iPIepen, bcMijvjen en- Lieve dingen OUD en NIEUW Aero-Ypenburg ten minste vijftig me DINSDAG 23 OKTOBER 1956 17 Strenge schoonheid in de industriële vormgeving DE MAN, die de Hei en Velseroord, het Heiletje en het oude Beeekenstein gekend heeft in hun rustieke glorie, zou eigenlijk over dertig jaren terug moeten komen in Velsen, in de dan wel tot volwassenheid uitgegroeide stad aan de zee. Hij zou er maar heel weinig meer over vinden van wat zijn voeten betraden in een jeugd, die vol was van Indianenspelen rond Rooswijk en in het struikgewas bij de sluis, hij zou de Blikken Buurt missen en de „veertig" en met verbazing zou hij zich in het nieuwe IJmuiden, dat dan waarchijnlijk nog eens zo diep het duin in steekt, verloren lopen op de eenvormige woonblokken. Maar hij zou er ook de intense vooruit gang zien. De Hei dat waren de polder kerels in de keten. Armoede en vervuiling, drank en messentrekkerij; het is nu een proper stuk stad, waar de Kalverstraat met enige grootheidswaan doorheenloopt. Daar staat straks het nieuwe raadhuis op het eind. Velseroord, dat is nu een industriedorp met houtparken en moderne woonwijken. Maar lieve kleinigheden als het Helletje en Beeekenstein zijn verloren gegaan: het Helletje aan de tomeloze bouwdrang, Beeekenstein aan de vernietiging door Duitsers en de tijd zelf. Over dertig jaar.Beeekenstein zal dan of hersteld zijn in zijn oude barokke weelde en een goed conferentie- of ont spanningsoord kunnen zijn bezijden de ver keersweg naar de tunnel, maar als men nu niet rap maatregelen neemt, kan het ook verdwenen zijn uiteengewaaid op de storm, vervallen in een tijd, die wel fabrieken bouwt en huizen, maar geen zeven ton kan vinden voor een erfdeel uit een rustiger eeuw. En tenslotte: de plek, die nog maar kort geleden het onbe- is nu in beslag genomen door de ijverige tunnelbouwers, twist domein van kieviten en hoefdieren was.... die V$lsen veranderen, ook in de schaduw van „Beeckesteijn". Bij gunstig vliegweer zullen morgenmiddag ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe gebouw aan de Lange Nieuwstraat twee vliegtuigen van drie tot vier uur boven de gemeente Velsen rond vliegen voor ons blad. Deze actie wordt voor ons uitgevoerd door de Aero-Ypenburg, het jonge Nederlandse luchtreclamebedrijf, waarover wij in nevenstaand artikel het een en ander vertellen. LUCHTRECLAME: EEN JONG EN KLEURRIJK BEDRIJF (Van een redacteur) Als u uit dit alles de indruk krijgt, dat de reclamevliegerij zo'n beetje met touw tjes en draadjes aan elkaar zit, dan is dat slechts ten dele juist. Natuurlijk, het is een jong bedrijf, waarin veel en moei zaam geïmproviseerd moet worden. Over werk is schering en inslag, zondagsrust is er niet bij. Dé risico's zijn groot, de tegen slagen legio. Mist, regen en ander slecht vliegweer veroorzaken bijna dagelijks der ving van inkomsten. De klantenkring is beperkt en veeleisend. Maar eis wat ge wilt: slepen, manchevliegen, „duiken op de stellingen", luchtschrijven of nacht- vliegen met verlichte reclames, ze spelen het klaar. Zij zijn tramps van de lucht vaart, met dezelfde durf en ondernemings lust die de wilde zeevaart kenmerken. Waar aan de Heerenduinweg vroeger dit rustieke boerderijtje te vinden was, weggedoken in het lommer van de Kennemer duinrand ligt nu een zwarte asfaltstreep door het bos, de nieuwe recreatieweg door het Heerenduin, die de verbinding met het Zuiderstrand gaat vormen. letters, als dat zo uitkomt. Niemand acht zich te hoog of te belangrijk voor de klein ste klusjes. De eigen schoonheid van de industrie is voor degenen, die er dagelijks in werken wellicht moeilijk te onderkennen zij verdwijnt achter het roet en de rook. De architectuur van een Dudok, die grote delen van de nieuwbouw