Nieuwe JJmoiicIlers99 hebben het niet altijd gemakkelijk Kameraadschap en levensstijl WALVISVANGST IJmond en Industrie 23 Gelukkig de IJmond „The lavender hill mob" voor „Cultureel Beverwijk" door prof. dr. J. F. ten Doesschate, DINSDAG 23 OKTOBER 1956 Gelukkig heeft deze IJmond naast haar „handen" ook haar „longen" de lon gen van de parken en plantsoenen, die als kostbare restanten van vroegere lustoor den tussen de huizen doorslingeren of er nieuw zijn tussenge voegd. De kostbaarheid van deze luttele stukken groen worden niet al tijd onderkend. Maar zij zijn een durende zorg meer dan waard. Laten wij er dus zui nig op zijn. Sigaretten. - Ambte naren van de sectie recherche van de douane hebben in de Coenhaven te Am sterdam een taxi aangehouden, waarin drie Finse zeelieden zaten, die 50.000 siga retten vervoerden. De sigaretten zijn in beslag genomen. De zeelui werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Uit Ureterp en Maasbracht zijn ze naar Velsen gestroomd, de arbeiders in de zware industrie van de IJmond, die zich sinds de oorlog steeds verder uitbreidde, tot de horizon langs het Noordzeekanaal een walmend mastbos van schoorstenen en een grijze wemeling van kranen en lossende schepen werd. In deze fabriekenrij zijn de mensen als verloren tussen het stalen geweld van Hoogovens en de houtstapels van de Pa pierfabriek. Maar daarachter, in IJmuiden, in Velsen-Noord en in Be verwijk zijn tegelijktijdig of later de huizenblokken uit de grond geschoten, eindeloze rijen flats met eindeloze rijen trappenhuizen, die de mensen uit Ureterp en uit Maasbracht opslokken als de continudienst er op zit en die ze op soms heel vroege uren weer loslaten. Dan vormen zich de risten fietsers en brommers naar de fabrieken toe over de Sluis- weg en langs de Beeckzanglaan, over de Rijksweg en de Lange Nieuwstraat. Zijn deze mensen gelukkig? Wonen zij naar hun zin? Kunnen zij zich aanpassen aan de nieuwe woongewoonten, die zo heel anders zijn dan in Ureterp of Maasbracht? Een voorzichtig antwoord op deze vragen, dat bepalend is voor het geluk van een generatie en de daarop volgende generaties, probeert deze reportage te geven. HET IS GEBEURD in één van de hoge flats in de IJmond, dat de buren in het holst van de nacht het klaaglijk geblaat hoorden van een hoefgedierte, dat het ergens in het blok van flatwoningen kennelijk niet naar de zin had en op mek kerende wijze van zijn misnoegen blijk gaf. Er was pas een familie uit de veenkoloniën van Gronin gen in dit blok komen wo nen en aangezien de mo derne mens bepaalde „woonregels" heeft opge steld om er voor te zorgen, dat een flatgebouw geen H kazerne wordt, is er een onderzoek ingesteld om uit te maken of het geblaat s H geen inbreuk maakte op s deze regelen. Daarbij bleek, |j dat in een douchecel, er- gens in dat flatcomplex een geit stond opgesloten ge- heel alleen met haar ver- s langen naar een klaver- weitje en geheel alleen met een plukje hooi, dat reeds via de geitelijke spijsver- tering aanleiding had gege- ven tot een ferme verstop- M ping van de douche-afvoer. §f De geit is natuurlijk ver- H dwenen en de mensen uit de veenkoloniën hebben haar wel een paar weken hevig gemist, maar niet verdween een gevoel van onwennigheid. Een gevoel dat in menige étagewoning huist. Want ondanks het comfort van al die nieuw bouw, ondanks het gerief van moderne keukentjes en doorgeefluiken, beton nen balkons en wijde ra men is menig gezin, dat plotseling werd overge plant uit de tuinderijen van Noordholland of de bossen van de Achterhoek, nog niet geheel „thuis" in de nieuwe IJmond. Het is er nog niet gezellig en de oude klaver jasclub wordt wel zeer gemist. Het plekje bij §j de pomp op de brink is niet hetzelfde