gebaar van geluk wens over en weer: geluk voor Velsen, voor alles wat het omvat en worden zal. Hoofdredactie Oud en nieuw naast elkaar. Op de voor grond een vervallen huisje, waarvan de vensterkozijnen met planken zijn dicht gespijkerd. Daarachter de moderne flats in aanbouw aan de Oranjestraat. NIET OVERAL in de vele cafés van Oud-IJmuiden heerst zo'n mineurstem ming. Zeker niet bij Daan Wiljouw in „Kamperduin" aan de Bik- en Arnoldkade Wiljouw, die het geluk heeft onder de rook (en de geur) van de vishallen te zit ten, krijgt nog klanten genoeg: vishande laars, grossiers en vervoerders, die hier elkaar treffen en er menige zaak afsluiten onder het genot van een stevige borrel. Kamperduin is zo'n beetje de onofficiële beurs voor de vishandel en reeds om vijf uur 's morgens kan men er terecht voor een kop koffie, een uitsmijter of een warme bal gehakt. Na de veiling in de vishallen, zo tegen een uur of tien, is er vaak geen plaatsje meer vrij. Er wordt gebiljart en gekaart en het spraakwater vloeit in stro men. Dan is het ook de tijd voor de stam gasten om samen nog eens herinneringen op te halen aan de onvergetelijke dagen van Oud-IJmuiden. „Weet je nog," zegt Willem van den Broek, een van de oude garde der visgroothandelaars, „hoe Rogge band eens op een winterdag heel het Wil lemsplein heeft laten bedijken en het toen door sleepboten onder water liet spuiten, omdat we zo graag wilden schaatsenrijden? Da's nou al een jaar of veertig geleden, maar ik zal het nooit vergeten. Sam Vles- sing liet zelfs het gehele Concordia op trommelen om op die ijsbaan muziek te maken." En dan komen ook de anderen los: „En dat priksleeën om de pomp dan, goeie ouwe gemeentepomp! En de zaterdagse pantoffelparade op „het rondje" heb jij dat ook nog meegemaakt? Weet je nog: dat hossen op Koninginnedag, de muziekcon coursen, de padvinders-j amboree? Het ver gulde pierement in de „Willem Barends" en de knokpartijen in de Kanaalstraat. Die muziek-op-dekschuiten, 's zomers, bij de tent van De Leeuw, tegenover de toeristen steiger? Maar de jeugd van oud-IJmuiden, die nooit anders gezien heeft dan het onkruid op het Willemsplein en de geschonden Oranjestraat, die geen straat meer was, die jeugd bekijkt te zaken wellicht uit een andere hoek. Zij ziet nieuwe, moderne huizen verrijzen en de industrieën uit breiden. Straks zal er ook voor haar werk, en wellicht zelfs woonruimte, in de haven plaats te krijgen zijn: wat wil men meer Laat de ouderen dan maar nakaarten over het verledende jeugd ziet alleen naar haar toekomst en dat is goed zo. De IJmuidense Kanaalstraat (hierboven) en „het plein" (onder) omstreeks het begin van deze eeuw. Op de voorgrond in de Kanaalstraat ziet men nog juist een stukje van het roemruchte „Hotel No. 1". Daar tegenover, op de hoek voor de boekwinkel van het raadslid Roelse, hebben zich twee deftige figuren opgesteld, in wie de oude ÏJmuidenaren wellicht nog de heren Rien- stra en De Jong, vishandelaren van grote roep, herkennen zal. De dame-met-kinder wagen op het Willemqplein kunnen wij helaas niet meer thuisbrengen. PRIJSVRAAG MET AANTREKKELIJKE BELONINGEN gerij van voorlichting te dienen over de talrijke, diep in het leven dezer stad ingrijpende problemen, overschrijdt het verre de grenzen van een zuiver plaatselijk nieuws blad. Aldus doende leveit het een wezenlijke bijdrage in de wederopbouw van deze stad, omdat het de inwoners opwekt tot belangstelling voor de gemeentelijke zaken en tot het vormen van een zelfstandig oordeel daarover. Indien de IJmuider Courant voortgaat haar lezers te bieden serieuze berichtgeving en eerlijke voorlichting en zij anderzijds blijft fungeren als de spreekbuis van de openbare mening, daarmede handelend in het belang van de gemeente en de gemeentenaren, dan zal zij onge twijfeld op de hartelijke samenwerking met de bestuur ders dezer gemeente kunnen blijven rekenen. Nevens mijn felicitaties met het betrekken van haar nieuwe bureau, wens ik de IJmuider Courant van harte toe, dat zij in staat zal blijven haar taak op de boven aan gegeven wijze te vervullen. De burgemeester van Velsen, Mr. M. M. Kwint enkele ogenblikken later het zo pas gedrukte nummer met aandacht bekijkend. Met een druk op de knop stelde burgemeester mr. M. M. Kwint in januari de nieuwe rotatiepers van de IJmuider HET ZAL er dan nu van komen, dat in de op een raam- biljet voorkomende tekst „Hier wordt de IJmuider Cou rant gevestigd" het woord „wordt" zal moeten worden vervangen door „is". Met de directie, de redactie en alle medewerkers verblijd ik mij er over dat de IJmuider Courant, kort nadat het huisvestingsprobleem van haar j eerbiedwaardige moeder, Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, werd opgelost, een haar waardig onderdak heeft gevonden. De relaties tussen de IJmuider Courant en de