der Hoog ovens voor zijn rekening nam, is dan ook vaak overdekt door het vuil van de kookovens, de ertsverlading en al die andere vuilverwekkende onderdelen van het immense bedrijf. Niettemin is de schoonheid er: zoals in het lijnenspel dezer schoorstenen en de wasempluim erbij. DE NIEUWSTE methode om klanten te werven en stellig niet de slechtste is het adverteren per vliegtuig. In ons land is de reclame-vliegerij nog betrekkelijk jong. Zij dateert van begin 1952 toen twee Haagse sportvliegers met veel hangen en wurgen het eerste Nederlandse lucht-re- clamebedrijf „Aero Ypenburg" stichtten. Het kapitaal bestond uit hun spaarduiten, de „luchtvloot" uit één hoogbejaard char terkistje. Het was eigenlijk een enorm waagstuk, want ervaring op dit terrein had nog niemand en of er interesse was bij het bedrijfsleven moest men maar afwachten. Maar het geluk was de twee mannen guns tig gezind. Nog in datzelfde jaar kon het bedrijf met een der grootste Nederlandse genotmiddelenconcerns een contract af sluiten voor een paar honderd vlieguren en in de zomer van 1952 ronkte het koude open tweedekkertje van Aero Ypenburg al trouwhartig heen en weer over het eivolle Scheveningse strand moeizaam een enorme slagzin achter zich aanzeulend, waarin de badgasten bezworen werd, toch vooral de verrukkelijke thee en koffie van de firma X te drinken. SINDS dat bescheiden begin zijn er vijf jaar verstreken. Vijf jaar, waarin het be drijf zich kon uitbreiden tot een flinke, levenskrachtige onderneming, die behalve de luchtreclame ook de luchtfotografie en de ,,manche"-vliegerij (wat dat is, leest u strak nog) ter hand nam. De jaarlijkse omzet van Aero Ypenburg heeft nu de anderhalf miljoen gulden al ruimschoots overschreden en zelfs de komst van een concurrent in Amsterdam kon de groei niet belemmeren. Met een eigen vloot van tien vliegtuigen en twee helicopters, een vast korps van acht beroepsvliegers Het Helletje - bij de oudere Velsenaren een wandelingetje voor de zondagmiddag, een laantje, een huisje, geurende vlierbomen en de gezapigheid van een dorp Nu huizen, rechttoe-rechtaan. De natuur heeft moeten wijken voor de mens. Soms zijn zij er beiden niet op vooruit gegaan in Velsen. en een flinke reserve voor topdagen achter de hand, is er dus voor deze onderneming, zo van buiten gezien, geen vuiltje aan de lucht. In zakelijk opzicht marcheert alles inderdaad naar wens. Maar wie in de ge legenheid is, een kijkje achter de schermen te nemen van dit kleurrijke bedrijf, die ervaart dat het succes hier bevochten moet worden ten koste van offers en moeilijk heden, waarbij de problemen van een „ge woon" reclamebedrijf maar een peuleschil lijken. „Achter de schermen" dat is een ge bouwtje op het vliegveld Ypenburg, waar de „Aero" haar hoofdkwartier heeft. Twee kantoorhokjes, waar allerlei vreemde fi guren binnendraven en uithollen, sommige in vliegersoverall anderen in werkkiel en waterlaarzen, met opgestroopte hemds mouwen of gewoon in een colbertje en waar iedereen, iedereen bestormt met op gewonden vragen of in telefoonhoorns brult. Het duurt een aanzienlijke tijd voor men, als buitenstaander, enig idee krijgt, wie nu de bokken en de schapen zijn, maar een ding wordt u alras ontstellend duide lijk: dat hier op de een of andere manier alles bij voortduring mis dreigt te lopen. Klant A heeft opgebeld dat hij vandaag niet vliegen wil, omdat het weer te mooi is hij doet in regenkleding). Vlieger B is ziek geworden, waar halen wij zogauw een vervanger vandaan? Vliegtuig C heeft zijn dreg verloren en kan dus niet mee met de formatie van drie, die naar Utrecht moet met sigaretten-reclame. Grazige weiden met zwartbont vee: Driehuis in een nog niet eens zo ver verleden tijd. Waar destijds