als het plekje bij de boompjes op het IJmuidense Marktplein. En er is dan ook nog niet zo lang geleden uit de IJmui- dense Rivierenbuurt een auto vertrokken, bepakt B met een compleet gezin en §s getooid met een vrolijk wapperende driekleur: rich- H ting Groningen. Het was een vlucht terug, terug naar de vertrouwde sfeer j§ van het dorp en de ver- E= trouwde spraak van de mensen daar. Noordzeekanaal een stimulans zal toevoegen aan de reeds in deze streek aanwezige drijfkrachten tot ontwikkeling van het bedrijfsleven. De te verwachten ontwikkeling schept een veel heid van problemen. In het decembernummer van het Tijd schrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw zijn deze door een keur van experts behandeld. Als exponent van de industrie zou ik nog willen wijzen op de wenselijkheid om de mens in «leze groeiende samenleving zoveel mogelijk individu te doen blijven. Enerzijds mag het niet de bedoeling zjjn op de arbeidende mens het stempel van de industrie te zetten, anderzijds mag de onder nemer niet onverschillig staan tegenover de sociologische ver houdingen, waaronder de werknemers arbeiden en leven. Evenals geheel Nederland heeft ook de IJmond te kampen met de woningnood. De snelle groei der industrie deed de woningbehoefte zelfs tot ver boven een normaal streekaccres süjgcn. Het feit echter, dat men hier met drie autonome ge meenten te maken heeft, wier bestuurlijke integratie slechts moeizaam groeiende is, schept moeilijkheden, die naar mjjn indruk groter zijn dan elders en wellicht voor bepaalde woon gebieden om speciale oplossingen vragen. DE IJMOND gaat, als de tekenen niet bedriegen, ten gevolge van de industriële ontwikkeling, waarbij reeds de meest moderne technieken hun intrede doen, een belangrijke toekomst tegemoet. Het zal noodzakelijk zijn, dat heel het menselijk streven in dit gebied zich harmonisch bij deze veelomvattende ontwikkeling aanpast. Dat de pers daarbjj in een land met persvrijheid, zoals het onze, een belangrijke taak heeft, is in confesso. Ziet zij haar taak goed, dan moet zjj niet zozeer de nieuwsgierigheid trachten te bevredigen, als wel een waarlijk openbare rol vervullen door met betrekking tot het maatschappelijk leven in zijn vele uitingen te vermelden, te vragen, te analyseren en waar nodig te critiseren. Ik spreek de hoop uit, dat de IJmuider Courant ook in haar nieuwe kantoorgebouw haar taak in deze zin zal vervullen in een streek, die door durvend initiatief van velen tot verdere ontplooiing wordt gebracht. j jj Uit „A Century of Punch") Japan zal geen bezwaar maken tegen het contingent, dat in de afgelopen zomer op de Londense bijeenkomst van de Internatio nale Conventie voor de Walvisvaart voor de Japanse walvisvangst werd vastgesteld. Een woordvoerder van de Japanse Visserijraad, die dit mededeelde, zei dat op de Londense bijeenkomst de Japanse walvisvangst in de winter 1956 in de Zuidpoolwateren werd vastgesteld op 14.500 walvissen. Hoewel er bij de Japanse maatschappijen voor de walvisvaart enig verzet tegen de vastgestelde limiet voor de Japanse vang sten bestond, heeft de Japanse Visserijraad besloten geen bezwaren te maken tegen het besluit van de Internationale Conventie aangezien de raad de geest van samenwer king bij het streven naar het behoud van de walvisstand in de conventie wil hand- Op donderdagavond 25 oktober wordt in het Luxor Theater te Beverwijk in twee voorstellingen (7 uur en 9 uur) de Engelse film „Morgen ben ik rijk" (The lavender hill mob) gedraaid. De voorstelling gaat onder auspiciën van de „Commissie Cul tureel Beverwijk". „Morgen ben ik rijk" is een van die „klassieke" Engelse films. Wij zien er weer de beroemde Alex Guinne-ss in terug en de in Engeland niet minder populaire artiest Stanley Holloway. Voor deze film is de muziek gemaakt door Georges Auric, ook al een bekende naam. En als we dan weten dat de regie gevoerd wordt door Charles Crichton, zijn we meteen op het terrein van de goede Engelse humor. 