gemeente j Velsen hebben zich gedurende een lange reeks van jaren gekenmerkt door een vruchtbare samenwerking, tot bei- j der voordeel. Want evenmin als de plaatselijke pers het kan stellen zonder de berichten en mededelingen van de lokale overheid, kan deze de steun van gene ontberen. De courant vormt een onmisbaar middel bij de uitoefe- ning van de gemeentelijke bestuurstaak, waar het de in- formatie van de burgerij betreft. Doordat het blad het ook tot zijn taak rekent de bur in de kleine uurtjes en soms wel eens de gehele nacht door. De dienaars van Her mandad, in hun knusse politiebureautje aan het Willemsplein, waren namelijk ook mensen en knepen een enkele maal wel een oogje dicht, als het een ordentelijke fuif zonder burengerucht was. „Zo was het toen," verzucht Niek List „Maar op 24 augustus 1944, tijdens het grote bombardement, gooiden ze ook de Cycloop in de prak, op dezelfde dag dat de S.D. mijn zoon naar de Euterpestraat bracht. Geen stukje bleef er over van de hele tent en nou sta ik hier voor tjomme in de Willem Barends, met dikwijls in uren geen enkele klant. Koffie verkoop ik al niet meer, dat loont de moeite van 't zetten niet. Alleen bier en borrels. Zal 'k je ook maar 's inschenken?" Nijdig kwakt hij twee glaasjes op de toog, giet ze vol met het heldere vocht en schuift er een naar ons toe. „Nou, proost", zegt hij. Maar het klinkt als een lelijk woord in die holle, verlaten gelagkamer. ZO GAAT het door, dikwijls urenlang. Over het gerenommeerde Hotel No. 1: het Ritz-Charlton van Oud-IJmuiden en over de minder nette en beslist onnette etablissementen, want ook daarvan waren er wel enkele te vinden, ten gerieve van de buitenlanders. En als dan eindelijk de voorraad herin neringen uitgeput is, dan zeggen ze tegen elkaar: „Ja, da's nou allemaal voorbij. Geen snars is er meer aan. Als 'k jong was, dan trok ik eruit. TER GELEGENHEID van de opening van ons nieuwe bureau in Velsen hebben wij gemeend ruime aandacht te moeten vragen voor de betekenis van Velsen als woonstad en werkstad, een aandacht die in deze en de hiernavolgende bladzijden van dit extra nummer op velerlei wijze zal worden ge boeid. Een van de manieren om de be tekenis van een stad te belichten is onge twijfeld het illustra tieve materiaal. Foto' geven een direc suggestief beeld va de facetten der Ve sense gemeenschap e daarom hebben w de nadruk van d: blad dan ook op he fotobeeld gelegd. Di bood ons een aardigt gelegenheid om dri vliegen in één klai te slaan; want nie alleen is de bedrijvig heid en de woongelegeuneia van Veisen door deze foto's vastgelegd, doch tevens de Velsense mens. De werker in Velsen, die in de grote variëteit van bedrijven en be staansmiddelen hier ter plaatse zijn dage lijkse taak vervult, is het levendigste, kleurigste en boeiendste element in de samenleving. Hij of zij is in de eerste plaats de aandacht waard en daarbij kan men hem het best aanschouwen in de om geving, waar hij dagelijks vertoeft. Wij hebben een reeks Velsense werkers afgebeeld, benevens een reeks markante Velsense centra van bedrijvigheid. Nu stellen wij aan onze lezers de vraag: De omgeving van de Kanaalstraat en Bik- en-Arnoldkade nu: Onkruid, puin en af braak. Vele van deze oude panden staan op de nominatie om gesloopt te roorden Wij loven een beloning uit voor degenen, die deze werkers brengen waar zij behoren. Met andere woorden: in de genummerde en geletterde foto's van dit extra-nummer is een prijsvraag verwerkt, waarmee onze lezers hun kennis van zaken ten aanzien der Velsense bedrijvigheid kunnen toet sen. De opdracht luidt: uit te zoeken waar de afgebeelde personen hun werk uit oefenen en wat hun beroep is. Met welk bedrijf bijvoorbeeld de man, die op het kleine plaatje hierbij afgebeeld verbonden is (en die u elders in dit nummer in groter formaat terugvindt) zal niet moeilijk te raden zijn. Wanneer u alle gefotografeerde werkers gebracht hebt waar zij hun arbeid verrichten, schrijft u ons op een briefkaart het resultaat. U moet dus de cijfers com bineren met de letters en daarachter het beroep van de afgebeelde personen ver melden. BIJVOORBEELD: 9 C (kanarie- kooidraadtrekker Dit voorbeeld is uiteraard willekeurig wat de combinatie betreft en fout wat de benaming van het beroep aangaat. U moet maar zien, of u ontdekken kunt in welke 15 bedrijven de 15 afgebeelde personen behoren en wat hun beroep is. Als u de oplossing gevonden hebt, stuurt u haar per briefkaart voor 1 november aan ons kan toor. Goede inzendingen dingen mee naar de aantrekkelijke prijzen: De eerste prijs bedraagt ƒ50. Er zijn verder twee tweede prijzen van 25.en vijf derde prijzen van 10.Tenslotte hebben wij nog tien troostprijzen van ƒ5. ATTENTIE: alleen de genummerde foto's doen mee in de prijsvraag!

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15