dit Arcadië zich uit strekte in de buurt van Vondellaan en Driehuizerkerkweg is nu een kruispunt ontstaan, dat zijn grote nut zal hebben als eenmaal de doortrekking van de Hagelingerweg en de Vondellaan naar Waterlooweg een feit is geworden. Gijs Jansen, een naam, die een begrip werd, omdat zijn huisje aan de voet van het duin in vroeger tijden een rustpunt vormde voor het oog, dat langs de weelderige bosrand zwierf maar nu staan er zware flatblokken, die de periferie van IJmuidens nieuwbouw vormen en laten zien, hoe ver zich de groeiende stad aan de zee reeds in het duin heeft gevreten. Maar de twee an dere kisten van de formatie zijn al in de lucht en hoe kun je die nu waarschuwen dat ze niet op nummer drie moeten wach ten? Waar blijft Piet nu met het „net" voor de nieuwe shag en waarom gaat Klaas zo hoog vliegen met die limonade-reclame, dat niemand er iets van lezen kan?" Zo gaat het maar door, de ene noodkreet' na de andere, zodat ge u als leek ongerust begint af te vragen, waarom niet iedereen in dat houten keetje op staande voet stapel gek wordt. Maar ergens blijkt er hier dan altijd wel iemand te zijn die overal een mouw aan weet te passen en die verbijs terende chaos lijkt er echt bij te horen. „Da's nou eenmaal de sfeer van dit bedrijf", vertelt oris later de commerciële man ach ter een haastig broodje-met-worst. .Com pleet een gekkenhuis, maar je went eraan. Daar staat tegenover dat het een boeiend en sportief bedrijf is en er goed verdiend wordt. Misschien dat ik over een jaar of wat kippen ga fokken. HET IS een begrijpelijke verzuchting, want op de schouders van deze man rust ook het contact met de klanten. Grote klan ten, die voor vele reclamevluchten con tracteren, maar dan ook hetgeen logisch is heel wat noten op hun zang hebben. Het liefst willen ze allemaal de lucht in op zondagmiddag tussen twee en vier uur en dan uitsluitend boven de grote steden, de interlandwedstrijden of, in het hoogsei zoen, boven het strand. Natuurlijk begrij pen ze allemaal, dat dat niet kan. Maar om hen te overtuigen dat er heus ook nog wel andere gunstige uren zijn de zaterdag middag bijvoorbeel dat kost vaak heel wat overredingskracht. En als je dan ein delijk met veel moeite het vliegschema voor 'n bepaalde dag tot uitvoerbare afmetingen teruggebracht hebt, dan belt er diezelfde ochtend een klant op met de mededeling, dat hij liever toch maar niet vliegt, omdat De Bilt geen echt zonnig strandweer ver wacht. Met het gevolg dat je in allerijl een andere klant moet inlassen als die al thans zo gauw te bereiken is of de pilo ten en eventueele chartervliegtuigen, die dikwijls al startklaar zijn, maar afbesteld, ten koste van veel explicaties, nutteloze uitgaven en ontstemde gezichten. Nee, dan is de andere tak van het bedrijf, het vliegen voor de luchtmacht, heel wat rustiger. Vliegen voor de luchtmacht, wat heeft dat nu met de luchtreclame te maken? Het is hetzelfde principe. Alleen slepen de vlieguigen, inplaats van een reclame tekst, een „manche" of zak, die aan een lange kabel achter de kist hangt en als schietschijf dient voor de luchtdoel-artil lerie. Elke dag bij gunstig weer pendelt een deel van onze piloten met de manche heen en weer tussen Den Helder en Texel, waar zij gestationeerd zijn. Zelf vinden zij het een barvervelende baan, maar het brengt goed geld in het laadje, méér zelfs dan de reclamevliegerij: een miljoen per jaar. Een der vliegers van de Aero Ypen burg gaat een „sleepje" oppikken. De kabel met dreghaak, die uit het vlieg tuig hangt, zweeft al boven de vang lijn. Nog een onderdeel van een seconde en de haak zal de lijn pakken, haar van de bakenstokken losrukken en het net met de reclametekst (dat aan de vanglijn bevestigd is) mee omhoog