7 t Uit „A Century of Punch") TOCH kunnen de Veentjes aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden best wennen. Hij uit Veendam, zij uit Westerlee afkomstig. Vijf maanden hebben ze nu de nieuwe stad IJmuiden op zich laten inwerken, na een jeugd op het Groningse platteland. Het was een enorme sprong, maar de Hoog ovens betalen goed en het werk bij de overbouw mag dan wel een beetje heet zijn, het is plezierig door de vier-ploegen- dienst en de prettige kameraden op het werk. Natuurlijk de eerste tijd is het moeilijkst geweest voor vader Veen én voor moeder Veen net zo goed. Zij woonde toen nog niet in IJmuiden, want de huizen groeien hier tenslotte óók niet aan de bomen en hij moest dus ergens in de kost. Meermalen zijn er beklemmende brieven naar het Groningse gegaan, waarin de man aan zijn vrouw schreef, dat hij maar weer terug kwam, omdat dit geen uithou den was. Toen kwam er een huis en na negen maanden scheiding was het echtpaar samen in IJmuiden, in een flatje, met de eigen meubeltjes en de eigen gezelligheid, met de dochter en de verwachting van een nieuwe toekomst. Ook dat viel niet altijd mee, want de contacten legt men niet gauw in een zo geheel vreemde stad. Ja, Veen was wel op een van die avon den van de Velser Gemeenschap geweest, waar een aantal heren de nieuwe Velse- naren had begroet, maar toen ze niet op hem afgekomen waren, was hij maar weg gegaan. Het is een kwestie van andere levensopvattingen, van andere Wortels in andere aarde. Bij zovelen, die in deze IJmond neer strijken is dat te merken: de continudienst gaat nog wel, het werk is best te doen en de kameraadschap op de fabriek wordt hoog geprezen, maar die andere levensstijl, die grotere losheid, het grotere gemak, waarmee men in het westen met elkaar omgaat nee, dat went niet gauw. Dat went welllicht bij velen niet voor er een generatie overheen gegaan is en de Gro ningse, de Friese en de Drentse restanten zijn weggevaagd door de tijd. Tot er een „IJmond-mens" is ontstaan op de voe dingsbodem van zovele verschillende types en karakters. makkelijk schoon te houden, want het is een flat en dat is heel wat anders dan het huisje-achteraf in Groningen, waar nog een kiepelton tot de normale sanitaire uit rusting behoorde. DE SIKKEMA'S uit de Beverwijkse Vlaanderenstraat, komend uit Hoogkerk, hebben het evenmin slecht getroffen. Hij is elektricien bij Hoogovens en ze waren beiden direct in Beverwijk thuis. Direct. Geen aasje last van heimwee. Alleen.... wat moeilijkheden met de taal, want moe der kon zich in de winkel in dat aller eerste begin maar nauwelijks verstaan baar maken. Ze prakkizeert nauwelijks over thuis, in Usquert, maar dat is ten slotte ook vijf uur reizen en een burger mansinkomen aan reisgeld, dus doorzetten hier. De andere Sikkema's, uit Leeuwarden, die ook al in de Vlaanderenstraat terecht zijn gekomen, hebben ook even moeten doorbijten in het begin. En nog lukt het niet altijd, want wat de een heerlijk vrij en soms wat al te vrij vindt in het nieuwe woonoord, acht de ander bekrompen. „Het is allemaal zo ambtelijk in Beverwijk", zeggen deze Friezen, maar er is aan de andere kant geen enkele regeling voor het kleedjeskloppen, zoals zelfs Leeuwarden er een had. Maar na die eerste aanloop gat het best. Hoewel.... ze hadden liever in IJmuiden gewoond. De heer F. Westerhuis uit de IJsselstraat 63 in IJmuiden ziet het allemaal bijzonder zakelijk. Hij ging twee jaar geleden uit van het principe „Waar mijn brood is, is m'n vaderland" en hij verliet de textielgroot- handel te Winschoten om in dienst te tre den bij de Hoogovens. De omscholing tot smelter leverde hoegenaamd geen moei lijkheden op en ook de verplaatsing van het Groningse platteland stuitte niet op on overkomelijke bezwaren. „Ik mocht er graag wezen", zegt hij nu, wanneer wij naar zijn ervaringen in Velsen vragen, ,,'t ligt allemaal aan jezelf, er zijn wel jon gens die weer terug willen maar die weten zelf niet waar zij nu eigenlijk willen wo nen. Ze zijn soms te lui om te werken. Dat begrijp ik niet, want de lonen liggen hier veel hoger dan in het noorden en boven dien is hier meer gelegenheid om eens uit te gaan. De duinen en de zee liggen vlakbij en dat is vooral voor m'n vrouw prettig, want die had nog nooit een voet op een strand gezet". Mevrouw Westhuis knikt instemmend. „De winkel^ zijn hier veel beter, je wordt vriendelijker geholpen, ik ben goed met de buren en ik zou voor geen geld terug willen. Wél zou ik graag een eigen huisje met een tuintje hebben want hoewel wij met deze duplex-woning toch al erg blij zijn begint het op de duur toch te vervelen. Maar we mogen helemaal niet mopperen, want in Winschoten woonden wij bij de ouders in en dat is helemaal geen pretje." Dat is dus de mening van het echtpaar Westhuis, twee mensen die zich naar onze mening overal op de wereld zullen thuis- voelen wanneer zij maar kunnen werken en wanneer zij een huis hebben. De men taliteit van de familie uit de buurt, die met de vlag op de auto weer naar het noorden terugkeerde, kunnen zij zich dan ook moei lijk indenken. lid van de directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden TER GELEGENHEID van de opening van het nieuwe kantoor van de IJmuider Courant wil ik gaarne, gevolg gevend aan een uitnodiging der redactie, enkele regelen schrijven over het onderwerp „IJmond en Industrie". Wat men tachtig jaar geleden, toen door de totstandkoming van het Noordzeekanaal tevens de IJmond werd geschapen nauwelijks verondersteld zal hebben, is thans werkelijkheid: dc IJmond is zowel maatschappelijk als economisch een levend begrip geworden. Het smalle kanaal van toen is verbreed, de ene kleine sluis is gevolgd door een grotere en een nog grotere en de IJmond is gebleken een attractieve vestigingsplaats voor i visserij en industrie te zijn. Aan Van Gelder's papierfabriek komt de eer toe de eerste industrie van formaat in dit gebied gesticht te hebben, aan Wenckebach de destjjds door velen voor irreëel versleten gedachte te hebben verwezenlijkt om hier een ijzer- en staalindustrie te vestigen zonder aanwezigheid van grondstoffen en derhalve vestigingsplaatstechnisch geheel ge baseerd op de transportfactor en wel overwegend die van hel transport over zee. Er is reden om aan te nemen, dat de ontwikkeling van dit ■rt-0- ^asis van de daar aanwezige en nog te vestigen industrieën en daarmede verbonden handel en dienstverlening nog bij lange na niet aan haar eind is. Het Streekplan IJmond- Noord heeft van deze gedachte getuigenis afgelegd door belang rijke gebieden voor de basisindustrie en voor verschillende groepen andere industrieën te reserveren. Ook mag men ver onderstellen, dat het gereedkomen van de tunnel onder het JA, in de hoogbouw zijn de huizen wel eens gehorig. Als dan de dienst afgelopen is en de buurman komt klossend de trap op, is meteen de hele étage wakker. En bij een school, waar een sirene gaat als de les afgelopen is, komt de klacht binnen, dat slapende werkers het enerverende ge luid van dat tijdsein wel kunnen schiéten. Maar voor het overige: het róóit wel. De omgeving is hier magnifiek, dat maakt voor velen veel goed. Het huis is

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 27