sleuren. Waarom de luchtmacht dat manche- vliegen niet zelf doet? Onze zegsman weet er geen antwoord op. Misschien zou het dan nóg duurder uitkomen, opperen wij, maar dat is slechts een leken-veronderstelling waarop Aero-Ypenburg geen commentaar heeft. DE LUCHTVLOOT van Aero-Ypenburg is een vreemd allegaartje. Een paar Tiger Moth-sportkistjes, twee Austers, een Fair- child, vier Spitfires uit de geallieerde oor- logsvoorraden, enkele Proctors en een Har vard van de Nederlandse Luchtvaartschool. Vele zijn oude beestjes („oud" dan volgens luchtvaartbegrippen, dat wil zeggen van zeven tot twaalf jaar) en niet bijzonder snel, maar hun piloten kunnen er als het ware mee lezen en schrijven. De enige voorziening om deze vliegtuigen geschikt te maken voor het reclamewerk, is het aanbrengen van een haak onder de staart, waaraan het reclamenet opgehangen kan worden. Aan die haak ter lengte bevestigd, die aan zijn andere uiteinde een verzwaar de dreg (samenstel van haken) heeft. Zodra het vliegtuig in de lucht is, worden kabel en dreg overboord gezet. Ze slepen dan in een wijde boog achter het toestel aan, dat vervolgens een op het veld uitgespannen vanglijn (die tussen twee bakenstokken is opgehangen) aanvliegt. Aan die vanglijn zit het net met de reclametekst vast, dat op het vliegveld ligt uitgespreid. Laag invlie gend, manipuleert de piloot zijn toestel nu zo, dat zijn dreg de vanglijn pakt, die op haar beurt weer het reclamenet meesleept. Als alles goed gaat, gaat dit ordentelijk mee de lucht in, waar het zich zuiver horizon taal ontplooit. Als alles goed gaat, want om het zover te krijgen heeft men jarenlang moeten ex perimenteren. Voor 1952, in de tijd van de proefnemingen, ging het reclamenet vaak draaien om zijn lengteas, waardoor het af scheurde of de sleepkabel aan geweldige spanningen blootstelde, die zelfs gevaren voor vliegtuig en bemanning opleverden. Lange tijd is dit sleepvliegen dan ook door de luchtvaartinspectie verboden geweest, totdat de mensen van Aero-Ypenburg de absoluut veilige methode van oppikken en trimmen der netten had ingevoerd, die thans nog in zwang is. HET RECLAMENET zelf is samengesteld uit evenwijdig aan elkaar lopende, hori zontale banen van sterk touw, die op on derlinge afstanden van twee meter verti caal verbonden worden door dunne dwars- latten. Tussen elke twee dwarslatten wordt een letter van de reclametekst genaaid. De letters zijn van donkerblauw zeildoek ge maakt en ongeveer 80 centimeter hoog. Het maximum aantal letters per net is vijftien. Wie een langere reclametekst of slagzin wil hebben, die moet twee of drie kisten huren, welke dan, in formatie vliegend, elk een deel van de tekst slepen. Goedkoop is dit alles uiteraard niet: per uur en per toe stel komt het reclame-vliegen de klanten op een dikke tweehonderdvijftig gulden per uur. Reclame-per-helikopter, ook een spe cialiteit van Aero-Ypenburg, kost ongeveer tweemaal zoveel, maar vindt desondahks en vooral des zomers steeds meer aftrek. Helaas heeft het bedrijf in het afgelopen seizoen met zijn twee heli's niet best ge boerd: zij kregen allebei ernstige panne, waarvan het herstel nog wel maanden zal vorderen. Daar staat tegenover dat een der directeuren die zelf regelmatig meevliegt deze zomer op een reclamevlucht bij Scheveningen het genoegen smaakte een uitgeputte zwemmer met zijn helikopter van de verdrinkingsdood te redden. Typerend voor de geest in dit bedrijf is, dat iedereen vrijwillig als manusje-van- alles fungeert. Heeft een vlieger even niets omhanden, tussen twee sleepjes in, dan gaat hij de administratie helpen. De kan toormensen assisteren op hun beurt bij het uitleggen der netten en het repareren der

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19